Jump to content

Apple iPhone 6 Plus


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο iRepair δεν παίζει όμως να βάλουν γνήσια μπαταρία. Από εμπειρία φίλου που άλλαξε μπαταρία σε 5s αυξήθηκαν ελάχιστα οι χρόνοι της νέας του μπαταρίας, συνέπεια της μη αυθεντικότητάς της....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι 160 ή 180 ευρώ για να σου αλλάξουν μπαταρία σε iStorm και δεν την αλλάζουν αμέσως, το στέλνουν στα κεντρικά κάνουν την αλλαγή και ξανά πίσω. Ρώτησα πριν 1 μήνα γιατί ήθελα να δω πόσο κοστίζει η αλλαγή σε 6 plus.

Ενώ αν πας πχ στο iRepair στην αλλάζουν επιτόπου και είναι γύρω στα 60 ευρώ.

 

Μια διόρθωση είναι 70 ευρώ και όχι 60. Αλλά γιατί να μην προμηθευτούμε την μπαταρία από κάποιο μαγαζί και να την περάσουμε εμείς? Υπάρχουν τόσα βίντεο που σε βοηθάνε. Εγώ έτσι άλλαξα όταν είχα το 5s και πριν τα χριστούγεννα σε ένα 6αρι ενός φίλου. Δεν είναι και τόσο δύσκολο ρε παιδιά αν αναλογιστεί κανείς και το ποσό που γλυτώνει

Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση είναι 70 ευρώ και όχι 60. Αλλά γιατί να μην προμηθευτούμε την μπαταρία από κάποιο μαγαζί και να την περάσουμε εμείς? Υπάρχουν τόσα βίντεο που σε βοηθάνε. Εγώ έτσι άλλαξα όταν είχα το 5s και πριν τα χριστούγεννα σε ένα 6αρι ενός φίλου. Δεν είναι και τόσο δύσκολο ρε παιδιά αν αναλογιστεί κανείς και το ποσό που γλυτώνει

Εγώ 60 έδωσα. Τι να σου πω;

 

Εντάξει δεν είναι για όλους εύκολο. Εσύ το δοκίμασες και τα κατάφερες. Κάποιος άλλος μπορεί να κάνει ζημιά και μετά το κινητό πάπαλα. Εγώ ποτέ δεν θα έμπαινα στην διαδιασία να αλλάξω κάτι μόνος μου στο κινητό. Είναι προσωπικες μας επιλογές αυτό το πράγμα.

 

Στο iRepair δεν παίζει όμως να βάλουν γνήσια μπαταρία. Από εμπειρία φίλου που άλλαξε μπαταρία σε 5s αυξήθηκαν ελάχιστα οι χρόνοι της νέας του μπαταρίας, συνέπεια της μη αυθεντικότητάς της....

Εγώ που είχα αλλάξει ξανά μπαταρία σε 5 μια χαρά ήταν οι χρόνοι αναμονής και στο 6 plus μια χαρά είναι οι χρόνοι.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 60 έδωσα. Τι να σου πω;

 

Εντάξει δεν είναι για όλους εύκολο. Εσύ το δοκίμασες και τα κατάφερες. Κάποιος άλλος μπορεί να κάνει ζημιά και μετά το κινητό πάπαλα. Εγώ ποτέ δεν θα έμπαινα στην διαδιασία να αλλάξω κάτι μόνος μου στο κινητό. Είναι προσωπικες μας επιλογές αυτό το πράγμα.

 

 

Έχχεις δίκαιο φίλε μου 60 είναι :) . Μπευρδεύτηκα με το δικό μου που είναι το s. Όσο για το άλλο κάποτε είχα κι εγώ την ίδια νοοτροπία ότι δεν θέλω να βάζω εγώ χέρι γιατί αν γίνει καμιά ζημιά πάει το κινητό μετά αλλά δεδομένου την τωρινή κατάσταση με τα οικονομικά και το πόσο μας κλέβουν τα συγκεκριμένα καταστήματα θα καταλάβεις ότι μια προσπάθεια ίσως να σε πείσει. Ούτε εγώ ήξερα έκανα πειράματα και πέτυχαν :p

Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

60€ η μπαταρία;

Παρά πολλά

Με 20€ μπορείς να πάρεις και να την αλλάξει έστω κάποιος άλλος που γνωρίζει αν εσύ φοβάσαι για τις δυνατότητες σου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εσείς το κάνετε δεν σημαίνει πως θα το κάνει ο καθένας αυτό, ούτε πως θα εμπιστευτεί κάποιον άλλον να κάνει τέτοια διαδικασία. Μπράβο σας που το κάνετε αλλά δεν γίνεται να το κάνουν όλοι αυτό όσο και να λέτε είναι απλό.

 

Αν δεν μπει στην διαδικασία να το σκεφτει κάποιος και να το κάνει, με οποίο ρίσκο υπάρχει, τότε δεν θα το κάνει ποτέ.

 

Εγώ προσωπικά ποτέ δεν θα μπω σε αυτή την διαδικασία. Δεν υπάρχει καν σαν επιλογή στο σκεπτικό μου.

 

Και εγώ άλλαξα μνήμες στο macbook μου που κοστίζει ένα καρό λεφτά αλλά ήταν απλό σαν διαδικασία. 6 ή 8 βίδες και δυο κλικ για να βγουν και να μπουν οι μνήμες. Αυτό δεν σημαίνει πως μπορεί να το κάνει ο καθένας.

 

Και ναι μπορεί να είναι λεφτά οπως λέτε αλλά όταν έδωσα 900 και 1000 ευρώ για κινητό τα 60 ευρώ της αλλαγής είναι σαν να αγόρασα 1-2 θήκες ή εφαρμογές που έχω αγοράσει ή κάθε μήνα που πληρώνω χώρο στο iCloud.

 

Είναι η οπτική που το βλέπεις κάποιος. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.

 

Μιλάω προσωπικά για εμένα και όχι γενικά για όλους.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ζητάνε 40 ευρω οι τυποι για αλλαγή ακομα και αν εχεις το ανταλλακτικο. Ειναι απλα τραγικοι...

 

Εντάξει δεν πρόκειται να την άλλαζαν με 10€ ας πούμε

Μαγαζί κρατάνε έχουν έξοδα

Αν μπεις σε διαδικασία πρέπει να την αλλάξεις μόνος

Αλλιώς πηγαίνεις εκεί και τα στάσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα πριν μερικές μέρες μεταχειρισμενο ένα 6 plus 64gb αναβάθμισμενο στην 10.2.Αυτο που παρατήρησα και με έχει ενοχλήσει αρκετά είναι ότι με τα από κάποιο χρονικό διάστημα κλείνει τις εφαρμογές που έχω αφήσει Facebook messenger και γενικώς οποία εφαρμογή δεν την χρησιμοποιώ την κλείνει και κάθε φορά που θέλω να ανοίξω κάποια εφαρμογή την ξανά τρέχει από την αρχή. Υπάρχει κάποια επιλογή να κλείδωσω κάποιες εφαρμογές που θέλω στη μνήμη γιατί είναι ενοχλητικό να φορτώνει τις εφαρμογές από την αρχή. Ξέρω ότι έχει ένα 1 gb μόνο μνήμη και προφανώς ζορίζεται αλλά δεν παλεύεται σκέφτομαι σοβαρά να το δώσω. Αν πάω στο 6s θα είναι καλύτερα τα πράγματα λόγω μεγαλύτερης μνήμης λέτε?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν μερικές μέρες μεταχειρισμενο ένα 6 plus 64gb αναβάθμισμενο στην 10.2.Αυτο που παρατήρησα και με έχει ενοχλήσει αρκετά είναι ότι με τα από κάποιο χρονικό διάστημα κλείνει τις εφαρμογές που έχω αφήσει Facebook messenger και γενικώς οποία εφαρμογή δεν την χρησιμοποιώ την κλείνει και κάθε φορά που θέλω να ανοίξω κάποια εφαρμογή την ξανά τρέχει από την αρχή. Υπάρχει κάποια επιλογή να κλείδωσω κάποιες εφαρμογές που θέλω στη μνήμη γιατί είναι ενοχλητικό να φορτώνει τις εφαρμογές από την αρχή. Ξέρω ότι έχει ένα 1 gb μόνο μνήμη και προφανώς ζορίζεται αλλά δεν παλεύεται σκέφτομαι σοβαρά να το δώσω. Αν πάω στο 6s θα είναι καλύτερα τα πράγματα λόγω μεγαλύτερης μνήμης λέτε?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μήπως κάποια εφαρμογή προκαλεί δυσκλειτουργια και σου κλείνει όλες τις εφαρμογές και δεν αφήνει το σύστημα να κάνει καλή διαχείριση την ram?

Με λίγες εφαρμογές στο κάνει;

Δοκίμασε με 5-6 εφαρμογές αλλά χωρίς το Facebook και το messenger που δεν αποκλείεται να έχουν προβλήματα αυτά τα δύο όπως πάντα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν μερικές μέρες μεταχειρισμενο ένα 6 plus 64gb αναβάθμισμενο στην 10.2.Αυτο που παρατήρησα και με έχει ενοχλήσει αρκετά είναι ότι με τα από κάποιο χρονικό διάστημα κλείνει τις εφαρμογές που έχω αφήσει Facebook messenger και γενικώς οποία εφαρμογή δεν την χρησιμοποιώ την κλείνει και κάθε φορά που θέλω να ανοίξω κάποια εφαρμογή την ξανά τρέχει από την αρχή. Υπάρχει κάποια επιλογή να κλείδωσω κάποιες εφαρμογές που θέλω στη μνήμη γιατί είναι ενοχλητικό να φορτώνει τις εφαρμογές από την αρχή. Ξέρω ότι έχει ένα 1 gb μόνο μνήμη και προφανώς ζορίζεται αλλά δεν παλεύεται σκέφτομαι σοβαρά να το δώσω. Αν πάω στο 6s θα είναι καλύτερα τα πράγματα λόγω μεγαλύτερης μνήμης λέτε?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εδω τις κλεινει το iPad Pro με τα 4gb δε θα τις κλεινουν τα υπολοιπα; Σιγουρα σε πιο αργο ρυθμο, αλλα παρολαυτα το ιδιο συμβαινει σε ολες τις συσκευες και δε φταιει η μνημη αλλα η "λογικη" του iOS 10

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα

ενδιαφερομαι να αλλαξω οθονη σε 6 plus (ασπρη)

 

εριξα μια ματια στο Σκρουτζ, ειδα και στο ebay, ολοι "καλες" και "ΑΑΑ" πουλανε, αλλα τι πρεπει να κοιταξω για να παρω μια αξιοπρεπη οθονη;

Εβαλα στην αναζητηση "retina" και μου βγαζει τις ιδιες

 

Εχετε καποιο "τιπ" για να ψαξω, ή εστω να προτεινετε καποιο λινκ;

 

μηπως "συμφερει" να βρω καποιο χαλασμενο-κλειδωμενο και να παρω απο'κει την οθονη;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ενδιαφερομαι να αλλαξω οθονη σε 6 plus (ασπρη)

 

εριξα μια ματια στο Σκρουτζ, ειδα και στο ebay, ολοι "καλες" και "ΑΑΑ" πουλανε, αλλα τι πρεπει να κοιταξω για να παρω μια αξιοπρεπη οθονη;

Εβαλα στην αναζητηση "retina" και μου βγαζει τις ιδιες

 

Εχετε καποιο "τιπ" για να ψαξω, ή εστω να προτεινετε καποιο λινκ;

 

μηπως "συμφερει" να βρω καποιο χαλασμενο-κλειδωμενο και να παρω απο'κει την οθονη;

 

ευχαριστω

 

Στην Ελλάδα υπάρχει πλέον επίσημα αντικατάσταση οθόνης από το isystem

Βέβαια νομίζω θα σου κοστίσει 180€. Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο για σίγουρα

Ότι και να πάρεις από έξω δεν θα είναι αυθεντική

Είναι καλή λύση να πάρεις ένα χαλασμένο ίδιο τηλέφωνο και να κρατήσεις την οθόνη αλλά δεν βρίσκεις έτσι εύκολα και επίσης θα το πουλάνε και όσο κάνει καινούργια μια οθόνη όποτε συμφέρει να πάρεις καινούργια

Εσυ θα επιλέξεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εδω τις κλεινει το iPad Pro με τα 4gb δε θα τις κλεινουν τα υπολοιπα; Σιγουρα σε πιο αργο ρυθμο, αλλα παρολαυτα το ιδιο συμβαινει σε ολες τις συσκευες και δε φταιει η μνημη αλλα η "λογικη" του iOS 10

 

Τις μπλοκάρει ακόμα και εάν είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία στο υπόβαθρο ;

Link to comment
Share on other sites

Τις μπλοκάρει ακόμα και εάν είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία στο υπόβαθρο ;

 

Ναι! Δυστυχώς στο υπόβαθρο δεν υπάρχουν όλες οι εφαρμογές, προφανώς γιατί δεν υποστηρίζουν όλες την συγκεκριμένη λειτουργία. Παρολαυτά εφαρμογές που υπάρχουν εκεί δεν βλέπω διαφορετική αντιμετώπιση από άλλες!

 

Έχω μια εφαρμογή που κλείνει σε καθε 3 ανοίγματα! Και εγω θέλω να κλείνει σε καθε άνοιγμα γιατί μόνο τότε ενημερώνεται απο τον server της εταιρείας της. Ε δε μπορώ με καμμία ρύθμιση να το καταφέρω!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω σχετικά με το πρόβλημα που υπάρχει στα 6plus με την "ασθένεια του tuch ic"

 

εκτος απο την γκρι λωριδα στην κορυφη της οθονης, τι αλλο συμπτωμα υπαρχει που να δηλωνει "προβλημα στο tuch ic";

 

εχει κανεις εμπειρια επι του θεματος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά καλημέρα...

Θέλω να πάρω το 6plus να δω και το ios ,έχω να πάρω iphone από εποχής iphone 5 ,και επειδή το βρήκα σε καλή τιμή λέω να το δοκιμάσω , αξίζει η αγορά του τι λέτε ?

 

Στάλθηκε από το Moto E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα...

Θέλω να πάρω το 6plus να δω και το ios ,έχω να πάρω iphone από εποχής iphone 5 ,και επειδή το βρήκα σε καλή τιμή λέω να το δοκιμάσω , αξίζει η αγορά του τι λέτε ?

 

Στάλθηκε από το Moto E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ανάλογα τις ανάγκες σου και το ποσο που θα δώσεις.

Η συσκευή ακόμα δουλεύει καλά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ένα 64αρι στα 330 ,η χρήση που κάνω είναι νορμάλ ,παιχνίδια δεν παίζω ,facebook ,tapatalk ,instagram ,browsing, messenger...

 

Στάλθηκε από το Moto E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ένα 64αρι στα 330 ,η χρήση που κάνω είναι νορμάλ ,παιχνίδια δεν παίζω ,facebook ,tapatalk ,instagram ,browsing, messenger...

 

Στάλθηκε από το Moto E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα σε καλυψει αν και θα προτενα να πας σε 6s λογω 2Gb Ram.Με την 10 τα 5αρια και τα 6/6 Plus ζοριζονται λογω 1GB Ram.Το iOS βαραινει οσο ανεβαινει η ραμ στα νεα iPhone.

Εγω με 5s και κανω περιπου τη δικη σου χρηση,οχι παιχνιδια ειναι απλως καλο στο iOS 10.Γνωστος με 5s και iOS 8 ακομα πεταει.Το κινητο του ειναι σφαιρατο,το ιδιο και οσοι το αφησαν στο iOS 9.Αποκριση βολιδα και κανενα κολλημα.Ειδα κοπελα με το 6αρι και iOS 8,τα ιδια με το 5s.Το μαθημα μου παντως το πηρα,θα το παω στις τελευταιες εκδοσεις του iOS 10 και δεν το πειραζω.Θα μεινω στη 10 μεχρι τελους.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θα σε καλυψει αν και θα προτενα να πας σε 6s λογω 2Gb Ram.Με την 10 τα 5αρια και τα 6/6 Plus ζοριζονται λογω 1GB Ram.Το iOS βαραινει οσο ανεβαινει η ραμ στα νεα iPhone.

Εγω με 5s και κανω περιπου τη δικη σου χρηση,οχι παιχνιδια ειναι απλως καλο στο iOS 10.Γνωστος με 5s και iOS 8 ακομα πεταει.Το κινητο του ειναι σφαιρατο,το ιδιο και οσοι το αφησαν στο iOS 9.Αποκριση βολιδα και κανενα κολλημα.Ειδα κοπελα με το 6αρι και iOS 8,τα ιδια με το 5s.Το μαθημα μου παντως το πηρα,θα το παω στις τελευταιες εκδοσεις του iOS 10 και δεν το πειραζω.Θα μεινω στη 10 μεχρι τελους.

 

Δεν είναι μόνο η ram όμως.

Μην συγκρίνεις τις δυο συσκευές μόνο από την ποσότητα μνήμης.

Υπάρχει και ο επεξεργαστής. Ακόμα κρατάει το 6/6 plus.

Στο iOS 11 μάλλον θα φανούν τα χρόνια του

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα ,πως μπορω να συγχρονίσω της επαφές μου που ειναι στο google account μου ?
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πότε θα φέρει το WiFiCall η Cosmote και για αυτούς που έχουν κάρτα/What'sUp; Θα ήταν πολύ καλή φάση γιατί μένω σε ισόγειο και από σήμα γιόκ!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πότε θα φέρει το WiFiCall η Cosmote και για αυτούς που έχουν κάρτα/What'sUp; Θα ήταν πολύ καλή φάση γιατί μένω σε ισόγειο και από σήμα γιόκ!

 

Φήμες στο αντίστοιχο θέμα της Cosmote λένε για μέσα 18-αρχές 19.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...