Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγώ 20 μήνες το έχω....

αναρωτιέμαι αν αξίζει ο κόπος να μεταβώ στην δικιά σου ή στην sultan , τώρα είμαι με 5.1.1 sultan

 

Κι εγω με sultan είμαι, 6.0.1. Αν σε ενδιαφέρει ΜΟΝΟ η μπαταρία, μείνε εκεί που είσαι. Ποιος ο λόγος να αλλάξεις μια συνταγή που παίζει καλά; Τα παιδιά βλέπω έχουν πολλά θέματα...

Πάντως κι εγώ δεν έχω προβλήματα κ βλέπω άνετα SOT 4+ ή και 5 ώρες. Απλά είναι τι προτεραιότητες θα βάλεις. Παρά τα 2 χρόνια της συσκευής εμένα αντέχει σαν μπαταρία.. ακόμα... ήθελα όμως κι ό,τι πιο τελευταίο. Το αργότερο μια φορά το μήνα φλασάρω την τελευταία έκδοση του Sultan, ειδικά αν δω ότι έχει αλλάξει κάτι "καλό".

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κι εγω με sultan είμαι, 6.0.1. Αν σε ενδιαφέρει ΜΟΝΟ η μπαταρία, μείνε εκεί που είσαι. Ποιος ο λόγος να αλλάξεις μια συνταγή που παίζει καλά; Τα παιδιά βλέπω έχουν πολλά θέματα...

Πάντως κι εγώ δεν έχω προβλήματα κ βλέπω άνετα SOT 4+ ή και 5 ώρες. Απλά είναι τι προτεραιότητες θα βάλεις. Παρά τα 2 χρόνια της συσκευής εμένα αντέχει σαν μπαταρία.. ακόμα... ήθελα όμως κι ό,τι πιο τελευταίο. Το αργότερο μια φορά το μήνα φλασάρω την τελευταία έκδοση του Sultan, ειδικά αν δω ότι έχει αλλάξει κάτι "καλό".

 

και εγώ για αλλαγή θέλω να πάω σε 6αρα :) Εχω μείνει πίσω....... με τρώει το χέρι μου.......

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είμαι με 2.8.6.0 twrp και από ότι διάβασα μάλλον πρέπει να πάω σε 3.0.2-0

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Mε 2.8.6 ήμουν όταν έκανα τη μετάβαση (σε 6.0.1), λίγο πριν τα Χριστούγεννα, αν θυμάμαι καλά. Την 3.0.0.0 την έβαλα το Πάσχα, με το τελευταίο update.
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Mε 2.8.6 ήμουν όταν έκανα τη μετάβαση (σε 6.0.1), λίγο πριν τα Χριστούγεννα, αν θυμάμαι καλά. Την 3.0.0.0 την έβαλα το Πάσχα, με το τελευταίο update.

 

και πήγες στα ίσια ή φλάσαρες πρώτα snapshot ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

και πήγες στα ίσια ή φλάσαρες πρώτα snapshot ?

 

εεεμ τι είναι το snapshop; :lol:

Κατέβασα την τότε τελευταία έκδοση, πέρασα (αν θυμάμαι καλά έναν kernel) και μετά τα gapps της επιλογής μου. Τίποτα άλλο.

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ snapshot πάνω από 2 μήνες και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ούτε έχω δει ποτέ τα drain στη μπαταρία που έχουν οι άλλοι με την COS13

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Γενικοτερα απ'οτι καταλαβαινω το drain υπαρχει στους περισσοτερους με την CM13. Παντως μεχρι στιγμης το καλο με το oxygenOS ειναι οτι φαινεται να ειναι αρκετα σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Για το drain επίσης μια ακόμη ρύθμιση που πρέπει να "κόψετε". Στις επιλογές της τοποθεσίας, πάνω δεξιά στις 3 τελίτσες, έχει ένα μενού που λέει να ψάχνει μονίμως για άλλα wifi. Αυτό θέλει κλείσιμο (αν υπάρχει σε εσάς).
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Γενικοτερα απ'οτι καταλαβαινω το drain υπαρχει στους περισσοτερους με την CM13. Παντως μεχρι στιγμης το καλο με το oxygenOS ειναι οτι φαινεται να ειναι αρκετα σταθερο.

 

Μην μπερδεύεις την CM13 με το COS13. Εγώ πάντως με CM13 δεν έχω κανένα drain.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να κλείσω/ανοίξω το gcmservice από τα google play services... Έφυγε το drain αλλά δεν έρχονταν ειδοποιήσεις :lol: Λογικό! Έπρεπε να ανοίξω την εφαρμογή και να έρθει μήνυμα και μετά πάλι ενεργό το gcm :happy:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω την τελευταία stable CM13 με root από clean install και περίπου μια φορά στις 2 μέρες, όταν πάω να τρέξω κάποια εφαρμογή (όχι κάποια συγκεκριμένη) μου ζητάει να επιβεβαιώσω την πρόσβαση ροοτ για την εφαρμογή και μετά μου γράφει κάτι για επικάλυψη οθόνης των εφαρμογών και με παραπέμπει στις ρυθμίσεις αδειών των εφαρμογών, όπου δε μπορώ να κάνω και πολλά για να αλλάξω κάτι, με αποτέλεσμα η εφαρμογή να μην λειτουργεί σωστά. Το πρόβλημα λύνεται με επανεκκίνηση της συσκευής και ξαναεμφανίζεται αργότερα σε άσχετο χρόνο και εφαρμογή. Έχετε παρατηρήσει τίποτα τέτοιο? Επίσης, με την ίδια περίπου συχνότητα κολλάει το wi-fi και ενώ βρίσκομαι σε χώρο με wi-fi, το κινητό δεν συνδέεται αυτόματα και χρειάζεται πάλι επανεκκίνηση.. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, μόνο σε μένα μου φαίνεται εξαιρετικά χαμηλό το ηχείο;

 

Εμενα οπως ηταν, ετσι ειναι και τωρα.

 

*Ελπιζω να βγαλουν συντομα fix update γιατι πραγματικα, δεν παλευεται η κατασταση με την μπαταρια + οτι το χειροτερο απ' ολα, ειναι οτι δεν ξερουμε και τελικα τι φταιει η εστω να κανουμε κατι που να το περιοριζει εστω το drain...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν παλεύεται, και κυρίως αυτό φαίνεται όταν είσαι με τα data ανοιχτά.

Το Play Services και CyanogenMod System είναι στον Θεό!!

 

Συνδεδεμένος σε Wi-Fi η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη.

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν παλεύεται, και κυρίως αυτό φαίνεται όταν είσαι με τα data ανοιχτά.

Το Play Services και CyanogenMod System είναι στον Θεό!!

 

Συνδεδεμένος σε Wi-Fi η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη.

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

 

Δεν το εχω προσεξει με data η wifi τι παιζει. Απλα, εκπλησσομαι που ποτε ειναι οκ, ποτε εχει απιστευτο drain που ουτε την μερα μου βγαζει. Εννοειται πως καθε μερα, κουβαλαω το powerbank μαζι μου καθως υπαρχουν μερες που φευγω 9 το πρωι και γυρναω 10 το βραδυ. Ακομα δεν εχω καταλαβει, αν ειναι bug του os (που λογικα αν ηταν θα το εκανε παντα) η αν ειναι θεμα services (που παλι λογικα θα επρεπε καθε μερα να το κανει) η απλα, κακος συνδιασμος os με services. Οσο για τα στατιστικα της μπαταριας, ειναι σιγουρα bug που διχνει οτι να' ναι. Ισως να ειναι τελικα και αυτο το μεγαλο προβλημα, οτι λογο τρελων στατιστικων στην καταναλωση, να μην μπορει να καταλαβει τι και ποσο % σου τρωει η καθε εφαρμογη κτλ.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, μόνο σε μένα μου φαίνεται εξαιρετικά χαμηλό το ηχείο;

Και εγώ αυτή την εντύπωση έχω για το ηχείο απο τότε που πέρασα την cos13.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μόλις έκανα αναβάθμιση σε adroid 6 και μου εμφανίζει το μήνυμα 'Δυστυχώς, η εφαρμογή Trebuchet έχει σταματήσει.' και από κάτω τις επιλογές ΑΝΑΦΟΡΑ και ΟΚ. Απ' ότι κατάλαβα πρόκειται για τον launcher κι έτσι το κινητό δεν μπορεί να λειτουργήσει!! Βοήθεια αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει..
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω, να δουμε διαφορα στην μπαταρια!

https://forums.oneplus.net/threads/new-cos-13-1-___-znh2kas1kn-__android-6-0-1.448892/

 

New OTA Incremental ZNH2KAS1KN απο COS 13.0 σε COS 13.1

http://builds.cyngn.com/incremental/bacon/cm-bacon-64003595ee-to-ced5430fc0-signed.zip

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά νομίζω οτι το ηχείο του είναι από τα χειρότερα. Νοιώθω οτι δεν ακούω τίποτα και έτσι ήταν από την αρχή. Με είχε κακομάθει το HTC m7

H Μπαταρία με τον προτελευταίο sultan ψιλο-παλεύεται αλλά καμία σχέση με το CM12 που κρατούσε 36 μεταξύ φορτίσεων με καλή χρήση (δεδομένα, wifi, browsing, κτλ)

Edited by yannis77
Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κανείς το πατς να δει διαφορά;

Λιγοι απο μας είναι στοκ για να μπορούν να το βάλουν εύκολα - αναμένουμε την full έκδοση που περνάει με TWRP...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις την CM13 με το COS13.

 

Μπορεις να μου εξηγησεις την διαφορα? Φανταζομαι CM13 η "clean" εκδοση του Cyanogen και το COS παραμετροποιημενο?

Sorry αλλα εχω την συσκευη λιγες μερες μονο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κανείς το πατς να δει διαφορά;

 

Μολις το περασα μεσω recovery εγω και θα δω τι λεει τις επομενες μερες. Αρχικα, φαινεται ακομα πιο smooth και ταχυτατη απο την προηγουμενη. Αυτο που θελω να δω φυσικα, ειναι στο θεμα drain τι γινεται/λεει. Εκει θα φανει, τι παιζει.

 

Θα ενημερωσω τις επομενες μερες για παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου εξηγησεις την διαφορα? Φανταζομαι CM13 η "clean" εκδοση του Cyanogen και το COS παραμετροποιημενο?

.

 

Ναι

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λιγοι απο μας είναι στοκ για να μπορούν να το βάλουν εύκολα - αναμένουμε την full έκδοση που περνάει με TWRP...

 

Αυτο το τσεκαρες?

http://www.androidsage.com/2016/05/03/official-cyanogen-os-13-0-1-znh0eas2jk-fastboot-image-for-oneplus-one-now-available-download-how-to/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...