Jump to content

Lenovo Vibe Z2 Pro (K920)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω οτι μπερδευτηκατε λίγο...ο outer space προφανώς μιλάει για το ματέ 7 ενω ο sakis γιατί lenovo vibe z2 pro.

Αντε γιατι κι εγω πηρα ασπιρινη μεχρι να καταλαβω ποιος μιλαει για ποιο !! :wacko: :wacko: Οψόμεθα λοιπον.......

O tempora o mores...:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή σίγουρα τα μπερδέψαμε, το Vibe 2 έχει μόνο μία έκδοση, αυτή με δύο SIM και 3GB RAM. Αυτά που έλεγα περί εκδόσεων αφορούν το Mate7! Επίσης, τιμή ρώτησα για το Χ2 αλλά μάλλον η απάντηση ήταν για το Vibe 2! Μας χτύπησε ο ήλιος κατακέφαλα μου φαίνεται... :-p
www.mywebspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σίγουρα τα μπερδέψαμε, το Vibe 2 έχει μόνο μία έκδοση, αυτή με δύο SIM και 3GB RAM. Αυτά που έλεγα περί εκδόσεων αφορούν το Mate7! Επίσης, τιμή ρώτησα για το Χ2 αλλά μάλλον η απάντηση ήταν για το Vibe 2! Μας χτύπησε ο ήλιος κατακέφαλα μου φαίνεται... :-p

 

Παιδία άλλο το vibe 2 και άλλο το vive 2 pro τα έχετε κάνει ολίγων σαλάτα :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδία άλλο το vibe 2 και άλλο το vive 2 pro τα έχετε κάνει ολίγων σαλάτα :p

 

Μα ποιος μίλησε για vive 2 pro ?? Ειπαμε vibe z2 pro !!!!!

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Παιδία άλλο το vibe 2 και άλλο το vive 2 pro τα έχετε κάνει ολίγων σαλάτα :p

 

Ξέρω τι κινητό αγόρασα :p απλά για να μη το γράφω Lenovo Vibe Z2 Pro το έγραψα εν συντομία Vibe 2! Άσχετα που και το μικρό αδερφάκι του Pro το λένε κι αυτό Vibe Z2...

www.mywebspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλε Outer_Space, πες μου κατι εσυ που το εχεις το vibe το Pro. Εγω βασικα ηθελα το Silver αλλα δεν το ειχαν ουτε τα κινεζομαγαζα, συν το ότι μπορει να γινοταν καμια στραβη και θα επρεπε να το γυρισω πισω και αντε μετα βαβουρα να μου το επιστρεψουν μετα από 2 μηνες..... Ετσι αποφασισα να το περιμενω να ερθει στην Ελλαδα. Αν όμως εχεις το χρυσο (διοτι αυτό θα ερθει Ελλαδα) μηπως είναι ψιλομαπα και δε λεει να κραταμε ολοκληρο τεραστιο ολοχρυσο κινητο; Μηπως είναι σαν τεράστιος ολόχρυσος αναπτηρας; Χτυπάει πολύ το χρυσο χρωμα; Είναι πολύ εντονο; :worry: :worry:
O tempora o mores...:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε σύγκριση με το mate 7 ? Το έχεις δει καθόλου ?

 

Κάποια στιγμή τα είχα και τα δύο δίπλα - δίπλα...

 

Και τα δύο με εξίσου καλή ποιότητα κατασκευής αλλά... το Z2 Pro υπερτερεί σε κάμερα κατά πολύ, σε οθόνη (απεικόνιση, φωτεινότητα), είναι σχεδόν σε όλα ελάχιστα πιο γρήγορο στην απόκριση / λειτουργία και έχει οριακά καλύτερη αυτονομία (κάτι που όμως επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή τα είχα και τα δύο δίπλα - δίπλα...

 

Και τα δύο με εξίσου καλή ποιότητα κατασκευής αλλά... το Z2 Pro υπερτερεί σε κάμερα κατά πολύ, σε οθόνη (απεικόνιση, φωτεινότητα), είναι σχεδόν σε όλα ελάχιστα πιο γρήγορο στην απόκριση / λειτουργία και έχει οριακά καλύτερη αυτονομία (κάτι που όμως επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες).

 

Αυτό που λες δίπλα-διπλα, ήταν δικά σου ή φίλου ? Ρωτάω γιατι για την αυτονομία έτσι δεν μπορεις να συγκρινεις. Πρέεπι και τα 2 κινητά να είναι στο 100 % αλλιώς δεν βγαινουν αξιόπιστα αποτελέσματα.

Σε σύγκριση τα UI τους όμως ποιο σου φάνηκε καλύτερο ? Γιατι το EMUI προσωπικά μου άρεσε περισσότερο από όσα κινητά είχα μέχρι τώρα (πλην της έλλειψης double tap και αισθητηρα κινησης). Μέσα το interface είναι καταπληκτικό. Για πες για το lenovo.

Edited by geornirv
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το UI είναι καθαρά θέμα γούστου. Προσωπικά δεν μου αρέσει το Vibe UI και όντως θεωρώ πολύ πιο καλαίσθητο το αντίστοιχο της Huawei.

 

Όσον αφορά την αυτονομία... όπως προείπα, δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συγκριτικά συμπεράσματα, μιλάω όμως για την αίσθηση της κατανάλωσης με παρόμοια χρήση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλε Outer_Space, πες μου κατι εσυ που το εχεις το vibe το Pro. Εγω βασικα ηθελα το Silver αλλα δεν το ειχαν ουτε τα κινεζομαγαζα, συν το ότι μπορει να γινοταν καμια στραβη και θα επρεπε να το γυρισω πισω και αντε μετα βαβουρα να μου το επιστρεψουν μετα από 2 μηνες..... Ετσι αποφασισα να το περιμενω να ερθει στην Ελλαδα. Αν όμως εχεις το χρυσο (διοτι αυτό θα ερθει Ελλαδα) μηπως είναι ψιλομαπα και δε λεει να κραταμε ολοκληρο τεραστιο ολοχρυσο κινητο; Μηπως είναι σαν τεράστιος ολόχρυσος αναπτηρας; Χτυπάει πολύ το χρυσο χρωμα; Είναι πολύ εντονο; :worry: :worry:

 

Το Vibe Z2 Pro αυτή τη στιγμή είναι διαθέσιμο μόνο σε μαύρο (Starry Night Black όπως γράφει το κουτί για την ακρίβεια), στον προμηθευτή μου δεν υπάρχει καμία αναφορά για τα άλλα δύο προς το παρόν και πιστεύω πως όταν έρθει Ελλάδα το βασικό του χρώμα θα είναι το μαύρο. Το ασημί και το χρυσό είναι ακριβώς τα ίδια, δεν έχουν καμία διαφορά στα specs παρά μόνο στο χρώμα, μη το μπερδεύεις με το Mate7 που το χρυσό είναι η πιο ενισχυμένη έκδοση.

 

Αντίθετα, το Vibe Z2 (σκέτο) όπως βλέπω υπάρχει διαθέσιμο τόσο σε ασημί όσο και σε μαύρο.

 

Να σου πω την αλήθεια θα ψηνόμουν και για το χρυσό αν υπήρχε... Δεν είναι το χρυσό του Φλωρινιώτη αλλά ματ, όπως και το μαύρο είναι περισσότερο μολυβί παρά το μαύρο της μαύρης νύχτας στα βουνά.

www.mywebspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Το Vibe Z2 Pro αυτή τη στιγμή είναι διαθέσιμο μόνο σε μαύρο, στον προμηθευτή μου δεν υπάρχει καμία αναφορά για τα άλλα δύο προς το παρόν και πιστεύω πως όταν έρθει Ελλάδα το βασικό του χρώμα θα είναι το μαύρο.

 

Βρε Outer, δε μπορει να είναι βασικο χρωμα το μαυρο όπως λες, διοτι και η επισημη αντιπροσωπεια της lenovo (e-lenovo.gr) και το e-expert.gr (διοτι απ' ότι φαινεται ο Κωτσόβολος εκανε πισω και μαλλον το μετανιωσε διοτι δε βγαινει στο site του) διαφημιζουν ότι θα φερουν το GOLD στα site τους !!

O tempora o mores...:confused:
Link to comment
Share on other sites

νεα version μεσω ota

K920_ROW_S141_150109

 

ορατες αλλαγές δεν έχω δει ακόμα

 

χρειάζεται πάλι root το κινητό, θα δοκιμάσω με root genius

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

νεα version μεσω ota

K920_ROW_S141_150109

 

ορατες αλλαγές δεν έχω δει ακόμα

 

χρειάζεται πάλι root το κινητό, θα δοκιμάσω με root genius

 

Φιλέ το εχεις καιρό; Πως σου φαίνεται;

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

νεα version μεσω ota

K920_ROW_S141_150109

 

ορατες αλλαγές δεν έχω δει ακόμα

 

χρειάζεται πάλι root το κινητό, θα δοκιμάσω με root genius

 

Αν δε βγει η αναβάθμιση σε lollipop όλα τα άλλα είναι μικροπράγματα... Το έχω γυρίσει στην stock android λειτουργία με έναν nova launcher πάνω και από το 55%-60% μνήμη του VibeUI τώρα βρίσκεται μόνιμα μεταξύ 25%-35%. Από την Παρασκευή με φυσιολογική χρήση χωρίς τσιγκουνιές και βρίσκεται στο 65% η μπαταρία.

 

Χώρια ότι για άγνωστο λόγω μου βγάζει σφάλμα αναβάθμισης του πακέτου. :cry:

www.mywebspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρετε υπάρχει τρόπος να περάσεις ROW σε CN συσκευή. Απ'οτι κατάλαβα κρατάς μόνο τους drivrs για το modem απο CN λογισμικό.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
χρειάζεται πάλι root το κινητό, θα δοκιμάσω με root genius

 

Γιατί... η λύση που έχω στο πρώτο post δεν σου δούλεψε;

 

Αν δε βγει η αναβάθμιση σε lollipop όλα τα άλλα είναι μικροπράγματα... Το έχω γυρίσει στην stock android λειτουργία με έναν nova launcher πάνω και από το 55%-60% μνήμη του VibeUI τώρα βρίσκεται μόνιμα μεταξύ 25%-35%. Από την Παρασκευή με φυσιολογική χρήση χωρίς τσιγκουνιές και βρίσκεται στο 65% η μπαταρία.

 

Παρόλα αυτά η VibeUI έκδοση είναι πιο σωστά στημένη. Στην stock android δεν δουλεύουν σωστά τα xposed modules όπως και άλλα πράγματα... ούτε καν το smart screen όταν ανοίγεις τη θήκη!

 

Για όποιον ενδιαφέρετε υπάρχει τρόπος να περάσεις ROW σε CN συσκευή. Απ'οτι κατάλαβα κρατάς μόνο τους drivrs για το modem απο CN λογισμικό.

 

Δεν μας λες και τον τρόπο; Γιατί... μην περιμένεις να κάνει κάποιος κάτι με το "Απ'ότι κατάλαβα".

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες και τον τρόπο; Γιατί... μην περιμένεις να κάνει κάποιος κάτι με το "Απ'ότι κατάλαβα".

 

Εδώ και εδω το διάβασα. Δεν περιμένω να κάνει κάποιος κάτι και κυριος δεν θελω να προτεινω σε καποιον κατι που δεν το ξερω. Περιμένω να το δοκιμάσω πριν εγω πριν το προτεινω σε αλλους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο Κωτσόβολος δεν παρέλαβε ούτε σήμερα. Πιθανή ημερομηνία παραλαβής λένε τώρα στις 20/2. Κατάντησε κουραστικό και έστειλα email για ακύρωση.

Γνωρίζει κάποιος Ευρωπαϊκό e-shop που μπορούμε να το προμηθευτούμε;

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ένα Τσέχικο e-shop που το στέλνει Ελλάδα με 30 Ευρώ μεταφορικά (4 μέρες παράδοση) και πληρωμή μέσω paypal.

http://www.alzashop.com/lenovo-z2-pro-vibe-ebony-black-dual-sim-d2147513.htm

Έχει κάποιος άποψη για το παραπάνω;

Edited by agentkostas
Link to comment
Share on other sites

Μη μπλέκεις ρε φιλαρακι με Τσεχιες και τρεχα γυρευε. Τοσο καιρο περιμενες. Κι εγω το θελω απαξάπαντως και ανεξαιρέτως αλλα κανω υπομονη. Η e-lenovo.gr ειπε γι αυτή τη βδομαδα. Τωρα το φερνει και ένα κατάστημα στη Σαλονικη (e-expert.gr) με παραγγελια αλλα όχι μεχρι 20/2 που σου ειπε ο άλλος !! Για περιμενε λιγο για να μην εχεις τρεχάματα....
O tempora o mores...:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τελικά ο Κωτσόβολος δεν παρέλαβε ούτε σήμερα. Πιθανή ημερομηνία παραλαβής λένε τώρα στις 20/2. Κατάντησε κουραστικό και έστειλα email για ακύρωση.

Γνωρίζει κάποιος Ευρωπαϊκό e-shop που μπορούμε να το προμηθευτούμε;

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ένα Τσέχικο e-shop που το στέλνει Ελλάδα με 30 Ευρώ μεταφορικά (4 μέρες παράδοση) και πληρωμή μέσω paypal.

http://www.alzashop.com/lenovo-z2-pro-vibe-ebony-black-dual-sim-d2147513.htm

Έχει κάποιος άποψη για το παραπάνω;

 

Το συγκεκριμένο κατάστημα δεν το γνωρίζω αλλά και το δικό μου γνήσιο ευρωπαϊκό από Τσεχία είχε έρθει (όχι από κατάστημα).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είχα σήμερα μια επικοινωνία με τον εισαγωγέα των lenovo smartphones και η ενημέρωση που είχα είναι ότι η πιθανή ημερομηνία διάθεσης του vibe z2 pro θα είναι από αρχές του Φεβρουαρίου και ποιο συγκεκριμένα την πρώτη εβδομάδα (πράγματι τους έχει καθυστερήσει η Lenovo στην παράδοση). Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά για να το έχουμε σύντομα.

Εγώ πάντως συνεχίζω κανονικά με την ακύρωση της παραγγελίας καθώς το έχω πληρώσει εδώ και 2 μήνες και δεν το έχω πάρει πράγμα που θεωρώ ότι είναι λάθος. Αν έρθει το ξανά παραγγέλνω. Εξ άλλου πλέον δεν βιάζομαι σε σχέση με πριν ένα μήνα που όπως όλοι θα θέλαμε να το έχουμε στα χέρια μας πριν τις γιορτές.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και εδω το διάβασα. Δεν περιμένω να κάνει κάποιος κάτι και κυριος δεν θελω να προτεινω σε καποιον κατι που δεν το ξερω. Περιμένω να το δοκιμάσω πριν εγω πριν το προτεινω σε αλλους. ;)

 

Παιδιά εγώ το έχω καταφέρει και έχω την row rom σε κινέζικη έκδοση με λειτουργία και των 2 sim. Είναι λίγο μπελαλίδικο στο να το καταφέρεις αλλά όντως υπάρχει τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Εύγε, τέκνον !! Και να σκεφτει κανεις ότι εμεις δεν το εχουμε καν στα χερια μας ακομη, και ενας Θεος ξερει ποτε θα το πιασουμε :dash:
O tempora o mores...:confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το έχω καταφέρει και έχω την row rom σε κινέζικη έκδοση με λειτουργία και των 2 sim. Είναι λίγο μπελαλίδικο στο να το καταφέρεις αλλά όντως υπάρχει τρόπος.

Καλησπερα, μηπως μπορεις να μας κανεις μια συντομη περιγραφη για τον τροπο :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...