Jump to content

Lenovo Vibe Z2 Pro (K920)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε,

Επειδη παρακολουθώ μέρες το θέμα στο forum. Είπα να πω και εγω την γνώμη μου. Έχω πάρει 4 συσκευές lenovo απο minideal εως τωρα. Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα δεν ξέρω τι κάνουνε αλλα τα κινητα ήταν στα ελληνικά και είχαν play store. Τα πιο πρόσφατα είναι το s820 και το s960. Τώρα έχει 10 μέρες που έχω παραγγείλει και το κ920, ελπίζω να μην έχω κάποιο θέμα και με αυτό. Θα σας πω τις εντυπώσεις μου όταν το παραλαβω. και πιστευω πως ειναι θέμα χρονου να βγει row για κινεζικες συσκευές. θυμάμαι το πρώτο που πήρα το Α706 ηταν κινεζικο αλλα περασα ROW τοτε χωρις κανενα προβλημα.

 

Δεν έχει καμία σχέση το Κ920 με τις συσκευές που είχες με τον mediatek επεξεργαστή. Εδώ αλλάζουν όλα, τα εργαλεία που flashάρεις καθώς και ο τρόπος. Επειδή όπως είπες παρακολουθείς το θέμα καιρό... μην πεις ότι δεν σε έχουμε προειδοποιήσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοιταξε αυτό που λέω είναι ότι μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα με τις κινέζικες συσκευές. Μαυτό ίσως αποκτήσω δεν το ξέρω. Αλλά υπάρχουν αναφορές όμως από Ελλάδα πως λειτουργεί κανονικά η κινέζικη συσκευή υπάρχουν και αντίθετες απόψεις. Τώρα ότι και αν πω δεν μπορώ να πάρω τα λεφτά μου πίσω απλά ελπίζω να μην έχω θέματα λειτουργικά.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο η τιμή 499€ είναι κλειδωμένη ή θα το φέρουν και το πουλάνε 600€? Γιατί μου κάνει εντύπωση το vibe x2 το οποίο το πουλάνε με 450€ δηλαδή το vibe z2 θα είναι στα 499€?

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλαν και στο Ελληνικό site αλλά δεν το έχουν κάνει publish με link επίσημα ακόμα! :)

http://shop.lenovo.com/gr/el/smartphones/vibe/vibe-z2-pro/

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όταν η διαφορά είναι 40ευρώ για 2 χρόνια εγγύηση και χωρίς το άγχος για την παράδοση κτλπ δεν αξίζει τον κόπο να το έπαιρνες από το Minideal. Τώρα εγώ όσες φορές σε Lenovo έχω περάσει ROW rom σε Κινέζικο δεν είχα καλό αποτέλεσμα (θέλει και πολύ ψάξιμο). Μέχρι τώρα ήμουν κάτοχος των P770-K910, σε γενικές γραμμές με μια μονταρισμένη Κινέζικη rom που έχω βρει για το κ910 είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλα στο site της lenovo λεει "Tα καταναλωτικά προϊόντα της Lenovo καλύπτονται από τη βασική εγγύηση 1 έτους"

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλα στο site της lenovo λεει "Tα καταναλωτικά προϊόντα της Lenovo καλύπτονται από τη βασική εγγύηση 1 έτους"

 

Ο Κοτσόβολος δίνει 2 στο site...

http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/147825-lenovo-%CE%B62-pro-gold

 

Σήμερα που κάλεσα τον Κωτσόβολο μου είπανε ότι έχουν πιθανή ημερομηνία παραλαβής 20/1/2015. Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς γίνεται… Μάλλον θα κάνω ακύρωση.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κοιταξε αυτό που λέω είναι ότι μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα με τις κινέζικες συσκευές. Μαυτό ίσως αποκτήσω δεν το ξέρω. Αλλά υπάρχουν αναφορές όμως από Ελλάδα πως λειτουργεί κανονικά η κινέζικη συσκευή υπάρχουν και αντίθετες απόψεις. Τώρα ότι και αν πω δεν μπορώ να πάρω τα λεφτά μου πίσω απλά ελπίζω να μην έχω θέματα λειτουργικά.

 

Απλά αυτό που σου είπα είναι ότι συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα..

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο η τιμή 499€ είναι κλειδωμένη ή θα το φέρουν και το πουλάνε 600€? Γιατί μου κάνει εντύπωση το vibe x2 το οποίο το πουλάνε με 450€ δηλαδή το vibe z2 θα είναι στα 499€?

 

Η τιμή αυτή είναι η επίσημη της ελληνικής αντιπροσωπείας, δεν θα αλλάξει (προς τα πάνω τουλάχιστον).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που κάλεσα τον Κωτσόβολο μου είπανε ότι έχουν πιθανή ημερομηνία παραλαβής 20/1/2015. Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς γίνεται… Μάλλον θα κάνω ακύρωση.

επιβεβαιώνω και εγώ. :mad::mad::mad: περίπου 20/1 μου είπανε και έμενα

και στην e-lenovo τα ίδια μέσα του μηνός μου είπανε και εκεί?

και τώρα τι κάνουμε? :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

τέλος το κ920, πήρα το nexus 6, ελπίζω να μην εκανα βλακεία και το μετανιώσω μετα. καλή υπομονή στους υπολοίπους.

έχω θήκες και tembered glass για το κ920 οποίος τα θέλει ας μου στειλη μήνυμα .

Edited by talstar
Link to comment
Share on other sites

τελος το κ920, πηρα το nexus 6, ελπιζω να μην εκανα βλακεια και το μετανιωσω μετα. καλη υπομονη στους υπολοιπους.

εχω θηκες και tembered glass για το κ920 οποιος τα θελει ας μου στειλη μυνημα .

 

Επειδή έχω εμπειρία και άπό τις δύο συσκευές, το κ920 υπερέχει σημαντικά στην οθόνη, στην κάμερα και στη δυνατότητα χρήσης δύο καρτών συγκριτικά με το nexus 6. Από τη άλλη το nexus 6 έχεις άμεσα lollipop και δυνατότητα να παίρνεις τις αναβαθμίσεις πρώτος.

Εγώ προσωπικά αν ήταν να επιλέξω μεταξύ αυτών των δύο καθαρά Κ920

Edited by gpx
Link to comment
Share on other sites

Μωρε κι εγω μαζι σου είμαι αλλα μου φαινεται ότι μεχρι να το βαλουμε στο χερι θα γερασουμεεεε :cry: :cry:

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η άσκοπη μορφοποίηση κειμένου σε ολόκληρο το post.

Edited by navi55
O tempora o mores...:confused:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που κάλεσα τον Κωτσόβολο μου είπανε ότι έχουν πιθανή ημερομηνία παραλαβής 20/1/2015. Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς γίνεται… Μάλλον θα κάνω ακύρωση.

 

Περιμένουν να πέσει το δολάριο :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά κι από εμένα. Το κινητό το έχω στα χέρια μου εδώ και περίπου ένα μήνα, με παραγγελία από ΕΕ λόγω της μη κυκλοφορίας του στην Ελλάδα (προς το παρόν τουλάχιστον). Το παρήγγειλα με επαγγελματικό Α.Φ.Μ. λόγω άδειας εμπορίας, επομένως το πήρα και σε χαμηλότερη τιμή από την αντίστοιχη ενδεικτική Ελληνική.

 

Παρ' ότι γνώστης της τεχνολογίας, έχω ενθουσιαστεί με το κινητό, τόσο λόγω ποιότητας κατασκευής (αλουμίνιο unibody) όσο και λόγω οθόνης, κάμερας και μπαταρίας. Είναι ταχύτατο (45000 παρά κάτι στο AnTuTu 5.0), η κάμερά του είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ειδικά αν μπορεί κάποιος να εκμεταλλευτεί τις προηγμένες ρυθμίσεις της και η μπαταρία του μου έχει κρατήσει μέχρι και 5 ημέρες (την πέμπτη ημέρα ήταν στο 23% και το ξεζούμισα γιατί βαρέθηκα να το βλέπω) με αρκετή ομιλία (χρησιμοποιώ μόνο το ένα sim slot) και λιγότερη χρήση της οθόνης του (καθ' ότι και 6άρα 2Κ για να μη ξεχνιόμαστε). Με πολύ έντονη χρήση της οθόνης (παιχνίδια, web, γενικότερο πείραγμα) κρατάει 1-1μιση μέρα. Σε αναμονή η κατανάλωση είναι απειροελάχιστη και ειδικά τα βράδια σε 8-9 ώρες ζήτημα να πέφτει 1%. Υπερθέρμανση δεν έχω παρατηρήσει σε έντονη χρήση αλλά η θερμοκρασία του αυξάνεται και το καταλαβαίνεις γιατί αυτή η ωραία αίσθηση του δροσερού αλουμινίου αρχίζει να χάνεται :p . Το μέγεθός του είναι σαφώς μεγάλο (μου το έχουν χαρακτηρίσει από κομπιουτεράκι έως και ταμπακιέρα λόγω και του flip cover), αλλά τα bezels του είναι πραγματικά πάρα πολύ μικρά κι έχει πολύ μικρή διαφορά από π.χ. το Note 4 (που έχει και οθόνη 5.7).

 

Το μόνο κακό που μπορώ να επισημάνω προς το παρόν είναι ότι έχει κάνει μόνο του επανεκκίνηση 1-2 φορές κι έχει κολλήσει άλλη μία, πράγμα που θεωρώ ότι οφείλεται στην ενεργοποίηση της χρήσης δεδομένων από τη sim (για internet κτλ). Δε το κάνει στα καλά καθούμενα, αλλά όταν το κινητό είναι σε αναμονή με τα δεδομένα ενεργοποιημένα. Αυτό πιθανόν να συμβαίνει λόγω κάποιων ρυθμίσεων που έκανα για αυτόματη διακοπή κάποιων λειτουργιών στην αναμονή για μικρότερη κατανάλωση της μπαταρίας. Δε μου έχει δημιουργήσει κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα όμως, απλά συνήθισα να τα ενεργοποιώ όταν θέλω να δω κάτι και να τα απενεργοποιώ όταν δε τα χρειάζομαι.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει τα λεφτά του, έχει χαρακτηριστικά που αντέχουν στον τεχνολογικό χρόνο όπως η άριστη ποιότητα της κάμερας, η κορυφαία ποιότητα κατασκευής του, η πολλή μνήμη (3GB και 32GB εσωτερικό), η βέβαιη αναβάθμιση σε Lollipop, η 6άρα οθόνη 2Κ κτλ. Στα συν του και το stock android με το οποίο μπορεί να κάνει εναλλαγή το VibeUI. Τώρα όποιος σκέφτεται για τον επεξεργαστή (Snapdragon 801) ότι μπορεί να μην ο πιο πρόσφατος, έχω να πω ότι ο 805 άντεξε 2 μήνες, φορέθηκε από 2 ουσιαστικά εμπορικά κινητά (Note 4, Nexus 6) και τώρα μιλάμε για τον 810. Με την εξέλιξη της τεχνολογίας, εάν περιμένετε να βγει το επόμενο καλύτερο μάλλον θα περιμένετε για πάντα, όπως έκανα κι εγώ τόσα χρόνια. Οι διαφορές στην καθημερινή χρήση (ό,τι χρήση και να το κάνεις) είναι κυριολεκτικά ασήμαντες και αυτό που κρατάω είναι η ουσία. Εκεί λοιπόν το Vibe Z2 Pro με έχει καλύψει 1000% και έχει εντυπωσιάσει εκτός από εμένα, κάθε γνωστό μου που θα τύχει να το δει (ακόμη και φίλο μου με iPhone 6 Plus των 1100 ευρώ που υποτίθεται ότι είναι και περισσότερο...must).

 

Αυτά τα λίγα κι ελπίζω να βοήθησα!

www.mywebspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι Outer_Space βαλτός εισαι να μας στειλεις αδιάβαστους ! :lol: Εχουμε που παραπαίουμε από τη Σκύλλα (e-lenovo.gr) στη Χάρυβδη (Κωτσόβολος) εδώ και τοσο καιρο ποιος θα το φερει πρωτος να το τσιμπησουμε :D. Ας ελπισουμε μεχρι τις εκλογες να το εχουμε στα χερια μας και να απολαμβανουμε κι εμεις τα καταπληκτικα specifications που μας αναφέρεις ;)
O tempora o mores...:confused:
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κανένας που το έχει πάρει αλλά την κινέζικη έκδοση? Διάβασα πως λειτουργει κανονικά στην Ελλάδα ακόμα και 4g. Την πάτησαν όμως όσοι πήγαν να περάσουν την ROW σε κινέζικο.
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι Outer_Space βαλτός εισαι να μας στειλεις αδιάβαστους ! :lol: Εχουμε που παραπαίουμε από τη Σκύλλα (e-lenovo.gr) στη Χάρυβδη (Κωτσόβολος) εδώ και τοσο καιρο ποιος θα το φερει πρωτος να το τσιμπησουμε :D. Ας ελπισουμε μεχρι τις εκλογες να το εχουμε στα χερια μας και να απολαμβανουμε κι εμεις τα καταπληκτικα specifications που μας αναφέρεις ;)

Φίλε μου αξίζει την αναμονή.. Εγώ το είχα κάνει προπαραγγελία από Κίνα, έδωσα κι ένα ποσό μπροστά φυσικά αλλά λόγω του ότι άργησε να βγει, βρήκα πηγή από την Ευρώπη και προτίμησα την Ευρωπαϊκή έκδοση, κερδίζοντας και τον ΦΠΑ! Με τα χρήματα της προπαραγγελίας περιμένω το OnePlus One πλέον, είναι στην ΥΕΔ Θεσσαλονίκης :-p . Όσο για το Vibe αξίζει τα λεφτά του, με 500€ παίρνεις μία συσκευή με εντυπωσιακά χαρακτηριστικά! Μέχρι να κυκλοφορήσει εδώ θα έχει βγει και η αναβάθμιση σε lollipop και θα είσαι άρχοντας!

www.mywebspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αξίζει την αναμονή.. Εγώ το είχα κάνει προπαραγγελία από Κίνα, έδωσα κι ένα ποσό μπροστά φυσικά αλλά λόγω του ότι άργησε να βγει, βρήκα πηγή από την Ευρώπη και προτίμησα την Ευρωπαϊκή έκδοση, κερδίζοντας και τον ΦΠΑ! Με τα χρήματα της προπαραγγελίας περιμένω το OnePlus One πλέον, είναι στην ΥΕΔ Θεσσαλονίκης :-p . Όσο για το Vibe αξίζει τα λεφτά του, με 500€ παίρνεις μία συσκευή με εντυπωσιακά χαρακτηριστικά! Μέχρι να κυκλοφορήσει εδώ θα έχει βγει και η αναβάθμιση σε lollipop και θα είσαι άρχοντας!

 

Σε σύγκριση με το mate 7 ? Το έχεις δει καθόλου ?

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι γλυκοκοίταζα το Mate7 αντί του Vibe Z2 για ένα διάστημα... Λόγω OIS (και γενικότερα της κάμερας) και λόγω 2Κ οθόνης προτίμησα το Vibe. Από την άλλη το Mate7 έχει έναν κορυφαίο αναγνώστη αποτυπώματος και εξίσου καλή ποιότητα κατασκευής (λεπτό, αλουμίνο unibody), συν τον επεξεργαστή Kirin που θεωρώ ότι είναι εξίσου καλός με τους Snapdragon. Επίσης στα συν του είναι η 1080p οθόνη που τρώει λιγότερη μπαταρία. Δύσκολη επιλογή... Πάντως από εκεί που τα προμηθεύομαι και σε χονδρική, το Mate7 είναι 50 ευρώ φθηνότερο από το Vibe Z2 παρότι στην Ελλάδα θα έχουν το ίδιο κόστος από ότι διάβασα (και μιλάω για την έκδοση με τα 2GB RAM και τη μία sim, όχι την χρυσή με τα 3GB και τις δύο sim)!
www.mywebspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι το δίλημμα μεταξύ αυτών των δύο κορυφαίων συσκευών καλά κρατεί... Αυτές τις 2 υλοποιήσεις είχα ξεχωρίσει και εγώ από τότε που τις πρωτοείδα στο ίντερνετ. Πραγματικά χάρμα οφθαλμών...
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι γλυκοκοίταζα το Mate7 αντί του Vibe Z2 για ένα διάστημα... Λόγω OIS (και γενικότερα της κάμερας) και λόγω 2Κ οθόνης προτίμησα το Vibe. Από την άλλη το Mate7 έχει έναν κορυφαίο αναγνώστη αποτυπώματος και εξίσου καλή ποιότητα κατασκευής (λεπτό, αλουμίνο unibody), συν τον επεξεργαστή Kirin που θεωρώ ότι είναι εξίσου καλός με τους Snapdragon. Επίσης στα συν του είναι η 1080p οθόνη που τρώει λιγότερη μπαταρία. Δύσκολη επιλογή... Πάντως από εκεί που τα προμηθεύομαι και σε χονδρική, το Mate7 είναι 50 ευρώ φθηνότερο από το Vibe Z2 παρότι στην Ελλάδα θα έχουν το ίδιο κόστος από ότι διάβασα (και μιλάω για την έκδοση με τα 2GB RAM και τη μία sim, όχι την χρυσή με τα 3GB και τις δύο sim)!

Αυτο που θα ερχεται ελλαδα θα εχει μια σιμ και 2ραμ??

Αν ειναι ετσι,καλα εμενα μου βρωμουσε η υποθεση...πολυ φθηνο για να ειναι αληθινο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα ερχεται ελλαδα θα εχει μια σιμ και 2ραμ??

Αν ειναι ετσι,καλα εμενα μου βρωμουσε η υποθεση...πολυ φθηνο για να ειναι αληθινο...

 

Το μαύρο και ασημί έχει 2GB RAM και μία SIM, ενώ το χρυσό (που αμφιβάλλω ότι θα έρθει Ελλάδα) έχει 3GB RAM και δύο slot, όπου το ένα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις είτε για κάρτα μνήμης είτε για δεύτερη SIM. Σε διαφορά αν θυμάμαι καλά έχουν 60€-70€ οι δύο εκδόσεις. Αν θες συγκεκριμένα θα το ψάξω και θα σου πω.

www.mywebspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο και ασημί έχει 2GB RAM και μία SIM, ενώ το χρυσό (που αμφιβάλλω ότι θα έρθει Ελλάδα) έχει 3GB RAM και δύο slot, όπου το ένα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις είτε για κάρτα μνήμης είτε για δεύτερη SIM. Σε διαφορά αν θυμάμαι καλά έχουν 60€-70€ οι δύο εκδόσεις. Αν θες συγκεκριμένα θα το ψάξω και θα σου πω.

Το βλεπω να γινεται οπως το x2...αυτο που ερχεται ελλαδα εχει μια σιμ αλλα και 200 ευρω διαφορα με αυτο που κυκλοφορει κινα,το οποιο εχει δυο σιμ..

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω να γινεται οπως το x2...αυτο που ερχεται ελλαδα εχει μια σιμ αλλα και 200 ευρω διαφορα με αυτο που κυκλοφορει κινα,το οποιο εχει δυο σιμ..

 

Σε τι τιμή έρχεται Ελλάδα;

www.mywebspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα ερχεται ελλαδα θα εχει μια σιμ και 2ραμ??

Αν ειναι ετσι,καλα εμενα μου βρωμουσε η υποθεση...πολυ φθηνο για να ειναι αληθινο...

 

Το μαύρο και ασημί έχει 2GB RAM και μία SIM, ενώ το χρυσό (που αμφιβάλλω ότι θα έρθει Ελλάδα) έχει 3GB RAM και δύο slot, όπου το ένα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις είτε για κάρτα μνήμης είτε για δεύτερη SIM. Σε διαφορά αν θυμάμαι καλά έχουν 60€-70€ οι δύο εκδόσεις. Αν θες συγκεκριμένα θα το ψάξω και θα σου πω.

 

Νομιζω οτι μπερδευτηκατε λίγο...ο outer space προφανώς μιλάει για το ματέ 7 ενω ο sakis γιατί lenovo vibe z2 pro.Εχω δίκιο?

Outer space επειδή έχω το mate 7 πρεπει να πω οτι είναι παρα πολύ καλό...αλλά με εχεις βάλει σε σκέψεις και επειδή αλλαζω συχνα συσκευές τελευταια θα ήθελα να το δοκιμασω το lenovo. Πάντως η μπαταρία του mate είναι απίστευτη...προς το παρόν δεν έχω βρει κινητό να το ξεπερνάει σε αυτονομία.

Edited by geornirv
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...