Jump to content

Lenovo Vibe Z2 Pro (K920)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα διαφωνήσω και να είσαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο μόνος. Το ότι πήρες κινέζικη έκδοση καλώς ή κακώς είναι δικό σου λάθος με ευθύνη φυσικά και στον (Κινέζο) πωλητή. Όλα αυτά που λες όμως δεν ισχύουν για τις ευρωπαϊκές συσκευές. Το έχω περισσότερο από δύο μήνες (αγορά από Ευρώπη, όχι από Κίνα), πριν καν υπάρξει λόγος για επίσημη εισαγωγή στη χώρα μας από τη Lenovo, και είχε στο βιβλιαράκι της εγγύησης ακόμα και την Ελλάδα με τα σχετικά στοιχεία επικοινωνίας. Τώρα όσον αφορά την υποστήριξη, βγαίνουν κανονικά OTA Updates όταν χρειαστεί και εγκαθίστανται κανονικά ακόμα και αν είναι rooted η συσκευή.

 

Δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την επιλογη κινεζικου ή ευρωπαικου την οποια δεν διευκρινιζει κανενα site απλα γραφουν τις γλωσσες που εχει η ρομ και εμενα εγραφε οτι εχει ελληνικα δεν ελεγε οτι εχει αγγλικα και κινεζικα οπως η vibeui.Επισης η εταιρεια εχει αθλιο support ουτε τις ρομ δεν εχουν ανεβασει σε ενα site ευρωπαικο να μπορεις να τις βρεις αρα για ποια υποστηριξη μιλαμε;.Λες και το κανουν επιτηδες!Εαν εχει αυτη την υποστηριξη απο τωρα σε κανα χρονο θα ειναι ξεχασμενο σιγουρα!Αλλωστε δειτε ποσα topic υπαρχουν για το τηλεφωνο στο xda που ειναι το κορυφαιο forum για κινητα!Απλα ειναι ανυπαρκτο! και για την τιμη του αθλια υποστηριξη το λενε και αμερικανοι μεσα στο forum της lenovo

wifi planet
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Ιδιαίτερη κινητικότητα δεν υπάρχει (ακόμα) επειδή άργησε η συσκευή και ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει ευρέως. Λογικό είναι. Όσον αφορά τα κινέζικα - ευρωπαϊκά... το κουτί το λέει ξεκάθαρα αν πρόκειται για CN ή ROW έκδοση, τώρα αν τα κινέζικα καταστήματα κάνουν τα δικά τους δεν ευθύνεται η Lenovo για αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με τοσα προβλήματα που εβγαλε το κινεζικο του φιλου και αρχισε ολη αυτή η συζητηση, ευτυχως που περιμενα να το παρω από Ελλαδα. Ετσι κι αλλιως το φοβομουν ότι κατι θα μπορουσε να παει στραβα και θα επρεπε να μεινω 3 μηνες χωρις τηλεφωνο. Εν παση περιπτωση, αυτό που θα φερει η αντιπροσωπεια θα είναι "πειραγμενο" ετσι ώστε και τα ελληνικα του να εχει και όλα να παιζουν αριστα και η ROM του να είναι ενταξει ή και η Lenovo Ελλας απλα θα τα εισαγει και θα μας τα πασαρει μαζι με τα όποια προβλήματα βγάλουν οι συσκευες; :confused:
O tempora o mores...:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν υπάρχει λόγος να "πειράξει" κάποιος τη συσκευή για να δουλεύει σωστά εδώ. Οι ROW συσκευές είναι έτοιμες για το ελληνικό κοινό από κατασκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Tελικα υπαρχουν site κινεζικα που πουλανε την ευρωπαικη εκδοση και το διευκρινιζουν;
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχω άποψη αλλά αν τους ρωτήσεις για το αν πρόκειται για την CN ή τη ROM έκδοση είναι κάτι που είναι σε θέση να το γνωρίζουν και υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

The way to enable FDD:

1. OTA to the latest release

2. In dialer, input *#*#5920#*#*

3. reboot the device.

 

 

Με αυτόν τον τρόπο έχεις 3g στο κινεζικό κ920

https://forums.lenovo.com/t5/K-S-and-Vibe-Series/HELP-I-bricked-my-new-Chinese-Lenovo-K920-Pro/td-p/1762133/page/7

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ας το δοκιμάσουν οι κάτοχοι κινέζικης συσκευής που δεν τους δούλευε το 3g και αν δουλέψει θα το ανεβάσω στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ασχημα τα νέα :wacko:

ακυρώθηκε η παραλαβή για σήμερα από τον προμηθευτή στον κοτσοβολο. και δεν έχουνε κανένα νέο από αυτόν πότε θα παραλάβουν :(

 

μάλλον τα περιμένουνε , με china post :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Από χθες είμαι κάτοχος της κινεζικης έκδοσης του vibe z2 pro. Πολύ καλό το κινητακι. Απ ότι έμαθα θα βγει international έκδοση όταν αναβαθμιστεί σε lollipop οπότε είμαστε σε αναμονή. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με την τοποθεσία. Για παράδειγμα στο Viber είναι αδύνατο να βρει τοποθεσία τις περισσοτερες φορές και άλλες φορές μου δίνει στίγμα ότι είμαι στον ωροπο Μαρκόπουλου. Έχει κάποιος το ίδιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

ασχημα τα νέα :wacko:

ακυρώθηκε η παραλαβή για σήμερα από τον προμηθευτή στον κοτσοβολο. και δεν έχουνε κανένα νέο από αυτόν πότε θα παραλάβουν :(

 

μάλλον τα περιμένουνε , με china post :lol:

Έλεος... Το έχω κάνει προ παραγγελία από 14/12 και δεν ξέρουν τίποτα σχετικά με την παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Από χθες είμαι κάτοχος της κινεζικης έκδοσης του vibe z2 pro. Πολύ καλό το κινητακι. Απ ότι έμαθα θα βγει international έκδοση όταν αναβαθμιστεί σε lollipop οπότε είμαστε σε αναμονή.

αυτό που το έμαθες?

εάν είναι έτσι μέχρι να βγει το lilipop θα περάσει κάνα 2μηνο ακόμα:mad:

υ.γ. εσένα η κινέζικη εκδοσή σού δουλεύει κανονικά ? sim, 3g, 4g? γιατί ένας συμφορουμιτης πιο κάτω λέει ότι έχει πρόβλημα με τις sim στην κινέζικη rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έλεος... Το έχω κάνει προ παραγγελία από 14/12 και δεν ξέρουν τίποτα σχετικά με την παραλαβή.

 

ξαναμίλησα μαζί τους σήμερα, τίποτα το νεότερο.

στην e-lenovo που πήρα μου είπανε από μέρα σε μερα , και καλα:wacko::wacko:

Edited by talstar
Link to comment
Share on other sites

αυτό που το έμαθες?

εάν είναι έτσι μέχρι να βγει το lilipop θα περάσει κάνα 2μηνο ακόμα:mad:

υ.γ. εσένα η κινέζικη εκδοσή σού δουλεύει κανονικά ? sim, 3g, 4g? γιατί ένας συμφορουμιτης πιο κάτω λέει ότι έχει πρόβλημα με τις sim στην κινέζικη rom

 

Το παληκάρι από το οποίο πήρα το κινητό μου είπε ότι σε σχετικό email στη lenovo του απάντησαν έτσι. Σε μένα δουλεύουν όλα κανονικά. Κανένα προβλημα. Και 4g.

Link to comment
Share on other sites

Η αντιπροσωπεια της Lenovo ή ο Κοτσωβολος (ή και οι δυο μαζι); Μας εχουν ζαλισει τον ερωτα μια ετσι μια γιουβετσι ....... :dizzy:
O tempora o mores...:confused:
Link to comment
Share on other sites

Η αντιπροσωπεια της Lenovo ή ο Κοτσωβολος (ή και οι δυο μαζι); Μας εχουν ζαλισει τον ερωτα μια ετσι μια γιουβετσι ....... :dizzy:

 

άστα να πάνε φίλε. μέχρι να έρθει η στιγμή να το πάρουμε θα έχουμε ξενερώσει κιόλας :mad:

κοτσωβολος είπε για 5/1

η e-lenovo εδώ και μια εβδομάδα λένε από ήμερα σε μέρα, άλλα και αυτοί δεν απαντάνε ευθέως, σου λένε βάλτε κύριε την παραγγελιά για να το πάρετε πρώτος :P

Edited by talstar
Link to comment
Share on other sites

άστα να πάνε φίλε. μέχρι να έρθει η στιγμή να το πάρουμε θα έχουμε ξενερώσει κιόλας :mad:

κοτσωβολος είπε για 5/1

η e-lenovo εδώ και μια εβδομάδα λένε από ήμερα σε μέρα, άλλα και αυτοί δεν απαντάνε ευθέως, σου λένε βάλτε κύριε την παραγγελιά για να το πάρετε πρώτος :P

 

Καλά, την 5/01/2015 αν δεν το έχουν παραλάβει, θα ζητήσω μια επιστροφή χρημάτων εγώ για να γουστάρουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φρεσκα νεα ! Ο Κοτσωβολος λεει ότι αν παρελαβε σημερα, θα φανει στο συστημα τους την Τεταρτη, ανημερα της εορτης του Αγιου Ιωαννου του Προδρομου (μεγαλη η χαρη του !!) :bow:
O tempora o mores...:confused:
Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας στη σελίδα του πάντως γράφει ότι είναι δυνατή η αποστολή του προιοντος στο χώρο μας. Βέβαια δεν το έχει ακόμα σαν παρουσία σε κάποιο κατάστημα, να πάμε να το δούμε από κοντά,αλλά είναι και αυτό ένα βήμα..

N91,7710,A701

http://briefcase.pathfinder.gr/download/398464

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φρεσκα νεα ! Ο Κοτσωβολος λεει ότι αν παρελαβε σημερα, θα φανει στο συστημα τους την Τεταρτη, ανημερα της εορτης του Αγιου Ιωαννου του Προδρομου (μεγαλη η χαρη του !!) :bow:

 

εγώ σήμερα που μίλησα με κωτσοβολο ,μου ειπανε ακομα δεν ξερουνε :mad:

 

Κοιτώντας στη σελίδα του πάντως γράφει ότι είναι δυνατή η αποστολή του προιοντος στο χώρο μας. Βέβαια δεν το έχει ακόμα σαν παρουσία σε κάποιο κατάστημα, να πάμε να το δούμε από κοντά,αλλά είναι και αυτό ένα βήμα..
.

φαίνεται έτσι ,άλλα δεν ισχύει, επειδή αλλάξανε κάτι στο site τους και φαίνονται όσα δεν είναι διαθέσιμα σαν δι

αθέσιμα , έτσι μου είπανε από το customer servise σήμερα το πρωί:(

Edited by talstar
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε,

Επειδη παρακολουθώ μέρες το θέμα στο forum. Είπα να πω και εγω την γνώμη μου. Έχω πάρει 4 συσκευές lenovo απο minideal εως τωρα. Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα δεν ξέρω τι κάνουνε αλλα τα κινητα ήταν στα ελληνικά και είχαν play store. Τα πιο πρόσφατα είναι το s820 και το s960. Τώρα έχει 10 μέρες που έχω παραγγείλει και το κ920, ελπίζω να μην έχω κάποιο θέμα και με αυτό. Θα σας πω τις εντυπώσεις μου όταν το παραλαβω. και πιστευω πως ειναι θέμα χρονου να βγει row για κινεζικες συσκευές. θυμάμαι το πρώτο που πήρα το Α706 ηταν κινεζικο αλλα περασα ROW τοτε χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε,

Επειδη παρακολουθώ μέρες το θέμα στο forum. Είπα να πω και εγω την γνώμη μου. Έχω πάρει 4 συσκευές lenovo απο minideal εως τωρα. Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα δεν ξέρω τι κάνουνε αλλα τα κινητα ήταν στα ελληνικά και είχαν play store. Τα πιο πρόσφατα είναι το s820 και το s960. Τώρα έχει 10 μέρες που έχω παραγγείλει και το κ920, ελπίζω να μην έχω κάποιο θέμα και με αυτό. Θα σας πω τις εντυπώσεις μου όταν το παραλαβω. και πιστευω πως ειναι θέμα χρονου να βγει row για κινεζικες συσκευές. θυμάμαι το πρώτο που πήρα το Α706 ηταν κινεζικο αλλα περασα ROW τοτε χωρις κανενα προβλημα.

 

Νομίζω ότι όταν η διαφορά είναι 40ευρώ για 2 χρόνια εγγύηση και χωρίς το άγχος για την παράδοση κτλπ δεν αξίζει τον κόπο να το έπαιρνες από το Minideal. Τώρα εγώ όσες φορές σε Lenovo έχω περάσει ROW rom σε Κινέζικο δεν είχα καλό αποτέλεσμα (θέλει και πολύ ψάξιμο). Μέχρι τώρα ήμουν κάτοχος των P770-K910, σε γενικές γραμμές με μια μονταρισμένη Κινέζικη rom που έχω βρει για το κ910 είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...