Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως η Microsoft εκανε το λαθος που λεγεται Vista και μετα εβγαλε το διαμαντι που λέγεται Windows 7 το ιδιο θα γινει και εδω. Καμια εταιρια μεγεθους Apple, Microsoft, Google κτλ δεν προκειται να παραδεχθει σχεδιαστικο λαθος λογο image. ΜΟΝΟ αν αυτο εχει εμφανεις και ανεπανόρθωτες επιπτωσεις στους καταναλωτες - βλεπε προβληματικα accelarators της Toyota.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σωστα οσα λεγε. Εγω παντως ειμαι απ αυτους που θα περιμεναν εκτος και αν ειχα την δυνατοτητα να το παρω με δοκιμη ωστε να δω πως τα παει στην περιοχη που ζω.

 

Και το iPad ειχα την δυνατοτητα να το αγορασω απο τον Μαρτιο αλλα περιμενα μεχρι να σιγουρευτω οτι δεν υπαρχουν παιδικες ασθενειες.

Eτσι κι αλλιως μεσα στους επομενους 4 μηνες δεν προκειται ν κανω καποια αγορα.

Αν τον Νοεμβρη που θα αποφασισω για ενα ακομα τηλεφωνο στην οικογενεια ειναι οκ θα το ενταξω αναμεσα στις συσκευες που μ ενδιαφερουν.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά που διαβάζω και έχω προσωπικά δει Θάνο, διαμορφώνω μάλλον τη γνώμη ότι η apple τόλμησε να καινοτομήσει μεταξύ άλλων επιλέγοντας το νέο τρόπο τοποθέτησης της κεραίας, δημιουργώντας μια συσκευή που παρουσιάζει υπό συγκεκριμένες συνθήκες συγκεκριμένα ζητήματα λήψης τα οποία ανάλογα με την περίπτωση μπορεί να είναι από καθόλου έως πολύ σημαντικά. Αυτό καθεαυτό το γεγονός, ανάλογα με την οπτική γωνία διαφορετικών ανθρώπων εισπράττεται με διαφορετικό τρόπο. Άλλοι το βλέπουν ως το τίμημα της καινοτομίας που σε επόμενη εκδοχή θα διορθωθεί, άλλοι το βλέπουν ως αστοχία και προχειρότητα, άλλοι το βλέπουν ως άλλη μια ευκαιρία να βγάλουν τα απωθημένα τους, κ.ο.κ. Κάπως σαν Rohrschach test δηλαδή :)

 

Θα ήθελα εδώ να θυμίσω την εξέλιξη ενός άλλου εξαιρετικά καινοτόμου μηχανήματος της ίδιας εταιρίας, του MacBook Air το οποίο στην πρώτη έκδοσή του αντιμετώπιζε σε μεγάλο βαθμό προβλήματα υπερθέρμανσης που είχαν να κάνουν με τις συχνότητες λειτουργίας του επεξεργαστή σε συνάρτηση με το μονωτικό υλικό που είχε χρησιμοποιηθεί και τον συμπιεσμένο χώρο μέσα στον οποίο εξ αντικειμένου είχαν "στριμωχτεί" όλα τα εξαρτήματα. Στις επόμενες εκδόσεις αυτό διορθώθηκε και τώρα πια δεν συζητάει κανείς γι αυτό το θέμα.

 

Εν κατακλείδι, υπάρχουν άνθρωποι για τους οποίους αυτό είναι απαράδεκτο και θέλουν η συσκευή τους να είναι αψεγάδιαστη - αυτοί είναι καλό να περιμένουν να ωριμάσει ένα νέο σχέδιο / μια νέα προσέγγιση και τότε να προχωρήσουν σε αγορά αν η συσκευή καλύπτει τις ανάγκες τους (laggards). Υπάρχουν άλλοι που δεν ενδιαφέρονται για τέτοια ζητήματα γιατί γι αυτούς είναι σημαντικό να αποτελούν μέρος της εξέλιξης του "είδους", (early adopters). Το πρόβλημα αρχίζει όταν κάποιος παρασυρθεί και εδώ υπάρχει το θέμα της ατομικής κρίσης γιατί μια εταιρία δεν πρόκειται ποτέ να ανακοινώσει ευθέως "μην πάρεις τη νέα και γυαλιστερή συσκευή μου γιατί δεν είναι ακόμη η ώρα σου" ώστε να μην προχωράμε σε αγοραστικές κινήσεις που δεν μας ταιριάζουν.

 

Τέλος πάντων, όλοι ενήλικες είμαστε και θα πρέπει να πράττουμε κατά κρίση και βούληση!

 

Βέβαια, ο καθένας ανάλογα με την κρίση του,αλλά όταν ένα προιόν βγαίνει στην κυκλοφορία και μάλιστα είναι τόσο ακριβό και διαφημίζεται από τον κατασκευαστή του ως δήθεν μου τάχα μου το καλύτερο smartphone στον κόσμο , εύλογα ο αγοραστής περιμένει ότι τουλάχιστον τα βασικά θα τα κάνει απροβλημάτιστα.

 

Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να την ψάχνει τόσο πολύ για να αγοράσει ένα τηλέφωνο, ούτε είναι υποχρεωμένος να ξέρει πότε ακριβώς κυκλοφόρησε ένα μοντέλο, ώστε να κρίνει αν είναι αρκετό καιρό στην αγορά ή όχι (ώστε να περιμένει και να μην το αγοράσει άμεσα).

 

Γενικά, αυτή η ιστορία με τα διάφορα ελαττώματα, σχεδιαστικά λάθη, bugs κλπ μου την έχει δώσει αφάνταστα. Και αναφέρομαι σε όλες τις εταιρίες γενικά , όχι μόνο κινητών τηλεφώνων.

 

Σαν καταναλωτής δεν το ανέχομαι και έχω αποφασίσει ότι δεν πρόκειται να ξαναχαρίσω κάστανο σε κανένα κερατά που κάνει μπίζνες με την δική μου την τσέπη ή αναπτύσει τις τεχνολογίες του στου κασίδη το κεφάλι.

 

Διαβάζω και στο νήμα για το galaxy s , που υποτίθεται ότι είναι σούπερ ντούπερ και εκεί παράπονα βλέπω. Softwarικά βέβαια, αλλά τι με ενδιαφέρει εμένα? Και γιατί να περιμένω την Χ αναβάθμιση????

Να έβγαζαν το τηλέφωνο όταν θα δούλευε πένα και όχι να κάθεται ο καταναλωτής να τρώει τα νύχια του πότε θα δεήσει η οποιαδήποτε εταιρία να διορθώσει το ένα ή το άλλο.

Νομίζω ότι όλοι μας δεν πρέπει να δείχνουμε καμία ανοχή σε κανέναν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω και στο νήμα για το galaxy s , που υποτίθεται ότι είναι σούπερ ντούπερ και εκεί παράπονα βλέπω. Softwarικά βέβαια, αλλά τι με ενδιαφέρει εμένα? Και γιατί να περιμένω την Χ αναβάθμιση????

Να έβγαζαν το τηλέφωνο όταν θα δούλευε πένα και όχι να κάθεται ο καταναλωτής να τρώει τα νύχια του πότε θα δεήσει η οποιαδήποτε εταιρία να διορθώσει το ένα ή το άλλο.

Νομίζω ότι όλοι μας δεν πρέπει να δείχνουμε καμία ανοχή σε κανέναν.

 

Για πολλούς από εμάς φίλε Γιάννη δεν είναι θέμα ανοχής αλλά ανάγκης. Και για να γίνω σαφής, όσους έμπειρους τεχνολογικά χρήστες δεις που πληρώνουν και αγοράζουν το iPhone δεν το κάνουν βλέποντας σε αυτό την καλύτερη συσκευή, ότι και αν σημαίνει αυτό, ούτε γιατί είναι Apple fans που πολλοί όπως ο ομιλών είναι το εντελώς αντίθετο. Απλά κουρασμένοι από τα πολύ πολύ χειρότερα προτιμούν το "λιγότερο κακό", και πίστεψέ με αυτόν τουλάχιστον τον τίτλο μπορεί να τον διεκδικήσει επάξια το iPhone. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς από εμάς φίλε Γιάννη δεν είναι απόλυτα θέμα ανοχής αλλά ανάγκης. Και για να γίνω σαφής, οι κάπως έμπειροι τεχνολογικά χρήστες που πληρώνουν το iPhone δεν το κάνουν βλέποντας σε αυτό την καλύτερη συσκευή. Απλά κουρασμένοι από τα πολύ πολύ χειρότερα προτιμούν το "λιγότερο κακό", και πίστεψέ με αυτόν τουλάχιστον τον τίτλο μπορεί να τον διεκδικήσει επάξια το iPhone. :)

 

Φίλε Θάνο, δέχομαι , αφού το αναφέρουν όλοι οι χρήστες αυτό, ότι το άιφον (μιλάω γενικά για όλα τα μοντέλα άιφον) είναι γενικά απροβλημάτιστο και δουλεύει χωρίς προβλήματα.

Όμως, να που σκάει το πρόβλημα με το σήμα, (όσο πρόβλημα και αν θεωρείται αυτό) για να κατέβουν κάποιοι ξανά στη γή.

 

Χτες κάπου είχες γράψει ότι "καλύτερα να σου βγεί το μάτι παρά το όνομα"

Θάνο, για εμένα αυτό είναι θεία δίκη, γιατί μέχρι σήμερα κατά τη δική μου γνώμη, η apple πουλούσε λόγω ονόματος, δηλαδή, της είχε βγεί το όνομα από τη θετική πλευρά και ο κάθε ανίδεος αγόραζε άιφον και θεωρούσε ότι έχει το καλύτερο κινητό, χωρίς καν να γνωρίζει τι προσφέρει ο ανταγωνισμός.

 

Ε, τώρα, έγινε το ανάποδο με το θέμα του "ονόματος".

Και φυσικά, δεν "χαίρομαι" σε βάρος των χρηστών και όσων έδωσαν τόσα λεφτά για να το αγοράσουν.

Σε βάρος της εταιρία χαίρομαι, που διαφημίζει ότι εφηύρε τη βιντεοκλήση :p

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θάνο, για εμένα αυτό είναι θεία δίκη, γιατί μέχρι σήμερα κατά τη δική μου γνώμη, η apple πουλούσε λόγω ονόματος, δηλαδή, της είχε βγεί το όνομα από τη θετική πλευρά και ο κάθε ανίδεος αγόραζε άιφον και θεωρούσε ότι έχει το καλύτερο κινητό, χωρίς καν να γνωρίζει τι προσφέρει ο ανταγωνισμός.

 

Δεν αποκλείεται σε μεγάλο βαθμό να έχεις δίκιο Γιάννη, και μάλλον έχεις. Όμως θα μου επιτρέψεις να μην με απασχολεί καθόλου αν ένας χρήστης θεωρεί πως έχει το καλύτερο ή το χειρότερο κινητό, αν αυτό είναι το iPhone ή κάποιο άλλο, ή αν ο S. Jobs κάθε βράδυ βίαζε και έσφαζε παρθένες και τώρα τιμωρείται. Προς το παρόν το μόνο που με απασχολεί είναι να μην έχει άλυτα προβλήματα το iPhone 4 διότι δεν θα άντεχα με τίποτα να μπλέξω για ένα χρόνο με κάποιο από τα υπάρχοντα ανταγωνιστικά μοντέλα και για τα οποία η άποψή μου και η εμπειρίες μου από αυτά δεν είναι και η καλύτερες. :rolleyes:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θάνο, δέχομαι , αφού το αναφέρουν όλοι οι χρήστες αυτό, ότι το άιφον (μιλάω γενικά για όλα τα μοντέλα άιφον) είναι γενικά απροβλημάτιστο και δουλεύει χωρίς προβλήματα.

Όμως, να που σκάει το πρόβλημα με το σήμα, (όσο πρόβλημα και αν θεωρείται αυτό) για να κατέβουν κάποιοι ξανά στη γή.

 

Χτες κάπου είχες γράψει ότι "καλύτερα να σου βγεί το μάτι παρά το όνομα"

Θάνο, για εμένα αυτό είναι θεία δίκη, γιατί μέχρι σήμερα κατά τη δική μου γνώμη, η apple πουλούσε λόγω ονόματος, δηλαδή, της είχε βγεί το όνομα από τη θετική πλευρά και ο κάθε ανίδεος αγόραζε άιφον και θεωρούσε ότι έχει το καλύτερο κινητό, χωρίς καν να γνωρίζει τι προσφέρει ο ανταγωνισμός.

 

Ε, τώρα, έγινε το ανάποδο με το θέμα του "ονόματος".

Και φυσικά, δεν "χαίρομαι" σε βάρος των χρηστών και όσων έδωσαν τόσα λεφτά για να το αγοράσουν.

Σε βάρος της εταιρία χαίρομαι, που διαφημίζει ότι εφηύρε τη βιντεοκλήση :p

 

Νομίζω Γιάννη ότι είναι πολύ πιθανόν το θέμα με το σήμα να έχει υπερδιογκωθεί και να εξηγήσω τι εννοώ ...

 

Από τότε που έπιασα κινητό στα χέρια μου και πάνε αρκετά χρόνια, όπως για τους περισσότερους θαμώνες εδώ, οπότε δεν διεκδικώ καμία αυθεντία στο θέμα απλώς αναφέρομαι στην προσωπική μου εμπειρία, πάντα είχα περιπτώσεις με αστοχία κλήσεων. Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν κάθησα να το πολυψειρίσω θεωρώντας πάντα ότι η τεχνολογία της κινητής τηλεφωνίας έχει είτε από την πλευρά των συσκευών είτε από την πλευρά των δικτύων τις αστοχίες της. Δε νομίζω ότι υπάρχει κανείς από εμάς εδώ μέσα που να έχει πραγματοποιήσει το 100% των κλήσεων που επιθυμούσε. Αυτό που πραγματικά δεν έχω καταλάβει είναι σε ποιά αντικειμενικά μεγάλη έκταση υπάρχει στατιστικά σημαντική διαφορά ανάμεσα σε αστοχίες κλήσεων με το νέο iPhone και άλλα τηλέφωνα της αγοράς και το λέω αυτό γιατί αν πάρει κανείς 100% τοις μετρητοίς αυτά που διαβάζει σε ορισμένα fora θα πρέπει να δεχτεί ότι το τηλέφωνο αυτό δεν είναι σε θέση να πραγματοποιήσει πολύ μεγάλο ποσοστό κλήσεων, τόσο που να καθίσταται άχρηστο. Δεν θέλω να σταθώ στην προσωπική μου εμπειρία γιατί πες ότι ήταν για πολύ λίγο διάστημα σε ένα σημείο με πολύ υψηλή ποιότητα σήματος. Όμως βλέπω ότι οι απόψεις και άλλων συναδέλφων των οποίων τη γνώμη σέβομαι και εκτιμώ επίσης δεν συγκλίνουν σε "τραγικά" συμπεράσματα σε ότι αφορά την "καταβαράθρωση" της συσκευής ως προς την ικανότητά της να πραγματοποιεί κλήσεις. Λέω λοιπόν με το μη τεχνικά καταρτισμένο μου μυαλό, μήπως τελικά έχουμε να κάνουμε με ένα φαινόμενο όπου η αστοχία κάποιων συσκευών που σε μια μεγάλη κλίμακα παραγωγής πιθανόν είναι και αναμενόμενη έχει εγείρει ένα "κυνήγι μαγισσών" όπου και καθόλα φυσιολογικές περιπτώσεις απώλειας σήματος ανάγονται σε μείζον ζήτημα επειδή απλώς τράβηξε το ενδιαφέρον μας το συγκεκριμένο θέμα; Αν σε αυτό το σκεπτικό προσθέσει κανείς και την αδικαιολόγητη - για τη δική μου κατανόηση - μανία εναντίον της apple που πολύς κόσμος για κάποιο ανεξήγητο λόγο την "περιμένει στη γωνία" δημιουργείται μια διογκωμένη κατάσταση που μπορεί και να έχει οδηγήσει σε όλη αυτή την φασαρία.

 

Να θυμίσω επίσης πέρισυ την ιστορία με τις κίτρινες οθόνες και παλιότερα με τη διάχυση φωτός στο πλάι της συσκευής ...

 

Σε αυτό το πνεύμα, νομίζω ότι η αυριανή συνέντευξη τύπου θα έχει πολύ ενδιαφέρον ...

 

Υ.Γ. Σε ότι αφορά τη βιντεοκλήση σημασία δεν έχει ποιός εφευρίσκει κάτι αλλά ποιός καταφέρνει να το εξαπλώσει και να το κάνει επιτυχημένο εμπορικά (το ίδιο θα μπορούσε να πει κανείς και για το iPad σε σχέση με το ότι δεν είναι το πρώτο tablet, όμως είναι το Πρώτο tablet ;) ). Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πάντα κάτι είναι καλή ιδέα, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται σε μεγάλο βαθμό να έχεις δίκιο Γιάννη, και μάλλον έχεις. Όμως θα μου επιτρέψεις να μην με απασχολεί καθόλου αν ένας χρήστης θεωρεί πως έχει το καλύτερο ή το χειρότερο κινητό, αν αυτό είναι το iPhone ή κάποιο άλλο, ή αν ο S. Jobs κάθε βράδυ βίαζε και έσφαζε παρθένες και τώρα τιμωρείται. Προς το παρόν το μόνο που με απασχολεί είναι να μην έχει άλυτα προβλήματα το iPhone 4 διότι δεν θα άντεχα με τίποτα να μπλέξω για ένα χρόνο με κάποιο από τα υπάρχοντα ανταγωνιστικά μοντέλα και για τα οποία η άποψή μου και η εμπειρίες μου από αυτά δεν είναι και η καλύτερες. :lol:

 

 

Μα έχω δεί να κρατάνε το άιφον, από παπάδες μέχρι και συνάδελφοί μου δικηγόροι, άνω των 60 ετών. Και βέβαια τους βλέπεις ότι το κοιτάζουν με μια απορία ζωγραφισμένη στο πρόσωπό τους, σαν να βλέπουν εξωγήινο:p

Γιατί ρε άνθρωπε άφησες το νόκιάκι σου των 50 ευρώ, που σε έβγαζε μια βδομάδα χωρίς φόρτιση και έσκασες τόσα λεφτά για να πάρεις αυτό το κινητό που το κοιτάς με τόση απορία??? Επειδή κάπου πήρε το αφτί σου ότι αυτό το άι-πώς το λένε, είναι το καλύτερο??? Ε, φάτο τώρα στη μάπα για να μάθεις....:lol:

 

Δεν τα λέω από εμπάθεια ή "ζήλεια" ρε συ Θάνο.

Τον τελευταίο χρόνο έχω ξοδέψει σε κινητά πάνω από 1500 ευρώ.(+ τις επιδοτήσεις).

Θα μπορούσα να έχω πάρει 3 άιφον 3gs για να παίζω. Όμως προσωπικά δεν μπορώ και δεν θέλω να ζήσω με τις ελλείψεις του.

Όπως και εσύ δεν μπορείς να ζήσεις με τα προβλήματα του ανταγωνισμού. Δεκτό.

Έχεις συγκεκριμένους λόγους για τις επιλογές σου και μακάρι να σου βγεί τέλειο το 4άρι:).

Οι άσχετοι μου τη δίνουν, που νομίζουν ότι έχουν πάρει και εγώ δεν ξέρω τι.

Που όταν με βλέπουν να κάνω ζούμ με τα 2 δάκτυλα μου λένε: "α, έχει την πατέντα του άιφον??"

Όχι ρε φίλε, δεν έχει την πατέντα του άιφον και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πατέντα του άιφον το ζούμ με τα 2 δάκτυλα και άντε μου στο γεροδι@ολο και εσύ και το μπρίκι σου:p:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η 4.0.1!

 

Ενημέρωση λογισμικού iOS 4.0.1 για iPhone

 

Η παρούσα ενημέρωση περιέχει διορθώσεις σφαλμάτων και βελτιώσεις, περιλαμβανομένων των εξής:

 

• Βελτιώνει τον τύπο που υπολογίζει τον αριθμό των γραμμών ισχύος σήματος που θα εμφανίζονται

 

Προϊόντα συμβατά με την παρούσα ενημέρωση λογισμικού:

• iPhone 3G

• iPhone 3GS

• iPhone 4

 

Για περιγραφές των δυνατοτήτων και τις πλήρεις οδηγίες, δείτε τους οδηγούς χρήσης για το iPhone στην ιστοσελίδα:

<http://support.apple.com/el_GR/manuals/iphone>

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το iPhone, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα:

<http://www.apple.com/iphone>

 

Για αντιμετώπιση προβλημάτων με το iPhone ή για να δείτε πρόσθετες πληροφορίες υποστήριξης, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα:

<http://www.apple.com/gr/support/iphone>

 

Η παρούσα ενημέρωση περιέχει περιεχόμενο ασφάλειας που υπήρχε αρχικά σε προηγούμενες ενημερώσεις iOS. Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφτείτε τον ιστότοπο:

<http://support.apple.com/kb/HT1222>

 

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η 4.0.1!

 

Πω πω ! και τώρα θα θέλουμε εργαστηριακά όργανα για να βλέπουμε πόσα decibel χάνουμε !!!! Πάλι σε έξοδα θα μπούμε :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω το 3gs με jb..και πριν λιγο προσπαθησα να του κανς restore για να περασω το 0s4,κατα την διαρκεια του restore εβγαλε ενα εικονηδειο και εγραφε οτι δεν μπορει να γυρισει στο αρχικo λογισμικο.εχει συμβει σε κανεναν αλλο αυτο???να μην μπορει να γυρισει στην αρχικη μορφη μετα απο jb?????

καμια βοηθεια????

 

κανεις??????????

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Μα έχω δεί να κρατάνε το άιφον, από παπάδες μέχρι και συνάδελφοί μου δικηγόροι, άνω των 60 ετών. Και βέβαια τους βλέπεις ότι το κοιτάζουν με μια απορία ζωγραφισμένη στο πρόσωπό τους, σαν να βλέπουν εξωγήινο:p

Γιατί ρε άνθρωπε άφησες το νόκιάκι σου των 50 ευρώ, που σε έβγαζε μια βδομάδα χωρίς φόρτιση και έσκασες τόσα λεφτά για να πάρεις αυτό το κινητό που το κοιτάς με τόση απορία???

Και γιατί περίμενες βρε Γιάννη μου διαφορετική συμπεριφορά; Τα ίδια δεν βλέπεις με ανθρώπους που δεν ξέρουν καλά καλά να οδηγούν και αγοράζουν supercars, άλλους που έχουν μαύρα μεσάνυχτα σε υπολογιστές και αγοράζουν ότι το ισχυρότερο κλπ κλπ; Αυτό έχει, έχει και θα έχει η καταναλωτική μας κοινωνία, μέλη και "θύματα" της οποίας για να πούμε την αλήθεια υπήρξαμε ή και συνεχίζουμε να είμαστε όλοι μας ανεξαιρέτως. :)

 

Οι άσχετοι μου τη δίνουν, που νομίζουν ότι έχουν πάρει και εγώ δεν ξέρω τι. Που όταν με βλέπουν να κάνω ζούμ με τα 2 δάκτυλα μου λένε: "α, έχει την πατέντα του άιφον??"

Όχι ρε φίλε, δεν έχει την πατέντα του άιφον και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πατέντα του άιφον το ζούμ με τα 2 δάκτυλα και άντε μου στο γεροδι@ολο και εσύ και το μπρίκι σου

 

Είναι και αυτά Γιάννη αποτελέσματα του καταναλωτισμού και πρέπει να δεχτούμε ως ακόμα ένα σύμπτωμα των καιρών. Αν μου επιτρέπεις μια φιλική "συμβουλή", μην ασχολείσαι καθόλου. Και θα προσθέσω κάτι που πριν χρόνια μου είχε πεί ένας καθηγητής μου μισοσοβαρά - μισοαστειευόμενος: "Από την στιγμή που στη δημοκρατία η ψήφος όλων ανεξαιρέτως μετρά το ίδιο, το κακό έχει ήδη γίνει και πρέπει να το πάρουμε απόφαση πως θα ζήσουμε μαζί τους." :lol:

 

Πω πω ! και τώρα θα θέλουμε εργαστηριακά όργανα για να βλέπουμε πόσα decibel χάνουμε !!!! Πάλι σε έξοδα θα μπούμε :)

Τι να σου κάνω φίλε μου Κώστα που μας χωρίζουν τόσα χιλιόμετρα. Θα χαιρόμουν πολύ να κάναμε τις δοκιμές μαζί από κοντά, μετρώντας db και τα σχετικά, πίνοντας ταυτόχρονα και κανένα ουζάκι για το καλό. :lol:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Γιάννη ότι είναι πολύ πιθανόν το θέμα με το σήμα να έχει υπερδιογκωθεί και να εξηγήσω τι εννοώ ...

 

Από τότε που έπιασα κινητό στα χέρια μου και πάνε αρκετά χρόνια, όπως για τους περισσότερους θαμώνες εδώ, οπότε δεν διεκδικώ καμία αυθεντία στο θέμα απλώς αναφέρομαι στην προσωπική μου εμπειρία, πάντα είχα περιπτώσεις με αστοχία κλήσεων. Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν κάθησα να το πολυψειρίσω θεωρώντας πάντα ότι η τεχνολογία της κινητής τηλεφωνίας έχει είτε από την πλευρά των συσκευών είτε από την πλευρά των δικτύων τις αστοχίες της. Δε νομίζω ότι υπάρχει κανείς από εμάς εδώ μέσα που να έχει πραγματοποιήσει το 100% των κλήσεων που επιθυμούσε. Αυτό που πραγματικά δεν έχω καταλάβει είναι σε ποιά αντικειμενικά μεγάλη έκταση υπάρχει στατιστικά σημαντική διαφορά ανάμεσα σε αστοχίες κλήσεων με το νέο iPhone και άλλα τηλέφωνα της αγοράς και το λέω αυτό γιατί αν πάρει κανείς 100% τοις μετρητοίς αυτά που διαβάζει σε ορισμένα fora θα πρέπει να δεχτεί ότι το τηλέφωνο αυτό δεν είναι σε θέση να πραγματοποιήσει πολύ μεγάλο ποσοστό κλήσεων, τόσο που να καθίσταται άχρηστο. Δεν θέλω να σταθώ στην προσωπική μου εμπειρία γιατί πες ότι ήταν για πολύ λίγο διάστημα σε ένα σημείο με πολύ υψηλή ποιότητα σήματος. Όμως βλέπω ότι οι απόψεις και άλλων συναδέλφων των οποίων τη γνώμη σέβομαι και εκτιμώ επίσης δεν συγκλίνουν σε "τραγικά" συμπεράσματα σε ότι αφορά την "καταβαράθρωση" της συσκευής ως προς την ικανότητά της να πραγματοποιεί κλήσεις. Λέω λοιπόν με το μη τεχνικά καταρτισμένο μου μυαλό, μήπως τελικά έχουμε να κάνουμε με ένα φαινόμενο όπου η αστοχία κάποιων συσκευών που σε μια μεγάλη κλίμακα παραγωγής πιθανόν είναι και αναμενόμενη έχει εγείρει ένα "κυνήγι μαγισσών" όπου και καθόλα φυσιολογικές περιπτώσεις απώλειας σήματος ανάγονται σε μείζον ζήτημα επειδή απλώς τράβηξε το ενδιαφέρον μας το συγκεκριμένο θέμα; Αν σε αυτό το σκεπτικό προσθέσει κανείς και την αδικαιολόγητη - για τη δική μου κατανόηση - μανία εναντίον της apple που πολύς κόσμος για κάποιο ανεξήγητο λόγο την "περιμένει στη γωνία" δημιουργείται μια διογκωμένη κατάσταση που μπορεί και να έχει οδηγήσει σε όλη αυτή την φασαρία.

 

Να θυμίσω επίσης πέρισυ την ιστορία με τις κίτρινες οθόνες και παλιότερα με τη διάχυση φωτός στο πλάι της συσκευής ...

 

Σε αυτό το πνεύμα, νομίζω ότι η αυριανή συνέντευξη τύπου θα έχει πολύ ενδιαφέρον ...

 

Υ.Γ. Σε ότι αφορά τη βιντεοκλήση σημασία δεν έχει ποιός εφευρίσκει κάτι αλλά ποιός καταφέρνει να το εξαπλώσει και να το κάνει επιτυχημένο εμπορικά (το ίδιο θα μπορούσε να πει κανείς και για το iPad σε σχέση με το ότι δεν είναι το πρώτο tablet, όμως είναι το Πρώτο tablet ;) ). Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πάντα κάτι είναι καλή ιδέα, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία ...

 

 

Δεν λέω ότι το θέμα δεν έχει διογκωθεί.

Όλα τα κινητά χάνουν το σήμα όταν πιάνεις την κεραία τους.

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, το πρόβλημα είναι η θέση της κεραίας, που εσφαλμένα έχει τοποθετηθεί εκεί που φυσιολογικά πάνε τα δάκτυλα του χρήστη.

Αν το πιάνεις πιο πάνω δεν υπάρχει θέμα, αλλά είναι τώρα αυτή λογική?

 

Όσο για τη βίντεοκλήση, νομίζω ότι η όποια εμπορική επιτυχία, εξαρτάται από τις χρεώσεις των δικτύων.

Βέβαια, όταν μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο μέσω wifi , είναι δωρεάν, αλλά και αυτό είναι μεγάλος περιορισμός.

Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω ότι η υλοποίηση της βίντεοκλήσης στο νέο άιφον έχει κάτι το επαναστατικό (εκτός και αν έχω χάσει κάτι) , όπως επαναστατικό προιόν είναι ας πούμε το ipad. (που είναι, άσχετα με τις ελλείψεις του).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου κάνω φίλε μου Κώστα που μας χωρίζουν τόσα χιλιόμετρα. Θα χαιρόμουν πολύ να κάναμε τις δοκιμές μαζί από κοντά, μετρώντας db και τα σχετικά, πίνοντας ταυτόχρονα και κανένα ουζάκι για το καλό. :lol:

 

Ουζάκι; Πωπω με έφτιαξες τώρα.

Και για μεζέ το χταποδάκι τον "Paul" :D

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

http://www.anandtech.com/show/3821/iphone-4-redux-analyzing-apples-ios-41-signal-fix/1

 

Να και κάτι ενδιαφέρον. Το εύρος πάει μέχρι -121 ενώ πριν ήταν τα -113 και στο anandtech αναφέρουν ότι κατάφεραν να κρατήσουν κλήσεις ακόμα και στα -121.

Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι ενδιαφέρον. Το εύρος πάει μέχρι -121 ενώ πριν ήταν τα -113 και στο anandtech αναφέρουν ότι κατάφεραν να κρατήσουν κλήσεις ακόμα και στα -121.

 

Κάνω update και εις αύριον νέες δοκιμές.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

http://www.anandtech.com/show/3821/iphone-4-redux-analyzing-apples-ios-41-signal-fix/1

 

Να και κάτι ενδιαφέρον. Το εύρος πάει μέχρι -121 ενώ πριν ήταν τα -113 και στο anandtech αναφέρουν ότι κατάφεραν να κρατήσουν κλήσεις ακόμα και στα -121.

 

Νίκο και 3.2.1 για iPad έχω:D

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Να σας θυμίσω τον "πόλεμο" που είχε ξεσπάσει μετά την κυκλοφορία του HD2 το Νοέμβριο!

 

1) Προβλήματα με την παράδοση των sms, φαινόμενο που παρουσιαζόταν όχι πάντα και εντελώς τυχαία.

2) Σε δίκτυα 802.11g το κινητό δεν έπιανε τις αντίστοιχες ταχύτητες!

3) Παγώματα στην αναμονή που τρώγαν μπαταρία.

4) Προβλήματα με κενά σημεία και αλλαγή της θέσης του κέρσορα κατά την πληκτρολόγηση μηνυμάτων.

5) Προβληματικές κάρτες μνήμης.

6) Καθυστερήσεις στην φωνή κατά την διάρκεια κλήσης.

7) Το ημερολόγιο μπορούσε να δει μέχρι την 01/11/09

8) Ο g-sensor δεν δούλευε σε πολλές εφαρμογές

9) Το LED δεν δούλευε για τις ειδοποιήσεις

10) Η σύνδεση στο internet μέσω gprs είχε αρκετές διακοπές

11) Η φωνητική λειτουργία δεν υποστήριζε ακουστικά bluetooth

12) Η φωνή με τα ακουστηκά δεν μπορούσε να ελεγχθει και παρέμενε σταθερή

13) Το ταμπ της μουσικής εμφάνιζε τα τραγούδια μόνο με χρονολογική σειρά και δεν άλλαζε.

14) Δεν υπήρχε η δυνατότητα αυξομείωσης της έντασης κατά την διάρκεια της κλήσης.

15) Υπερφωτισμένες φωτογραφίες με φλας

16) Κίτρινα thumbs των φωτογραφιών του χρήστη στο άλμπουμ.

17) Ροζ κηλίδα στις φωτογραφίες!!! Καλά εδώ είχε γίνει ΟΟΟΟ χαμός!!!

 

Πόσα απ' αυτά υπάρχουν σήμερα;;; Σε πόσο χρονικό διάστημα διορθώθηκαν;;; Θα μου πείτε ότι στο μηλόφωνο υπάρχει κατασκευαστικό λάθος, ΟΚ, αλλά ήδη άρχισαν να βάζουν κάποιο είδος μόνωσης στις νέες συσκευές σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες!!!

 

Απολαύστε τα κινητά σας... όταν με το καλό έρθει επίσημα στην Ελλάδα δεν θα έχει κανένα πρόβλημα!!! :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Νίκο και 3.2.1 για iPad έχω:D

 

Εκεί έχουμε JB, δεν είμαστε για update :lol::p

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου κάνω φίλε μου Κώστα που μας χωρίζουν τόσα χιλιόμετρα. Θα χαιρόμουν πολύ να κάναμε τις δοκιμές μαζί από κοντά, μετρώντας db και τα σχετικά, πίνοντας ταυτόχρονα και κανένα ουζάκι για το καλό. :lol:

 

Με πρώτη ευκαιρία πρέπει να τη φτιάξουμε την κατάσταση με τα ουζάκια! Ελλοχεύει και ο κύριος Πτέραρχος που έχουμε σε εκκρεμότητα την εθνική συνάντηση ;)

 

το 11 μήνυμα στη σελίδα 888 ... τυχαίο; δε νομίζω :)

Edited by kkalog

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Με πρώτη ευκαιρία πρέπει να τη φτιάξουμε την κατάσταση με τα ουζάκια! Ελλοχεύει και ο κύριος Πτέραρχος που έχουμε σε εκκρεμότητα την εθνική συνάντηση ;)
οταν λεμε ουζακια;πιστευω με τα συνοδευτικα τους ε;:p:p
Link to comment
Share on other sites

Εκεί έχουμε JB, δεν είμαστε για update :lol::p

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Update σε 4.0.1 ολοκληρώθηκε!

Επιβεβαιώνω οτι στο blender το 3GS αντέχει 3,2 δευτερόλεπτα παραπάνω:lol:

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Με πρώτη ευκαιρία πρέπει να τη φτιάξουμε την κατάσταση με τα ουζάκια! Ελλοχεύει και ο κύριος Πτέραρχος που έχουμε σε εκκρεμότητα την εθνική συνάντηση ;)

 

το 11 μήνυμα στη σελίδα 888 ... τυχαίο; δε νομίζω :)

 

 

 

:lol::lol::lol::lol:

Ωραιος Κωστή!Που το πρόσεξες;:lol:

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...