Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ισως είναι καλύτερα που δεν έχει μπει η 25 γιατί διαβάζω αρκετά προβλήματα σε κάποιες συσκευές με αρκετά reboot.

 

Οδηγός για φλασάρισμα διαβάστε καλά πριν ξεκινήσετε .

 

Αυτο ειπα να δοκιμασουν πριν κατεβάζοντας το zip της CM.

Ομως η recovery που έχουν τα παιδιά είναι της cm και ειναι διαφορετική απο της color. Δεν ξερω αν εχει επιλογη για update απο zip.

 

Το καλύτερο νομίζω είναι root και custom recovery να περνάς μετά οτι θελεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση xnph22r και έχει βγάλει την xnph25r και δεν γίνεται με wifi μπαίνει σε ricovery. Mode ξέρει κανείς τι να κάνω

 

Βάζεις custom recovery και περνάς το update χωρίς πρόβλημα.

 

Και σε εμένα τα ίδια...Φαίνεται πως κάνει την εγκατάσταση αλλά μετα μπαίνει σε recovery και έχει κάποιες επιλογές ...

Θα βοηθούσε κάποιος που ξέρει να μας πει τι κάνουμε

 

Νίκο, δεν είναι δύσκολο για εσένα. Πέρνα την TWRP και πέρνα μετά το update χειροκίνητα. Δουλεύει μια χαρά.

 

Μοιάζει μπερδεμένη κατάσταση. Κάτι βρήκα αλλά δεν εχω ασχοληθεί ποτε με fastboot και adb οπότε χωρις οδηγίες step by step τα φοβάμαι αυτά. Φαντάζουν πολυ απλά για κάποιον που τα έχει κάνει, αλλά για πρώτη φορά ειναι επικίνδυνα.

Εχω την εντύπωση οτι υπάρχει θέμα με τα OTA στα κινέζικα.

 

http://forum.cyanogenmod.org/topic/96258-problems-with-update-via-ota/

 

Δεν εχουν περασμένη custom recovery. Δεν νομίζω οτι ειναι λύση για το πρόβλημα τους.

Δεν ξέρω αν με κάποιο tool kit αφου κατεβάσουν adb και fastboot στον υπολογιστή τους μπορεί να γίνει reflashing.

 

Σ ενα tool kit για mac που εχω, υπάρχει επιλογή για reflash stock.

 

Σε άλλο οδηγό που εχω βρει γράφει να περαστεί στην μνημη της συσκευης το zip της CM που θέλουμε να εγκαταστησουμε και μετα απο recovery αφου κάνουμε wipe επιλέγουμε update from zip.

 

Παιδιά μην ψαρώνετε, έχετε ΤΗΝ συσκευή για root, custom ROMS και cooking. Έλεος. Δεν παθαίνει τίποτα και έχουν βγει όλα όσα χρειάζεστε και δουλεύουν. Root, custom recovery και η CM ROM.

 

 

Ισως είναι καλύτερα που δεν έχει μπει η 25 γιατί διαβάζω αρκετά προβλήματα σε κάποιες συσκευές με αρκετά reboot.

 

Οδηγός για φλασάρισμα διαβάστε καλά πριν ξεκινήσετε .

 

Το έχεις το κινητό και το λες αυτό ή απλά αναμασάς ράδιο αρβύλα με ότι διαβάζεις; :down: Έχω την 25 από την πρώτη μέρα και δεν έχει κανένα θέμα εκτός από τα MMS που έχω αναφέρει.

 

Μόλις παρέλαβα και εγώ σήμερα απο το to2c το 64άρι, αλλά έχω 3 θεματάκια.

1. Δεν μου κάνει το update στην xnph25r. Ξεκινάει να το κάνει αλλα κανει reeboot κάπου στη μέση και μου το ξαναβρίσκει να κάνει το update αλλά γίνεται συνεχώς η ίδια δουλειά.

2. Το home button δεν λειτουργεί αν το πατήσεις μια φορά (όχι αν κάνεις double click) είτε χρησιμοποιώ τα κανονικά κουμπιά είτε τα on screwn buttons.

3. Στην μπάρα που σου έχει τα εικονίδια για τις ειδοποιήσεις και τις ρυθμίσεις, το πανω δεξια κουμπί που σε οδηγεί στις ρυθμίσεις δεν πατιέται.

 

Έχει κανείς ανάλογα προβλήματα?

 

Hard reset την συσκευή και αν συνεχίσει να στα κάνει ξαναπέρνα την επίσημη rom, αφού εγκαταστήσεις κάποια custom recovery.

 

Ρε παιδια minideal και To2c γραφουν FM radio yes, εσεις που το εχετε λετε πως δεν εχει?

 

Όχι λεμεεεεεεεεεεε....

Edited by Mythozz

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή σας βλέπω να αγχώνεστε:

 

1) Κατεβάζετε την TWRP για το OnePLus One από εδώ: http://teamw.in/project/twrp2/231

2) Ακολουθείτε τα βήματα του οδηγού μας εδώ για το Ν5 (ίδια είναι) για να εγκαταστήσετε adb κλπ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=384182 και να κάνετε root το OPO (αν δεν είναι ήδη)

3) Αφού εγκαταστήσετε όλα τα παραπάνω, περνάτε μέσω TWRP την επίσημη ROM: http://dist01.slc.cyngn.com/factory/bacon/cm-11.0-XNPH25R-bacon-signed-fastboot.zip

 

Αυτά. Ευχαριστώ δεν κάνει τίποτα :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή σας βλέπω να αγχώνεστε:

 

1) Κατεβάζετε την TWRP για το OnePLus One από εδώ: http://teamw.in/project/twrp2/231

2) Ακολουθείτε τα βήματα του οδηγού μας εδώ για το Ν5 (ίδια είναι) για να εγκαταστήσετε adb κλπ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=384182 και να κάνετε root το OPO (αν δεν είναι ήδη)

3) Αφού εγκαταστήσετε όλα τα παραπάνω, περνάτε μέσω TWRP την επίσημη ROM: http://dist01.slc.cyngn.com/factory/bacon/cm-11.0-XNPH25R-bacon-signed-fastboot.zip

 

Αυτά. Ευχαριστώ δεν κάνει τίποτα :p

 

 

Νίκο εμείς προερχομαστε από Samsung που όλα ήταν τυποποιημένα. Χρειαζόμαστε λίγο εξοικείωση.

 

Πες μου τώρα επειδή εγώ δεν έχω PC αλλά Mac.

Έχω ενα tool kit για Mac, αυτό λέει κανεις unlock τον boot loader μετα φλασαρεις την custom recovery.

Και μετα root.

 

Ειναι σωστή η σειρά; Γιατί εμείς στα galaxy πρώτα κάναμε root το οποίο όμως περιείχε recovery και μετα φλασαραμε οποία άλλη custom recovery θέλαμε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για Mac δεν ξέρω. Εγώ ακολούθησα κατα γράμμα τον οδηγό για το nexus 5 και:

 

Πέρασα custom recovery όπως λέει ακριβως, με adb και command line, μετα root και αν χρειαστεί σε κάποιους απο εσάς την επίσημη ROM μέσω TWRP.

 

Δεν είναι δύσκολα. Αν εγκαταστήσεις adb drivers (έχει one click αρχείο στο θέμα του N5 που σας έδωσα) μετα όλα είναι θέμα copy paste εντολών.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ ίδια σειρά ειναι τελικά.

 

Έχεις βάλει το pebble lock;

Ξέρεις την εφαρμογή που κλειδώνει την συσκευή όταν χάσει την σύνδεση με το pebble.

 

Edit

Μίλησα με το παιδί που έχει φτιάξει το Tool kit για mac και μου επιβεβαίωσε τον τρόπο. Πολυ πιο απλός απ οτι σε Windows pc απο την αποψη οτι όλα συμπεριλαμβανονται στο Tool kit. Δεν χρειάζεται να κατεβασεις τίποτα.

Υπάρχουν adb, fastboot, dribers, recoveries κλπ.

 

Απλές εντολές 1 για να ξεκλειδώσεις, 2 για να περάσεις recovery και 3 για root.

Μάλιστα στην επόμενη έκδοση το flashing recovery και root θα γίνονται ταυτόχρονα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή σας βλέπω να αγχώνεστε:

 

1) Κατεβάζετε την TWRP για το OnePLus One από εδώ: http://teamw.in/project/twrp2/231

2) Ακολουθείτε τα βήματα του οδηγού μας εδώ για το Ν5 (ίδια είναι) για να εγκαταστήσετε adb κλπ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=384182 και να κάνετε root το OPO (αν δεν είναι ήδη)

3) Αφού εγκαταστήσετε όλα τα παραπάνω, περνάτε μέσω TWRP την επίσημη ROM: http://dist01.slc.cyngn.com/factory/bacon/cm-11.0-XNPH25R-bacon-signed-fastboot.zip

 

Αυτά. Ευχαριστώ δεν κάνει τίποτα :p

 

γιατί όχι clockworkmod recovery ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

γιατί όχι clockworkmod recovery ?

 

Ότι θες βάζεις, το ίδιο είναι. Εγώ προτιμώ TWRP απλά.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ ίδια σειρά ειναι τελικά.

 

Έχεις βάλει το pebble lock;

Ξέρεις την εφαρμογή που κλειδώνει την συσκευή όταν χάσει την σύνδεση με το pebble.

 

Edit

Μίλησα με το παιδί που έχει φτιάξει το Tool kit για mac και μου επιβεβαίωσε τον τρόπο. Πολυ πιο απλός απ οτι σε Windows pc απο την αποψη οτι όλα συμπεριλαμβανονται στο Tool kit. Δεν χρειάζεται να κατεβασεις τίποτα.

Υπάρχουν adb, fastboot, dribers, recoveries κλπ.

 

Απλές εντολές 1 για να ξεκλειδώσεις, 2 για να περάσεις recovery και 3 για root.

Μάλιστα στην επόμενη έκδοση το flashing recovery και root θα γίνονται ταυτόχρονα.

 

Όχι δεν το έχω βάλει το pebble lock γιατί δεν κλειδώνω με κωδικό ή pattern το 1+1. :p Το Pebble btw λειτουργεί καλύτερα με το 1+1 παρά με το Ν5, δεν έχω καθόλου αποσυνδέσεις, όπως είχα με το Nexus. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για φαλασαρισμα τις εργοστασιακής εκδοσεις CyanogenMod 11S (4.4) στο Mac OS

 

1) Φτίαχνουμε ενα καινούργιο φακελο με την ονομασία ΟΝΕ στον Downloads φάκελο του Mac.

 

2) Κατεβαζουμε για Mac το ADB και το Fastboot απο εδώ .

Οταν κατέβουν παίρνουμε τα 2 αρχεία μέσα απο το φάκελο MAC και τα βάζουμε στο Φακελο Downloads/ONE.

 

3) Κατεβάζουμε επίσεις απο το site τις Cyanogenmod το αρχειο cm-11.0-XNPH25R-bacon-signed-fastboot.zip. Αφου κατέβει το κάνουμε extract στον φακελο ONE που βρισκεται ειδη το Fastboot +ADB μέσα.

 

4)Eνεργοποιούμε στο τηλέφωνο το USB debugging γινεται πατώντας στο σχετικα με το τηλεφωνο παταμε 5 φορες πανω στον αριθμο εκδοσης για να ενεργοποιηθει το κρυφό μενου στις ρυθμισεις "ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ" μεσα εκει εχει μια επιλογη απο τις πολλες "ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ ΣΦΑΛΜΑΤΩΝ USB" τον τικάρουμε.

 

5) Μπουτάρουμε το τηλεφωνο στον Bootloader.

 

3)Ανοίγουμε Τerminal Window και πηγαίνουμε στο φακελο ONE που εχουμε τα αρχεια μεσα.

 

Γράφουμε και εκτελούμε

 

cd downloads

cd one

 

στη συνεχεια γράφουμε και εκτελούμε με την σειρα τις παρακάτω εντολες.

 

./fastboot flash modem NON-HLOS.bin

./fastboot flash sbl1 sbl1.mbn

./fastboot flash dbi sdi.mbn

./fastboot flash aboot emmc_appsboot.mbn

./fastboot flash rpm rpm.mbn

./fastboot flash tz tz.mbn

./fastboot flash LOGO logo.bin

./fastboot flash boot boot.img

./fastboot flash cache cache.img

./fastboot flash recovery recovery.img

./fastboot flash system system.img

./fastboot flash userdata userdata_64g.img (ή userdata.img για την 16G έκδοση)

./fastboot oem lock

./fastboot reboot

 

Και είμαστε ετοιμοι

 

Για ξεκλειδωμα του Bootloader

 

Πρέπει να ξέρουμε οτι με το ξεκλείδωμα του Bootloader χάνουμε όλα τα Data απο το τηλέφωνο μας.

 

1) Μπουτάρουμε στον Bootloader

 

2) Ανοίγουμε terminal window

 

3) Πηγαινουμε στο φακελο Downloads/ONE

 

4) Γράφουμε ./fastboot oem unlock

 

5) Στην επιλογη τις οθόνης στο τηλέφωνο με τα κουμπια volume up/down επιλεγουμε YES και πατάμε μια φορα το power button.O Bootloader ειναι πλεόν ξεκλειδωτος.

 

Πως περνάμε custom recovery

 

Πριν φλασαρούμε Custom Recovery δεν πρεπει να ξεχάσουμε να απενεργοποιήσουμε απο το MENU "ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ" την επιλογή update CM recovery

 

1) Κατεβάζουμε απο εδώ την Custom Recovery TWRP για το ΟΝΕ+ ΟΝΕ. Αφου κατέβει βαζουμε το αρχειο openrecovery-twrp-2.7.1.0-bacon.img στο φάκελο Downloads/ONE

 

2)Ανοιγουμε Terminal Window

 

3) Πηγαινουμε στο φακελο Downloads/ONE

 

4) Γράφουμε και εκτελούμε ./fastboot flash recovery openrecovery-twrp-2.7.1.0-bacon.img

 

5)Γράφουμε και εκτελούμε ./fastboot reboot-bootloader

 

Αφου τελειώσουμε με το volume UP/Down επιλέγουμε Boot to recovery ωστε να δούμε οτι έχει περαστει.

 

 

ROOT ONE+ ONE

 

1) Κατεβάζουμε το Android file Transfer απο εδώ και το κάνουμε εγκατασταση ( Drag and drop στον φάκελο Αpplications)

 

2) Κατεβάζουμε το App του Chainfire SuperSU από εδώ για το ΟΝΕ+ ΟΝΕ.

Αφου κατέβει συνδέουμε το τηλεφωνο στο Macintosh με το καλωδιο MicroUSB και θα ανοίξει αυτόματα το πρόγραμμα Android Transfer file και μας δείξει την /SDCARD του τηλεφώνου.Τοποθετούμε το αρχειο UPDATE-SuperSU-v2.01.zip στο φάκελο Downloads του τηλεφώνου.

Αφου γινει αντιγραφή Μπουτάρουμε το τηλέφωνο σε Fastboot mode και με τα κουμπια Volume Up/Down επιλέγουμε Recovery mode και πατάμε το κουμπι on/off μια φορα.

 

3) Μπήκαμε σε Recovery mode και στις επολογες που μας βγάζει πατάμε το κουμπί Install πηγαίνουμε στον φάκελο /sdcard/Download και επιλέγουμε το αρχειο UPDATE-SuperSU-v2.01.zip και το τρέχουμε.

 

4)Αφού τελειωσει μας παει στο εισαγωγικό μενου και πατάμε REBOOT και στην συνέχεια System και ειμαστε ετοιμοι και rootαρισμένοι.

 

 

ΥΓ1:Τον οδηγο τον έφτιαξα οσο πιο απλα και κατανοητά μπορούσα.Εαν και πάλι κάποια παιδιά δεν μπορούν να το καταλάβουν τοτε μην επιχειρησεται να κάνετε τιποτα στο τηλέφωνο σας.

 

YΓ2: Για οτι ζημια γίνει στο τηλέφωνο σας δεν φέρω καμία ευθύνη, το κάνετε με δική σας ευθύνη.

 

YΓ3: Εαν εχω ξεχάσει κάτι η χρειάζεται να διορθωθει κατι η να συμπληρωθει στείλτε μου PM για να το φτιάξω.

Edited by dream21
iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για φαλασαρισμα τις εργοστασιακής εκδοσεις CyanogenMod 11S (4.4) στο Mac OS

 

1) Φτίαχνουμε ενα καινούργιο φακελο με την ονομασία ΟΝΕ στον Downloads φάκελο του Mac.

 

2) Κατεβαζουμε για Mac το ADB και το Fastboot απο εδώ .

Οταν κατέβουν παίρνουμε τα 2 αρχεία μέσα απο το φάκελο MAC και τα βάζουμε στο Φακελο Downloads/ONE.

 

3) Κατεβάζουμε επίσεις απο το site τις Cyanogenmod το αρχειο http://cm-11.0-XNPH25R-bacon-signed-fastboot.zip. Αφου κατέβει το κάνουμε extract στον φακελο ONE που βρισκεται ειδη το Fastboot +ADB μέσα.

 

4)Eνεργοποιούμε στο τηλέφωνο το USB debugging γινεται πατώντας στο σχετικα με το τηλεφωνο παταμε 5 φορες πανω στον αριθμο εκδοσης για να ενεργοποιηθει το κρυφό μενου στις ρυθμισεις "ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ" μεσα εκει εχει μια επιλογη απο τις πολλες "ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ ΣΦΑΛΜΑΤΩΝ USB" τον τικάρουμε.

 

5) Μπουτάρουμε το τηλεφωνο στον Bootloader.

 

3)Ανοίγουμε Τerminal Window και πηγαίνουμε στο φακελο ONE που εχουμε τα αρχεια μεσα.

 

Γράφουμε και εκτελούμε

 

cd downloads

cd one

 

στη συνεχεια γράφουμε και εκτελούμε με την σειρα τις παρακάτω εντολες.

 

./fastboot flash modem NON-HLOS.bin

./fastboot flash sbl1 sbl1.mbn

./fastboot flash dbi sdi.mbn

./fastboot flash aboot emmc_appsboot.mbn

./fastboot flash rpm rpm.mbn

./fastboot flash tz tz.mbn

./fastboot flash LOGO logo.bin

./fastboot flash boot boot.img

./fastboot flash cache cache.img

./fastboot flash recovery recovery.img

./fastboot flash system system.img

./fastboot flash userdata userdata_64g.img (ή userdata.img για την 16G έκδοση)

./fastboot oem lock

./fastboot reboot

 

Και είμαστε ετοιμοι

 

Για ξεκλειδωμα του Bootloader

 

Πρέπει να ξέρουμε οτι με το ξεκλείδωμα του Bootloader χάνουμε όλα τα Data απο το τηλέφωνο μας.

 

1) Μπουτάρουμε στον Bootloader

 

2) Ανοίγουμε terminal window

 

3) Πηγαινουμε στο φακελο Downloads/ONE

 

4) Γράφουμε ./fastboot oem unlock

 

5) Στην επιλογη τις οθόνης στο τηλέφωνο με τα κουμπια volume up/down επιλεγουμε YES και πατάμε μια φορα το power button.O Bootloader ειναι πλεόν ξεκλειδωτος.

 

Πως περνάμε custom recovery

 

Πριν φλασαρούμε Custom Recovery δεν πρεπει να ξεχάσουμε να απενεργοποιήσουμε απο το MENU "ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ" την επιλογή update CM recovery

 

1) Κατεβάζουμε απο εδώ την Custom Recovery TWRP για το ΟΝΕ+ ΟΝΕ. Αφου κατέβει βαζουμε το αρχειο openrecovery-twrp-2.7.1.0-bacon.img στο φάκελο Downloads/ONE

 

2)Ανοιγουμε Terminal Window

 

3) Πηγαινουμε στο φακελο Downloads/ONE

 

4) Γράφουμε και εκτελούμε ./fastboot flash recovery openrecovery-twrp-2.7.1.0-bacon.img

 

5)Γράφουμε και εκτελούμε ./fastboot reboot-bootloader

 

Αφου τελειώσουμε με το volume UP/Down επιλέγουμε Boot to recovery ωστε να δούμε οτι έχει περαστει.

 

 

ROOT ONE+ ONE

 

1) Κατεβάζουμε το Android file Transfer απο εδώ και το κάνουμε εγκατασταση ( Drag and drop στον φάκελο Αpplications)

 

2) Κατεβάζουμε το App του Chainfire SuperSU από εδώ για το ΟΝΕ+ ΟΝΕ.

Αφου κατέβει συνδέουμε το τηλεφωνο στο Macintosh με το καλωδιο MicroUSB και θα ανοίξει αυτόματα το πρόγραμμα Android Transfer file και μας δείξει την /SDCARD του τηλεφώνου.Τοποθετούμε το αρχειο UPDATE-SuperSU-v2.01.zip στο φάκελο Downloads του τηλεφώνου.

Αφου γινει αντιγραφή Μπουτάρουμε το τηλέφωνο σε Fastboot mode και με τα κουμπια Volume Up/Down επιλέγουμε Recovery mode και πατάμε το κουμπι on/off μια φορα.

 

3) Μπήκαμε σε Recovery mode και στις επολογες που μας βγάζει πατάμε το κουμπί Install πηγαίνουμε στον φάκελο /sdcard/Download και επιλέγουμε το αρχειο UPDATE-SuperSU-v2.01.zip και το τρέχουμε.

 

4)Αφού τελειωσει μας παει στο εισαγωγικό μενου και πατάμε REBOOT και στην συνέχεια System και ειμαστε ετοιμοι και rootαρισμένοι.

 

 

ΥΓ1:Τον οδηγο τον έφτιαξα οσο πιο απλα και κατανοητά μπορούσα.Εαν και πάλι κάποια παιδιά δεν μπορούν να το καταλάβουν τοτε μην επιχειρησεται να κάνετε τιποτα στο τηλέφωνο σας.

 

YΓ2: Για οτι ζημια γίνει στο τηλέφωνο σας δεν φέρω καμία ευθύνη, το κάνετε με δική σας ευθύνη.

 

YΓ3: Εαν εχω ξεχάσει κάτι η χρειάζεται να διορθωθει κατι η να συμπληρωθει στείλτε μου PM για να το φτιάξω.

 

 

Thanks απλός ειναι ο οδηγός και όλη η διαδικασία εύκολη. Οι εντολές μπορούν να δοθούν με copy paste από τον οδηγό.

 

Το Tool Kit που κυκλοφορεί στο xda κάνει βέβαια τα πάντα πιο γρήγορα αφού τα εχει όλα ενσωματωμένα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στην πλειοψηφία τους όλα τα επώνυμα Κινέζικα καταστήματα φλασάρουν cm11s από μόνα τους, για αυτό και υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να έχεις κάποιο θέμα με κάποιο ΟΤΑ update. Όπως θα δεις όμως λίγο παραπίσω, έχω βάλει και εγώ και κάποια άλλα παιδιά οδηγούς για πανεύκολο και γρήγορο φλασάρισμα της ρομ, εάν και εφόσον έχεις θέμα.

 

Να ρωτήσω κάτι, καθότι εγώ το έχω μετά βίας ένα 24ωρο, έχει βάλει κανείς σας το Peek? Πως πάει από κατανάλωση?

επειδη ειμαι λιγο ασχετιδης...για να περασουμε την τελευταια εκδοση που λενε τα παιδια οτι αντιμετοπιζουν προβλημα...πρεπει να κανουμε download την τελευταια εκδοση της CM να την περασουμε στην sd card και να κανουμε recovery το κινητο και install. ? εγω το περιμενω απο κινα με CM αρα θα ειναι Rooted και θα εχει καποιο προγραμμα για Recovery. Σωστα τα λεω ?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι λιγο ασχετιδης...για να περασουμε την τελευταια εκδοση που λενε τα παιδια οτι αντιμετοπιζουν προβλημα...πρεπει να κανουμε download την τελευταια εκδοση της CM να την περασουμε στην sd card και να κανουμε recovery το κινητο και install. ? εγω το περιμενω απο κινα με CM αρα θα ειναι Rooted και θα εχει καποιο προγραμμα για Recovery. Σωστα τα λεω ?

 

Πολλοί έχουν αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα μέσω custom recovery όταν φλασάρουν το τελευταίο update και τρώνε συνέχεια μετά είτε bootloop Η μένει κολλημένο το κινητό στο λογότυπο τις one+.

Για εμένα η καλύτερη λύση να την περάσεις χειροκίνητα.

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί έχουν αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα μέσω custom recovery όταν φλασάρουν το τελευταίο update και τρώνε συνέχεια μετά είτε bootloop Η μένει κολλημένο το κινητό στο λογότυπο τις one+.

Για εμένα η καλύτερη λύση να την περάσεις χειροκίνητα.

 

 

Εννοείς να περάσουμε το update manual χωρίς να βάλουμε custom recovery;

Γίνεται, αλλά αν κάποιος θέλει root τι κάνει;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να περάσουμε το update manual χωρίς να βάλουμε custom recovery;

Γίνεται, αλλά αν κάποιος θέλει root τι κάνει;

 

 

Ναι manual το update

Εάν μετά θέλεις να κάνεις Root δεν έχεις κανένα πρόβλημα.ξανά περνάς custom recovery ακολουθείς τον οδηγό που έφτιαξα και στο τέλος κάνεις και root μέσα από TWRP.

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ναι manual το update

Εάν μετά θέλεις να κάνεις Root δεν έχεις κανένα πρόβλημα.ξανά περνάς custom recovery ακολουθείς τον οδηγό που έφτιαξα και στο τέλος κάνεις και root μέσα από TWRP.

 

Αυτό λέω, ειναι τελικά αναπόφευκτη η custom recovery αν θέλεις root.

Anyway πιστεύω οτι μια τέτοια συσκευή είναι must to have root. Διαφορετικά δινεις λιγα χρήματα παραπάνω και αγοράζεις κάτι άλλο.

Είναι θεμα χρόνου να τακτοποιηθούν τέτοιου είδους θεματάκια απο το CM team.

Δεν γίνεται να λειτουργεί το OTA μια χαρά σε άλλες συσκευές που έχουν περάσει CM και εδω που είναι σχεδόν official να έχει θέμα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί έχουν αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα μέσω custom recovery όταν φλασάρουν το τελευταίο update και τρώνε συνέχεια μετά είτε bootloop Η μένει κολλημένο το κινητό στο λογότυπο τις one+.

Για εμένα η καλύτερη λύση να την περάσεις χειροκίνητα.

τι εννοεις χειροκινητα ? πως γινεται ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω, ειναι τελικά αναπόφευκτη η custom recovery αν θέλεις root.

Anyway πιστεύω οτι μια τέτοια συσκευή είναι must to have root. Διαφορετικά δινεις λιγα χρήματα παραπάνω και αγοράζεις κάτι άλλο.

Είναι θεμα χρόνου να τακτοποιηθούν τέτοιου είδους θεματάκια απο το CM team.

Δεν γίνεται να λειτουργεί το OTA μια χαρά σε άλλες συσκευές που έχουν περάσει CM και εδω που είναι σχεδόν official να έχει θέμα.

 

 

Μπορείς κάλλιστα να περάσεις την custom Recovery να κάνεις Root και να ξανα φλασαρεις stock recovery οπότε έχεις Root χωρίς Custom Recovery.

 

τι εννοεις χειροκινητα ? πως γινεται ?

 

1 με 2 σελίδες πίσω έχω φτιάξει οδηγό για το πώς :)

 

Off-topic

 

κοιτάξτε Στατιστικά μπαταρίας από το phonearena

http://www.phonearena.com/news/Our-OnePlus-One-battery-life-test-is-complete-score-rattles-the-Sony-Xperia-Z2s-throne_id58162

Edited by dream21
iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς κάλλιστα να περάσεις την custom Recovery να κάνεις Root και να ξανα φλασαρεις stock recovery οπότε έχεις Root χωρίς Custom Recovery.

 

 

 

1 με 2 σελίδες πίσω έχω φτιάξει οδηγό για το πώς :)

 

Off-topic

 

κοιτάξτε Στατιστικά μπαταρίας από το phonearena

http://www.phonearena.com/news/Our-OnePlus-One-battery-life-test-is-complete-score-rattles-the-Sony-Xperia-Z2s-throne_id58162

 

 

Ναι έχεις δίκιο απλά δεν θα μπορώ να φλασαρω με recovery. Θα χρειάζεται πάντα η συνδρομή υπολογιστή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο απλά δεν θα μπορώ να φλασαρω με recovery. Θα χρειάζεται πάντα η συνδρομή υπολογιστή.

 

Ο υπολογιστής χρειάζεται δυστυχώς :)

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι θέμα κατάστηματος... Προσωπικά το πήρα από geekbuying και με το που το άνοιξα μου έκανε αμέσως το τελευταίο update.

τι custom recovery εχει αυτο που σου στειλανε ?

Link to comment
Share on other sites

τι custom recovery εχει αυτο που σου στειλανε ?

Δεν είχε custom recovery ούτε ήταν root. Εγώ του το πέρασα. Η αναβάθμιση έγινε με το που άνοιξα τη συσκευή.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Οχι, που έχει ηδη κατεβάσει tool kit και adb :)

:) :)

Τσατάκι το κάναμε πάλι !

 

Η απορία μου είναι γιατί οι περισσότεροι περνάνε twrp recover και όχι cwm ?

Eπίσης μετά το ξεκλέιδωμα και πέρασμα custom recovery για να το κάνουμε ρουτ πέρνουμε απλά το zip αρχειο του Su και το φλασάρουμε από recovery ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

:) :)

Τσατάκι το κάναμε πάλι !

 

Η απορία μου είναι γιατί οι περισσότεροι περνάνε twrp recover και όχι cwm ?

Eπίσης μετά το ξεκλέιδωμα και πέρασμα custom recovery για να το κάνουμε ρουτ πέρνουμε απλά το zip αρχειο του Su και το φλασάρουμε από recovery ?

 

Η TWRP προτιμάται γιατί έχει πιο ολοκληρωμένο μενού.

Παλιότερα είχε και CWM πλήρες μενού δεν ξέρω τώρα. Κι εγώ αυτή θα ήθελα αν ειναι ΟΚ οπως παλιά.

Για το root δεν ξέρω αν είναι σ ενα αρχείο μαζι με το CU. Οπως και να χει απο recobery θα περαστούν.

Τα εχω παρατήσει πολύ καιρό αυτά. Το δικο μου toolkit που είναι για mac τα έχει ολα αυτα τυποποιημένα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...