Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kι όμως πρέπει... :(

Δε μπορείς να βάλεις shared αν δε μπορείς να βάλεις full.

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Οτε i guess... :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Οτε i guess... :(

Δυστυχώς...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως...Γιατι με την Vivodi μου ερχεται η 1024 οσο ερχεται η 512 ΟΤΕ+ISP.. :(

 

Και στις 2 περιπτωσεις το πιθανοτερο ειναι να εχεις τις ιδιες ταχυτητες, πιστεψε με!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως...Γιατι με την Vivodi μου ερχεται η 1024 οσο ερχεται η 512 ΟΤΕ+ISP.. :(

Είσαι άτυχος...

Θα πρέπει να αρκεστείς στον ΟΤΕ... :(

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άτυχος...

Θα πρέπει να αρκεστείς στον ΟΤΕ... :(

 

Ελπίζω σύντομα η Vivodi να καλύψει και εσένα με το δίκτυο της :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς...

 

Ακριβώς,

Μέσω OTE είναι θέμα τύχης.

Αν είσαι σε κανά απιτάριστο κέντρο θα είσαι τυχερός, διαφορετικά πρέπει να έχεις πολύ υπομονή μιας και δεν θα μπορείς να κάνεις απολύτος τίποτα.

Ειδικά σε μεγάλο αστικό κέντρο, δεν είναι δύσκολο να είσαι ένας από τους τυχερούς άτυχους.

Κάποια στιγμή θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση μέσω ΟΤΕ, αλλά όχι σύντομα δυστηχώς.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς,

Μέσω OTE είναι θέμα τύχης.

Αν είσαι σε κανά απιτάριστο κέντρο θα είσαι τυχερός, διαφορετικά πρέπει να έχεις πολύ υπομονή μιας και δεν θα μπορείς να κάνεις απολύτος τίποτα.

Ειδικά σε μεγάλο αστικό κέντρο, δεν είναι δύσκολο να είσαι ένας από τους τυχερούς άτυχους.

Κάποια στιγμή θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση μέσω ΟΤΕ, αλλά όχι σύντομα δυστηχώς.

 

Τουλαχιστον μεσω οτε ειναι θεμα τυχης (εγω ειμαι απο τους τυχερους), μεσω βιβοντι ειναι 10000000000000000000000000% σιγουρο οτι θα αντιμετοπισεις προβληματα, ειτε ταχυτητας ειτε αξιοπιστιας ειτε εξυπηρετησης ειτε ειτε ειτε...Ας σοβαρευτουν και θα ειμαι ο 1ος που θα πει μπραβο. Αλλα οταν ριχνουν τις τιμες για να μαζεψουν κοσμο χωρις να φροντισουν το δικτυο, θα ειμαι ο 1ος που θα κραζει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι η Vivodi για πολυ καιρο κοροιδευε τον κοσμο, αλλα πρεπει να της αναγνωρησουμε τα εξης:

 

α)Ειναι η μονη εταιρια που κανει επενδυσεις και δεν απομηζα το δημοσιο δικτυο

β)Οι αναφορες που διαβαζω πλεον εδω, δεν αναφερουν υπερβολικα προβληματα.

 

 

Οποτε ηρεμησε λιγο, μην εισαι τοσο εριστικος για οτι εχει τη λεξη vivodi μεσα... :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι η Vivodi για πολυ καιρο κοροιδευε τον κοσμο, αλλα πρεπει να της αναγνωρησουμε τα εξης:

 

α)Ειναι η μονη εταιρια που κανει επενδυσεις και δεν απομηζα το δημοσιο δικτυο

β)Οι αναφορες που διαβαζω πλεον εδω, δεν αναφερουν υπερβολικα προβληματα.

 

 

Οποτε ηρεμησε λιγο, μην εισαι τοσο εριστικος για οτι εχει τη λεξη vivodi μεσα... :)

 

 

Για εμενα παντως το να μου ζητανε ΑΦΜ (!!!!!) για μια συνδεση ντεμο ειναι τουλαχιστον ηλιθιο. Και επισης ειναι υπερβολικο προβλημα να κατεβαζω με 7kb/s οσο κατεβαζα και με το dial up. Μερικα μελη ισχυρηστηκαν οτι μερικες περιοχες της Θεσ/νικης εχουν προβλημα απο τον περασμενο Νοεμβριο (!!) που ειχε αρχισει να τα παιζει το δικτυο και ακομα δεν εχουν κανει τιποτα, μαλλον βρισκομαι σε αυτες τις περιοχες. Ειδικα τωρα που εχω και προσωπικη εμπειρια, δεν μπορω να ακουω για βιβοντι :p

 

Για το α) εχεις δικαιο, και εν μερη της το αναγνωριζω ως θετικο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι η Vivodi για πολυ καιρο κοροιδευε τον κοσμο, αλλα πρεπει να της αναγνωρησουμε τα εξης:

 

α)Ειναι η μονη εταιρια που κανει επενδυσεις και δεν απομηζα το δημοσιο δικτυο

β)Οι αναφορες που διαβαζω πλεον εδω, δεν αναφερουν υπερβολικα προβληματα.

 

 

Οποτε ηρεμησε λιγο, μην εισαι τοσο εριστικος για οτι εχει τη λεξη vivodi μεσα... :)

Κοίτα Κώστα δε νομίζω να είναι ερειστικός γιατί ακόμα δείχνει δείγματα φοβερού ερασιτεχνισμού η Βιβόντι. Το να περιμένει ο φίλος σουβλάκι-3 ένα μήνα την εταιρεία για να προωθηθεί το αίτημά του για full LLU και ξαφνικά να του λένε μετά από ένα μήνα και αφού ο ίδιος επικοινώνησε με την εταιρεία ότι δεν βρίσκουν καν την αίτησή του, χωράει κάποια εξήγηση; :wacko: Τους πλακώνεις ή δε τους πλακώνεις; Ο άνθρωπος ξενοίκιασε σπίτι και θα μεταφερόταν εκεί μόνο εφόσον μπει το ίντερνετ. Πλέον το ίντερνετ είναι τόσο βασικό, που στη θέση του το ίδιο θα έκανα. Δεν έμπαινα σε νέο σπίτι αν δεν ενεργοποιήτο πρώτα η σύνδεση. :O

 

Μετά τι ψάχνουμε να βρούμε στην εταιρεία; Τι θα πει χάθηκε η αίτηση; Και δεν είναι ο μόνος. Και αυτά είναι πρόσφατα περιστατικά, χθεσινά, προχθεσινά, όχι περσινά που λέτε μερικοί ότι διορθώθηκε.

 

Ο καθένας εκφράζει ελεύθερα την άποψή του, δε νομίζω ότι τέτοιες συστάσεις είναι σωστές. :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ:

 

Κανονες δεοντολογιας ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ το να αλλαζει κανεις το ποστ που κανει quote......

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

To ότι ζητάνε ΑΦΜ, και ότι άλλο, ίσως είναι για να μην παίρνουν ορισμένοι ξανά και ξανά demo.

Γιατί όμως ορισμένοι όταν ακούν Vivodi, συμπεριφέρονται όπως τον τάυρο που βλέπει κόκκινο πανί;

Η Altec πολύ καλή και η ΜΟΝΗ που δεν είχε πρόβλημα ίσως, δεν δίνει demo αν δεν κάνω λάθος.

 

Εκτός την Β. Ελλάδα που έχει πρόβλημα η Vivodi, από ότι γνωρίζω στην υπόλοιπη δεν έχει.

Η Full LLU δουλεύει απροβλημάτιστα σαν μισθωμένη.

Και βέβαια επειδή καλό είναι σε ότι λέμε να υπάρχουν και τα ανάλογα επιχειρήματα, παραθέτω μερικά links, για την τωρινή κατάσταση, από πολλούς χρήστες και όχι σε τυχόν μεμονωμένες περιπτώσεις

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17755

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=20424&page=1&pp=15

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον μεσω οτε ειναι θεμα τυχης (εγω ειμαι απο τους τυχερους), μεσω βιβοντι ειναι 10000000000000000000000000% σιγουρο οτι θα αντιμετοπισεις προβληματα, ειτε ταχυτητας ειτε αξιοπιστιας ειτε εξυπηρετησης ειτε ειτε ειτε...

 

Τι στοιχεία έχεις (εκτός B. Ελλάδα), και λες ότι είναι μέσω των δικών της γραμμών "10000000000000000000000000% σιγουρο οτι θα αντιμετοπισεις προβληματα, ειτε ταχυτητας ειτε αξιοπιστιας";

 

Εκτός την προσωπική μου εμπειρία, παρέθεσα πιο πάνω άλλων σχόλια για την τωρινή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

BoGe ειμαι σε απιταριστο dslam.Το περιεργο ειναι οτι μιλησα με 3 τηλεφωνητριες.Οι 2 μου ειπαν οτι γινεται να εχω shared llu παρολο που δεν με καλυπτει το δικτυο της vivodi.Η τριτη μαλιστα ρωτησε και τεχνικο και μου ειπε οτι μπορω κανονικα.Το μονο που δεν μπορω να κανω ειναι να εχω DSLphone επειδη δεν υπαρχει κομβος Κορινθο ή πιο κοντα.Τελικα τι υσχιει?

 

υ.γ:Η αληθεια ειναι πως ουτε εγω εχω με τον ΟΤΕ εχω προβλημα.Αντιθετως...ADSL περσυ ειχα μεσα σε 4 μερες (περιοδος Ολυμπιακων κιολας),αναβαθμιση σε 512 εγινε μεσα σε 6 ωρες στην ουσια.Ταχυτητες με 384 41kB/sec και 512 55-58kB/sec.Μια χαρα :D

Link to comment
Share on other sites

BoGe ειμαι σε απιταριστο dslam.Το περιεργο ειναι οτι μιλησα με 3 τηλεφωνητριες.Οι 2 μου ειπαν οτι γινεται να εχω shared llu παρολο που δεν με καλυπτει το δικτυο της vivodi.Η τριτη μαλιστα ρωτησε και τεχνικο και μου ειπε οτι μπορω κανονικα.Το μονο που δεν μπορω να κανω ειναι να εχω DSLphone επειδη δεν υπαρχει κομβος Κορινθο ή πιο κοντα.Τελικα τι υσχιει?

 

υ.γ:Η αληθεια ειναι πως ουτε εγω εχω με τον ΟΤΕ εχω προβλημα.Αντιθετως...ADSL περσυ ειχα μεσα σε 4 μερες (περιοδος Ολυμπιακων κιολας),αναβαθμιση σε 512 εγινε μεσα σε 6 ωρες στην ουσια.Ταχυτητες με 384 41kB/sec και 512 55-58kB/sec.Μια χαρα :D

 

Τα ίδια είπα gregorisvas

 

Μην καταδικάζομε γενικά τον ΟΤΕ, και κάποια στιγμή θα ομαλοποιηθεί πλήρως και αυτός. Για την ώρα όμως έχει μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

BoGe ειμαι σε απιταριστο dslam.Το περιεργο ειναι οτι μιλησα με 3 τηλεφωνητριες.Οι 2 μου ειπαν οτι γινεται να εχω shared llu παρολο που δεν με καλυπτει το δικτυο της vivodi.Η τριτη μαλιστα ρωτησε και τεχνικο και μου ειπε οτι μπορω κανονικα.Το μονο που δεν μπορω να κανω ειναι να εχω DSLphone επειδη δεν υπαρχει κομβος Κορινθο ή πιο κοντα.Τελικα τι υσχιει?

 

Για Shared ή Full LLU πρέπει να καλύπτεσαι από το δίκτυο της Vivodi :!:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι γιατι το εχω απορια.

Ημουν στην Forthnet με το ADSL in a BOX. Εφυγα απο εκει και τωρα εχω κανει αιτηση και θελω να μαθω αν θα μπορω να μπω με το usb modem της Forthnet (αν δεν κανω λαθος ειναι ενα crypto). Αν βοηθαει θα μπαινω με το συστημα ΑΡΥΣ γιατι δεν εχει κομβο η Vivodi στην περιοχη μου. Αν γινεται απαντηστε μου γιατι πρεπει να ξερω

Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι γιατι το εχω απορια.

Ημουν στην Forthnet με το ADSL in a BOX. Εφυγα απο εκει και τωρα εχω κανει αιτηση και θελω να μαθω αν θα μπορω να μπω με το usb modem της Forthnet (αν δεν κανω λαθος ειναι ενα crypto). Αν βοηθαει θα μπαινω με το συστημα ΑΡΥΣ γιατι δεν εχει κομβο η Vivodi στην περιοχη μου. Αν γινεται απαντηστε μου γιατι πρεπει να ξερω

Η ερώτησή σου αν θα μπορείς να μπαίνεις με το συγκεκριμένο μόντεμ; Γιατί όχι; Εννοείται πως ναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.Ας ελπισουμε οτι δεν θα ακουσω κανα κουφο απο την Vivodi
Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα σήμερα στο site τους και είδα ένα banner περί δικού τους πανελλαδικού δικτύου στις πόλεις Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Καβάλα, Βέροια, Τρίπολη, Καλαμάτα, Λαμία, Πάτρα. Είναι κάτι νέο ή παρείχε ήδη σ'αυτές τις πόλεις;
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ την δική ιστορία με την vivodi...

Είχα για αρκετούς μήνες dsl από vivodi αλλά μέσω του δικτύου του ΟΤΕ.

Άλλαξα σπίτι και έκανα μεταφορά της γραμμής (ίδιο νούμερο). Οι τεχνικοί του ΟΤΕ με ρωτάνε αν θέλω να μεταφέρουν και την dsl και τους λέω όχι.

Αυτά τα περιγράφω και στα γραφεία της vivodi και μου λένε οτι δεν πρέπει να πληρώσω τον επόμενο λογαριασμό και οτι η σύνδεσή μου θα διακοπεί αυτόματα. Αυτά έγιναν τον Ιούλιο.

Πριν 2 εβδομάδες αγόρασα dsl in a box και έκανα τις αιτήσεις.

Σήμερα λοιπόν τηλεφωνεί ένας τύπος από την forthnet και μου λέει οτι έχω άλλον παροχο dsl και δεν μπορούν να μου την ενεργοποιήσουν! :shock:

Ψιλιάστικα τι παίχτηκε, παίρνω τηλ την vivodi και μου λένε οτι η σύνδεσή μου είναι ακόμη ενεργή! Δηλαδή πληρώνω 3 μήνες dsl χωρίς να τη χρησιμοποιώ επειδή μου είπαν μ@λακίες στη vivodi. Δεν λέω ήταν και δικό μου λάθος που δεν ασχολήθηκα να μάθω αν είναι ακόμη ενεργή, αλλά η υπάλληλος της vivo μου είχε πει οτι θα με ειδοποιήσει για ο,τι νεότερο. @@ με ειδοποίησε...

Αναγκαστικά θα τα πληρώσω τώρα, αλλά ποτέ ξανά vivodi! :!:

Είναι ερασιτέχνες οι άνθρωποι και μου το απέδειξαν πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν μια εταιρία που θέλετε να λέγεται σοβαρη να μην έχει απαντήσει σε mail που έχω στείλει από την παρασκευή;;;

Vivodi κύριοι...

Επίσης γνωρίζετε σε πόσες μέρες θα έχει διακοπεί η σύνδεσή μου; Έστειλα fax το σάββατο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...