Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρεπει να παραγγειλω αμεσα κινητο 5 ιντσες τουλαχιστον (η πρεσβιοπια μου κανει χαζα!)γιατι θα δοσω σημερα το παρα πολυ καλο μου Haier W910 4,5ιντσες σε εναν φιλο(100 ευρω με 2 θηκες imak και 4 screen protectors) που το θελει διακαως,ειχα καταληξει στο honor 3c αλλα και εκεινο εχει τα θεματακια του με τις ρομ,η multilanguage του honor 3c διαβασα οτι κανει την καμερα στα 5mp αντι των 8 και μετα υπαρχει μονο η Αγγλο-Κινεζικη ετσι ουτος η αλλος θα προτιμουσα την Αγγλο-Κινεζικη,το Coolpad F1 σε σπεκς ειναι ανωτερο και κοστιζει το ιδιο αρα δεν υπαρχει πια σκεψη για το honor 3c ,σχεδον μονοδρομος σε αυτα τα λεφτα (40 ευρω παραπανω θα δοσω ολο κι'ολο!),ενας ακομη λογο του κολληματος μου με το coolpad ειναι οτι ειδα οτι υπαρχουν και σχετικα φθηνα σε σχεση με αλλα κινεζικα απαραιτητα για το μελλον ανταλακτικα για το coolpad στο internet (lcd-digitizer 60$ και μπαταρια αλλα 13$)!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Απο που λες να το παραγγειλεις μαν?? Μαλον θα κανουμε τα πειραματοζωα μαζι.. Στο αλι ειχε μεχρι χτες 5% κατω αλλα δεν νομιζω να ισχυει ακομη..
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω απαντηση προς ειβεβαιωση απο Geek οτι ειναι σιγουρα 3g wdcma και μαλλον απο'κει θα το παρω,paypal για!

Moλις μου απαντησαν can't suport Greek,τωρα τι κανουμε?

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω απο κει σκεφτομουν γιατι εχει καλο after sales. Πες μου ποτε θα το τσιμπησεις να στειλω κ εγω μια παραγγελια!! Απλα δεν ξερω αν το εχουν κ σε στοκ. Με την ΡΟΜ τι θα κανεις θα σου ερθει με Αγγλο-Κινεζικη. Θα το αφησεις ετσι σωστα? Θα μπορουμε να βαλουμε Ελληνικο πληκτρολογιο κ Ελληνικους χαρακτηρες?
Link to comment
Share on other sites

Για το πληκτρολόγιο απο τις ρυθμίσεις του μπορείς να βάλεις ελληνικά. Εξάλου υπάρχουν πολλές εφαρμογές στο play store για αλλάγή πληκτρολογίου αν υπάρξει θέμα.

Για ρομ εδώ θα κοιτούσα http://www.needrom.com/mobile/coolpad-f1-8297w-note3/

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Εξαιρετικη τιμη.Μακραν το καλυτερο VFM 8πυρηνο με 2GB ram!Δεν υπαρχει λογος να προτιμησει κανεις το Cubot X6 με το 1GB ram στα ιδια λεφτα.Το Honor 3C παραμενει πλεον αντιπαλος μονο λογω της ποιοτητας και του ονοματος Huawei.Αλλα και παλι μειονεκτει...

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να μου ερθει, εχει αρχισει να ανεβαινει η ζητηση του κ ηδη εχουν σκασει μυτη οι πρωτες CUSTOM roms. To περιμενω πως κ πως!!

 

Το πηρα στα 192$, το to2c εχει την καλυτερη τιμη μεχρι στιγμης. Πραγματικα προκειται για ενα απο τα πιο vfm κινητα της αγορας αυτη την στιγμη.

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη τιμη.Μακραν το καλυτερο VFM 8πυρηνο με 2GB ram!Δεν υπαρχει λογος να προτιμησει κανεις το Cubot X6 με το 1GB ram στα ιδια λεφτα.Το Honor 3C παραμενει πλεον αντιπαλος μονο λογω της ποιοτητας και του ονοματος Huawei.Αλλα και παλι μειονεκτει...

 

To cubot x6 όχι, αλλά το THL T11 με gorilla III, nfc, 16gb rom, μια ιδέα καλύτερη μπαταρία και βαρύτερο όνομα, ίσως αξίζει τα 25-30$ παραπάνω. Στο coolpad δεν μου αρέσει η κλασσικαδούρα εμφάνιση, θες κάτι παραπάνω από οχταπήρυνο...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ολα ειναι υποκειμενικα. Εμενα μου αρεσει πιο πολυ το design του Coolpad παρα το ορθογωνιο με τις μυτες της THL, ασε που διαβασα οτι κοβει στις ακρες αμα το κρατας πολυ ωρα κ κουραζει κ το Coolpad εχει φακο της SONY στα 2.0 aperture (κατι το οποιο το ηθελα για λιγο πιο αξιοπρεπες φωτος). Αλλα το λεω χωρις να ξερω, απο κει κ περα οταν σκασει μυτη το Coolpad θα κανω ενα mini review για να γουσταρετε!!
Link to comment
Share on other sites

Tο THL με βαρύτερο όνομα...

 

Ποιός ήρθε? Μόνο η Samsung και η Lenovo είχαν μέχρι πρότινος μεγαλύτερο market share απο την Coolpad στην κινέζικη αγορά smartphones. Έπονται Huawei και ΖΤΕ. Η Apple ανερχόμενη και η Xiaomi φαίνεται να έχει κάνει μεγάλη ζημιά.

 

http://file.irasia.com/listco/hk/coolpad/annual/2013/respress.pdf

http://www.bloomberg.com/news/2014-04-02/coolpad-targets-online-phone-sales-to-pass-lenovo.html

http://blogs.wsj.com/digits/2014/02/18/apple-gains-some-ground-in-china-smartphone-market/

Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι καλή, δεν αντιλέγω τότε. Αν και το market share δεν φέρνει πάντα και την ποιότητα μαζί του. Από site πάντως και παρουσία μοντέλων, πάσχει κανονικά βλέπω, το F1 και 1-2 ακόμη...

 

Και είδα τώρα το F1 σε ασημί και τρώγεται μιά χαρά, το άσπρο μου κάθεται στον λαιμό..

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο to2c το έχει 186.08 δολάρια, αρκετά καλή τιμή!

Μήπως υπάρχει και κανένα κουπόνι ή ζητάω πολλά χαχαχαχα

Δίνει τίποτα δώρα π.χ θήκη - screen protector ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

http://shop.coolpad.cn/ έχει εδώ περισσότερα αν η γλώσσα δεν αποτελεί πρόβλημα. :p

@Karthan7 συνήθως δίνουν δωράκια αυτοί, υπάρχουν και ήδη διάφορα αξεσουάρ απο ότι βλέπω

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://shop.coolpad.cn/ έχει εδώ περισσότερα αν η γλώσσα δεν αποτελεί πρόβλημα. :p

@Karthan7 συνήθως δίνουν δωράκια αυτοί, υπάρχουν και ήδη διάφορα αξεσουάρ απο ότι βλέπω

Ειδα στο ali την αγαπημενη μου IMAK , επισης εχει αρκετες για ολα τα γουστα http://www.aliexpress.com/premium/case-for-coolpad-f1.html?ltype=wholesale&d=y&origin=y&SearchText=case+for+coolpad+f1&initiative_id=SB_20140427150611&isViewCP=y&catId=&I18nSearchText=case+for+coolpad+f1

 

Led για τις ειδοποιησεις εχει το τηλεφωνο ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Led για τις ειδοποιησεις εχει το τηλεφωνο ?

 

Εχει, αλλα δεν το εχω δει να λειτουργει σε καποιο video για να σου πω που βρισκεται!

Εγω προτιμησα NILLKIN σε χρωμα μαυρο για προστασια γιατι εχει ενα φιλος στο Xiaomi του κ μου αρεσε καθως προστατευει κ πισω κ μπρος (εκτεταμενες ακρες για να μην ακουμπαει η οθονη ακομη κ αν το βαλεις να κατσει αναποδα με την οθονη!

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα από Geekbuying καθώς έχει ανακοίνωση ότι πλέον αποστέλλουν το multylanguage και έχει σαφώς ελληνικά . Επίσης έχω κάνει μέχρι τώρα 2 αγορές από το συγκεκριμένο κατάστημα και δεν είχα κανένα πρόβλημα

 

Ελπίζω να βγει καλό .... Τώρα αναμένουμε

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα από Geekbuying καθώς έχει ανακοίνωση ότι πλέον αποστέλλουν το multylanguage και έχει σαφώς ελληνικά . Επίσης έχω κάνει μέχρι τώρα 2 αγορές από το συγκεκριμένο κατάστημα και δεν είχα κανένα πρόβλημα

 

Ελπίζω να βγει καλό .... Τώρα αναμένουμε

 

Να τος κ ο δευτερος!

Εχω διαβασει σχολια σε Ισπανικο φορουμ κ ολα πανε καλα μεχρι στιγμης. Εχουν περασει custom roms MIUI, του NOTE3 κ μια καθαρη ANDROID κ λενε πολυ καλα λογια.. Τωρα βεβαια μπορει να ειμαστε καλυμενοι με την Stock ενω το καλο ειναι οτι εχει κυκλοφορησει CWM στα Αγγλικα για πειραματα..

Link to comment
Share on other sites

Εχει, αλλα δεν το εχω δει να λειτουργει σε καποιο video για να σου πω που βρισκεται!

Εγω προτιμησα NILLKIN σε χρωμα μαυρο για προστασια γιατι εχει ενα φιλος στο Xiaomi του κ μου αρεσε καθως προστατευει κ πισω κ μπρος (εκτεταμενες ακρες για να μην ακουμπαει η οθονη ακομη κ αν το βαλεις να κατσει αναποδα με την οθονη!

Ευχαριστω για την απαντηση :)

Η nillkin ειναι πολυ καλες ειχα ποιο παλια σε αλλο τηλεφωνο, νομιζω βαζουν μεσα και screen protector οποτε αξιζει.

Αν το αγορασω θα παρω το λευκο και δεν θελω να ''χασω'' το χρωμα του με τη nillkin, αυτο ειναι ο λογος που μου αρεσουν οι imak, επισης και οι imak εχουν (οπως γραφεις) εκτεταμενες ακρες και δεν ακουμπαει η οθονη οταν το βαζω αναποδα. Imak εχω στο huawei 3c και η αδελφη μου στο xperia s.

 

Exposed και gravitybox ειπαμε αν εχει δοκιμασει καποιος ? Αν δεν εχετε cwm recovery για να παρετε πρωτα backup μην το δοκιμασετε και πεσετε σε bootloop ;)

 

 

http://www.needrom.com/phone-roms/coolpad/8297-f1/

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ηδη καποιος απο το Ισπανικο φορουμ επεσε σε BOOTLOOP αλλα το ελυσε νομιζω με καποιον τροπο! CWM υπηρχε στα Κινεζικα κ πριν απο 3 μερες κυκλοφορησε κ στα Αγγλικα!!

Εχεις δικιο για τις NILLKIN Κ το χρωμα, θα χαλασει το ασπρο απο πισω αλλα δεν ηθελα ασπρο καπακι κ επελεξα να το "αλλαξω" με την NILLKIN. Παντως εχει σε τρια χρωματα την θηκη της NILLKIN (ασπρο, κοκκινο)! Επισης για τους ενδιαφερομενους, σας λεω οτι εχουν βγει κ ξεχωριστα πισω καπακια για το κινητο σε 4 χρωματα (αλλα οχι μαυρο προς το παρον)!!

 

Για οτι νεωτερο θα ανανεωνω εδω περα. Αντε με το καλο να μου ερθει, εχει ηδη 12 μερες απο παραγγελια κ 10 μερες απο SINGPOST dispatched κ με εχει φαει η περιεργεια!!

Link to comment
Share on other sites

Ηδη καποιος απο το Ισπανικο φορουμ επεσε σε BOOTLOOP αλλα το ελυσε νομιζω με καποιον τροπο! CWM υπηρχε στα Κινεζικα κ πριν απο 3 μερες κυκλοφορησε κ στα Αγγλικα!!

Εχεις δικιο για τις NILLKIN Κ το χρωμα, θα χαλασει το ασπρο απο πισω αλλα δεν ηθελα ασπρο καπακι κ επελεξα να το "αλλαξω" με την NILLKIN. Παντως εχει σε τρια χρωματα την θηκη της NILLKIN (ασπρο, κοκκινο)! Επισης για τους ενδιαφερομενους, σας λεω οτι εχουν βγει κ ξεχωριστα πισω καπακια για το κινητο σε 4 χρωματα (αλλα οχι μαυρο προς το παρον)!!

 

Για οτι νεωτερο θα ανανεωνω εδω περα. Αντε με το καλο να μου ερθει, εχει ηδη 12 μερες απο παραγγελια κ 10 μερες απο SINGPOST dispatched κ με εχει φαει η περιεργεια!!

No xposed no party :lol:

Το καλο ειναι οτι βλεπω οτι υπαρχουν αξεσουαρ για ολα τα γουστα !

Με το καλο φιλε μου :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Kινεζικα site που το πουλάνε αναφέρουν ότι έχει Gorilla Glass αλλα όχι..υπάρχει περίπτωση π.χ η κινέζικη έκδοση να έχει και η ευρωπαϊκή να μην έχει η το αντίθετο? Aμα έχει πραγματικά γοριλάκι πρέπει να το βρούμε από τα επίσημα χαραχτηριστικά τις εταιρίας !

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Εχει Gorilla Glass 2 φιλε μου και η Κινεζικη κ η Ευρωπαϊκη εκδοση.

 

Μολις διαβασα για μια Custom Rom οτι εχει προεγκατεστημενο XPOSED κ GRAVITYBOX..

 

Να αναφερω παντως πως το κινητο δεν εχει αισθητηρα πυξιδας κ γυροσκοπιο.

Οσον αφορα το ενα σημαινει οτι δεν θα εχετε πυξιδα κ οσον αφορα το δευτερο δεν πιανει κινησεις προς τα μπρος κ προς τα πισω (δεν χρησιμοποιειται σχεδον πουθενα καθως στα games τον ρολο τον αναλαμβανει το επιταχυνσιομετρο κ ειναι απολυτα σταθερο οπως αναφερουν κατοχοι στο Ισπανικο φορουμ).

 

Αλλη λεπτομερεια ειναι οτι εχει Multitouch 5 θεσεων κ το GPS αν διαβασα καλα, κλειδωνει γρηγορα κ σταθερα.

Επισης εχει φακο της SONY με 13MP κανονικα, κ διαφραγμα 2.0.

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...