Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 € πληρώνεις στα ΕΛΤΑ για να το στείλουν για επανέλεγχο και να στο παραδώσουν πάλι.

Το τι θα προκύψει εκεί και τι θα σου ζητήσουν και το πόσο χρόνο θα κάνει, μπορείς να το μαντέψεις :lol:

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν είναι εύκολο να μου απαντήσει κάποιος. Περιμένω κινητό 153 ευρώ λογικά θα πάει τελωνείο. Στην χειρότερη θα πληρώσω 10 ευρω ενσταση(αν εχουν βγάλει υπερβολικό ποσό) θα δώσω την απόδειξη του paypal +12 ελτά +37 φπα? Δεδομένου οτι είμαι επαρχία θα ξανασταλεί πίσω στο τελωνειο το πακέτο για να ξαναυπολογιστει και θα μου πάρει κανεναν μήνα? Λογικα η απόδειξη paypal δεν δέχεται αμφισβήτηση?(αναφέρομαι στην περίπτωση που θα μου βγάλουν υπερβολικό ποσό)

 

Μέχρι τώρα, είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που έχουν καταγραφεί και αφορούν στο θέμα που ρωτάς.

Από τα λίγα που έχουν αναφέρει συμφορουμίτες, η διαδικασία δεν γίνεται όπως την περιγράφεις. Καταθέτεις την ένσταση και το παράβολο (10€) και η υπόθεση επιστρέφει στον τελωνειακό που τη χειρίστηκε. Εάν αυτός πειστεί, με τα στοιχεία που προσκόμισες, είναι πιθανό να δεχτεί την ένσταση.

Αλλά, επαναλαμβάνω ότι, δεν έχω διαβάσει περιπτώσεις που έγινε αποδεκτή η ένσταση.

 

Αντίθετα, στις περισσότερες περιπτώσεις, οι παραλήπτες είτε πλήρωσαν και παρέλαβαν είτε δεν παρέλαβαν, για δικούς τους λόγους, αφήνοντας το δέμα να επιστρέψει στον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα Β.Ελλάδα παραγγελία από banggood(10usd-untracked) που στάλθηκε 15-10-2016 και είχε φθάσει Ελλάδα 04-11-2016(flytexpress). οι 80 μέρες αποτελούν προσωπικό ρεκορ.

 

P.S. για άλλη παραγγελία 15usd πάλι untracked-banggood πέρασε τελωνείο με 18 ευρώ αλλά δεν παρέλαβα και ζήτησα να την ξαναστείλουν.

Link to comment
Share on other sites

Παραλαβή απο gearbest με NL post για αθηνα κινητό, δεν πέρασε τελωνείο. (25/11 - 4/1/17).

Παραγγελια απο geekbuying με SP post, λογικα θα έρθει ειδοποίηση αυριο, δεν περασε τελωνείο[To ειδα στο tracking) (23/12 - 5/1?)

 

Πάντως το NL post ειναι αργό μαλλον σε σχεση με SP εκτός και έτυχε...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα Β.Ελλάδα παραγγελία από banggood(10usd-untracked) που στάλθηκε 15-10-2016 και είχε φθάσει Ελλάδα 04-11-2016(flytexpress). οι 80 μέρες αποτελούν προσωπικό ρεκορ.

 

P.S. για άλλη παραγγελία 15usd πάλι untracked-banggood πέρασε τελωνείο με 18 ευρώ αλλά δεν παρέλαβα και ζήτησα να την ξαναστείλουν.

 

Καλησπερα φιλε και χρονια πολλα,να σε ρωτησω κατι 1) τα 15usd τι ειχες παραγγειλει? 2)αφησες το δεμα και εφυγε πισω και ζητησες απο το banggood οταν το παραλαβουν να το ξαναστειλουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, 1)Έναν φορτιστή αξίας 12$ και 3 καλώδια 9$ ->σύνολο 21$ , αλλά είχα κουπόνι -5 $ οπότε μου βγήκε 16 $. Προφανώς τα κοστολόγησαν περισσότερο και έτσι τα χρέωσαν 18 ευρώ.2) Απλά περίμενα να περάσουν 40 μέρες και είπα στο banggood ότι δεν το έχω παραλάβει και τους ζήτησα να ξαναστείλουν.
Link to comment
Share on other sites

Γινετε αυτο; Δηλαδη αν παραγγειλω κατι που εχει αξια 100 ευρω και μου βαλουν φορο 80 ευρω μπορω να μην το παραλαβω και να ζητησω refund τα χρηματα;
Link to comment
Share on other sites

Γινετε αυτο; Δηλαδη αν παραγγειλω κατι που εχει αξια 100 ευρω και μου βαλουν φορο 80 ευρω μπορω να μην το παραλαβω και να ζητησω refund τα χρηματα;

Εννοείται σιγά μην πληρώνουμε κερατιάτικα.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Γινετε αυτο; Δηλαδη αν παραγγειλω κατι που εχει αξια 100 ευρω και μου βαλουν φορο 80 ευρω μπορω να μην το παραλαβω και να ζητησω refund τα χρηματα;

 

Να μην παραλάβεις σαφέστατα και γίνεται δεν σε αναγκάζει κανείς. Το refund απ'την άλλη θα το πάρεις μόνο εαν το δεχτεί ο πωλητής μιας και δεν φταίει αυτός και οι περισσότεροι στα sites τους αποποιούνται κάθε ευθύνη στις πληροφορίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρήγγειλα ένα Xiaomi Mi4 και στις 29/12 μου έβγαλε ειδοποίηση Held by customs in destination country..

 

Δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο όμως από κάποιο τελωνείο ή ταχυδρομείο κλπ. Τι κάνω; ξέρετε κανα τηλέφωνο που μπορώ να πάρω να επισπεύσω τη διαδικασία;

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε ότι οι κινέζοι θα ανοιξουν πλήρεις αποθήκες στην Ευρώπη ώστε να παραγκέλνουμε χωρίς το άγχος του τελωνείου.

Με πλήρεις αποθήκες στην Ευρώπη ξέχνα τις τιμές που έχουν τώρα και επιπλέον ξέχνα τα δωρεάν μεταφορικά. Οτι προιόν αποθηκεύεται σε ευρωπαικές αποθήκες περνάει υποχρεωτικά τελωνείο στην εκάστοτε χωρα και το κόστος εκτελωνισμού μαζι με το υποχρεωτικό ΦΠΑ, το επιβαρύνεται εννοειται ο καταναλωτής.

:)
Link to comment
Share on other sites

Εγω παρήγγειλα ένα Xiaomi Mi4 και στις 29/12 μου έβγαλε ειδοποίηση Held by customs in destination country..

 

Δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο όμως από κάποιο τελωνείο ή ταχυδρομείο κλπ. Τι κάνω; ξέρετε κανα τηλέφωνο που μπορώ να πάρω να επισπεύσω τη διαδικασία;

 

Αφού μπήκε στο τελωνείο, θα περιμένεις μέχρι να βγει και θα σε ειδοποιήσουν από το Γραφείο της περιοχής σου για παραλαβή (πληρώνοντας τα έξοδα).

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε σ' αυτή τη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Με πλήρεις αποθήκες στην Ευρώπη ξέχνα τις τιμές που έχουν τώρα και επιπλέον ξέχνα τα δωρεάν μεταφορικά. Οτι προιόν αποθηκεύεται σε ευρωπαικές αποθήκες περνάει υποχρεωτικά τελωνείο στην εκάστοτε χωρα και το κόστος εκτελωνισμού μαζι με το υποχρεωτικό ΦΠΑ, το επιβαρύνεται εννοειται ο καταναλωτής.

Όχι πάντα. Εξαρτάται από τις διμερείς σχέσεις των δύο χωρών.

Link to comment
Share on other sites

Γινετε αυτο; Δηλαδη αν παραγγειλω κατι που εχει αξια 100 ευρω και μου βαλουν φορο 80 ευρω μπορω να μην το παραλαβω και να ζητησω refund τα χρηματα;

 

Εξαρτάται, στην περιπτωση μου το vickmall μου είπε προκαταβολικά οτι δεν κάνει refund και θα πρέπει να πληρώσω αν πάει τελωνείο και με αποχαιρέτησε με ενα Ι wish you good luck(τουλάχιστον ήταν ξεκάθαροι).

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, στην περιπτωση μου το vickmall μου είπε προκαταβολικά οτι δεν κάνει refund και θα πρέπει να πληρώσω αν πάει τελωνείο και με αποχαιρέτησε με ενα Ι wish you good luck(τουλάχιστον ήταν ξεκάθαροι).

Παιδιά μάλλον κάνετε πλάκα......Δηλαδή εσείς θέλετε να παρανομησετε και αν σας πιάσουν να την πληρώσει ο εκάστοτε κινέζος πωλητής?

Μάλλον κάποιοι έχετε φτάσει σε ακατανόητα επίπεδα......

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

βλεπουμε πως σκεφτετε ο Ελληνας ?

Ετσι θα παμε μπροστα.....

πριν πολλα χρονια , ακουσα ενα Ρητο που μαλλον ειναι ο κανονας εδω στην Ελλαδα " αρπαξε να φας, και κλεψε να εχεις..."

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον κάνετε πλάκα......Δηλαδή εσείς θέλετε να παρανομησετε και αν σας πιάσουν να την πληρώσει ο εκάστοτε κινέζος πωλητής?

Μάλλον κάποιοι έχετε φτάσει σε ακατανόητα επίπεδα......

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κανείς δεν είπε να παρανομησει αλλά να κάνουν σωστά τη δουλειά τους οι δημόσιοι υπάλληλοι. Από 22 και πάνω μπαίνει φόρος. Και από 150 και πάνω δασμοί κτλ. Παρήγγειλα μια λάμπα 12 ευρώ. Αν με βάλουν 15 ευρώ φόρους γιατι να πάω να τους πληρώσω εφόσον είναι παράνομο αυτό που κάνουν? Ας το στείλουν πίσω. Όταν παρω όμως κάποιο κινητό 200 ευρώ πχ και μου έρθουν αλλα 40 να πληρώσω θα πω οκ γιατί είναι το νομιμο. Σε αυτή τη χώρα δεν γίνεται τίποτα και όταν πάνε να κάνουν κατι το κάνουν λάθος. Το άλλο το παλικάρι πήρε 1 ευρώ θήκη και του ήρθε συν 15 ευρώ. Προφανώς τους ξαπόστειλε. Και το θέμα είναι οι μόνοι που θα χάσουν από όλο αυτό είμαστε εμείς και οι Κινέζοι που δεν φταίει κανείς σε τίποτα.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον κάνετε πλάκα......Δηλαδή εσείς θέλετε να παρανομησετε και αν σας πιάσουν να την πληρώσει ο εκάστοτε κινέζος πωλητής?

Μάλλον κάποιοι έχετε φτάσει σε ακατανόητα επίπεδα......

 

χαχαχα καλο!!!!!!!!!:lol:

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε να παρανομησει αλλά να κάνουν σωστά τη δουλειά τους οι δημόσιοι υπάλληλοι. Από 22 και πάνω μπαίνει φόρος. Και από 150 και πάνω δασμοί κτλ. Παρήγγειλα μια λάμπα 12 ευρώ. Αν με βάλουν 15 ευρώ φόρους γιατι να πάω να τους πληρώσω εφόσον είναι παράνομο αυτό που κάνουν? Ας το στείλουν πίσω. Όταν παρω όμως κάποιο κινητό 200 ευρώ πχ και μου έρθουν αλλα 40 να πληρώσω θα πω οκ γιατί είναι το νομιμο. Σε αυτή τη χώρα δεν γίνεται τίποτα και όταν πάνε να κάνουν κατι το κάνουν λάθος. Το άλλο το παλικάρι πήρε 1 ευρώ θήκη και του ήρθε συν 15 ευρώ. Προφανώς τους ξαπόστειλε. Και το θέμα είναι οι μόνοι που θα χάσουν από όλο αυτό είμαστε εμείς και οι Κινέζοι που δεν φταίει κανείς σε τίποτα.

 

 

Έχω διαβάσει πολλά posts σου σχετικά με το τον χαρακτηρισμό σου ότι τα τέλη των ΕΛΤΑ είναι "παράνομα".

Γνωρίζεις κάποια δικαστική απόφαση, οποιουδήποτε επιπέδου (από Πρωτοδικείο μέχρι ΣτΕ), που να χαρακτηρίζει αυτά τα τέλη "παράνομα";

Εάν έχεις στοιχεία δικαστικών αποφάσεων, πρέπει να τα αναφέρεις, για να μάθουμε όσοι δεν τα γνωρίζουμε.

Καλό είναι να μιλάμε με στοιχεία και όχι με αφορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει πολλά posts σου σχετικά με το τον χαρακτηρισμό σου ότι τα τέλη των ΕΛΤΑ είναι "παράνομα".

Γνωρίζεις κάποια δικαστική απόφαση, οποιουδήποτε επιπέδου (από Πρωτοδικείο μέχρι ΣτΕ), που να χαρακτηρίζει αυτά τα τέλη "παράνομα";

Εάν έχεις στοιχεία δικαστικών αποφάσεων, πρέπει να τα αναφέρεις, για να μάθουμε όσοι δεν τα γνωρίζουμε.

Καλό είναι να μιλάμε με στοιχεία και όχι με αφορισμούς.

Αν ξανά διαβάσεις το ποστ μου θα δεις ότι λέω ότι είναι παράνομο οτιδήποτε κάτω των 22 ευρώ να μπαίνει τελωνείο. Αν είναι έτσι ας βάζουν σε όλα τα πακέτα από κίνα 50 ευρώ δασμούς επειδή μπορούν να μην ξανά παραγγείλει κανείς από έξω να μην λένε ότι τρώνε και ζόρι στη δουλειά.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν ξανά διαβάσεις το ποστ μου θα δεις ότι λέω ότι είναι παράνομο οτιδήποτε κάτω των 22 ευρώ να μπαίνει τελωνείο. Αν είναι έτσι ας βάζουν σε όλα τα πακέτα από κίνα 50 ευρώ δασμούς επειδή μπορούν να μην ξανά παραγγείλει κανείς από έξω να μην λένε ότι τρώνε και ζόρι στη δουλειά.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Αυτό το έχω γράψει από την αρχή.Το κάνουν για να σταματήσουν οι αγορές και να μην έχουν ζόρι στη δουλειά.

Οσον αφορά στο 12άρι,προφανώς δεν μπορούν να ανεβάζουν το κόστος κάποιου αντικειμένου κατά 50 και 60 και 70 % με το έτσι θέλω.Και βέβαια,κάτω των 22€ δε μπαίνει τίποτα.Επικοινώνησα με άτομο από κάποια ευρωπαϊκή χώρα,και μου έλεγε ότι πάνω από 25€,πληρώνουν τον ΦΠΑ.Μόνον.

Edit.

Βρήκα αυτό,που νομίζω ότι δίνει με σαφή τρόπο το τι παίζει.

http://techblog.gr/internet/eett-customs-greece-8773/

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξανά διαβάσεις το ποστ μου θα δεις ότι λέω ότι είναι παράνομο οτιδήποτε κάτω των 22 ευρώ να μπαίνει τελωνείο. Αν είναι έτσι ας βάζουν σε όλα τα πακέτα από κίνα 50 ευρώ δασμούς επειδή μπορούν να μην ξανά παραγγείλει κανείς από έξω να μην λένε ότι τρώνε και ζόρι στη δουλειά.

 

 

Αυτό που ισχυρίζεσαι τώρα είναι ακόμη πιο σοβαρό αλλά και λάθος, αφού αποδεικνύει ότι δεν γνωρίζεις τα βασικά σε ότι έχει σχέση με την εισαγωγή από τρίτες χώρες.

 

Με βάση την ευρωπαική και Ελληνική νομοθεσία, κάθε δέμα που εισάγεται από τρίτες χώρες εκτελωνίζεται είτε με συνοπτική είτε με κανονική διαδικασία. Όλα περνάνε από τελωνείο, ανεξάρτητα από το αν επιβάλλονται ή όχι φόροι, δασμοί και τέλη.

 

Αυτά που εισάγονται με courier, ακολουθούν την κανονική διαδικασία και επιβάλλονται όλες οι προβλεπόμενες χρεώσεις, αλλά και άλλα επιπλέον έξοδα (αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα).

 

Αυτά που εισάγονται μέσω ΕΛΤΑ ακολουθούν είτε την απλουστευμένη διαδικασία, με επιβολή μόνον του αντίστοιχου τέλους ΕΛΤΑ (3€) είτε την κανονική, αλλά προσαρμοσμένη στην απλουστευμένη διαδικασία της Παγκόσμιας Ένωσης Ταχυδρομείων, με την οποία επιβάλλονται φόροι, δασμοί, και τα αντίστοιχα τέλη ΕΛΤΑ, που αντιστοιχούν, κυρίως, στη μη μεσολάβηση εκτελωνιστή και στις υπόλοιπες χρεώσεις.

 

@Theodore41

Πιστεύω να απαντήθηκαν και οι δικές σου απορίες μα το παραπάνω post.

Επιπλέον, η παράθεση που έκανες είναι η εγκύκλιος της ΕΕΤΤ του 2011 και αναφέρεται στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου, μαζί με πολλά άλλα χρήσιμα στοιχεία.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω γράψει από την αρχή.Το κάνουν για να σταματήσουν οι αγορές και να μην έχουν ζόρι στη δουλειά.

Οσον αφορά στο 12άρι,προφανώς δεν μπορούν να ανεβάζουν το κόστος κάποιου αντικειμένου κατά 50 και 60 και 70 % με το έτσι θέλω.Και βέβαια,κάτω των 22€ δε μπαίνει τίποτα.Επικοινώνησα με άτομο από κάποια ευρωπαϊκή χώρα,και μου έλεγε ότι πάνω από 25€,πληρώνουν τον ΦΠΑ.Μόνον.

Edit.

Βρήκα αυτό,που νομίζω ότι δίνει με σαφή τρόπο το τι παίζει.

http://techblog.gr/internet/eett-customs-greece-8773/

Αν το συνεχίσουν αυτό το τροπαρι θα κοπούν από όλους οι αγορές από κίνα και ας κάθονται να τα ξύνουν όπως κάνουν οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι. Μόνο φόρους σε αυτή τη χώρα κάτι καλό δεν έχουμε δει.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Να αποδείξουμε ότι είναι παράνομο.. Δηλαδή να βάζουν φόρους 150€ και δασμούς 40 και κρυφές χρεώσεις άλλα 30 και ότι κάθε φορά αποφασίσουν και να αποδεικνυουμε μετά εμείς αν είναι παράνομο.

Το νόμιμο δεν είναι και ηθικό.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...