Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενταξει,σ ευχαριστω ! Τα διαβασα ολα μαζεμενα και φοβηθηκα και επειδη την εχω πατησει με το προηγουμενο,καταλαβαινεις ! :D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Το είχα δει, ευχαριστώ!

Χρειάζεται root και δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω με το τελευταίο framaroot που κατέβασα...

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει, ευχαριστώ!

Χρειάζεται root και δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω με το τελευταίο framaroot που κατέβασα...

 

Χθες φλασαρισα το δικό μου με την rom του Ιουλιου και του έκανα χωρίς πρόβλημα root με framaroot.

Μήπως κάτι κάνεις λάθος; Αφου επιλέξεις barahir πας playstore και εγκαθιστας τον supersu

Το ανοίγεις και κάνει ενημέρωση και είσαι έτοιμος. Ούτε επανεκκίνηση δεν χρειάστηκε να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Χθες φλασαρισα το δικό μου με την rom του Ιουλιου και του έκανα χωρίς πρόβλημα root με framaroot.

Μήπως κάτι κάνεις λάθος; Αφου επιλέξεις barahir πας playstore και εγκαθιστας τον supersu

Το ανοίγεις και κάνει ενημέρωση και είσαι έτοιμος. Ούτε επανεκκίνηση δεν χρειάστηκε να κάνω.

 

Έχω την τελευταία rom του Οκτωβρίου. Μπαίνω στο framaroot και όποιο και από τα 2 και να επιλέξω, μου βγάζει μήνυμα λάθους. Δεν προχώρησα να πάω στο play και να βάλω το SuperSU...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία rom του Οκτωβρίου. Μπαίνω στο framaroot και όποιο και από τα 2 και να επιλέξω, μου βγάζει μήνυμα λάθους. Δεν προχώρησα να πάω στο play και να βάλω το SuperSU...

 

Α βγάζει μήνυμα λάθους. Τότε ίσως φταίει η rom. Η μπαταρία σου πως πάει;

Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση του framaroot βάζεις? Δοκιμασε μια άλλη να δεις.

Αγνωστες πηγές έχεις τικάρει?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Α βγάζει μήνυμα λάθους. Τότε ίσως φταίει η rom.

 

Μπορεί. Το μήνυμα που παίρνω είναι

Failed :-( Try another exploit if available (Error #9)

 

Η μπαταρία σου πως πάει;

 

Από διάρκεια έχει βελτιωθεί πολύ. Ξεπερνάω πάντα τις 50 ώρες. Επειδή το κλείνω το βράδυ, μου κρατάει σχεδόν 4 μέρες :)

Γύρω στο 25% αρχίζει να πέφτει ραγδαία και κλείνει σε 3-5 λεπτά. Ξεκινάει τη φόρτιση στο 4-5%.

Εγκατέστησα το Advanced Battery Calibrator, που ισχυρίζεται ότι κάνει calibration χωρίς να χρειάζεται να είναι root το κινητό. Την έτρεξα, το έκανε, φόρτισα το κινητό και περιμένω. Θα ενημερώσω μόλις ξεφορτιστεί και πάλι ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια εκδοση του framaroot βάζεις? Δοκιμασε μια άλλη να δεις.

Αγνωστες πηγές έχεις τικάρει?

 

Την τελευταία, 1.9.3. Ναι, έχω βάλει άγνωστες πηγές, αλλιώς φαντάζομαι ότι δε θα μπορούσα να το εγκαταστήσω. Λες να δοκιμάσω με παλιότερη; Θα δω αν δούλεψε το calibration που είπα παραπάνω. Γιατί αυτός είναι ο μόνος λόγος που ασχολήθηκα με το root. Δε μου χρειάζεται σε κάτι άλλο προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία σου πρέπει να έχει πρόβλημα. Αν θελήσεις μπαταρία βρήκα σε καλή τιμή αυτήν http://www.banggood.com/Original-2400mAh-Replacement-Battery-For-JIAYU-F1-p-930376.html
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία σου πρέπει να έχει πρόβλημα. Αν θελήσεις μπαταρία βρήκα σε καλή τιμή αυτήν http://www.banggood.com/Original-2400mAh-Replacement-Battery-For-JIAYU-F1-p-930376.html

 

Μιας και προς το παρόν με καλύπτει από άποψη διάρκειας, λέω να μην την αντικαταστήσω ακόμα. Να δω και τα αποτελέσματα από το calibration. Να έχω και 2 μπαταρίες, ιδίως σε αυτό το κινητό, δε μου είναι βολικό. Το πολύ-πολύ να συνηθίσω να το φορτίζω όταν πέφτει κάτω από το 30% :)

Ευχαριστώ πολύ πάντως, θα το έχω υπόψη μου.

Edited by yyyy
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις γιατι ο λεντακι πανω δεξια ειναι αμυδρο;; σε φιλου μου το λεντακι πανω φωτιζει κανονικα. Τι πρεπει να κανω;;
Link to comment
Share on other sites

Μετά το calibration, τα πράγματα είναι καλύτερα. Κράτησε 66 ώρες μέχρι το 17% και από κει και πέρα άρχισε να πέφτει πιο γρήγορα. Έκλεισε μετά από 35 λεπτά. Στη φόρτιση ξεκίνησε από το 2%, που είναι και το πιο χαμηλό ποσοστό που έχω δει. Ίσως να του κάνω ακόμα ένα calibration μετά από 3-4 πλήρης φορτίσεις και νομίζω ότι θα πάει ακόμα καλύτερα. Θα δω...

 

Αλλά ακόμα και έτσι, με 66 ώρες διάρκεια, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχω μόνιμα ανοιχτά 3G/data και αρκετή χρήση του τηλεφώνου. :)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ τη μνεια μου για το jiayu f1.

Απίστευτη συσκευή, ρομ international σταθερότατη, μπαταρία ξεχνάς να το φορτίσεις, οθόνη άψογη, η κάμερα κλασική κινέζικη αλλά κινητού 100ευρώ, δεν έχει λαγκάρει ποτέ παρά τα 512 ραμ.

Ότι και να πω (αναλογιζόμενοι πάντα την τιμή που είναι 50κάτι ευρώ) θα είναι λίγο. Αρχίζω να πιστεύω πως η jiayu έβαλε τα δυνατά της σαν υλοποίηση και το έχει επίτηδες χαμηλή τιμή για διαφημιστικούς λόγους.

Ένα χρόνο σχεδόν στα χέρια της γυναίκας μου, σωστά στημένο με ρουτ, xposed, greenify, gravity box, clean master ... μεχρι και σε 3d games δε λέει όχι.

Χαίρομαι να το επεξεργάζομαι σε τέτοιο βαθμό, που όταν μετά πιάνω το δικό μου (βλέπε avatar) πολλές φορές κλαίω, αναλογιζόμενος τα +300 που μου κόστισε.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις γιατι ο λεντακι πανω δεξια ειναι αμυδρο;; σε φιλου μου το λεντακι πανω φωτιζει κανονικα. Τι πρεπει να κανω;;

 

καλα μην σπρωχνετε, ενας ενας.

Αφου δεν μπορεσε να με διαφωτισει κανεις, εστειλα μην στο Βικμαλλ και μετα με την σειρα τους στην jiayu. Και ω του θαυματος δεν ηξεραν και εκεινοι την προελευση του προβληματος.

Το τηλεφωνο ηταν κουλο στην κυριολεξια με το που ηρθε. Ειχει μια ρομ την 006ΧΧ και περασα 183246, οπου τωρα ζωντανεψε, εκτος του λεντ που παραμενει ψοφιο.

Link to comment
Share on other sites

Το Led σ'εμένα θα έλεγα πως είναι και υπερβολικά έντονο. Χωρίς να είμαι ειδικός, μάλλον είναι hardware θέμα. Αν το αποδέχεσαι έχει καλός, αλλιώς επιστροφή στο vickmall για επισκευή.
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου είναι πολύ δυνατό. Μήπως έχει μετακινηθεί από τη θέση του? Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ακομη ενα Jiayu f1 απο το Βικμαλλ, αλλα παρατηρησα κατι

Λοιπει η σφραγιδα και η πρασινη μπαταρια

Δειτε της φωτο και πειτε μου. Το βλεπετε φυσιολογικο;;

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες έχουν το ίδιο βάρος;

 

Μπορείς να δεις με ποιά ρομ σου ήρθε; Είναι εκεί που λέει «αριθμός έκδοσης».

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες έχουν το ίδιο βάρος;

 

Μπορείς να δεις με ποιά ρομ σου ήρθε; Είναι εκεί που λέει «αριθμός έκδοσης».

 

H rom ηταν "αναισθητη" οποτε με συνοπτικες διαδικασιες μπηκε αλλη, δεν την ζυγισα καθως επρεπε να παραδοσω το κινητο, ευτηχως σε ατομο που δεν ξερει πολλα, παρα μονο τα βασικα.

Απο οτι ειδα δουλευουν ολα, 3G, Wifi, κλησεις.

Εστειλα μηνυμα στους Κινεζους και περιμενω απαντηση

 

 

ΥΓ

 

Οταν ηρθε, ειχε ενα αυτοκολλητο που εγραφε κατι σαν μουτζουρα, μπηκαν ψυλλοι στα αυτια μου. Λεω, ωπα κατι εχουμε εδω!!

Ετσι με το κοντο μου μυαλο πηγα σε ενα κινεζικο μαγαζι εδω κοντα, θεωροντας οτι το χαρτακι εγραφε "χαλασμενο", επισκευασμενο", και αλλα τετοια.

Του ρωταω μπορεις να μου πεις τι σημαινει αυτο;;

Βεβαιως μου λεει, σημαινει "μαυρο " ( το χρωμα του κινητου )

Ευχαριστω, και με ελαφρια την εκανα>!!!:p:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το F1, ήταν περιπού στο 15% όταν έκλεισε απο μπαταριά και τώρα όταν πάω να το ανοίξω κολάει στο jiayu logo.

Μπήκα σε recovery και έσβησα cache και dalvik cache αλλά τίποτα πάλι κολάει εκεί.

Τι μπορεί να φταίει;

ERROR: Printer out of white ink!
Link to comment
Share on other sites

Το τι μπορεί να έγινε δεν γνωρίζω, αλλά φλασάρισε μια rom και θα ξαναζωντανέψει.

Αν δεν γνωρίζεις το πως, έχει οδηγίες στο πρώτο ποστ.

Το έχεις φορτίσει τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Το τι μπορεί να έγινε δεν γνωρίζω, αλλά φλασάρισε μια rom και θα ξαναζωντανέψει.

Αν δεν γνωρίζεις το πως, έχει οδηγίες στο πρώτο ποστ.

Το έχεις φορτίσει τώρα;

Έκανα backup απο το recovery και μετά έκανα factory reset και δούλεψε.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι άμα κάνω restore το data partition το κινιτό πάλι δεν ανοίγει.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να "φτιάξω" το data partition?

ERROR: Printer out of white ink!
Link to comment
Share on other sites

Ποιά ρομ έχεις; (από περιέργεια κυρίως)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ποιά ρομ έχεις; (από περιέργεια κυρίως)

 

Η rom είναι F1WW 20140527-183246.

 

Έφτιαξα το πρόβλημα κάνοντας factory rest και μετά χρησιμοποιώντας το titanium backup για να κάνω restore τις εφαρμογές που ήθελα.

Μάλλον όταν το κινητό έκλεισε από μπαταρία έγινε corrupted το data partition γιαυτό δεν άνοιγε.

Τώρα το κινητό δουλεύει κανονικά, απλά έχει ένα μικρό πρόβλημα με τα animations, δεν τα δείχνει σωστά, π.χ. sto lockscreen όταν πατούσες πάνω έκανε ένα animation σαν κύμα, τώρα δεν το κάνει. Ξέρεις κανείς τι μπορεί να φταίει;

ERROR: Printer out of white ink!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...