Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι μέχρι αξίας €150. Από €150-500 το τέλος ανεβαίνει στα €20 και από €500-1000 στα €25 (και πάνω από €1000 στα €50).

Από τα €150 και άνω όμως, σου χρεώνουν και δασμούς, εκτός του 24% ΦΠΑ.

οκ Σ ευχαριστώ! Οι δασμοί είναι με ποσοστό επί της αξίας του προϊόντος που περνάει τελωνείο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οκ Σ ευχαριστώ! Οι δασμοί είναι με ποσοστό επί της αξίας του προϊόντος που περνάει τελωνείο?

Φαντάζομαι πως ναι, αν και το ποσοστό μπορεί και αυτό να μεταβάλλεται ανάλογα με κάποιες κλίμακες.

Δε μου έχει χρειαστεί ποτέ ως τώρα (ευτυχώς...) και δεν το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς το τηλέφωνο σε αυτό που γράφει το χαρτί το οποίο μιλάει συνέχεια,και να έχει πάρει απάντηση σχετικά με το δέμα του?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διαπίστωσα καινούριο κόλπο του Κινέζου..

 

Πήρα μια οθόνη κινητού ήρθε σε σακουλάκι με άγραφα προτυπωμενα κινέζικα στοιχεία και από την άλλη είχε άλλο αυτοκόλλητο με ταχυδρομείο και tracking Αυστρίας..

 

Ελεύθερο από τελωνείο έγραφε..

 

Κάποιος άλλος το ίδιο?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

και να το σταματήσουν για έλεγχο στο τελωνείο, με δέκα ευρώ κόστος δεν πληρώνεις δασμούς.

Τελωνειακώς ελεύθερο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , παιδιά τα φώτα σας...Έχω ένα δέμα το οποίο είναι στο τελωνείο εδώ και 14 μέρες. Δεν έχω βρεί άνθρωπο να συννενοηθώ και σήμερα βλέπω οτι έγινε "Άφιξη στο εσωτερικό γραφείο ανταλλαγής-Arrival at inward office of exchange" .

Τι σημαίνει αυτό; Το δέμα είναι μικρής σχετικά αξίας (περίπου 25 ευρώ) ...

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη εχω καιρο να κανω αγορα απο gearbest. μου βγαζει priority line σκετο, και eu express πιο ειναι safe? παρεπιπτοντος το priority line σκετο μου το εχει με 0 μεταφορικα
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα βιβλίο από Αμερική αξίας $60 + μεταφορικά (όχι από amazon/ebay). Εφόσον δηλωθεί η πραγματική αξία του προϊόντος, ισχύει η ίδια πολιτική στο τελωνείο όπως και στα υπόλοιπα αγαθά (15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού + 24% ΦΠΑ), ή τα βιβλία υπόκεινται σε χαμηλότερο συντελεστή ΦΠΑ (ακόμα και σε απαλλαγή από φόρους)?

 

Αν ζητήσω να βάλουν και μια εφημερίδα μέσα στο πακέτο, και αναγράψουν ότι η εφημερίδα κοστίζει $60, και το βιβλίο είναι δώρο/προσφορά μαζί με αυτήν, αλλάζει κάτι? :lol: :D :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα βιβλίο από Αμερική αξίας $60 + μεταφορικά (όχι από amazon/ebay). Εφόσον δηλωθεί η πραγματική αξία του προϊόντος, ισχύει η ίδια πολιτική στο τελωνείο όπως και στα υπόλοιπα αγαθά (15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού + 24% ΦΠΑ), ή τα βιβλία υπόκεινται σε χαμηλότερο συντελεστή ΦΠΑ (ακόμα και σε απαλλαγή από φόρους)?

 

Αν ζητήσω να βάλουν και μια εφημερίδα μέσα στο πακέτο, και αναγράψουν ότι η εφημερίδα κοστίζει $60, και το βιβλίο είναι δώρο/προσφορά μαζί με αυτήν, αλλάζει κάτι? :lol: :D :rolleyes:

παλαιότερα υπήρχε απαλλαγή δασμών σε ότι αφορούσε την εκπαίδευση.Όχι μόνο βιβλία, ότι έχει σχέση με την εκπαίδευση.Π.χ.ένα σύστημα εκμάθησης ξένων γλωσσών με DVD .Δεν γνωρίζω αν ισχύει ακόμα, πρέπει πάντως να το ψάξεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα βιβλίο από Αμερική αξίας $60 + μεταφορικά (όχι από amazon/ebay). Εφόσον δηλωθεί η πραγματική αξία του προϊόντος, ισχύει η ίδια πολιτική στο τελωνείο όπως και στα υπόλοιπα αγαθά (15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού + 24% ΦΠΑ), ή τα βιβλία υπόκεινται σε χαμηλότερο συντελεστή ΦΠΑ (ακόμα και σε απαλλαγή από φόρους)?

 

Αν ζητήσω να βάλουν και μια εφημερίδα μέσα στο πακέτο, και αναγράψουν ότι η εφημερίδα κοστίζει $60, και το βιβλίο είναι δώρο/προσφορά μαζί με αυτήν, αλλάζει κάτι? :lol: :D :rolleyes:

 

Τα βιβλία έχουν ΦΠΑ 6% νομίζω και η 2η σκέψη σου δεν έχει έδαφος εφαρμογής αφού η έννοια του δώρου δεν υπάρχει στην τελωνειακή νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως από την στιγμή που θα επιβληθεί έστω και 1,32 ευρώ Φ.Π.Α (22 Χ 0,06) αυτόματα τα ταχυδρομεία θα χρεώσουν 15 ευρώ ακόμα

Δώρο υπάρχει μόνο από ιδιώτη σε ιδιώτη και είναι αφορολόγητο μέχρι τα 45 ευρώ.

185. Ποιες είναι οι τελωνειακές διαδικασίες για την εισαγωγή μέσω

ταχυδρομείου;

Κατά την εισαγωγή, απαλλάσσονται τελωνειακών διατυπώσεων οι κάρτες,

οι επιστολές και οι επιστολές για τυφλούς.

Επίσης, προωθούνται για άμεση παράδοση στους παραλήπτες τα

ταχυδρομικά αντικείμενα (συνήθως επιστολικό ταχυδρομείο) αξίας κάτω από το

όριο απαλλαγής Φ.Π.Α. (22 € για εμπορικές αποστολές και 45 € για προσωπικές,

από ιδιώτη σε ιδιώτη). https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-12/egxeiridio_nov2017.pdf σελίδα 113

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Να το γράψω και δω που είναι το σωστό νήμα.

Πήρα ένα κινητό από Gearbest και επέλεξα EU PRIORITY LINE και insurance. Το κινητό στάλθηκε από το Gearbest στις 30/7 με tracking number που τελειώνει σε DE.

Σήμερα το κινητό βρίσκεται ακόμη στο Hong Kong και μου λένε ότι ο χρόνος παράδοσης είναι 27-29 εργάσιμες! Ενώ στη σελίδα του προϊόντος γράφει 10-18 μέρες...

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

Την επόμενη μέρα, 1/8, φίλος μου πήρε το ίδιο κινητό από Banggood και ήδη βρίσκεται Ολλανδία!

Link to comment
Share on other sites

κανε υπομονή . το gearbest είναι αξιόπιστο site. θα έρθει χωρίς τελωνείο.

 

Δεν ανησυχώ για το τελωνείο, αλλά για το χρόνο παράδοσης, όπως γράφω και παραπάνω. Έχω κάνει πολλές αγορές από το Gearbest, ποτέ όμως κινητό και ποτέ δε με πολυένοιαζε ο χρόνος παράδοσης. Στη περίπτωση αυτή όμως, το προτίμησα γιατί γράφει 18 μέρες παράδοση. Είναι λίγο γαϊδουριά εκ μέρους τους, μόλις πήραν το παραδάκι να σου γράφουν για 29 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ για το τελωνείο, αλλά για το χρόνο παράδοσης, όπως γράφω και παραπάνω. Έχω κάνει πολλές αγορές από το Gearbest, ποτέ όμως κινητό και ποτέ δε με πολυένοιαζε ο χρόνος παράδοσης. Στη περίπτωση αυτή όμως, το προτίμησα γιατί γράφει 18 μέρες παράδοση. Είναι λίγο γαϊδουριά εκ μέρους τους, μόλις πήραν το παραδάκι να σου γράφουν για 29 μέρες.

 

Ζήτα αποζημίωση,

 

Μέσω επιστροφής των χρημάτων που έδωσες για το κοστος αποστολης

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ζήτα αποζημίωση,

 

Μέσω επιστροφής των χρημάτων που έδωσες για το κοστος αποστολης

 

Ότι ενέργεια γίνει, θα γίνει μετά το πέρας των 18 ημερών, για να έχω και κάπου να πατήσω. Αυτό που ρωτώ είναι αν έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία. Κάποιος που έχει πάρει κινητό από Gearbest πρόσφατα με EU PRIORITY LINE. Είχε tracking info; Εμένα το tracking number δεν έχει πουθενά info, σε καμιά εφαρμογή για κούριερ, εκτός από εδώ

https://www.1tracking.net/en

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε. Εννοείς ότι στο 1tracking βλέπεις ότι το κινητό έχει σταλεί, και η τελευταία ενημέρωση ήταν στο Hong Kong στις 30/7;

Αν είναι έτσι, μου ακούγεται αρκετά φυσιολογικό. Θα κάνει κάποιες (αρκετές) μέρες μέχρι να παραδοθεί στην ευρωπαϊκή μεταφορική (DHL Post μάλλον), οπότε και θα ενημερωθεί ξανά και το status του - και από κει και μετά, λογικά θα φαίνεται και στα άλλα tracking sites.

Εκτός αν διαβάζω λάθος τα όσα γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση. Αγόρασα από gearbest αντικείμενο αξίας 65 ευρώ με τα μεταφορικά μαζί. Διάλεξα priority line με Netherlands. Ήρθε σε φυσιολογικό χρόνο μέσω ΕΛΤΑ και χωρίς τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για τις αποστολές εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=398525

Τι σχέση έχει ο χρόνος που θα έρθει με τα τελωνεία; Καμία.

 

Δεν ήξερα ότι υπήρχε αυτό το νήμα. Αν και εκεί πάλι για τελωνεία μιλάνε, θα το ποστάρω και κει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στις 21/7 έκανα μια παραγγελία από το Amazon UK ( https://imgur.com/a/zexXCe8 ) και ο πωλητής βρισκόταν στην Ιαπωνία.. το προϊόν είναι μια Memory Card 8GB του PS VITA τιμή 24.40€.. κάνοντας την επιβεβαίωση της παραγγελίας στο email που μου ήρθε έλεγε ότι μου την στείλανε με Japan post.. αργότερα όταν επικοινωνησα με τον ίδιο τον πωλητή μου ανέφερε ότι θα μου την παραδώσει Carrier : Royal Mail.. Ο αριθμός tracking ξεκινάει με RX και κάπου διάβασα αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ότι αν ξεκινάνε με αυτά τα αρχικά θεωρούνται επιστολές και δεν περνάνε τελωνείο.. Στο δέμα πάνω ο πωλητής μου πε πως δεν έβαλε την πραγματική τιμή (24.40€) αλλά ένα ποσό γύρω στα 7-10€...Θα κάνω την κλασική ερώτηση :p, Θα πληρώσω τελωνείο? Έστω και αυτό το 3ευρο? Επίσης μην ξεχάσω να αναφέρω ότι από τις 23/7 δεν υπάρχει καμιά εξέλιξη για το που βρίσκεται ή για το αν έχει έρθει το δέμα μου.. η τελευταία ενημέρωση στα ΕΛΤΑ και 17traxking είναι "JAPAN, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE". Edited by GreekHunter7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στις 21/7 έκανα μια παραγγελία από το Amazon UK ( https://imgur.com/a/zexXCe8 ) και ο πωλητής βρισκόταν στην Ιαπωνία.. το προϊόν είναι μια Memory Card 8GB του PS VITA τιμή 24.40€.. κάνοντας την επιβεβαίωση της παραγγελίας στο email που μου ήρθε έλεγε ότι μου την στείλανε με Japan post.. αργότερα όταν επικοινωνησα με τον ίδιο τον πωλητή μου ανέφερε ότι θα μου την παραδώσει Carrier : Royal Mail.. Ο αριθμός tracking ξεκινάει με RX και κάπου διάβασα αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ότι αν ξεκινάνε με αυτά τα αρχικά θεωρούνται επιστολές και δεν περνάνε τελωνείο.. Στο δέμα πάνω ο πωλητής μου πε πως δεν έβαλε την πραγματική τιμή (24.40€) αλλά ένα ποσό γύρω στα 7-10€...Θα κάνω την κλασική ερώτηση :p, Θα πληρώσω τελωνείο? Έστω και αυτό το 3ευρο? Επίσης μην ξεχάσω να αναφέρω ότι από τις 23/7 δεν υπάρχει καμιά εξέλιξη για το που βρίσκεται ή για το αν έχει έρθει το δέμα μου.. η τελευταία ενημέρωση στα ΕΛΤΑ και 17traxking είναι "JAPAN, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE".
Και θα πάρεις την κλασική απάντηση: κανείς δεν ξέρει 100%.

Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Quick question boys ,παρότι γράφω στο google,για το ηλεκτρονικό τσιγάρο δείχνει περσινές οδηγίες.

 

Για τώρα,υπάρχει κάποιος τρόπος αποστολής από εξωτερικό για εισαγωγή Ελλάδα , όπως priority line μέσω gearbest ή οτιδήποτε ; Θέλω σκέτο MOD.

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Quick question boys ,παρότι γράφω στο google,για το ηλεκτρονικό τσιγάρο δείχνει περσινές οδηγίες.

 

Για τώρα,υπάρχει κάποιος τρόπος αποστολής από εξωτερικό για εισαγωγή Ελλάδα , όπως priority line μέσω gearbest ή οτιδήποτε ; Θέλω σκέτο MOD.

 

απο Gearbest φιλε μου αν παραγγειλεις mod με priority Line θα εχεις προβλημα να το ξερεις. Για Ηλ.τσιγαρα μονο BE registered airmail.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...