Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα παιδιά που την εγκαταστήσατε θα μπορούσατε να μου γράψετε εντυπώσεις, τυχόν λάθη στη μετάφραση, bugs αλλά και ένα score από το Antutu; Τέλος εάν θα πρέπει να ενσωματωθεί κάποια εφαρμογή στη εγκατάσταση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν θέλω να την διαγράψω να την εγκαταστήσω σε άλλο κινητό ήθελα :)

 

Θα την βρεις μέσα στο zip αρχείο στο φάκελο gapps\vendor\operator\app\com.quickoffice.android.apk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η έκδοση είναι root (υπάρχουν προ εγκατεστημένα όλα τα αρχεία) απλά πρέπει να εγκαταστήσεις το Superuser (Koushik Dutta) από το store

Δεν μπορώ να το ρουτάρω. Δοκίμασα αυτό που λες, αλλά μου λέει η εγκατάσταση απέτυχε. Δοκίμασα και άλλους τρόπους και δεν γίνεται με κανέναν.:(

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το ρουτάρω. Δοκίμασα αυτό που λες, αλλά μου λέει η εγκατάσταση απέτυχε. Δοκίμασα και άλλους τρόπους και δεν γίνεται με κανέναν.:(

 

Χρειάζεσαι μόνο Superuser για την διαχείριση των δικαιωμάτων. Δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάτι άλλο για να γίνει root.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι μόνο Superuser για την διαχείριση των δικαιωμάτων. Δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάτι άλλο για να γίνει root.

Οκ, έγινε. Εγώ έβαζα το SuperSU:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Το SuperSu αν και είναι αρκετά καλό η free έκδοση έχει διαφημίσεις :(

Για τις διαφημίσεις βάζω το Ad Away:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά που την εγκαταστήσατε θα μπορούσατε να μου γράψετε εντυπώσεις, τυχόν λάθη στη μετάφραση, bugs αλλά και ένα score από το Antutu; Τέλος εάν θα πρέπει να ενσωματωθεί κάποια εφαρμογή στη εγκατάσταση;

 

Αν και δεν με αφορά άμεσα, μπράβο για τη δουλειά που έκανες και για την υποστήριξη που παρέχεις. Έτσι (θα έπρεπε να) λειτουργούν οι κοινότητες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην ελληνική 4.9.5 κατέβασα ένα δωρεάν θέμα απο την εφαρμογή της miui και μόλις πάτησα "εφαρμογή" διαλύθηκαν τα πάντα.Eμπαινε στο λειτουργικό και μετά κολλούσε σε μια μαύρη οθόνη.Η ρομ δεν έστρωσε ούτε με wipe data/factory reset και δυστυχώς δεν είχα nandroid backup οπότε χρειάστηκε να ξαναφλασάρω την ρομ και στήσιμο απο την αρχή

Όπως είπα και πριν αυτή είναι η τελευταία έκδοση για το Note με πλήρη μετάφραση στα ελληνικά.

Όποιος την εγκαταστήσει θα πρότεινα να κάνει backup πρώτα.

 

Περιμένω σχόλια...

 

https://drive.google.com/file/d/0B0t6QjAWQ9ZMUEE2YnJRbGlTLTg/edit?usp=sharing

 

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στο μέλος BurgerZ για το εξαιρετικό εργαλείο jBART αλλά και στην ελληνική κοινότητα Xiaomi-Miui-Hellas για τις μεταφράσεις των εφαρμογών.

Την κατεβάζω και εγώ και επανέρχομαι με εντυπώσεις

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Φίλε deliopoulos μπράβο για την δουλεύει που έκανες .

Εγώ που έχω 4.9.5 από χιαομι Ελλάς Πώς μπορώ να στ δοκιμάσω την δικιά σου ;; να την Περάσω με τον updater ή μέσω twrp κάνοντας πρώτα Όλα τα wipe ;;

 

Παντός Παιδιά η μπαταρία Είναι σκυλί με 3 ώρες οθόνη και είμαι στο 64% 1μ17ω , και εχω κάνει τρις φόρτισης, να δω όταν στρώσει πόσο θα κρατάει.

Edited by chios

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε deliopoulos μπράβο για την δουλεύει που έκανες .

Εγώ που έχω 4.9.5 από χιαομι Ελλάς Πώς μπορώ να στ δοκιμάσω την δικιά σου ;; να την Περάσω με τον updater ή μέσω twrp κάνοντας πρώτα Όλα τα wipe ;;

 

Κάνε πρώτα ένα backup για παν ενδεχόμενο! Και μετά πέρασε την με τον updater, δεν χρειάζεται να κάνεις τα πάντα wipe.

Το μόνο που δεν παίζει αμέσως είναι η εφαρμογή για τα e-mail για την οποία και μόνο θα πρέπει να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων και μετά θα λειτουργεί.

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Τη διαφορά έχει με την ελληνική;; ΟΤΑ update θα κάνει ; ή εσύ θα μας δίνεις το update ;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα κατά την εγκατάσταση της ρομ αυτής.Μου πετάει μήνυμα set prop "lcsh92_wet_jb9" device not found και η εγκατάσταση δεν προχωράει.Παρόλα αυτά απο τον updater μου κατέβασε κανονικά την νέα GTV-4.9.19 αλλά λόγω του ότι έχω το cwm recovery δε μπορούσε να εγκατασταθεί αυτόματα και το έκανα χειροκίνητα
Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα κατά την εγκατάσταση της ρομ αυτής.Μου πετάει μήνυμα set prop "lcsh92_wet_jb9" device not found και η εγκατάσταση δεν προχωράει.Παρόλα αυτά απο τον updater μου κατέβασε κανονικά την νέα GTV-4.9.19 αλλά λόγω του ότι έχω το cwm recovery δε μπορούσε να εγκατασταθεί αυτόματα και το έκανα χειροκίνητα

Το cwm recovery είναι αναστρέψιμο? Δηλαδή μπορεί κάποιος που το έχει βάλει να το βγάλει και να μην υφίσταται στην συσκευή η λέω βλακείες..?:confused:

(ρωτάω γιατί-start off topic- το έβαλα προχθές στο Kingzone k1 pro με το MTK Drooid Tools και απο τότε δεν μπορώ να κάνω ένα update που έδωσε η Kingzone - end off topic)

Edited by makisagn
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Nαι φυσικά και ειναι αναστρέψιμο.Αρκεί να έχεις κρατήσει αντίγραφο ή να βρεις το γνήσιο recovery της συσκευής.Και μπορείς να το περάσεις πάλι μέσω mobile uncle tools.Αν έχεις βρει την ρομ της συσκευής σου σε sp flash tools μορφή,συνήθως περιέχεται και το αρχείο recovery.img που είναι το γνήσιο που έχει η συσκευή.Διαφορετικά μπορείς να ζητήσεις απο κάποιον συμφορουμίτη που δεν το έχει αλλάξει να πάρει ένα backup με mtk droid tools http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372973 και να ανεβάσει το recovery.img
Link to comment
Share on other sites

Nαι φυσικά και ειναι αναστρέψιμο.Αρκεί να έχεις κρατήσει αντίγραφο ή να βρεις το γνήσιο recovery της συσκευής.Και μπορείς να το περάσεις πάλι μέσω mobile uncle tools.Αν έχεις βρει την ρομ της συσκευής σου σε sp flash tools μορφή,συνήθως περιέχεται και το αρχείο recovery.img που είναι το γνήσιο που έχει η συσκευή.Διαφορετικά μπορείς να ζητήσεις απο κάποιον συμφορουμίτη που δεν το έχει αλλάξει να πάρει ένα backup με mtk droid tools http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372973 και να ανεβάσει το recovery.img

..Oυυφφ..Πάλι στα δύσκολα..Προτιμώ να μη μπλέξω ΚΑΙ με το mobile uncle tools.. :wacko: Το έκανα με το MTK Droid Tools (win7) και

αν γίνεται με το ίδιο πρόγραμμα η αναίρεση η με κάποιο backup που έχω κρατήσει πριν την εγκατάσταση του cwm recovery η ακόμα και με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ πάντως για τις οδηγίες :)

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Τη διαφορά έχει με την ελληνική;; ΟΤΑ update θα κάνει ; ή εσύ θα μας δίνεις το update ;;

 

Τι διαφορά θα έχει από την ελληνική της κοινότητας MUIU Hellas δεν ξέρω γιατί δεν την έχω χρησιμοποιήσει, λογικά δεν πρέπει να έχει διαφορές εάν χρησιμοποιούν το ίδιο source (δηλαδή την original κινέζικη). Αν και είδα ότι η έκδοση που ανέβασαν βασίζεται στην multi... Ίσως οι διαφορές να είναι στα mods και στην ενσωμάτωση εξωτερικών εφαρμογών και πιθανώς στα google apps.

 

Κάποιος που έχει δοκιμάσει και τις 2 θα μπορούσε να απαντήσει. Εγώ έχω δοκιμάσει μόνο τις original κινέζικη και global, μιας και το κινητό το έχω 2 εβδομάδες.

 

Ota update όχι ακόμα γιατί θέλω να δω το source του original updater (βέβαια υπάρχει και η λύση από το https://www.otaupdatecenter.pro με διαφορετικό updater)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

..Oυυφφ..Πάλι στα δύσκολα..Προτιμώ να μη μπλέξω ΚΑΙ με το mobile uncle tools.. :wacko: Το έκανα με το MTK Droid Tools (win7) και

αν γίνεται με το ίδιο πρόγραμμα η αναίρεση η με κάποιο backup που έχω κρατήσει πριν την εγκατάσταση του cwm recovery η ακόμα και με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ πάντως για τις οδηγίες :)

 

Θέλω να σε βοηθήσω, απλά θέλω να καταλάβω. Τώρα έχεις cwm recovery και θέλεις να βάλεις twrp;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω πρόβλημα κατά την εγκατάσταση της ρομ αυτής.Μου πετάει μήνυμα set prop "lcsh92_wet_jb9" device not found και η εγκατάσταση δεν προχωράει.Παρόλα αυτά απο τον updater μου κατέβασε κανονικά την νέα GTV-4.9.19 αλλά λόγω του ότι έχω το cwm recovery δε μπορούσε να εγκατασταθεί αυτόματα και το έκανα χειροκίνητα

 

Το lcsh92_wet_jb9 είναι η κωδική ονομασία της συσκευής, το update script που υπάρχει μέσα στην κάθε rom πρέπει να ελέγχει την συσκευή πριν προχωρήση στην εγκατάσταση, με αυτόν τον τρόπο αποφεύγουμε την εγκατάσταση λάθος rom.

Η πρώτη γραμμή του script θα πρέπει να περιέχει τον παρακάτω κώδικα:

assert(getprop("ro.product.device") == "lcsh92_wet_jb9" ||
      getprop("ro.build.product") == "lcsh92_wet_jb9");

Αυτό απουσιάζει από την έκδοση GTV-4.9.19 ??? :!: δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο.

Η μόνη ερμηνεία είναι για να μπορεί να εγκατασταθεί και σε άλλο κινητό (ίσως σε fake :p)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπάρχει αυτή η γραμμή.Η συσκευή μου όμως είναι γνήσια.Με σβήσιμο των 2 γραμμών από το updater script εγκαταστάθηκε κανονικά η ρομ.Την έβαλα πάνω απο την 4.9.19 χωρίς wipe data και προς το παρόν λειτουργεί κανονικά

..Oυυφφ..Πάλι στα δύσκολα..Προτιμώ να μη μπλέξω ΚΑΙ με το mobile uncle tools.. :wacko: Το έκανα με το MTK Droid Tools (win7) και

αν γίνεται με το ίδιο πρόγραμμα η αναίρεση η με κάποιο backup που έχω κρατήσει πριν την εγκατάσταση του cwm recovery η ακόμα και με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ πάντως για τις οδηγίες :)

άμα έχεις κρατήσει backup με το mtk droid tools θα το βρεις στο φάκελο που δημιουργήθηκε κατά το backup.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπάρχει αυτή η γραμμή.Η συσκευή μου όμως είναι γνήσια.

 

άμα έχεις κρατήσει backup με το mtk droid tools θα το βρεις στο φάκελο που δημιουργήθηκε κατά το backup.

 

Τότε ίσως έχουν αλλάξει το boot loader από την original έκδοση ή το recovery.

Κανονικά αυτό πρέπει να είναι hard copied μέσα στον boot loader και επίσης να υπάρχει και στο recovery.

Τέλος αυτή η εγγραφή πρέπει να υπάρχει και στο αρχείο build.prop (αυτό υπάρχει στο GTV-4.9.19)

 

Ποιον recovery έχεις;

Link to comment
Share on other sites

cwm 5.5.0.4 που δημιουργεί το mtk droid tools.Ναι στο build.prop της 4.9.19 αλλά και σε άλλες ρομ,υπάρχει κανονικά.Στο updater script δεν υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

cwm 5.5.0.4 που δημιουργεί το mtk droid tools.Ναι στο build.prop της 4.9.19 αλλά και σε άλλες ρομ,υπάρχει κανονικά.Στο updater script δεν υπάρχει

 

Ίσως είναι bug του recovery που έχεις η μη αναγνώριση της συσκευής.

 

Για τους φίλους που θέλουν TeamWin Recovery μπορούν να εγκαταστήσουν αυτό το αρχείο

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την GTV 4.9.19 GR στο Xiaomi Note μου. Εγκατεστησα μεσω TWRP 2.7.0 το fix για την καμερα, το fix για τον ορισμο της external sd σαν default, εβαλα δικο μου bootanimation, δικο μου startup sound και ειμαι πλεον κομπλε :p

Και ολα αυτα πανω απο την 4.9.5 :wink:

Ευχαριστω και απο εδω το xiaomi-miui.gr για τη ROM για αλλη μια φορα. Περιμενω εναγωνιως την v6 να τη δοκιμασω :rolleyes:

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την GTV 4.9.19 GR στο Xiaomi Note μου. Εγκατεστησα μεσω TWRP 2.7.0 το fix για την καμερα, το fix για τον ορισμο της external sd σαν default, εβαλα δικο μου bootanimation, δικο μου startup sound και ειμαι πλεον κομπλε :p

Και ολα αυτα πανω απο την 4.9.5 :wink:

Ευχαριστω και απο εδω το xiaomi-miui.gr για τη ROM για αλλη μια φορα. Περιμενω εναγωνιως την v6 να τη δοκιμασω :rolleyes:

 

Το fix για την κάμερα τι κάνει;; που τα βρηκ ες αυτά;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το fix για την κάμερα τι κάνει;; που τα βρηκ ες αυτά;;
Και στο xiaomi-miui.gr αλλα και εδω τα εχω ανεβασει. Σωζει τις εικονες και τα videos που τραβας με τη μανισια εφαρμογη της ακμερας στην εξωτερικη καρτα :happy:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την GTV 4.9.19 GR στο Xiaomi Note μου. Εγκατεστησα μεσω TWRP 2.7.0 το fix για την καμερα, το fix για τον ορισμο της external sd σαν default, εβαλα δικο μου bootanimation, δικο μου startup sound και ειμαι πλεον κομπλε :p

Και ολα αυτα πανω απο την 4.9.5 :wink:

Ευχαριστω και απο εδω το xiaomi-miui.gr για τη ROM για αλλη μια φορα. Περιμενω εναγωνιως την v6 να τη δοκιμασω :rolleyes:

 

Για ποιο λόγο έβαλες αυτά τα fix; Αφού υπάρχει επιλογή στην ίδια την official ROM;

Link to comment
Share on other sites

Μα πλέον δε χρειάζεται fix για να σώζει τις φωτό και βίντεο στην εξωτερική sd.Πάμε ρυθμίσεις-->Αποθηκευτικός χώρος-->ρυθμίσεις αποθήκευσης και επιλέγουμε την κάρτα μνήμης.

Το θέμα είναι να γίνει κάτι και με τα υπόλοιπα αρχεία των εφαρμογών σε επίπεδο λειτουργικού,ώστε να μην καταφεύγουμε στη λύση του foldermount

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...