Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μιας και θα το βγάλω πάλι στην κυκλοφορία για πείτε τελικά ποια είναι η πιο απροβλημάτιστη ρομ 8 ή 9 ? Η LineageOS ή παίζει και τίποτα άλλο ?
Από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα στο να βάλεις οποιαδήποτε πλην της stock rom, μπορείς να πειραματιστείς με την beta Pie που έδωσε η Oneplus.

 

Εγώ αυτό θα έκανα.

Από εκεί και πέρα, πιστεύω η stock τρέχει νερό στο κινητό, όπως υποθέτω και πολλές custom που πατάνε πάνω σ' αυτή.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια γρηγορη ερωτηση...

Εχετε θεμα στο viber με την ενδειξη της τελευταιας συνδεσης με την εκδοση 10?

 

Με τις πιο παλιες, η μπαρα πηγαινε προς τα αριστερα για να την δεις, τωρα με την 10, μενει παγωμενη και πρεπει να το γυρισεις στο πλαι για να την δεις.

 

Καμια απαντηση εδω, μπορειτε?

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα στο να βάλεις οποιαδήποτε πλην της stock rom, μπορείς να πειραματιστείς με την beta Pie που έδωσε η Oneplus.

 

Εγώ αυτό θα έκανα.

Από εκεί και πέρα, πιστεύω η stock τρέχει νερό στο κινητό, όπως υποθέτω και πολλές custom που πατάνε πάνω σ' αυτή.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Mε μπέρδεψες, όπως τα γράφεις τα διαβάζω διφορούμενα.........να πάω σε stock ή όχι και αν ναι σε ποια έκδοση ? Εχει βγει beta pie για το 1 ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Mε μπέρδεψες, όπως τα γράφεις τα διαβάζω διφορούμενα.........να πάω σε stock ή όχι και αν ναι σε ποια έκδοση ? Εχει βγει beta pie για το 1 ?
Γράψε λάθος, Taliban.

Δεν φαινόταν όλος ο τίτλος του thread στο Tapatalk και νόμιζα πως είμαστε στου Oneplus 3!!

Έχει ξεμείνει στην εφαρμογή από όταν έγγραφα εδώ μέσα για το Oneplus 1.

 

Sorry.

 

 

Πάντως η Lineage (πρώην Cyanogen) έχει βγάλει έκδοση Pie (16.0) για το Oneplus 1.

Αλλά καλύτερα να σου πουν κάποιοι που εξακολουθούν να χρησιμοποιούν το κινητό.

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Γράψε λάθος, Taliban.

Δεν φαινόταν όλος ο τίτλος του thread στο Tapatalk και νόμιζα πως είμαστε στου Oneplus 3!!

Έχει ξεμείνει στην εφαρμογή από όταν έγγραφα εδώ μέσα για το Oneplus 1.

 

Sorry.

 

 

Πάντως η Lineage (πρώην Cyanogen) έχει βγάλει έκδοση Pie (16.0) για το Oneplus 1.

Αλλά καλύτερα να σου πουν κάποιοι που εξακολουθούν να χρησιμοποιούν το κινητό.

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

μα λέω και εγώ :)

Από ότι φαίνεται σε lineage θα πάω και τώρα που το άνοιξα με cyanogen 13 το είχα αφήσει στην άκρη :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιας και θα το βγάλω πάλι στην κυκλοφορία για πείτε τελικά ποια είναι η πιο απροβλημάτιστη ρομ 8 ή 9 ? Η LineageOS ή παίζει και τίποτα άλλο ?

 

Εγώ πέρασα την 9 και τρέχει πολύ καλά. Δεν του έχω περάσει πολλές εφαρμογές λόγω του ότι το ετοίμασα για τη μάνα μου, αλλά έχω ένα Facebook και messenger και πάει σφαίρα. Δεν έχω παρατηρήσει κανένα bug, αλλά ξαναλέω, δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ. Είχα βάλει την 8 και είχα κάποια θέματα, αλλά με την 9 έγινε σαν καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα την 9 και τρέχει πολύ καλά. Δεν του έχω περάσει πολλές εφαρμογές λόγω του ότι το ετοίμασα για τη μάνα μου, αλλά έχω ένα Facebook και messenger και πάει σφαίρα. Δεν έχω παρατηρήσει κανένα bug, αλλά ξαναλέω, δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ. Είχα βάλει την 8 και είχα κάποια θέματα, αλλά με την 9 έγινε σαν καινούργιο.

 

και εγώ για πιτσιρίκι το φτιάχνω και μάλιστα ούτε κάν θα έχει fb και msg μέσα στις εφαρμογές . Ωραία νέα πάντως :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

οποιος έχει περάσει την LineageOS 16.0 τι gapps εχει χρησιμοποιήσει ? MindTheGapps-9.0.0-arm-20190216_211054.zip ? ή open gapps ARM/9.0/nano ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

open gapps / arm / pico

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού πήρα την μπαταρία και λειτουργεί σωστά είμαι στην διαδικασία φλασαρίσματος της LineageOS, για να δω αν τα βήματα που θα ακολουθήσω είναι τα σωστά τα παραθέτω. Να σημειώσω ότι έχω περάσει την τελευταία έκδοση του twrp μέσα από το επίσημο apk.

1. Format Data

2. Install rom zip

3. reboot to recovery

4. install gapps zip

5.install magisk zip

6.Rebbot system

 

Eίμαι σωστός ? Λογικά με τον format data σβήνουν τα πάντα από την συσκευή φωτό-εφαρμογές κλπ ?

Χρειάζεται κάποιο ενδιάμεσο στα φλασαρίσματα wipe ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού πήρα την μπαταρία και λειτουργεί σωστά είμαι στην διαδικασία φλασαρίσματος της LineageOS, για να δω αν τα βήματα που θα ακολουθήσω είναι τα σωστά τα παραθέτω. Να σημειώσω ότι έχω περάσει την τελευταία έκδοση του twrp μέσα από το επίσημο apk.

 

1. Format Data

 

2. Install rom zip

 

3. reboot to recovery

 

4. install gapps zip

 

5.install magisk zip

 

6.Rebbot system

 

 

 

Eίμαι σωστός ? Λογικά με τον format data σβήνουν τα πάντα από την συσκευή φωτό-εφαρμογές κλπ ?

 

Χρειάζεται κάποιο ενδιάμεσο στα φλασαρίσματα wipe ?

 

Η διαδικασία που πάντα έκανα εγώ:

1. Έμπαινα στο TWRP

2. Wipe /system και /data

3. Flash rom .zip

4. Flash gapps .zip

5. Σ' αυτό το σημείο πάντα συνιστάται από τους δημιουργούς να κάνεις wipe το /data (εγώ δεν έκανα ποτέ, δε νομίζω να χάσεις κάτι αν το κάνεις)

6. Flash SuperSU (βλέπω έχουν αλλάξει τα πράγματα το διάστημα που απέχω από τα flashαρίσματα και οι περισσότεροι πλέον χρησιμοποιούν το Magisk, οπότε προχωράς με αυτό από τη στιγμή που υπάρχει διαθέσιμο για την συσκευή)

7. Reboot device

 

 

Πιστεύω με τα παραπάνω βήματα όλα θα πάνε καλά, δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαινούργια μπαταρία με ημερομηνία παραγωγής 4-18 και εγκατάσταση της τελευταιας LineageOS αλλά βλέπω μικρή διάρκεια μπαταρίας και χωρίς sim ακόμα μέσα ....wtf ??????

Na σημειώσω ότι έχω κάνει βελτιστοποίηση σε όσες εφαρμογές μου δινόταν η δυνατότητα ......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
συνεχίζω..... με accubatery μου δείχνει την μπαταρία 1900 mah ........την γκίνια μου μέσα.....:mad::mad:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

συνεχίζω..... με accubatery μου δείχνει την μπαταρία 1900 mah ........την γκίνια μου μέσα.....:mad::mad:
Η σάπια μπαταρία η πρέπει να περάσεις μαμά soft να τα δει ολα σωστά
Link to comment
Share on other sites

Η σάπια μπαταρία η πρέπει να περάσεις μαμά soft να τα δει ολα σωστά

 

Λογικά το πρώτο είναι, αν ήταν θέμα software δεν θα έδειχνε καθόλου χωρητικότητα η εφαρμογή και το βλέπω και στην καθημερινή χρήση ότι η μπαταρία δεν ΄΄κρατάει΄΄ .

Η πλάκα είναι ότι έστειλα φίλο στην Καλλιθέα να πάρει την μπαταρία και βγαίνοντας από το μαγαζί μου στέλνει φωτό που φαινόταν ημερομηνία παραγωγής 2016 και τον γύρισα πίσω για να πάρει άλλη με 2018 παραγωγή :mad::mad::mad:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το πρώτο είναι, αν ήταν θέμα software δεν θα έδειχνε καθόλου χωρητικότητα η εφαρμογή και το βλέπω και στην καθημερινή χρήση ότι η μπαταρία δεν ΄΄κρατάει΄΄ .

Η πλάκα είναι ότι έστειλα φίλο στην Καλλιθέα να πάρει την μπαταρία και βγαίνοντας από το μαγαζί μου στέλνει φωτό που φαινόταν ημερομηνία παραγωγής 2016 και τον γύρισα πίσω για να πάρει άλλη με 2018 παραγωγή :mad::mad::mad:

 

ακόμη χειρότερα αν έπαιρνες την 2016 τόσο παλιά που ειναι με supercharger θα φούσκωνε στο πι και φι και θα έσπαγε και το κινιτακι....

 

παντος επιμένω μήπως και δεν βλεπει την μπαταρία σωστά και δεν την φορτίζει ολόκληρη κανε μια καθαρή εγκατάσταση μαμα λογισμικό

Link to comment
Share on other sites

ακόμη χειρότερα αν έπαιρνες την 2016 τόσο παλιά που ειναι με supercharger θα φούσκωνε στο πι και φι και θα έσπαγε και το κινιτακι....

 

παντος επιμένω μήπως και δεν βλεπει την μπαταρία σωστά και δεν την φορτίζει ολόκληρη κανε μια καθαρή εγκατάσταση μαμα λογισμικό

 

ΟΚ, να κάνω καθαρή εγκατάσταση την τελευταία επίσημη έκδοση, ποια όμως είναι αυτή ? Στο xda δεν μπόρεσα να την βρω

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, να κάνω καθαρή εγκατάσταση την τελευταία επίσημη έκδοση, ποια όμως είναι αυτή ? Στο xda δεν μπόρεσα να την βρω

 

αν ειδα καλα αυτο ειναι

https://www.oneplus.com/gr/support/softwareupgrade/details?code=1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
συνεχίζω..... με accubatery μου δείχνει την μπαταρία 1900 mah ........την γκίνια μου μέσα.....:mad::mad:

 

Δοκίμασα την εφαρμογή στο δικό μου opo με την αρχική μαμά μπαταρία και μου τη μέτρησε 2.332 mah. Θα συνεχίσω την παρατήρηση και στις επόμενες περιόδους. Γενικά δεν το χρησιμοποιώ το κινητό, απλά κάθεται σε stand by, αλλά νομίζω μετά από 4,5 χρόνια η φθορά είναι φυσιολογική.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...