Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον θα παίζει ρόλο αυτό.

Με απενεργοποιημένα τα location services έχω και εγώ το μήνυμα του tapatalk ότι δεν έχω google play services. Είμαι με sultan 12.1 και τελευταία έκδοση tapatalk

Όμως ποστάρω κανονικά...

Edited by vprasinos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιο πίσω κάποιος ανέφερε ότι το xposed δουλεύει κανονικά ,εμένα συνέχεια μού βγάζει error Edited by evoluti0n
Link to comment
Share on other sites

Με απενεργοποιημένα τα location services έχω και εγώ το μήνυμα του tapatalk ότι δεν έχω google play services. Είμαι με sultan 12.1 και τελευταία έκδοση tapatalk

Όμως ποστάρω κανονικά...

Ναι οκ και εγώ ποστάρω κανονικά αλλά είναι ενοχλητικό να το βλέπεις όλη την ώρα στην οθόνη

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δοκιμασα να περασω την v75 skd 21 και περασε σε αντιθεση με το skd 22 στην δευτερη συσκευη ακριβως το αντιθετο περασε η 22 και οχι η 21
Link to comment
Share on other sites

Οι εντυπώσεις μου από την 3JL είναι θετικότατες όσον αφορά το scrolling, το touch και γενικά νιώθω το κινητό ακόμη πιο γρήγορο και πολύ 'ελαφρύ'..Από κει και πέρα, πάλι αργεί μερικές φορές να συνδεθεί στο Wi-Fi μετά από διάστημα αδράνειας και η μπαταρία στα ίδια επίπεδα.. Edited by magiktigra
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά πάντως για την μπαταρία του sultan στην 12.1 έχω καλύτερη μπαταρία αν δεν ασχοληθώ καθόλου με το απόρρητο. Μόλις αρχίζω και βάζω off τα wake up/keep awake στα google play services και σε άλλα διάφορα τότε η μπαταρία πέφτει γρηγορότερα!

 

Μόνο disable τα location services έκανα με το DisableService app...

 

A! Χρησιμοποιώ τα προτεινόμενα απτον sultan τα tkgapps.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά πάντως για την μπαταρία του sultan στην 12.1 έχω καλύτερη μπαταρία αν δεν ασχοληθώ καθόλου με το απόρρητο. Μόλις αρχίζω και βάζω off τα wake up/keep awake στα google play services και σε άλλα διάφορα τότε η μπαταρία πέφτει γρηγορότερα!

 

Μόνο disable τα location services έκανα με το DisableService app...

 

A! Χρησιμοποιώ τα προτεινόμενα απτον sultan τα tkgapps.

 

μάλιστα...... θα το δοκιμάσω και εγώ λοιπόν γιατί όντως τα έχω οff.

Σημείωση, κλείνει ο 1ος κύκλος φόρτισης με 3:30 ώρες μπαταρία, τίποτα το ιδιαιτερο λοιπόν αν σκεφτείς ότι κάνω την ίδια χρήση όπως με validus που μου έβγαζε 4 ώρες

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

εδω και λίγες μέρες εβαλα και εγώ sultan (με full wipe ακομα και internal storage και χωρις titanium για ακομα πιο ασφαλή εγκατασταση και με 2.8.6.0 twrp , tkgapps που προτεινει ο dev, και δεν εβαλα το zip που επαναφερει τον cpu στην original speed.) αλλα είμαι σχετικά απογοητευμένος. ναι μεν το wifi χωρίς να πειραξω καμια ρυθμιση του (ειναι δλδ στο always) δουλέυει και με κλειστή οθονη...νομίζω...(για να το τεσταρω εβαλα ενα αρχειο 300mb να κατεβαινει και εκλεισα την οθονη και μετα απο λιγα λεπτα που την ξαναανοιξα ειχε κατέβει)

το προβλημα μου ειναι οτι εχει αρκετα lags.

πχ. καμια φορα ενω δουλευουν τα hardware volume keys δλδ αυξομοιωνουν τον ηχο αλλα το on screen volume bar δεν δουλευει δλδ δεν μπορεις να το συρεις αριστερα ή δεξια...με restart φτιαχνει.

 

καμια φορα οταν κλειδωνει η οθονη, μετα δεν ανοιγει με double tap

 

καμια φορα εχει αισθητο lag στην εναλλαγη των εφαρμογων και γενικα (αυτό εικάζω οτι μπορει να προερχεται και απο την underclock cpu που εχει βαλει ο sultan)

 

η μπαταρία δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο συγκρινόμενη με την cyanogen os 12.1 YOG4PAS1N0 που ειχα μεχρι προσφατως.

 

συνυπολογίζοντας ολα τα παραπανω κατεληξα ξανα στο συμπερασμα που ειχα καταληξει ηδη απο τα 3 χρονια που ειχα το galaxy s3 και αλλαζα τις ρομς σαν τα πουκαμισα και δωστου xposed, experimentals, nightlies κλπ., οτι δλδ οτι μαμίσιο ειναι καλύτερο...

Απο τότε που πηρα το opo ειπα να μην βαλω ποτε custom rom και το τηρησα μεχρι προ λιγων ημερων που δοκιμασα την sultan, μονο και μονο για να ταλαιπωρηθω-εκνευριστω και να χασω χρονο.

 

επειδη σκοπευω προφανως να επιστρεψω σε cyanogen os, εχετε καμια γνώμη ποια απο τις 3 τελευταιες εκδοσεις ειναι η καλυτερη?

YOG4PAS3JL vs YOG4PAS2QL vs YOG4PAS1n0

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εδω και λίγες μέρες εβαλα και εγώ sultan (με full wipe ακομα και internal storage και χωρις titanium για ακομα πιο ασφαλή εγκατασταση και με 2.8.6.0 twrp , tkgapps που προτεινει ο dev, και δεν εβαλα το zip που επαναφερει τον cpu στην original speed.) αλλα είμαι σχετικά απογοητευμένος. ναι μεν το wifi χωρίς να πειραξω καμια ρυθμιση του (ειναι δλδ στο always) δουλέυει και με κλειστή οθονη...νομίζω...(για να το τεσταρω εβαλα ενα αρχειο 300mb να κατεβαινει και εκλεισα την οθονη και μετα απο λιγα λεπτα που την ξαναανοιξα ειχε κατέβει)

το προβλημα μου ειναι οτι εχει αρκετα lags.

πχ. καμια φορα ενω δουλευουν τα hardware volume keys δλδ αυξομοιωνουν τον ηχο αλλα το on screen volume bar δεν δουλευει δλδ δεν μπορεις να το συρεις αριστερα ή δεξια...με restart φτιαχνει.

 

καμια φορα οταν κλειδωνει η οθονη, μετα δεν ανοιγει με double tap

 

καμια φορα εχει αισθητο lag στην εναλλαγη των εφαρμογων και γενικα (αυτό εικάζω οτι μπορει να προερχεται και απο την underclock cpu που εχει βαλει ο sultan)

 

η μπαταρία δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο συγκρινόμενη με την cyanogen os 12.1 YOG4PAS1N0 που ειχα μεχρι προσφατως.

 

συνυπολογίζοντας ολα τα παραπανω κατεληξα ξανα στο συμπερασμα που ειχα καταληξει ηδη απο τα 3 χρονια που ειχα το galaxy s3 και αλλαζα τις ρομς σαν τα πουκαμισα και δωστου xposed, experimentals, nightlies κλπ., οτι δλδ οτι μαμίσιο ειναι καλύτερο...

Απο τότε που πηρα το opo ειπα να μην βαλω ποτε custom rom και το τηρησα μεχρι προ λιγων ημερων που δοκιμασα την sultan, μονο και μονο για να ταλαιπωρηθω-εκνευριστω και να χασω χρονο.

 

επειδη σκοπευω προφανως να επιστρεψω σε cyanogen os, εχετε καμια γνώμη ποια απο τις 3 τελευταιες εκδοσεις ειναι η καλυτερη?

YOG4PAS3JL vs YOG4PAS2QL vs YOG4PAS1n0

 

ευχαριστώ

 

Η 3JL με διαφορα ειναι η καλυτερη απο τις αλλες. Επισης, αν θελεις περιμενε λιγες μερες ακομα πριν την βαλεις μηπως βγει καποιο καινουργιο incremental γιατι απο τις 4/11 εχει κολλησει το rollout στο 5%.

Link to comment
Share on other sites

@eveles

πες μου από μπαταρία πως είσαι ( και τι χρήση κάνεις ? ) .Το zip για το underclock το φλάσαρες?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Η 3JL με διαφορα ειναι η καλυτερη απο τις αλλες. Επισης, αν θελεις περιμενε λιγες μερες ακομα πριν την βαλεις μηπως βγει καποιο καινουργιο incremental γιατι απο τις 4/11 εχει κολλησει το rollout στο 5%.

 

Συμφωνώ, ειδικά σε σχέση με την -2QL.

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ και εγώ ποστάρω κανονικά αλλά είναι ενοχλητικό να το βλέπεις όλη την ώρα στην οθόνη

 

Είσαι ο παιχταράς στο xda; :). Όπως έγραψα και εκεί δε χρησιμοποιώ tapatalk. Έκανα μια δοκιμή και βγάζει αυτό το μήνυμα που λες πιο πάνω. Κατά τα άλλα ψιλοδουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο παιχταράς στο xda; :). Όπως έγραψα και εκεί δε χρησιμοποιώ tapatalk. Έκανα μια δοκιμή και βγάζει αυτό το μήνυμα που λες πιο πάνω. Κατά τα άλλα ψιλοδουλευει.

 

ναι :)

εγώ σταμάτησα να πειράζω μέσω του disable service .

Πλέον έχω κλείσει μέσα από το απόρρητο τα , αφύπνιση - διατήρηση λειτουργίας και αυτόματη εκκίνηση

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ναι :)

εγώ σταμάτησα να πειράζω μέσω του disable service .

Πλέον έχω κλείσει μέσα από το απόρρητο τα , αφύπνιση - διατήρηση λειτουργίας και αυτόματη εκκίνηση

Έχεις battery drain εκτός από το πρόβλημα με το tapatalk;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις battery drain εκτός από το πρόβλημα με το tapatalk;

όχι, αλλά δεν βλέπω και καμιά φοβερή διαφορά στην μπαταρία σε σχέση με την validus που είχα πριν, στα ίδια είναι πάνω κάτω

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

όχι, αλλά δεν βλέπω και καμιά φοβερή διαφορά στην μπαταρία σε σχέση με την validus που είχα πριν, στα ίδια είναι πάνω κάτω

Δεν έχω δοκιμάσει τη validus αλλά βγάζει SOT από 5 ½ ώρες μέχρι 6+.

Link to comment
Share on other sites

@eveles

πες μου από μπαταρία πως είσαι ( και τι χρήση κάνεις ? ) .Το zip για το underclock το φλάσαρες?

 

το zip οχι δεν το φλασαρα.

Link to comment
Share on other sites

το zip οχι δεν το φλασαρα.

 

το θεωρείς ικανοποιητικό ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Οι εντυπώσεις μου από την 3JL είναι θετικότατες όσον αφορά το scrolling, το touch και γενικά νιώθω το κινητό ακόμη πιο γρήγορο και πολύ 'ελαφρύ'..Από κει και πέρα, πάλι αργεί μερικές φορές να συνδεθεί στο Wi-Fi μετά από διάστημα αδράνειας και η μπαταρία στα ίδια επίπεδα..

 

Αυτή η αναβάθμιση, ώρες ώρες θέλει το χρόνο της με το wifi. Νομίζω κολλάει γιατί όταν το κλείσω και το ξανανοίξω, συνδέεται αμέσως. Το wifi, όχι το κινητό :p

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

ποιό εννοέις αν θεωρώ ικανοποιητικό??

Την διάρκεια της μπαταρίας σε ανοικτή οθόνη

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Την διάρκεια της μπαταρίας σε ανοικτή οθόνη

Τώρα είμαι με 10%και 3ωρες και 20' on screen. Ουτε κρύο ουτε ζέστη θα έλεγα απο μπαταρία λοιπόν, Αν δεν είχε under clock CPU η συγκεκριμένη ROM θαταν ακόμα χειρότερη η μπαταρία...

Παρολλαυα το βασικό μου πρόβλημαμε την sultan ROM δεν είναι η μπαταρία αλλά όλα τα αλλά που έγραψα νωριτερα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι με 10%και 3ωρες και 20' on screen. Ουτε κρύο ουτε ζέστη θα έλεγα απο μπαταρία λοιπόν, Αν δεν είχε under clock CPU η συγκεκριμένη ROM θαταν ακόμα χειρότερη η μπαταρία...

Παρολλαυα το βασικό μου πρόβλημαμε την sultan ROM δεν είναι η μπαταρία αλλά όλα τα αλλά που έγραψα νωριτερα

Γυρνάς σε stock ή περιμένεις τον σουλτάνο που μάλλον θα βγάλει νέο build. Αλήθεια στο τοπικ του στο xda το έχεις αναφέρει;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...