Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά μου τη δίνει η twrp ,δεν τι παω με τιποτα(!) πάντα προτιμώ του phil που βασιζεται στην cwm,γούστα ειναι αυτα!

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η TWRP προτιμάται γιατί έχει πιο ολοκληρωμένο μενού.

Παλιότερα είχε και CWM πλήρες μενού δεν ξέρω τώρα. Κι εγώ αυτή θα ήθελα αν ειναι ΟΚ οπως παλιά.

Για το root δεν ξέρω αν είναι σ ενα αρχείο μαζι με το CU. Οπως και να χει απο recobery θα περαστούν.

Τα εχω παρατήσει πολύ καιρό αυτά. Το δικο μου toolkit που είναι για mac τα έχει ολα αυτα τυποποιημένα.

Την cwm που έχω στο nexus δεν έχω διαπιστώσει να της λείπει κάτι.

Στο toolkit για win zip su δενβ έχει πάντως

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε και το δικό μου 64άρι , απλά πανέμορφο . ;Oταν έβαλα email και λοιπά στοιχεία λογαριασμών βρήκε την νέα έκδοση 11.0-XNPH25R και την εγκατέστησε χωρίς πρόβλημα , να πω την αλήθεια μου έφυγε ένα βάρος :p με αυτή την ενημέρωση . Το πήρα απο εδώ ο πωλητής είναι άψογος , μου έστειλε TN την επόμενη μέρα και συνολικά περίμενα 20 ημέρες , μου έδωσε δώρο μια θήκη MDFI και screen protector . Τώρα απ ότι είδα υπάρχουν εγκατεστημένες οι εφαρμογές titanium Backup SuperSU και Root explorer ,όμως δεν έχω δικαιώματα SU θα πρέπει να το κάνω ROOT και αν ναι πώς ? υπάρχει κάποιος οδηγός για την διαδικασία που να τον καταλάβω διότι είμαι λίγο άσχετος.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε και το δικό μου 64άρι , απλά πανέμορφο . ;Oταν έβαλα email και λοιπά στοιχεία λογαριασμών βρήκε την νέα έκδοση 11.0-XNPH25R και την εγκατέστησε χωρίς πρόβλημα , να πω την αλήθεια μου έφυγε ένα βάρος :p με αυτή την ενημέρωση . Το πήρα απο εδώ ο πωλητής είναι άψογος , μου έστειλε TN την επόμενη μέρα και συνολικά περίμενα 20 ημέρες , μου έδωσε δώρο μια θήκη MDFI και screen protector . Τώρα απ ότι είδα υπάρχουν εγκατεστημένες οι εφαρμογές titanium Backup SuperSU και Root explorer ,όμως δεν έχω δικαιώματα SU θα πρέπει να το κάνω ROOT και αν ναι πώς ? υπάρχει κάποιος οδηγός για την διαδικασία που να τον καταλάβω διότι είμαι λίγο άσχετος.

 

Καλορίζικο και να το χαρείς.

 

Δεν άντεξα και εγώ και το έκανα παραγγελία από το to2c. Έκδοση 64gb 320 ευρώ με κουτί .

 

Ελπίζω να μην κολλήσει κανένα τελωνείο.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε και το δικό μου 64άρι , απλά πανέμορφο . ;Oταν έβαλα email και λοιπά στοιχεία λογαριασμών βρήκε την νέα έκδοση 11.0-XNPH25R και την εγκατέστησε χωρίς πρόβλημα , να πω την αλήθεια μου έφυγε ένα βάρος :p με αυτή την ενημέρωση . Το πήρα απο εδώ ο πωλητής είναι άψογος , μου έστειλε TN την επόμενη μέρα και συνολικά περίμενα 20 ημέρες , μου έδωσε δώρο μια θήκη MDFI και screen protector . Τώρα απ ότι είδα υπάρχουν εγκατεστημένες οι εφαρμογές titanium Backup SuperSU και Root explorer ,όμως δεν έχω δικαιώματα SU θα πρέπει να το κάνω ROOT και αν ναι πώς ? υπάρχει κάποιος οδηγός για την διαδικασία που να τον καταλάβω διότι είμαι λίγο άσχετος.

 

Εφόσον έχεις SU είναι rooted. Για άνοιξε την εφαρμογή SU.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ναι. Δες μήπως χρειάζεται update το su. Έχω κανα δυο χρόνια να ασχοληθώ και δεν θυμάμαι.

Έκανε αναβάθμιση αλλά τίποτα. Μάλλον θέλει root από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε αναβάθμιση αλλά τίποτα. Μάλλον θέλει root από την αρχή.

 

πέρνα αν θες και το root checker να δεις αν όντως είναι ρουτ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είναι root , κανένας οδηγός ?

 

ξεκλείδωμα bootloader, πέρασμα recovery και φλασάρισμα Su zip

 

αναλυτικές οδηγίες εδώ......

 

http://www.doctorandroid.gr/2014/07/bootloader-root-oneplus-one.html

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ξεκλείδωμα bootloader, πέρασμα recovery και φλασάρισμα Su zip

 

Ναι εεε , τώρα όλα τα κατάλαβα , λοιπόν θα κάνω μία προσπάθεια, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ξεκλείδωμα bootloader, πέρασμα recovery και φλασάρισμα Su zip

 

αναλυτικές οδηγίες εδώ......

 

http://www.doctorandroid.gr/2014/07/bootloader-root-oneplus-one.html

 

Νομίζω οτι το 1+ αρχίζει και με λυπάται :lol:

Ακολούθησα της οδηγίες πιστά είμαι σίγουρος πως δεν έχω κάνει κάποιο λάθος και δε μου κάνει το χατίρι ,συνδέετε κανονικά αλλά όταν πάω να τρέξω το Unlock Bootloader μου λέει waiting for device και μετά τίποτα πάπαλα. Καθώς λοιπόν είχα απελπιστεί έπαιζα με της ρυθμίσεις του SU βλέπω μία τσεκαρισμένη εντολή "Σεβασμός ρυθμίσεων CM root την ξετσεκάρω και αυτό ηταν όλο , το 1+ είναι Root. Άρα έρχεται με ROOT και το μόνο που χρειαζόταν να κάνω ήταν το παραπάνω βήμα :p

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μη πανικοβάλλεστε και μη δίνετε τόση σημασία στα Shipment information, έχω πάρει το τηλέφωνο απο χτες και οταν βάζω το ΤΝ στα ΕΛΤΑ μου το δείχνει ακόμη Αθήνα ,πιστεύω οτι θα τα λάβετε γρηγορότερα .

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτοί που το έχουν παραλάβει δεν γράφουν και το μόνο που διαβάζουμε στο φορουμ είναι για καθυστερησεις των ταχυδρομειων :)

 

Έχω ασχοληθεί ελάχιστα μαζί του το μόνο που έχω προλάβει να κάνω είναι να φορτώσω της επαφές μου και root που ήταν έτοιμο αλλα δε το έβρισκα :lol:

Link to comment
Share on other sites

λιγη βοηθεια παιδια παρελαβα σημερα απο vickmall αλλα δεν μπορω να κανω ota update βρισκει το update το κατεβαζει παταω εγκατασταση με παει στο ανθρωπακι android αλλα στα μισα με πεταει στο recovery να σημειωσω οτι το recovery που εχει ειναι cyanogenmod simple recovery KVT49L

πως μπορω να εχω ota ?

Link to comment
Share on other sites

λιγη βοηθεια παιδια παρελαβα σημερα απο vickmall αλλα δεν μπορω να κανω ota update βρισκει το update το κατεβαζει παταω εγκατασταση με παει στο ανθρωπακι android αλλα στα μισα με πεταει στο recovery να σημειωσω οτι το recovery που εχει ειναι cyanogenmod simple recovery KVT49L

 

πως μπορω να εχω ota ?

 

Αν ψάξεις στα μηνύματα των προηγούμενων ημερών εχει οδηγίες να περάσεις manual το update. Μετα θα σου έρχονται ΟΤΑ.

 

απο οτι βλεπω εχω το order number αλλα δε μου εχει ερθει ακομα το tracking number, στο email αναφερει " Once your package ships we will send an email with a link to track your order." οποτε ακομα δεν εχει αποσταλει και η παραγγελια ειναι στις 19/07....

 

 

Προσπάθησε να επικοινωνήσεις μαζί τους. Αν δεν στο εχουν στείλει ακύρωσε το και πες τους τον λόγο μήπως σου κάνουν έκπτωση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απο εσάς που το πηρατε δοκίμασε κανένας κάποια custom rom η έστω kernel? Έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα πραγματακια απο XDA μεριά :)
Link to comment
Share on other sites

Απο εσάς που το πηρατε δοκίμασε κανένας κάποια custom rom η έστω kernel? Έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα πραγματακια απο XDA μεριά :)

Είναι τόσο απροβληματιστη αλλά και παραμετροποιησιμη η "stock" που μαζί με xposed δε βρίσκω τι άλλο ενδιαφέρον μπορεί να υπάρχει... :)

Ενημέρωσε αν έχεις κατι κατά νου μιας και αυτές τις μέρες δε προλαβαίνω ούτε τουαλέτα να πάω... :p

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Απο εσάς που το πηρατε δοκίμασε κανένας κάποια custom rom η έστω kernel? Έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα πραγματακια απο XDA μεριά :)

Κατσε να ερθει στα δικά μου χέρια και θα δεις :p

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

για να μπει το Xposed framework πρεπει να ρουταριστει η συσκευή η η μαμα rom ειναι ok?

 

Θέλει ρίζα.

 

το εχεις κανει?εκτος απο το λινκ http://www.doctorandroid.gr/2014/07/bootloader-root-oneplus-one.html θελει κατι αλλο?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

 

το εχεις κανει?εκτος απο το λινκ http://www.doctorandroid.gr/2014/07/bootloader-root-oneplus-one.html θελει κατι αλλο?

 

Yeap, ορίστε:

Voila, έχει μπει από το πρωί στο δικό μου!
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

να κλεισω λιγο το θεμα οθονης απο μενα...

με βαση το πρωτο ποστ και τις φωτο που εχει εδω..

https://forums.oneplus.net/threads/re-yellow-screen.40239/

 

πιστευω οτι ειναι ενα θεμα με τις ρυθμισεις του CM περισσοτερο.

Οπως και να εχει οριστε η δικη μου οθονη

αν προσεξετε ειναι με 2 προφιλς μια και πειραξα παραμετρους.

 

https://www.dropbox.com/sh/1ozscgtyecs2a6q/AABo959bZBUkKeZNReYKqyV0a

 

οι παραμετροι που εβαλα ειναι αυτοι

 

screen color/custom/

hue 14

saturation -0,13

contrast -0,14

intensity -10

 

πιστευω οτι η οθονη δεν εχει ιδιαιτερα θεματα ,περιμενω και την δικη σας γνωμη.

με τις ρυθμισεις μου γινεται αρκετα κρυα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον εχει mac υπαρχει αυτο το tool

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/toolkit-mac-os-x-toolkit-unlocking-t2807574

 

To οποιο τα κανει ολα. :)

 

Επισης αφου ειστε custom recovery/root και εχετε βαλει κερνελ του franco τοτε με αυτην την εφαρμογη

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bigeyes0x0.trickstermod&hl=en

 

Μπορειτε να επιλεξετε ποσο κρυα θελετε την οθονη.

Προσωπικα εβαλα 230/240/255 και εχει γινει αρκετα κρυα η οθονη.

 

Αυτα απο μενα :)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα σημερα απο το Vickmall. πολυ ομορφο κινητο. πολυ ψαρωτικο.

το ακουστικο ξερουμε αν μπορει να δυναμωσει ? επισης ξερετε αν εχει καποια επιλογη καπου που να μπορω να του προσαρμωσω την λειτουργια του κατα την διαρκεια της μερας...? δηλαδη να ειναι Performance και φωτεινο οσο ειμαι ξυπνιος και αργα την νυχτα την ωρα που θα προκαθορισω εγω να μπαινει σε ενα SAVER Mode battery ?

επισης μου εκανε το 1 update το 2ο δευτερο μπηκε σε Recovery και δεν εγινε...πρεπει να κατεβασω στον υπολογιστη την τελευταια custom rom και να την περασω μονος μου για να μπει ? επισης γιατι να εχει μεσα εφαρμογες τις οποιες δεν χρειαζομαι και δεν βγαινουν. για παραδειγμα τον Chrome, Mini opera, whatsup...ξερετε αν μπορω να τα βγαλω ? εμενα εχει 2 θεματα στοκ και στο app για θεματα εχει αλλο ενα δωρεαν και ολα τα αλλα τα πληρωνεις. ετσι ειναι και εσας ? συγνωμη αν σας κουρασα. Help Me :(

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα σημερα απο το Vickmall. πολυ ομορφο κινητο. πολυ ψαρωτικο.

το ακουστικο ξερουμε αν μπορει να δυναμωσει ? επισης ξερετε αν εχει καποια επιλογη καπου που να μπορω να του προσαρμωσω την λειτουργια του κατα την διαρκεια της μερας...? δηλαδη να ειναι Performance και φωτεινο οσο ειμαι ξυπνιος και αργα την νυχτα την ωρα που θα προκαθορισω εγω να μπαινει σε ενα SAVER Mode battery ?

επισης μου εκανε το 1 update το 2ο δευτερο μπηκε σε Recovery και δεν εγινε...πρεπει να κατεβασω στον υπολογιστη την τελευταια custom rom και να την περασω μονος μου για να μπει ? επισης γιατι να εχει μεσα εφαρμογες τις οποιες δεν χρειαζομαι και δεν βγαινουν. για παραδειγμα τον Chrome, Mini opera, whatsup...ξερετε αν μπορω να τα βγαλω ? εμενα εχει 2 θεματα στοκ και στο app για θεματα εχει αλλο ενα δωρεαν και ολα τα αλλα τα πληρωνεις. ετσι ειναι και εσας ? συγνωμη αν σας κουρασα. Help Me :(

 

 

Μη ψαρώνετε με το update αν σου έκανε το πρώτο θα κάνει και το δεύτερο δώσε του λίγο χρόνο , το ίδιο έκανε και σε μένα μου ,εκανε κανα δυο φορες επανεκκίνηση αλλα μ έβγαζε σε κινέζικο recovery ,δεν έδωσα σημασία και καθώς έπαιζα με της ρυθμίσεις βρίσκει νεα έκδοση και περνάει κανονικά την 25 :lol:

Ο λόγος που κάποιες εφαρμογές δε βγαίνουν είναι γιατί τις έχουν κάνει εφαρμογές συστήματος , μόνη επιλογή ROOT , κοίταξε αν υπάρχουν οι εφαρμογές SuperSU, Titanium backup αν ναι υπάρχει πιθανότητα να είναι root το κινητό και απλά χρειάζεται μια ρύθμιση (την οποια και αναφέρω μερικά ποστ πίσω) για να πάρεις δικαιώματα super user .

Τα θέματα τα πληρώνεις .

Link to comment
Share on other sites

@@υπαρχει τρόπος για πιο μικρά εικονίδια;

Μεγεια και με χαρά! Root και αλλαγή ανάλυσης από built prop editor??

Link to comment
Share on other sites

Βάλε nova!!!

Xaxaxa

Καλορίζικο φίλε

 

Settings - Home - Settings - General.

 

Μεγεια και με χαρά! Root και αλλαγή ανάλυσης από built prop editor??

Ο Mythozz είπε την σωστή απάντηση :)

Με cm όλα τα έχει ο μπαξές.

 

Το τηλέφωνο είναι πολύ καλό. Δεν είναι Μ8 σε ποιότητα και έχει μικρά θεματάκια. Όπως το κάτω μέρος της οθόνης που είναι ένα τόνο πιο θερμό από το υπόλοιπο, η ένταση του ήχου στην συνομιλία που δεν εδώ τσεκάρει ακόμα, η χαμηλή ένταση στην δόνηση.

Η κάμερα θέλει φωςςςςς :) Δεν μ ενδιαφέρει προσωπικά. Μακάρι να τα πήγαινε καλύτερα στις βραδινές, αλλά θα ζήσουμε και χωρίς αυτές.

 

Για το πόσο και αν είναι θερμή η οθόνη θα ανεβάσω φωτογραφία δίπλα στο iPhone και θα μου πείτε εσείς.

 

Αυτά που μ ενδιέφεραν τα βρήκα.

Πολύυυυυυ smooth, άψογο touch & scrolling, παραμετροποιήσιμη μέχρι εκεί που δεν παίρνει, σφαιράτη και το κυριότερο ΔΕΝ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ.

 

http://imagizer.imageshack.com/img540/1365/A1dksD.jpg

 

http://imagizer.imageshack.com/img743/166/WwjTG1.jpg

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...