Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει παραμεινει κανενος απο εδώ δεμα στο τελωνειο (απο αυτα που εισηχθησαν στο τελωνειο και οχι αυτα που τη "σκαπουλαραν") για πανω απο 15 μέρες;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα φιλέ μου βγήκε σε 8 ημέρες από το τελωνείο

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να αρχίζουμε σιγά σιγά και τις αγορές από Καναδά τώρα που υλοποιείται η ceta.

 

Επειδή το ανέφερες και δεν έχω δει άλλον να το κάνει, ποια η γνώμη σου γι'αυτό; http://www.analyst.gr/2016/05/13/ceta-i-krifi-pagida/

Δεν έχω κάτι να πω, γιατί όλοι κάτι λένε. Έχω όμως να κάνω, γιατί κανείς δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι.... και μετα αλλοι μυξοκλαινε εδω επειδη πληρωσαν τα αυτονοητα και αλλοι καμαρωνουνε οτι φερανε 50 δεματα σε ενα μηνα και <κοροιδεψανε το τελωνειο>, βαζοντας μαλιστα μερικοι και φωτο απο το δεμα για να τους βαρεσουμε παλαμακια!

 

Φίλε μου αν για την φωτογραφία αναφέρεσαι (και) σε μένα, δεν την έβαλα για να καμαρώσω που κορόιδεψα το τελωνείο (άλλωστε πρόκειται για είδος αξίας 10 $ ) ούτε περιμένω παλαμάκια φυσικά για μια απλή ενημέρωση που έκανα στα πλαίσια του αυξημένου ενδιαφέροντος για το "θέμα" όλων μας εδώ στο φόρουμ...

Και αν για κάποιο είδος που θα παραγγείλω από εξωτερικό (όχι 50 τον μήνα αλλά ούτε 10 τον χρόνο προσωπικά) τύχει και περάσει τελωνείο ούτε θα παραπονεθώ ούτε θα αρχίσω τις βλαστήμιες. Φτάνει η επιβάρυνση να είναι δίκαιη και σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ανέφερες και δεν έχω δει άλλον να το κάνει, ποια η γνώμη σου γι'αυτό; http://www.analyst.gr/2016/05/13/ceta-i-krifi-pagida/

 

Κάτω από πιο πρίσμα να σου απαντήσω? Tι στιγμή που τα ίδια έλεγαν για την Ευρώπη και ότι θα έτρωγαν την Ελλάδα οι πολυεθνικές τις ΕΕ και φαγωθήκαμε μόνοι μας με την φορολογία. Μέχρι στιγμής εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει γιατί αντιδρούν οι άνθρωποι. Ότι αφορά τις εταιρίες του Καναδά αφορά και τις Ευρωπαϊκές. Ουσιαστικά ο Καναδάς είναι το έδαφος προς την Αμερική για την Ευρώπη, και προς την Ευρώπη για την Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από πιο πρίσμα να σου απαντήσω? Tι στιγμή που τα ίδια έλεγαν για την Ευρώπη και ότι θα έτρωγαν την Ελλάδα οι πολυεθνικές τις ΕΕ και φαγωθήκαμε μόνοι μας με την φορολογία. Μέχρι στιγμής εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει γιατί αντιδρούν οι άνθρωποι. Ότι αφορά τις εταιρίες του Καναδά αφορά και τις Ευρωπαϊκές. Ουσιαστικά ο Καναδάς είναι το έδαφος προς την Αμερική για την Ευρώπη, και προς την Ευρώπη για την Αμερική.

 

Με κάλυψαν όσα είπες, μη βγούμε (περισσότερο) εκτός θέματος. Ευχαριστώ

Δεν έχω κάτι να πω, γιατί όλοι κάτι λένε. Έχω όμως να κάνω, γιατί κανείς δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Σου είπε κανένας να μην το πάρεις;

Το ακριβώς λέμε εδώ μέσα δλδ;

Ρε καλά κάνουν έτσι και χειρότερα θέλει γιατί ο Έλληνας δεν καταλαβαίνει διαφορετικά.

Να θυμίσω ότι πάρα πολλοί μη πω οι περισσότεροι ψωνιζουνε από εξωτερικό ακόμα και για 1€ και 2€ έτσι και καλά δεν ψωνίζω από Ελλάδα γιατί είναι κλέφτες.. Αναφέρομαι ιδικά που παρακολουθώ τα είδη ατμηστου.

Ε ας είχα έναν από αυτούς πελάτες μου και θα τους έβγαζα έξω με κλωτσιές από το μαγαζί μου. Πουθενάδες.

Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς περιμένω 3 δέματα αξίας 800€ πάραυτα αν πέσω σε τελωνείο το είχα υπολογίσει στην πιθανότητα να την φάω.

 

Aν και είσαι εριστικός και τελείως off-topic, ποιό το πρόβλημα σου που προσβάλεις κι όλας;

Link to comment
Share on other sites

Aν και είσαι εριστικός και τελείως off-topic, ποιό το πρόβλημα σου που προσβάλεις κι όλας;

Δεν είμαι εκτός θέματος η απάντηση μου ήταν ως προς τα λινκ και την ερώτηση "γιατί να μην το πάρω από την Ελλάδα"

Εριστικος ως προς ποιόν; Δεν σε καταλαβαίνω. Σε προσβαλα κάπου άθελά μου;

 

 

Δεν μου άρεσε το υφακι σου για το ποιο είναι το πρόβλημα μου αλλά αδιαφορω.

Δεν είμαστε εδώ για τσακομους αλλά για να μαθαίνουμε νομίζω.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι εκτός θέματος η απάντηση μου ήταν ως προς τα λινκ και την ερώτηση "γιατί να μην το πάρω από την Ελλάδα"

Εριστικος ως προς ποιόν; Δεν σε καταλαβαίνω. Σε προσβαλα κάπου άθελά μου;

 

 

Δεν μου άρεσε το υφακι σου για το ποιο είναι το πρόβλημα μου αλλά αδιαφορω.

Δεν είμαστε εδώ για τσακομους αλλά για να μαθαίνουμε νομίζω.

 

Να θυμίσω ότι πάρα πολλοί μη πω οι περισσότεροι ψωνιζουνε από εξωτερικό ακόμα και για 1€ και 2€ έτσι και καλά δεν ψωνίζω από Ελλάδα γιατί είναι κλέφτες.. Αναφέρομαι ιδικά που παρακολουθώ τα είδη ατμηστου.

Ε ας είχα έναν από αυτούς πελάτες μου και θα τους έβγαζα έξω με κλωτσιές από το μαγαζί μου. Πουθενάδες.

 

Eαν εννοείς κάτι άλλο από αυτό που διαβάζω πάω πάσο, αν πάλι θες να πεις ακριβώς αυτό που γράφεις τι σε κάνει τόσο ''ιδιαίτερο'' να κρίνεις εαν τα 1 και 2 ευρώ ( που ποτέ δεν έχουν 1-2 ευρώ διαφορά ακόμα και στα ατμιστικά είδη που είπες ) είναι σημαντικό ποσό για κάποιον ή όχι; ( ειδικά όταν αγοράζει συνέχεια ).

 

Δηλαδή το ''πουθενάδες'' τι είναι φιλοφρόνηση;

Link to comment
Share on other sites

Μου ήλθε ειδοποιητήριο για ένα δέμα μικρής αξίας 25$,και δεν έχει θέμα Τελωνείου.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να τα κλεισουμε ολα για ολα..!! κ τα ελτα, κ το τελωνειο... οι ανθρωποι δε παιζονται..!!

εκανα αγορα απο εξωτερικο (αγγλια) ενα ρουχο... εκανε να ερθει ελλαδα 5 εργασιμες μερες...

δε μου εκανε, κ το εστειλα πισω για αλλαγη νουμερο...

το εστειλα 26 Οκτωβριου...31 Οκτωβριου εφτασε αθηνα (Κ.Δ. δεματων), και τωρα μου εμφανιζει οτι 29 Νοεμβριου εφτασε Γερμανια.. με χελωνα να το εστελνα θα εφτανε ηδη αγγλια !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλοφρονηση είναι.

 

Και εγώ σήμερα παρέλαβα χαρτί για να πάω αύριο ταχυδρομείο να παραλάβω αξία 400€ 1.5κιλα βάρος και κοντά στους 50 πόντους μήκος.

Από Κίνα μέσο nl.

 

Ένα πουλάκι μου είπε πως κάποιος που έχει κατάστημα σε σκρουτσομαγαζο είναι εδώ με δεύτερο προφίλ και θέλει να δημιουργεί τέτοιου είδους εντυπώσεις για να τρομάζουν οι αγοραστές. Εγώ τέτοια πράγματα δεν τα πιστεύω απαπα.

Link to comment
Share on other sites

Απο αμερικη δεμα με usps ανεφερε οτι χρειαζεται 6-10 μερες να ειναι ελλαδα..παιζει αυτο;?ξερει κανεις;? η πανε σαν κινα και αυτα και παμε για μηνα;?
Link to comment
Share on other sites

Μία η άλλη ειναι. Αλλά είμαστε τελείως off topic, ο καθείς λέει το πρόβλημά του..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Απο αμερικη δεμα με usps ανεφερε οτι χρειαζεται 6-10 μερες να ειναι ελλαδα..παιζει αυτο;?ξερει κανεις;? η πανε σαν κινα και αυτα και παμε για μηνα;?

Εμένα σήμερα ήρθε σπίτι με nl από gearbest σε 8μερες από την μέρα παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα ήρθε σπίτι με nl από gearbest σε 8μερες από την μέρα παραγγελίας.

Κινεζοι ειναι αυτοι...απροβλεπτοι..

Ελπιζω τωρα δεμα με usps, σχετικα ακριβα πληρωμενο, να μην κανει κινεζικουσ χρονους..

 

Σορρυ αν γραφω σε λαθος τοπικ απλα ηθελα να μαθω αν το 6 με10 μερεσ που λεει ισχυει.!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλοφρονηση είναι.

 

Και εγώ σήμερα παρέλαβα χαρτί για να πάω αύριο ταχυδρομείο να παραλάβω αξία 400€ 1.5κιλα βάρος και κοντά στους 50 πόντους μήκος.

Από Κίνα μέσο nl.

 

Ένα πουλάκι μου είπε πως κάποιος που έχει κατάστημα σε σκρουτσομαγαζο είναι εδώ με δεύτερο προφίλ και θέλει να δημιουργεί τέτοιου είδους εντυπώσεις για να τρομάζουν οι αγοραστές. Εγώ τέτοια πράγματα δεν τα πιστεύω απαπα.

Και εγώ δεν το πιστεύω.. απαπα...

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλοφρονηση είναι.

 

Και εγώ σήμερα παρέλαβα χαρτί για να πάω αύριο ταχυδρομείο να παραλάβω αξία 400€ 1.5κιλα βάρος και κοντά στους 50 πόντους μήκος.

Από Κίνα μέσο nl.

 

Ένα πουλάκι μου είπε πως κάποιος που έχει κατάστημα σε σκρουτσομαγαζο είναι εδώ με δεύτερο προφίλ και θέλει να δημιουργεί τέτοιου είδους εντυπώσεις για να τρομάζουν οι αγοραστές. Εγώ τέτοια πράγματα δεν τα πιστεύω απαπα.

 

Και εγώ 3 τεράστια δέματα με διάφορα μέσα, ακουστικά κλπ(όχι υψηλής αξίας) δεν πέρασαν τελωνείο.

Συνεχίστε να δημιουργείτε τζάμπα φόβο εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε το post #726.

 

Έχει σχέση με την είσπραξη του ΦΠΑ στην ΕΕ και το θέμα των αγορών που κάνουμε από τρίτες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.....

με κυπρο ξερουμε τι παιζει?? αν εκει εχουν τελωνειο ...κ οτι ερχεται απο κινα.. ποσο χρεωνονται κ αν χρεωνονται...

Link to comment
Share on other sites

Για καθηστε ρε παιδια,εχουμε η δεν εχουμε 24% φπα στην Ελλαδα ναι η όχι?

Εγω είμαι μαγκας και παραγγελνω από άλλη ευρωπαικη χωρα που εχει 18-19% και γλυτωνω ένα 6-7% σε σχεση με Ελλαδα ,παραγγελνω απο Κινα και δεν δινω μια σε φπα,τι είμαι τελικα μαγκας-ξυπνιος-τσακαλος(καταλάβατε τι θελω να πω τελος παντων!) η κλεφτης?

Σορρυ που το λεω αλλα είμαι κλεφτης!

Και μην μου το γυρισετε στο "αφου μας κλεβουν η ιδιες οι κυβερβησεις μας" κ.τ.λ!

Link to comment
Share on other sites

Για καθηστε ρε παιδια,εχουμε η δεν εχουμε 24% φπα στην Ελλαδα ναι η όχι?

Εγω είμαι μαγκας και παραγγελνω από άλλη ευρωπαικη χωρα που εχει 18-19% και γλυτωνω ένα 6-7% σε σχεση με Ελλαδα τι είμαι τελικα μαγκας-ξυπνιος-τσακαλος(καταλάβατε τι θελω να πω τελος παντων!) η κλεφτης?

Σορρυ που το λεω αλλα είμαι κλεφτης!

 

Ευρωπαική ένωση βέβαια απ'την άλλη δεν σημαίνει απλά μαζεύομαστε και λέμε τα νεα μας.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.....

με κυπρο ξερουμε τι παιζει?? αν εκει εχουν τελωνειο ...κ οτι ερχεται απο κινα.. ποσο χρεωνονται κ αν χρεωνονται...

 

Με δεδομένο ότι η Κύπρος είναι μέλος της ΕΕ, πρέπει να ισχύει η ίδια τελωνειακή νομοθεσία αφού είναι ευρωπαική.

Διαφέρει, προφανώς ο ΦΠΑ τους (βασικός 19% και μειωμένος 9%).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...