Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το paypal δεν αποζημιωνει τελωνειο.Να το ξερεις αυτο.Το επαθα και ξερω.Ουτε να κανεις 2ο dispute μπορεις γιατι εκλεισε η υποθεση οταν πηρες refund.Μονο αν πεισεις το καταστημα.
Δεν έγραψε ότι το PayPal το ίδιο του πλήρωσε το τελωνείο.

Έγραψε ότι πήρε πίσω το κόστος μέσω Paypal.

Υπάρχει διαφορά.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι το κόστος αξίας προϊόντος συν κόστος ασφαλείας τελωνείου πληρώθηκαν στο paypal για λογαριασμό του lightbox. Το μαγαζί μου είπε αρχικά ότι θα μου πληρώσει όλο το κόστος του τελωνείου που εξαρχής γνώριζαν ότι ήταν μεγαλύτερο από το κόστος του full rufund . Τελικά πληρωθηκα μόνο το 15.40 και όχι τα 21.33 που κόστισε το τελωνείο.

Τώρα τους έκανα money request το υπόλοιπο ποσό στον ίδιο λογαριασμό μου στο paypal . Περιμένω να δω ανταπόκριση.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γράφει επάνω το δέμα από που ξεκινάει
Το δέμα έφτασε όλα καλά.

Παραθέτω φωτό από ότι είδα δεν λέει από που ξεκίνησε εκτός και αν δεν βλέπω κάτι καλά....7018f315ba4b0f36fc93fc0fe61d2f35.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,

Ως τωρα, οτι εφερνα απο τριτες χωρες , ερχοταν κατευθειαν σπιτι χωρις να μου ζητηθει τιποτε περισσοτερο.

Για πρωτη φορα σε 2 δεματα που περιμενω απο τριτες χωρες βλεπω αυτην την ενδειξη στο tracking:

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

Για το ενα δεμα πληρωσα κατα την αγορα 155 ευρω και ειναι μεταχειρισμενο αντικειμενο απο ιδιωτη προς ιδιωτη (παιζει καποιο ρολο; ).

Για το δευτερο δεμα πληρωσα κατα την αγορα 60 ευρω , επισης μεταχειρισμενο, απο καταστημα προς ιδιωτη και ξερω οτι εχει βαλει αξια USD $10 πανω στο δεμα.

 

Τι μπορω/πρεπει να κανω ; Και για τι ποσα πρεπει να προετοιμαζομαι να πληρωσω; Υπαρχει κανενας τροπος να γλυτωσω κατι;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,

Ως τωρα, οτι εφερνα απο τριτες χωρες , ερχοταν κατευθειαν σπιτι χωρις να μου ζητηθει τιποτε περισσοτερο.

Για πρωτη φορα σε 2 δεματα που περιμενω απο τριτες χωρες βλεπω αυτην την ενδειξη στο tracking:

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

Για το ενα δεμα πληρωσα κατα την αγορα 155 ευρω και ειναι μεταχειρισμενο αντικειμενο απο ιδιωτη προς ιδιωτη (παιζει καποιο ρολο; ).

Για το δευτερο δεμα πληρωσα κατα την αγορα 60 ευρω , επισης μεταχειρισμενο, απο καταστημα προς ιδιωτη και ξερω οτι εχει βαλει αξια USD $10 πανω στο δεμα.

 

Τι μπορω/πρεπει να κανω ; Και για τι ποσα πρεπει να προετοιμαζομαι να πληρωσω; Υπαρχει κανενας τροπος να γλυτωσω κατι;

 

Θα πρέπει να στείλεις τα αποδεικτικά.

Αν είναι π.χ. με paypal στείλε την απόδειξη που σου έστειλαν μέσω email.

Θα πρέπει να πληρώσεις 155+24%+20 ευρώ για το ένα δέμα και 60+24%+15 για το άλλο.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να στείλεις τα αποδεικτικά.

Αν είναι π.χ. με paypal στείλε την απόδειξη που σου έστειλαν μέσω email.

Θα πρέπει να πληρώσεις 155+24%+15 ευρώ για το ένα δέμα και 60+24%+15 για το άλλο.

Ακριβώς έτσι.

Νομίζω μόνο ότι για το δέμα των 155€ τα τέλη είναι 20€.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι.

Νομίζω μόνο ότι για το δέμα των 155€ τα τέλη είναι 20€.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σωστό. Κεκτημένη ταχύτητα :happy:

Το διόρθωσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Λανθασμενα θεωρουσα οτι πακετο ιδιωτη προς ιδιωτη δεν χρειαζεται εκτελωνισμο (και ιδιαιτερα ΦΠΑ 24%) και νομιζα οτι αφορα μονο αγορες απο καταστηματα. Ισως επειδη ως τωρα οτι ειχα φερει απο τριτη χωρα (συνηθως απο ιδιωτες), ποτε δεν περασε απο σχετικη διαδικασια.

90 ευρω καπελο και τελικη τιμη πολυ πιο πανω απ'οτι αν αγοραζα τα ιδια αντικειμενα απο αλλου. Για να ειμαι προσεκτικοτερος αλλη φορα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,

Συγνώμη, θα ηθελα να ρωτησω, πηρα το email απο geta@elta-net.gr

 

Καλημέρα,

Το δέμα σας εκτελωνίστηκε και δρομολογείται για να απελευθερωθεί από το Τελωνείο και να αποσταλεί μέσω των ΕΛΤΑ στο τοπικό σας ταχυδρομικό υποκατάστημα.

Σας ευχαριστούμε.

ΚΑ

ΤΜΗΜΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ

 

Ποιος ξέρει, ακομα πόσο πρέπει να περιμένω να αλλαξει κατι στο ΕΛΤΑ > Εντοπίσω Αντικείμενο;

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

18/4/2018, 00:14:03 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

17/4/2018, 00:13:36 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

17/4/2018, 05:23:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

2/4/2018, 05:27:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

31/3/2018, 12:04:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει, ακομα πόσο πρέπει να περιμένω να αλλαξει κατι στο ΕΛΤΑ > Εντοπίσω Αντικείμενο

Από τη στιγμή που ενημερώσουν ότι έλαβαν τα δικαιολογητικά και θα αποδεσμεύσουν το δέμα, συνήθως όχι πολύ.

Να ελπίσω ότι το mail το έλαβες σχετικά πρόσφατα...;

Περναει τελωνειο το δεμα?

Το μήνυμα αυτό δεν παρέχει κάποια ένδειξη για το αν περνάει ή δεν περνάει. Σε επόμενο στάδιο (και μήνυμα) θα φανεί.

Link to comment
Share on other sites

23/04

ευχαριστω πολυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πηρα Xiaomi Redmi 5 Plus 4GB 64GB Qualcomm Snapdragon 625 για 185$ απο AliExpress. ενα μηνα περιμενω. Πρεπει να πληρωνω τωρα Φ.Π.Α. 24% + 20€

p.s. αυτο το τηλεφωνο στο skrutz βλέπω για 170€ :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

23/04

ευχαριστω πολυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πηρα Xiaomi Redmi 5 Plus 4GB 64GB Qualcomm Snapdragon 625 για 185$ απο AliExpress. ενα μηνα περιμενω. Πρεπει να πληρωνω τωρα Φ.Π.Α. 24% + 20€

p.s. αυτο το τηλεφωνο στο skrutz βλέπω για 170€ :(:(:(

 

Αν το κοστολογήσουν όσο το αγόρασες, ναι.

Link to comment
Share on other sites

23/04

ευχαριστω πολυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πηρα Xiaomi Redmi 5 Plus 4GB 64GB Qualcomm Snapdragon 625 για 185$ απο AliExpress. ενα μηνα περιμενω. Πρεπει να πληρωνω τωρα Φ.Π.Α. 24% + 20€

p.s. αυτο το τηλεφωνο στο skrutz βλέπω για 170€ :(:(:(

Για αυτό έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι γενικά δεν αγοράζουμε πράγματα αξίας από Ali, γιατί έχουν θέμα με τελωνείο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι γενικά δεν αγοράζουμε πράγματα αξίας από Ali, γιατί έχουν θέμα με τελωνείο.

 

Ενα χρονο πριν πηρα Xiaomi Redmi Note 4x απο AliExpress για το παιδι, δεν ειχα προβλημα με τελωνείο.

Απλά δεν ήξερα ότι τωρα είναι τοσο προβληματικα :)

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες τιμές που πωλούνται τα redmi στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλεξεις με Κίνα, τώρα θα το πληρώσεις χρυσό, πρώτα ρωτάμε και μετά κάνουμε αγορά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες τιμές που πωλούνται τα redmi στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλεξεις με Κίνα, τώρα θα το πληρώσεις χρυσό, πρώτα ρωτάμε και μετά κάνουμε αγορά.

ακριβώς :)

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες τιμές που πωλούνται τα redmi στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλεξεις με Κίνα, τώρα θα το πληρώσεις χρυσό, πρώτα ρωτάμε και μετά κάνουμε αγορά.

Βγαίνω λίγο εκτός θέματος βέβαια, αλλά όντως οι τιμές που έχουν τα Xiaomi κυρίως (και δευτερευόντως και 1-2 άλλα κινέζικα που έχει κατά καιρούς πάρει το μάτι μου) είναι πέον εντυπωσιακά κοντά με τις τιμές από Κίνα - και ιδιαίτερα ανταγωνιστικές και με απόλυτα κριτήρια.

Δείχνει ότι τελικά υπάρχει περιθώριο, αν υπάρχει και η βούληση, να δοθούν καλές τιμές και εντός Ελλάδος και να μη χρειάζεται να μπλέκει κανείς με αγορές από το εξωτερικό και με όσα αυτές συνεπάγονται (αν και έτσι μπορούμε να ανοίξουμε μεγάλη συζήτηση, όπου θα μπουν μέσα παράγοντες όπως το μέγεθος του εισαγωγέα, οι δυνατότητες που έχει να απορροφήσει κόστη από άλλες μεριές, η πολιτική που θα ακολουθήσει -π.χ. στόχευση σε μεγάλο όγκο πωλήσεων με χαμηλό περιθώριο κόστους ανά πώληση- και άλλα τέτοια...)

Link to comment
Share on other sites

http://i67.tinypic.com/2n6ekpw.png

ο κινεζος εστειλε λαθος δεμα με λαθος στοιχεια και οπως φαινεται το εχει κανει και σε αλλους βλεπωντας το feedback.

Edited by kreppas
PiranxaS
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μιλήσεις επειγόντως με το ταχυδρομείο σου.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μιλήσεις επειγόντως με το ταχυδρομείο σου.
Μιλησα θα το στειλουν πισω. Κομπινα εκανε ο τυπος, ενα μικρο φακελακι εστειλε. Εστειλα μηνυμα ebay support και μαλιστα ο χρηστης ειναι διεγραμενος απο το eBay. Εκανε καλη μπαζα απο πολλους. Πουλανε και μετα εξαφανιζονται πρέπει να ειναι η νεα απατη αυτη τωρα γιατι ειναι η δευτερη μεσα σε ενα μήνα.
PiranxaS
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα θα το στειλουν πισω. Κομπινα εκανε ο τυπος, ενα μικρο φακελακι εστειλε. Εστειλα μηνυμα ebay support και μαλιστα ο χρηστης ειναι διεγραμενος απο το eBay. Εκανε καλη μπαζα απο πολλους. Πουλανε και μετα εξαφανιζονται πρέπει να ειναι η νεα απατη αυτη τωρα γιατι ειναι η δευτερη μεσα σε ενα μήνα.

Χρήσιμο να το ξέρουμε αυτό, αν θες πες μας αν θα σε καλύψει το paypal.

Πρόσφατα είχα βρει κι εγώ στο ebay έναν από Αγγλία, που πουλούσε κουπιά καγιάκ για περίπου 12,5€ το ένα (φοβερη τιμή, για ένα αξιοπρεπές κουπί μικρής εταιρίας) και του έστειλα μήνυμα, να τον ρωτήσω κάποια χαρακτηριστικά. Ποτέ δεν απάντησε και μετά από μερικές μέρες εξαφανίστηκε...

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα πήρα. Το μαγαζί μου λέει ότι το paypal δεν μπορεί να μου τα δώσει γιατί ήδη έγινε 100%refund. Μου πρότειναν ή να ανοίξω νέο λογαριασμό στο paypal και να κανω money request στο lightbox για να μου βάλουν τα λεφτά ή να μου πιστωσουν στον λογαριασμό μου στο κατάστημα το ποσό για μελλοντική αγορά. Το δεύτερο δεν παίζει γιατί τους ξεκοψα δεν θέλω να ξανά ψωνίσω.

Ερώτηση γιατί πρέπει να ανοίξω νέο λογαριασμό για να ζητήσω λεφτά από το μαγαζί ξέρει κανείς;

Τελικά με το money request που έκανα το μαγαζί μου επέστρεψε την διαφορά full refund με τα εκτελωνιστικα. Όλα καλά....φυσικά με πίεση. Τους κόβω τους συγκεκριμένους γιατί από βλακεία τους έμπλεξα στο τελωνείο. αν έγραφαν το πραγματικό ποσό που πλήρωσα και θα παραλαμβανα νωρίτερα και την ταλαιπωρία

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! Σκεφτομαι να αγορασω το Redmi Note 5 απο gearbest. Γνωριζει αν εν ετη 2018 με Registered Air Mail και Belgium Post παιζει να πληρωσω τελωνειο? Διαβασα οτι δεν περνανε απο τελωνειο με αυτη τη μεθοδο ισχυει η μπα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...