Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ειναι ετσι αλλαζει λιγο...Αλλα κ παλι!Εχουν μια διαφορα 20$,πιστευεις οτι δεν μπορεις να βρεις σιλικονη κ ζελατινα κ να σου περισσεψουν κ καποια?Προσωπικα εμενα δεν μου αρεσε η θηκη που δινουν οποτε με αυτα που περισσευουν,ισως χρειαστει να βαλεις κ κατι ψιλα παιρνεις μια δερματινη θηκη που θα σου αρεσει...κ οχι οτι φτηνο εχουν κ σου δινουν αυτοι!Μονο ισως η καρτα αξιζει αλλα κ αυτη την αγοραζεις...με ενα μικροποσο βεβαια αλλα αλλο θεμα αυτο!

 

Μολις μιλησα μαζι τους και τους ειπα για την τιμη του meri, μου ειπε οτι μετα της 20 του μηνος θα ριξουν και αυτοι την τιμη και ειναι καλητερα για μενα να περιμενω λιγες μερες. Απιστευτο:happy:

 

Αυτο ναι!Μαλιστα!Αμα ριξουν την τιμη στα ιδια χρηματα κ με αυτα που προσφερουν...τοτε ας μην χρησιμοποιησω καθολου την θηκη κ να παρω κι αλλη αμα χρειαστει,δικης μου προτιμησης!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ναι αλλα τι δινουν ενα σκετο τηλεφωνο;

Ουτε θηκη ουτε τιποτα;

Αν προσθεσεις κατι απο αυτα η τιμη του δεν ειναι και τοσο καλη

Με το Vickmall που μιλησα στα 203 δολάρια μου δίνουν

Flip Leather Case, Root+Install Google Play,

2 Screen Film+Silicone Case, TF Card 16Gb class 10,

earphone, plug dust and mini phone stand

 

καλα,το earphone μολις το παρεις πεταξε το,ειναι της πλακας τελειως,αλλα σαν καταστημα ειναι πολυ αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι αλλαζει λιγο...Αλλα κ παλι!Εχουν μια διαφορα 20$,πιστευεις οτι δεν μπορεις να βρεις σιλικονη κ ζελατινα κ να σου περισσεψουν κ καποια?Προσωπικα εμενα δεν μου αρεσε η θηκη που δινουν οποτε με αυτα που περισσευουν,ισως χρειαστει να βαλεις κ κατι ψιλα παιρνεις μια δερματινη θηκη που θα σου αρεσει...κ οχι οτι φτηνο εχουν κ σου δινουν αυτοι!Μονο ισως η καρτα αξιζει αλλα κ αυτη την αγοραζεις...με ενα μικροποσο βεβαια αλλα αλλο θεμα αυτο!

Με 19 ευρω παραπανω εγω προτιμησα να παρω τα εξτρα της αρεσκειας μου και οχι οτι μου στειλουν σαν δωρο που δινουν τα μαγαζια,πηρα μια γνησια δερματινη flip coolpad, 1 screen protector γυαλινο tempered glass,μια θηκη σιλικονης και αλλα 3 απλα screen protector,την προηγουμενη βδομαδα αγορασα και απο skroutz επωνημη 32ρα class 10 (και οχι no name πως και μου ειχαν στειλει καποτε σαν δωρο!)με 13,5 ευρω,με λιγα λογια συνολικα εδωσα 17 ευρω παραπανω απο τν τιμη που το δινουν τα μαγαζια με τα δωρα αλλα πηρα αυτα που ηθελα εγω!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Valsam, το κινητο δεν ξερω αν ειχε Ρεκοβερυ αλλα δεν εχει σημασια, εμεις περναμε την Αγγλικη Ρεκοβερυ κ μπορουμε να κανουμε τα tweaks μας!!

Οταν βαλεις την SD σου κ κανεις την διαδικασια, μετα εννοειται μπορεις να αλλαξεις SD καρτα κ να βαλεις πιο μεγαλη η οτι θες, το κινητο θα την αναγνωρισει κανονικα.

 

Εβαλα την MIUI ρομ κ το κινητο παει πολυ καλα, μονο μειονεκτημα προς το παρον οτι δεν εχει Ελληνικα αλλα λειτουργουν ολα οπως πρεπει, χωρις πειραγμα απο Uncle, μικροφωνο, ηχοι ολα ειναι κορυφη κ πεντακαθαροι κ δυνατοι (ηχος πολυ ανωτερος απο AOSP), επισης με συνδεση USB βλεπει κ την Mobile Phone κ την SD!!

Περιμενουμε εξελιξεις απο θεμα ΡΟΜ γιατι οι Κινεζοι εχουν οργιασει κ βγαζουν 15 ΡΟΜ με συνεχεις αναβαθμισεις!!

 

Εγραφα καπου για την οθονη του Xiaomi M2A, τα ξαναειδα απο κοντα κ μπορω να πω 100% οτι το Coolpad σε θεμα οθονης ειναι ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ, σε σημειο τρομακτικο. Πραγματικα η οθονη του κινητου ειναι χαρμα οφθαλμων.

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Η miui είναι από xiaomi? Με το gps κλειδώνει πάλι γρήγορα οι φωτογραφίες καλές ? Μετά πρέπει από την αρχή πάλι ολα σαν να κάνεις format? Η διαδικασία είναι η ίδια που έκανες?
Link to comment
Share on other sites

Η miui είναι από xiaomi? Με το gps κλειδώνει πάλι γρήγορα οι φωτογραφίες καλές ? Μετά πρέπει από την αρχή πάλι ολα σαν να κάνεις format? Η διαδικασία είναι η ίδια που έκανες?

 

Ναι ειναι απο XIAOMI, GPS κομπλε, φωτος κομπλε!! Παλι απο την αρχη δυστυχως απλα κανε μπακαπ με Titanium Backup οτι θες!!

Link to comment
Share on other sites

Eιτελους εγινε Despatched to overseas (Country code: GR) ,αντε αλλες 8-9 μερες και εφτασε(τσεκαρισμενα σε τρεις αλλες αγορες απο Κινα και singpost ολα μου ηρθαν σε 8-9 μερες απο την ημερα που γινετε Despatched to overseas ).
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα 2 αγορές που έκανα 15 μερες εκανα σύνολο απο την αγορά. Αντε valsam να πληθαινουμε.

Την mui που την βρίσκουμε John?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που έχω εγώ μέχρι στιγμής είναι ότι το ηχείο εξαφανίζεται όταν το τηλέφωνο είναι "ανάσκελα"... Σε κοινά λόγια μόλις ακουμπήσεις το τηλ κάτω καλύπτεται το ηχείο (το οποίο είναι τοποθετημένο στην πλάτη) και ουσιαστικά δεν ακούγεται. ... .

...

Το μονο που με πειραξε ειναι το Εξ. ηχειο , οταν το αφηνεις το κινητο σε επιφανεια ισια, "βουλωνει" το ηχειο και χανεις κλησεις , έπρεπε στο καπακι να ειχαν στο σημειο του ηχειου ενα εξογκωματακι χιλιοστων παχος οσο η καμερα, να εχει λιγο αερα πισω , κατα τα άλλα σφεντόνα.

 

Αυξησε την ενταση απο το MobileUncle Tools κ καθαρισες. Ακουγεται πολυ παραπανω οταν το εχεις σε επιφανεια..

Δηλαδή αυτό λύνει το πρόβλημα ή απλά το μειώνει, και εν τέλει υπάρχει κίνδυνος να χάνονται κλείσεις επειδή δεν ακούγεται αρκετά δυνατά το ring;

...

Εβαλα την MIUI ρομ κ το κινητο παει πολυ καλα, μονο μειονεκτημα προς το παρον οτι δεν εχει Ελληνικα αλλα λειτουργουν ολα οπως πρεπει, χωρις πειραγμα απο Uncle, μικροφωνο, ηχοι ολα ειναι κορυφη κ πεντακαθαροι κ δυνατοι (ηχος πολυ ανωτερος απο AOSP), επισης με συνδεση USB βλεπει κ την Mobile Phone κ την SD!!

...

Δηλαδή και οι photos καλές και το θέμα με το μεγάφωνο δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Με την MIUI το ηχειο ειναι πολυ δυνατο κ καθαρο. Σιγουρα αμα το ακουμπησεις κατω θα κοψει λιγο αλλα ειναι πολυ δυνατο οποτε μου φαινεται οτι ακουγεται μια χαρα. Μπορει να ειναι λογω της αναβαθμισης των Drivers που εχει η ΡΟΜ σε 075 (ported απο την Κινεζικη εκδοση του κινητου).

 

Παντως το συστημα τρεχει τελεια κ με Custom ROMS που ουτε καν φανταζομαι πως θα ειναι οταν σκασουν μυτη οι Original ROMS της Coolpad!!

Για να καταλαβετε τι λεω καλυτερα:

 

Latest official (ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ) .075 (Προερχονται οι αναβαθμισεις των Drivers των Custom ROMS)

Latest official (WCDMA): .021 (Βελτιστοποιημενο για το κινητο μας αλλα προς το παρον δεν γινεται ROOT)

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τις rom, λέτε να υπάρξει αναβάθμιση σε 4.4.2?

ξέρω οτι γενικά οι Κινέζοι δεν κάνουν αναβαθμίσεις σε επόμενη έκδοση android, αλλά επειδή λέτε οτι η coolpad έχει μεγάλη πελατειακή βάση ρωτάω μήπως έχει κάνει κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Με 19 ευρω παραπανω εγω προτιμησα να παρω τα εξτρα της αρεσκειας μου και οχι οτι μου στειλουν σαν δωρο που δινουν τα μαγαζια,πηρα μια γνησια δερματινη flip coolpad, 1 screen protector γυαλινο tempered glass,μια θηκη σιλικονης και αλλα 3 απλα screen protector,την προηγουμενη βδομαδα αγορασα και απο skroutz επωνημη 32ρα class 10 (και οχι no name πως και μου ειχαν στειλει καποτε σαν δωρο!)με 13,5 ευρω,με λιγα λογια συνολικα εδωσα 17 ευρω παραπανω απο τν τιμη που το δινουν τα μαγαζια με τα δωρα αλλα πηρα αυτα που ηθελα εγω!

 

Δώσε κανένα λινκ να χτυπήσουμε και εμείς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τις rom, λέτε να υπάρξει αναβάθμιση σε 4.4.2?

ξέρω οτι γενικά οι Κινέζοι δεν κάνουν αναβαθμίσεις σε επόμενη έκδοση android, αλλά επειδή λέτε οτι η coolpad έχει μεγάλη πελατειακή βάση ρωτάω μήπως έχει κάνει κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν.

 

Γενικα τα κινεζικα τα αφηνουν εκει που ειναι! εδω επωνυμες μαρκες και παρατανε τα κινητα τους χωρις υποστηριξη σε μερικα μοντελα πχ motorola, samsung κτλ. Αμα δεν παιξει κατι σε custom rom επισημα δυσκολο για κινεζικη μαρκα. Φυσικα ποτε μην λες ποτε αλλα προσωπικα αμφιβαλω.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα κινεζικα τα αφηνουν εκει που ειναι! εδω επωνυμες μαρκες και παρατανε τα κινητα τους χωρις υποστηριξη σε μερικα μοντελα πχ motorola, samsung κτλ. Αμα δεν παιξει κατι σε custom rom επισημα δυσκολο για κινεζικη μαρκα. Φυσικα ποτε μην λες ποτε αλλα προσωπικα αμφιβαλω.

 

Και η lenovo Κινεζικη ειναι και ομως εκανε αναβαθμιση απο 4.2 σε 4.4!

Link to comment
Share on other sites

Δώσε κανένα λινκ να χτυπήσουμε και εμείς τίποτα.

 

Ebay και aliexpress πατα coolpad f1 και θα βρεις,εσυ διαλεγεις!

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τις rom, λέτε να υπάρξει αναβάθμιση σε 4.4.2?

ξέρω οτι γενικά οι Κινέζοι δεν κάνουν αναβαθμίσεις σε επόμενη έκδοση android, αλλά επειδή λέτε οτι η coolpad έχει μεγάλη πελατειακή βάση ρωτάω μήπως έχει κάνει κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν.

 

Γενικά δεν είναι και πολύ θέμα των Κινέζων οι αναβαθμίσεις (εννοώντας τα εργοστάσια παραγωγής συσκευών). Αρκετοί από αυτούς θέλουν να τις κάνουν μιας και θα πουληθεί το κινητό με 4.4.2 πολύ πιο εύκολα. Το πρόβλημα είναι οι εταιρείες που κάνουν το hardware και δεν δίνουν τους κατάλληλους drivers κλπ για την νέα έκδοση. Τρανταχτό παράδειγμα η ίδια η mediatek που προμηθεύει CPU για το 80% σίγουρα των κινητών και πριν από 1 μήνα τελικά αποφάσισε να δώσει κώδικα για 4.4 Kitkat. Γι αυτό ξαφνικά βλέπεις κινητάκια με 4.4 αλλιώς ούτε για αστείο.

 

Διάβασε αυτά τα 2 για να μπεις στο πνεύμα

http://www.gizchina.com/2014/03/24/mediatek-dont-share-source-code/

http://www.gizchina.com/2014/04/04/kitkat-coming-mediatek-phones-month-report/

Edited by Kamui
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι αντι να πεφτει η τιμη αρχισαν να την τσιμπανε προς τα πανω,το meri την πηγε ξανα στα 194,99$, μου φαινετε γινετε το ιδιο πραγμα οπως ειχε γινει με το haier w910 που ειχα παρει,εγω το πηρα στα 125$ πριν 4 μηνες και τωρα κατω απο 160$ δεν το βρισκεις πουθενα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μαλλον γιατι αρχισε να υπαρχει ζητηση οποτε τσιμπανε την τιμη για να κερδισουν κανα ντολαρ παραπανω!! Γνωστη κ μη εξαιρετεα τακτικη!!

 

Παιδια οσον αφορα την ΚΙΤΚΑΤ, μην σας απασχολει καθολου γιατι αμα δεν εχει γινει καλη δουλεια στο κινητο κ 4,4 να παρει καποια συσκευη παλι μπορει να σερνεται κ να μην αλλαξει ακριβως τιποτα. Εγω δει κινητα με 4,4 που δεν δινουν τιποτα παραπανω απο προηγουμενες εκδοσεις.

Σημασια εχει να εχει γινει καλη δουλεια στο τηλεφωνο με συνεργασια hardware-software κ οχι αν θα παρει ΚΙΤΚΑΤ η οχι. Προσωπικα στην ΚΙΤΚΑΤ την μοναδικη διαφορα την εχω δει στην μη υποστηριξη του FLASH κ καποιες βελτιωσεις στην διαχειριση της μνημης αλλα οχι σημαντικες διαφορες απο καλες εκδοσεις της 4.2.2. Στην συγκεκριμενη περιπτωση εχει δεσει πολυ ομορφα το hardware κ εχουν βγει ηδη ΡΟΜ που πραγματικα το κινητο δεν χρειαζεται τιποτα αλλο γιατι πολυ απλα πεταει..

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι αντι να πεφτει η τιμη αρχισαν να την τσιμπανε προς τα πανω,το meri την πηγε ξανα στα 194,99$, μου φαινετε γινετε το ιδιο πραγμα οπως ειχε γινει με το haier w910 που ειχα παρει,εγω το πηρα στα 125$ πριν 4 μηνες και τωρα κατω απο 160$ δεν το βρισκεις πουθενα.

 

Μίλησα σήμερα με Vickmall που μου είχαν πεί ότι θα πέσει η τιμη και μου απάντησε.

Coolpad F1 ,so hot in Chinese

it is so hot in China only limited phones price is down,and has been sold out in China

we can not get it

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ την miui 4.5.9 από needrom αλλά με βγάζει συνέχεια για αναβάθμιση σε 4.5.17. Προσπάθησα να την κάνω μπήκε μόνο του σε recovery αλλά δεν γινεται. Γνωρίζεις John αν πρέπει να την κάνω ή περιμένουμε να βγει χειροκίνητα?
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με Vickmall που μου είχαν πεί ότι θα πέσει η τιμη και μου απάντησε.

Coolpad F1 ,so hot in Chinese

it is so hot in China only limited phones price is down,and has been sold out in China

we can not get it

Δεν το βλεπω να πεφτει η τιμη του στα πολυ κοντα, πιστευω οτι θα παει οπως και το Xiaomi Red Rice οταν βγηκε τον Νοεμβριο η wcdma εκδοση εκανε 5 μηνες για να πεσει η τιμη του.

Link to comment
Share on other sites

Hammer ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ UPDATE με OTA!!

Βγηκε κ η 4.5.17 αμα ενδιαφερεσαι αλλα δεν περναει τιποτα σπουδαιο οποτε περιμενε καμια μελλοντικη αναβαθμιση.

Οσο για το μηνυμα ψαξε στο νετ να δεις αν μπορεις με καποιο τροπο να το απενεργοποιησεις!

Link to comment
Share on other sites

Hammer ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ UPDATE με OTA!!

Βγηκε κ η 4.5.17 αμα ενδιαφερεσαι αλλα δεν περναει τιποτα σπουδαιο οποτε περιμενε καμια μελλοντικη αναβαθμιση.

Οσο για το μηνυμα ψαξε στο νετ να δεις αν μπορεις με καποιο τροπο να το απενεργοποιησεις!

Ενδιαφερομαι δωσε λινκ να εχουμε να κανουμε συνεχεια update , εδω βαλαμε απο την αρχη νεες rom στα update θα κολησουμε ? :happy:

ΟΤΑ παντως οσο και να προσπαθησα το ρομποτάκι στο τελος της αναβαθμισης πάντα επεφτε κατω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...