Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά.

1. Δεν νομίζω ότι το ερώτημα είναι off topic δεδομένου ότι στον οδηγό υπάρχει ειδικό κεφάλαιο (6. Αγορές σε συνάλλαγμα) που πραγματεύεται αυτό το θέμα.

 

2. Είναι άλλο θέμα η χρέωση προμήθειας για αγορές που γίνονται στο εξωτερικό και άλλο θέμα η χρέωση από τη μετατροπή του συναλλάγματος.

Όπως αναφέρεται στο κεφάλαιο 6, η Eurobank χρεώνει από τον ΣΕΠ 2012 ποσοστό 2% επί του ποσού συναλλαγής που πραγματοποιείται στο εξωτερικό. Αυτός ήταν ο λόγος, άλλωστε, που αντικατέστησα στο PayPal την πιστωτική της Eurobank με την αντίστοιχη της ΕΤΕ, η οποία δεν έχει τέτοια χρέωση.

 

3. Πέρα από την παραπάνω χρέωση, η Eurobank αναφέρει ότι οι χρεώσεις σε συνάλλαγμα θα μετατρέπονται σε ευρώ για τις κάρτες Visa από την Visa Internatinal βάσει των ισοτιμιών της ενώ για τις κάρτες MasterCard και Maestro πρώτα σε δολλάρια ΗΠΑ και στη συνέχεια σε ευρώ από την Τράπεζα, με βάση την ισοτιμία που καθορίζεται από την MasterCard International.

 

4. Όπως αναφέρεται στο ίδιο παραπάνω κεφάλαιο, η ΕΤΕ ΔΕΝ χρεώνει προμήθεια για αγορές σε συνάλλαγμα και η μετατροπή του συναλλάγματος γίνεται, με την ισοτιμία των οργανισμών Visa/MasteCard, από την τράπεζα που εκδίδει την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.Ειμαι ετοιμος να παραγγειλω το lenovo k910 απο το etotalk αλλα εχω κανα δυο θεματακια (καθοτι πρωτη φορα θα αγορασω απο κινα) και αν ξερει καποιος να μου πει θα το εκτιμουσα.

1:Αγοραζω μονο με δολαρια?

2:Εφοσον εχω ολοκληρωση την παραγγελεια μου σε ευρω,οταν παω να πληρωσω στο paypal μου το μετατρεπη σε δολαρια και μαλιστα πιο ακριβο.π.χ €249.82 κ $312.27.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά και σ' εσένα, με Υγεία και σωστές και μελετημένες αγορές.

 

Ξεκινώντας με το θέμα της αγοράς από εξωτερικό και μάλιστα από Κίνα, πρέπει να γνωρίζεις ότι καλό είναι να επιλέγουμε αποστολή με ταχυδρομείο (SingPost ή NLPost) και όχι με courier (DHL κλπ).

Στο θέμα της αγοράς σε συνάλλαγμα ή όχι, αναφέρεται αναλυτικά στον οδηγό ότι καλό είναι να αγοράζουμε στο νόμισμα που προτείνει ο αγοραστής, ώστε η μετατροπή να γίνει με την ισοτιμία του οργανισμού (Visa/MasterCard) που έχει εκδώσει την κάρτα, μέσω της τράπεζας, αφού αυτή είναι καλλίτερη για τον αγοραστή από την αντίστοιχη του paypal και προφανώς και του πωλητή.

Το paypal έχει ρυθμιστεί να κάνει μόνο του τη μετατροπή (προφανώς για να κερδίζει απ' αυτήν) και στον οδηγό αναφέρονται αναλυτικά τα βήματα που μπορούμε να κάνουμε στο λογαριασμό μας, για να μην το ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά και σ' εσένα, με Υγεία και σωστές και μελετημένες αγορές.

 

Ξεκινώντας με το θέμα της αγοράς από εξωτερικό και μάλιστα από Κίνα, πρέπει να γνωρίζεις ότι καλό είναι να επιλέγουμε αποστολή με ταχυδρομείο (SingPost ή NLPost) και όχι με courier (DHL κλπ).

Στο θέμα της αγοράς σε συνάλλαγμα ή όχι, αναφέρεται αναλυτικά στον οδηγό ότι καλό είναι να αγοράζουμε στο νόμισμα που προτείνει ο αγοραστής, ώστε η μετατροπή να γίνει με την ισοτιμία του οργανισμού (Visa/MasterCard) που έχει εκδώσει την κάρτα, μέσω της τράπεζας, αφού αυτή είναι καλλίτερη για τον αγοραστή από την αντίστοιχη του paypal και προφανώς και του πωλητή.

Το paypal έχει ρυθμιστεί να κάνει μόνο του τη μετατροπή (προφανώς για να κερδίζει απ' αυτήν) και στον οδηγό αναφέρονται αναλυτικά τα βήματα που μπορούμε να κάνουμε στο λογαριασμό μας, για να μην το ξανακάνει.

 

Σευχαριστω πολυ για τη βοηθεια makap.To παρηγγειλα σημερα και...ο Θεος βοηθος.:bow.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος να απαντησει. Για αγορες απο Αμερικη μεσω ebay και του προγραμματος global shipping program που προσφερει, αν το συνολικο κοστος αγορας ειναι μεταξυ 22€ και 150€, ΦΠΑ πληρωνουμε στο τελωνειο ή ημαστε καλυμμενοι με το ποσο που πληρωνουμε στο global shipping program? Διαβαζοντας τις σχετικες πληροφοριες, αναφερει οτι καλυπτει γενικα value added taxes, αλλα δεν μου ειναι 100% ξεκαθαρο αν καλυπτει το ΦΠΑ του τελωνειου και στην ελλαδα.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος να απαντησει. Για αγορες απο Αμερικη μεσω ebay και του προγραμματος global shipping program που προσφερει, αν το συνολικο κοστος αγορας ειναι μεταξυ 22€ και 150€, ΦΠΑ πληρωνουμε στο τελωνειο ή ημαστε καλυμμενοι με το ποσο που πληρωνουμε στο global shipping program? Διαβαζοντας τις σχετικες πληροφοριες, αναφερει οτι καλυπτει γενικα value added taxes, αλλα δεν μου ειναι 100% ξεκαθαρο αν καλυπτει το ΦΠΑ του τελωνειου και στην ελλαδα.

 

Όχι, ο ΦΠΑ καθώς και κάθε άλλο κόστος αθροίζονται από και πληρώνονται στο τελωνίο (μιλάμε για courier και σίγουρο εκτελωνισμό, αλλιώς η διαδικασία με τα ταχυδρομία και εντός συνόρων με τα ΕΛΤΑ είναι λίγο ρώσικη ρουλέτα, άλλες φορές πληρώνεις 3 ευρώ, άλλες φορές κανονικά φόρους, και δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει)

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον τρόπο υπολογισμού δασμών. Σκοπεύω να πάρω ένα ζευγάρι παπούτσια από eastbay

Το ζευγάρι έχει 90$ και τ μεταφορικά είναι άλλα 40$. Έχω όμως ένα κουπόνι που δίνει για αγορές άνω των 75$ free shipping internationally, άρα ουσιαστικά έχω αυτή την έκπτωση. Ο φόρος τώρα θα είναι με βάση το ποσό που πληρώνω, ή το ποσό πριν την έκπτωση?

Γιατί σύμφωνα με το dutycalculator.com η διαφορά στους φόρους με ή χωρίς τα μεταφορικά είναι 50 ευρώ, σχεδόν τα 2/3 της συνολικής αξίας του δέματος. Ξέρει κάποιος με βαση τι δίνονται οι δασμοί, και πόσο πιθανό είναι να πληρώσω για πακέτο ενός ζευγαριού παπουτσιών από τα ΕΛΤΑ? (μέσω usps)

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος να απαντησει. Για αγορες απο Αμερικη μεσω ebay και του προγραμματος global shipping program που προσφερει, αν το συνολικο κοστος αγορας ειναι μεταξυ 22€ και 150€, ΦΠΑ πληρωνουμε στο τελωνειο ή ημαστε καλυμμενοι με το ποσο που πληρωνουμε στο global shipping program? Διαβαζοντας τις σχετικες πληροφοριες, αναφερει οτι καλυπτει γενικα value added taxes, αλλα δεν μου ειναι 100% ξεκαθαρο αν καλυπτει το ΦΠΑ του τελωνειου και στην ελλαδα.

 

Δεν έχω αγοράσει από ebay και Αμερική, με τον τρόπο αυτό (ενικά, αποφεύγω πλέον, όσο μπορώ, αγορές από Αμερική), αλλά από τη λειτουργία του global shipping program καταλαβαίνω ότι 1) η διαδικασία αποστολής του δέματος από Αμερική προς όλες τις χώρες του πλανήτη διεκπεραιώνεται από μια ιδιωτική εταιρεία (Pitney Bowes) χωρίς να ξεκαθαρίζεται εάν χρησιμοποιείται το σύστημα των ταχυδρομείων (USPS) ή courier και 2) προπληρώνονται τα έξοδα εκτελωνισμού (import duties).

 

Με δεδομένο, λοιπόν, ότι η ερώτησή σου αφορά σε αγορά αξίας CIF, από 22 έως 150 ευρώ, για την οποία οφείλουμε να πληρώσουμε μόνο ΦΠΑ, για έξοδα εκτελωνισμού, νομίζω ότι δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις επιπλέον έξοδα. Άλλωστε, ο πωλητής οφείλει να αναφέρει στην ιστοσελίδα του πωλούμενου αντικειμένου το ποσό των εξόδων εκτελωνισμού του δέματος, το οποίο είναι εύκολο να υπολογίσεις εάν αντιστοιχεί στο 23% τη αξίας CIF.

 

 

@giannis_al

Δεν έχω αγοράσει από το συγκεκριμένο μαγαζί, αλλά, συνήθως, στην παραγγελία βάζουμε τον κωδικό του κουπονιού που έχουμε και προκύπτει το τελικό ποσό, που θα πληρώσουμε είτε με payPal είτε με άλλο τρόπο. Αυτό το ποσό αποτελεί και την αξία CIF στην οποία επιβάλλονται τα έξοδα εκτελωνισμού (ΦΠΑ στην προκειμένη περίπτωση).

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ο τρόπος αποστολής του δέματος και συγκεκριμένα εάν ο πωλητής στέλνει το δέμα με USPS ή courier. Εάν στέλνει με courier, θα πρότεινα να αποφύγεις την αγορά.

Το dutycalculator αποτελεί ενδεικτικό τρόπο υπολογισμού των εξόδων εκτελωνισμού και όχι πάντα αξιόπιστο.

 

Όπως είναι γνωστό, για αγορές αξίας CIF από 22 έως 150 ευρώ, πληρώνουμε μόνο ΦΠΑ, εκτός αν το δέμα έρθει με courier, οπότε θα προστεθούν και άλλα έξοδα (αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα, και λοιπά έξοδα). Δασμός επιβάλλεται για αξίες πάνω από 150 ευρώ, ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπερα δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο σημειο αλλα επειδη εχω πελαγωσει θα ηθελα μια βοηθεια παηγγειλα καποια πργματα απο το bangood, τα πραγματα ηρθαν αλλα ενα απο ολα τα δεματα περασε απο τελωνειο και σημερα μου το εφεραν απο την ελτα courier και μου ζητησαν 137€ και κατι αλλα τα εστειλα πισω με αναγραφη στο πακετο μη παραλαβη.τι γινεται τωρα εχει ιδεα κανεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας το εξηγείς λίγο καλύτερα;

Τα 137€ τα πλήρωσες τελικά; Αφορούσαν ένα πακέτο; Τα υπόλοιπα γιατί δεν τα παρέλαβες;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παρέλαβα το δέμα που πέρασε τελωνειο. Τα υπόλοιπα θα τα παραλάβω αύριο από το ταχυδρομείο σήμερα ήρθε το χαρτί για συστημένο

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και φυσικά δεν το πλήρωσα

Link to comment
Share on other sites

Εάν το ερώτημά σου αφορά στο δέμα που δεν παρέλαβες, το πιθανότερο είναι ότι θα μείνει στα αζήτητα ή θα το χρησιμοποιήσει κάποιος από αυτούς που έχουν πρόσβαση στην αποθήκη των ανεπίδοτων των ΕΛΤΑ. Εσύ, βέβαια, δεν μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων αφού δεν το παρέλαβες και αυτό έχει καταγραφεί στα ΕΛΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Να γνωρίζεις ότι εσύ μπορεί να μην το παρέλαβες, το κατάστημα όμως δεν είναι υποχρεωμένο να σου επιστρέψει τα χρήματά σου. Επαφίεται αποκλειστικά και μόνο στην καλή του διάθεση. Όλα τα καταστήματα αναφέρουν ότι τυχόν φόροι επιβαρύνουν τον αγοραστή.

Ενημέρωσέ τους για την μη παραλαβή και πρότεινέ τους να επιβαρυνθείς εσύ τα έξοδα επιστροφής του στην Κίνα και ταυτόχρονα κάνε καινούρια παραγγελία.

Τί τρόπο αποστολής είχες επιλέξει; EMS;

Link to comment
Share on other sites

Τί τρόπο αποστολής είχες επιλέξει; EMS;

 

Για να το έφερε η ELTA Courrier κατά 99% EMS ήταν...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

ο τρόπος αποστολης που επελεξα είναι "Shipping Method:Air Parcel Register" και οχι ems. μου ζητησαν επισης απο το bangood να αποδεχτω και να πληρωσω τα 137€ και απο αυτα να μου επιστρεψουν τα 45€ κοβοντα λεει ενα τιμολογιο. δεν μου μιλησαν για επιστροφη του δεματος. τι να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Εάν επέλεξες την αποστολή του δέματος ως συστημένου και όχι με courier (EMS ή άλλη), φαίνεται ότι είτε η δηλωμένη αξία ήταν τέτοια που προκάλεσε την επιβολή εξόδων εκτελωνισμού είτε έπεσες στην περίπτωση.

 

Εάν θέλεις αυτό που παράγγειλες, νομίζω ότι είσαι αποκλειστικά αρμόδιος να πάρεις τη μεγάλη απόφαση, σταθμίζοντας, παράλληλα, ότι η πρόταση του πωλητή αποτελεί και (πραγματική) δέσμευσή του. Αυτό που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι εάν τα 45 θα είναι πιστωτικό ή επιστροφή χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ επέλεξες μεν "Air Parcel Register", το banggood στο έστειλε εν τέλει έτσι;

Εάν όχι, αρνήσου τον παραλαβή λόγω μη αποστολής με την συμφωνημένη μέθοδο.

Εάν ναι, δεν σε βλέπω να το γλιτώνεις το κουστούμι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά και συνχαρητιρια για τον οδηγό.Εγώ θα κανω μια υποθετική ερώτηση και οποίος ξέρει απαντάει... Πχ θέλω να αγοράσω κινητό απο ebay η amazon και χώρα αποστολής είναι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης(πχ Αμερική η Κίνα η χονκ κονκ)

Υποθετικά το κινητό κάνει 100€ θα περάσει τελωνείο?

Έχει χρησιμοποιησει κανεις site όπως byserve κλπ?είναι αξιόπιστα και αν ναι συμφερουν?ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά και συνχαρητιρια για τον οδηγό.Εγώ θα κανω μια υποθετική ερώτηση και οποίος ξέρει απαντάει... Πχ θέλω να αγοράσω κινητό απο ebay η amazon και χώρα αποστολής είναι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης(πχ Αμερική η Κίνα η χονκ κονκ)

Υποθετικά το κινητό κάνει 100€ θα περάσει τελωνείο?

Έχει χρησιμοποιησει κανεις site όπως byserve κλπ?είναι αξιόπιστα και αν ναι συμφερουν?ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλως ηρθες :)

Αν και δεν γραφεις για το τι μαρκα τηλεφωνο θελεις να αγορασεις αλλα λογο οτι γραφεις για αγορα απο κινα δες κατω απο εκει που γραφει ''Θέματα συζήτησης'' εχει καποια καταστηματα που εχουν εκπροσωπους εδω στο myphone κανε κλικ --> http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=22

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά και συνχαρητιρια για τον οδηγό.Εγώ θα κανω μια υποθετική ερώτηση και οποίος ξέρει απαντάει... Πχ θέλω να αγοράσω κινητό απο ebay η amazon και χώρα αποστολής είναι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης(πχ Αμερική η Κίνα η χονκ κονκ)

Υποθετικά το κινητό κάνει 100€ θα περάσει τελωνείο?

Έχει χρησιμοποιησει κανεις site όπως byserve κλπ?είναι αξιόπιστα και αν ναι συμφερουν?ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλώς όρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις.

Είναι προφανές ότι δεν έχεις διαβάσεις τους κανόνες χρήσης, αφού δεν γνωρίζεις ότι απαγορεύονται οι συζητήσεις για αποφυγή καταβολής εξόδων εκτελωνισμού.

 

Στην ερώτησή σου, τώρα. πρέπει να γνωρίζεις ότι οποιοδήποτε δέμα εισάγεται από τρίτη χώρα περνάει από το τελωνείο και εκτελωνίζεται. Η καταβολή εξόδων εκτελωνισμού ή όχι εξαρτάται αφενός από το εάν η αξία του αντικειμένου με τα μεταφορικά είναι μέσα στο όριο της ατέλειας (κεφάλαιο 8 του οδηγού) αφετέρου από τη διαδικασία εισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.

εχω παραγγειλει(πρωτη φορα)απο ebay πωλητη κινας ενα προιον 23/1/2015 και μεχρι σημερα δεν εχει ερθει,δυστυχως.

το tracking number μου δειχνει μονο αυτες τις κινησεις.

2015-01-30 10:36

深圳互换局, 已封发

2015-01-29 23:43

深圳互换局, 已开拆

2015-01-29 22:03

小包中心, 已封发

2015-01-29 02:13

小包中心, 已收寄

 

ΕΛΤΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-01-2015 02:13 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-01-2015 10:33 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

μιας που εχετε περισσοτερη εμπειρια απο αγορες κινας,ποσο περιπου κανουν να ερθουν οι παραγγελιες σας;

αργουν τοσο πολυ;μηπως εχω πεσει στα πακετα της περιοδου των εορτων;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νήμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316 που ασχολείται ειδικά με το θέμα που ρωτάς

 

Σε ευχαριστω και συγνωμη.

Παντως εχεις κανει πολυ καλη δουλεια εδω;)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα tablet από κάποιο κατάστημα του Σκρουτζ. Ξέρετε αν υπάρχει δυνατότητα αγοράς μέσω ιντερνετ με δόσεις? Προφανώς δεν μιλάω για αγορά από μεγάλα καταστήματα τύπου Public/Πλαίσιο αλλά για πιο μικρά που έχουν σημαντικά καλύτερες τιμές. Ξέρετε αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα? Αν πρέπει να μιλήσω προσωπικά με το κατάστημα? Ελπίζω να μην είναι χαζή η ερώτηση γιατί γενικά δεν έχω δει να ρωτάει πουθενά κανείς κάτι τέτοιο.

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το νήμα αφορά σε αγορές από το εξωτερικό και όχι από το εσωτερικό και, επομένως, η ερώτηση είναι off topic.

Πέρα από αυτό, οι ιντερνετικές αγορές απαιτούν εξόφληση της αξίας του αντικειμένου και των πιθανών μεταφορικών, ενώ για αγορά με δόσεις πρέπει να βρεις κατάστημα που πουλάει με αυτή τη μέθοδο και να έχεις κάρτα που να επιτρέπει τις δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...