Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Mα καλά, γίνεται ADSL χωρίς ΟΤΕ;

 

Γίνεται! Η Vivodi είναι μια από τις λίγες (για την ακρίβεια μόλις δυο) εταιρίες στην Ελλάδα που παρέχουν αυτή τη στιγμή αυτόνομα ευρυζωνικές συνδέσεις σε ιδιώτες πελάτες και η μόνη που το κάνει με κόστος χαμηλότερο από τον ΟΤΕ. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να αποκτήσεις ADSL από τη Vivodi παρακάμπτοντας τον ΟΤΕ (με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για τον καθένα).

Επίσης η Vivodi λειτουργεί και ως κανονικός ISP μέσω ΟΤΕ, δηλαδή πουλά συνδέσεις ADSL σε όσους έχουν βάλει ADSL γραμμή από τον ΟΤΕ. Έχε την υπόψη αν βάλεις ADSL μέσω ΟΤΕ μιας και είναι (με μικρή διαφορά βέβαια) η φθηνότερη. Αυτή ήταν μάλλον η τελευταία αναφορά στη σύνδεση Vivodi μέσω ΟΤΕ, από δω και στο εξής θα αναφέρομαι αποκλειστικά στη σύνδεση με το δίκτυό της εκτός αν τονίσω κάτι διαφορετικό.

 

 

2. Ωραία όλα αυτά, είναι καλή όμως η σύνδεση με το internet;

 

Είναι!

Το σερφάρισμα και το downloading είναι κατά γενική ομολογία ταχύτατα και σταθερότατα. Σε αυτό συμβάλλει το γεγονός ότι έχει το δικό της δίκτυο και δεν είναι υποχρεωμένη να περνάει από τα υπερπαραγεμισμένα και όχι ιδιαίτερα καλά DSLAMs του ΟΤΕ αλλά και η πρόσφατη αναβάθμιση που έκανε η εταιρία στη διεθνή της διασύνδεση. Επίσης ένα μεγάλο πρόβλημα που είχε παλιότερα η εταιρία, τα αρκετά υψηλά pings (δηλαδή χοντρικά η καθυστέρηση να συνδεθεί με τον άλλο server), τα οποία προβλημάτιζαν ιδιαίτερα όσους έπαιζαν on-line games, έχει εξαλειφθεί από όταν έγινε η αναβάθμιση.

 

 

3. Πώς θα ξέρω αν με καλύπτει;

 

Είναι απλό. Πάς στο www.vivodi.gr και συμπληρώνεις το τηλέφωνό σου στη φόρμα. Αν δεν έχεις ακόμα σταθερό βάλε το τηλέφωνο ενός γείτονα (αν είναι στην ίδια πολυκατοικία ακόμα καλύτερα).

  • Αν σου εμφανίσει κάτι σαν "ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ (μέσω ADSL access by Vivodi)" κατά πάσα πιθανότητα* σε καλύπτει με το δίκτυό της.
  • Αν σου εμφανίσει κάτι σαν "ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ (μέσω DSL πρόσβασης OTE)" δε σε καλύπτει με το δικό της δίκτυο παρά μόνο μέσω πρόσβασης ΟΤΕ.
  • Αν εμφανίσει κάτι σαν "ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ", δεν πειράζει, καλή είναι και η ISDN.

Από ότι λέει η εταιρία το δίκτυό της θα επεκταθεί κι άλλο μέχρι το τέλος του έτους.

*Αν είσαι σε οπτικές ίνες δε σε καλύπτει ακόμα και αν στο site βγάζει ότι σε καλύπτει, αλλά αυτό είναι σχετικά σπάνιο.

 

 

4. Με καλύπτει! :D Και τώρα;

 

Και τώρα ήρθε η ώρα να καταλήξεις καταρχάς ποιός από τους 2 διαθέσιμους τρόπους πρόσβασης σου ταιριάζει: πλήρης αδεσμοποίηση τοπικού βρόγχου (full LLU) ή μεριζόμενη πρόσβαση σε αυτόν (shared LLU) και στη συνέχεια ποιά ταχύτητα σε ενδιαφέρει.

 

 

5. Full LLU. Δηλαδή;

 

Δηλαδή πλήρης αδεσμοποίηση τοπικού βρόγχου. Αυτό σημαίνει ότι θα φέρει η Vivodi μια νέα γραμμή αποκλειστικά για το ADSL μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας/του σπιτιού σου. Όπως καταλαβαίνεις αν βάλεις full LLU μπορείς να κόψεις τελείως τον ΟΤΕ ή να μη βάλεις καν ΟΤΕ αν δεν έχεις ήδη.

Εδώ πρέπει να προσέξεις το εξής αν έχεις σκοπό να έχεις παράλληλα και ΟΤΕ και full LLU: αν το σπίτι είναι παλιό και έχει μόνο μια γραμμή εγκατεστημένη πρέπει να φέρεις ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει καινούρια από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα. Αν έχει 2 γραμμές (όπως σχεδόν όλα τα σπίτια μετά το 1980) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, το ADSL θα περάσει από τη δεύτερη γραμμή.

Στη γραμμή αυτή συνδέεται το modem ή ο router σου και είσαι έτοιμος. Δε χρειάζονται φίλτρα και splitter.

 

 

6. Το shared LLU που διαφέρει;

 

Στη μεριζόμενη πρόσβαση στον τοπικό βρόγχο η Vivodi δε φέρνει νέα γραμμή στο σπίτι σου αλλά (όπως λέει και το όνομα) μοιράζεται τη γραμμή του ΟΤΕ, δηλαδή περνάει το ADSL από το ίδιο καλώδιο που περνάει ο ΟΤΕ το τηλέφωνο. Πιο συγκεκριμένα το ADSL χρησιμοποιεί τις υψηλές συχνότητες του καλωδίου και το τηλεφωνο τις χαμηλές.

Σε αυτήν την περίπτωση είναι απαραίτητο να μπει ένας splitter στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού ή φίλτρα μπροστά από κάθε τηλεφωνική συσκευή (ακριβώς όπως θα γινόταν και αν έβαζες ADSL από τον ΟΤΕ) για να μην κάνουν παράσιτα το ένα στο άλλο. Φυσικά μπορείς να σερφάρεις και να μιλάς ταυτόχρονα στο σταθερό χωρίς κανενα πρόβλημα.

Γενικά το shared LLU μοιάζει πάρα πολύ με το ADSL που παρέχει ο ΟΤΕ. Η μόνη διαφορά είναι ότι από το κέντρο του ΟΤΕ η γραμμή δίνεται στη Vivodi και συνδέεται με το δικό της DSLAM αντί να περάσει πρώτα από το DSLAM του ΟΤΕ και στη συνέχεια να συνδεθεί με τον ISP. (Σε περίπτωση που δε σε καλύπτει η Vivodi με το δικό της δίκτυο και συνδεθείς μέσω πρόσβασης ΟΤΕ θα γίνει το δεύτερο.)

Εννοείται ότι δεν έχει καμία σημασία αν η γραμμή του ΟΤΕ είναι ISDN ή PSTN και ότι δεν επηρεάζεται όποια εναλλακτική εταιρία σταθερής χρησιμοποιείς.

 

 

7. Έχουν διαφορά στην ποιότητα αυτά τα 2;

 

Όχι, δεν έχει διαπιστώσει κανείς κάτι τέτοιο και δεν υπάρχει και κανένας λόγος να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

 

8. Ενδιαφέροντα μου ακούγονται. Το κόστος που κυμαίνεται;

 

Δες τα links με τις τιμές. Πληρώνεις 2 πάγια το μήνα: το πάγιο για την πρόσβαση (shared ή full LLU για να μην ξεχνιόμαστε) και το πάγιο της σύνδεσης (το οποίο είναι αυτό που ισχύει και για σύνδεση μέσω ADSL πρόσβασης OTE).

  • Για την πρόσβαση δες εδώ: http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=14
    Είναι προφανές ότι αν δεν έχεις σκοπό να κόψεις τον ΟΤΕ στο μέλλον καλό θα ήταν να προτιμήσεις το shared LLU μιας και είναι αρκετά φθηνότερο.
  • Για τη σύνδεση έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε 3 πακέτα: DSLnet, DSLnet static και DSLnet SOHO. Οι τιμές είναι εδώ: http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=16 (επίσης "Πόσο κοστίζει;")
    Όπως θα διαπιστώσεις με λίγο ψάξιμο είναι οι χαμηλότερες τιμές της αγοράς για συνδέσεις αορίστου χρόνου.

Εννοείται ότι δε θα πληρώσεις εγκατάσταση μιας και είναι κάτι πανεύκολο, οπότε το κόστος ενεργοποίησης είναι περίπου 35 ευρώ (29,9+ΦΠΑ).

Eπίσης αν δε διαθέτεις ADSL modem/router, η εταιρία νοικιάζει τον Αlcatel Speedtouch 530(i) έναντι 2,9€ +ΦΠΑ το μήνα.

 

 

9. Επειδή μπερδεύτηκα, μπορείς να δώσεις έναν πίνακα με το συνολικό κόστος;

 

Φυσικά. :)

Στόν πίνακα φαίνεται πόσο κοστίζει συνολικά το ADSL ανάλογα με το αν βάλεις full LLU, shared LLU ή αν πάρεις πρόσβαση ΟΤΕ από τη Vivodi:

http://www.myphone.gr/gallery/data/3031/9Vivodi31.gif

Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ.

 

10. Κάπου πήρε το αυτί μου ένα DSLphone. Tι φρούτο είναι πάλι αυτό;

 

Η Vivodi λάνσαρε πριν λίγο καιρό την υπηρεσία DSLphone. Όπως λέει και το όνομά του είναι σταθερή τηλεφωνία μέσω ADSL με νέο νούμερο τηλεφώνου. Για να το βάλεις πρέπει να έχεις Vivodi ADSL μέσω του δικού της δικτύου, είτε full LLU είτε shared LLU δηλαδή.

Σίγουρα ως υπηρεσία θα φανεί χρήσιμη σε όσους έχουν βάλει full LLU και δεν έχουν σταθερό από τον ΟΤΕ αλλά και σε όσους έχουν shared LLU και ενδιαφέρονται να αποκτήσουν νέο αριθμό σταθερού χωρίς τρελό κόστος αλλά και γενικά σε όσους θέλουν τη φθηνότερη σταθερή τηλεφωνία στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή.

Παρέχει 2 αριθμούς τηλεφώνου (για Αθήνα αρχίζουν από 211...) και υπηρεσίες όπως αναμονή κλήσης, εκτροπή κλήσης, τριμερή επικοινωνία, εμφάνιση ή απόκρυψη αριθμού. Όλα αυτά με πάγιο 8 ευρώ το μήνα χωρίς ΦΠΑ. Με αυτό το πάγιο δίνονται και δωρεάν 500 λεπτά oμιλίας το μήνα για κλήσεις προς σταθερά τηλέφωνα (αστικά και υπεραστικά).

Δες και τις πλήρεις χρεώσεις του DSLphone για κάθε τύπο κλήσεων. Είναι εμφανές ότι είναι με διαφορά φθηνότερο από την εναλλακτική τηλεφωνία μέσω ΟΤΕ και φυσικά από τον ίδιο τον ΟΤΕ.

Aπαραίτητος εξοπλισμός: Για να βάλεις DSLphone πρέπει καταρχάς να έχεις συμβατό router, δηλαδή κάποιο μοντέλο της Alcatel από τα Speedtouch 530(i), 510(i) και 585(i). Επίσης χρειάζεσαι μια συσκευή που λέγεται ΑΤΑ η οποία συνδέεται πάνω στον router και την οποία δίνει δωρεάν η Vivodi για όσο καιρό θα είσαι συνδρομητής. Τέλος χρειάζεσαι και 1 ή 2 κανονικές τηλεφωνικές συσκευές (μια για κάθε νούμερο) οι οποίες συνδέονται στις κατάλληλες υποδοχές πάνω στο ΑΤΑ.

 

 

11. Ωραία. Τι άλλο πρέπει να γνωρίζω για το DSLphone;

 

Κάτι πολύ σημαντικό είναι ότι αν βάλεις DSLphone μπορείς να ελέγχεις το λογαριασμό σου μέσω του e-billing της Vivodi (πάνω δεξιά στην κεντρική σελίδα του site της).

Δυστυχώς αν βάλεις DSLphone δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακόμα τη φορητότητα για να κρατήσεις το νούμερο που ήδη έχεις από τον ΟΤΕ. Ελπίζουμε αυτό να γίνει σύντομα εφικτό.

Όσον αφορά την ποιότητα της ομιλίας με το DSLphone, οι απόψεις τριίστανται. Άλλοι δηλώνουν ικανοποιημένοι άλλοι αντιμετωπίζουν προβλήματα όταν συγχρόνως χρησιμοποιούν το internet και τέλος πολύ λίγοι έχουν προβλήματα στην ομιλία και χωρίς να χρησιμοποιούν το internet. Τα περισσότερα πάντως προβλήματα που είχαν διάφοροι χρήστες φαίνεται ότι λύθηκαν ύστερα από την κίνηση της Vivodi να τους δώσει έξτρα bandwitch το οποίο δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το internet παρά μόνο από το DSLphone.

Για απορίες σχετικά με την ποιότητα και τη λειτουργία του DSLphone μπορείς να δεις σε άλλα threads στα Ευρυζωνικά Δίκτυα και εδώ.

 

 

12. Μάλιστα. Σκέφτομαι να συνδεθώ με Vivodi. Τι πρέπει να κάνω;

 

Πάρε τηλέφωνο στο 13880 για πληροφορίες.

Στέλνουν σπίτι τις αιτήσεις ή μπορείς και να τις βρεις στο site τους και στη συνέχεια τους τις στείλεις με κούριερ (Speedex) με δική τους χρέωση. Εναλλακτικά μπορείς να πάς και στα γραφεία τους στο Χαλάνδρι (τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα, στα παλιά τους γραφεία, στη Βικτώρια) για να συμπληρώσεις τη χαρτούρα.

 

 

13. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω;

 

Ναι.

Δυστυχώς το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών είναι ψιλομέτριο, αν και βελτιωμένο σε σχέση με παλιότερα. Από την άλλη οι τεχνικοί είναι πολύ καλοί όποτε τους χρειαστείς.

Επίσης ο πρώτος λογαριασμός κατά πάσα πιθανότητα θα αργήσει πολύ να έρθει, αυτό δείχνει η εμπειρία άλλων χρηστών.

 

 

14. Δηλαδή αυτό ήταν όλο;

 

Ναι! :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eπειδή τελευταία όλο και περισσότεροι ρωτάνε για τη Vivodi, για το DSLphone κλπ και επειδή είναι κουραστικό να γράφεις συνέχεια τα ίδια αλλά και επειδή δεν είναι καλό να μην απαντάς σε κάποιον που ρωτάει αποφάσισα να γράψω ένα ιδιότυπο FAQ στο οποίο προσπαθώ να λύσω όσες απορίες θα μπορούσε να έχει κάποιος σχετικά με την εταιρία.

Μπορεί να χρησιμεύσει και για να δίνουμε link σε όποιον ρωτάει.

Ευχαριστώ όσους το διαβάσουν και περιμένω σχόλια με pm. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τον αναλυτικότατο οδηγό του lewton (Thanks!!! :D ) ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση του τι υπήρχε στο προηγούμενο thread... Μετά από ένα γερό μπάσιμο στην αγορά, η Vivodi ταλαιπώρησε λίγους μήνες το κόσμο με την ανεπάρκεια του δικτυού της , αλλά τώρα φαίνεται πως πήρε το μάθημα της, έχει βελτιωθεί σημαντικά, επεκτείνει το ιδιόκτητο δίκτυο της και ρίχνει τις τιμές.....

 

Η γνώμη σας, τα σχόλια και οι εντυπώσεις σας ακολουθούν!

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για τον κόπο.

 

Καλό θα ήταν να αναφέρεις για το πιλοτικό που δίνει aDSL2 (είναι η μόνη εταιρεία που έχει ξεκινήσει κάτι τέτοιο), ταχύτητες, ποιοί το δικαιούνται, περιοχές και έως πότε θα το δίνει.

Link to comment
Share on other sites

επεκτείνει το ιδιόκτητο δίκτυο της και ρίχνει τις τιμές.....

 

Για δώσε μια εσωτερική ενημέρωση... ειδικά για τις τιμές... :alien:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια παιδιά!!! Εγώ θέλω να βάλω dsl αλλά θέλω να πάρω τη vivodi μόνο ως provider επειδή έχει το φθηνότερο μηνιάτικο (20Ε) και είναι χωρίς συμβόλαιο. Ωστόσο την γραμμή θα την ενεργοποιήσω στον ΟΤΕ. Γίνεται αυτό??? Δηλαδή γίνεται να πάρεις την vivodi μόνο ως provider? Εμένα μου έβγαλε:"Υπάρχει διαθεσιμότητα ΑDSL μέσω του δικτύου τoυ OTE".

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια παιδιά!!! Εγώ θέλω να βάλω dsl αλλά θέλω να πάρω τη vivodi μόνο ως provider επειδή έχει το φθηνότερο μηνιάτικο (20Ε) και είναι χωρίς συμβόλαιο. Ωστόσο την γραμμή θα την ενεργοποιήσω στον ΟΤΕ. Γίνεται αυτό??? Δηλαδή γίνεται να πάρεις την vivodi μόνο ως provider? Εμένα μου έβγαλε:"Υπάρχει διαθεσιμότητα ΑDSL μέσω του δικτύου τoυ OTE".

Tότε μπορείς ή να τα παραγγείλεις και τα 2 από τη vivodi (και θα ισχύουν οι τιμές της τρίτης στήλης του πίνακα μείον τις μειώσεις που έκανε πρόσφατα ο ΟΤΕ) ή να πάρεις χώρια τη γραμμή και χώρια τη σύνδεση, οπότε θα πληρώνεις 2€ περισσότερα σε κάθε ταχύτητα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Tότε μπορείς ή να τα παραγγείλεις και τα 2 από τη vivodi (και θα ισχύουν οι τιμές της τρίτης στήλης του πίνακα μείον τις μειώσεις που έκανε πρόσφατα ο ΟΤΕ) ή να πάρεις χώρια τη γραμμή και χώρια τη σύνδεση, οπότε θα πληρώνεις 2€ περισσότερα σε κάθε ταχύτητα.

Δηλαδή βλέπω τον πίνακα που λέει DSLnet SOHO? είναι με φπα ή χωρίς? Στην τιμή για 384 που είναι 43,90Ε τελικά με φπα και όλα πόσο βγαίνει το μήνα?

http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=16

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βλέπω τον πίνακα που λέει DSLnet SOHO? είναι με φπα ή χωρίς? Στην τιμή για 384 που είναι 43,90Ε τελικά με φπα και όλα πόσο βγαίνει το μήνα?

http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=16

Όχι το SOHO είναι το επαγγελματικό.

Οι τιμές εκεί είναι χωρίς ΟΤΕ.

Η στήλη DSLnet ισχύει για όσους πάρουν και γραμμή (Vivodi ή ΟΤΕ) από αυτούς και η στήλη DSLnet (ΑΡΥΣ ΛΙΑΝΙΚΗ) είναι για όσους πάρουν σκέτη σύνδεση από αυτούς.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άρα με φπα είναι 22,50Ε το AΡΥΣ ADSLaccess σε 384/128. Αυτό είναι το πάγιο που θα πληρώνω κάθε μήνα στην vivodi, έτσι? Άρα είναι 18,90 ο ΟΤΕ και 22,5Ε η vivodi (μόνο ως provider) δηλαδή σύνολο 41,4Ε το μήνα. Αν επιλέξω να πληρώνω στην vivodi το πάγιο του ΟΤΕ, τότε τι πληρώνω? Δίνει τπτ δώρο αν επιλέξω ενεργοποίηση της γραμμής του ΟΤΕ από την vivodi?

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Άρα με φπα είναι 22,50Ε το AΡΥΣ ADSLaccess σε 384/128. Αυτό είναι το πάγιο που θα πληρώνω κάθε μήνα στην vivodi, έτσι? Άρα είναι 18,90 ο ΟΤΕ και 22,5Ε η vivodi (μόνο ως provider) δηλαδή σύνολο 41,4Ε το μήνα. Αν επιλέξω να πληρώνω στην vivodi το πάγιο του ΟΤΕ, τότε τι πληρώνω? Δίνει τπτ δώρο αν επιλέξω ενεργοποίηση της γραμμής του ΟΤΕ από την vivodi?

Όχι ακριβώς.

Είναι 15,9 ο ΟΤΕ (με ΦΠΑ 18,92) και 16,9 η Βιβόδι (με ΦΠΑ 20,11).

Σύνολο λοιπόν 39,03€.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο ραμ όντως αυτήν την τιμή δίνει (20,11 με φπα) αλλά είναι η τιμή Full LLU. Εγώ τελικά βλέπω την Full LLU ή την AΡΥΣ ADSLaccess?

Sorry αλλά μπερδεύομαι πολύ με αυτό και δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεως!!! :O

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Στο ραμ όντως αυτήν την τιμή δίνει (20,11 με φπα) αλλά είναι η τιμή Full LLU. Εγώ τελικά βλέπω την Full LLU ή την AΡΥΣ ADSLaccess?

Sorry αλλά μπερδεύομαι πολύ με αυτό και δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεως!!! :O

Το ΑΡΥΣ ΟΤΕ, το shared LLU και το full LLU είναι οι επιλογές που δίνει η Vivodi για την πρόσβαση. Εσύ δε μπορείς να πάρεις τα 2 δεύτερα αφού σε καλύπτει μόνο μέσω ΟΤΕ.

Δεδομένου λοιπόν ότι θα πάρεις την πρόσβαση από τον ΟΤΕ, θα κάνεις σύνδεση DSLnet λιανικής στη vivodi, και άρα κοιτάς τις τιμές στην 4η στήλη στο link που έδωσες πιο πάνω (το link ήταν σωστό).

 

Για να την αποκτήσεις θα συμπληρώσεις αυτήν την αίτηση, δε θα γράψεις τίποτα στο πλαίσιο "Μέσω δικτύου Vivodi", και θα επιλέξεις στο πλαίσιο "Μέσω δικτύου ΟΤΕ" το κουτάκι "διαθέτει ήδη ο συνδρομητής".

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Εσύ έχεις vivodi? Από ταχύτητες τι λέει? Πάντως δεν θα βάλω τώρα γιατί υπάρχει το RAM ;)

Και πάλι ευχαριστώ!!!

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Εσύ έχεις vivodi? Από ταχύτητες τι λέει? Πάντως δεν θα βάλω τώρα γιατί υπάρχει το RAM ;)

Και πάλι ευχαριστώ!!!

Να 'σαι καλά. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω επαφή τον τελευταίο καιρό με τιμές, μπορεί να με ενημερώσει κάποιος ποια είναι η απόλυτα φτηνότερη λύση;

Internet μέσω Vivodi shared LLU και τηλεφωνα μέσω ΟΤΕ

Ιnternet μέσω άλλου ISP και τηλέφωνα μέσω ΟΤΕ

 

Μιλάω ΜΟΝΟ για πάγια γραμμών και χρεώσεις ISP's. Χρεώσεις τηλεφωνημάτων, ενναλακτικοί κτλ δε μας νοιάζουν.

 

Λύση μέσω DSLPhone δεν παίζει γιατί πρέπει να τραβηχτεί καλώδιο στον 3ο όροφο, οπότε αναγκαστικά κρατάμε τον ΟΤΕ για τα τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω επαφή τον τελευταίο καιρό με τιμές, μπορεί να με ενημερώσει κάποιος ποια είναι η απόλυτα φτηνότερη λύση;

Internet μέσω Vivodi shared LLU και τηλεφωνα μέσω ΟΤΕ

Ιnternet μέσω άλλου ISP και τηλέφωνα μέσω ΟΤΕ

 

Μιλάω ΜΟΝΟ για πάγια γραμμών και χρεώσεις ISP's. Χρεώσεις τηλεφωνημάτων, ενναλακτικοί κτλ δε μας νοιάζουν.

 

Λύση μέσω DSLPhone δεν παίζει γιατί πρέπει να τραβηχτεί καλώδιο στον 3ο όροφο, οπότε αναγκαστικά κρατάμε τον ΟΤΕ για τα τηλέφωνα.

Oι τιμές του shared LLU είναι ασυναγώνιστες (τις βλέπεις στον πίνακα πιο πάνω).

Μόνο το φοιτητικό που θα δώσει ο ΟΤΕ θα είναι φθηνότερο, και αυτό αν δεν έχει περιορισμό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται αν χρειάζεται για το DSLphone η εγκατάσταση δεύτερης γραμμής?

Είναι ταλαιπωρία?(πρεπει να τραβήξουν καλώδια μέχρι τον όροφο,νανοίξουν τρύπες κ.λ.π.)

Επίσης ο ηλεκτρολόγος πόαα σας πήρε ? :D

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται αν χρειάζεται για το DSLphone η εγκατάσταση δεύτερης γραμμής?

Είναι ταλαιπωρία?(πρεπει να τραβήξουν καλώδια μέχρι τον όροφο,νανοίξουν τρύπες κ.λ.π.)

Επίσης ο ηλεκτρολόγος πόαα σας πήρε ? :D

 

ευχαριστώ

Τίποτα από όλα αυτά δε χρειάζεται.

Το ΑΤΑ συνδέεται στον ρούτερ και πάνω στο ΑΤΑ μπαίνουν οι τηλεφωνικές συσκευές. Τhat simple.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε βασικά δεν έχω DSL ακόμα , απλά σκεφτομαι να τα βάλω και τα 2 μαζί (dsl kai dslphone) γιαυτό ρωτάω αν χρειάζεται δεύτερη γραμμή που θανεβει μέχρι τον όροφο.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε βασικά δεν έχω DSL ακόμα , απλά σκεφτομαι να τα βάλω και τα 2 μαζί (dsl kai dslphone) γιαυτό ρωτάω αν χρειάζεται δεύτερη γραμμή που θανεβει μέχρι τον όροφο.

Θα χρειαστεί φτάνει μόνο μια γραμμή από το ΚΑΦΑΟ ως το διαμέρισμά σου και μόνο αν βάλεις full LLU και συγχρόνως κρατήσεις και τον ΟΤΕ. Αυτό όμως είναι χαζό.

Ή θα κόψεις τον ΟΤΕ και θα βάλεις full LLU ή θα κρατήσεις τον ΟΤΕ και θα βάλεις shared LLU. Σε αυτές τις περιπτώσεις δε χρειάζεται δεύτερο καλώδιο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

MERCY φίλε !

Καλά τόσο άσχετοι είναι στη vivodi ? όταν τους είπα ότι θέλω να καταργήσω τη γραμμή μου είπαν υποχρεωτικά ότι πρέπει να τραβήξω 2η γραμμή !!!

Link to comment
Share on other sites

MERCY φίλε !

Καλά τόσο άσχετοι είναι στη vivodi ? όταν τους είπα ότι θέλω να καταργήσω τη γραμμή μου είπαν υποχρεωτικά ότι πρέπει να τραβήξω 2η γραμμή !!!

Απλά όταν έρθει ο τεχνικός θα του πεις να συνδέσει τη γραμμή της Vivodi με το καλώδιο που καταλήγει στο διαμέρισμά σου και να αποσυνδέσει τη γραμμή του ΟΤΕ.

Μετά θα πας από τον ΟΤΕ για να κάνεις διακοπή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

[phra th vivodi kai mperdeytika. de thelw na xalasw ton ote giati exw tellas kai me symferei. apo kei kai pera de me xalaei na exw full grammh mono gia internet. gia mia shared 384 moy eipan 34 eyrw ola me fpakai 35 h energopoihsh kai 3 eyrw h 60 to modem alcatel 385 ama to agorasw. an einai na valw full grammh den katalava th diadikasia. vazw deyterh grammh sto spiti moy? ta kanonizei h vivodi me ton ote? ki an oxi pws tha ferw ston 6o th deyterh grammh? an einai na kseparadiastw stis egakastaseis... as valw shared. an valw full poso moy paei synoliak to mali..?

fxaristw kai sory gia to zalisma eimai asxetos

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...