Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη Marshmallow. Θέλω να περάσει καμία βδομάδα, να φύγουν τα πρώτα προβληματάκια που (θα) έχουν οι Nightlies και από τη στιγμή που δεν είναι απαραίτητο το full wipe θα κρατήσω ένα nand backup και θα κάνω dirty flash.

Οι χρήστες όμως στο thread του sultan γράφουν ότι χρειάζονται αυτά που έκανα quote για να δουλέψει το TB.

 

Δοκίμασε και πες μας.

Ok δούλεψε το backup. Τον είδε τον φάκελλο αλλά άργησε παρα πολύ να τον επαναφερει. Έκανε 45 λεπτα όταν στην 5.1.1 έκανε 8-10 λεπτα.

Ευχαριστώ πολυ πάντως, τέλος καλό όλα καλά. Μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν καλα

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν κατάλαβα καλά, τρέχει το service για να κάνει έλεγχο έτσι ώστε να τσεκάρει αν το Theme που χρησιμοποιείται είναι εγκατεστημένο από το Google Play, και να στέλνει ειδοποιήσεις.

 

 

http://review.cyanogenmod.org/#/c/63220/9/src/org/cyanogenmod/theme/chooser/NotificationHijackingService.java

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, τρέχει το service για να κάνει έλεγχο έτσι ώστε να τσεκάρει αν το Theme που χρησιμοποιείται είναι εγκατεστημένο από το Google Play, και να στέλνει ειδοποιήσεις.

 

 

http://review.cyanogenmod.org/#/c/63220/9/src/org/cyanogenmod/theme/chooser/NotificationHijackingService.java

 

Κι αν το ξετικαρεις και εχεις theme του os και οχι απο store κτλ, τι γινεται?

 

Μηπως ειναι καλυτερα να το εχουμε τικαρισμενο?

Link to comment
Share on other sites

Και καθίστε εσείς να παιδέυεστε με την official. https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/24/0229d205f2282e85135d142650540dd9.jpg

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/24/680f54f43f6e87774b5c2761d0cc3e87.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και καθίστε εσείς να παιδέυεστε με την official. https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/24/0229d205f2282e85135d142650540dd9.jpg

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/24/680f54f43f6e87774b5c2761d0cc3e87.jpg

 

Ποια είναι φίλε??

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Sultan με ak kernel

Για πες και πως άλλαξες την status bar (εντελώς πληροφοριακά).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Για πες και πως άλλαξες την status bar (εντελώς πληροφοριακά).

 

κάποιο theme με Ios στυλ λογικά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

@ overpower

Αν θα θέλεις να προχωρήσεις κάποια στιγμή σε Marshmallow, δυστυχώς θα πρέπει να αποχωριστείς τον AK.

Απ' ότι έχω καταλάβει έχει πουλήσει τα Oneplus One και Oneplus Two που είχε, για να πάρει το Nexus 6P οπότε λογικά θα σταματήσει να υποστηρίζει την συσκευή μας.

 

 

 

κάποιο theme με Ios στυλ λογικά

 

Υπήρχε κάποια στιγμή επί εποχής KitKat μια σειρά από 2-3 apk που έκαναν ακριβώς το ίδιο.

Γι' αυτό ήθελα να μάθω πώς το έκανε ο overpower. Με apk, με xposed, ή με κάποιο Zooper Widget skin;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πάλι reflash την στοκ 3JL κ παλι δεν έχω όλα τα modes της κάμερας ενώ κ η εφαρμογή της συνεχίζει να πετάει crash report κάθε φορά που την ανοίγω. Ίσως το zip που έχω είναι προβληματικό, θα ψάξω να βρω κανα άλλο.

 

Η 13 nightly τι λέει; βαριέμαι να στηνω το τηλέφωνο από την αρχή ρε γμτ...

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/25/c45720afa5129244e7a112bba1603d0d.jpg

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/25/4c8c608a138a53479e07303cb70e92d9.jpg

 

Με την cm13.0 του sultan... επιτέλους βρήκα τρόπο να ανεβάσω screenshots :$

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/25/c45720afa5129244e7a112bba1603d0d.jpg

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/25/4c8c608a138a53479e07303cb70e92d9.jpg

 

Με την cm13.0 του sultan... επιτέλους βρήκα τρόπο να ανεβάσω screenshots :$

Έχεις αντίστοιχα στοιχεία με τον default kernel του σουλτάνου;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αντίστοιχα στοιχεία με τον default kernel του σουλτάνου;

 

Δεν σε κατάλαβα... Δεν έχω φλασάρει άλλον kernel, του sultan είναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα πάλι reflash την στοκ 3JL κ παλι δεν έχω όλα τα modes της κάμερας ενώ κ η εφαρμογή της συνεχίζει να πετάει crash report κάθε φορά που την ανοίγω. Ίσως το zip που έχω είναι προβληματικό, θα ψάξω να βρω κανα άλλο.

 

Η 13 nightly τι λέει; βαριέμαι να στηνω το τηλέφωνο από την αρχή ρε γμτ...

 

Λένε ότι έχει bug με τα data της κινητής και δεν δουλεύουν, αλλά λογικά θα διορθωθεί στα επόμενα builds. Επίσης δεν δουλεύουν σε ορισμένες εφαρμογές τα δικαιώματα root. Και ότι δεν είναι πλήρως μετεφρασμένη.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι έχει bug με τα data της κινητής και δεν δουλεύουν, αλλά λογικά θα διορθωθεί στα επόμενα builds. Επίσης δεν δουλεύουν σε ορισμένες εφαρμογές τα δικαιώματα root. Και ότι δεν είναι πλήρως μετεφρασμένη.

 

Προχτές άλλαξαν πολλά στον κώδικα του kernel, και ο boeffla (δημιουργός custom kernel) έγραψε πως έχει λυθεί το πρόβλημα με τα δικαιώματα root στις εφαρμογές ενώ μπορείς πλέον να χρησιμοποιήσεις και το SuperSU που μέχρι τώρα δεν 'έτρεχε', έπρεπε να μείνεις με το build-in root της rom.

Για τα data το είχα διαβάσει στο 1ο release, δεν ξέρω αν από τότε διορθώθηκε το πρόβλημα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Προχτές άλλαξαν πολλά στον κώδικα του kernel, και ο boeffla (δημιουργός custom kernel) έγραψε πως έχει λυθεί το πρόβλημα με τα δικαιώματα root στις εφαρμογές ενώ μπορείς πλέον να χρησιμοποιήσεις και το SuperSU που μέχρι τώρα δεν 'έτρεχε', έπρεπε να μείνεις με το build-in root της rom.

Για τα data το είχα διαβάσει στο 1ο release, δεν ξέρω αν από τότε διορθώθηκε το πρόβλημα.

 

Α, αυτό είναι πολύ καλό νέο! Αν και δεν είχα αναβαθμίσει σε build δίχως root... Και το ενσωματωμένο root μου δούλευε άψογα και με το adaway και με το titanium!! Για να δουλέψουν τα data είναι μπέρδεμα... Ακόμα δεν έχει διορθωθεί.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

η ποιοτητα της καμερας εχει διαφορα απο την COS στην CM?

Εγώ θεωρώ ότι η CM "καίει" πολλές φορές τις φωτογραφίες, δηλαδή δίνει υπερβολικό φωτισμό (άσπρο). Έχω βάλει και χρησιμοποιώ COS και οι φωτογραφίες είναι πιο ισορροπημένες.

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταίες ημέρες στο xda γίνεται κουβέντα για το modem στο topic της soultan. Εχει μπει κανείς στην διαδικασία να φλάσαρει ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβάθμιση σε -3JL, πολλές από τις κλήσεις μου εχουν κακή ποιότητα (συμφωνα με τους συνομιλητές μου)

Δεν μπορώ να φανταστώ οτι φταίει η vodafone (ειδικά επειδή αυτές τις μέρες κινήθηκα σε όλες τις πρωτεύουσες της Θεσσαλίας), αρα σκέφτομαι οτι φταίει η αναθάθμιση (και ειδικότερα το modem?).

Που βρίσκω μια παλαιότερη (Lollipop) έκδοση modem να περάσω? (φαντάζομαι με fastboot εντολή εύκολα...)

Η λύση βρέθηκε:

Για την κακή ποιότητα των κλήσεων έφταιγε το OK Google (!)

Απενεργοποιήθηκε η σχετική επιλογή (Google App > Settings) και η ποιότητα των κλήσεων επανήλθε στο κανονικό.-

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταίες ημέρες στο xda γίνεται κουβέντα για το modem στο topic της soultan. Εχει μπει κανείς στην διαδικασία να φλάσαρει ?

 

Μόλις φλάσαρα την 21/11, αλλά ως τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Χρησιμοποιώ πάντα το cm updater για ενημέρωση και σε δέκα λεπτάκια είμαι έτοιμος! :)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλον τον κόσμο :)

 

Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα: μετά από ένα dirty flash της latest nighly BlissPop είχα τα δύο παρακάτω προβλήματα:

 

(α) δεν μπορώ να δω πια τα tiles στη notification bar (δε με αφήνει δηλαδή να κάνω το δεύτερο swipe down

(β) τα hardware keys λειτουργούν μερικώς (το home button καθόλου, το back button κανονικά, το menu button για μενού και μόνο -- στο πάτημα όλων η δόνηση λειτουργεί κανονικά). Στην ενεργοποίηση των soft keys η συμπεριφορά είναι παρόμοια.

 

Έκανα ότι μπορούσα να κάνω: clean install, factory reset, reflash firmware κτλ αλλά καλό δεν είδα. Τι λέτε;

 

Έχετε να κάνετε (αν το παραπάνω δεν επιλυθεί) κάποια άλλη πρόταση -- τώρα που δεν έχει στηθεί το κινητό;

 

Thx προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φλάσαρα την 21/11, αλλά ως τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Χρησιμοποιώ πάντα το cm updater για ενημέρωση και σε δέκα λεπτάκια είμαι έτοιμος! :)

 

μιλάω για την sultan

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...