Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον εδω σας εχω μερικες φωτος για να δειτε κ να κρινετε!! Ολες ειναι με ολα AUTO ρυθμισεις κ σε μερικες εχω exposure +1 γιατι βγαιναν λιγο σκοτεινες (ειναι αυτες που φαινεται το καδρο)!! Δεν ειναι πολλες αλλα θα καταλαβετε τα λεγομενα μου..

 

https://mega.co.nz/#!rpwXhCSK!q2k94Uj_bO1SkWTlFmXuDhRq1q9fhSRUzELltnPvyFo

 

Φιλε Valsam εκανες πολυ καλα που το χτυπησες, ειμαι σιγουρος οτι θα το ευχαριστηθεις, εχω παθει μεγαλη πλακα με την ταχυτητα κ το smoothness του, ειναι απιστευτο τηλεφωνο κ εχω δει αρκετα καινουργια smartphones..

Του εβαλα Asphalt 8, Real Racing 3 κ παει κομματια χωρις να διαπιστωσω ζεσταμα η πτωση στα fps η κατι τετοιο (στο Xiaomi 2A το κινητο πιανει μεγαλη θερμοκρασια κ σε καποιες σκηνες στο game πεφτουν τα fps).

 

Καποιος να μου πει πως θα περασω την MIUI η την AOSP για να τις τσεκαρω??

Ξερω οτι περνας το Custom Recovery, κανεις backup κ μετα αλλαζεις την ΡΟΜ αλλα φοβαμαι μην κανω κανα brickαρισμα κ δεν ειμαι σε φαση!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Φιλε johnickz1 νσ σε ρωτησω κατι,οι φωτογραφιες που ανεβασες τις εχεις μικρηνει για να τις ανεβασεις η ειναι στο μεγεθος που τις τραβηξες,γιατι με 5 μεγαπιξελ καμερα εμενα τα αρχεια των φωτο εχουν 2-3 μεγαμπαιτ μεγεθος,με 8ρα καμερα τα αρχεια ειναι 3-4 μεγκαμπαιτ μεγεθος ,με 13 μεγαπιξελ καμερα του coolpad οι φωτος θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον 5-6 μεγκαμπαιτ μεγεθος και οι δικες σου ειναι 2!!!!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε κ μενα με προβληματιζει αυτο, ολα auto κ restore στις αρχικες ρυθμισεις κ 13mp οι photos ειναι 2,10mb maximum!!

WTF, μηπως τις συμπιεζει??

 

Δεν εχω δει καμια ρυθμιση ρε συ για το τι μορφη να σωσει τα αρχεια κ τετοια, ειναι ολα στο auto κ default κ οσο κ αν πειραξα το ISO (δεν ξερω τι ειναι) πανω απο 2,10mb δεν μου εχει δωσει Photo.

Link to comment
Share on other sites

Όντως απ ότι είδα κι εγω είναι συμπιεσμένες. Το ίδιο κάνει και το δικό μου thl w100. Δοκίμασε με αλλη εφαρμογή και κοιταξε το μέγεθος. Π. Χ. με τη lenovo snapit.
Link to comment
Share on other sites

johnickz1 πανε στις ιδιοτητες μιας φωτογραφιας που τραβηξες και πες μας τι ανυληση σου βγαζει?

Επισης δοκιμασε ολες τις εφαρμογες καμερας που μπορεις να βρεις μηπως και φταιει αυτο!

Μολις χτυπησα και τα καλουδια του τηλεφωνου απο ali,flip case μαμα που βγαζεις το καπακι και βαζεις αυτο της θηκης σε σκουρο μπλε 13$ αλλη μια θηκη σιλικονης 3$ και ενα screen protector απο tempered γυαλι αλλα 7$!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να κυκλοφορήσουν τίποτα κουπόνια εν όψει mother's day :p

 

Valsam στείλε αν θες το link από την πρώτη θήκη.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να κυκλοφορήσουν τίποτα κουπόνια εν όψει mother's day :p

 

Valsam στείλε αν θες το link από την πρώτη θήκη.

 

Εγω δεν περιμενα κουπονια κ.τ.λ γιατι το πηρα 183$ και με τοσα λεφτα ουτε στο ali δεν το βρισκεις ,φιλε η θηκη ειναι αυτη http://www.aliexpress.com/item/Original-advanced-smart-PU-leather-flip-case-holder-cover-for-Coolpad-F1-8297-Phone-battery-cover/1695115192.html και απ'οτι καταλαβαινω αμα δεν μας αρεσει το μπροστα το flip το ξηλωνουμε και εχουμε και ενα κανονικο πισω καπακι σε χρωμα μπλε!

Δεν ξερω αλλα εχω μεγαλες προσδοκειες για το τηλ. ,πριν λιγο ημουν με φιλο που του συνεστησα το thl t5s και το οποιο τελικα πηρε (μιας και το εχει ηδη η γυναικα μου!) και ο φιλος ειναι καραευχαριστημενος απο την συγκεκριμενη συσκευη ,και με ρωταει που ειναι ρε το haier(το μεχρι και σημερα κατέμε value for money κινητο!) και του λεω το πουλησα για να παρω ενα αλλο, και μου ρωταει "τι δηλ. παραπανω να εχει αυτο το αλλο αφου το haier ηταν κινηταρα?" και του λεω "τα διπλα απ'οσα εχει το thl", και η απαντηση του ηταν "Α' μαλιστα,δηλ. καθε 3 μηνες θα πρεπει να αλλαζουμε κινητο ετσι οπως το πανε οι Κινεζοι?",λιγο χλωμο του λεω γιατι ειναι αρκετα δυσκολο να βγαλουν οι Κινεζοι 16 πυρινο με 4 giga ραμ και 16 rom και φουλ hd οθονη με gorilla 4 και 5000 μπαταρια (τα διπλα χαρακτηριστηκα απο το coolpad f1 δηλ.!) με 183$ σε τρεις μηνες,αυτη η αγορα ελπιζω εγινε για να με βγαλει τα επομενα 1-2 χρονια !

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

"This rom improves nighttime photographs from the original. Greetings"

Το γραφει ενα παιδι στο Ισπανικο φορουμ για την AOSP ρομ, γενικα λενε οτι ειναι η καλυτερη ΡΟΜ που εχει βγει για το κινητο, αν κ σημερα εσκασε μυτη αναβαθμιση της MIUI για το κινητο μας!!

 

Το θεμα ειναι πως τις περναμε?! Θα ρωτησω εναν τυπο που φαινεται εξυπηρετικος στο Ισπανικο φορουμ μπας κ μου γραψει οδηγιες στα Αγγλικα.

 

Να αναφερω οτι με αλλο προγραμμα καμερας τραβαει πιο μεγαλες φωτος που φτανουν κ τα 5mb αλλα δεν διαπιστωνω σημαντικη διαφορα σε low light conditions.

Link to comment
Share on other sites

Για σκοτεινες περιοχές δοκιμασε να βαζεις night mode βγαινουν πιο απαλες οι φωτο

Το βασικο θεμα ομως ειναι αυτο που αναφερεις , να καταφερεις να περασεις την rom που θελεις , καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου , ανοιγεις δρομο για τους υπολοιπους αχαχαχαχχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

johnickz1 για δωσε το λινκ για το Ισπανικο φορουμ να δω μηπως και βγαλουμε ακρη!

Πισω καπακι σε αλλα χρωματα βρηκε κανεις,αν τυχον πεσει στην αντιληψη κανενος ας μας το σφυριξει,εγω το παραγγειλα σε ασημι πηρα και το flip σε μπλε και θα ηθελα να παιξω και σε μαυρο η ασπρο αν βρεθει τιποτα σε λογικη τιμη,στην χειροτερη υπαρχει η γνησια η flip και σε μαυρο και σε ασπρο χρωμα αλλα ειναι λιγο ακριβουτσικες http://www.aliexpress.com/item/For-Coolpad-F1-8297-8297W-3G-MTK6592-Original-Back-cover-Leather-case-for-Coolpad-f1-cell/1790579700.html!

Digitizer υπαρχει σε τιμη τσαμπεξ http://www.aliexpress.com/item/For-Coolpad-8297-F1-touch-screen-original-glass-mirror-by-free-shipping/1826540795.html αλλα δεν ξερω αν αλλαζει μονο το digitizer μιας και η οθονη ειναι OGS δηλ. οθονη και digitizer ειναι ενα,αν χτυπα ξυλο μας σπασει η οθονη και ειναι να κανουμε κολπα με θερμοπιστολα κ.τ.λ οπως για τα iphone ασ'το καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Πισω καπακι σε αλλα χρωματα βρηκε κανεις,αν τυχον πεσει στην αντιληψη κανενος ας μας το σφυριξει,

 

Και γω ενδιαφερομαι για καπακια original , το πηρα σε ασπρο και θέλω ασημι και μαυρο να αλλάζω ,αναλογα με τη διαθεση μου :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω δει, στο Ισπανικο φορουμ εχει πιο πολλες αλλα δεν μπορω να καταλαβω τα Ισπανικα κ τις οδηγιες..

Αυτη ειναι η ΡΟΜ που θελω να περασω:

 

http://www.needrom.com/mobile/coolpad-f1-8297w-aosp/

 

Εχεις ξαναφλασαρει ρομ σε κινητο με cwm?

Aπ'οσα καταλαβαινω η διαδικασια πρεπει να ειναι η ιδια οπως για ολα τα τηλεφωνα,δηλ. ολα τα wipes και μετα Install zip from sdcard,αλλα για μην σε παρω και στον λαιμο μου περιμενε να βγαλει κανεις οδηγιες στα Αγγλικα σε κανα XDA!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και γω ενδιαφερομαι για καπακια original , το πηρα σε ασπρο και θέλω ασημι και μαυρο να αλλάζω ,αναλογα με τη διαθεση μου :wacko:

Πανεμορφες θηκουλες-πισω καπακι με φλιπ δηλ. και στο ασπρο και στο σκουρο μπλε,θα χτυπουσα και μια ασπρη αλλα δεν την βρισκω ακομη πουθενα φθηνα,ας περιμενουμε να μας ερθει με το καλο το τηλ. και βλεπουμε.

http://www.aliexpress.com/item/Cool-f1-mobile-phone-case-8297-8297w-f1-original-leather-case-protective-case-phone-case/1829812432.html

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σκέφτομαι να το πάρω και εγώ το κινητό αυτό

αλλα με προβληματίζει παρα πολύ το ότι έχει 8gb rom μονο...γιατί όταν κατεβάζεις κάποια εφαρμογή η παιχνίδι πάντα παίρνει λίγο μνήμη από την μνήμη rom του κινητού.

Σε παλιό κινητό που είχα με 8gb rom δεν μπορούσα να βάλω πάνω από 20-30 παιχνίδια/εφαρμογές επειδή γέμιζε η μνήμη του κινητού(παρόλο που τα έβαζα στην SD) φοβάμαι μήπως και σε αυτό κάπου κάπου γεμίσει η rom και αναγκαστώ να έχω ας πούμε κάποια όρια..

Eσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχο κινητό με 8gb rom ( 5 διαθέσιμα για apps) έχω 120+ apps και 1.5gb ελεύθερα. Εννοείται δεν μεταφέρω τίποτα στην SD.
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχο κινητό με 8gb rom ( 5 διαθέσιμα για apps) έχω 120+ apps και 1.5gb ελεύθερα. Εννοείται δεν μεταφέρω τίποτα στην SD.
αλλο θελω να πω..λαθος μου

 

Kάποιος που το έχει το κινητό μπορεί να μας πει ποσο internal storage/εσωτερικο χώρο αποθήκευσης έχει?

στις ρυθμίσεις στο storage το λέει.

Edited by akatamakata
Link to comment
Share on other sites

αλλο θελω να πω..λαθος μου

 

Kάποιος που το έχει το κινητό μπορεί να μας πει ποσο internal storage/εσωτερικο χώρο αποθήκευσης έχει?

στις ρυθμίσεις στο storage το λέει.

 

Τι να που δηλ. και τα τηλεφωνα με 4gb ονομαστικη internal storage,εγω παντος με το haier που και αυτο ειχε 8gb internal storage και ηθελα να το εχω πιτα στα hd παιχνιδια ειχα βαλει μια εφαρμογη (αυτην αν θυμαμαι καλα http://www.youtube.com/watch?v=25SSUelajqs!)και τα μετεφερα στη εξωτερικη 32ρα sd μετα ομως απο το περασμα καινουργιας ρομ ουτε που ξανα ασχοληθηκα,δηλ. τσαμπα ειχα 15gb παιχνιδια,με λιγα λογια παρα ηταν πολλα και αχριαστα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κ μενα με προβληματιζει αυτο, ολα auto κ restore στις αρχικες ρυθμισεις κ 13mp οι photos ειναι 2,10mb maximum!!

WTF, μηπως τις συμπιεζει??

 

Δεν εχω δει καμια ρυθμιση ρε συ για το τι μορφη να σωσει τα αρχεια κ τετοια, ειναι ολα στο auto κ default κ οσο κ αν πειραξα το ISO (δεν ξερω τι ειναι) πανω απο 2,10mb δεν μου εχει δωσει Photo.

 

Μην σε απασχολεί το μέγεθος γιατί θεωρητικά είναι 3 bytes ανά pixel δηλαδή πράσινο μπλε κόκκινο ανά pixel, αλλά έτσι θα είχες με μια 3άρα κάμερα 9mb φωτογραφίες άρα για οικονομία χώρου έρχεται το jpeg και τις συμπιεζει ώστε να έχεις ένα μικρό μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτό με κάμερα 13Mpixel (κανονική, οχι interpolation) οφείλει να είναι πάνω από 3Mb...

Στο Huawei 3c, (8Mp) οι φωτό είναι γύρω στα 2.5-3Mb...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτό με κάμερα 13Mpixel (κανονική, οχι interpolation) οφείλει να είναι πάνω από 3Mb...

Στο Huawei 3c, (8Mp) οι φωτό είναι γύρω στα 2.5-3Mb...

 

στο jiayu μου με 13mp εβγαλα μια τωρα ισα ισα για να σας πω ποσο ειναι περιπου.. και ειναι 4.95MB width 3072 Height 4096

οποτε τα 2mb που λετε παιδια ειναι πολυ λιγο

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει καποιος απο εσας 64αρα micro sd ? Αν καταλαβα καλα στο 4pda γραφει ενας οτι εβαλε 64αρα και βλεπει τα 40gb.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα την καινουργια AOSP 1.1, σε λιγο θα γραψω εντυπωσεις..

 

Για να μας το λες καλα πήγε η μετάβαση αχαχαχαχα :D

Αναμενουμε εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πολυ πρωτες εντυπωσεις, η ΡΟΜ ειναι πολυ καλη, πολυ γρηγορη, μεταφρασμενη στα Ελληνικα (πολυ λιγα σημεια οχι τοσο καλα), με Nova Launcher Prime εγκατεστημενο.

Πιο ελαφρια ΡΟΜ 1,4gb ΡΑΜ ελευθερη κ ρουταρισμενη ετοιμη ολα κομπλε.

 

Στο θεμα μας, φωτος πολυ καλυτερες απο την Stock κ σε χαμηλο φωτισμο, οχι πολυ θορυβος γενικα πολυ καλες (λινκ σε λιγο). Σε μερα το ιδιο πολυ καλες κ ευκρινεστατες. Το μεγεθος των φωτοφραγιων παραμενει το ιδιο, δεν μου ξεπερνα τα 2mb σε 13mp.

Απλα ενα αρνητικο προς το παρον οτι δεν ειναι τοσο καλοσχεδιασμενη οσο η Stock αλλα δουλευει ρολοι.

 

Μπορει αργοτερα αν εχω χρονο να περασω την κ την MIUI γιατι πηρε κ αυτη αναβαθμιση κ φαινεται πολυ καλη (κ πιο καλοσχεδιασμενη απο την AOSP σε γραφικα)!!

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...