Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είχε κανείς κολλημένη παραγγελία στο στάδιο preparing for dispatch ;

και για πόσο καιρό περίπου;

 

από amazon.de

 

ένα μικρό update:

η παραγγελία δεν ξεκόλλησε ποτέ, την ακύρωσα και πήρα από Ελληνικό μαγαζί (you) που είχε πολύ καλή προσφορά

ραμ 3200 cl16 2x8 gb ddr4 69eur (ripjaws v)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει κανείς εμπειρία με την SUER?

Είναι μεταφορική Ισπανική (αποσο κατάλαβα).

Με λίγο ψάξιμο βλέπω μόνο κράξιμο για αυτή.

Έχω παραγγείλει δέμα από Ισπανία και εδώ και 15 μέρες δεν έχει καμία εξέλιξη.

Τους έστειλα μέιλ και δεν πήρα ποτέ απάντηση.

Ο κωδικός εντοπισμού δεν εμφανίζεται στις κλασσικές σελίδες(17track & parcel app).

Εμφανίζεται μόνο στην σελίδα της SUER και λέει μόνο ένα status( "notified shipping to seur")

Έχω την εντύπωση ότι περιμένω άδικα

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία με την SUER?

Είναι μεταφορική Ισπανική (αποσο κατάλαβα).

Με λίγο ψάξιμο βλέπω μόνο κράξιμο για αυτή.

Έχω παραγγείλει δέμα από Ισπανία και εδώ και 15 μέρες δεν έχει καμία εξέλιξη.

Τους έστειλα μέιλ και δεν πήρα ποτέ απάντηση.

Ο κωδικός εντοπισμού δεν εμφανίζεται στις κλασσικές σελίδες(17track & parcel app).

Εμφανίζεται μόνο στην σελίδα της SUER και λέει μόνο ένα status( "notified shipping to seur")

Έχω την εντύπωση ότι περιμένω άδικα

 

Επαναλαμβάνοντας το ίδιο post σε πολλά νήματα, δεν κερδίζεις τίποτε, αλλά ταλαιπωρείς αυτούς που τα διαβάζουν.

Αν γνωρίζει κάτι κάποιος, θα σου απαντήσει και σε ένα post μονο.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να κανω μια αγορα απο amazon.it. Ξερει κανεις τι παιζει με το τελωνείο;

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να κανω μια αγορα απο amazon.it. Ξερει κανεις τι παιζει με το τελωνείο;

 

Εάν αυτό που θέλεις να αγοράσεις βρίσκεται στην Ιταλία ή σε άλλη χώρα της ΕΕ, δεν έχεις θέμα με τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν αυτό που θέλεις να αγοράσεις βρίσκεται στην Ιταλία ή σε άλλη χώρα της ΕΕ, δεν έχεις θέμα με τελωνείο.

Ευχαριστω πολυ

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Θέλω την βοήθεια σας σε μια απορία μου . Παράγγειλα κάτι ακουστικά από το bangood και στο tracing numper μου βγάζει στο τέλος DE . Όταν το βάζω στην εφαρμογή που έχω μου βγάζει DEUTCHE POST - DHL PACKET . Αυτό σημαίνει ότι το έχουν στείλει με DHL ; Εγω παντως έβαλα priotity direct να έρθει . Ευχαριστώ

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Θέλω την βοήθεια σας σε μια απορία μου . Παράγγειλα κάτι ακουστικά από το bangood και στο tracing numper μου βγάζει στο τέλος DE . Όταν το βάζω στην εφαρμογή που έχω μου βγάζει DEUTCHE POST - DHL PACKET . Αυτό σημαίνει ότι το έχουν στείλει με DHL ; Εγω παντως έβαλα priotity direct να έρθει . Ευχαριστώ

 

Αυτό είναι το Γερμανικό ταχυδρομείο και όταν φτάσει το δέμα στη Γερμανία, θα έρθει οδικώς στην Ελλάδα, στις αποθέκες της DHL.

Εάν βρίσκεσαι σε περιοχή με κατάστημα της DHL θα στο φέρει η ίδια, αλλιώς με κάποια courier.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το Γερμανικό ταχυδρομείο και όταν φτάσει το δέμα στη Γερμανία, θα έρθει οδικώς στην Ελλάδα, στις αποθέκες της DHL.

Εάν βρίσκεσαι σε περιοχή με κατάστημα της DHL θα στο φέρει η ίδια, αλλιώς με κάποια courier.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου . Ανησύχησα γιατί είδα το DHL . Για ευνοήτους λόγους . Τέλεια έαν εί ναι όπως τα λες τότε δεν θα μπλέξω με τα ΕΛΤΑ .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με τη διαδικασία αυτή, το δέμα δεν αντιμετωπίζει τη γνωστή καθυστέρηση ατο αεροδρόμιο και η διανομή και παράδοση στον παραλήπτη είναι άμεση.

Το μόνο θέμα σ' αυτή την μέθοδο αποστολής είναι ότι εμείς επιλέγουμε τη μέθοδο αλλά το μαγαζί τη μεταφορική.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με τη διαδικασία αυτή, το δέμα δεν αντιμετωπίζει τη γνωστή καθυστέρηση ατο αεροδρόμιο και η διανομή και παράδοση στον παραλήπτη είναι άμεση.

Το μόνο θέμα σ' αυτή την μέθοδο αποστολής είναι ότι εμείς επιλέγουμε τη μέθοδο αλλά το μαγαζί τη μεταφορική.

 

Ναι, εχεις δίκιο . Εγώ με γερμανικα ταχυδρομεία και η συζηγος μου την επομενη ημέρα με παρόμοιο προϊόν με noname ταχυδρομειο που η εφαρμογή βγάζει κάτι ρωσικα.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Καλά χαμός με παραγγελίες από Ευρώπη.

1 ζευγάρι παπούτσια από την Adidas Γερμανίας και έκανε 2-3 βδομάδες να φτάσει Κύπρο.

 

Ένα μικρό πακέτο από Αγγλία κοντεύει μήνα και τίποτα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ας έχουμε στο μυαλό μας τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην Ευρώπη σε συνδυασμό με τα μέτρα για τον Covid-19
Link to comment
Share on other sites

Μην παραπονιέστε, παρέλαβα από Ολλανδία ακριβώς μετά από 2 μήνες με tracking number.

Ήταν κολλημένο στην Ελλάδα γύρω στον ενάμιση μήνα.

Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Μην παραπονιέστε, παρέλαβα από Ολλανδία ακριβώς μετά από 2 μήνες με tracking number.

 

Ήταν κολλημένο στην Ελλάδα γύρω στον ενάμιση μήνα.

 

Υπομονή.

Τρεις μήνες κι ακόμη κολλημένο στην Ολλανδία, τι να λέμε τώρα .

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δέμα με ιταλικό ταχυδρομείο αλλά η μορφή του tracking number δεν υποστηρίζεται από τα ΕΛΤΑ τα οποία αναλαμβάνουν την παράδοση στην Ελλάδα. Ξέρετε πως μπορώ να το εντοπίσω αφού μπει Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δέμα με ιταλικό ταχυδρομείο αλλά η μορφή του tracking number δεν υποστηρίζεται από τα ΕΛΤΑ τα οποία αναλαμβάνουν την παράδοση στην Ελλάδα. Ξέρετε πως μπορώ να το εντοπίσω αφού μπει Ελλάδα;
Δοκίμασες 17track;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Centro Scambi Internazionale Grecia, Partito dal Centro Scambi Internazionale

 

2021-02-14 12:12

Centro Scambi Internazionale Grecia, In lavorazione presso il Centro Scambi Internazionale

 

2021-02-03 05:13

Centro Scambi Internazionale Milano Gateway Poste Italiane, In lavorazione presso il Centro Scambi Internazionale

 

2021-02-01 18:04

Napoli (NA), In transito presso il Centro Operativo SDA

 

2021-02-01 13:54

Napoli (NA), Presa in carico a domicilio

 

Αυτά είναι που βγάζει το 17 track. Δυστυχώς με ΕΛΤΑ δε βγάζω άκρη. Μίλησα μαζί τους και λένε ότι δε μπορούν να το βρουν

Link to comment
Share on other sites

Centro Scambi Internazionale Grecia, Partito dal Centro Scambi Internazionale

 

 

 

2021-02-14 12:12

 

Centro Scambi Internazionale Grecia, In lavorazione presso il Centro Scambi Internazionale

 

 

 

2021-02-03 05:13

 

Centro Scambi Internazionale Milano Gateway Poste Italiane, In lavorazione presso il Centro Scambi Internazionale

 

 

 

2021-02-01 18:04

 

Napoli (NA), In transito presso il Centro Operativo SDA

 

 

 

2021-02-01 13:54

 

Napoli (NA), Presa in carico a domicilio

 

 

 

Αυτά είναι που βγάζει το 17 track. Δυστυχώς με ΕΛΤΑ δε βγάζω άκρη. Μίλησα μαζί τους και λένε ότι δε μπορούν να το βρουν

Δεν έχει μπει ακόμα μάλλον στην Ελλάδα,.για αυτό και δεν το βλέπουν και τα ΕΛΤΑ.

Υπομονή

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το νέο status είναι το παρακατω:

 

Grecia, Mancata consegna per destinatario assente

2021-02-16 18:57.

 

Που σημαίνει ότι δεν παραδόθηκε. Σήμερα. Στην Αθήνα. Που δεν δούλευε τίποτα.

Εχω αρχίσει και πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά με την αποστολή του δέματος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απ'όσα διαβάζω και παραπάνω μάλλον λογικό θα είναι ( ; ) που έχω σκαλωμένο δέμα από Άμαζον Ισπανίας με tracking απ'τις 8/3 να λέει ότι δεν το έχει παραλάβει η UPS στην Ιταλία ακόμη ε; "shipper created a label, UPS has not received the package yet, Italy"....

 

Βέβαια άλλο δέμα μικρότερο που πήρα λίγες μέρες μετά από το ίδιο Άμαζον τουλάχιστον έχει ξεκινήσει το ταξίδι γτ έχω updates στο tracking...

 

Το χει ξαναπαθει κανείς με UPS; Πάντα μου έρχονταν μπαμ αυτοί αλλά πάνε πλέον όσα ξέραμε (αν είναι και δική τους ευθύνη δλδ).

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσα διαβάζω και παραπάνω μάλλον λογικό θα είναι ( ; ) που έχω σκαλωμένο δέμα από Άμαζον Ισπανίας με tracking απ'τις 8/3 να λέει ότι δεν το έχει παραλάβει η UPS στην Ιταλία ακόμη ε; "shipper created a label, UPS has not received the package yet, Italy"....

 

Βέβαια άλλο δέμα μικρότερο που πήρα λίγες μέρες μετά από το ίδιο Άμαζον τουλάχιστον έχει ξεκινήσει το ταξίδι γτ έχω updates στο tracking...

 

Το χει ξαναπαθει κανείς με UPS; Πάντα μου έρχονταν μπαμ αυτοί αλλά πάνε πλέον όσα ξέραμε (αν είναι και δική τους ευθύνη δλδ).

Έχω 3 παραγγελίες από το Αμαζον Γερμανίας που δεν έχουν καν σταλεί παρόλο που κάποιες παραγγελίες είναι πάνω από 3 βδομάδες.

 

Ήδη ακύρωσα την μια γιατί βρήκα παρόμοιο πράγμα από Aliexpress με αποστολή από Βέλγιο.

 

Πώς χάλασαν έτσι και αυτοί.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 παραγγελίες από το Αμαζον Γερμανίας που δεν έχουν καν σταλεί παρόλο που κάποιες παραγγελίες είναι πάνω από 3 βδομάδες.

 

Ήδη ακύρωσα την μια γιατί βρήκα παρόμοιο πράγμα από Aliexpress με αποστολή από Βέλγιο.

 

Πώς χάλασαν έτσι και αυτοί.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Κατάλαβα... Κι εγώ είχα θέμα πριν κάποιο καιρό και με το γερμανικό και μάλιστα σε κάποιο δέμα μου λέγαν λανθασμένα ότι το σταμάτησαν στο τελωνείο , μου έκαναν refund λέω είστε σίγουροι ρε παιδιά αν είναι να το περιμένω λίγο ακόμη κλπ. και τίποτα αυτοί, όχι είναι σίγουρο είναι «undeliverable». Ε επειδή η πολλή σιγουριά θα σας φάει ήρθε μετά από λίγες μέρες και τους έκανα σαματά ότι εφόσον με τόση σιγουριά μου λέγαν ότι δε θα ρθει και έχασα την προσφορά πολύ απλά θα το κρατήσω χωρίς να με χρεώσουν. Μανούριασαν λίγα λεπτά αλλά το δέχθηκαν.

 

Γενικά ερασιτεχνικοί χειρισμοί τελευταία, αργούνε, έχουν ελλιπή ενημέρωση, δεν ξέρω. Είναι οκ να αργείς έως ένα χρονικό διάστημα με όλον αυτόν τον χαμό αλλά όχι να κάνεις μήνες ή να μην ξέρεις καν τι στοιχεία δίνεις στους πελάτες.

 

(Επίσης μιας και τα χώνω τώρα, αυτό το πράγμα που εκτός του γερμανικού όλα τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά δεν έχουν ΑΚΟΜΗ μετά από τόσα χρόνια αγγλική μετάφραση και πρέπει να πηγαίνουμε στον αυτόματο ή να πατάμε συνέχεια να μας λέει η γκουγκλ, αδυνατώ να το καταλάβω. Είσαι η Amazon. Ffs.)

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Κι εγώ είχα θέμα πριν κάποιο καιρό και με το γερμανικό και μάλιστα σε κάποιο δέμα μου λέγαν λανθασμένα ότι το σταμάτησαν στο τελωνείο , μου έκαναν refund λέω είστε σίγουροι ρε παιδιά αν είναι να το περιμένω λίγο ακόμη κλπ. και τίποτα αυτοί, όχι είναι σίγουρο είναι «undeliverable». Ε επειδή η πολλή σιγουριά θα σας φάει ήρθε μετά από λίγες μέρες και τους έκανα σαματά ότι εφόσον με τόση σιγουριά μου λέγαν ότι δε θα ρθει και έχασα την προσφορά πολύ απλά θα το κρατήσω χωρίς να με χρεώσουν. Μανούριασαν λίγα λεπτά αλλά το δέχθηκαν.

 

 

 

Γενικά ερασιτεχνικοί χειρισμοί τελευταία, αργούνε, έχουν ελλιπή ενημέρωση, δεν ξέρω. Είναι οκ να αργείς έως ένα χρονικό διάστημα με όλον αυτόν τον χαμό αλλά όχι να κάνεις μήνες ή να μην ξέρεις καν τι στοιχεία δίνεις στους πελάτες.

 

 

 

(Επίσης μιας και τα χώνω τώρα, αυτό το πράγμα που εκτός του γερμανικού όλα τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά δεν έχουν ΑΚΟΜΗ μετά από τόσα χρόνια αγγλική μετάφραση και πρέπει να πηγαίνουμε στον αυτόματο ή να πατάμε συνέχεια να μας λέει η γκουγκλ, αδυνατώ να το καταλάβω. Είσαι η Amazon. Ffs.)

Τα υπόλοιπα Αμαζον (γαλλικό,.ισπανικό κλπ) στοχεύουν αποκλειστικά στην ντόπια αγορά,.οπότε λογικό να μην έχουν άλλες γλώσσες.

 

Το γερμανικό,.καλύπτει σε μεγάλο βαθμό πλέον τους υπόλοιπους ευρωπαϊους που χαιρέτησαν το αγγλικό. Για αυτό έβαλαν αγγλικά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα Αμαζον (γαλλικό,.ισπανικό κλπ) στοχεύουν αποκλειστικά στην ντόπια αγορά,.οπότε λογικό να μην έχουν άλλες γλώσσες.

 

Το γερμανικό,.καλύπτει σε μεγάλο βαθμό πλέον τους υπόλοιπους ευρωπαϊους που χαιρέτησαν το αγγλικό. Για αυτό έβαλαν αγγλικά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ναι μεν, αλλά αν στόχευαν αποκλειστικά εκεί πώς στέλνουν και εκτός Γαλλίας, Ισπανίας κλπ; Προϋποθέτεις δλδ ότι πρέπει ο Έλληνας ο Τούρκος ο Ισλανδός κλπ που του πουλάς προϊόν να ξέρει τη γλώσσα; Διαθέσιμο του το εμφανίζεις εξ αρχής, δεν είναι ότι σε παρακαλάει να του κάνεις χάρη..

 

Εδώ κάθε μαγαζάκι τυχαίο που βρίσκεις μπορεί να έχει δίγλωσσο σάιτ, αυτοί έχουν βρει να κολλήσουν εκεί; Λες και δεν ξέρουν τι τεράστιο κοινό έχουν.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...