Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αναδασμολόγηση πάντως σε μένα 2 φορές που χρειάστηκε αν και άργησε, μια χαρά δούλεψε.

 

Πόσες μέρες περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες περίπου;

 

Τώρα πάντως ακολουθούν διαφορετική διαδικασία.

Σου ζητάνε απευθείας απόδειξη μόλις μπει τελωνείο και όταν την στείλεις τότε το εκτιμάνε και γλυτώνεις την αναδασμολόγηση και την ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πάντως ακολουθούν διαφορετική διαδικασία.

Σου ζητάνε απευθείας απόδειξη μόλις μπει τελωνείο και όταν την στείλεις τότε το εκτιμάνε και γλυτώνεις την αναδασμολόγηση και την ταλαιπωρία.

 

Αγνόησαν επιδεικτικά το paypal invoice. Έκανα λάθος να επισυνάψω και screenshot της παραγγελίας, που φαινόταν μια κάποια αρχική τιμή και με κεφαλαία γράμματα η τελική :P

Το αστείο είναι ότι και άλλοι χρήστες από διπλανό fora έστειλαν αντίστοιχα screenshot αλλά δε φορολογήθηκαν. Λογικά ήμουν μεμονωμένη περίπτωση.

Οπότε η πρώτη φορά που μπήκε δέμα μου στο τελωνείο, αποδείχθηκε και φαρμακερή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ημέρες; :rolleyes: :lol:

Την 1η φορά 2 μήνες και την δεύτερη κανα 45ημέρο

 

Μιλάμε για φέτος; Γιατί έχουν βελτιωθεί αρκετά οι χρόνο παράδοσης-διεκπαιρέωσης των παραγγελιών από τα Ελτά, τουλάχιστον το τελευταίο χρονικό διάστημα!

Link to comment
Share on other sites

Αγνόησαν επιδεικτικά το paypal invoice. Έκανα λάθος να επισυνάψω και screenshot της παραγγελίας, που φαινόταν μια κάποια αρχική τιμή και με κεφαλαία γράμματα η τελική :P

Το αστείο είναι ότι και άλλοι χρήστες από διπλανό fora έστειλαν αντίστοιχα screenshot αλλά δε φορολογήθηκαν. Λογικά ήμουν μεμονωμένη περίπτωση.

Οπότε η πρώτη φορά που μπήκε δέμα μου στο τελωνείο, αποδείχθηκε και φαρμακερή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μιλάμε για φέτος; Γιατί έχουν βελτιωθεί αρκετά οι χρόνο παράδοσης-διεκπαιρέωσης των παραγγελιών από τα Ελτά, τουλάχιστον το τελευταίο χρονικό διάστημα!

 

 

Έσκαψες το λάκο σου :p

Link to comment
Share on other sites

Έσκαψες το λάκο σου :p

 

Προφανώς. Το πάθημα θα γίνει μάθημα.

Σε κάθε περίπτωση θα πάει για αναδασμολόγηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας εχω παραγγείλει έναν ασύρματο απο AliExpress στα 35€ και μου βγάζει το εξής στο site των ΕΛΤΑ αφού έφτασε Ελλάδα

1 πως έχει σταλθεί προς εκτελωνισμό ΚΑΤ

Μετα απο μερικές ώρες

2 απαιτείται paupal η τιμολόγιο η απόδειξη αγοράς.

Απο την Παρασκευή είναι ετσι τι πρέπει να κανω. Ξέρει κανείς τι γίνεται εδω γιατί πρώτη φορά μου τυχαίνει αυτο.

 

Ευχαριστώ

HAVE FUN AND ENJOY LIFE
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας εχω παραγγείλει έναν ασύρματο απο AliExpress στα 35€ και μου βγάζει το εξής στο site των ΕΛΤΑ αφού έφτασε Ελλάδα

1 πως έχει σταλθεί προς εκτελωνισμό ΚΑΤ

Μετα απο μερικές ώρες

2 απαιτείται paupal η τιμολόγιο η απόδειξη αγοράς.

Απο την Παρασκευή είναι ετσι τι πρέπει να κανω. Ξέρει κανείς τι γίνεται εδω γιατί πρώτη φορά μου τυχαίνει αυτο.

 

Ευχαριστώ

πρέπει να πάρεις ένα screenshot με την απόδειξη που πλήρωσες στο PayPal η στην πιστωτική κάρτα που χρησιμοποίησες, και να το στείλεις με email για να βεβαιωθούν για το κόστος της αγοράς.απόδειξη του μαγαζιού μην στείλεις, δεν μετράει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς τηλ τους να τους πάρω εγώ ; Η κάποιο email ?

Ευχαριστώ

Edited by gerolikos282
HAVE FUN AND ENJOY LIFE
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς τηλ τους να τους πάρω εγώ ; Η κάποιο email ?

Ευχαριστώ

2103542133
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για φέτος; Γιατί έχουν βελτιωθεί αρκετά οι χρόνο παράδοσης-διεκπαιρέωσης των παραγγελιών από τα Ελτά, τουλάχιστον το τελευταίο χρονικό διάστημα!

 

Η 1η με το δίμηνο πέρσι κι η 2η φέτος αλλά στις αρχές. Ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να μάθω τους καινούργιους χρόνους ως τώρα γιατί ακόμα και τις 2 φορές ήταν εντελώς λάθος κοστολογημένα και αδίκως περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς τηλ τους να τους πάρω εγώ ; Η κάποιο email ?

Ευχαριστώ

 

Θα τα στείλεις στο geta@elta-net.gr

βάζοντας σαν θέμα τον αριθμό του συστημένου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!σιγουρα θα εχει ερωτηθει ξανα αλλα δεν γνωριζω πως μπορω να ψαξω αναμεσα σε τοσεσ σελιδες για αυτο που θελω για αυτο ειπα να ρωτησω κατευθειαν.θελω να παραγγειλω ενα προιον απο εβαυ που μαζι με μεταφορικα βγαινει γυρω στα 140 ευρω.το θεμα ειναι οτι υπαρχει η δυνατοτητα να μου το στειλει συγγενης.τι γλιτωνω σε αυτη την περιπτωση?επισης αν σταλει σε εταιρεια μεταφορας για να αποσταλει σε μενα με λιγοτερα μεταφορικα απο αυτα του εβαυ μπορω να δηλωσω κατι αλλο ως τιμη η οχι?γενικα κατι που θα με βοηθουσε να καταλαβω το κοστος που θα μου βγει στο συνολο με την μια η την αλλη περιπτωση θα με βοηθουσε πολυ στην τελικη επιλογη.ευχαριστω!

 

καποιος να απαντησει κ σε μενα παιδια?

Link to comment
Share on other sites

καποιος να απαντησει κ σε μενα παιδια?
Δεν λες από που το στέλνει αυτό το δέμα ο πωλητής. Αν είναι από ευρωπαϊκή ένωση δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα από τελωνείο πάντως!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!σιγουρα θα εχει ερωτηθει ξανα αλλα δεν γνωριζω πως μπορω να ψαξω αναμεσα σε τοσεσ σελιδες για αυτο που θελω για αυτο ειπα να ρωτησω κατευθειαν.θελω να παραγγειλω ενα προιον απο εβαυ που μαζι με μεταφορικα βγαινει γυρω στα 140 ευρω.το θεμα ειναι οτι υπαρχει η δυνατοτητα να μου το στειλει συγγενης.τι γλιτωνω σε αυτη την περιπτωση?επισης αν σταλει σε εταιρεια μεταφορας για να αποσταλει σε μενα με λιγοτερα μεταφορικα απο αυτα του εβαυ μπορω να δηλωσω κατι αλλο ως τιμη η οχι?γενικα κατι που θα με βοηθουσε να καταλαβω το κοστος που θα μου βγει στο συνολο με την μια η την αλλη περιπτωση θα με βοηθουσε πολυ στην τελικη επιλογη.ευχαριστω!

Αν στο στείλει ιδιώτης και όχι έμπορος η αδασμολόγητη αξία ανεβαίνει στα 45 ευρώ από 22.

Εφόσον το προϊόν στοιχίζει 140 ευρώ δεν έχεις να κερδίσεις κάτι.

Αν δεν υπάρχει τιμολόγιο ( λόγω συγγενούς ) τότε η αξία του θα προσδιοριστεί από το τελωνείο, με δικά τους κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναφέρω μια περίπτωση που δεν ξέρω αν υπάρχει προηγούμενο με ένα δέμα από την Κίνα.

Έχω κάνει λοιπόν μια παραγγελία για έναν φακό ποδήλατου αξίας ευρώ 16 με μεταφορικά κομπλέ.

Όταν ήρθε στην Ελλάδα στο αεροδρόμιο κρατήθηκε για εκτελωνισμό και μου ήρθε λίγες μέρες μετά να πληρώσω 45 ευρώ για να το παραλάβω.

Ζήτησα να γίνει αναθεώρηση δασμών αφού προσκόμισα όλα τα απαραίτητα έγγραφα που αποδείκνυαν την άξια.

Παρατήρησα ότι η αποστολή έφυγε από το τοπικό ταχυδρομείο, πήγε στο αεροδρόμιο και μετά έφυγε στο εξωτερικό.

Αυτό έγινε πριν αρκετό καιρό. Εκτοτε μιλώ με το ΓΕΤΑ μου λένε είναι θέμα του ταχυδρομείου, μιλώ με το ταχυδρομείο και δεν ξέρουν τι γίνετε.

Τι μπορώ να κάνω για να διεκδικήσω τα χρήματα μου?

Βεβαίως δεν είναι το ποσό που αναζητώ. Αλλά την ηθική ανταμοιβή και να τους κάνω να αποδεχτούν ότι έκαναν λάθος η μάλλον να καταλάβουν ότι όλη η διαδικασία που ακλούθησαν είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ Τι σημαινει αυτο ρε παιδια πρωτη φορα το βλεπω..
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αγόρασα πρόσφατα μια action camera στα 22 δολλάρια. Μπήκε τελωνείο κλασικά και ζητήθηκαν τα δικαιολογητικά. Έστειλα το αποδεικτικό του paypal με την τιμή των 22 δολλαρίων και ένα screenshot από την παραγγελία όπου φαινόταν το ποσό μετά έκπτωσης. Οι τύποι το δασμολόγησαν στην αρχική τιμή των 49 δολλαρίων. Τι ισχύει τελικά; Σε ποια τιμή πρέπει να δασμολογηθεί;

 

Εχεις νεοτερα?

Εχω αγορασει την ιδια! :O

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις νεοτερα?

Εχω αγορασει την ιδια! :O

 

Θα τη στείλω για αναδασμολόγηση!

Μη φοβάσαι δεν πρόκειται να φορολογηθείς. Όταν έρθει η ώρα στείλε το αποδεικτικό του paypal μόνο(αν δεν το έχεις κάνει ακόμη)!

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο που επιβαρυνει ενα προιον το υπολογιζουν μαζι με τα μεταφορικα;επισης αν μπορει καποιος πωλητης να στειλει δυο invoice παιζει να καταφερεις να το περασεις χωρις επιπλεον χρεωση;το εχει κανει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

Το ποσό το υπολογίζουν μαζί με τα μεταφορικά και την ασφάλεια.

Συμβουλές για την αποφυγή τελεωνείου δεν επιτρέπονται στο myphone. Τα σχετικά σχόλια διαγράφονται.

Link to comment
Share on other sites

1. Για αντικείμενο αξίας 90$ τι δασμός στο περίπου προκύπτει (δεν αναγράφεται ασφάλεια και κόστος αποστολής στην τιμή);

2. Αν δεν το παραλάβω σε ένα μήνα, από ότι λένε σε επιστολή που μου απέστειλλαν, θα θεωρηθεί ότι αρνούμαι να παραλάβω το αντικείμενο και θα επιστραφεί στον αποστολέα.

Είχε κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Τι κόστος μεταφορικών θα προκύψει άραγε αν επιστραφεί στον πωλητή στην Κίνα; Αξίζει περισσότερο αυτό από το να επωμιστώ το κόστος του εκτελωνισμού;

Ευχαριστώ πολύ!

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

90 USD = 77,22 Euro .

77,22 *0,24 = 18,53 Εuro

Δικαίωμα ΕΛΤΑ=15 Euro

Σύνολο =33,53 ευρώ.

Αν το στείλεις πίσω τα ταχυδρομικά είναι δωρεάν αλλά σε αντίστοιχη περίπτωση ο πωλητής μου ζήτησε να κρατήσει δύο φορές τα μεταφορικά.

Ο κάθε πωλητής ακολουθεί διαφορετική πολιτική, θα πρέπει να μιλήσεις με αυτόν.

Για το αν αξίζει η όχι , μόνο εσύ ξέρεις.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να αγορασω ενα κινητο απο geekbuying τι συμβαινει με τελωνειο με το συγκεκριμενο καταστημα. Τι μεθοδο να επιλεξω απο αποθηκη κινας. Δεν ξερω αν εχει απαντηθη αλλα μεσα σε τοσα πολλα ποστ δεν μπορω να βρω κατι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να αγορασω ενα κινητο απο geekbuying τι συμβαινει με τελωνειο με το συγκεκριμενο καταστημα. Τι μεθοδο να επιλεξω απο αποθηκη κινας. Δεν ξερω αν εχει απαντηθη αλλα μεσα σε τοσα πολλα ποστ δεν μπορω να βρω κατι.

To Geekbuying έχει μια μέθοδο "HKEU Priority Line", που μοιάζει (σαν όνομα τουλάχιστον!) με τις αντίστοιχες 'καλές' των άλλων μαγαζιών, αλλά δεν έχω πετύχει μέχρι τώρα κάποιον που να την έχει χρησιμοποιήσει για να μας πει αν είναι όντως... 'ασφαλής'.

Το καλό με το συγκεκριμένο μαγαζί είναι οι ευρωπαϊκές του αποθήκες, αν βέβαια πετύχεις σε καλή τιμή αυτό που ψάχνεις - αλλά από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι μάλλον αυτήν την περίπτωση την έψαξες ήδη.

 

Edit: Βλέπω τώρα ότι το HKEU Priority είναι διαθέσιμο από την αποθήκη του Hong Kong (λογικό!), ενώ από αυτήν της Κίνας (που θέλεις εσύ) έχει μόνο "EU Priority Line" - που είναι και ακριβότερο!

Με αυτές τις τιμές μεταφορικών, και ασφαλείς να είναι, το συνολικό κόστος ίσως να ανεβαίνει κοντά σε αυτό των υπολοίπων μαγαζιών με τις πιο γνωστές και δοκιμασμένες μεθόδους αποστολής...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...