Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαναδιάβασε την ερώτηση του godjet.

Και για να μην μπερδεύεσαι πάλι, στην παράθεση, έβαλα μόνο αυτή την ερώτηση.

 

Η ερώτηση και η απάντηση για την προμήθεια δεν ήταν για το revolut αλλά για την χρεωστική της Τράπεζας

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουμε κανένα κολπάκι ώστε να στείλει το Amazon στην Ελλάδα αυτό?

Λεει ότι δεν το στέλνει.

Ας είναι και επί πληρωμή αυτή η υπηρεσία, φτάνει να μπορέσω να το παραγγείλω Ελλάδα..

 

https://www.amazon.com/Fintie-Nextbook-Ares-Flexx-Tablet/dp/B00VLAQ3UY

 

 

Για πείτε καμία γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα κολπάκι ώστε να στείλει το Amazon στην Ελλάδα αυτό?

Λεει ότι δεν το στέλνει.

Ας είναι και επί πληρωμή αυτή η υπηρεσία, φτάνει να μπορέσω να το παραγγείλω Ελλάδα..

 

https://www.amazon.com/Fintie-Nextbook-Ares-Flexx-Tablet/dp/B00VLAQ3UY

 

 

Για πείτε καμία γνώμη

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις, χρειαζόμαστε είτε ένα φίλο/γνωστό/συγγενή κλπ, στην Αμερική, για να το αγοράσουμε και να σταλεί στη διεύθυνσή του και αυτός να το στείλει στη συνέχεια στην Ελλάδα, είτε μια εταιρεία που κάνει αυτή τη δουλειά, με κάποιο αμοιβή, φυσικά.

Στον οδηγό του 1ου post αυτού του νήματος, έχω γράψει μερικές εταιρείες που δραστηριοπούνταν τότε στην Αμερική, αλλά έχουν κλείσει και αν καταλήξεις στη 2η λύση, μπορώ να σου γράψω άλλες.

 

Edit

Με την ευκαιρία, απευθύνομαι προς κάθε moderator που έχει αρμοδιότητα σ' αυτό το νήμα (είχα απευθυνθεί και στο παρελθόν, χωρίς ανταπόκριση), με την παράκληση να επικοινωνήσουμε για να αντικαταστήσω τον οδηγό με νέο επικαιροποιημένο.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα κολπάκι ώστε να στείλει το Amazon στην Ελλάδα αυτό?

Λεει ότι δεν το στέλνει.

Ας είναι και επί πληρωμή αυτή η υπηρεσία, φτάνει να μπορέσω να το παραγγείλω Ελλάδα..

 

https://www.amazon.com/Fintie-Nextbook-Ares-Flexx-Tablet/dp/B00VLAQ3UY

 

 

Για πείτε καμία γνώμη

 

https://demagr.com/#/

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

https://demagr.com/#/

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό.

 

Διαφημίζει αποστολή δεμάτων από Αγγλία και όχι από Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε να μου δώσετε καμία λεπτομέρεια.

Π. Χ. αυτοί παίρνουν από Αμερική κάτι που δεν μπορώ να παραγγείλω εγώ από εδώ.

Το στέλνουν μέσω Αγγλίας στην Ελλάδα χωρις δασμους μέσω Σενγκεν?

Δασμοί από Αμερική προς Αγγλία υπάρχουν?

Πόσο καιρό περίπου κάνει η όλη υπηρεσία?

 

Τους έχω στείλει mail σήμερα και περιμένω απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Περνάει τελωνείο κανονικά. Έχει κάπου στο site εφαρμογή που βάζεις τη τιμή που κοστίζει αυτό που θες και σου βγάζει δασμούς και μτφ. Από Αμερική έρχεται Ελλάδα απευθείας. Μετά στο σπίτι με speedex.
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα κολπάκι ώστε να στείλει το Amazon στην Ελλάδα αυτό?

Λεει ότι δεν το στέλνει.

Ας είναι και επί πληρωμή αυτή η υπηρεσία, φτάνει να μπορέσω να το παραγγείλω Ελλάδα..

 

https://www.amazon.com/Fintie-Nextbook-Ares-Flexx-Tablet/dp/B00VLAQ3UY

 

 

Για πείτε καμία γνώμη

 

Γιατί δεν το παραγγέλνεις από Ευρώπη;

https://www.amazon.co.uk/Fintie-Nextbook-Ares-Flexx-Tablet/dp/B00VLAQ3UY/ref=sr_1_1?keywords=Fintie+Nextbook+Ares&qid=1560238785&s=electronics&sr=1-1

Link to comment
Share on other sites

 

Μάλλον, δεν πρόσεξες τα κόκκινα γράμματα που γράφουν ότι δεν το στέλνει στην Ελλάδα και ότι το δέμα έρχεται από Αμερική, που σημαίνει ότι είναι ο ίδιος αμερικανός πωλητής.

Link to comment
Share on other sites

 

Αρχικά δεν το είδα ότι υπάρχει και στο Αγγλικό Amazon.

Σε επικοινωνία με το site μεσολαβητη που μου είπατε, το είδαν εκείνοι και μου το πρότειναν.

Το οποίο και έκανα (εννοείται, αφού γλιτώνω χρόνο χρήμα και τελωνείο)

 

Το παρήγγειλα στη διεύθυνση Αγγλίας που μου είπαν. Πλέον περιμένω να το παραλάβουν και αφού πληρωθούν, να το στείλουν (ή έτσι νομιζω ότι θα γίνει)

 

Νομιζω ότι έτσι λύνεται και αυτό το θέμα του Amazon με τη ΜΗ αποστολή στην Ελλάδα....

 

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές!

 

Edit:

Ο seller είναι Αμερική, εγώ το παρήγγειλα από Αγγλία, αλλά δείτε εδώ συγκεκριμένα τι ισχύει.

 

All import customs duties and taxes included at the time of purchase

When you buy products from overseas, you are responsible for paying import taxes and duties when they arrive in the UK. Amazon Global Store simplifies this process, by estimating the amount that will be due (the “Import Fees Deposit”) and adding it to the amount you pay. You authorise Amazon US’s international carriers to pay this amount to the UK authorities on your behalf.

 

Συνεπώς δεν υπάρχει τελωνείο, αφού ειναι μέσα στην αρχική τιμή.

Edited by thagro
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν το είδα ότι υπάρχει και στο Αγγλικό Amazon.

Σε επικοινωνία με το site μεσολαβητη που μου είπατε, το είδαν εκείνοι και μου το πρότειναν.

Το οποίο και έκανα (εννοείται, αφού γλιτώνω χρόνο χρήμα και τελωνείο)

 

Το παρήγγειλα στη διεύθυνση Αγγλίας που μου είπαν. Πλέον περιμένω να το παραλάβουν και αφού πληρωθούν, να το στείλουν (ή έτσι νομιζω ότι θα γίνει)

 

Νομιζω ότι έτσι λύνεται και αυτό το θέμα του Amazon με τη ΜΗ αποστολή στην Ελλάδα....

 

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές!

 

Edit:

Ο seller είναι Αμερική, εγώ το παρήγγειλα από Αγγλία, αλλά δείτε εδώ συγκεκριμένα τι ισχύει.

 

All import customs duties and taxes included at the time of purchase

When you buy products from overseas, you are responsible for paying import taxes and duties when they arrive in the UK. Amazon Global Store simplifies this process, by estimating the amount that will be due (the “Import Fees Deposit”) and adding it to the amount you pay. You authorise Amazon US’s international carriers to pay this amount to the UK authorities on your behalf.

 

Συνεπώς δεν υπάρχει τελωνείο, αφού ειναι μέσα στην αρχική τιμή.

 

Προφανώς, δεν διάβασες το προηγούμενο post μου στο οποίο έλεγα στον Theox ότι η πρότασή του αφορούσε τον ίδιο πωλητή από την Αμερική, που σημαίνει ότι θα έχεις προβλήματα τελωνείου αφού θα έρθει από Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο που αντέγραψα αναφέρει ότι είναι ενσωματωμένο στην τιμή.

Η δική σου γνώμη για το κείμενο?

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο γράφει ότι στην τιμή προστίθεται το εκτιμώμενο ποσό των εξόδων εκτελωνισμού, δηλαδή ότι στέλνει στην Αγγλία και υπολογίζει τα import fees.

Όταν το έβαλα εγώ στο αγγλικό καλάθι, έβγαλε μήνυμα ότι δεν το στέλνει ο πωλητής στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Από Αμερική προς Αγγλία δλδ το εκτιμώμενο τελωνειο βρίσκεται μέσα στην τιμη, ενώ παραγγελνοντας μέσω του site εξασφαλιζω ότι θα έρθει Ελλάδα.

Και από Αγγλία για Ελλάδα φυσικά (μέχρι στιγμής) δεν έχει τελωνείο.

Τα λέω καλά ρε παιδια η έχω καταλάβει κάτι λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Ρε παιδιά αυτο περνάει τελωνείο??

Ειναι κάτω των 22 ευρω αλλά νομίζω έρχεται απο Αμερική 8eb180b9bd02018195bfe548ef4f173f.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Ρε παιδιά αυτο περνάει τελωνείο??

Ειναι κάτω των 22 ευρω αλλά νομίζω έρχεται απο Αμερική

 

 

Υποθέτω ότι τα μεταφορικά από Αμερική (εάν το στείλουν πραγματικά από εκεί) θα κοστίζουν παραπάνω από την αξία του, οπότε, ΝΑΙ, θα χρεωθείς έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι τα μεταφορικά από Αμερική (εάν το στείλουν πραγματικά από εκεί) θα κοστίζουν παραπάνω από την αξία του, οπότε, ΝΑΙ, θα χρεωθείς έξοδα εκτελωνισμού.
ακυρο λάθος δικο μου δεν στέλνουν απο Αμερική

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ερώτημα: παραγγελία απο banggood αξιας ~300 ευρώ (με μεταφορικά και ασφαλιση) με EU priority line πιθανό να γλυτώσει το τελωνειο (πρόκειται για drone). Σωστό ή λαθος ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επισης για τους γνωρίζοντες: ποια η διαφορα μεταξύ CN - GWTR (υποθέτω οτι πρόκειται για αποθήκες)

Edited by 181293
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ερώτημα: παραγγελία απο banggood αξιας ~300 ευρώ (με μεταφορικά και ασφαλιση) με EU priority line πιθανό να γλυτώσει το τελωνειο (πρόκειται για drone). Σωστό ή λαθος ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επισης για τους γνωρίζοντες: ποια η διαφορα μεταξύ CN - GWTR (υποθέτω οτι πρόκειται για αποθήκες)

 

θεωρητικά, ΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ο οδηγός επικαιροποιήθηκε με βάση τα δεδομένα του Ιουνίου 2019.

 

Ευχαριστούμε πολύ τον makap για την απίστευτη δουλειά του!:up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα, πηρα ενα καλαμι ψαρεματος απο ιαπωνια με EMS. 253€ μαζι με τα εξοδα αποστολης. Σημερα ηρθε στο Γ.Ε.Τ.Α.

8/7/2019, 19:02:08 Κ.Α.Τ. EMS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΚΤΕΠ ΑΘΗΝΑΣ)

 

8/7/2019, 17:14:31 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ. EMS)

 

8/7/2019, 13:42:06 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

4/7/2019, 05:00:00 ΙΑΠΩΝΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

3/7/2019, 02:09:00 ΙΑΠΩΝΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

 

2/7/2019, 17:09:00 ΙΑΠΩΝΙΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Εχει κανενας εμπειρια σε πιο σταδιο ειμαι?? Το τελωνειο το γλυτωσα??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...