Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πραγματικά δεν θυμάμαι.... αλλα δεν ξεκολουσε μς τίποτα.. την διαδικασία την εκανα σωστά... στην αρχη δουλεψε καλά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εισαι σιγουρος οτι δεν εχει ξεκλειδωσει... περίεργο... το toolkit ειναι πολυ εμπιστοσύνη... θα το τσεκαρω κ θα σου πω......https://youtu.be/NKB5kJE3MEc μια βοήθεια....

 

δεν θα πρεπει να κανει full wipe η εστω το 1 αργο boot? αυτο κανει απλα επανεκκινηση και το κινητο ειναι οπως πριν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν θα πρεπει να κανει full wipe η εστω το 1 αργο boot? αυτο κανει απλα επανεκκινηση και το κινητο ειναι οπως πριν

 

ναι αυτο ακριβώς... μου το ειχε κάνει και μενα κάποτε κ δεν ειχα βαλει αυτους τους drivers για unlock bootloader

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ακριβώς... μου το ειχε κάνει και μενα κάποτε κ δεν ειχα βαλει αυτους τους drivers για unlock bootloader

 

θα το κανω uninstall και θα δοκιμασω ξανα και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρίσκεις άκρη δες εδώ τον κλασσικό οδηγό από xda [GUIDE] Unlock/Root/Flash for OnePlus One

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γύρισα και στην YOG4PAS2QL και πάλι δεν έχω όλα τα modes της κάμερας.. Άρχισε να τα φτύνει το κινητάκι...

 

 

Άμα πάω στην CM13 Nightly πρέπει να ξαναστήσω τη συσκευή από την αρχή ή με dirty flash είμαι safe;

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γύρισα και στην YOG4PAS2QL και πάλι δεν έχω όλα τα modes της κάμερας.. Άρχισε να τα φτύνει το κινητάκι...

 

 

Άμα πάω στην CM13 Nightly πρέπει να ξαναστήσω τη συσκευή από την αρχή ή με dirty flash είμαι safe;

Αν ήσουν με CM12.1 Nightly τότε δεν χρειάζεται να κάνεις full wipe για να πας σε CM13 (η αλήθεια είναι ότι πάντα προτείνεται, αλλά δεν χρειάζεται).

 

Σε διαφορετική περίπτωση το full wipe είναι must.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρίσκεις άκρη δες εδώ τον κλασσικό οδηγό από xda [GUIDE] Unlock/Root/Flash for OnePlus One

 

μαλλον εχω προβλημα με το pc. υπαρχει τροπος να γινουν αυτα χωρις pc?

 

θενκς

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχω προβλημα με το pc. υπαρχει τροπος να γινουν αυτα χωρις pc?

 

θενκς

 

Δεν γνωρίζω... ;/

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

NikoSoti εχεις βαλει τα apk supersu κ busybox??

 

Όχι, είμαι με το ενσωματωμένο root!

 

Γενικά δεν έχω πειράξει/αλλάξει κάτι, εκτός από την γραμματοσειρά....:O

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/kl5ByYE.pnghttp://i.imgur.com/ByET2Xu.pnghttp://i.imgur.com/KnBAiYC.png

 

το πρώτο βράδυ το έκλεισα.. το δεύτερο κ το τρίτο έμεινε ανοιχτή η συσκευή.. μιας κι είμαι διακοπές, το κινητό δεν "παιδεύτηκε" ιδιαιτέρως (π.χ. δεν ήμουν έξω, οπότε όχι lte κ full φωτεινότητα)

Για τη χρήση που του κάνω εγώ, όπως το ξέρω το κινητό, ομολογώ πως είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Θα με βγάζει 2 μέρες ΑΝΕΤΑ. Σίγουρα στις εικόνες όπως θα δείτε, θα μπορούσα να το έχω βάλει για φόρτιση χθες βράδυ κι όχι σήμερα το πρωί, απλά ήθελα να δοκιμάσω και 2ο βράδυ ανοιχτό, να δω πόσο θα "καταναλώσει".. χάλασε 2-3% μπαταρία!!! :Ο

Για άλλη μια φορά, έχω να πω ότι ΑΓΑΠΩ αυτή τη συσκευή.

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα ξανά και εγώ όλα καλά!!!Δεν έβαλα super su ούτε busybox...μάλλον αυτά μου την έκαναν.Έμεινα με το δικό του root...Πολυ πιο γρήγορη ταχύτητα η marsmalow κ στο διάβασμα τον εφαρμογών κ στη χρήση ακόμα κ με CPU underclock

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

και η απόδειξη αυτού..

γνωστός με 5.1.1 και εγώ με 6.0.1

http://i.imgur.com/vWJT2r2.pnghttp://i.imgur.com/VUCiF6V.png

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, την ROM: CM-13.0-20151211-UNOFFICIAL-Sultan-bacon απλά την κατεβάζουμε, και την περνάμε με recovery όπως τις άλλες μέχρι τώρα, σωστά; υπάρχει λόγος που είναι 293,88 ΜΒ και όχι γυρω στα 600 που ήταν οι 5.1.1;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, την ROM: CM-13.0-20151211-UNOFFICIAL-Sultan-bacon απλά την κατεβάζουμε, και την περνάμε με recovery όπως τις άλλες μέχρι τώρα, σωστά; υπάρχει λόγος που είναι 293,88 ΜΒ και όχι γυρω στα 600 που ήταν οι 5.1.1;

ευχαριστώ

 

Πρώτα θα κάνεις ένα backup με το twrp και μετά clean install. Ο λόγος που είναι μικρότερη σε mb είναι γιατί δεν έχει ενσωματωμένες τις εφαρμογές της google, ούτε τις εφαρμογές της cyanogen. Τα google apps τα περνάς αμέσως μετά τη rom. Τα c-apps δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω αν είναι συμβατά με την 6, αλλά λογικά θα είναι.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα κάνεις ένα backup με το twrp και μετά clean install. Ο λόγος που είναι μικρότερη σε mb είναι γιατί δεν έχει ενσωματωμένες τις εφαρμογές της google, ούτε τις εφαρμογές της cyanogen. Τα google apps τα περνάς αμέσως μετά τη rom. Τα c-apps δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω αν είναι συμβατά με την 6, αλλά λογικά θα είναι.

 

πεγκατέστησα λοιπον την 6, αλλα οταν πηγα να εγκαταστησω τα g apps δεν εχει λειτουργια recovery. πως λοιπον θα τα εγκαταστησω;

ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

πεγκατέστησα λοιπον την 6, αλλα οταν πηγα να εγκαταστησω τα g apps δεν εχει λειτουργια recovery. πως λοιπον θα τα εγκαταστησω;

ευχαριστω πολύ

 

δεν κατάλαβα τι ακριβώς έκανες.. αλλά ας το πάρουμε από την αρχή..

Η 6άρα είναι ένα .zip περίπου 300mb και τα gapps, ανάλογα την έκδοση, είναι ένα πακετάκι από 20-30mb που μπορεί να φτάσουν τα 300mb..

Εσύ, με το που μπεις στο recovery, περνάς την 6άρα ROM, καθαρίζεις cache dalvik κλπ και μετά του λες reboot σε recovery πάλι.. ακόμα και στα καπάκια όμως, πας κ λες εγκατάσταση zip κ περνάς κ τα gapps. Μετά, πας κ ανοίγεις για πρώτη φορά το κινητό. Έτσι, παίζουν όλα.. σετάρεις τη ρομ σου κι όλα καλά.

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει κυκλοφορήσει unsigned έκδοσή για την cm-12.1-YOG4PAS3JL ώστε να την εγκαταστήσουμε μέσω twrp ή όχι ακόμα; μπορούμε να εγκαταστήσουμε αυτή που δίνουν εδώ;

https://forums.oneplus.net/threads/mirrors-for-official-cyanogen-roms-ota-updates.141825/

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρίσκεις άκρη δες εδώ τον κλασσικό οδηγό από xda [GUIDE] Unlock/Root/Flash for OnePlus One

 

φιλε μου και γενικα οποιος μπορει να βοηθησει αφου τελικα εκανα φορματ τον υπολογιστη δοκιμαζω ξανα εκτος απο το bacon root toolkit και αυτον τον οδηγο εδω και δεν δουλευει τιποτα.

 

Εκει που λεει να τρεξεις τον sdk manager ανοιγει μονο ενα μαυρο παραθυρο και κλεινει αμεσως δεν προχωραει παρακατω.

 

Εινα λογω οτι δουλευω xp pro? εχω 3 μερες τωρα να ασχολουμαι και δεν βρισκω ακρη με τιποτα.

 

υπαρχει αλλος τροπος να γινει αυτο? θενκς

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κάνεις καλά. Εμένα δεν μου δείχνει κάπου την έκδοση των windows, ούτε θυμάμαι να με είχε ρωτήσει ή να έπαιξε κάπου ρόλο.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κάνεις καλά. Εμένα δεν μου δείχνει κάπου την έκδοση των windows, ούτε θυμάμαι να με είχε ρωτήσει ή να έπαιξε κάπου ρόλο.

Απο οτι κατάλαβα δεν μπορεί με τίποτα να διαβάσει το κινητό με οποίο τρόπο και αν δοκιμασα.

 

edit:

καταφερα να το συνδεσω και δοκιμαζω και με τους 2 τροπος (root kit και τις εντολες απο command prompt) και ενω λεει οτι ξεκλειδωνει κανει επανεκκινηση και ειναι οπως πριν. δεν εχει κανει wipe, ουτε το 1 αργο boot. ειναι δυνατον να ξεκλειδώνει χωρίς wipe?

 

να δοκιμασω το 2 βημα στο root kit να δω η θα κολλησει καπου?

 

θενκς

Edited by marios_ch
Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ! Αφού το έχεις πάρει απόφαση κάντο! Εξάλλου τι μπορεί να πάθει; :p

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι κατάλαβα δεν μπορεί με τίποτα να διαβάσει το κινητό με οποίο τρόπο και αν δοκιμασα.

 

edit:

καταφερα να το συνδεσω και δοκιμαζω και με τους 2 τροπος (root kit και τις εντολες απο command prompt) και ενω λεει οτι ξεκλειδωνει κανει επανεκκινηση και ειναι οπως πριν. δεν εχει κανει wipe, ουτε το 1 αργο boot. ειναι δυνατον να ξεκλειδώνει χωρίς wipe?

 

να δοκιμασω το 2 βημα στο root kit να δω η θα κολλησει καπου?

 

θενκς

Κατέβασε αυτό για να εγκαταστήσεις τους drivers στον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτό για να εγκαταστήσεις τους drivers στον υπολογιστή σου.

Το χω ξαναδοκιμασει αλλά θα το δω ξανά.

Ναι μωρέ! Αφού το έχεις πάρει απόφαση κάντο! Εξάλλου τι μπορεί να πάθει; :p

Οκ θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Προχωρησα τελικα την διαδικασια και εκανε ρουτ (το τσεκαρα μεσω titanium back up και λεει οκ)

 

οταν ομως παω recovery δεν μπαινει στο twrp αλλα στο στοκ που ειχε πριν? κατι δεν πηγε καλα ή πρεπει να κανω κατι αλλο

 

θενκς

 

edit: το βρηκα τελικα, αρα ολα μεσα απο το bacon rootkit θα γινονται ετσι?

Edited by marios_ch
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...