Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κρίμα.. έπρεπε να το είχα ρωτήσει νωρίτερα και να είχα αγοράσει από gearbest να μην περάσει από τα χέρια των ΕΛΤΑ.

Οι μεγάλες καθυστερήσεις (πάνω από μήνα) οφείλονται στο ότι σάκοι των απλών συστημένων δεν ανοίγονται συστηματικά με κάποια σειρά κι έτσι παρατηρείται το φαινόμενο κάποιοι σάκοι να παραμένουν στα «αζήτητα στο βάθος» για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Το δικό σου που είναι priority συνήθως ανοιγόταν (έως τώρα) το πολύ σε 5 ημέρες ενώ πρόσφατα αναφέρθηκαν περιστατικά με αυξημένους χρόνους (10 ημέρες) χωρίς όμως να έχει γίνει κανόνας. Αν λάβεις υπόψη και την περίοδο που βρισκόμαστε δικαιολογείται λίγος χρόνος παραπάνω αλλά δε νομίζω να φτάσει τους απαράδεκτους χρόνους των απλών συστημένων (για παρηγοριά στα λέω :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ Αθηνών και με ενημέρωση προς αυτούς ότι θα βάλω δικηγόρο για την καθυστέρηση ενός δέματος από κινά που είναι εγκλωβισμένο από Σεπτέμβριο μήνα αεροδρόμιο μου ανέφεραν το εξής

Ότι έως της 15/12/2017 όλα τα δέματα που είναι σε σάκους θα πάνε στους παραλήπτες τους με πολύ γρήγορους ρυθμούς και ειδικά αυτά που είναι συσσωρευμένα από Σεπτέμβριο Οκτώβριο αυτήν την εντολή έχουν από τους ανωτέρους τους…. και ενημερώθηκαν πριν 2 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ Αθηνών και με ενημέρωση προς αυτούς ότι θα βάλω δικηγόρο για την καθυστέρηση ενός δέματος από κινά που είναι εγκλωβισμένο από Σεπτέμβριο μήνα αεροδρόμιο μου ανέφεραν το εξής

Ότι έως της 15/12/2017 όλα τα δέματα που είναι σε σάκους θα πάνε στους παραλήπτες τους με πολύ γρήγορους ρυθμούς και ειδικά αυτά που είναι συσσωρευμένα από Σεπτέμβριο Οκτώβριο αυτήν την εντολή έχουν από τους ανωτέρους τους…. και ενημερώθηκαν πριν 2 μέρες

 

Αν το κανουν μεσα σε 15 ημερες που απομενουν, σημαινει οτι και πριν μπορουσαν αλλα ΔΕΝ !!!!!!!!!

Αρα... :X:X:X:X

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Oχι, μαλλον σημαινει οτι θα τα αμολησουν τωρα να φυγουν και μετα εχει ο Αλλαχ..

Ή οτι θα μεταφερθει ο ογκος στο ΚΔ Αττικης για να ριξουν σταχτη στα ματια και θα εχουν κερδισει πιστωση χρονου

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν θεωρο δικαιο minast δεματα που ειναι απο ιδιωτες σε ιδιωτες να περνανε τελωνειο και δεν ειναι μονο το φπα και ειναι και τα εκτελωνιστικα τελη ειναι πολλα τα λεφτα και λεω δεν θεωρο δικαιο οταν ειμαστε σε μια χωρα που ο περισσοτερος κοσμος ειναι κατω απο τα ορια της φτωχειας..αν μου εδινε το κρατος 1000 ευρω τουλαχιστον μηνιατικο που εχω τελειωσει πανεπιστημιο θα σου ελεγα ναι φπα και στην καρφιτσα στα παντα....τωρα ομως θεωρο οτι δεν ειναι δικαιο....εμπας περιπτωση το τι νομιζω εγω δεν εχει καμια σημασια...ετσι οπως τα εχουνε κανει ας τα φανε....εγω πραγματικα κουραστικα να περιμενω 3 μηνες για να πληρωσο κατι χρυσο...ναι αγορες απο ευρωπη καλυτερα χιλιες φορες...δεν γινεται αυτο που κανουν ειναι ακραιο ολο αυτο,δηλαδη εμεις που δεν εχουμε στον ηλιο μοιρα να πληρωνουμε τους υπαλληλους των γετα??οχι ρε συ δεν ειναι ετσι...αρκετα πληρωσαμε και πληρωνουμε...δεν εχουμε αλο.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το priority mail του gearbest ερχεται με ελτα η με κουριερ ; μου εχει στειλει τηλ με dpduk

 

Courier .

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω παλι δεν θεωρο δικαιο minast δεματα που ειναι απο ιδιωτες σε ιδιωτες να περνανε τελωνειο και δεν ειναι μονο το φπα και ειναι και τα εκτελωνιστικα τελη ειναι πολλα τα λεφτα και λεω δεν θεωρο δικαιο οταν ειμαστε σε μια χωρα που ο περισσοτερος κοσμος ειναι κατω απο τα ορια της φτωχειας..αν μου εδινε το κρατος 1000 ευρω τουλαχιστον μηνιατικο που εχω τελειωσει πανεπιστημιο θα σου ελεγα ναι φπα και στην καρφιτσα στα παντα....τωρα ομως θεωρο οτι δεν ειναι δικαιο....εμπας περιπτωση το τι νομιζω εγω δεν εχει καμια σημασια...ετσι οπως τα εχουνε κανει ας τα φανε....εγω πραγματικα κουραστικα να περιμενω 3 μηνες για να πληρωσο κατι χρυσο...ναι αγορες απο ευρωπη καλυτερα χιλιες φορες...δεν γινεται αυτο που κανουν ειναι ακραιο ολο αυτο,δηλαδη εμεις που δεν εχουμε στον ηλιο μοιρα να πληρωνουμε τους υπαλληλους των γετα??οχι ρε συ δεν ειναι ετσι...αρκετα πληρωσαμε και πληρωνουμε...δεν εχουμε αλο.

 

Κι εγώ. Τώρα περιμένω το επόμενο expansion

 

250?cb=20121221103326

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Courier .

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κι εγώ. Τώρα περιμένω το επόμενο expansion

 

250?cb=20121221103326

 

ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν θεωρο δικαιο minast δεματα που ειναι απο ιδιωτες σε ιδιωτες να περνανε τελωνειο και δεν ειναι μονο το φπα και ειναι και τα εκτελωνιστικα τελη ειναι πολλα τα λεφτα και λεω δεν θεωρο δικαιο οταν ειμαστε σε μια χωρα που ο περισσοτερος κοσμος ειναι κατω απο τα ορια της φτωχειας..αν μου εδινε το κρατος 1000 ευρω τουλαχιστον μηνιατικο που εχω τελειωσει πανεπιστημιο θα σου ελεγα ναι φπα και στην καρφιτσα στα παντα....τωρα ομως θεωρο οτι δεν ειναι δικαιο....εμπας περιπτωση το τι νομιζω εγω δεν εχει καμια σημασια...ετσι οπως τα εχουνε κανει ας τα φανε....εγω πραγματικα κουραστικα να περιμενω 3 μηνες για να πληρωσο κατι χρυσο...ναι αγορες απο ευρωπη καλυτερα χιλιες φορες...δεν γινεται αυτο που κανουν ειναι ακραιο ολο αυτο,δηλαδη εμεις που δεν εχουμε στον ηλιο μοιρα να πληρωνουμε τους υπαλληλους των γετα??οχι ρε συ δεν ειναι ετσι...αρκετα πληρωσαμε και πληρωνουμε...δεν εχουμε αλο.

 

Ποιά σχολή αν επετρεπαιτε?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω χαζή μάλλον ερώτηση : Αγορά από Ιρλανδία έρχεται κανονικά χωρίς έξτρα χρεώσεις στο τελωνείο εφόσον είναι Ε. Ε ή με τα brexit κτλ έχει αλλάξει κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος στην ίδια κατάσταση με εμένα που οι παραγγελείες μου είναι κολλημένες στο αεροδρόμιο εδώ και ένα μήνα?

Παραθέτω τα tracking όπως φαίνονται στα ελτα:

 

Κωδικός Αντικειμένου: RB*********SG

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

17/10/2017, 10:55:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

16/10/2017, 18:42:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Κωδικός Αντικειμένου: RT*********HK

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

6/11/2017, 20:13:06 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

3/11/2017, 14:53:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

27/10/2017, 15:22:00 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Κωδικός Αντικειμένου: RY*********CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

2/11/2017, 07:02:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

27/10/2017, 21:36:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Και εγώ από 31/10.

31/10/2017, 08:45:28 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/10/2017, 10:33:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

12/10/2017, 12:43:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Φέτααααα!!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Vassp παντως οχι της ειρωνειας οπως εσυ..το προβλημα σου

ειναι τα ορθογραφικα μου λαθη.επειδη με στεναχωρησες τωρα και δεν θα κοιμηθω το βραδυ, παω να φαω ενα γαλακτομπουρεκο..καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω χαζή μάλλον ερώτηση : Αγορά από Ιρλανδία έρχεται κανονικά χωρίς έξτρα χρεώσεις στο τελωνείο εφόσον είναι Ε. Ε ή με τα brexit κτλ έχει αλλάξει κάτι?
Η Βόρειος Ιρλανδία ανήκει στο Ηνωμένο Βασίλειο και όχι η Ιρλανδία. Και βέβαια ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία του brexit, οπότε δεν έχει αλλάξει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θέλω να παραγγείλω κάτι από Gearbest - αποθήκη Κίνας. Αν βάλω διεύθυνση Βελγιου (μένει εκεί η αδερφή μου) για να το λάβει και να μου το φέρει εκείνη τα Χριστούγεννα, θα γλιτώσω λέτε χρόνο και ισως και τελωνεια;

Απο ότι είδα το gearbest πλέον τα στέλνει και μέσω Βελγιου όποτε μηπως κι αυτό παίξει ρόλο ;

Έχει κανεις ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!

 

 

2017-11-30 02:11 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-11-29 14:32 ITEM IN CONTA

2017-11-29 12:32 ITEM ARR

2017-11-29 10:12 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-09-10 11:09 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Origin country: Netherlands

2017-09-14 15:09 The item has arrived in the country of destination

2017-09-11 07:13 The item is on transport to the country of destination

2017-09-10 11:10 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-09-10 11:10 The item is at the PostNL sorting center

2017-08-31 07:55 The item is pre-advised

 

 

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να γιατί καθυστερούν τα προϊόντα από το εξωτερικό!

Αποκαλυπτικές φωτογραφίες του Parakritika.gr από το «Ελ. Βενιζέλος»!

 

Πάνω από δύο μήνες καθυστερούν πλέον να φτάσουν στα χέρια των παραληπτών τους τα προϊόντα που έχουν γίνει παραγγελία από χώρες του εξωτερικού, ακόμη και εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Το Parakritika.gr αποκαλύπτει με αποκλειστικές φωτογραφίες το τι συμβαίνει στο αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος», όπου τα προϊόντα αυτά στιβάζονται και παραμένουν εκτεθειμένα σε εξωτερικούς χώρους, περιμένοντας να γίνουν οι απαραίτητοι έλεγχοι εκτελωνισμού για την είσοδό τους στη χώρα.

 

Αποτέλεσμα; Κάποια από αυτά να φτάνουν άχρηστα στον τελικό τους παραλήπτη και να χρειάζεται να ακολουθηθεί η αντίστροφη διαδικασία να σταλούν και πάλι στο εξωτερικό και να σταλούν τα νέα αντικατεστημένα… Αφάνταστη και πολύμηνη δηλαδή ταλαιπωρία!!!

 

Η έλλειψη προσωπικού στις αρμόδιες υπηρεσίες του αεροδρομίου της Αθήνας είναι επιεικώς τραγική, τόσο στο τελωνείο, όσο και στο κέντρο διανομής των ΕΛ.ΤΑ.

 

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος της μεγάλης αναμονής στην παραλαβή των δεμάτων από το εξωτερικό!

 

Δείτε τις σχετικές φωτογραφίες:

 

proio1.jpg?w=1400

 

proio6.jpg?resize=768%2C576

 

proio7.jpg?resize=768%2C576

 

proio8.jpg?resize=768%2C576

 

proio9.jpg?resize=768%2C576

 

proio10.jpg?resize=768%2C576

 

proio2.jpg?resize=768%2C576

 

proio3.jpg?resize=768%2C576

 

proio4.jpg?resize=768%2C576

 

proio5.jpg?resize=768%2C576

 

Πηγή: http://parakritika.gr/?p=21369

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι εγώ περίμενα πολύ χειρότερα Ελλάδα είμαστε πρέπει να περιμένουμε τα χειρότερα.
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα .

Παραγγελια ebay απο 16 Σεπτεμβριου untracked.

 

Ειχα ανοιξει dispute στο ebay αλλα ειπα τον πωλητη οτι θα τον περιμενω μεχρι 12 Δεκεμβριου που μου δινει περιθωριο το ebay μεχρι να κλεισω το case.

 

qN5b6JA.jpg

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Εμένα μου βγήκε αυτό στο track

1/12/2017, 00:09:02 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

29/11/2017, 00:09:33 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

29/11/2017, 07:28:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

28/11/2017, 06:19:16 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/11/2017, 15:25:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

24/11/2017, 15:25:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

21/11/2017, 14:18:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Τι λυπητερή να περιμένω;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Εμένα μου βγήκε αυτό στο track

1/12/2017, 00:09:02 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

29/11/2017, 00:09:33 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

29/11/2017, 07:28:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

28/11/2017, 06:19:16 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/11/2017, 15:25:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

24/11/2017, 15:25:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

21/11/2017, 14:18:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Τι λυπητερή να περιμένω;;;

 

Priority απο Αμερικη ειναι?

Τι αξιας ειναι?Οι Αμερικανοι συνηθως δε δηλωνουνε μικροτερη αξια.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έστειλε ένα πιεσόμετρο κάτι σοκολάτες και αλλα μικροπράγματα .

Τα περνάνε όλα από τελωνείο πλέον;

Τελικά 35€ θα πληρώσω.

Ανοίγουν το πακέτο,ή ότι γράφει στην περιγραφή του;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ Αθηνών και με ενημέρωση προς αυτούς ότι θα βάλω δικηγόρο για την καθυστέρηση ενός δέματος από κινά που είναι εγκλωβισμένο από Σεπτέμβριο μήνα αεροδρόμιο μου ανέφεραν το εξής

Ότι έως της 15/12/2017 όλα τα δέματα που είναι σε σάκους θα πάνε στους παραλήπτες τους με πολύ γρήγορους ρυθμούς και ειδικά αυτά που είναι συσσωρευμένα από Σεπτέμβριο Οκτώβριο αυτήν την εντολή έχουν από τους ανωτέρους τους…. και ενημερώθηκαν πριν 2 μέρες

 

Μαλλον αληθεια σου ειπανε φιλε.

Ενα δεμα χαμενο απο Σεπτεμβρη παρελαβα σημερα και ενα απο αρχες Οκτώβρη ξεκόλλησε σημερα.

 

1/12/2017, 07:26:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΚΔ) RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2/10/2017, 17:16:00 CHINA POSTING/COLLECTION

 

:):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλό σ/κ. Καινούρια στο φόρουμ και παθούσα με τις καθυστερήσεις των ελτα.

Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο δέμα μου που περιμένω από αρχές νοεμβρίου. Στη σελίδα των Ελτα για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζει από την αρχή την πορεία του δέματος και είχε να ενημερωθεί η κατάσταση από τις 20/11 και ενημερώθηκε χθες γράφοντας τα εξής :

 

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 28-11-2017 09:18 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 29-11-2017 14:34 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 29-11-2017 18:57 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 29-11-2017 20:57 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 30-11-2017 02:12 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Βλέπετε να έρχεται το δέμα πριν τα Χριστούγεννα; Θα πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου που μπήκε τελωνείο; Κάτι καλλυντικά για δώρο ήταν.Η ιστοσελίδα έλεγε ότι έχει αποθήκη στην ευρώπη αλλά τα έστειλε από Αμερική. Με άλλα προϊόντα από Αμερική ήμουν εντάξει. Αλλά δεν ξέρω τι να περιμένω.

Edited by slider
Link to comment
Share on other sites

Vassp παντως οχι της ειρωνειας οπως εσυ..το προβλημα σου

ειναι τα ορθογραφικα μου λαθη.επειδη με στεναχωρησες τωρα και δεν θα κοιμηθω το βραδυ, παω να φαω ενα γαλακτομπουρεκο..καλο βραδυ.

 

Τα ορθογραφικά συγχωρούνται, καθώς μπορεί ο άλλος να έχει κάποιας βαριάς μορφής δυσλεξία και κακώς το ειρωνεύτηκα.

 

Όμως οι απόψεις σου, αυτό το

"δεν θεωρο δικαιο οταν ειμαστε σε μια χωρα που ο περισσοτερος κοσμος ειναι κατω απο τα ορια της φτωχειας..αν μου εδινε το κρατος 1000 ευρω τουλαχιστον μηνιατικο που εχω τελειωσει πανεπιστημιο θα σου ελεγα ναι φπα και στην καρφιτσα στα παντα..",

αυτές θα ήθελα να ήξερα ποιά σχολή τις διδάσκει.

 

Επειδή η χωρα είναι χρεοκοπημένη δεν πρέπει να πληρώνουμε για τις εισαγωγές αγαθών από τρίτες χώρες?

 

Ούτε εγώ γουστάρω να πληρώνω ούτε και κανένας αλλά δε ζητάω και τα ρέστα.

 

Είχαμε καλομάθει στο ξέφραγο αμπέλι και τώρα σε όλους μας κακοφαίνεται αλλά αυτό είναι το σωστό και το δίκαιο. Εννοείται δε μιλάω για τις ατέλειωτες καθυστερήσεις , αυτές είναι απαράδεκτες,ούτε για το τι χρεώνει ο καθένας για εκτελωνισμό αυτό είναι θέμα τιμοκαταλόγου της κάθε εταιρείας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα και καλό σ/κ. Καινούρια στο φόρουμ και παθούσα με τις καθυστερήσεις των ελτα.

Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο δέμα μου που περιμένω από αρχές νοεμβρίου. Στη σελίδα των Ελτα για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζει από την αρχή την πορεία του δέματος και είχε να ενημερωθεί η κατάσταση από τις 20/11 και ενημερώθηκε χθες γράφοντας τα εξής :

 

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 28-11-2017 09:18 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 29-11-2017 14:34 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 29-11-2017 18:57 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 29-11-2017 20:57 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 30-11-2017 02:12 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Βλέπετε να έρχεται το δέμα πριν τα Χριστούγεννα; Θα πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου που μπήκε τελωνείο; Κάτι καλλυντικά για δώρο ήταν.Η ιστοσελίδα έλεγε ότι έχει αποθήκη στην ευρώπη αλλά τα έστειλε από Αμερική. Με άλλα προϊόντα από Αμερική ήμουν εντάξει. Αλλά δεν ξέρω τι να περιμένω.

 

Μάλλον μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα παραλάβεις.

 

Το τι θα πληρώσεις άγνωστο.

 

Googlαρε για να δεις χρεώσεις εκτελωνισμού ΕΛΤΑ. Υπάρχουν εξαιρετικά άρθρα Που τα λένε αναλυτικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένας φίλος μου έστειλε ένα πιεσόμετρο κάτι σοκολάτες και αλλα μικροπράγματα .

Τα περνάνε όλα από τελωνείο πλέον;

Τελικά 35€ θα πληρώσω.

Ανοίγουν το πακέτο,ή ότι γράφει στην περιγραφή του;

 

Κι εσύ φίλε μου δες τι έγραψα στην κοπέλα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ποιά σχολή αν επετρεπαιτε?

 

Βρε μη του κάνεις τέτοιες προβοκατόρικες ερωτήσεις... θα το ρίξει στα γαλακτομπούρεκα και θα γεμίσει το πτυχίο του (μόνο ένα ?!?) με σιρόπια... :lol:

 

Vassp παντως οχι της ειρωνειας οπως εσυ..το προβλημα σου

ειναι τα ορθογραφικα μου λαθη.επειδη με στεναχωρησες τωρα και δεν θα κοιμηθω το βραδυ, παω να φαω ενα γαλακτομπουρεκο..καλο βραδυ.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...