Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλα μην το δενεις και κομπο εσυ.Για αυτο εγραψα και το ....ισως.....
Όταν φεύγει τόσο άμεσα από το αεροδρόμιο για τον τόπο προορισμού, δεν υπάρχουν πρόσθετες χρεώσεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα μου έστειλαν email και μου έγραφαν : "Καλημέρα σας,

Το δέμα σας εκτελωνίστηκε και δρομολογείται για να απελευθερωθεί από το Τελωνείο και να αποσταλεί μέσω των ΕΛΤΑ στο τοπικό σας ταχυδρομικό υποκατάστημα. Σας ευχαριστούμε."

Περιμένω να δω αν θα μου χρεώσουν κάτι έξτρα.

Edited by chrisgl17
Link to comment
Share on other sites

αγορα 231 ευρω ταμπλετ απο αλι τι θα μου στοιχισει δηλαδη οταν περασει τελωνειο?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον 70€

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον 70€

231x24%+25?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Όταν φεύγει τόσο άμεσα από το αεροδρόμιο για τον τόπο προορισμού, δεν υπάρχουν πρόσθετες χρεώσεις.
άντε άλλη μία.....έχω πληρώσει 3ευρακι χωρίς λόγο,και ας λένε ότι καταργήθηκε.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ισως το κατιτις σου...καλα σφαιρα ηρθε παντως.....:)

Ναι :D Από aliexpress ότι παίρνω έρχεται σφαίρα, μετά πάει το ebay και μου καθυστερεί πολύ το gearbest τελευταία σε βαθμό που άμα δεν περάσουν 3 μήνες δεν στέλνω

δεν πληρώνεις τίποτα απολύτως.

 

Καλα μην το δενεις και κομπο εσυ.Για αυτο εγραψα και το ....ισως.....

 

Όταν φεύγει τόσο άμεσα από το αεροδρόμιο για τον τόπο προορισμού, δεν υπάρχουν πρόσθετες χρεώσεις.

 

Ντάξει δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης. Σας ευχαριστώ και τους δυο για τη βοήθεια και τις απαντήσεις και θα ενημερώσω για την όποια εξέλιξη. Και εγώ νομίζω ότι όταν φεύγει τόσο γρήγορα δεν υπάρχει κάποια χρέωση αλλά αγχώθηκα επειδή δεν είναι για μένα. Καλό είναι που γράφτηκαν και τα δύο ενδεχόμενα. Να 'στε καλά

Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

Ναι :D Από aliexpress ότι παίρνω έρχεται σφαίρα, μετά πάει το ebay και μου καθυστερεί πολύ το gearbest τελευταία σε βαθμό που άμα δεν περάσουν 3 μήνες δεν στέλνω

 

 

 

 

 

 

Ντάξει δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης. Σας ευχαριστώ και τους δυο για τη βοήθεια και τις απαντήσεις και θα ενημερώσω για την όποια εξέλιξη. Και εγώ νομίζω ότι όταν φεύγει τόσο γρήγορα δεν υπάρχει κάποια χρέωση αλλά αγχώθηκα επειδή δεν είναι για μένα. Καλό είναι που γράφτηκαν και τα δύο ενδεχόμενα. Να 'στε καλά

 

Φιλε δεν υπαρχει λογος αντιπαράθεσης,πραγματικα γεγονοτα γραφουμε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν τελωνειακώς ελεύθερο οπότε δεν πλήρωσα κάτι.
μπράβο φίλε όλα καλά τελικά!

Έχω παραλάβει γύρω στους δέκα φακέλους τους δύο τελευταίους μήνες με αντικείμενα μικρής αξίας και σε κανέναν δεν χρεώθηκαν πρόσθετα τέλη, γι'αυτό είπα την άποψη μου ότι δεν θα σε χρεώσουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

16/3/2018, 00:10:52 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

15/3/2018, 00:19:54 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

15/3/2018, 14:54:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/3/2018, 09:36:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

12/3/2018, 16:46:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Αγορα android box mi xiaomi στα 58 ευρω.

Δε εχω αποδειξη αφου η αγορα εγινε μεσω aliexpress και με καρτα revolut.

Εκανα ενα screenshot την αγορα εβγαλα και ενα αντιγραφο της κινησης της καρτα και τους τα εστειλα με email στο Geta@elta.gr και στο geta@elta-net.gr.

 

Ξερει κανεις ποσο θα μου βγει το κουστουμι του εκτελωνισμου γιατι τοσα χρονια κανω αγορες πρωτη φορα μπηκε τελωνειο το δεμα.

Επισης τα μαιλ που τους εστειλα ειναι σωστα???? εκει επρεπε να τα στειλω???

γιατι πριν μπω στο φορουμ να διαβασω νομιζa οτι αποδειξη θα την εστελνε ο πωλητης οχι εγω. Εδω διαβασα οτι την στελνει ο αγοραστης.....

Edited by alexkotsos84
Link to comment
Share on other sites

δλδ κανα 30αρι καπελο θα φαμε.....

 

τα email γνωριζεις αν ειναι τα σωστα??? τα ειχα βρει στην σελιδα που εδωσες στο link σου στην σελιδα των ελτα.

Link to comment
Share on other sites

Το geta@elta-net.gr είναι. Πάρε & κανένα τηλ. στο αεροδρόμιο (210 3538103/104) για να ζητήσεις να το προχωρήσουν γρήγορα.
...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω από Αμερική και ο μόνος τρόπος αποστολής είναι μέσω dhl express. Δεν είναι τεχνολογικό προϊόν αλλά ρούχα.

 

Το ότι θα περάσει τελωνείο δε το ρωτάω καν. Είναι δεδομένο. Απλά θέλω να μου πει αν ξέρει κανείς περί χρεώσεων της dhl.

 

Τα 39€ που λέει περί διασαφησης, περιλαμβάνουν και την αμοιβή του εκτελωνιστη?

 

Δηλαδή θα είναι 39€ + 24% + άλλα ψιλά έξοδα , ή τα παραπάνω συν κάνα 50-100€ την αμοιβή του εκτελωνιστη? Η παραγγελία αν γινει θα ειναι περίπου στα 100 με 140€ max αν παίζει η κάποιο ρολο.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω από Αμερική και ο μόνος τρόπος αποστολής είναι μέσω dhl express. Δεν είναι τεχνολογικό προϊόν αλλά ρούχα.

 

Το ότι θα περάσει τελωνείο δε το ρωτάω καν. Είναι δεδομένο. Απλά θέλω να μου πει αν ξέρει κανείς περί χρεώσεων της dhl.

 

Τα 39€ που λέει περί διασαφησης, περιλαμβάνουν και την αμοιβή του εκτελωνιστη?

 

Δηλαδή θα είναι 39€ + 24% + άλλα ψιλά έξοδα , ή τα παραπάνω συν κάνα 50-100€ την αμοιβή του εκτελωνιστη? Η παραγγελία αν γινει θα ειναι περίπου στα 100 με 140€ max αν παίζει η κάποιο ρολο.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να πάρεις τηλ στην εταιρία και θα σου πουν.Αν και νομίζω ότι οι Αμερικάνικες εταιρίες προσφέρουν τελευταία και τη δυνατότητα να πληρώσεις και το Τελωνείο μαζί με το είδος που αγοράζεις.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο δέμα από το wish με αντιστάσεις ηλεκτρονικού τσιγάρου το οποίο το παρέλαβα κανονικά.

Ξέρει κανείς κάτι????

Έχει αλλάξει κάτι????37f3800adc778baf01aaaa38bc3714ef.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καταγγελία στην ΕΕΤΤ!

 

Έγινε αν και δεν νομίζω να έχει κανένα αποτέλεσμα...:wacko:

 

UPDATE :

 

Αφού έκανα την καταγγελία μου ήρθε επιστολή όπου έλεγε ότι κοινοποιήθηκε στα ΕΛΤΑ η καταγγελία μου και σε 10 ημέρες θα πρέπει να απαντήσουν γραπτώς. Και ως δια μαγείας το δέμα μου "ξεκόλησε" από το αεροδρόμιο μετά από ένα μήνα και βρήκε το δρόμο του για τα Ιωάννινα όπου και παρέλαβα σήμερα. Με τελωνείο βέβαια αλλά το ήξερα αυτό. Επιστολή δεν έλαβα από τα ΕΛΤΑ αλλά τελικά όλα καλά. Τώρα μένει να δω αν θα πάρω και τα χρήματα πίσω από το LightintheBox.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά μιας action camera μέσω Aliexpress. Η προβλεπόμενη τιμή της (κατοπιν εφαρμογής έκπτωσης) θα είναι ~120€.

 

Μου δίνεται η δυνατότητα αποστολής στην Ελλάδα μέσω Γερμανίας, με επιπρόσθετο κόστος 43.18€ (Seller's shipping method - DE). Το 24% της αξίας αγοράς του προϊόντος συν τα 15€ (έξοδα εκτελωνιστή) μας φέρνουν πολύ κοντά σε αυτό το κόστος μεταφοράς, συνεπώς δεν υφίσταται ουσιαστικός λόγος η παραγγελία μου να έρθει κατευθείαν μέσω Σιγκαπούρης.

 

Όλα αυτά ισχύουν με έναν σημαντικό αστερίσκο: Υπάρχει ενδεχόμενο να κληθώ να πληρώσω επιπρόσθετα έξοδα τελωνείου; Υποθέτω πως όχι, καθώς πρόκειται για ενδοκοινοτική μεταφορά.

 

Ζητώ εκ προοιμίου συγγνώμη αν παρόμοια ερώτηση έχει διατυπωθεί σε προηγούμενα νήματα και ευχαριστώ θερμά οποίον/ α αποφασίσει να διαθέσει λίγο από το χρόνο του/ της για να μου απαντήσει.

Edited by D_Rendfield
λάθος διατύπωση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μία ερώτηση Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα. Παρέλαβα ένα κινητό από Κίνα όπου πλήρωσα τελωνείο. Δυστυχώς εχει προβληματική οθόνη και ενημέρωσα το κατάστημα. Τώρα μου λένε από το στείλω στην Πολωνία και θα μου στείλουν καινούργιο από Κίνα. Θα ξανά πληρώσω τελωνείο ξέρετε? Η με κάποιο τρόπο παίρνω χαρτί από τα ΕΛΤΑ οτι είναι εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Μου δίνεται η δυνατότητα αποστολής στην Ελλάδα μέσω Γερμανίας, με επιπρόσθετο κόστος 43.18€ (Seller's shipping method - DE). Το 24% της αξίας αγοράς του προϊόντος συν τα 15€ (έξοδα εκτελωνιστή) μας φέρνουν πολύ κοντά σε αυτό το κόστος μεταφοράς, συνεπώς δεν υφίσταται ουσιαστικός λόγος η παραγγελία μου να έρθει κατευθείαν μέσω Σιγκαπούρης.

Εννοείς ότι το προϊόν θα σταλεί από αποθήκη στη Γερμανία, ή από Γερμανό seller,

ή θα σταλεί από Κίνα μέσω Γερμανίας;

Αν είναι το πρώτο και η αποστολή ξεκινήσει από τη Γερμανία, τότε όντως πρόκειται για ενδοκοινοτική συναλλαγή και δεν κινδυνεύεις από τελωνείο.

Αν όμως είναι το δεύτερο, όχι μόνο το ότι η αποστολή θα γίνει μέσω Γερμανίας δεν αίρει τον κίνδυνο τελωνείου, αλλά αν τυχόν εμπλέκεται και καμία DHL ή άλλη παρόμοια εταιρία (το σχετικά υψηλό κόστος μεταφορικών σε κάτι τέτοιο με παραπέμπει), είναι εξαιρετικά πιθανό να δηλώσει το δέμα η ίδια ως εισαγόμενο από χώρα εκτός ΕΕ, ώστε να αναλάβει και τον εκτελωνισμό του (και να στον χρεώσει... χρυσό)!

Εκτός και αν το "seller's shipping method" είναι καμία από τις λεγόμενες μεθόδους "τριγωνικής" αποστολής, η οποία θα μπορούσε να είναι και ασφαλής, δεν έχουμε όμως παραπάνω πληροφορίες για να κρίνουμε τι ισχύει...

Καλησπέρα μία ερώτηση Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα. Παρέλαβα ένα κινητό από Κίνα όπου πλήρωσα τελωνείο. Δυστυχώς εχει προβληματική οθόνη και ενημέρωσα το κατάστημα. Τώρα μου λένε από το στείλω στην Πολωνία και θα μου στείλουν καινούργιο από Κίνα. Θα ξανά πληρώσω τελωνείο ξέρετε? Η με κάποιο τρόπο παίρνω χαρτί από τα ΕΛΤΑ οτι είναι εγγύηση.

Θυμάμαι ότι παλιά (μιλάμε για αρκετά χρόνια πίσω...) προβλεπόταν κάποια διαδικασία αποστολής είδους στο εξωτερικό για αντικατάσταση ή επισκευή, όπου σου έδιναν ένα πιστοποιητικό κατά την αποστολή, με το οποίο μπορούσες εν συνεχεία να εισάγεις ατελώς το επιστρεφόμενο είδος.

Δεν ξέρω όμως αν ισχύει ακόμα - δεν εχω ακούσει κανέναν να το χρησιμοποιεί εδώ και *πολύ* καιρό - ενώ και πολλά έχουν αλλάξει στο συγκεκριμένο χώρο. Ακούγεται λογικό να υπάρχει κάτι τέτοιο βέβαια, αλλά ειδικά στη χώρα που ζούμε, το τι είναι λογικό και αναμενόμενο λίγη σχέση έχει, συνήθως, με το τι ισχύει στην πράξη...

Και να υπάρχει επίσης, το ότι θα στείλεις το τηλέφωνο στην Πολωνία και το replacement θα έρθει από Κίνα είναι κάτι που υποψιάζομαι ότι δε θα... καθόταν καλά σε μια τέτοια διαδικασία.

Θα σου συνιστούσα να ρωτήσεις στα ΕΛΤΑ - μια επίσκεψη, ίσως, στο υποκατάστημα της περιοχής σου, αλλά και μια ερώτηση στα κεντρικά μέσω τηλεφώνου. Αν υπάρχει (ακόμα) τέτοια διαδικασία, υποψιάζομαι ότι θα είναι αρκετά... 'εξωτική' και δε θα είναι απίθανο να πέσεις σε υπάλληλο που δε θα την ξέρει και θα απαντήσει αρνητικά...

Link to comment
Share on other sites

τους εστειλα τα δικαιολογητικα και μου ειπαν οτι το δεμα εκτελωνιστηκε.

 

ξερουμε περιπου ποσο καιρο θα κανει για να το παραλαβω??? παντως οι πληροφοριες του δεματος ειναι ακομα κολλημενες οτι απαιτειται αποδειξη αγορας κλπ κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα δεμα απο geekbuying με τελωνειο στα 27€ τους το πα καινμ λεβε οτι εγω ειμαι υπευθυνος γιαεξτρα χρεωσεις και οτι δεν μου επιστρεφουν τιποτα και οτι επρεπε να τους ενημερωσω πριν υπογραψω... μπορω να κανω τιποτα για αυτο;; Εγω παντως απο κει δεν ξανααγοραζω
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα δεμα απο geekbuying με τελωνειο στα 27€ τους το πα καινμ λεβε οτι εγω ειμαι υπευθυνος γιαεξτρα χρεωσεις και οτι δεν μου επιστρεφουν τιποτα και οτι επρεπε να τους ενημερωσω πριν υπογραψω... μπορω να κανω τιποτα για αυτο;; Εγω παντως απο κει δεν ξανααγοραζω

 

επρεπε να προσεχεις φιλε δεν σου φταιει το καταστημα και το συγκεκριμενο εχει και ευρωπαικες αποθηκες διαβαζουμε πριν αγορασουμε.και οχι δεν μπορεις να κανεις κατι γιατι το λαθος ειναι δικο σου παραδεξου το.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...