Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα θέλει root; Το είχα κάνει στο δικό μου όταν ήρθε, αλλά δεν το είχα ρουτάρει.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρυθμίσεις διαβαθμίσεων ήχου κατα την αναπαραγωγή video + audio με ακουστικά και χωρίς ακουστικά.

Μετά απο πολλές δοκιμές κατέληξα στις παρακάτω τιμές.

 

Θα χρειαστείτε:

- rooted κινητό

- MobileUncle MTK Tools (από google play)

 

Με ακουστικά ( όχι κατα τις κλήσεις )

engineer mode >engineer mode (mtk)>Hardware Testing (η τρίτη προς τα δεξιά καρτέλα ) >Audio>Handset mode - type media

 

Level 0-90 Set, 1-130 Set, 2-160 Set, 3-185 Set, 4-205 Set, 5-220 Set, 6-230 Set

Value - 145 Set

 

Χωρίς ακουστικά

engineer mode >engineer mode (mtk)>Hardware Testing (η τρίτη προς τα δεξιά καρτέλα ) >Audio>LoudSpeaker Mode -type media

 

Level 0-115 Set, 1-152 Set, 2-178 Set, 3-193 Set, 4-207 Set, 5-220 Set, 6-250 Set

Value -160 Set

 

Κάνετε reboot για να αποθηκευτούν οι νέες ρυθμίσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα είναι μια χαρά. Μέχρι τώρα δεν το είδα να ζορίζεται πουθενά.

 

Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο , ας μπει και στο πρώτο ποστ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμισεις του ηχου ειναι super.

Να ρωτησω για το backup (καθοτι πρωταρης σε android)

Με backup μεσω recovery μπορω να ξαναφερω το τηλ στην τωρινη κατασταση της ρομ μαζι με τις εφαρμογες πληρης.

Εαν ομως θελω να περασω αλλη ρομ αλλα να εχω οτι εφαρμογες και δεδομενα & επαφες εχω τωρα με πια εφαρμογη γινετε?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πείραξα κι εγώ τις ρυθμίσεις για την ένταση ήχου στο ένα F1 , με αποτέλεσμα μετά απο μια βδομάδα το μεγάφωνο να νεκρωθεί.

Ή που κάηκε απο τις αλλαγές στις ρυθμίσεις ή που ήταν ελαττωματικό.

Έχω ένα μήνα που το έστειλα στο minideal για φτιάξιμο κ ακόμα περιμένω.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Φίλιππε, το ακουστικό σου θα ήταν απο την αρχή ελαττωματικό.

Δεν έχω διαβάσει πουθενά να χάλασε ακουστικό, απο τις αλλαγές ρυθμίσεων του ήχου. Ειδικά το δικό μου, με τόσες φορές που άλλαξα τις ρυθμίσεις, μέχρι να καταλήξω στο ποιές είναι οι καλύτερες, θα πρεπε πρώτο-πρώτο να έχει χαλάσει.

 

Οταν βρω χρόνο θα παίξω λίγο και με τις ρυθμίσεις του ήχου κατα τις κλήσεις με χρήση ακουστικών.

Διαφορετικές πρέπει να είναι και οι ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν για τις κλήσεις Voip ( viber, skype κλπ ), πρέπει να ψάξω σε ποιο type θα κάνω την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θέμα με την κάμερα.Ξαφνικά χώρις κάποιο πέσιμο ή κατι,η κάμερα είναι θολή!Σαν κάτι ν μπήκε μπροστά.Δεν ξέρω ακριβώς.Restore έκανα,νέα ρομ πέρασα,wipe έκανα κτλ κτλ.Πάλι θολή η κάμερα.Τι μπορεί να φταίει?Σκέφτομαι να το ανοίξω να δω αν έχει 'μπεί' τπτ στην κάμερα.Τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θέμα με την κάμερα.Ξαφνικά χώρις κάποιο πέσιμο ή κατι,η κάμερα είναι θολή!Σαν κάτι ν μπήκε μπροστά.Δεν ξέρω ακριβώς.Restore έκανα,νέα ρομ πέρασα,wipe έκανα κτλ κτλ.Πάλι θολή η κάμερα.Τι μπορεί να φταίει?Σκέφτομαι να το ανοίξω να δω αν έχει 'μπεί' τπτ στην κάμερα.Τι λέτε?

Ξεβιδώνεται ο φακός και δεν κάνει focus!

Ψάξε σε παλαιότερα μηνύματα, υπάρχουν οδηγίες (θέλει άνοιγμα φυσικά...)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!

Οποιος πήρε απο το vickmall δώρο ακουστικά τύπου Beats ( απομίμηση ) να προσέξει, γιατί προσφάτως τα χρησιμοποίησα για ένα λεπτό , ένιωσα πίεση και πόνο στο αυτί και τα έβγαλα αμέσως.

Απο εκείνη τη στιγμή βούλωσε το αυτί μου και πονάει.

Πήγα σε Ωριλά και μου είπε ότι έχω οίδημα τυμπάνου. Εδώ και 3 μέρες βάζω μια αλοιφή-αντιβίωση και δεν λέει να ξεβουλώσει.

Την ένταση του ηχείου την είχα πολύ χαμηλά..ευθύνεται το μεγάλο ακουστικό, που πλήγωσε το τύμπανο μου.

 

Φτηνά μου βγήκε το δώρο του vickmall. 30 euro ο γιατρός και 10 η αλοιφή.

Είναι απομίμηση αυτών http://www.skroutz.gr/s/1647320/Beats-by-Dr-Dre-iBeats.html?from=catspan

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θέμα με την κάμερα.Ξαφνικά χώρις κάποιο πέσιμο ή κατι,η κάμερα είναι θολή!Σαν κάτι ν μπήκε μπροστά.Δεν ξέρω ακριβώς.Restore έκανα,νέα ρομ πέρασα,wipe έκανα κτλ κτλ.Πάλι θολή η κάμερα.Τι μπορεί να φταίει?Σκέφτομαι να το ανοίξω να δω αν έχει 'μπεί' τπτ στην κάμερα.Τι λέτε?

Ειχα το ιδιο θεμα με το cubot ειχε μια θολωρα οπως λες. Δοκιμασα τα παντα, ωσπου μια φορα με επεσε και διορθωθηκε. Δεν το λεω να το κανεις αλλα εκτοτε απο εκεινη την μερα δεν ειχα θεμα με την καμερα, οσο και αστειο και αν ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θέμα με την κάμερα.Ξαφνικά χώρις κάποιο πέσιμο ή κατι,η κάμερα είναι θολή!Σαν κάτι ν μπήκε μπροστά.Δεν ξέρω ακριβώς.Restore έκανα,νέα ρομ πέρασα,wipe έκανα κτλ κτλ.Πάλι θολή η κάμερα.Τι μπορεί να φταίει?Σκέφτομαι να το ανοίξω να δω αν έχει 'μπεί' τπτ στην κάμερα.Τι λέτε?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5459384#post5459384

 

Αυτό πρέπει να κάνεις. Μην φοβάσαι, δεν είναι τίποτα το πολύπλοκο.

 

Καλό είναι να μπει και στο 1ο ποστ αυτό το λινκ.

 

Στο 1 από τα 4 Jiayu F1 για γνωστούς που έχω φέρει και μου το έκανε, η μόνη διαφορά ήταν ότι δεν ήταν να σφίξεις μέχρι να μην παίρνει άλλο αλλά κάπου νωρίτερα. Δηλαδή αν σφίξεις και δεν παίρνει άλλο και παραμένει θολή η εικόνα, ξεκίνα να ξεσφίγγεις 90 μοίρες τη φορά και δοκίμαζε μέχρι να την δεις να φτιάχνει, και μετά κάνε τις μικρορυθμίσεις για να τον κουμπώσεις ακριβώς τον φακό.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5459384#post5459384

 

Αυτό πρέπει να κάνεις. Μην φοβάσαι, δεν είναι τίποτα το πολύπλοκο.

 

Καλό είναι να μπει και στο 1ο ποστ αυτό το λινκ.

 

Στο 1 από τα 4 Jiayu F1 για γνωστούς που έχω φέρει και μου το έκανε, η μόνη διαφορά ήταν ότι δεν ήταν να σφίξεις μέχρι να μην παίρνει άλλο αλλά κάπου νωρίτερα. Δηλαδή αν σφίξεις και δεν παίρνει άλλο και παραμένει θολή η εικόνα, ξεκίνα να ξεσφίγγεις 90 μοίρες τη φορά και δοκίμαζε μέχρι να την δεις να φτιάχνει, και μετά κάνε τις μικρορυθμίσεις για να τον κουμπώσεις ακριβώς τον φακό.

 

Το ξεβίδωσα,το έσφιξα λίγο(είχε ξεσφίξει πολύ παραδόξως...) και τώρα όλα καλά.

Ναι προτείνω και εγώ να μπεί πρώτο πόστ,αφού όπως λέει ο φίλος συμβαίνει σε πολλούς.

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πήρα ένα USB για χρήση OTG αλλα δεν παίζει. Το δοκίμασα σε άλλα κινητά και δουλεύει άψογα.

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να ενεργοποιήσω αυτή τη δυνατότητα (αν γίνεται) γιατί απο το vickmall μου είπαν οτι δεν υποστηρίζεται απο το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Το F1 δεν υποστηρίζει OTG. Απολύτως αναμενόμενο σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πήρα το κινητό για τον πατέρα αλλά δε μπενει με τίποτα στο ίντερνετ με δεδομένα.. Κλήσεις, Wi-Fi, μηνύματα μέχρι και βιντεοκληση δουλεύουν κανονικά αλλά δεδομένα ενώ δείχνει πως είναι ενεργά δεν μπενει.. Έχω κάνει και factory reset και μπαταρία έβγαλα και ξαναεβαλα και πάλι τίποτα.. Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πήρα το κινητό για τον πατέρα αλλά δε μπενει με τίποτα στο ίντερνετ με δεδομένα.. Κλήσεις, Wi-Fi, μηνύματα μέχρι και βιντεοκληση δουλεύουν κανονικά αλλά δεδομένα ενώ δείχνει πως είναι ενεργά δεν μπενει.. Έχω κάνει και factory reset και μπαταρία έβγαλα και ξαναεβαλα και πάλι τίποτα.. Καμία ιδέα;

Αν ειναι Q, θέλει ρυθμίσεις...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

What's up είναι.. Με μια Sim το δουλεύει μόνο

Ειμαστε offtopic...

 

Προκειμένου να κάνετε χρήση της υπηρεσίας COSMOTE internet μέσω του κινητού σας, θα πρέπει να αποθηκευτούν στη συσκευή σας οι παρακάτω απαιτούμενες ρυθμίσεις.

01) Πατήστε το πλήκτρο [Μενού] και επιλέξτε [Ρυθμίσεις].

02) Επιλέξτε [Ασύρματο & δίκτυα] > [Δίκτυα κινητής] > [Ονομασίες σημείων πρόσβασης] .

03) Πατήστε το πλήκτρο [Μενού] και επιλέξτε [Νέο APN] .

Εισαγάγετε τα ακόλουθα στοιχεία:

Όνομα : Cosmote Internet

APN : internet

Proxy : Παράλειψη

Θύρα : Παράλειψη

Όνομα χρήστη : αφηστε κενο

Κωδικός : αφηστε κενο

Παράλειψη από [Διακομιστή] στο [Πρωτόκολλο MMS] .

MCC : 202

MNC : 01

Τύπος Πιστοποίησης : Κανένας

Τύπος APN: προκαθορισμένος

04) Πατήστε το πλήκτρο [Μενού] και επιλέξτε [Αποθήκευση] .

Αυτό το προφίλ έχει αποθηκευτεί .

Οι ρυθμίσεις έχουν ολοκληρωθεί.

Για να κάνετε χρήση της υπηρεσίας COSMOTE internet είναι απαραίτητο να απενεργοποιήσετε και να ενεργοποιήσετε πάλι το κινητό σας.

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Εχει σπάσει το κινητό στην οθόνη έχω παραγγείλει οθόνη και την περιμένω μέσα στην εβδομάδα. Μιας και δεν έχω ανοίξει ποτέ μου κινητό για να κάνω την αλλαγή, μήπως υπάρχει κάποιο βίντεο για το συγκεκριμένο κινητό για το πως γίνεται όλη η διαδικασία?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Εχει σπάσει το κινητό στην οθόνη έχω παραγγείλει οθόνη και την περιμένω μέσα στην εβδομάδα. Μιας και δεν έχω ανοίξει ποτέ μου κινητό για να κάνω την αλλαγή, μήπως υπάρχει κάποιο βίντεο για το συγκεκριμένο κινητό για το πως γίνεται όλη η διαδικασία?

ευχαριστώ

Δυστυχώς θα χρειαστείς ηλεκτρονικό.

Έχω ανοίξει F1 και οι καλωδιοταινείες από τα περιφερειακά δεν συνδέονται με φύσες αλλά είναι κολλημένες στην πλακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωστός μου με ενημέρωσε για κάτι αρκετά κουφό.

Στην λειτουργία σίγασης, ενώ απενεργοποιεί τον ήχο για τις εισερχόμενες κλήσεις, δεν κάνει το ίδιο και για τις ειδοποιήσεις.

Αυτές συνεχίζουν και χτυπούν κανονικά. Έχουν μάλιστα και δόνηση.

Η πλάκα είναι ότι δεν τον πολυπίστεψα, είχα πρόχειρο από άλλο γνωστό ένα άλλο κομμάτι όμως και πράγματι το πρόβλημα υφίσταται.

Μάλιστα, πιστεύοντας ότι ίσως φταίει ο default ήχος ειδοποιήσεων, τον άλλαξα αλλά δεν διορθώθηκε.

να σημειώσω δε, ότι στο 2ο κινητό προσπάθησα να επιτύχω την σίγαση και με άλλο τρόπο.

Όχι επιλέγοντας προφίλ σίγασης, αλλά χαμηλώνοντας από τα volume buttons τον ήχο.

Αποτέλεσμα;

Πλέον δεν βαράει σε κανένα προφίλ ειδοποίηση, ενώ η δόνηση υπάρχει σε όλα τα προφίλ...

Όποιος έχει καμιά ιδέα ας την ρίξει... Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ελέγξει πως λειτουργεί στην σίγαση, αλλά μπορώ να το δοκιμάσω και να σου πω.

Ποια rom φοράει το κινητό του φίλου σου;

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς θα χρειαστείς ηλεκτρονικό.

Έχω ανοίξει F1 και οι καλωδιοταινείες από τα περιφερειακά δεν συνδέονται με φύσες αλλά είναι κολλημένες στην πλακέτα.

 

Γνωρίζεις αν αυτό το μικρόφωνο, ταιριάζει και στο F1;

Ρωτάω εσένα επειδή το άνοιξες, μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ελέγξει πως λειτουργεί στην σίγαση, αλλά μπορώ να το δοκιμάσω και να σου πω.

Ποια rom φοράει το κινητό του φίλου σου;

.

Και τα 2 είναι με μαμίσια ROM

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...