Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εσείς που καταφέρατε να κάνετε την αναβάθμιση, μπορείτε να γράψετε βήμα βήμα τι κάνατε; (πχ 1. , 2. , 3. κοκ)

Δεν κατάφερα να κάνω τον υπολογιστή να αναγνωρίσει το F1 στο usb.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Εσείς που καταφέρατε να κάνετε την αναβάθμιση, μπορείτε να γράψετε βήμα βήμα τι κάνατε; (πχ 1. , 2. , 3. κοκ)

Δεν κατάφερα να κάνω τον υπολογιστή να αναγνωρίσει το F1 στο usb.

 

Στο πρώτο post κοίταξες;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και γω μόλις σήμερα! Παραγγελία από vickmall στις 19/12, αποστολή 21/12. Πολύ γρήγορα μου ήρθε! Φυσικά το αναζήτησα μόνος μου, χωρίς να περιμένω την ειδοποίηση!

 

Έχει τη build F1W 20140325-143344. Αν έχω καταλάβει καλά, έχουν βγει άλλες δύο από τότε. Υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος να αναβαθμίσω; Ποια build είναι η πιο απροβλημάτιστη κατά τη γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την νεότερη. Και για τις όποιες βελτιώσεις και διορθώσεις έχει, αλλά και για να μην έχεις καθόλου κινέζικακαι να έχεις Google και γενικώς μια εξευρωπαϊσμένη ρομ.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν το έχω ξανακάνει ποτέ, θα αφήσω λίγες μέρες να το δοκιμάσω έτσι και θα το κάνω μετά! :)

Μάλλον pure android είναι, με όλες τις γλώσσες και μόνο 1-2 κινεζιές :)

Από αυτήν την τελευταία δηλαδή έχουν αφαιρεθεί αυτές οι κινέζικες εφαρμογές;

Αλλά μόλις το συνηθίσω, θα αρχίσω τα ψαξίματα! Πρέπει να κάνω root πρώτα; Με το ToolsAndDrivers και το F1WW...PC είμαι εντάξει αν το κάνω από τον υπολογιστή μου;

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, το κινητό μου έχει την τελευταία rom.

 

Φορτωμένο με τις απαραίτητες για μένα εφαρμογές, μένουν 80 mb ελεύθερα. Καλά δεν το λέω, αλλά παλεύεται.

 

Η ποιότητα κατασκευής του μοιάζει με πολύ ακριβότερου κινητού.

 

Δυο πράγματα που με ξενέρωσαν. Πρώτον, το κινητό μου έχει τον ton 1 ghz επεξεργαστή. Δεν κατάλαβα το γιατί βγήκαν δύο εκδόσεις. Με εξαπάτησαν?

 

Και δεύτερον, οι φωτογραφίες που βγάζει, μόνο για 8 mp κάμερας δεν είναι. Πολύ χαμηλή ποιότητα και ψιλοπρασινίζουν. Έχει θέμα το δικό μου ή έτσι είναι όλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά!

Η κάμερα του είναι χάλια. Ωστόσο μπορεί να χρειάζεται και βίδωμα. Αναφέρεται ο τρόπος στο παρών θέμα

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον επεξεργαστη με παραξενεψε και μενα.

Δεν ξερω γιατι το καναν, μετα το καλοκαιρι τα βγαζουν με 1 Γιγα. Παρολα αυτα εχω παραγγειλει 2 για φιλους ξεροντας οτι ειναι το καλυτερο με αυτα που προσφερει.

Ισως υπαρχει δυνατοτητα ¨"ανεβασματος" του επεξεργαστυη μεσω ρουτ, αλλα για αυτο επιφυλασομαι.

Link to comment
Share on other sites

Και δεύτερον, οι φωτογραφίες που βγάζει, μόνο για 8 mp κάμερας δεν είναι. Πολύ χαμηλή ποιότητα και ψιλοπρασινίζουν. Έχει θέμα το δικό μου ή έτσι είναι όλα?

Η κάμερά του δεν είναι 8, αλλά 5, δοκίμασε να μειώσης τα ΜΡ που τραβάει.

Με 55€, δεν γίνεται να έχει κινητό καλή κάμερα. :) Αυτό τουλάχιστον έχει καλύτερο αριθμό pixels από τον ανταγωνισμό.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου βγάζει καλές φωτος με καλο φωτισμό. Εντάξει δεν περιμένω τόσο φθηνό κινητό να βγάζει καλές φωτογραφίες σε εσωτερικό χώρο. Πάντως δεν πρασινίζουν.
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερά του δεν είναι 8, αλλά 5, δοκίμασε να μειώσης τα ΜΡ που τραβάει.

Με 55€, δεν γίνεται να έχει κινητό καλή κάμερα. :) Αυτό τουλάχιστον έχει καλύτερο αριθμό pixels από τον ανταγωνισμό.

 

Το δικό μου βγάζει καλές φωτος με καλο φωτισμό. Εντάξει δεν περιμένω τόσο φθηνό κινητό να βγάζει καλές φωτογραφίες σε εσωτερικό χώρο. Πάντως δεν πρασινίζουν.

 

Δεν είναι τόσο θολές όσο βλέπω στο youtube, αλλά είναι αρκετά θολές, πολύ χαμηλής ανάλυσης. Πάντως, στα 5 mp είναι καλύτερα, δεν κολάει το camera mx που χρησιμοποιούσα.

 

Και τα δύο τελικά είναι με τον 1,0GHz και ήρθαν με την 20140709-102803 έκδοση.

Αγορά από Vickmall αλλά δεν έχει σχέση το μαγαζί, μετά τον Οκτώβριο δεν υπάρχει η 1,3.

Κατά τα άλλα δεν βλέπω κάποια άλλη διαφορά.

 

Ορίστε και ένα Antutu των δύο εκδόσεων

Διαφορά στις επιδόσεις υπάρχει, στην χρήση όμως φαίνεται σε λίγα προγράμματα.

 

και εγω που το εχω λιγες μερες διαπιστωσα οτι εχει cpu 1ghz.. http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=52145&stc=1&d=1415222113

 

Απο περιέργεια, κάποιος που το αγόρασε τελευταία, δοκίμασε με το CPU-Z ή καποιο αντιστοιχο προγραμματάκι να δει αν το κινητο φοράει τον MT6572 ή τόν MT6572Μ με τον χαμηλότερο χρονισμό 1GHz αντί για 1.3GHz?

 

Παρελαβα το F1 σε λευκο απο το Vickmall για λογαριασμό φίλου και έχει τον επεξεργαστή 6572m χρονισμένο στο 1.0 αντι για 1.3.

Φυσικά καμία αναφορα στην σελιδα τους για την αλλαγή αυτη, και θα πέσει "εξήγα" όπωσδηποτε.

Το έχει τσεκάρει κανένας σας ή είμαι ο πρώτος που του ρθε το "κομμένο" F1.

 

ΥΓ σαν επακόλουθο, δεν παίζουν τα υπάρχοντα recoveries και αναγκάστηκα να φτιάξω ένα αυτόματα απο το Droidtools.

Μέχρι στιγμής σφάλματα δεν βρήκα στην τελευταία ROM που ανέβασε ο φίλος λιγο νωρίτερα... ευτυχώς

 

Μας την φέραν τα Κινεζάκια, ε? Και η διαφορά στο antutu είναι αισθητή, ακόμα και στον χρόνο που το εκτελεί!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, το δικό μου βγάζει πεντακάθαρες φωτογραφίες. Αν σου βγάζει θολές σίγουρα θα θέλει βίδωμα η κάμερα σου.
Link to comment
Share on other sites

θα το κάνω Μαρία, σε ευχαριστώ!

 

Λοιπόν. Για το θέμα της εστίασης στην κάμερα.

Είναι σχετικά απλή διαδικασία, αλλά θέλει προσοχή, χώρο χωρίς πολλή σκόνη (καθώς ότι κάτσει στον φακό θα φαίνεται μετά) και να ξέρετε ότι είναι πιθανό να χάσετε εγγύηση γιατί απαιτείται να ανοίξετε την συσκευή. Ζητώ συγγνώμη για την φτωχή ποιότητα των εικόνων, αλλά ελέω έλλειψης χρόνου δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο.

Θα χρειαστείτε ένα μικρό σταυροκατσάβιδο και κάτι για να βιδώσετε την κάμερα (εγώ χρησιμοποίησα ένα μικρό ίσιο κατσαβίδι)

 

Κλείνουμε το τηλέφωνο και βγάζουμε μπαταρία, sim και sd.

 

Ξεκινάμε βγάζοντας τις βίδες. 9 στο σύνολο

 

[ATTACH]46329[/ATTACH]

 

Στη συνέχεια βγάζουμε το καπάκι που είναι κουμπωτό. Προσοχή μην το ζορίσετε και σπάσει. Επίσης είναι πιθανό να έχει ξεβιδωθεί εντελώς ο φακός, οπότε ανοίξτε προσεκτικά για να μην πέσει και γραντσουνιστεί.

 

[ATTACH]46330[/ATTACH]

 

Εντοπίζουμε την κάμερα και με προσοχή μη λερώσουμε τους φακούς την βιδώνουμε μέχρι να μην παίρνει άλλες βόλτες. Προσοχή μην πιέζετε πολύ προς τα μέσα γιατί είναι ευαίσθητο.

 

[ATTACH]46331[/ATTACH]

 

Κουμπώνουμε, βιδώνουμε και έτοιμο!

 

 

Τι βιδώνουμε φίλε? Το άνοιξα το κινητό, αλλά το τετράγωνο που είναι μέσα η κάμερα, είναι κολλημένο, δε βιδώνει, ούτε ξεβιδώνει. Βρήκα στο net κάτι, εδώ και εδώ, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Βιδώνεις ακριβώς αυτό το πλαστικό μαύρο περιμετρικά του φακού. Με το δάχτυλο, δε χρειάζεται κατσαβίδι. Αν είναι ξεβιδωμενο θα το ακούσεις να παίζει
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Στα τσατ αν μιλησετε με την και καλα σελινα, θα σας πει οτι ειναι χρονισμενο στο 1 γιγα.

Αλλα ακομη δεν καταλαβα γιατι!! υπαρχει τροπος να το ανεβασουμε;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά,

 

είπα να ασχοληθώ λίγο με το τηλέφωνο αυτό (κόρης μου) και μόλις πέρασα την νέα ΡΟΜ F1WW 20140714 - 200639, ακολουθώντας τις οδηγίες του αρχικού ποστ, αντικαθιστώντας την αρχική έκδοση του F1W-20140325-143344 ......όλα δείχνουν ότι έγιναν ΟΚ προς το παρόν.....

Edited by topmar
λύση προβλήματος

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Στα τσατ αν μιλησετε με την και καλα σελινα, θα σας πει οτι ειναι χρονισμενο στο 1 γιγα.

Αλλα ακομη δεν καταλαβα γιατι!! υπαρχει τροπος να το ανεβασουμε;;

Αν εισαι root δοκιμασε το trickster mod απο το playstore να δεις ποια ειναι η max συχνοτητα cpu που υποστηριζει. Αν υποστηριζει >1ghz δοκιμασε να κανεις overclocking. Απλα κλειδωνεις το max cpu και επιλεγεις set on boot.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

το εχει εδω και ενα χρονο φιλος χωρις να εχει πειραξει τιποτα και εδω και λιγο καιρο που και που χανεται το σημα και απο τις 2 sim και μονο με restart φτιαχνει

επισης καμια φορα βγαζει μηνυματα οτι η εφαρμογη settings πχ δεν ανταποκρινεται και παλι με restart φτιαχνει

Link to comment
Share on other sites

Ένα hard reset νομίζω θα το στρώσει. Κι αν δεν έχει κάνει αναβάθμιση, θα ήταν καλό.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

το εχει εδω και ενα χρονο φιλος χωρις να εχει πειραξει τιποτα και εδω και λιγο καιρο που και που χανεται το σημα και απο τις 2 sim και μονο με restart φτιαχνει

επισης καμια φορα βγαζει μηνυματα οτι η εφαρμογη settings πχ δεν ανταποκρίνεται και παλι με restart φτιαχνει

 

Το εμφάνισε και σ'εμενα αυτό, του έκανα reset και μέχρι τώρα μια φορά το εμφάνισε. Επανεκκίνηση και δεν το ξανα έκανε.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Hard reset είναι η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων που γίνεται μέσα από τη συσκευή σου. Θα το βρεις στις ρυθμίσεις.

 

Η συσκευή επανέρχεται σε κατάσταση όπως όταν την πρωτοανοίγεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό το home button έχει γίνει πολύ ευαίσθητο ή και πατιέται μόνο του που και που.....έχει τύχει σε κανέναν?.....να το ανοίξω να το καθαρίσω μήπως μάζεψε σκόνες ή θέλει αλλαγή?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...