Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι DHL Νομίζω...θέμα τελωνείου δεν θα έχεις.ισως αργήσει λίγο

 

Δεν είναι σίγουρο οτι θα αποφύγω το τελωνείο με αυτή τη μεθοδο αποστολής?

Είναι καλυτερα να ζητήσω δηλαδη ακύρωση της παραγγελίας και να το πάρω από Banggood?

Στο Banggood έχουν Priority Direct ενώ στο Gearbest εχουν EU Priority Line.

Δεν είναι το ίδιο?

Edited by geopip
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο οτι θα αποφύγω το τελωνείο με αυτή τη μεθοδο αποστολής?

Είναι καλυτερα να ζητήσω δηλαδη ακύρωση της παραγγελίας και να το πάρω από Banggood?

Στο Banggood έχουν Priority Direct ενώ στο Gearbest εχουν EU Priority Line.

Δεν είναι το ίδιο?

οχι ειναι διαφορετικοι τροποι αν και εχουν το ιδιο αποτελεσμα. δεν θα εχεις θεμα τελωνειου σου ειπα και πριν

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα ακύρωση της παραγγελίας. Τη δέχτηκαν αμέσως με άμεση επιστροφή χρημάτων.

 

Η αποστολή του Banggood με Priority Direct Mail (PDM) είναι σίγουρη, μέχρι στιγμής, αλλά πρέπει να είσαι προσεκτικός κατά την παραγγελία, ώστε να έχεις επιλέξει αυτή τη μέθοδο, πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Ποιο κινεζομάγαζο προτιμάτε για μικροπράγματα (αξίας μέχρι 10-12 ευρώ) και γιατί; Τώρα τελευταία ψάχνω κάποια προϊόντα και τα βρίσκω σε όλα τα γνωστά μαγαζιά, όμως το κάθε μαγαζί έχει άλλη μάρκα προϊόντων και δεν ξέρω ποια να διαλέξω!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά από Coolicool υπάρχει τρόπος ασφαλούς τριγωνικής αποστολής;

Ή είναι λαχείο;

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά . Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με gearbest θέλω να κάνω παραγγελία ένα tv box ποιο τρόπο να προτιμήσω ; Registered Air Mail ή Priority Line ; Δυστυχώς το banggood που το έχω ποιο φερεγγυο είναι πολύ ακριβό.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά . Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με gearbest θέλω να κάνω παραγγελία ένα tv box ποιο τρόπο να προτιμήσω ; Registered Air Mail ή Priority Line ; Δυστυχώς το banggood που το έχω ποιο φερεγγυο είναι πολύ ακριβό.

 

Αυτοί οι προβληματισμοί είναι που κάνουν τη διαφορά μεταξύ των δύο συγκεκριμένων.

Priority Line είναι αυτή που χρειάζεσαι στο GearWorst, όπως λέει καλός φίλος, αλλά κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα παραλάβεις χωρίς άλλες περιπέτειες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι προβληματισμοί είναι που κάνουν τη διαφορά μεταξύ των δύο συγκεκριμένων.

Priority Line είναι αυτή που χρειάζεσαι στο GearWorst, όπως λέει καλός φίλος, αλλά κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα παραλάβεις χωρίς άλλες περιπέτειες.

 

Θα συμφωνήσω για το "geraworst" για πολλούς λόγους αλλά η διαφορά είναι 15 ευρώ .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για το "geraworst" για πολλούς λόγους αλλά η διαφορά είναι 15 ευρώ .

 

Και το ρίσκο, δικό σου, αφού, σε περίπτωση στραβής, δεν αναγνωρίζουν τα έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Και το ρίσκο, δικό σου, αφού, σε περίπτωση στραβής, δεν αναγνωρίζουν τα έξοδα εκτελωνισμού.
Δεν τα λες σωστά...

Gearbest δεν χρειάζεται κανένα priority... Θα βάλεις registered air mail και συγκεκριμένα Belgium και αν μπορεί τελωνείο που δεν θα μπορεί θα σου δώσουν πίσω τα έξοδα τελωνείου... Όσο για τα Best και worst αφήστε τα καλύτερα να κρίνει ο καθένας... Ολοι έχουν μια στραβή ιστορία να πουν

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λες σωστά...

Ολοι έχουν μια στραβή ιστορία να πουν

 

Τα είπες ΟΛΑ και προσθέτω "από το συγκεκριμένο μαγαζί, και έχουν γραφτεί πολλές πονεμένες ..."

Link to comment
Share on other sites

Και το ρίσκο, δικό σου, αφού, σε περίπτωση στραβής, δεν αναγνωρίζουν τα έξοδα εκτελωνισμού.

 

Για αυτό ακόμα είμαι διστακτικός .

 

Δεν τα λες σωστά...

Gearbest δεν χρειάζεται κανένα priority... Θα βάλεις registered air mail και συγκεκριμένα Belgium και αν μπορεί τελωνείο που δεν θα μπορεί θα σου δώσουν πίσω τα έξοδα τελωνείου... Όσο για τα Best και worst αφήστε τα καλύτερα να κρίνει ο καθένας... Ολοι έχουν μια στραβή ιστορία να πουν.

Και αν περάσει τελωνείο θα μου τα δώσουν τα έξοδα ή θα κάνουν το παγώνι ; Αφού πουθενά δεν το αναφέρει όσο και αν έψαξα . Και μάλιστα αναφέρει ότι δεν είναι υπεύθυνοι εάν το δέμα σου περάσει τελωνείο .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Και αν περάσει τελωνείο θα μου τα δώσουν τα έξοδα ή θα κάνουν το παγώνι ; Αφού πουθενά δεν το αναφέρει όσο και αν έψαξα . Και μάλιστα αναφέρει ότι δεν είναι υπεύθυνοι εάν το δέμα σου περάσει τελωνείο .

 

Η επιστροφή χρημάτων από το GearWorst είναι μια πονεμένη ιστορία, αφού δεν αναγνωρίζουν τα έξοδα εκτελωνισμού. Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ και να έχεις μεγάλη υπομονή για να καταφέρεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφή χρημάτων από το GearWorst είναι μια πονεμένη ιστορία, αφού δεν αναγνωρίζουν τα έξοδα εκτελωνισμού. Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ και να έχεις μεγάλη υπομονή για να καταφέρεις κάτι.
Ανοίγεις ένα ticket και βάζεις τις αποδείξεις... Στα γυρίζουν πίσω... Υπάρχει ειδική κατηγορία στα tickets... Μου έχουν γυρίσει 80 ευρώ τελωνείο σε κινητό αμέσως

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγοράσω ένα εξάρτημα από Αμερική 125 δολάρια 35 μεταφορικά.Ηθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση αν περνάει τελωνείο πόσο περίπου θα είναι αν γνωρίζει κανείς και τι να προσέξω π.χ να έρθει με usps για να έχω να κάνω καλύτερα με τα ΕΛΤΑ σε περίπτωση εκτελωνισμου και όχι με dhl που πρέπει να εμφανιστεί εγώ για εκτελωνισμο

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγοράσω ένα εξάρτημα από Αμερική 125 δολάρια 35 μεταφορικά.Ηθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση αν περνάει τελωνείο πόσο περίπου θα είναι αν γνωρίζει κανείς και τι να προσέξω π.χ να έρθει με usps για να έχω να κάνω καλύτερα με τα ΕΛΤΑ σε περίπτωση εκτελωνισμου και όχι με dhl που πρέπει να εμφανιστεί εγώ για εκτελωνισμο

 

Εάν ταξιδέψει με το ταχυδρομείο, το δέμα θα περάσει από τελωνείο και θα χρεωθείς 24% ΦΠΑ συν 15€ τέλος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ.

Με courier θα πληρώσεις αρκετά περισσότερα για εκτελωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ταξιδέψει με το ταχυδρομείο, το δέμα θα περάσει από τελωνείο και θα χρεωθείς 24% ΦΠΑ συν 15€ τέλος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ.

Με courier θα πληρώσεις αρκετά περισσότερα για εκτελωνισμό.

 

Tο απλο ταχυδρομειο να φανταστω ειναι η usps?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

η DHL με χρέωσε έξοδα Εκτελωνισμού 56 ευρώ για δέμα συνολικής αξίας με μεταφορικά 180 ευρώ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η DHL με χρέωσε έξοδα Εκτελωνισμού 56 ευρώ για δέμα συνολικής αξίας με μεταφορικά 180 ευρώ.
Όσα και τα ΕΛΤΑ...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

η DHL με χρέωσε έξοδα Εκτελωνισμού 56 ευρώ για δέμα συνολικής αξίας με μεταφορικά 180 ευρώ.

 

Λίγα είναι. Μήπως δεν υπολογίζεις την αμοιβή του εκτελωνιστή;

Link to comment
Share on other sites

Λίγα είναι. Μήπως δεν υπολογίζεις την αμοιβή του εκτελωνιστή;
τα 56 ευρώ είναι η αμοιβή του εκτελωνιστη. +φπα και δασμούς συνολικά είναι 111 ευρώ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα λες σωστά, γιατί στο προηγούμενο έγραψες ότι πλήρωσες έξοδα εκτελωνισμού 56€

Στην περίπτωσή σου (εκτελωνισμός με courier) τα έξοδα εκτελωνισμού του δέματος είναι ΦΠΑ και δασμός 111€ και αμοιβή εκτελωνιστή 56€, σύνολο 167€ για δέμα αξίας CIF 180€ !!!

 

Για να μαθαίνουμε τι σημαίνει να παραγγέλνουμε με courier.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα λες σωστά, γιατί στο προηγούμενο έγραψες ότι πλήρωσες έξοδα εκτελωνισμού 56€

Στην περίπτωσή σου (εκτελωνισμός με courier) τα έξοδα εκτελωνισμού του δέματος είναι ΦΠΑ και δασμός 111€ και αμοιβή εκτελωνιστή 56€, σύνολο 167€ για δέμα αξίας CIF 180€ !!!

 

Για να μαθαίνουμε τι σημαίνει να παραγγέλνουμε με courier.

συνολικά 111 ευρώ πλήρωσα όχι 167.η DHL πήρε 56, και το ΦΠΑ +Δανοί 55.σύνολο 111.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...