Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ακριβως τα ιδα προβληματα (yyyy).Εμενα επιπλεον καποιες φορες το κινητο κλεινει απο μονο του.πιστευεις αξιζει να περασω νεα ρομ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ακριβως τα ιδα προβληματα (yyyy).Εμενα επιπλεον καποιες φορες το κινητο κλεινει απο μονο του.πιστευεις αξιζει να περασω νεα ρομ?

 

Δοκίμασέ το και θα δεις. Δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να σου πει με βεβαιότητα ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα και άλλο περίεργο. Μου μετράει τη διάρκεια της μπαταρίας από την τελευταία επανεκκίνηση. Το ίδιο αν το κλείσω και το ξανανοίξω!
Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρειαστεί να αλλάξουν το digitizer/εμπρός τζάμι στο Jiayu F1:

Το παρήγγειλα το original από το VickMall (φυσικά).

Μαζί με το σπασμένο digitizer αφαιρείται και η κόλλα που το κρατάει από το μεταλλικό πλαίσιο του κινητού.

Ρώτησα το VickMall και επικοινώνησε με Jiayu. Έτσι, μου έστειλαν κάτι που αποκάλεσαν «Professical Viscose for jiayu f1». Είναι τα φύλλα κόλλας-μεμβράνης.

Τοποθετώντας τα, ολόκληρη η μεταλλική επιφάνεια του πλαισίου καλύπτεται με νέα και μπορεί να κολληθεί το digitizer έχοντας άψογη εφαρμογή.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Από το κακό στο χειρότερο το δικό μου!

Τώρα σταματούν εφαρμογές, χάνει το σήμα και στις 2 sim, χάλια μαύρα. Κάνω restart 2-3 φορές τη μέρα τουλάχιστον.

Λέτε να έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι;

Ή να ξαναδοκιμάσω να βάλω τη rom του Ιουλίου;

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα, νεκρό το εξωτερικό ηχείο στο jiayu φίλης μου. Πάντως με εξωτερικά ηχεία συνδεδεμένα με jack, όταν την καλούν ακούγεται κανονικά ο ήχος.

Πέρασα και την rom του Ιουλίου μπας και αλλάξει κάτι, αλλά δεν. Σίγουρα είναι το μεγάφωνο.

Λέω να το στείλω vickmall, να του αλλάξουν με την ευκαιρία και το μικρόφωνο, που μια στο τόσο κάνει ακόμα παράσιτο.

 

Για να δουμε και το after sale τους, μετά από αρκετούς μήνες από την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα, νεκρό το εξωτερικό ηχείο στο jiayu φίλης μου. Πάντως με εξωτερικά ηχεία συνδεδεμένα με jack, όταν την καλούν ακούγεται κανονικά ο ήχος.

Πέρασα και την rom του Ιουλίου μπας και αλλάξει κάτι, αλλά δεν. Σίγουρα είναι το μεγάφωνο.

Λέω να το στείλω vickmall, να του αλλάξουν με την ευκαιρία και το μικρόφωνο, που μια στο τόσο κάνει ακόμα παράσιτο.

 

Για να δουμε και το after sale τους, μετά από αρκετούς μήνες από την αγορά.

 

Αξίζει τόση αναμονή για να αλλάξεις το ηχείο και το μικρόφωνο; μπορείς να τα αλλάξεις και μόνος σου με ελάχιστη ταλαιπωρία. Άσχετη ερώτηση: έχει κάνει ποτέ η φίλη σου επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων στο f1;

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τόση αναμονή για να αλλάξεις το ηχείο και το μικρόφωνο; μπορείς να τα αλλάξεις και μόνος σου με ελάχιστη ταλαιπωρία. Άσχετη ερώτηση: έχει κάνει ποτέ η φίλη σου επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων στο f1;

Οντως δεν αξίζει αλλά αξίζει να δούμε το after sales του vickmall και ο φίλος γι'αυτό το λόγο νομίζω το κάνει

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, μόνη μου, δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω ούτε ηχείο, ούτε τίποτα άλλο πέρα απο rom που ακόμα και γι αυτό πάλευα πάνω από μήνα.

 

Τώρα πλέον βέβαια, παίζω στα δάχτυλα τα φλασαρίσματα, αλλά δεν πιάνουν τα χέρια μου κατσαβίδια κλπ , όπως ούτε κανενός από το περίγυρο μου ή το περίγυρο της φίλης μου, τουλάχιστον στα ηλεκτρονικά.

Η φίλη μου δεν πειράζει τίποτα στο κινητό της. Για ότι παθαίνει, σε μένα τρέχει. Του έχω κάνει και επαναφορά εργοστασιακών και ότι περνάει από το χέρι μου.

 

Θα μπορούσαμε να βρούμε κάποιον ηλεκτρονικό εδώ στην Θεσσαλονίκη υποθέτω, αλλά και πάλι με τα ανταλλακτικά και την εργασία του, θα ζητήσει κανα 20άρι το λιγότερο.

 

Προχθές για μια κόλληση φίλος πλήρωσε 20 ευρώ μόνο για εργασία. Δεν έκανε καλή επαφή το κινητό στο σημείο που συνδέεται με τον φορτιστή.

 

Επειδή υπάρχει δεύτερη συσκευή για να κάνει την δουλειά της, μέχρι να πάει και να γυρίσει το Jiayu, είπαμε να το στείλουμε για επισκευή στο vickmall και έτσι θα στοιχίσει 10 ευρώ το πολύ για τα μεταφορικά και θα μάθουμε κι αν μπορούμε να εμπιστευόμαστε το μαγαζί αυτό, για τις μελλοντικές αγορές μας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει δεύτερη συσκευή για να κάνει την δουλειά της, μέχρι να πάει και να γυρίσει το Jiayu, είπαμε να το στείλουμε για επισκευή στο vickmall και έτσι θα στοιχίσει 10 ευρώ το πολύ για τα μεταφορικά και θα μάθουμε κι αν μπορούμε να εμπιστευόμαστε το μαγαζί αυτό, για τις μελλοντικές αγορές μας.

Σωστή.-

Φρόντισε ο φάκελος με "φούσκες" να μην ξεπεράσει τα 199γραμμάρια και θα σου στοιχίσει 5,50 ευρώ (συστημένο προς Κίνα)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με Selina. Δέχτηκε χωρίς δεύτερη κουβέντα να επιστρέψω το κινητό για επισκευή.

Μου έστειλε κατευθείαν email με την διεύθυνση τους και μου ζητάει να στείλω το κινητό σκέτο. Χωρίς μπαταρία, χωρίς το πίσω καπάκι, χωρίς καλώδια κλπ.

Μέχρι τώρα άψογη αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με Selina. Δέχτηκε χωρίς δεύτερη κουβέντα να επιστρέψω το κινητό για επισκευή.

Μου έστειλε κατευθείαν email με την διεύθυνση τους και μου ζητάει να στείλω το κινητό σκέτο. Χωρίς μπαταρία, χωρίς το πίσω καπάκι, χωρίς καλώδια κλπ.

Μέχρι τώρα άψογη αντιμετώπιση.

Τελικά αρχίζω να πιστεύω ότι αυτοί οί άνθρωποι δεν είναι κινέζοι

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν συμπεριφέρονται σαν τους υπόλοιπους. Έχω κάνει πάρα πολλές αγορές απο Κίνα και έχω γνώση του τι λέω
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αρχίζω να πιστεύω ότι αυτοί οί άνθρωποι δεν είναι κινέζοι

:)

Θα συμφωνήσω ότι έχουν σπουδαία εξυπηρέτηση, σαν να μην είναι Κινέζοι!

Γι'αυτό πολλοί από εμάς επιμένουμε στο VickMall. Όταν εμφανίσθηκαν τα σκούρα ήταν κύριοι!

Με άλλους (να πω ονόματα; Έτοιμος είμαι!) το φυσούσαμε και δεν κρύωνε.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εγώ άλλο δεν κατάλαβα... από πότε θεωρήθηκε δεδομένο ότι Κινεζος = Αναξιόπιστος; :wacko:

 

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα... αγοράζετε ένα κινητό με 100 ευρώ και θέλετε να δουλεύει καλύτερα από το προηγούμενό σας που είχατε αγοράσει από Ελλάδα στα 500 ευρώ! Καλά αυτό αλλά... από πότε γίνατε ειδικοί στο να κρίνετε λαούς;

 

Τέλος πάντων... συνεχίζουμε στα της συσκευής και μόνο μιας και οτιδήποτε άλλο είναι εκτός θέματος. (Τι άλλο θα διαβάσω!!!)

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλο δεν κατάλαβα... από πότε θεωρήθηκε δεδομένο ότι Κινεζος = Αναξιόπιστος; :wacko:

 

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα... αγοράζετε ένα κινητό με 100 ευρώ και θέλετε να δουλεύει καλύτερα από το προηγούμενό σας που είχατε αγοράσει από Ελλάδα στα 500 ευρώ! Καλά αυτό αλλά... από πότε γίνατε ειδικοί στο να κρίνετε λαούς;

 

Τέλος πάντων... συνεχίζουμε στα της συσκευής και μόνο μιας και οτιδήποτε άλλο είναι εκτός θέματος. (Τι άλλο θα διαβάσω!!!)

Κατά αρχην κανείς δε μίλησε για τηλέφωνο που κάνει 100 ευρώ αλλά για εξυπηρέτηση και συμπεριφορά καταστήματος.

 

Τα υπόλοιπα τα είπες μόνος σου.

Επίσης αν δε θέλεις να διαβαζεις για καλές συμπεριφορές καταστημάτων είσαι σε λάθος φόρουμ. Τέλος αντί να καταλάβεις ότι κρίνουμε επαγγελματίες και όχι ανθρώπους το ερμηνευσες όπως ήθελες.

Με λίγα λόγια συνεχίζεις το off topic συν ότι κάνεις λανθασμένη παρατήρηση.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή κάποιοι δεν δείχνουν να καταλαβαίνουν... οι άσχετες συζητήσεις πήγαν στον κάδο. Συνεχίζουμε στα της συσκευής και μόνο και παρακαλώ προς συμμόρφωση βάσει των κανονισμών για να μην υπάρχουν κυρώσεις αποκλεισμού στο forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστή.-

Φρόντισε ο φάκελος με "φούσκες" να μην ξεπεράσει τα 199γραμμάρια και θα σου στοιχίσει 5,50 ευρώ (συστημένο προς Κίνα)

 

Ξέρεις αν αξίζει τον κόπο να το στείλουμε συστημένο + εξπρες; ή μήπως τελικά, θα κάνει τον ίδιο χρόνο να φτάσει με το σκέτο συστημένο;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν αξίζει τον κόπο να το στείλουμε συστημένο + εξπρες; ή μήπως τελικά, θα κάνει τον ίδιο χρόνο να φτάσει με το σκέτο συστημένο;

Συστημένο, οπωσδήποτε.- Ειναι ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρη για την πορεία/παραδοση του δέματος.

Το "express" δεν είναι αναγκαίο

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Συστημένο, οπωσδήποτε.- Ειναι ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρη για την πορεία/παραδοση του δέματος.

Το "express" δεν είναι αναγκαίο

 

Συστημένο σίγουρα θα το στείλω, απλά έλεγα μήπως με το express φτάσει σε πιο σύντομο χρόνο.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα και άλλο περίεργο. Μου μετράει τη διάρκεια της μπαταρίας από την τελευταία επανεκκίνηση. Το ίδιο αν το κλείσω και το ξανανοίξω!

 

http://www.jiayumobile.be/index.php?page=support&language=en

 

στο 10 πανε

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έστειλα το κινητό στο vickmall.

Το δεματάκι ήταν περίπου 110 γραμμάρια.

Με επιστολικό ταχυδρομείο, Α προτεραιότητας, συστημένο, στοίχισε 5.80.

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα και γω αυτο το κινητο για την γυναικα μου,αφου εστειλα πισω ενα αλλο (αλλη μαρκα) που ειχε προβλημα.

Στις τελευταιες σελιδες ολο προβληματα διαβαζω !

Ειναι καλο το κινητο ή θα στελνω και αυτο πισω στην Κινα ? :(

Μια βοηθεια,γιατι αυριο θα μου το στειλουν !

Link to comment
Share on other sites

Το ότι χάλασε το ηχείο σε 2-3 συσκευές από όλο το νήμα, δεν σημαίνει ότι είναι και κακό.

Δεν διάβασα να κάηκε κάποια πλακέτα σε κάποιον και ένα παιδί είχε πρόβλημα με το touch. Αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.

Εγώ το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Το δουλεύω με ανοιχτό το wi-fi, viber και συγχρονισμό με 3 λογαριασμούς ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Δεν μου έχει κολλήσει ούτε μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...