Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι λογικό το aliexpress να χρεώνει φόρο στο τέλος ακόμα κι αν έρχεται από ευρωπαϊκή αποθήκη;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό το aliexpress να χρεώνει φόρο στο τέλος ακόμα κι αν έρχεται από ευρωπαϊκή αποθήκη;

 

 

Έχει ξανασυζητηθεί αυτό το θέμα και φαίνεται ότι όσα κινέζικα βρίσκονται στην ΕΕ είναι ατελώνιστα και θεωρείται ότι στάλνονται από την έδρα του πωλητή στην Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάνει μια παραγγελία από Αγγλία μικρού ποσού δεν περνάει τελωνείο και το μαγαζί έλεγε ότι θέλει το πολύ 8 μέρες για να φτάσει σε εμένα, έρχεται με FedEx Cross Border και εχει κολλήσει στο site scan στο Άμστερνταμ εδώ και κάτι μέρες. Τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάνει μια παραγγελία από Αγγλία μικρού ποσού δεν περνάει τελωνείο και το μαγαζί έλεγε ότι θέλει το πολύ 8 μέρες για να φτάσει σε εμένα, έρχεται με FedEx Cross Border και εχει κολλήσει στο site scan στο Άμστερνταμ εδώ και κάτι μέρες. Τι να κάνω?

 

Τι εννοείς "δεν περνάει τελωνείο";

Η Αγγλία είναι τρίτη χώρα και κανονικά πρέπει να πληρωθεί ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "δεν περνάει τελωνείο";

Η Αγγλία είναι τρίτη χώρα και κανονικά πρέπει να πληρωθεί ΦΠΑ.

 

Λάθος μου έχω πληρώσει ΦΠΑ στο checkout αλλά αν δεν κάνω λάθος οι αγορές πάνω από 22 ευρώ δεν περνάνε τελωνείο, τεσπα δεν κάνω πολλές παραγγελίες από έξω οπότε δεν ξέρω τους κανονισμούς

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου έχω πληρώσει ΦΠΑ στο checkout αλλά αν δεν κάνω λάθος οι αγορές πάνω από 22 ευρώ δεν περνάνε τελωνείο, τεσπα δεν κάνω πολλές παραγγελίες από έξω οπότε δεν ξέρω τους κανονισμούς

 

Από 1/7/21 καταργήθηκε η ατέλεια των 22€ και για αξίες μέχρι 150€ πληρώνουμε ΦΠΑ είτε με προείσπραξη κατα την παραγγελία, εάν ο πωλητής από τρίτη χώρα είναι γραμμένος στο σύστημα IOSS, είτε με είσπραξη από τους μεταφορείς (ΕΛΤΑ-Courier) πριν από την παράδοση στον παραλήπτη.

Τα ΕΛΤΑ ανακοίνωσαν ότι δεν χρεώνουν τίποτε άλλο για τις αξίες αυτές ενώ δεν έχουμε ενημέρωση το θα κάνουν οι Courier (επίζουμε και και αυτές δεν θα χρεώνουν κάποια προμήθεια).

Με το προηγούμενο καθεστώς οι αξίες πάνω από 22€, από τρίτες χώρες, περνούσαν από τελωνείο, αν και το ΗΒ μπήκε σ' αυτή την κατηγορία από 1/1/21.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για αγορά smartphone από Amazon Γερμανίας χωρίς ΦΠΑ, πρέπει να έχω ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικες στην εφορία για να εγγραψω το ΑΦΜ μου στο Amazon?
Link to comment
Share on other sites

Για αγορά smartphone από Amazon Γερμανίας χωρίς ΦΠΑ, πρέπει να έχω ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικες στην εφορία για να εγγραψω το ΑΦΜ μου στο Amazon?

 

Ναι, αλλά πρέπει να συνεννοηθείς με το λογιστή σου, για το αν δικαιολογείται η αγορά στα έξοδά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πρέπει να συνεννοηθείς με το λογιστή σου, για το αν δικαιολογείται η αγορά στα έξοδά σου.

 

Σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Θέλω να πάρω από Αλί κάτι θήκες και κάτι Τζαμακια για το κινητό. Το κάθε αντικείμενο δεν ξεπερνά τα 5-6€ και ρωτώ το εξής. Θα έχω γενικά θέματα με τελωνεία η επιπλέον χρεώσεις;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kostas123464 said:

Καλημέρα. Θέλω να πάρω από Αλί κάτι θήκες και κάτι Τζαμακια για το κινητό. Το κάθε αντικείμενο δεν ξεπερνά τα 5-6€ και ρωτώ το εξής. Θα έχω γενικά θέματα με τελωνεία η επιπλέον χρεώσεις;

Πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία, το Ali προσθέτει και τον αναλογούντα ΦΠΑ, πληρώνεις και το δέμα έρχεται χωρίς άλλη επιβάρυνση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, makap said:

Πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία, το Ali προσθέτει και τον αναλογούντα ΦΠΑ, πληρώνεις και το δέμα έρχεται χωρίς άλλη επιβάρυνση.

Ευχαριστώ αρχοντα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kostas123464 said:

Καλημέρα. Θέλω να πάρω από Αλί κάτι θήκες και κάτι Τζαμακια για το κινητό. Το κάθε αντικείμενο δεν ξεπερνά τα 5-6€ και ρωτώ το εξής. Θα έχω γενικά θέματα με τελωνεία η επιπλέον χρεώσεις;

Πριν λίγες μέρες παρέλαβα ανάλογο πακέτο χωρίς προβλήματα.

Μια χαρά δουλεύει το σύστημα του Αλι με τον φόρο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, junglist said:

Πριν λίγες μέρες παρέλαβα ανάλογο πακέτο χωρίς προβλήματα.

Μια χαρά δουλεύει το σύστημα του Αλι με τον φόρο.

Δεν μπορεί να είσαι 100% σίγουρος ότι δεν θα πληρώσεις τίποτα επιπλέον, ακόμη και με την αναγραφή του IOSS αριθμού πάνω στο πακέτο. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο ΦΠΑ πλέον είναι ενσωματωμένος στην τιμή του προϊόντος και για αγορές από το AliExpress.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, terkos2 said:

Παιδιά ο ΦΠΑ πλέον είναι ενσωματωμένος στην τιμή του προϊόντος και για αγορές από το AliExpress.

Εμείς το ξέρουμε.

Το θέμα είναι ότι όπως λένε τα παιδιά, κάποιες φορές το τελωνείο ίσως δεν το λάβει υπόψη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, junglist said:

Εμείς το ξέρουμε.

Το θέμα είναι ότι όπως λένε τα παιδιά, κάποιες φορές το τελωνείο ίσως δεν το λάβει υπόψη.

Μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει τέτοια αναφορά από συμφορουμίτη για αγορά με το νέο καθεστώς.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, terkos2 said:

Μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει τέτοια αναφορά από συμφορουμίτη για αγορά με το νέο καθεστώς.

Έχουν αναφερθεί αγορές από Ali με ενσωματωμένο τον ΦΠΑ, αλλά και μερικές (λίγες) περιπτώσεις στις οποίες χρεώθηκε πάλι ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ 2,50€.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, makap said:

Έχουν αναφερθεί αγορές από Ali με ενσωματωμένο τον ΦΠΑ, αλλά και μερικές (λίγες) περιπτώσεις στις οποίες χρεώθηκε πάλι ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ 2,50€.

Αγαπητέ είσαι σίγουρος ότι εδώ στο myphone έχουν αναφερθεί τέτοια περιστατικά, μήπως κάπου αλλού;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, terkos2 said:

Αγαπητέ είσαι σίγουρος ότι εδώ στο myphone έχουν αναφερθεί τέτοια περιστατικά, μήπως κάπου αλλού;

Εάν ψάξεις στο νλήμα των ΕΛΤΑ, θα βρεις posts και απί τις 2 περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, makap said:

Εάν ψάξεις στο νλήμα των ΕΛΤΑ, θα βρεις posts και απί τις 2 περιπτώσεις.

Το έψαξα και όντως υπάρχουν δύο περιπτώσεις, μια στο νήμα "ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα" και άλλη μια στο νήμα "Τελωνείο και εκτελωνισμοί".

Πρέπει να ομολογήσω πως εδώ και μερικά χρόνια (6-7) που ασχολούμαι με τις αγορές εκτός Ελλάδος αυτά τα νήματα δεν τα είχα βρει, (αυτό των ΕΛΤΑ νομίζω ότι κάπου το είχε πάρει το μάτι μου, όταν όμως το έψαξα δεν το εύρισκα) αλλά πώς να τα βρω ο έρμος εκεί που είναι χωμένα;;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Έχω αποστολή από αγγλικό άμαζον (κάτω από 150€, προπληρωμένο ΦΠΑ και όλα τα συναφή) που μου έδωσε ένδειξη χθες 

"Your package is pending release from a government agency. Release of the package to UPS may take up to 10 days, Spata, Greece"

Πήρα σήμερα στο εκτελωνιστικό τμήμα της UPS να ρωτήσω αν παίζει να θέλουν τίποτα αποδείξεις και τα συναφή μήπως κόλλησε και μου απάντησε η κοπέλα ότι δεν πιστεύει κάτι τέτοιο, απλώς έχουν από χθες τεχνικό θέμα στο τελωνείο και δεν μπορούν να περάσουν τα δέματα. Αναμένουν κι αυτοί ενημέρωση.

Οπότε σας το γνωστοποιώ.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια βοήθεια για οποίο μπορεί και ξέρει

Μου έστειλαν φίλοι από τη Γαλλία ένα μικρό δέμα, μέσω ΕΛΤΑ, με 2 επιγονατίδες μέσα και το τελωνείο μου ζητάει να πληρώσω 35 €

Είναι λογικό;

 

 

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mplevris said:

Μια βοήθεια για οποίο μπορεί και ξέρει

Μου έστειλαν φίλοι από τη Γαλλία ένα μικρό δέμα, μέσω ΕΛΤΑ, με 2 επιγονατίδες μέσα και το τελωνείο μου ζητάει να πληρώσω 35 €

Είναι λογικό;

 

 

Πρέπει να γνωρίζεις ότι 1) το δώρο δεν αναγνωρίζεται από την τελωνειακή νομοθεσία και υπολογίζεται ο ΦΠΑ με βάση την αξία και τα μεταφορικά, και 2) εάν πρόκειται πράγματι για αποστολή από ιδιώτη σε ιδιώτη, χωρίς πληρωμή, υπάρχει ατέλεια για αξίες 45€..

Σε κάθε περίπτωση τα 35€ είναι πολλά και αντιστοιχούν σε αξία 146€ περίπου.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...