Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα, μετά από σχεδόν ένα χρόνο με το κινητό ZTE v967s, αγόρασα το Xiaomi Note από το Minideal.

 

Όταν παρέλαβα το νέο κινητό διαπίστωσα ότι στο κουτί δεν υπάρχει ο σειριακός αριθμός και ο κωδικός αυθεντικότητας, όπως περιγράφεται και στο site του Minideal αλλά και στα forum. Με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ελέγξω την αυθεντικότητα της συσκευής.

Σε επικοινωνία με το κατάστημα μου είπαν ότι είναι αυθεντικό και ότι έχει γίνει λάθος από το εργοστάσιο :!: και ότι απλά θα πρέπει να τους εμπιστευτώ (εύκολο να το λες όταν βρίσκεσαι τόσο μακρυά).

Μετά από αρκετή κουβέντα με το web call (γιατί σε e-mail δεν απαντάνε) μου είπαν να το στείλω πίσω να μου στείλουν ένα άλλο. Διαδικασία που θα πάρει σχεδόν 2 μήνες.

Τελικά δεν θα το στείλω πίσω γιατί είναι αρκετά χρονοβόρο και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι θα μου στείλουν νέο κινητό.

Επίσης το έλεγξα όσο μπορούσα και μοιάζει να είναι αυθεντικό.

 

Απλά μοιράζομαι την εμπειρία αυτή ώστε να μάθω εάν κάποιος άλλος είχε παρόμοιο περιστατικό και επίσης για να προσέξουν λίγο περισσότερο οι νέοι αγοραστές.

http://i.imgur.com/SW9pR14

 

 

(Από το συγκεκριμένο κατάστημα έχω αγοράσει σε σύνολο 6 κινητά (3 ΖΤΕ v967, 2 Doogee DG800 και πρόσφατα το Xiaomi Note) για φίλους και την οικογένεια.

Από τα κινητά που έχω αγοράσει είχε πρόβλημα με το τελευταίο ZTE (πρόβλημα στην πλακέτα, από την πρώτη μέρα, το κράτησα 3 μέρες) το οποίο και έστειλα πίσω. Δεν μου έστειλαν καινούριο αλλά επισκεύασαν το ίδιο (2 μήνες διαδικασία και ακόμα παρουσιάζει προβλήματα). Θεώρησα ότι ήταν δικό μου λάθος που αγόρασα το συγκεκριμένο κινητό (21/01/14) ενώ ήξερα ότι έχει σταματήσει η παραγωγή του.)

Άσχημη εμπειρία φίλε μου. Είναι να μην σου τύχει.

Υποθέτω ότι θα έκανες το τεστ με το Antutu X. Επίσης και το βάρος του κινητού είναι ένας τρόπος ελέγχου. Έχει αναφερθεί ότι τα μη γνήσια είναι λίγο πιο ελαφριά. Το γνήσιο θα πρέπει να είναι 199 gr.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το βάρος δεν το έλεγξα, αλλά στο Antutu κάνει score 31545 και είναι ο μόνος λόγος που μάλλον με έπεισε.

Με τέτοιο σκορ είναι σχεδόν απίθανο να μην είναι γνήσιο. Έκανες με το Antutu X η με το απλό Antutu; Αν έκανες με το απλό κάνε και με το Antutu X.

Κάνε και ένα ζύγισμα με μια καλή ζυγαριά, για να σου φύγουν όλες οι αμφιβολίες.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ το έκανα με το απλό θα κάνω και το test με το Antutu X.

Επίσης επειδή μου αρέσει να πειράζω τα κινητά είδα ότι η ελληνική κοινότητα δεν έχει ακόμα μεταφράσει την τελευταία έκδοση (JHDCNBH 34.0).

Ευτυχώς υπάρχουν πολύ καλά εργαλεία και έχω ολοκληρώσει την μετάφραση της τελευταίας έκδοσης και το ανεβάζω στο google drive.

 

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στο μέλος BurgerZ για το εξαιρετικό εργαλείο jBART αλλά και στην ελληνική κοινότητα Xiaomi-Miui-Hellas για τις μεταφράσεις των εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος δεν το έλεγξα, αλλά στο Antutu κάνει score 31545 και είναι ο μόνος λόγος που μάλλον με έπεισε.

 

Γνήσιο είναι, μην αγχώνεσαι.

Ψάξε λίγο στο miui.gr.Υπάρχει εφαρμογή anti-fake.

Αν σου βγάλει πράσινο χρώμα είσαι 100% οκ.

 

 

Σύνδεση του κινητού σε υπολογιστή με win vista;

 

Δεν αναγνωρίζει τη συσκευή.

 

Που τα θυμήθηκες τα απαίσια sVista;

Βάλε τα 7 να ησυχάσεις.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Γνήσιο είναι, μην αγχώνεσαι.

Ψάξε λίγο στο miui.gr.Υπάρχει εφαρμογή anti-fake.

Αν σου βγάλει πράσινο χρώμα είσαι 100% οκ.

 

 

 

Που τα θυμήθηκες τα απαίσια sVista;

Βάλε τα 7 να ησυχάσεις.

 

 

Τα vista έχει ο γνωστός μου. Δεν μπορει να τα αλλάξει.

 

Ποιος τρόπος υπάρχει για σύνδεση της συσκευής;

Edited by demis1980
Link to comment
Share on other sites

Απλά για την ιστορία στο Antutu X κάνει score 31418

Άψογα!!!:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα vista έχει ο γνωστός μου. Δεν μπορει να τα αλλάξει.

 

Ποιος τρόπος υπάρχει για σύνδεση της συσκευής;

Drivers...Drivers...Drivers:)

Δοκίμασε με διάφορους drivers μέχρι να το "δουν" τα "SVISTA":lol:

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πριν αυτή είναι η τελευταία έκδοση για το Note με πλήρη μετάφραση στα ελληνικά.

Όποιος την εγκαταστήσει θα πρότεινα να κάνει backup πρώτα.

 

Περιμένω σχόλια...

 

https://drive.google.com/file/d/0B0t6QjAWQ9ZMUEE2YnJRbGlTLTg/edit?usp=sharing

 

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στο μέλος BurgerZ για το εξαιρετικό εργαλείο jBART αλλά και στην ελληνική κοινότητα Xiaomi-Miui-Hellas για τις μεταφράσεις των εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πριν αυτή είναι η τελευταία έκδοση για το Note με πλήρη μετάφραση στα ελληνικά.

Όποιος την εγκαταστήσει θα πρότεινα να κάνει backup πρώτα.

 

Περιμένω σχόλια...

 

https://drive.google.com/file/d/0B0t6QjAWQ9ZMUEE2YnJRbGlTLTg/edit?usp=sharing

 

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στο μέλος BurgerZ για το εξαιρετικό εργαλείο jBART αλλά και στην ελληνική κοινότητα Xiaomi-Miui-Hellas για τις μεταφράσεις των εφαρμογών.

Την κατεβάζω. Είναι 349 mb μόνο; Η τελευταία Ελληνικη GTV-4.9.5 είναι 403 mb.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

 

Drivers...Drivers...Drivers:)

Δοκίμασε με διάφορους drivers μέχρι να το "δουν" τα "SVISTA":lol:

 

Κατέβασε ένα αρχείο rar με drivers αλλά δεν βλέπει μέσα αρχείο exe για να το τρέξει...

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε ένα αρχείο rar με drivers αλλά δεν βλέπει μέσα αρχείο exe για να το τρέξει...

Για δες ΕΔΩ. Λέει και για Vista.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πριν αυτή είναι η τελευταία έκδοση για το Note με πλήρη μετάφραση στα ελληνικά.

Όποιος την εγκαταστήσει θα πρότεινα να κάνει backup πρώτα.

 

Περιμένω σχόλια...

 

https://drive.google.com/file/d/0B0t6QjAWQ9ZMUEE2YnJRbGlTLTg/edit?usp=sharing

 

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στο μέλος BurgerZ για το εξαιρετικό εργαλείο jBART αλλά και στην ελληνική κοινότητα Xiaomi-Miui-Hellas για τις μεταφράσεις των εφαρμογών.

 

Την δοκίμασα δεν ανοίγει η εφαρμογή email:(

Έκανα update από την stable 34 multilingual δεν ξέρω αν δουλεύει με καθαρή εγκατάσταση!!

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβάζω. Είναι 349 mb μόνο; Η τελευταία Ελληνικη GTV-4.9.5 είναι 403 mb.

 

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ έκδοση από την ελληνική κοινότητα, αλλά μόνο την global official και την multi.

 

Η έκδοση αυτή βασίζεται στην official κινέζικη (χωρίς τις κινέζικες εφαρμογές), με google play και έχουν αφαιρεθεί όλα τα περιττά libraries που δεν χρειάζονται. Έχει μεταφραστεί με τα αρχεία από το github::Xiaomi-Miui-Hellas/MIUI-XML-5.0-Greek (και ευχαριστώ πάρα πολύ την ελληνική κοινότητα για αυτή την προσπάθεια).

 

Έχει αλλαχθεί ο κώδικας ContactProvider.apk για να υποστηρίζει Τ9 Multi στον dialer καθώς και η δυνατότητα για συγχρονισμό των επαφών στο Facebook.

Άλλαξα επίσης το xml στα settings για να την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του APN στα settings αλλά ακόμα δεν λειτουργεί θα πρέπει να κοιτάξω το αντίστοιχο αρχείο smali :(

 

Τέλος εάν κάποιος γνωρίζει κάποιο χρήσιμο mod ας μου το αναφέρει να δω πως μπορεί να ενσωματωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την έβαλα.

Το mail δούλεψε σε μένα (με καθαρή εγκατάσταση). Χάθηκε όμως το root!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα δεν ανοίγει η εφαρμογή email:(

Έκανα update από την stable 34 multilingual δεν ξέρω αν δουλεύει με καθαρή εγκατάσταση!!

 

Δουλεύει απλά επειδή υπάρχουν μάλλον αρκετές αλλαγές θα πρέπει να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων για την συγκεκριμένη εφαρμογή. Εάν δεν γνωρίζεις πως, απλά πες μου...

Link to comment
Share on other sites

....

Επίσης επειδή μου αρέσει να πειράζω τα κινητά είδα ότι η ελληνική κοινότητα δεν έχει ακόμα μεταφράσει την τελευταία έκδοση (JHDCNBH 34.0).....

 

Αυτή είναι η εργοστασιακή Αγγλοκινεζικη;;

 

Εγώ έχω την JHDCNBF 30.0 και δεν βγάζει κανένα update για 34......(??)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την έβαλα.

Το mail δούλεψε σε μένα (με καθαρή εγκατάσταση). Χάθηκε όμως το root!

 

Η έκδοση είναι root (υπάρχουν προ εγκατεστημένα όλα τα αρχεία) απλά πρέπει να εγκαταστήσεις το Superuser (Koushik Dutta) από το store

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή είναι η εργοστασιακή Αγγλοκινεζικη;;

 

Εγώ έχω την JHDCNBF 30.0 και δεν βγάζει κανένα update για 34......(??)

 

Ναι είναι η εργοστασιακή

Link to comment
Share on other sites

Για δες ΕΔΩ. Λέει και για Vista.

 

απο εκει δεν μπορεσα να κατεβασω

 

βρηκα αλλα αρχεια στο ιντερνετ αλλα οταν παω να κανω εγκατασταση μου βγαζει οτι ο χωρος δεν ειναι επαρκης

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι η εργοστασιακή

 

Και γιατί δεν την βγάζει ως update όταν κάνω System check for updates?

 

Αγγλικά έχει να υποθέσω; ;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν την βγάζει ως update όταν κάνω System check for updates?

 

Αγγλικά έχει να υποθέσω; ;

 

Αγγλικά έχει καθώς και κινέζικα, το γιατί δεν την βγάζει στο update δεν ξέρω να στο απαντήσω :(

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει απλά επειδή υπάρχουν μάλλον αρκετές αλλαγές θα πρέπει να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων για την συγκεκριμένη εφαρμογή. Εάν δεν γνωρίζεις πως, απλά πες μου...

 

Πράγματι μετά από εκκαθάριση δούλεψε κανονικά :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δουλεύει απλά επειδή υπάρχουν μάλλον αρκετές αλλαγές θα πρέπει να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων για την συγκεκριμένη εφαρμογή. Εάν δεν γνωρίζεις πως, απλά πες μου...

 

Πράγματι μετά από εκκαθάριση δούλεψε κανονικά :)

Και μια ερώτηση το Quickoffice που έχει εγκατασταθεί υπάρχει στο store?

γιατί δεν το βλέπω πουθενά:(

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι μετά από εκκαθάριση δούλεψε κανονικά :)

Και μια ερώτηση το Quickoffice που έχει εγκατασταθεί υπάρχει στο store?

γιατί δεν το βλέπω πουθενά:(

 

Υπήρχε στο store μέχρι που η Google τελικά το απέσυρε για να το ενσωματώσει στο drive. Η εφαρμογή αυτή μπορεί να διαγραφεί, δεν είναι αρχείο συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε στο store μέχρι που η Google τελικά το απέσυρε για να το ενσωματώσει στο drive. Η εφαρμογή αυτή μπορεί να διαγραφεί, δεν είναι αρχείο συστήματος.

 

Δεν θέλω να την διαγράψω να την εγκαταστήσω σε άλλο κινητό ήθελα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...