Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλοδούλευτο φιλε , περιμενουμε αναλυση :lol:

Μπορεις να βγαλεις μια φωτο με το xiaomi και μια ιδια με το f1 να συγκρινουμε ? Με Βιντεο εισαι ικανοποιημενος ?

Αν εισαι εξω και ενεργοποιησεις το gps σε ποση ωρα κλειδωνει ?

Με τα βασικα ομιλια κλησεις , κτλ ολα σταθερα ?

Παιδια γνωριζουμε το sar του f1 ?

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ενα παλιο LG smartphone (δν θυμαμαι μοντελο, ειναι αρκετα παλιο) αλλα το εχω διπλα σε ενα Xiaomi MI2A κ οι οθονες τους ειναι ακριβως το ιδιο καθαρες με ιδια εντονη φωτεινοτητα και ωραια χρωματα.

 

Θα επανελθω συντομα..

 

...αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Εύχομαι να το ευχαριστηθείς! :)

Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα!

 

Πρώτον σας λέω όλα αυτα που έχω δοκιμάσει με την ΡΟΜ που έχει σκασει μύτη απο την Κίνα..

 

Το γράφω αυτό γιατί θα αλλάξω σύντομα γιατί η συγκεκριμένη δεν είναι σωστά μεταφρασμένη και οι αλλες έχουν κάποια χτυπητά πλεονεκτήματα σε σχέση με αυτήν.

 

Ας αρχίσω με την οθόνη που πραγματικα είναι διαμάντι, τα βίντεο στο γιου δεν αντικατοπτρίζουν την εικόνα της που είναι εξαιρετική. Είχα κ εγώ εναν φόβο με τα βίντεο που έβλεπα αλλά μου τον κατέρριψε η συσκευή.

 

Μικρόφωνο σιγανό αλλά έπειτα με μια επέμβαση του mobileuncle δουλεύει δυνατά κ καθαρά. Μεγάλωσα τις τιμες κ έστρωσε.

 

Ακουστικό εξαιρετικό.

 

Μεγάφωνο καθαρό κ ομορφα μπάσα. Όταν ακουμπά σε επιφάνεια επειδή είναι κάτω κόβει λίγο ο ήχος αλλά ακούγεται πάλι μια χαρά.

 

Το gps επειδή δεν έχω sd να περάσω πρόγραμμα το δοκιμασα μέσω ένος προγράμματος που κανει τεστ απο το store. Έπιασε 7 δορυφόρους σε 3 sec κ η ακρίβεια έφτασε στα 13 πόδια μέσα σε 10 sec κ όλα αυτά απο το μπαλκόνι μου. Πρεπει να έχει πολύ καλη κεραία το κινητό.

 

Βίντεο μου έβγαλε πολύ καλό κ καθαρό χωρίς αστάθεια αν κ το κουνούσα πολύ.

 

Φωτογραφική δεν έχω κανει εκτεταμένες δοκιμές κ θέλω να αλλάξω Ρομ πρωτα γιατί για την συγκεκριμένη λένε οτι βγάζει λίγο θολές πράγμα που παρατήρησα, αλλά δεν έπαιξα πολύ ωρα ακόμη. Οποτε θα ενημέρωση όταν θα μπορέσω να έχω το καλυτερο αποτέλεσμα.

 

Η Ρομ είναι βαριά κ κου αφήνει 1 gb μνήμη αλλά το κινητό είναι σφεντοντα, δεν κολλάει πουθενά οτι κ να του κανείς.

 

Δυνατό σήμα wifi πιάνει όπως το λάπτοπ μου δυνατά κ σταθερά.

 

Σήμα κεραίας πολύ καλό, δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό μέχρι στιγμής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα να αναφέρω antutu 27800 μονάδες..

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης να αναφέρω οτι το κινητό δεν έχει OTG κ NFC, ουτε πυξίδα κ γυροσκόπιο αλλά έβαλα Real Racing 3 κ εκτός οτι το πηγαίνει η συσκευή κομματια δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στον χειρισμό αλλά ουτε σε κανένα άλλο game.

 

Οσον αφορα το multitouch η και το touch γενικότερα η αίσθηση είναι φοβερή κ η ακρίβεια καταπληκτική. Έχει multitouch 5 σημείων.

Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα!

 

Πρώτον σας λέω όλα αυτα που έχω δοκιμάσει με την ΡΟΜ που έχει σκασει μύτη απο την Κίνα..

 

Το γράφω αυτό γιατί θα αλλάξω σύντομα γιατί η συγκεκριμένη δεν είναι σωστά μεταφρασμένη και οι αλλες έχουν κάποια χτυπητά πλεονεκτήματα σε σχέση με αυτήν.

 

Ας αρχίσω με την οθόνη που πραγματικα είναι διαμάντι, τα βίντεο στο γιου δεν αντικατοπτρίζουν την εικόνα της που είναι εξαιρετική. Είχα κ εγώ εναν φόβο με τα βίντεο που έβλεπα αλλά μου τον κατέρριψε η συσκευή.

 

Μικρόφωνο σιγανό αλλά έπειτα με μια επέμβαση του mobileuncle δουλεύει δυνατά κ καθαρά. Μεγάλωσα τις τιμες κ έστρωσε.

 

Ακουστικό εξαιρετικό.

 

Μεγάφωνο καθαρό κ ομορφα μπάσα. Όταν ακουμπά σε επιφάνεια επειδή είναι κάτω κόβει λίγο ο ήχος αλλά ακούγεται πάλι μια χαρά.

 

Το gps επειδή δεν έχω sd να περάσω πρόγραμμα το δοκιμασα μέσω ένος προγράμματος που κανει τεστ απο το store. Έπιασε 7 δορυφόρους σε 3 sec κ η ακρίβεια έφτασε στα 13 πόδια μέσα σε 10 sec κ όλα αυτά απο το μπαλκόνι μου. Πρεπει να έχει πολύ καλη κεραία το κινητό.

 

Βίντεο μου έβγαλε πολύ καλό κ καθαρό χωρίς αστάθεια αν κ το κουνούσα πολύ.

 

Φωτογραφική δεν έχω κανει εκτεταμένες δοκιμές κ θέλω να αλλάξω Ρομ πρωτα γιατί για την συγκεκριμένη λένε οτι βγάζει λίγο θολές πράγμα που παρατήρησα, αλλά δεν έπαιξα πολύ ωρα ακόμη. Οποτε θα ενημέρωση όταν θα μπορέσω να έχω το καλυτερο αποτέλεσμα.

 

Η Ρομ είναι βαριά κ κου αφήνει 1 gb μνήμη αλλά το κινητό είναι σφεντοντα, δεν κολλάει πουθενά οτι κ να του κανείς.

 

Δυνατό σήμα wifi πιάνει όπως το λάπτοπ μου δυνατά κ σταθερά.

 

Σήμα κεραίας πολύ καλό, δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό μέχρι στιγμής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα να αναφέρω antutu 27800 μονάδες..

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης να αναφέρω οτι το κινητό δεν έχει OTG κ NFC, ουτε πυξίδα κ γυροσκόπιο αλλά έβαλα Real Racing 3 κ εκτός οτι το πηγαίνει η συσκευή κομματια δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στον χειρισμό αλλά ουτε σε κανένα άλλο game.

 

Οσον αφορα το multitouch η και το touch γενικότερα η αίσθηση είναι φοβερή κ η ακρίβεια καταπληκτική. Έχει multitouch 5 σημείων.

Από κάρτες sim παίρνει κανονικές ή microsim (τις πιο μικρές);

Link to comment
Share on other sites

Microsim την οποία την έκοψα μονος μου με εναν οδηγό απο εδώ πέρα με ενα χαρτί κ ενα μαχαιρι!! Είναι πολύ εύκολο να την κόψεις αλλά αν φοβάσαι, ο γερμανός την κόβει δωρεάν!!
Link to comment
Share on other sites

Microsim την οποία την έκοψα μονος μου με εναν οδηγό απο εδώ πέρα με ενα χαρτί κ ενα μαχαιρι!! Είναι πολύ εύκολο να την κόψεις αλλά αν φοβάσαι, ο γερμανός την κόβει δωρεάν!!

 

Kαλοριζικο,το βραδυ δινω χερι χερι το αγαπημενο μου haier και παραγγελνω και'γω το coolpad φιλε,(απο το prcfrog εχει παρει κανεις τιποτα?,193$ με το κουπονακι) σε ποιο χρωμα το πηρες και απο ποιοτητα πλαστικων και συναρμολογησης τι λεει το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα στο λευκο χρωμα, απο ποιοτητα πλαστικων κ συναρμολογηση ειναι τελειο, κανενα κενο, κανενα τριξιμο (λιγο στο φουλ το ηχειο), καλη κατασκευη κ στιβαρη. Το πισω καπακι ειναι στιβαρο κ το κινητο δεν λυγιζει η τιποτα τετοιο.

 

Θελω να περασω την AOSP ρομ των Ισπανων αλλα δεν ξερω πως να το κανω ακριβως, εχω περασει στοκ ρομς αλλα με απλο recovery κ οχι custom κ ψιλοφοβαμαι! Μπορει να μου πει καποιος τα βηματα επ' ακριβως αν μπορει να βγαλει καποια ακρη απο εδω

http://www.movilesdualsim.com/threads/rom-aosp-coolpad-f1-8297w.66659/??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχεις δει ΕΔΩ για το κινητο

Και παντα να εχει η rom το W στο τελος CoolPad F1 8297W

Εχει και την 4.3 μεσα

Με την μπαταρια τι γινεται κραταει πολύ ?

Το εκανες root ?

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω δει, στο Ισπανικο φορουμ εχει πιο πολλες αλλα δεν μπορω να καταλαβω τα Ισπανικα κ τις οδηγιες..

Αυτη ειναι η ΡΟΜ που θελω να περασω:

 

http://www.needrom.com/mobile/coolpad-f1-8297w-aosp/

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις προβλημα με θολές φωτογραφιες δοκιμασε σε παρακαλώ ενα προγραμμα για καμερα πες αν εχει διαφορα με το custom προγραμμα φωτογραφιων

Δες pm

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω δει, στο Ισπανικο φορουμ εχει πιο πολλες αλλα δεν μπορω να καταλαβω τα Ισπανικα κ τις οδηγιες..

Αυτη ειναι η ΡΟΜ που θελω να περασω:

 

http://www.needrom.com/mobile/coolpad-f1-8297w-aosp/

Καλορίζικο φίλε.

 

Θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την ROM.

Εσύ τη ROM που σκέφτεσαι να βάλεις λύνει τα προβλήματα με την θολούρα στις φωτογραφίες?

Μήπως ξέρεις εν η Multilanguage ROM που βάζουν οι κινέζοι και συγκεκριμένα από το πωλητή Chinatronic στο Alliexpress (που θέλω να αγοράσω το κινητό) έχει πρόβλημα με την θολούρα στις φωτογραφίες?

Σε ρωτάω επειδή ρώτησα τον πωλητή για αυτό το θέμα και δεν μου έδωσε απάντηση, απλά μου είπε βάζει Multilanguage ROM και το English CWM.

Link to comment
Share on other sites

 

Το προγραμματακι μαμησε φιλε μου. Τωρα οι φωτος ειναι ευκρινεστατες κ πολυ πιο καθαρες απο το στοκ προγραμμα της καμερας του κινητου. Θα στειλω συγκριση να δειτε οταν εχω ευκαιρεια.

 

Η ΡΟΜ που σκαει μυτη απο το Chinatronic (ειναι φοβερο μαγαζι, την επομενη απο την πληρωμη ειχα τρακινγκ που δουλευε 100%) ειναι η multi αλλα ειναι custom που καναν οι Κινεζοι γιατι η original βγαινει σε Κινεζικα κ Αγγλικα. Ειναι πολυ καλη ρομ αλλα εχει καποια θεματα οπως η οχι σωστη μεταφραση κ αυτο το θεμα με την καμερα νομιζω ειναι θεμα ΡΟΜ.

Αυτη που θελω να βαλω ειναι η AOSP που την εχουν τραβηξει απο ενα ZOPO 998 κ τις εχουν βγαλει τις Κινεζιες, την εχουν ρουταρει κ γενικα οσοι πηραν το κινητο περασαν αυτη την εκδοση. Τωρα για την καμερα δεν ξερω αμα την διορθωνει η AOSP ΡΟΜ αλλα με το προγραμματακι του φιλου η καμερα ειναι πεντακαθαρη κ λεπτομερεστατη ακομη κ σε αυτη την εκδοση..

 

Απο οτι ξερω οι Κινεζοι εχουν κυκλοφορησει κ την .020 εκδοση (original) ενω το Chinatronic στελνει με την Custom .015. Οποτε πιστευω οτι κ θα στρωσουν ολα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Aν εχεις προβλημα με θολές φωτογραφιες δοκιμασε σε παρακαλώ ενα προγραμμα για καμερα πες αν εχει διαφορα με το custom προγραμμα φωτογραφιων

Δες pm

 

Δεν δοκιμασα το προγραμματακι σου φιλε αλλα δοκιμασα του αλλου παιδιου. Εκανε μεγαλη διαφορα οπως πιστευω οτι θα εκανε κ το δικο σου προγραμματακι.. Ειναι θεμα software οποτε λογικα η καμερα θα στρωσει αν δεν εχει στρωσει ηδη με την AOSP ROM που κυκλοφορει..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω αμα λυθηκε το προβλημα καθως μολις ειδα τις photos στο pc κ μου φαινονται παλι θολες κ λιγο noisy. Δεν μπορω να καταλαβω πως το κινητο με τετοιον φακο δεν τραβαει καλες photos. Ρωτησα στο Ισπανικο φορουμ μπας κ ξερει κανεις να μου πει.

 

Παντως απορω με ενα πακετακι με photos μου ανεβασε ενας φιλος πιο πανω, πως καταφερε κ τραβηξε τετοιες photos με το κινητο. Η κατι κανω λαθος η φταιει το software..

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω αμα λυθηκε το προβλημα καθως μολις ειδα τις photos στο pc κ μου φαινονται παλι θολες κ λιγο noisy. Δεν μπορω να καταλαβω πως το κινητο με τετοιον φακο δεν τραβαει καλες photos. Ρωτησα στο Ισπανικο φορουμ μπας κ ξερει κανεις να μου πει.

 

Παντως απορω με ενα πακετακι με photos μου ανεβασε ενας φιλος πιο πανω, πως καταφερε κ τραβηξε τετοιες photos με το κινητο. Η κατι κανω λαθος η φταιει το software..

 

Ρε μπας και εχει καμια ζελατινα επανω στον φακο και δεν ο προσεξες?

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω η original rom έχει φτάσει στην έκδοση 069 - ποστ 480 http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=535435&st=460 . Μέχρι αυτή τη σελίδα έχω διαβάσει οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει ποιο νεα έκδοση.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα νεότερα.

 

Στο φως της ημερας βγάζει φωτός πολυ καλες κ με ομορφη ευκρίνεια με το στοκ πρόγραμμα.

 

Μάλλον στους χαμηλούς φωτισμούς (δωματιου κ κατω) αρχίζουν τα θέματα με τον θόρυβο, νομίζω ότι δεν μπορεί να λοκαρει κ τις βγαζει θολες η κάτι τέτοιο..

 

Σορυ για τις εναλλαγές των απόψεων, απλα τώρα το ανακαλυπτω κ εγώ.

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα νεότερα.

 

Στο φως της ημερας βγάζει φωτός πολυ καλες κ με ομορφη ευκρίνεια με το στοκ πρόγραμμα.

 

Μάλλον στους χαμηλούς φωτισμούς (δωματιου κ κατω) αρχίζουν τα θέματα με τον θόρυβο, νομίζω ότι δεν μπορεί να λοκαρει κ τις βγαζει θολες η κάτι τέτοιο..

 

Σορυ για τις εναλλαγές των απόψεων, απλα τώρα το ανακαλυπτω κ εγώ.

 

Mε μπερδευεις φιλαρακι,τελικα να το παρω η οχι,σημερα αποχωρηστηκα την κινηταρα μου το haier w910 γιατι ηθελα κινηταρα με μεγαλυτερη οθονη και καλυτερη καμερα απο το haier ,το haier ειχε 8ρα καμερα που ηταν πολυ καλη και τωρα με αυτα που γραφεις με εβαλες σε σκεψεις!

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου κ εγώ είμαι μπερδεμένος γιαυτό αύριο το μεσημέρι θα ανεβασω φωτός να δεις, δεν μπορω να εξηγήσω αλλιώς..

 

Απο οτι έχω δει μέχρι στιγμής με το φως του ηλιου κ γενικά με πολύ φως τραβάει πολύ δυνατές φωτός που έχουν φοβερή ευκρίνεια αλλά με φωτισμό λάμπας η πιο χαμηλό, λίγο noisy κ θολές!!

Link to comment
Share on other sites

Μη μασάς φίλε μας αρέσουν τα ανατρεπτικά review. :p

Δείγματα απο φωτογραφίες υπάρχουν πολλά online για να κρίνει ο καθένας μόνος του.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ε μα τι τώρα παίζουμε??!

 

Πάντως μετα απο τις μέρες χρήσης που το έχω μπορω να πω οτι το κινητο είναι πολύ σταθερό κ με έχει ικανοποίησει στο μέγιστο, αλαγκαριστο κ σφαιρα σε οτιδηποτε χωρις καμια υπερβολη. Το λέω για να ξέρουν αυτοι που το σκέφτονται η το έχουν παραγγείλει..

 

Τώρα ειτε εγώ ζητάω πιο πολλά απο μια κάμερα κινητού, ειτε κάτι δεν παει καλά σε low light conditions!!

Ξαναλεω οτι στο φως της ημερας ειναι τουμπανο, αλλα σε συνθηκες λαμπας κ low light αρχιζει το noise κ χανει σε ευκρινεια κ φωτεινοτητα (κ με το φλας ανοιχτο)! Θα ξαναδοκιμασω παλι οταν αλλαξω ΡΟΜ με το καλο!!

 

Επισης να επισημανω οτι δεν υπαρχει το κινητο σε browsing κ gaming, φορτωνει ακομη κ τις πιο βαριες σελιδες σε κλασματα κ το scrolling ειναι πιο smooth δεν γινεται!! Απο θεμα μπαταριας φαινεται να εχει καλη αυτονομια οταν το εχω σε idle κατασταση με wifi αναμενο αλλα επειδη το σκαλιζω ολη μερα δεν μπορω ακομη να σας πω.

 

Επισης πολυ καλο κ σε καλο σημειο ειναι το Notification led που εχει δυο χρωματα κοκκινο πρασινο κ δειχνει διαφορες ενδειξεις. GPS θα δοκιμασω σημερα αλλα οπως ειπα με το που εβαλα ενα GPS test επιασε 7 δορυφορους σε 3 sec οποτε νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα με αυτο το θεμα.

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Μολις το χτυπησα και'γω,δεν μπορεσα να αντισταθω στα σπεκς του τηλ. για αυτα τα λεφτα!

Σε ολα τα υπολοιπα τηλεφωνα που κοιτουσα κατι θα ελειπε,αυτο εδω τα εχει ολα και σε τιμη σοκ,τουμπανο το coolpad,οχταπηρυνο,1280Χ720 οθονη,gorilla2,2 giga μνημη,επωνυμη καμερα(εδω μας τα χαλας λιγο johnickz1 αλλα μακαρι να λυνετε το θεμα ειτε με αλλο λογισμικο η αλλη εφαρμογη καμερας!)και το βασικοτερο για΄μενα πολλα ανταλακτικα για το τηλ. αν παθει κατι(39 ευρω lcd μαζι με digitizer και με 10 ευρω εξτρα μπαταρια!)!

Αντε μακαρι με το καλο να μου ερθει και μαλιστα γρηγορα γιατι δεν παλευεται η συμβιοση με το huawei X5Pro με την μικροσκοπικη 3,8 οθονη του!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...