Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το USR 9105 παίζει με Vivodi full LLU, DSLphone κτλ;

 

Να υποθέσω πως είναι καλύτερο από το Alcatel 536 ε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

[phra th vivodi kai mperdeytika. de thelw na xalasw ton ote giati exw tellas kai me symferei. apo kei kai pera de me xalaei na exw full grammh mono gia internet. gia mia shared 384 moy eipan 34 eyrw ola me fpakai 35 h energopoihsh kai 3 eyrw h 60 to modem alcatel 385 ama to agorasw. an einai na valw full grammh den katalava th diadikasia. vazw deyterh grammh sto spiti moy? ta kanonizei h vivodi me ton ote? ki an oxi pws tha ferw ston 6o th deyterh grammh? an einai na kseparadiastw stis egakastaseis... as valw shared. an valw full poso moy paei synoliak to mali..?

fxaristw kai sory gia to zalisma eimai asxetos

 

Από την στιγμή που σε συμφέρει και θα κρατήσεις τον ΟΤΕ-Tellas για τηλέφωνα δεν βρίσκω τον λόγο να βάλεις full LLU και να ταλεπωρηθείς περισσότερο... Άρα βάλε shared και ξεμπέρδεψες... ;)

 

Το USR 9105 παίζει με Vivodi full LLU, DSLphone κτλ;

 

Να υποθέσω πως είναι καλύτερο από το Alcatel 536 ε;

 

Nope, το DSLphone παίζει μόνο με τα Alcatel και αυτό είναι λίγο ψιλομ***κία... Ελπίζω να κάνει κάτι η Vivodi γι'αυτό.... :O

Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον και ελεος εχω να πω μονο :wacko:

 

Μου ερχεται μια μερα μια φλασια και λεω δεν παιρνω ενα ντεμο της βιβοντι να δω αν οντως ειναι για τα μπαζα? Τι εχω να χασω? Τιποτα, το πολυ πολυ να λιωσω στα γελια.

 

Παιρνω λοιπον στο 13880, και ζηταω ντεμο. Εδω αρχιζουν τα οργανα, μου ζητανε ΑΦΜ :w00t: :w00t: ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ! Λεω στη πανεξυπνη κοπελα "Δηλαδη αν δεν εχω ΑΦΜ δεν μπορω να κανω συνδεση μαζι σας?", "Οχι!" :lol: :lol: Κλεινω, αρχιζω να επιβεβαιονομαι, ξαναπαιρνω πεφτω σε μια αλλη και μου λεει να στειλω email με το αιτημα μου, το στελνω. Στο καπακι δεχομαι τηλεφωνο, θα πρεπει να μας δωσετε το ΑΦΜ, αφου τους εξηγω πως δεν πηρα στον οτε ουτε στη δεη ουτε σε οποιαδηποτε εφορια αρκεστηκαν με το Αριθμο Διαβατηριου μου.

 

Την αλλη μερα μου τηλεφωνει μια πολυ ευγενικη ομολογω κοπελιτσα και μου δινει username&password. Σημερα γυρω στις 23:00 πηγα να μπω, δεν ανοιγε κανενα σαιτ. Παιρνω 13880, αφου ξεπερναμε τις γνωστες πιπες μου λεει τι να σας πω...τετοια ωρα δεν ειναι κανεις παρτε αυριο :blink: 24ωρη τεχνικη εξυπηρετηση :X Μετα απο αρκετες προσπαθειες ολα ΟΚ.

 

Που να μην ηταν ΟΚ...Κανω ενα speed test 66Κ download, 102 upload :blink: Μπα λεω σιγουρα κατι λαθος εγινε. Παω να κατεβασω κατι απο καλο server και η ταχυτητα μου σταθερη στα 7kb/s!!!!!!!!!!!!!!

 

Ελπιζω να μη με παρουν να με ρωτησουν τι εγινε και αν ειμαι ευχαριστημενος οταν ληξει το ντεμο.

 

Χαλια μαυρα, οπως παντα η βιβοδι. Περιοχη Τουμπας .

Link to comment
Share on other sites

Στην Β. Ελλάδα είναι γνωστό ότι έχει πρόβλημα.

Το οποίο μάλλον το γνωρίζεις γι' αυτο φρόντισες να κάνεις τώρα το testaki.

 

Περιμένουμε να ξανακάνεις αντίστοιχο test όταν θα θιάξει, που βέβαια δεν θα ξανακάνεις, γιατί απλά θα πηγαίνει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που στη Β. Ελλάδα έχει πρόβλημα εδώ και 1,5 χρόνο και παραπάνω.

Από τότε που ειχαν τα προβλήματα στην Αθήνα και είχα δοκιμάσει vivo μέχρι τώρα που δοκιμάζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα το ίδιο χάλι επικρατεί.

 

ΟΠΟΤΕ: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ VIVODI ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ Β. ΕΛΛΑΔΑ... προς το παρον τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα, όσοι έχετε γραμμή από ΟΤΕ (αν και θα έχουν φύγει όσοι ήταν), αυτήν την περίοδο η προσφορά της HOL από το RAΜ, είναι αρκετά καλή. Δεν σας αρέσει η HOL, η Altec και η Tellas κάναν αναπροσαρμογεί στα τιμολογιά τους (η FORTHnet αν και έκανε αναπροσαρμογεί, είναι πανάκριβη, και έχουν αρχίσει να ακούγονται προβλήματα). Μια δοκιμή κάνετε και αποφασίζετε.

 

Όπως είπε και ο Bayern7, αυτήν την περίοδο για Β. Ελλάδα δεν είναι η καλύτερη λύση.

Κάποιος είπε ότι από αύριο τον ενημέρωσαν ότι θα ολοκληρωθεί η αναβάθμιση, αλλα στην πράξη θα φανεί.

Link to comment
Share on other sites

Στην Β. Ελλάδα είναι γνωστό ότι έχει πρόβλημα.

Το οποίο μάλλον το γνωρίζεις γι' αυτο φρόντισες να κάνεις τώρα το testaki.

 

Περιμένουμε να ξανακάνεις αντίστοιχο test όταν θα θιάξει, που βέβαια δεν θα ξανακάνεις, γιατί απλά θα πηγαίνει καλά.

Τι ύφος είναι αυτό; :confused: Τώρα γούσταρε ο φίλος DSL, τώρα έβαλε την ντέμο. Θα διαλέξει και περίοδο δηλαδή; :wacko: Μα τι λογική είναι αυτή; "Γνώριζες ότι έχει πρόβλημα, πήρες τώρα ντέμο για να την κακοχαρακτηρίσεις..." :blink: Όπως λέει και ο Μπάγερν, το πρόβλημα έχει εδώ και μήνες πολλούς...

 

Να σημειώσω όμως επειδή εδώ είμαστε αντικειμενικοί (εδώ στο myphone κάνουμε ρεπορτάζ :lol: ) ότι χθες δοκίμασα κι εγώ μια ντέμο από Βιβόντι περιοχή Γουδί/Αθήνα και πήγαινε όπως ακριβώς πάει και η HOL. Κατέβαζε με 37Κ όπως ακριβώς και η HOL. Όχι με 40 βέβαια για 384 γραμμή, αλλά ούτε και με 7Κ όπως στην Τούμπα...

Κάποιος είπε ότι από αύριο τον ενημέρωσαν ότι θα ολοκληρωθεί η αναβάθμιση, αλλα στην πράξηθα φανεί.

Ήμαρτον, όχι άλλη αναβάθμιση!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμήτες.

Πριν 1 μήνα είχα κάνει αίτηση Vivodi Full LLU για το καινούριο μου σπίτι. Είμουν υπό μετακόμιση και περίμενα το DSL για να μετακομίσω οριστικά. Πριν μερικές μέρες πήγα και τα τελευταία πράγματα στο καινούριο μου σπίτι στο Μοσχάτο και περίμενα από στιγμή σε στιγμή το DSL...Μάταιά όμως....

Χθες το απόγευμα τηλεφώνησα στην Vivodi και η κοπέλα δεν έβρισκε την αίτησή μου!!! Μίλησα με άλλους 2 υπαλλήλους σήμερα αλλά μάταια...Ισχυρίζονται ότι η αίτηση δεν έφτασε ποτέ. Εμένα δεν με ενδιαφέρει αν φταίει η Vivodi, το Πλαίσιο ή η Courier. Ποιος θα με αποζημιώσει για τον 1 μήνα ταλαιπωρίας;;;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα με αποζημιώσει για τον 1 μήνα ταλαιπωρίας;;;

 

Αυτός :p 1-0 :up:

 

Το Πλαίσιο τι δουλειά έχει? Θα σου πρότεινα καλύτερα για να σιγουρευτείς να πας στα γραφεία της vivo για να κάνεις την αίτηση... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεται ας τροποποιήσει κάποιος mod την εικόνα που υπάρχει στο faq και να βάλει αυτήν στη θέση της:

http://www.myphone.gr/gallery/data/3031/9Vivodi31.gif

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ωχχχχ ρε παιδια μεσημεριατικα...

 

Το thread κλειδωνει μεχρι να ηρεμησουν λιγο καποιοι και να καταλαβουν οτι εδω δεν ειναι γηπεδο.

 

@lewton done, thanks :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε ξανά... Θερμή παράκληση όχι κοκορομαχίες και προσωπικά[β] σχόλια, σαν αυτά που έφυγαν....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμήτες.

Πριν 1 μήνα είχα κάνει αίτηση Vivodi Full LLU για το καινούριο μου σπίτι. Είμουν υπό μετακόμιση και περίμενα το DSL για να μετακομίσω οριστικά. Πριν μερικές μέρες πήγα και τα τελευταία πράγματα στο καινούριο μου σπίτι στο Μοσχάτο και περίμενα από στιγμή σε στιγμή το DSL...Μάταιά όμως....

Χθες το απόγευμα τηλεφώνησα στην Vivodi και η κοπέλα δεν έβρισκε την αίτησή μου!!! Μίλησα με άλλους 2 υπαλλήλους σήμερα αλλά μάταια...Ισχυρίζονται ότι η αίτηση δεν έφτασε ποτέ. Εμένα δεν με ενδιαφέρει αν φταίει η Vivodi, το Πλαίσιο ή η Courier. Ποιος θα με αποζημιώσει για τον 1 μήνα ταλαιπωρίας;;;

 

 

Asta aderfe mhn ta psaxneis.kai gw to idio epa8a prro mias evdomadas.Ekana aithtsh sto Plaisio den hxera pou exei grafeia,ekei pou ta valane kai phra thl na ma8w pws paei.kai m leei h kopelia oti den thn vrhskei kai mallon dromologh8hke gia ton pOTE.kala lew xarhka o m....s!!!! :lol: :lol: :lol: Paw sthn ek8esh milaw me thn ypeu8hnh kai m leei 8a to psaxw kai 8a sou pw.Ontws to psaxnei kai thn epomenh mera ma8ainw pws den yparxei aithsh.Meipan genika pws sto plaisio ta atoma den ta pane kala me thn vivo.M lene ela na thn xanakaneis thn aithsh.Shmera to prwi m thl apto plaisio kai m lene ena geitoniko thlefwnaki(gia 2 fora) kai tous ekraxa kai lew opoia aithsh ginei prwth.Pou shmainei kante kamia 10aria aithseis kai opoia ftasei prwth ston OTE.

 

Oso gia thn vivo sth B. Ellada mhn mas xalate twra.Oxi mapa internet.Den 8atantexw.Eixa synh8hsei sta 45kbps ths forthnet persi,mhn m xalate to kefi.Mapa to karpouzi dhladh?Gia Thessaloniki milaw.Kentro.

 

 

Telos,h ypeu8hnh B. Ellados marketing mou eipe pws 8a teleiwne autes tis meres oi anava8mish me thn A8hna.Alla ths thn eipa gia persi pou den eixe internet polu laos edw panw kai meipe nai den eixe alla mporouses na mpeis. :lol: :lol: :lol: :lol: tespa egw riskara kai evala full LLU me DSL phone.Kalh fash ti lete?

 

 

To ATA pou sou dinoune xrhsimopoiei 8ura enthernet,giati egw tous noikiasa to Alcatel to 585 me 4 8ures kai xreiazomai tis 2 sigoura.

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μη τρομοκρατεισαι, ισως με full llu να ειναι καλυτερα τα πραγματα. Εγω μεσω οτε δοκιμασα και ηταν χαλια στη Τουμπα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σκέφτηκα το εξής (έως να θιάξει και όπωτε) , όμως δεν ξέρω στην πράξη τι γίνεται.

 

Ακόμα και με Full LLU μπορείτε να έχετε πρόσβαση στην HOL.

Πιθανόν αν πέρνατε την προσφορά της HOL, και αν η Vivodi στην Β. Ελλάδα έχει ξεχωριστή σύνδεση με την HOL (μπορεί με την HOL να συνδέεται τοπικά), και όχι από την γραμμή που έχει μπουκώσει να μην έχετε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Vivodiανοι φιλοι μου σας ερχομαι με 1mbit! :) Shared LLU θα βαλω και ψα πληρωνω μονο απλα την pstn στον ΟΤΕ.Το θεμα ειναι το εξης.Επειδη εμενα το σπιτι μου απεχει περι τα 5,5km απ' το κεντρο του οτε πριν κανω καποια κινηση,θα εχω προβλημα με τις ταχυτητες?? :( Απο ταχυτητες η Vivodi τελικα εχει καλες?Η 1024 δλδ με ποσο παει αυτη τη στιγμη?
Link to comment
Share on other sites

Vivodiανοι φιλοι μου σας ερχομαι με 1mbit! :) Shared LLU θα βαλω και ψα πληρωνω μονο απλα την pstn στον ΟΤΕ.Το θεμα ειναι το εξης.Επειδη εμενα το σπιτι μου απεχει περι τα 5,5km απ' το κεντρο του οτε πριν κανω καποια κινηση,θα εχω προβλημα με τις ταχυτητες?? :( Απο ταχυτητες η Vivodi τελικα εχει καλες?Η 1024 δλδ με ποσο παει αυτη τη στιγμη?

 

Αν είσαι Β. Ελλάδα έχει πρόβλημα.

Είχαν πει ότι σήμερα θα λυνότανε, όμως.... Καλύτερα να σου πουν παιδιά από Β. Ελλάδα τι γίνεται σήμερα, και ακόμα καλύτερα πάρε ένα demo να δεις στην πράξη τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι απο Β.Ελλαδα.. :) Πελλοπονησο ειμαι.. :) Να σας πω..Για να βαλω shared δεν χρειαζεται να με καλυπτει το δικτυο της vivodi ε?Οπως στο full llu πχ.H Vivo χρησιμοποιει την γραμμη του ΟΤΕ ε?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι απο Β.Ελλαδα.. :) Πελλοπονησο ειμαι.. :) Να σας πω..Για να βαλω shared δεν χρειαζεται να με καλυπτει το δικτυο της vivodi ε?Οπως στο full llu πχ.H Vivo χρησιμοποιει την γραμμη του ΟΤΕ ε?

Kι όμως πρέπει... :(

Δε μπορείς να βάλεις shared αν δε μπορείς να βάλεις full.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια είμαι αρχάριος στο Adsl και ήθελα να ρωτήσω τα εξής: είχα ΟΤΕ σταθερό το οποίο κατήργησα θέλω να βάλω ADSL χωρίς καθόλου τηλέφωνο άρα χωρίς μεσολάβηση του ΟΤΕ. Είχα χαρεί με τη Vivodi και το Full LLU. Είμαι θεσσαλονίκη κέντρο (ΧΑΝΘ). Το τηλεφωνικό κέντρο μου απο όσο ξέρω είναι στην Ερμού. Η απόσταση αυτή του τηλ. κέντρου έχει να κάνει με την απόδοση του ADSL στην περίπτωσή μου; Επίσης θα αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα με το παιδί από Τούμπα (χάλια ταχύτητα); Όλο το δίκτυο της Vivodi είναι τόσο χάλια στη θεσσαλονίκη;Με παροχέα Adsl πρόσβασης Vivodi και με κάποιον άλλον παροχέα internet π.χ. HOL ή Sparknet θα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα; Δηλαδη το αρνητικό της Vivodi από αυτά που διάβασα ως προς την ταχύτητα είναι η πρόσβαση ή το νετ που παρέχει ή και τα 2; Υποτίθεται ότι έκανε αναβάθμιση το δίκτυο της και ιδιαίτερα για θεσσαλονίκη θα καθυστερούσε περισσότερο αλλά θα την ολοκλήρωνε μέχρι 15 Σεπτεμβρίου. Υπήρξε καμία βελτίωση τελικά; Σορρυ αν εγραψα κάτι κουφό δεν ξέρω πολλά απο Dsl!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια είμαι αρχάριος στο Adsl και ήθελα να ρωτήσω τα εξής: είχα ΟΤΕ σταθερό το οποίο κατήργησα θέλω να βάλω ADSL χωρίς καθόλου τηλέφωνο άρα χωρίς μεσολάβηση του ΟΤΕ. Είχα χαρεί με τη Vivodi και το Full LLU. Είμαι θεσσαλονίκη κέντρο (ΧΑΝΘ). Το τηλεφωνικό κέντρο μου απο όσο ξέρω είναι στην Ερμού. Η απόσταση αυτή του τηλ. κέντρου έχει να κάνει με την απόδοση του ADSL στην περίπτωσή μου; Επίσης θα αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα με το παιδί από Τούμπα (χάλια ταχύτητα); Όλο το δίκτυο της Vivodi είναι τόσο χάλια στη θεσσαλονίκη;Με παροχέα Adsl πρόσβασης Vivodi και με κάποιον άλλον παροχέα internet π.χ. HOL ή Sparknet θα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα; Δηλαδη το αρνητικό της Vivodi από αυτά που διάβασα ως προς την ταχύτητα είναι η πρόσβαση ή το νετ που παρέχει ή και τα 2; Υποτίθεται ότι έκανε αναβάθμιση το δίκτυο της και ιδιαίτερα για θεσσαλονίκη θα καθυστερούσε περισσότερο αλλά θα την ολοκλήρωνε μέχρι 15 Σεπτεμβρίου. Υπήρξε καμία βελτίωση τελικά; Σορρυ αν εγραψα κάτι κουφό δεν ξέρω πολλά απο Dsl!

 

Στο μονο που μπορω να σου απαντησω με σιγουρια ειναι οτι ναι παιζει ρολο η αποσταση που εισαι απο το τηλεφωνικο κεντρο (dslam) αλλα εσυ εισαι πολυ κοντα, δεν πρεπει να εισαι πανω απο 300μ σε ευθεια οποτε θα εισαι μια χαρα απο αποψη αποστασης.

 

Επισης αν παρεις γραμμη βιβοντι για παροχεα θα εχεις βιβοντι ή hol, δεν μπορεις να επιλεξεις αλλον.

 

Ριξε μια ματια και στο http://www.adslgr.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...