Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

OnePlus One : Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

http://content.myphone.gr/photo/full/25624/oneplus-one-601405359792.jpg

 

Στο παρόν θέμα θα συζητάμε σχετικά με τις αναβαθμίσεις, τις εκδόσεις που κυκλοφορούν και ότι έχει να κάνει με πειράγματα και τροποποιήσεις στο λειτουργικό του OnePlus One.

 

Χρήσιμοι Οδηγοί:

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μιας και πιστευω πως το τηλέφωνο είναι ένα φτηνό find 7 χωρίς κάποια κόλπα πιστεύω ότι τον θα αλλάζεις πανεύκολα ..απλώς θα μπαίνεις στο recovery και θα φλασαρεις ότι θες..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε μου για το 4G τι ξέρεις?και για ρομ την color os

 

Επειδη το βλεπω αρκετα, το ColorOS ειναι της Oppo ;) αυτο εχει custom CM11

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το βλεπω αρκετα, το ColorOS ειναι της Oppo ;) αυτο εχει custom CM11

 

για το lte παιζει στην ελλαδα

One plus one
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα και παλι οι συχνοτητες που παιζει το τηλ απο vickmall και ετερναλ ειναι

2G: GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900

3G: TD-SCDMA: 1800-1920 / 2010-2025 WCDMA*: 2100 / 1900 / 850 / 900

 

4G:TD-LTE: 2570-2620 / 1880-1920 / 2300-2400 FDD-LTE*: 2100 / 1800 / 2600

οποτε λογικα μας καλυπτει vodafone-cosmote.Aλλα η rom ειναι custom με τα ελληνικα.Επισης το vickmall λεει πως εχει στοκ.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια ηθελα να ρωτησω τι διαφορα εχει το κινητο που το παιρνεις μεσω ticket και τι διαφορα εχει αυτο που δινουν τα κινεζικα μαγαζια. επισης θα ηθελα να ρωτησω πιστευετε ειναι καλυερα καποιος να το παρει root με cyanogenmod η γνησιο

με colorOs ποιες θα ειναι οι διαφορες...?

γενικα ρωταω γιατι δεν μου πολυαρεσει να βαζουν χερι οι ασιατες σε ενα καινουριο κινητο.

 

Τελικά τα κινέζικα υποστηρίζουν Lte??

Παιδια το παραγγελνετε με την colorOs η root με την cyAnogenMoD τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο? επίσης η μόνη διάφορα με αυτη του επίσημου site που το πουλάει είναι ότι δεν έχει την cyanogenmod μαμισια αλλα την colorOs ? θα πιάνει 4G στην ελλαδα? αν υπάρχει κάποια άλλη διάφορα που δεν ανέφερα παρακαλω διαφωτιστε με.

 

Παιδια το παραγγελνετε με την colorOs η root με την cyAnogenMoD τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο? επίσης η μόνη διάφορα με αυτη του επίσημου site που το πουλάει είναι ότι δεν έχει την cyanogenmod μαμισια αλλα την colorOs ? θα πιάνει 4G στην ελλαδα? αν υπάρχει κάποια άλλη διάφορα που δεν ανέφερα παρακαλω διαφωτιστε με.

ειναι γνησιο αυτο που στελνουν ?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Στο to2c η έκδοση με τα 64 gb βγαίνει 373,77 ευρώ και μάλλον προς τα κεί με βλέπω, αλλα ρε παιδιά πείτε μου κάτι για να καταλάβω, δεν είναι η original version, κάνουν απο μόνοι τους την εγκατάσταση της Multi-language version(Android 4.4.2 OS CyanogenMod 11.0) ,αυτή η έκδοση είναι root ??, μπορείς να flashάρης και την νεότερη έκδοση CyanogenMod 11s εύκολα η θα πρέπει να γίνω επιστήμονας :lol:

 

Άλλη θα περιμένουν πολύ περισσότερο, δεν βρίσκω λόγο ανησυχίας.

 

Σίγουρα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ,άλλωστε υπάρχουν και οι custom ROM

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς κατά το update σε 4.4.4 το One έπεσε σε boot loop και τώρα είναι εντελώς bricked guys :( Μόνο σε recovery TWRP μπαίνει, αλλά δεν μπορώ να περάσω zip αρχεία για το update. ούτε adb βλέπει... :(

 

Any help ?

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κατά το update σε 4.4.4 το One έπεσε σε boot loop και τώρα είναι εντελώς bricked guys :( Μόνο σε recovery TWRP μπαίνει, αλλά δεν μπορώ να περάσω zip αρχεία για το update. ούτε adb βλέπει... :(

 

Any help ?

Δοκίμασες otg??

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες otg??

 

Δουλεύει τελικά sideload αλλά γράφει failed σε ότι περνάω μέσα.

 

Δεν υπάρχει τπτ από λειτουργικό επάνω, μόνο η TWRP. Βάζω το zip της Cyanogen αλλά γράφει failed. :(

 

Any ideas?

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει τελικά sideload αλλά γράφει failed σε ότι περνάω μέσα.

 

Δεν υπάρχει τπτ από λειτουργικό επάνω, μόνο η TWRP. Βάζω το zip της Cyanogen αλλά γράφει failed. :(

 

Any ideas?

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Btw επειδή το κινητό το δούλεψα και με ColorOS, στη ColorOS η κάμερα ήταν ελαφρώς καλύτερη. Λένε θα το διορθώσουν σε update στη CM. Όπως και να χει σε σύγκριση με Galaxy S4 φίλου, το OPO υπερτερεί στις περισσότερες συνθήκες αλλά με αμελητέα διαφορά

 

Δυστυχώς κατά το update σε 4.4.4 το One έπεσε σε boot loop και τώρα είναι εντελώς bricked guys :( Μόνο σε recovery TWRP μπαίνει, αλλά δεν μπορώ να περάσω zip αρχεία για το update. ούτε adb βλέπει... :(

 

Any help ?

Μπες σε fastboot και ξαναπέρνα τα images,ή έστω το stock recovery κι απο κει ξανά τη cm

 

Όσοι το έχετε, σας έκανε κανονικά το update σε XNPH25R; Μου βγάζει συνέχεια αποτυχία (εννοείται έχω το στοκ recovery).

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Όσοι το έχετε, σας έκανε κανονικά το update σε XNPH25R; Μου βγάζει συνέχεια αποτυχία (εννοείται έχω το στοκ recovery).

Βασικά μου κάνει την εγκατάσταση και μετά με βάζει σε recovery αλλά εκεί έχει reboot και κάτι αλλα που δεν θυμάμαι...

Πάντως την εγκατάσταση ούτε εμένα την έχει κάνει...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το έχετε, σας έκανε κανονικά το update σε XNPH25R; Μου βγάζει συνέχεια αποτυχία (εννοείται έχω το στοκ recovery).

 

Ναι κανονικά μετά την πρώτη ενεργοποίηση. Κατέβασε ένα μικρό update πρώτα, μετά έκανε restart και μετά την XNPH25R και εγκαταστάθηκε μια χαρά.

 

Κινεζική εκδοση έχω απο Coolicool.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

εαν εχει ενα κινητο color os,γινεται πανευκολα και ασχετος το κανει.ενα απλο googlαρισμα,πειθει:happy:

 

Το ξέρω, έχω βρει αυτό http://www.gizchina.com/2014/07/01/how-to-insall-cm11s-on-oneplus-one/

 

Για root και cudtom recovery είναι ακόμα πιο απλά για Mac απ ότι για PC.

Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις SDK. Έχει βγάλει ένας τύπος στο xda ένα tool kit για mac που τα έχει όλα σε 45mb.

Το κάνεις εγκατάσταση και μετά κάνεις ότι θέλεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι. Ελπίζω να δουλεύει άψογα γιατι δεν εχω καθόλου windows pc στο σπίτι.

 

Να σου πω την αλήθεια εγω rootaρισμα και ξεκλείδωμα bootloader θα την κάνω μόνος μου μέσω terminal. 2 εντολές είναι όλες και όλες.

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια εγω rootaρισμα και ξεκλείδωμα bootloader θα την κάνω μόνος μου μέσω terminal. 2 εντολές είναι όλες και όλες.

 

Κοίτα δεν ασχολούνται όλοι, είτε γιατί δεν έχουν τον χρόνο να ψάξουν είτε γιατί φοβούνται επειδή το κάνουν πρώτη φορά.

Όποιος λοιπόν γνωρίζει και είναι σίγουρος μπορεί να φτιάξει οδηγούς βήμα βήμα και να τους ανεβάσει στο σχετικό thread που θα φτιάξουμε για βελτιώσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα και εγώ, αλλά καθότι είμαι στο γραφείο δεν μπροώ να ασχοληθώ πολύ. Πήγα λοιπόν να κάνω τα updates ΟΤΑ, το 1ο γίνεται κομπλέ, στο 2ο όμως μου ανοίγει recovery.. έλα όμως που το update δεν φαίνεται να έχει κατέβει παρόλο που με κάνει prompt να το εγκαταστήσω μέσα στο recovery..
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα και εγώ, αλλά καθότι είμαι στο γραφείο δεν μπροώ να ασχοληθώ πολύ. Πήγα λοιπόν να κάνω τα updates ΟΤΑ, το 1ο γίνεται κομπλέ, στο 2ο όμως μου ανοίγει recovery.. έλα όμως που το update δεν φαίνεται να έχει κατέβει παρόλο που με κάνει prompt να το εγκαταστήσω μέσα στο recovery..
Το ιδιο συμβαινει και σε ενα φιλο μου που το παρελαβε χτες το 1ο οκ το 2ο update ενω δειχνει οτι εχει κατεβει αλλα δεν υπαρχει πουθενα για εγκατασταση ξερει καποιος τι γινεται;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα και εγώ, αλλά καθότι είμαι στο γραφείο δεν μπροώ να ασχοληθώ πολύ. Πήγα λοιπόν να κάνω τα updates ΟΤΑ, το 1ο γίνεται κομπλέ, στο 2ο όμως μου ανοίγει recovery.. έλα όμως που το update δεν φαίνεται να έχει κατέβει παρόλο που με κάνει prompt να το εγκαταστήσω μέσα στο recovery..

 

Ποια έκδοση είναι αυτή που φοράτε;Εμένα μια αναβάθμιση μου έβγαλε και πέρασε κανονικά. Είμαι στην KVT49L (2 JULY).

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Στο site του CM για το OnePlus έχει αυτή σαν τελευταία:

cm-11.0-XNPH25R. Δεν ξερω ποιο είναι το built στο οποίο βασίζεται.

https://cyngn.com/products/oneplusone/

 

Αν η συσκευη μένει σε recovery θα πρέπει μαλλον με κάποιο τρόπο να περαστεί στην συσκευή η παραπάνω έκδοση. Δεν ξερω όμως αν μπορεί μέσω recovery να μπει το zip στην μνήμη της συσκευης για να γίνει η εγκατάσταση της.

Σίγουρα ομως γίνεται μέσω υπολογιστή.

 

@@@

Εδω ενα πιο πρόσφατο review απο το phonearena

http://www.phonearena.com/reviews/OnePlus-One-Review_id3758/page/4

 

Βρίσκει την αυτονομία του εξαιρετική, στα επίπεδα του Z2.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ενός φίλου μου έχει την έκδοσή xnph22r και έχει βγει η xnph25 r και του βγάζει update συνέχεια αλλά δεν γίνεται. ΤΊΠΟΤΑ μπαίνει σε rykovery mode ξέρει κανείς τι γίνεται

Και σε εμένα τα ίδια...Φαίνεται πως κάνει την εγκατάσταση αλλά μετα μπαίνει σε recovery και έχει κάποιες επιλογές ...

Θα βοηθούσε κάποιος που ξέρει να μας πει τι κάνουμε

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα τα ίδια...Φαίνεται πως κάνει την εγκατάσταση αλλά μετα μπαίνει σε recovery και έχει κάποιες επιλογές ...

Θα βοηθούσε κάποιος που ξέρει να μας πει τι κάνουμε

 

Bγαλτε μια φωτο να δουμε τι επιλογες εχει.Μηπως και μπανισει καποιος

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα τα ίδια...Φαίνεται πως κάνει την εγκατάσταση αλλά μετα μπαίνει σε recovery και έχει κάποιες επιλογές ...

Θα βοηθούσε κάποιος που ξέρει να μας πει τι κάνουμε

 

Μοιάζει μπερδεμένη κατάσταση. Κάτι βρήκα αλλά δεν εχω ασχοληθεί ποτε με fastboot και adb οπότε χωρις οδηγίες step by step τα φοβάμαι αυτά. Φαντάζουν πολυ απλά για κάποιον που τα έχει κάνει, αλλά για πρώτη φορά ειναι επικίνδυνα.

Εχω την εντύπωση οτι υπάρχει θέμα με τα OTA στα κινέζικα.

 

http://forum.cyanogenmod.org/topic/96258-problems-with-update-via-ota/

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε μήπως βρείτε λύση στο update εδω μοιάζει απλό

 

Δεν εχουν περασμένη custom recovery. Δεν νομίζω οτι ειναι λύση για το πρόβλημα τους.

Δεν ξέρω αν με κάποιο tool kit αφου κατεβάσουν adb και fastboot στον υπολογιστή τους μπορεί να γίνει reflashing.

 

Σ ενα tool kit για mac που εχω, υπάρχει επιλογή για reflash stock.

 

Σε άλλο οδηγό που εχω βρει γράφει να περαστεί στην μνημη της συσκευης το zip της CM που θέλουμε να εγκαταστησουμε και μετα απο recovery αφου κάνουμε wipe επιλέγουμε update from zip.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...