Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως παιδιά με την όλη φασαρία για το νέο iPhone προβλέπονται ιδιαίτερα αυξημένα ποσοστά για Android συσκευές σ' αυτό το εξάμηνο!!! ;)

 

edit: Τόλη βάλε το 2.12.50 το ράδιο! Πολύ καλό!!!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά με την όλη φασαρία για το νέο iPhone προβλέπονται ιδιαίτερα αυξημένα ποσοστά για Android συσκευές σ' αυτό το εξάμηνο!!! ;)

 

edit: Τόλη βάλε το 2.12.50 το ράδιο! Πολύ καλό!!!

 

το εχω βαλει γιωργο.εχει αυξημενη αυτονομια ε!

Link to comment
Share on other sites

το εχω βαλει γιωργο.εχει αυξημενη αυτονομια ε!

μου έβγαλε 3 μέρες!!! Το βράδυ κλειστό έφαγε 1%!!!

 

Απλά γράφεις άλλο στην υπογραφή σου, γι' αυτό στο είπα! :lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

μου έβγαλε 3 μέρες!!! Το βράδυ κλειστό έφαγε 1%!!!

 

Απλά γράφεις άλλο στην υπογραφή σου, γι' αυτό στο είπα! :lol:

 

οκ.τωρα εχω σωστη υπογραφη και σωστο radio!:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως αναφέρει το iPhoneHellas και αναδημοσιεύει το MacRumors είναι πολύ πιθανό να δοθεί στην κυκλοφορία η έκδοση 4.0.1 του iOS ακόμα και σήμερα. Για να δούμε.

 

@ktsak

Δεν αναφέρομαι σε αυτό Κώστα. Αυτός ο οδηγός έχει ήδη ανέβει εδώ. Αναφέρομαι σε νεότερο εάν υπάρχει βέβαια. Κάτι μου ανέφερε ο Σπύρος για αυτό και σε ρώτησα. ;)

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

ερε καρδισταν!!!!!!!

http://troktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_2596.html[/quote

 

:lol::lol:

Edited by geo_1983petra
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στα παιδια, ε τι να κανω τωρα ξυπνησα, σημερα ρεπαρω :p

Για να δουμε λοιπον τι θα πει ο jobs!!

 

Οντως με το 2 12 ραδιο εχω τρομερη αυτονομια, αφου νομιζα οτι το ποσοστο της μπαταριας ειχε κολησει :lol:

Για το αντροιντ δεν εχω δοκιμασει ακομα, αφηνω πρωτα τους αλλους να βγαλουν τα καστανα απο τη φωτια :O

Γιωργος απο Ολλανδια αλλα η καρδια μου χτυπαει ΚΡΗΤΗ

Htc HD2 LEOROM★ Miri & DINIK ★░v17.6░ WWE ░

Radio 2.12.50.02_2

Link to comment
Share on other sites

Θανο εχω δεν δινω πολυ σημασια στα blogs.

Αυτο που παρατηρω ομως, ειναι οτι μετα την ελευση του iphone 4, αυξηθηκαν κατα πολυ σε ολη την υφηλιο, τα σημεια με προβληματικο σημα που δικαιολογουν το No service η την κακη συνομηλια.

 

Κώστα στο θέμα των blogs, των forums και γενικότερα του web ξέρεις τις απόψεις μου. Εδώ και μια δεκαετία μόνο ενημέρωση τίτλων προσφέρει, με τις υποκειμενικές απόψεις και αναμεταδόσεις απόψεων ημιμαθών ή και ασχέτων να έχουν πάρει την θέση των σοβαρών εντύπων και τεχνικών αναλυτών του παρελθόντος.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση του iPhone 4, είναι μόλις ένα εικοσιτετράωρο που το έχω στα χέρια μου και δεν θα ήθελα να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη χωρίς να την έχω απόλυτα τεκμηριωμένη. Αυτά όμως που όμως μπορώ να πω μετά βεβαιότητας από τις αποκλειστικά και μόνο εργαστηριακές παρατηρήσεις μου μέχρι στιγμής είναι τα παρακάτω.

 

1. Τεχνικά η Apple έχοντας δεδομένη την σχεδίαση του antenna frame, είχε τρεις θεμελιώδεις επιλογές για την τροφοδοσία τους όπως φαίνεται στο παρακάτω διάγραμμα.

 

http://img9.imageshack.us/img9/8247/feedvi.jpg

 

Σε αυτήν την εικόνα εμφανίζονται κατά σειρά προτίμησης τα τρία feed combinations σε περίπτωση end-fed antenna elements. Τα κόκκινα σημεία είναι τα feed points ενώ με κόκκινο εμφανίζονται τα hotpoints σημεία δηλαδή που η επαφή με το χέρι ή έστω και η επαγωγική προσέγγιση δημιουργεί antenna detuning. Τα μπλε σημεία είναι τα cold ends και γενικά με μπλε απεικονίζεται το μήκος της κεραίας που η επαφή ή η επαγωγική προσέγγιση δεν δημιουργεί σημαντικό detuning.

 

Η ιδανική περίπτωση θα ήταν η χρήση του (Α) όπου το σημείο ένωσης αντιστοιχεί με cold ends και για τα δύο elements, άρα θα είχει και την μικρότερη επίδραση και στα δύο RF stages, το GSM/UMTS και το ΒΤ/WIFI/GPS.

 

Το πρόβλημα στην συγκεκριμένη "συνδεσμολογία" είναι πως το hotpoint της κεραίας GSM/UMTS θα ήταν πλέον το κάθετο δεξιά όπως βλέπουμε ένα iPhone 4, με αποτέλεσμα το πολύ υψηλό SAR αφενός λόγο καθέτου πόλωσης του hot length και την απορόφηση μεγάλου μέρους της ακρινοβολίας από το κεφάλι του χρήστη κάτι που θα έχει ως αποτέλεσμα την σημαντικότατη πτώση σήματος κατά την χρήση της συσκευής.

 

Υποθέτοντας τα παραπάνω καθώς δεν μπορεί κανείς να είναι απολύτως βέβαιος, αλλά και ίσως λόγω του ότι εξυπηρετούσε καλύτερα την κάθετη διάταξη του μακρόστενου RF board, η Apple χρησιμοποίησε την διάταξη (B) το λεγόμενο "Series Feed". Αυτό έχει την εξής ιδιομορφία, ενώ η επαφή με το χέρι και η επαγωγική προσέγγιση στα hot σημεία επηρρεάζει την μία κεραία, την αριστερή δηλαδή στην φωτό και την GSM/UMTS στο iPhone, αφήνει εντελώς ανεπηρέαστη την άλλη μια και το πλησιέστερο σημείο της είναι cold, ουδέτερο δηλαδή σχετικά σε detuning. Αυτό γίνεται φανερό και στην χρήση του iPhone 4 καθώς το χέρι δεν επηρεάζει παρά ελάχιστα το GPS, WIFI και το BT.

 

2. Η ερώτηση φυσικά που καίει είναι "υπάρχει πτώση με την επαφή"; Η απάντηση είναι γνωστή και το έχουμε πει και ακούσει δεκάδες φορές. Ναι υπάρχει και όχι μόνο με την επαφή στο feed point ή το σημείο ένωσης αλλά και στην απλή προσέγγιση του χεριού, άρα εξακολουθεί να υπάρχει και με θήκη ή bumper (πολύ λιγότερη όπως είναι φυσικό)

 

3. Πόσο μεγάλη είναι αυτή η πτώση; Όπως και σχετικά tests έχουν ήδη δείξει, όχι όμως του CR, η πτώση εργαστηριακά είναι περίπου 18db στην λήψη στο worst case scenario, και περίπου 14dbm σε εκπομπή (που όμως εξισορροπείται από την κατά τα GSM standards παράλληλη αύξηση ισχύος RF). Και μπαίνει τώρα το ερώτημα, πόσο μεγάλη είναι πρακτικά αυτή η πτώση συγκριτικά τουλάχιστον με άλλες γνωστές συσκευές;

 

Όπως είναι γνωστό σε όσους ασχολούνται χομπιστικά και ειδικά επαγγελματικά με την RF, δεν υπάρχει περίπτωση μιας αυτοφερούς πόσο δε εσωτερικής κεραίας να μην έχει προβλήματα detuning και shielding και όχι μόνο από την άμεση επαφή αλλά και από την απλή προσέγγιση σε αγώγιμα και ημιαγώγιμα εμπόδια όπως το σώμα του χρήστη. Στα 25 χρόνια επαγγελματικής μου σχέσης με το χώρο δεν έχω συναντήσει καμμία τέτοια συσκευή ασχέτως τύπου και χρήσης.

 

Ειδικότερα λοιπόν στην περίπτωση του iPhone 4, και με δεδομένη την όχι και καλύτερη επιλογή antenna feed points της Apple η πτώση θα ήταν λογικό να είναι μεγαλύτερη από ότι σε άλλες συσκευές. Εργαστηριακά όμως, το επαναλαμβάνω εργαστηριακά και μόνο γιατί δεν βρήκα χρόνο να βγω σε πραγματικές συνθήκες, δεν είναι. Τόσο το κατά τα άλλα αγαπημένο μου Blackberry Bold 9700 όσο και το HTC Legend βρίσκονται σε δυσμενέστερη θέση από το iPhone 4 ενώ από τα κινητά της δοκιμής ακολουθούν το 3GS και στην καλύτερη θέση το Nokia 6700c.

 

Ας κάνουμε λοιπόν μια λίστα

 

BB9700 (22db)

Legend (20db)

iPhone 4 (18db)

3GS (16db)

6700c (11db)

 

Για τον υπολογισμό της ευασθησίας λήψης κάθε συσκευής, η οποία ευαισθησία είναι σημαντικός παράγοντας για τον υπολογισμό των υπολοίπων παραγόντων, χρειάζεται μια συγκεκριμένη στάθμη carrier. Απαραίτητο λοιπόν είναι ένα G/UMTS carrier generator το οποίο όμως δεν έχω μια και το αντικείμενο της εργασίας μου δεν είναι η τηλεφωνία. Προσπάθησα να εξασφαλίσω κάποιο αλλά για την ώρα δεν στάθηκε δυνατόν, αν και πιστεύω πως θα το έχω μέσα στις επόμενες ημέρες.

 

Αναγκαστικά λοιπόν στηρίχθηκα στην στάθμη σήματος της Vodadone μετρημένη με GSM field meter στα -51db εντός του εργαστηρίου μου. Δύο είναι τα "παράδοξα" που παρατηρήθηκαν στην συνέχεια. Πρώτα από όλα, το iPhone 4 έχει την υψηλότερη ευαισθησία από όλα τα κινητά της δοκιμής με συντελεστή S/attn τα 8db/10dbSN, ακολουθούμενο από το μέχρι σήμερα κορυφαίο 6700 στα 12db, το 3GS και το BB στα 14db και το Legend στα 16.

 

Ακόμα ποιό παράδοξο η βαθμονόμηση του signal strength meter, με την λογαριθμική του κλίμακα να βρίσκεται στον "γάμο του Καραϊγκιόζη" καθώς τερμάτιζε ακόμα και με -85db τη στιγμή που σε αυτή τη στάθμη σήματος και με ένα πρόχειρο υπολογισμό δεν θα έπρεπε να έδειχνε περισσότερο από μία γραμμή. Εδώ οφείλω λοιπόν να παραδεχτώ πως η Apple στην ανακοίνωσή της περί αλγορίθμου βαθμονόμισης είχε μάλλον δίκο σε ένα τουλάχιστον βαθμό.

 

Συμπέρασμα μέχρι στιγμής, που από ότι θυμάμαι δικαιολογεί τις παρατηρήσεις του Νίκου και άλλων φίλων εδώ στο forum περί αυξημένου sensitivity συγκριτικά με προηγούμενα μοντέλα. Μέχρι στιγμής δεν μπόρεσα να κατασταλάξω που οφείλεται η τόσο υψηλή ευασθησία (που δεν είναι απαραίτητα καλό). Μελετώ τα data sheet του chipset αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω λεπτομέρειες του firmware και των παραμέτρων που επέλεξε η Apple για να το οδηγήσει.

 

Ας κάνουμε λοιπόν τώρα μια λίστα βάση του RF sensitivity, ή καλύτερα του RFinp attenuation βάση ενός σταθερού carrier.

 

iPhone 4

6700c

3GS

BB9700

Legend

 

4. Ασφαλή συμπεράσματα μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν ούτε και θα ήθελα να τα στηρίξω μόνο σε λίγες εργαστηριακές παρατηρήσεις. Το μόνο που μπορώ να πω με σχετική ασφάλεια και δίχως τον κίνδυνο να παρεξηγηθώ είναι ένα. Στο σπίτι μου που είναι ο μόνος χώρος έχω από το εργαστήριο όπου χρησιμοποίησα το iPhone, έχει μια ιδιαιτερότητα. Το σήμα της Vodafone (GSM) είναι τόσο χαμηλό που ουσιαστικά θα πρέπει να βγει κάποιος στο μπαλκόνι για να επικοινωνήσει ενώ στα περισσότερα δωμάτια οποιαδήποτε συσκευή είναι εκτός δικτύου, ή βγαίνει σύντομα.

 

To iPhone 4 έδειχνε 3 μπάρες σε οποιδήποτε εσωτερικό χώρο και συχνά έφτανε τις τέσσερεις. Με Bluetooth handsfree υπήρχε άριστη επικοινωνία δίχως διακοπές και άλλα ενοχλητικά, κάτι που αποδεικνύει την πολύ καλύ ευαισθησία. Αγγίζοντας το κρίσιμο σημείο της κεραίας, το σήμα μηδενιζόταν και σε λίγα δευτερόλεπτα ήταν εκτός δικτύου. Τι θα πρέπει όμως κανείς να συμπεράνει (αυθαίρετα γιατί τεχνικά υπάρχει εξήγηση) από αυτή την συμπεριφορά, όταν 4-5 άλλες συσκευές δεν μπορούσαν σε καμμιά περίπτωση να κλειδώσουν στο δίκτυο ούτε μια στιγμή, έστω και δίχως να τα αγγίζει χέρι;

 

Έτσι έχουν μέχρι στιγμής τα πράγματα. Θα προσπαθήσω να εκμεταλευτώ το Σαββατοκύριακο και πέραν κάποιων ακόμα εργαστηριακών δοκιμών, θα δοκιμάσω το iPhone σε συγκεκριμένα σημεία της Θεσσαλονίκης και των περιχώρων της, τόσο μόνο του όσο και συγκριτικά με τις άλλες συσκευές της δοκιμής, και με κάρτες και των δύο παρόχων (Voda & Cosmote).

 

Μέχρι στιγμής λοιπόν έχουμε:

 

ΝΑΙ είναι λάθος επιλογή το series feed που επέλεξε η Apple σε συνεργασία με το εξωτερικό antenna frame, αν και καταννοώ ως τεχνικός τους λόγους για τους οποίους το έκανε. Θα μπορούσε όμως να μειώσει αρκετά τα αποτελέσματα του "death grip" επιλέγοντας το mirror feed.

ΝΑΙ υπάρχει πτώση τόσο ένδειξης όσο και ευασθησίας αλλά και αύξηση της κατανάλωσης λόγω GSM RF step-up.

ΝΑΙ είναι λάθος η λογαριθμική κλιμάκωση του signal strength meter (αλλά διορθώνεται).

ΝΑΙ το iPhone 4 είναι το πλέον ευαίσθητο σε λήψη κινητό που προσωπικά έχω δοκιμάσει (και θα ξαναπώ πως δεν είναι απαραίτητα καλό αυτό και ίσως θα πρέπει να επανααξιολογηθεί από την Apple).

ΝΑΙ το death grip μπορεί να μηδενίσει το σήμα σε σημείο να βγει εκτός δικτύου. Αυτό όμως που πρέπει να πω εδώ, είναι πως ακόμα και με την μείωση λόγω grip, δεν είναι χειρότερο από τις συσκευές της δοκιμής, ότι και αν σημαίνει αυτό. Αυτό βέβαια θέλει αρκετό ακόμα ψάξιμο και δοκιμές για να το τεκμηριώσω ασφαλώς.

ΟΧΙ Το iPhone 4 δεν είναι το χειρότερο σε antenna detuning - shielding. Δύο από τις συσκευές της δοκιμής έχουν χειρότερη συμπεριφορά όταν πιάνονται με παρόμοιο τρόπο. Και αν πιστέψουμε τα videos και τις αναφορές του web, τότε υπάρχουν και άλλες πολύ "χειρότερες" αν και δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να το διαπιστώσω ο ίδιος.

 

Αυτά για την ώρα, περισσότερα και αρκετές ακόμα τεχνικές λεπτομέρειες από Δευτέρα με υγεία! :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θάνο ευχαριστούμε για την πολύ εμπεριστατωμένη ανάλυση που μας έδωσες. Αυτές οι απόψεις - θέσεις προάγουν τον υγιή διάλογο και μας κάνουν όλους λίγο ποιο σκεπτόμενα άτομα. Περιμένουμε με ανυπομονησία και το υπόλοιπα κομμάτι μετρήσεων - δοκιμών.

 

Δυστυχώς δεν έχει ανέβει σωστά το αρχείο εικόνας. Δοκίμασε να το ανεβάσεις ξανά. Δεν μπορείς να δώσεις σαν link σε img tag το αρχείο που έχεις ανεβάσει σαν συννημένο. Θα πρέπει να το ανεβάσεις σε μία υπηρεσία όπως το flickr ή το imageshack και από εκεί να ποστάρεις το link ;)

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

φιλε Θανο εχεις απολυτο δικαιο σε ολα οσα γραφεις. λιγο πιο επιστημονικα απο αυτα που λεμε εμεις :)

 

το θεμα ειναι οτι το iphone 4 εχει προβλημα στην καθημερινη χρηση του τηλεφωνου απο ενα απλο χρηστη. χωρις μετρησεις, χωρις τπτ, με την απλη καθημερινη χρηση το τηλεφωνο σε βγαζει παρα πολλες φορες εκτος δικτυου. δεν ξερω αν το σημα ειναι καλυτερο η χειροτερο απο το 3gs αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα ΜΕΣΑ στο σπιτι μου. με το iphone 4 μεσα στο σπιτι εχω συνεχως προβληματα. εμενα αυτο με ενδιαφερει...

 

εξακολουθω να λεω αυτο που εγραφα απο την πρωτη μερα. θεωρω εντελως λαανθασμενο και αστοχο το συγκεκριμενο σχεδιασμο και τοποθετηση της αντεννας...

Link to comment
Share on other sites

@DjArte

Αρτεμη, δε νομιζω οτι υπαρχει αλλος οδηγος περαν αυτων που εχω ηδη δωσει. Αν νομιζεις οτι υπαρχει καποιος που θα πρεπει να μεταφραστει, δωσε τις απαραιτητες οδηγιες :rolleyes:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχει ανέβει σωστά το αρχείο εικόνας. Δοκίμασε να το ανεβάσεις ξανά. Δεν μπορείς να δώσεις σαν link σε img tag το αρχείο που έχεις ανεβάσει σαν συννημένο. Θα πρέπει να το ανεβάσεις σε μία υπηρεσία όπως το flickr ή το imageshack και από εκεί να ποστάρεις το link ;)

 

Thanks Αρτέμη, το διόρθωσα. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

@DjArte

Αρτεμη, δε νομιζω οτι υπαρχει αλλος οδηγος περαν αυτων που εχω ηδη δωσει. Αν νομιζεις οτι υπαρχει καποιος που θα πρεπει να μεταφραστει, δωσε τις απαραιτητες οδηγιες :rolleyes:

 

'Οχι Κώστα δεν έχω κάτι στα υπόψη μου. Καλοδεχούμενη πάντως η όποια προσπάθεια - πρωτοβουλία. ;)

 

Thanks Αρτέμη, το διόρθωσα. :)

 

Τώρα μάλιστα Θάνο. :)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι το iphone 4 εχει προβλημα στην καθημερινη χρηση του τηλεφωνου απο ενα απλο χρηστη. χωρις μετρησεις, χωρις τπτ, με την απλη καθημερινη χρηση το τηλεφωνο σε βγαζει παρα πολλες φορες εκτος δικτυου. δεν ξερω αν το σημα ειναι καλυτερο η χειροτερο απο το 3gs αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα ΜΕΣΑ στο σπιτι μου. με το iphone 4 μεσα στο σπιτι εχω συνεχως προβληματα. εμενα αυτο με ενδιαφερει.

 

Δεν διαφωνώ Χριστόφορε, αυτό είναι που ενδιαφέρει. Στην δική μου όμως περίπτωση και μέχρι στιγμής αυτά που μπόρεσα να κάνω ήταν εργαστηριακές και μόνο δοκιμές και τα αποτελέσματα αυτών αναφέρω. Όσο για την κεραία, λάθος δεν είναι ο γενικότερος σχεδιασμός ούτε η τοποθέτηση. Ουσιαστικά και πίσω από καπάκι να ήταν, πάλι η πτώση θα υπήρχε όπως υπάρχει σε κάθε συσκευή που έχω δει μέχρι σήμερα. Μόνο η αύξηση της απόστασης και η omniaxial πόλωση μπορεί να "θωρακίσει" σε κάποιο βέβαια βαθμό και ποτέ απόλυτα μια κεραία από το detuning. "Λάθος" είναι ο τρόπος συνδεσμολογίας της κεραίας, αν και πάλι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί απόλυτα ως εσφαλμένος καθώς εκατοντάδες άλλες ασύρματες συσκευές και κινητά χρησιμοποιούν αυτή την συνδεσμολογία. Πάντως εξωφερής κεραία με series fed elements δεν είναι σωστό να χρησιμοποιούνται και σε αυτό κατηγορηματικά ευθύνεται η Apple.

 

Τώρα στο κατά πως συμπεριφέρεται το iPhone 4 σε πραγματικές συνθήκες όπως αυτές που το χρησιμοποιείς εσύ, θα έχω άποψη από Δευτέρα. Πάντως από το λίγο που το χρησιμοποίησα εκτός εργαστηρίου δεν μπορώ να πω πως το βρήκα χειρότερο για παράδειγμα από το 3GS ενώ ήταν εμφανώς καλύτερο από το Legend της δοκιμής (παρεπιπτώντας με ψιλοαπογοήτευσε αυτό το όμορφο κινητάκι της HTC, περίμενα πολύ καλύτερα αποτελέσματα).

 

Όπως και να έχει επιφυλάσσομαι γιατί με μισή ώρα απλής χρήσης και σε ένα δύο μόνο σημεία δεν μπορεί να βγάλει κανεις συμπεράσματα. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Θανο δεκτα ολα αυτα που λες μενει να το δεις και στην πραξη.

Οταν πρωτο ειχε εμφανισθει το ολο θεμα ειχα ανεβασει ενα βιντεακι με το Λεο μου να χανει το σημα σε συγκεκριμενο προβληματικο σημειο και ειχα πει οτι ολες οι συσκευες οταν τις κρατας με το χερι ειναι δυνατον να χασουν το ελαχιστο σημα που ειχαν πριν τις αγγιξεις.

 

Ομως δεν μπορω να παραγνωρισω τις αναφορες αξιοπιστων ατομων που στην πραξη αναφερουν προβλημα.

 

Για να δουμε τι θα πει και η apple αυριο.

 

Οπως και να χει η συσκευη για να ειναι σωστη θα πρεπει να εχει την δυνατοτητα αρτιας συνομιλιας σε ολα τα σημεια που αλλα τηλεφωνο με τον ιδιο παροχο το κανουν χωρις προβλημα. Και μαλιστα χωρις προσθετα παμπερ κλπ.

 

Επισης θα ηθελα να πω οτι αυτο το ελκυστικο design χανεται αν καλυψεις το μεταλλο.

Παραγγειλα ενα backcover για το ipad μου απο μαλακο πλαστικο (Belkin) και το πληρωσα 37 ευρω με τα μεταφορικα μονο και μονο γιατι ειναι διαφανο και δεν καλυπτει μερος της επιφανειας γυρω απο την οθονη κανοντας την συσκευη να χανει το looking της.

 

Για μενα λυσεις που δινουν ομορφια χωρις να χρειαζεται καλυψη, μονο το Legend μπορει να προσφερει.

 

Θα προτιμουσα ενα iphone που να μοιαζει με ipad αλλα να μπορω να το χρησιμοποιω χωρις θηκες και καλυματα.

 

Αναμενουμε λοιπον περισσοτερες πληροφοριες και φυσικα την αυριανη τοποθετηση της apple.

 

 

EDIT

Οσον αφορα το Legend ας μας πει και ο Πτεραρχος την γνωμη του που το χρησιμοποιησε σαν κυριο τηλεφωνο στο ταξιδι του στην Τουρκια.

Γιατι οπως ειπαμε δεν αρκουν οι εργαστηριακες μετρησεις αλλα το τι κανει στην συνομιλια. Εμενα προσωπικα δεν μ ενδιεφερε η πτωση των γραμμων αλλα η απωλεια σηματος που ανεφεραν οι συμφορουμιτες.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Την εμπειρια μου με το Legend τις τελευταιες 13 ημερες και γενικοτερα οι εντυπωσεις μου τοσο απο αυτο οσο και απο το ιδιο το λειτουργικο στην εκδοση 2.1 τις εχω καταθεσει στο αντιστοιχο thread HTC Android phones, Legend, χθες το βραδυ. Σαν χρηστης και μονο δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα συνδεσιμοτητας, τοσο σε GSM/3G, οσο και σε Wifi, ΒΤ. Παντα βεβαια σαν απλος χρηστης, σε Ελλαδα και Εξωτερικο (Τουρκια). Οχι εξεζητημενες καταστασεις και χρησεις. Νορμαλ χρηση, την καθημερινη χρηση που κανει η μεγαλυτερη πλειονοτητα. Κινητο, surfαρισμα με 3G και Wifi, κανενα mp3, SMS και πολυ στησιμο και ξεστησιμο (καινουρια συσκευη γαρ)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το Legend ας μας πει και ο Πτεραρχος την γνωμη του που το χρησιμοποιησε σαν κυριο τηλεφωνο στο ταξιδι του στην Τουρκια.

Γιατι οπως ειπαμε δεν αρκουν οι εργαστηριακες μετρησεις αλλα το τι κανει στην συνομιλια. Εμενα προσωπικα δεν μ ενδιεφερε η πτωση των γραμμων αλλα η απωλεια σηματος που ανεφεραν οι συμφορουμιτες.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3244831#post3244831

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειχα την πιο γρηγορη πωληση που εχω κανει στη ζωη μου. iphone 4 16αρι απο u.s...βιαστηκα στην συγκεκριμενη αγορα... τελικα θα περιμενω να δω τις εξελιξεις τις αυριανες, να ερθει με το καλο στη χωρα μας, να τσεκαρω το θεμα με το σημα και θα το παρω απο ελλαδα. ως τοτε παραμενω με το 3gs μου... παντως ειλικρινα ειχα αγχωθει οτι δεν θα μπορουσα να το δωσω λογω κλειδωματος... τελικα, ακουσον ακουσον, ενας απο τους συναδελφους μου εβγαλε τα χρηματα απο το ΑΤΜ του νοσοκομειου μου τα εδωσε στο χερι και θα του το παω αυριο... :confused: παρολο που εξηγησα τα μειον της συγκεκριμενης αγορας(κλειδωμενο, χωρις εγγυηση,πιθανο προβλημα με σημα...) ειλικρινα σεληνιαστηκε... εκανε σαν εθισμενος... :blink:
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

@foxx

Θάνο ευχαριστώ για την ευκαιρία να διαβάσω ενα υποδειγματικό post γύρω από το "φλέγον" θέμα της περιόδου.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

@foxx

Θάνο ευχαριστώ για την ευκαιρία να διαβάσω ενα υποδειγματικό post γύρω από το "φλέγον" θέμα της περιόδου.

 

;)

10chars

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Θάνο ευχαριστώ για την ευκαιρία να διαβάσω ενα υποδειγματικό post γύρω από το "φλέγον" θέμα της περιόδου.

 

Να'σαι καλά Κώστα. Υποδειγματικό δεν είναι λόγω βιασύνης αλλά επιφυλάσσομαι για κάτι καλύτερο με βιντεάκια και τα σχετικά με την ολοκλήρωση των δοκιμών. :)

Πάντως έχω τρομερή περιέργεια σχετικά με το τι θα πει αύριο ο Jobs. Με αυτά που διαπιστώνω "μέχρι στιγμής" θα στοιχημάτιζα πως δεν υπάρχει το παραμικρό ενδεχόμενο απόσυρσης ή άλλης δραστικής λύσης. Ίδωμεν...

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους......

Μετά από μέρες ίσως διακοπών και επανέρχοντας στα δρώμενα του μήλου βλέπω με έκπληξη ότι υπάρχει μία στάση παραδοχής από την apple για το σήμα στο 4....με μία γρήγορη ματιά σε διάφορες ιστοσελίδες είδα ότι αναμένεται να τοποθετηθεί ο Steve....

Αλλά το αποκορύφωμα που είδα και γέλασα είναι αυτό http://troktiko.blogspot.com/2010/07/apple_15.html

Παιδιά αν είναι αλήθεια αυτό και προτείνουν σαν λύση για το σήμα τη θήκη, μας κοροιδεύουν!!!

Και το χειρότερο μας το λένε κατάμουτρα....Σας έχουμε γραμμένους στα @@@δια μας!!!!!!!

Αυτό μας λένε......

α και κάτι άλλο.....σε προηγούμενα post είχα διαβάσει από διάφορους εδώ μέσα ότι δεν ξέρουμε αν ήξεραν το πρόβλημα ή αν κάνανε σωστές δοκιμές οι μηχανικοί κλπ...δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά για δείτε αυτό http://troktiko.blogspot.com/2010/07/steve-jobs-iphone-4.html

Και σας λέω εγώ ότι δεν είναι αλήθεια αλλά σκεφτείται μία στο εκατομύριο να είναι αλήθεια..........................................................................................................................................................................

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά Κώστα. Υποδειγματικό δεν είναι λόγω βιασύνης αλλά επιφυλάσσομαι για κάτι καλύτερο με βιντεάκια και τα σχετικά με την ολοκλήρωση των δοκιμών. :)

Πάντως έχω τρομερή περιέργεια σχετικά με το τι θα πει αύριο ο Jobs. Με αυτά που διαπιστώνω "μέχρι στιγμής" θα στοιχημάτιζα πως δεν υπάρχει το παραμικρό ενδεχόμενο απόσυρσης ή άλλης δραστικής λύσης. Ίδωμεν...

 

Με όλα αυτά που διαβάζω και έχω προσωπικά δει Θάνο, διαμορφώνω μάλλον τη γνώμη ότι η apple τόλμησε να καινοτομήσει μεταξύ άλλων επιλέγοντας το νέο τρόπο τοποθέτησης της κεραίας, δημιουργώντας μια συσκευή που παρουσιάζει υπό συγκεκριμένες συνθήκες συγκεκριμένα ζητήματα λήψης τα οποία ανάλογα με την περίπτωση μπορεί να είναι από καθόλου έως πολύ σημαντικά. Αυτό καθεαυτό το γεγονός, ανάλογα με την οπτική γωνία διαφορετικών ανθρώπων εισπράττεται με διαφορετικό τρόπο. Άλλοι το βλέπουν ως το τίμημα της καινοτομίας που σε επόμενη εκδοχή θα διορθωθεί, άλλοι το βλέπουν ως αστοχία και προχειρότητα, άλλοι το βλέπουν ως άλλη μια ευκαιρία να βγάλουν τα απωθημένα τους, κ.ο.κ. Κάπως σαν Rohrschach test δηλαδή :)

 

Θα ήθελα εδώ να θυμίσω την εξέλιξη ενός άλλου εξαιρετικά καινοτόμου μηχανήματος της ίδιας εταιρίας, του MacBook Air το οποίο στην πρώτη έκδοσή του αντιμετώπιζε σε μεγάλο βαθμό προβλήματα υπερθέρμανσης που είχαν να κάνουν με τις συχνότητες λειτουργίας του επεξεργαστή σε συνάρτηση με το μονωτικό υλικό που είχε χρησιμοποιηθεί και τον συμπιεσμένο χώρο μέσα στον οποίο εξ αντικειμένου είχαν "στριμωχτεί" όλα τα εξαρτήματα. Στις επόμενες εκδόσεις αυτό διορθώθηκε και τώρα πια δεν συζητάει κανείς γι αυτό το θέμα.

 

Εν κατακλείδι, υπάρχουν άνθρωποι για τους οποίους αυτό είναι απαράδεκτο και θέλουν η συσκευή τους να είναι αψεγάδιαστη - αυτοί είναι καλό να περιμένουν να ωριμάσει ένα νέο σχέδιο / μια νέα προσέγγιση και τότε να προχωρήσουν σε αγορά αν η συσκευή καλύπτει τις ανάγκες τους (laggards). Υπάρχουν άλλοι που δεν ενδιαφέρονται για τέτοια ζητήματα γιατί γι αυτούς είναι σημαντικό να αποτελούν μέρος της εξέλιξης του "είδους", (early adopters). Το πρόβλημα αρχίζει όταν κάποιος παρασυρθεί και εδώ υπάρχει το θέμα της ατομικής κρίσης γιατί μια εταιρία δεν πρόκειται ποτέ να ανακοινώσει ευθέως "μην πάρεις τη νέα και γυαλιστερή συσκευή μου γιατί δεν είναι ακόμη η ώρα σου" ώστε να μην προχωράμε σε αγοραστικές κινήσεις που δεν μας ταιριάζουν.

 

Τέλος πάντων, όλοι ενήλικες είμαστε και θα πρέπει να πράττουμε κατά κρίση και βούληση!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...