Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κώστα αν σκοπεύεις να αγοράσεις κάποιο και θες τη γνώμη μου, μην κοιτάξεις πέρα από Navigon. :)

 

Αυτό Θέλω Θάνο.

 

Θα προχωρήσω στο Navigon. Αν ξέρεις πες μου ποιο απ' όλα

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Για την Ελλάδα που προφανώς σε ενδιαφέρει Κώστα, το NAVIGON MobileNavigator Europe θα πάρεις. Καλύπτει ολόκληρη τη χώρα μας και το μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης.
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis

λεω να κανω σεφτε και να αγορασω ενα προγραμματακι πλοηγησης,βλεπω navigon europe και eastern στην ιδια τιμη,ποιο αγοραζω; την καλημερα μου σε ολους

ΥΓ....Τωρα ειδα την απαντηση του θανου,την ιδια ωρα γραφαμε,το eastern τι διαφορα εχει;

Link to comment
Share on other sites

λεω να κανω σεφτε και να αγορασω ενα προγραμματακι πλοηγησης,βλεπω navigon europe και eastern στην ιδια τιμη,ποιο αγοραζω; την καλημερα μου σε ολους

ΥΓ....Τωρα ειδα την απαντηση του θανου,την ιδια ωρα γραφαμε,το eastern τι διαφορα εχει;

 

Μόλις κατεβάζω το navigon europe

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την Ελλάδα το Eastern με το Europe δεν έχουν διαφορά. Εκεί που διαφέρουν είναι πως το Eastern καλύπτει λεπτομερώς ανατολικές κυρίως χώρες (Ρουμανία, Πολωνία κλπ) ενώ το Europe περισσότερες και κυρίως κεντρικές και δυτικές. Παλιά όταν το πρωτοαγόρασα το Eastern είχε τη μισή τιμή, αλλά προτίμησα το πλήρες (Europe) καθώς με ενδιέφεραν περισσότερο χώρες όπως Γερμανία, Ιταλία, Αυστρία κλπ.

 

Ενημερωτικά μέσα από την εφαρμογή υπάρχουν κάτι έξτρα που μπορεί κάποιος να αγοράσει, με ποιό γνωστό το panorama 3D που απεικονίζει σε ψευτο 3D το ανάγλυφο του εδάφους. Παρόλο που είναι σχετικά φτηνό, μην πολυπιστέψετε τα screenshots και τις κριτικές και το αγοράσετε για άλλο λόγο εκτός ίσως της περιέργειας. Είναι απίστευτα βαρύ, πολύ αργό (ακόμα και στην v1.6) και πρακτικά άχρηστο.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Μετά 16 ημέρες από την αγορά του από Λονδίνο, το iPhone 4 (μαύρο 32GB) είναι επιτέλους εδώ. :D

Η SIM της Vodafone έχει ήδη κοπεί σε micro μέγεθος, μια δεύτερη της Cosmote ετοιμάζεται τώρα οπότε αυτό που ακολουθεί είναι φόρτιση και η ...ώρα της "αλήθειας". Βιαστικά αποτελέσματα μην περιμένετε σε καμμιά περίπτωση. Με τόσα που έχουν λεχθεί θα χρειαστεί αρκετός χρόνος και δοκιμές για να βγούν κάποια όσο το δυνατόν ασφαλή συμπεράσματα. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και σε σένα Θάνο και περιμένουμε και τις δικές σου εντυπώσεις.

 

Καλημέρα και στην παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 16 ημέρες από την αγορά του από Λονδίνο, το iPhone 4 (μαύρο 32GB) είναι επιτέλους εδώ. :D

Η SIM της Vodafone έχει ήδη κοπεί σε micro μέγεθος, μια δεύτερη της Cosmote ετοιμάζεται τώρα οπότε αυτό που ακολουθεί είναι φόρτιση και η ...ώρα της "αλήθειας". Βιαστικά αποτελέσματα μην περιμένετε σε καμμιά περίπτωση. Με τόσα που έχουν λεχθεί θα χρειαστεί αρκετός χρόνος και δοκιμές για να βγούν κάποια όσο το δυνατόν ασφαλή συμπεράσματα. :)

 

Άντε Θάνο βοήθα για να δούμε τι γίνεται

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Θάνο!!! Αναμένουμε και από εσένα τα αποτελέσματα!!!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά παιδιά. Εδώ είμαστε και θα τα πούμε με λεπτομέρειες μετά το πέρας των δοκιμών.

Εκτός από τις εργαστηριακές δοκιμές που ενδιαφέρουν κυρίως εμένα, έχω συγκεντρώσει κάποιες αντιπροσωπευτικές συσκευές για μέτρο σύγκρισης σε πραγματικές συνθήκες, στο "δρόμο" δηλαδή, ή για την ακρίβεια σε κάποια συγκεκριμένα σημεία της Θεσσαλονίκης και των περιχώρων που έχω σταμπάρει καιρό τώρα. Θα χρησιμοποιήσω λοιπόν το 3GS της κυρίας μου, ένα ολοκαίνουργιο HTC Legend άρτι αφιχθέν και αυτό, το προσωπικό μου BB9700 και το Nokia 6700 Classic με τον εξαιρετικό του GSM δέκτη.

 

Για την ώρα ...φόρτιση και οι πρώτες απλοϊκές εντυπώσεις. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, στιβαρό και βαρύ (δεν θα με πείραζε να ήταν και λίγο βαρύτερο), άριστη οθόνη θα έλεγα υπό αναλογίες καλύτερη ακόμα και από την πανάκριβη ColorEdge της Eizo που έχω μπροστά μου εδώ στην εργασία. Θα το ξαναπώ πάντως, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, μπροστά του το 3GS δείχνει κινέζικο αντίγραφο.

 

Δεν μου πολυάρεσαν οι κάπως επικίνδυνα εκτεθημένες ακμές των γυάλινων προσόψεων, και η δυσκολία τοποθέτησης του accessory - USB cable όταν είναι φορεμένο το bumper. Μικροπράγματα θα μου πείτε αλλά είπαμε, πρώτες εντυπώσεις είναι αυτές. :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Καλές μετρήσεις Θάνο και με μέτρο.

Να θυμάσαι, αμα το βάλεις στο blender χαλάει :)

Περιμένουμε νέα σου!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Σε blender Κώστα μου δεν πρόκειται να το βάλω. Αν όμως όσα ακούστηκαν για το πρόβλημα του σήματος είναι αληθινά και στο βαθμό που παρουσιάζονται, δεν αποκλείεται να το ...πυροβολήσω εξ επαφής. :lol:
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου πολυάρεσαν οι κάπως επικίνδυνα εκτεθημένες ακμές των γυάλινων προσόψεων, και η δυσκολία τοποθέτησης του accessory - USB cable όταν είναι φορεμένο το bumper. Μικροπράγματα θα μου πείτε αλλά είπαμε, πρώτες εντυπώσεις είναι αυτές. :lol:

 

Καλοριζικο Θανο.

 

Αυτο για εκτεθημενες ακμες τον γυαλιων το ειχα εντοπισει εδω στο φορουμ απο τον καιρο που πρωτοεμφανιστηκαν οι φωτογραφιες του ασπρου και μαυρου νεου iphone.

Μονο και μονο γι αυτο χρειαζεται οπωσδηποτε θηκη που να τα καλυπτει. Δεν ειναι απαραιτητο να πεσει για να γινουν σημαδια. Μια συγκρουση με το κρυσταλινο τασακι που εχουμε στο γραφειο μας αρκει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς με ανησυχεί και εμένα Κώστα. Μην τυχόν και χτυπήσει ακμή με ακμή, γυαλί με γυαλί, οπότε θα ήταν μάλλον δύσκολα τα πράγματα.

Το bumper πάντως αν και περιμετρική μόνο "θήκη" φαίνεται ικανότατο να προστατεύσει από τέτοια δυσάρεστα ενδεχόμενα. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι must η αγορα bumper?

 

Εξαρτάται από τις προτεραιότητες του κάθε χρήστη. Σε όλους μας λίγο πολύ αρέσει "γυμνή" η συσκευή, αλλά κάποιοι το ρισκάρουν και κάποιοι όχι. Επειδή δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα "τυχερό" ποτέ μου δεν χρησιμοποίησα το iPhone εκτός θήκης. Τώρα με το iPhone 4 να είναι κατασκευασμένο από ποιοτικότατα μεν αλλά σκληρά, συνεπώς εύθραυστα υλικά, δεν θα διανοούμουν να το περιφέρω χωρίς θήκη. Οπότε ναι, για εμένα ένα bumper ή άλλη θήκη με ανάλογα ελαστική περιμετρική προστασία είναι "must".

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

εγω περιμενω να δεις με το bumper αν χανει σημα αυτο με νοιαζει πολυ.

Αν φερουνε bumper θα φερουνε καταστηματα οπως το πλαισιο ?

Link to comment
Share on other sites

εγω περιμενω να δεις με το bumper αν χανει σημα αυτο με νοιαζει πολυ.

 

Δεν έχω αρχίσει ακόμα τις δοκιμές, αλλά στο λέω προκαταβολικά και βάζω και στοίχημα πως σίγουρα θα πέφτει το σήμα και με αυτό, αν και σαφώς λιγότερο. Η πτώση του σήματος είναι εντελώς φυσιολογικό φαινόμενο, αποτέλεσμα φυσικών νόμων και μετρήσιμων παραγόντων που διέπουν την ραδιομαγνητική ακτινοβολία και μετάδοση, και παρατηρείται σε όλες τις συσκευές με internal antenna, είτε είναι τηλέφωνα είτε ασύρματοι είτε οτιδήποτε άλλο. Μέχρι σήμερα δεν έχω δει καμμιά συσκευή να μην το παρουσιάζει (και όχι μόνο τηλέφωνα), και το μόνο ζητούμενο από τις δοκιμές είναι να διαπιστώσουμε σε ποιό βαθμό παρατηρείται στο iPhone 4 και αν ξεφεύγει από αυτό που λέμε αποδεκτό.

 

Όσο για το bumper αν ήταν περίπου 1.7 - 2.1 cm σε πάχος (αναλόγως μπάντας GSM) θα εμπόδιζε το χέρι σου να πλησιάσει κοντύτερα από όσο επιτρέπεται στην κεραία με αποτέλεσμα την μη εμφανή πτώση του σήματος. Κάτι τέτοιο όμως δεν είναι εφικτό ούτε στο iPhone ούτε σε άλλο τηλέφωνο (λόγω πάχους), γι'αυτό και η πτώση παρατηρείται σε όλες τις συσκευές. Το πόσο είναι θα το δούμε. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

περιμενω να μαθω. Ειπα και εγω μια φορα να παρω iphone και

ετυχε να εχει σοβαρο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

περιμενω να μαθω. Ειπα και εγω μια φορα να παρω iphone και

ετυχε να εχει σοβαρο προβλημα.

Φιλε μου και εγω μια απο τα ιδια μια φορά ειπα να παρω το μηλο και ξυνο θα βγει , περιμένουμε τις μετρησεις με ανυπομονησία

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε όμως πως αυτοί που γνωρίζουν λένε πως τα καλύτερα μήλα είναι τα ...ξυνόμηλα. :) Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...