Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts



Παραγγελία από Amazon.de έχει αργίσει ελαφρώς (το παραδέχεται και το ίδιο το amazon σε μήνυμα σημερινό)
και με tracking 471cb8af-5e2d-497a-ae3b-268961221d74
Σε ποιόν tracker βρίσκω;


Δεν νομίζω να είναι tracking number αυτό. Όταν μπαίνεις στο λογαριασμό σου στο amazon στο track order τι πληροφορίες σου λέει?

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μήνυμα στον πωλητή, ο οποίος μου γράφει, πως φαίνεται πως παραδόθηκε στις 18 του μηνός.

Και πως αν δεν μπορώ να το βρω, να συμπληρώσω μια φόρμα ώστε να το ψάξει (και όλα αυτά, στα γερμανικά βεβαίως! )

Θα περιμένω μέχρι το μεσημέρι της Δευτέρας, και βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει το τελωνείο να ολοκληρώσει τον εκτελωνισμό Σάββατο ή θα πρέπει να περιμένω Δευτέρα για να το ολοκληρώσουν;

9e4fa154899074b07fbcfca1532acb25.jpg

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν και το ΣΚ.

Αφού προέρχεται από ΕΕ, η διαδικασία είναι τυπική.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν και το ΣΚ.
Αφού προέρχεται από ΕΕ, η διαδικασία είναι τυπική.

Το πακετο προερχεται απο Καναδα, σταλθηκε μεσω DHL, και δοθηκε και αυτος ο αριθμος αποστολης (ενω η σελιδα της DHL δεν εχει ενημερωθει ότι εφτασε Ελλαδα)

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφη σε amazon.co.uk είναι εφικτή?
Με τελωνεία κλπ τι παίζει? 
Κάποιος να δώσει ινφο 
Ίδια περίπου απορία είχα και εγώ γιατί αγόρασα πρόσφατα από Amazon UK. Σύμφωνα με το return policy που έχουν στο site, δεν χρεώνεσαι εννοείται τελωνείο να το επιστρεψεις αφού είσαι αποστολέας. Το μεταφορικό κόστος το προπληρώνει το amazon.uk αν ο πωλητής ήταν το amazon.

Ερώτημα τίθεται τι θα γίνει αν το προϊόν επισκευαστεί και μετά στο αποστείλει πίσω. Αλλά και σε αυτήν την περίπτωση, μέσα στο δέμα που παρέλαβα υπήρχαν τα χαρτιά εκτελωνισμού. Οπότε, (χωρίς να έχω εμπειρία) θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει άλλη χρέωση γιατί οι δασμοί έχουν ήδη πληρωθεί για το προϊόν. Και λογικά το επισκευασμένο προϊόν θα συνοδεύεται από τα απαραίτητα χαρτιά που το αποδεικνύουν ότι θα είναι επισκευασμένο όταν το αποστείλει το Amazon.

Sent from my Nothing Phone 1 using Tapatalk


The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ίδια περίπου απορία είχα και εγώ γιατί αγόρασα πρόσφατα από Amazon UK. Σύμφωνα με το return policy που έχουν στο site, δεν χρεώνεσαι εννοείται τελωνείο να το επιστρεψεις αφού είσαι αποστολέας. Το μεταφορικό κόστος το προπληρώνει το amazon.uk αν ο πωλητής ήταν το amazon.

Ερώτημα τίθεται τι θα γίνει αν το προϊόν επισκευαστεί και μετά στο αποστείλει πίσω. Αλλά και σε αυτήν την περίπτωση, μέσα στο δέμα που παρέλαβα υπήρχαν τα χαρτιά εκτελωνισμού. Οπότε, (χωρίς να έχω εμπειρία) θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει άλλη χρέωση γιατί οι δασμοί έχουν ήδη πληρωθεί για το προϊόν. Και λογικά το επισκευασμένο προϊόν θα συνοδεύεται από τα απαραίτητα χαρτιά που το αποδεικνύουν ότι θα είναι επισκευασμένο όταν το αποστείλει το Amazon.

Sent from my Nothing Phone 1 using Tapatalk



Για αγορά από το Amazon uk έχει τελωνείο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Dpan9 said:


Για αγορά από το Amazon uk έχει τελωνείο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φυσικά αλλά το προπληρωνεις στο αμαζον

Θα δεις να γράφει import fees 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αλλά το προπληρωνεις στο αμαζον
Θα δεις να γράφει import fees 
 
 
 
 

Έχω να ψωνίσω από προ μπρεξιτ τα τελευταία χρόνια μόνο από Γερμανία ευχαριστώ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dpan9 said:


Έχω να ψωνίσω από προ μπρεξιτ τα τελευταία χρόνια μόνο από Γερμανία ευχαριστώ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γενικά να κοιτάς και τα όλα ευρωπαϊκά (ιταλικό, γαλλικό, ισπανικό). Πολλές φορές βρήκα μεγάλες διαφορές στις τιμές μεταξύ τους

 απ το αγγλικό ψώνια την προηγούμενη εβδομάδα, το τελωνείο προπληρωμενο όπως σε είπα. Αποστολή με ups χωρίς πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά σκέπτομαι να παραγγείλω ένα μεγάλο κουτί απωλεσθέντων από ΑΜΑΖΟΝ:

https://randompallet.shop/products/amazon-global-online-wholesale-pallet?utm_source=fb_ads&utm_medium=0322 RP QUANQIU&utm_campaign=0322 RP QUANQIU&campaign_id=23853333848710643&adset_id=23853333848740643&ad_id=23853371791800643&fbclid=IwAR1xU36XMDTt8-E9aOa-MBl3SI6i6B6DFE18ei7UZQf5PIJoGq34mymdjrg&sku=18058200249832969821183708

Θα έχω κάποιο τελωνείο? Με ποια κούριερ έρχεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σκέπτομαι να παραγγείλω ένα μεγάλο κουτί απωλεσθέντων από ΑΜΑΖΟΝ:
https://randompallet.shop/products/amazon-global-online-wholesale-pallet?utm_source=fb_ads&utm_medium=0322 RP QUANQIU&utm_campaign=0322 RP QUANQIU&campaign_id=23853333848710643&adset_id=23853333848740643&ad_id=23853371791800643&fbclid=IwAR1xU36XMDTt8-E9aOa-MBl3SI6i6B6DFE18ei7UZQf5PIJoGq34mymdjrg&sku=18058200249832969821183708
Θα έχω κάποιο τελωνείο? Με ποια κούριερ έρχεται?

Αξίζουν άραγε αυτα τα κουτιά; Θα έπαιρνα και εγώ έτσι για την φάση ένα φθηνό. Το θέμα είναι όντως το τελωνείο


Sent from my iPhone using Tapatalk
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To link που δινετε, πετάει σελίδα με γυναικεία ρούχα!

Τέλος πάντων, γιατί το amazon.de είναι τόσο.. δυσκοίλιο να στείλει δέματα εδώ;

Επίσης, οι τιμές σε αρκετά προϊόντα είναι παλαβές.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, BASSstarlet said:

To link που δινετε, πετάει σελίδα με γυναικεία ρούχα!

Τέλος πάντων, γιατί το amazon.de είναι τόσο.. δυσκοίλιο να στείλει δέματα εδώ;

Επίσης, οι τιμές σε αρκετά προϊόντα είναι παλαβές.

Τι θέλεις να πάρεις και δε το στέλνει?

 

Γενικά  διαφορά μεταξύ των αμαζον μπορεί να είναι αρκετη. Τύπου ένα προϊόν στο γερμανικό κοστίζει 150 και στο γαλλικό 100

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω κάνει μια παραγγελία από αμαζον Αμερικής ένα ρολόι στις 01/03. Στις 03/03 έφυγε από κει με aramex με ημερομηνία παράδοσης 31/03. Στις 01/04 στο app έγραφε ότι υπάρχει καθυστέρηση και θα παραδωθει από 01/04 έως 07/04 και αν δεν παραλάβω μέχρι τότε μπορώ να ζητήσω refund.

Στο app δεν βρίσκω την επιλογή για refund κ δεν ξέρω πόσο πρέπει να περιμένω;; εν τω μεταξύ δεν την ξέρω αυτή την εταιρία, και με το tacking number δεν μου βγάζει περισσότερες λεπτομερειες... Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτο;; 

Link to comment
Share on other sites

Από trading shenzen έχουμε άποψη περί τελωνείου ή όχι?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις να πάρεις και δε το στέλνει?
 
Γενικά  διαφορά μεταξύ των αμαζον μπορεί να είναι αρκετη. Τύπου ένα προϊόν στο γερμανικό κοστίζει 150 και στο γαλλικό 100
Το λες σα να σου κάνει περίεργο.
Όπως συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια, το Εβαυ Γερμανίας και το Αμαζον Γερμανίας έχει στην πλειοψηφία πωλητές που εξυπηρετούν κυρίως τη Γερμανία.
Οπότε Ελλάδα, Κύπρος κλπ είναι στην απέξω για πολλά προϊόντα.

Εγώ τη λύση εδώ και χρόνια την έχω μέσω dropshipper.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι να σε πω. 2019, 2021 και 2022 που πήρα κάποια πράγματα ήταν οκ. Φέτος δεν έτυχε να πάρω από γερμανικό (ακόμη) 

Link to comment
Share on other sites

Aπό το .de έχω πάρει αρκετά πράματα, και μάλιστα ακριβά (ενισχυτή, τηλεκατευθυνόμενα κλπ) αλλά σε πάρα πολλά προϊόντα, δεν υπάρχει αποστολή εδώ.Και πριν αρκετά χρόνια, είχε μια πολύ καλή προσφορά, και έστειλα μήνυμα στον πωλητή, γιατί δεν στέλνει Ελλάδα, και η απάντηση ήταν "logistic reasons"!

Δεν την κατάλαβα ποτέ αυτή την απάντηση.

Μάλλον δείχνουν κόμπλεξ ανωτερότητας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...