Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μα ειμαι με jb.....αυτο ρωταω....μπορω κατευθειαν να περασω το update πανω απο την 3.1.3 με jb???

 

 

Όχι βέβαια. Θα διατηρηθούν κατάλοιπα του jailbreak και επομένως δεν προτείνεται σε καμία περίπτωση. Ιδίως σε αυτήν που πας σε ενα major release. ;)

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Αν ήσουν jb θα υπάρχουν στο σερβερ του σαουρικ, οπότε μπορείς.

 

αυτο δεν μπορωνα βρω......που πρεπει να αλλαξω τον server......και πως:lol:

πηγα εκει που μου εστειλες το link αλλα δεν βρηκα κατι....δεν καταφερα να αλλαξω τον server.....μηπως μεσα απο το cydia να το προσπαθησω???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους......

Μετά από μέρες ίσως διακοπών και επανέρχοντας στα δρώμενα του μήλου βλέπω με έκπληξη ότι υπάρχει μία στάση παραδοχής από την apple για το σήμα στο 4....με μία γρήγορη ματιά σε διάφορες ιστοσελίδες είδα ότι αναμένεται να τοποθετηθεί ο Steve....

Αλλά το αποκορύφωμα που είδα και γέλασα είναι αυτό http://troktiko.blogspot.com/2010/07/apple_15.html

Παιδιά αν είναι αλήθεια αυτό και προτείνουν σαν λύση για το σήμα τη θήκη, μας κοροιδεύουν!!!

Και το χειρότερο μας το λένε κατάμουτρα....Σας έχουμε γραμμένους στα @@@δια μας!!!!!!!

Αυτό μας λένε......

α και κάτι άλλο.....σε προηγούμενα post είχα διαβάσει από διάφορους εδώ μέσα ότι δεν ξέρουμε αν ήξεραν το πρόβλημα ή αν κάνανε σωστές δοκιμές οι μηχανικοί κλπ...δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά για δείτε αυτό http://troktiko.blogspot.com/2010/07/steve-jobs-iphone-4.html

Και σας λέω εγώ ότι δεν είναι αλήθεια αλλά σκεφτείται μία στο εκατομύριο να είναι αλήθεια..........................................................................................................................................................................

 

Bloomberg went on the record to state that a Senior Engineer working on the antenna at Apple made his way to Jobs and informed him of the issue. Apple completely refutes Bloomberg's claim with the bold statement, "We challenge Bloomberg BusinessWeek to produce anything beyond rumors to back this up. It's simply not true.

 

Η "ενημέρωση" που προσφέρει το τρωκτικο είναι εφάμιλλη της οικονομικοκοινωνικης ανάλυσης της κατάστασης της χώρας σε εκπομπή της Λαμπιρη.

 

Και το χειρότερο δεν είναι καν η ανυπογραφη αρθρογραφία και η επιλεκτική αναπαραγωγή αποσπασμάτων "ειδήσεων" από blogs(!!) του εξωτερικού. Είναι η γενίκευση και τα αυθαίρετα συμπεράσματα κάθε ασχετου δημοσιογραφισκου της δεκαρας.

Link to comment
Share on other sites

Bloomberg went on the record to state that a Senior Engineer working on the antenna at Apple made his way to Jobs and informed him of the issue. Apple completely refutes Bloomberg's claim with the bold statement, "We challenge Bloomberg BusinessWeek to produce anything beyond rumors to back this up. It's simply not true.

 

Η "ενημέρωση" που προσφέρει το τρωκτικο είναι εφάμιλλη της οικονομικοκοινωνικης ανάλυσης της κατάστασης της χώρας σε εκπομπή της Λαμπιρη.

 

Και το χειρότερο δεν είναι καν η ανυπογραφη αρθρογραφία και η επιλεκτική αναπαραγωγή αποσπασμάτων "ειδήσεων" από blogs(!!) του εξωτερικού. Είναι η γενίκευση και τα αυθαίρετα συμπεράσματα κάθε ασχετου δημοσιογραφισκου της δεκαρας.

Περικλή εντελώς ακαδημαϊκά και χωρίς να διαφωνώ για τα περί τρωκτικου, το να λέει κάποιος που κατηγορείται για κάτι φέρτε μου αποδείξεις είναι συνηθισμένο και δεν αποδεικνύει ότι λέει την αλήθεια.

Συνήθως αυτό γίνεται από όλους . Το είδαμε και στην εξεταστική επιτροπή που όλοι όσοι κατηγορούνται απειλούν με μηνύσεις λένε φέρτε μας αποδείξεις κλπ, μέχρι που κάποια στιγμή η βεβαιότητα ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις χάνεται.

 

Τι θέλω να πω? ότι η μη παραδοχή και διάψευση αφού δεν υπάρχουν αποδείξεις δεν σημαίνει και αθωότητα.

 

Φυσικά το πιθανότερο είναι ότι πρόκειται για φαντασίωση αφού κανένας μηχανικός δεν θα τολμαγε να βγει να πει κάτι τέτοιο ακόμα και να τον είχαν διώξει. Στην Αμερική αν ενα στέλεχος πράξει κάτι ανάλογο θα πρέπει να αλλάξει επάγγελμα γιατί δεν πρόκειται να τον πάρει ούτε ....η Google:)

Είναι νόμος εκεί.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όπως θα έχεις παρατηρήσει Κωστα δεν έκανα καμία αναφορά στην ουσία της είδησης αλλά στον τροπο με τον οποίο αποδόθηκε από την συγκεκριμένη ιστοφυλλαδα.

 

Μου ειναι αδιανόητη η αδιαπραγμάτευτη αποδοχή που τυγχάνει πλέον η οποιασδήποτε πληροφορία δημοσιεύεται στο διαδίκτυο και μάλιστα από καθιερωμένα αναξιοπιστους ιστότοπους.

 

Και αυτό που πραγματικά με εξοργίζει είναι η πολυπραγμωσυνη αδαων ανθρώπων που κρύβονται πίσω από την πεννα τους.

 

Στις μέρες μας μικρή σημασία εχει η διασταυρωση της είδησης. Αυτό που προεχει είναι η "αποκλειστικότητα" και εαν τα λεγόμενα της Apple είναι αληθή, από την παγίδα αυτή μάλλον δεν κατάφερε να ξεγυγει ούτε και το Bloomberg.

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Δημοσιογραφισκοι υπάρχουν πλέον παντού και κυρίως στα media. Tα blogs δεν νομίζω ότι παράγουν ειδήσεις μάλλον αναπαράγουν θα έλεγα.

Η είδηση χρειάζεται ρεπορτάζ και αυτό δεν γίνεται από την καρέκλα.

Το διαδυκτιο έχει σημαντική προσφορά στην πληροφοριση αλλά μεγαλύτερη στην παραπληροφοριση.

Αν δειτε τι γίνεται στα sites που ασχολούνται με ιστορικά θέματα, θα καταλάβετε τι εννοώ.

 

Οι νεότεροι κυρίως θα πρέπει να μάθουν ότι το googlαρω δεν σημαίνει ότι βρίσκω την αλήθεια μέσα από το αποτέλεσμα της αναζήτησης.

 

Τώρα στο θέμα μας, εγώ νομίζω ότι αύριο δεν θα αλλάξει τίποτα στην πρες κονφερνς.

Το ζήτημα έχει κουράσει αφανταστα.

Πιστεύω ότι θα συνεχίσουμε έτσι και θα υπάρχουν κάποιοι που θα διμαρτυρονται ενώ κάποιοι άλλοι θα εκθιαζουν.

 

Προτείνω λοιπόν μόλις μαζευτειτε καμία δεκαριά κάτοχοι, να κάνετε μια συνάντηση και να βγάλετε ένα κοινό πόρισμα :lol:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δημοσιογραφισκοι υπάρχουν πλέον παντού και κυρίως στα media. Tα blogs δεν νομίζω ότι παράγουν ειδήσεις μάλλον αναπαράγουν θα έλεγα.

Η είδηση χρειάζεται ρεπορτάζ και αυτό δεν γίνεται από την καρέκλα.

Το διαδυκτιο έχει σημαντική προσφορά στην πληροφοριση αλλά μεγαλύτερη στην παραπληροφοριση.

Αν δειτε τι γίνεται στα sites που ασχολούνται με ιστορικά θέματα, θα καταλάβετε τι εννοώ.

 

Οι νεότεροι κυρίως θα πρέπει να μάθουν ότι το googlαρω δεν σημαίνει ότι βρίσκω την αλήθεια μέσα από το αποτέλεσμα της αναζήτησης.

 

Τώρα στο θέμα μας, εγώ νομίζω ότι αύριο δεν θα αλλάξει τίποτα στην πρες κονφερνς.

Το ζήτημα έχει κουράσει αφανταστα.

Πιστεύω ότι θα συνεχίσουμε έτσι και θα υπάρχουν κάποιοι που θα διμαρτυρονται ενώ κάποιοι άλλοι θα εκθιαζουν.

 

Προτείνω λοιπόν μόλις μαζευτειτε καμία δεκαριά κάτοχοι, να κάνετε μια συνάντηση και να βγάλετε ένα κοινό πόρισμα :lol:

 

εγω πιστεύω οι επόμενες παρτίδες δεν θα το εχουν το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό που πραγματικά με εξοργίζει είναι η πολυπραγμωσυνη αδαων ανθρώπων που κρύβονται πίσω από την πεννα τους.

 

Πες τα Περικλή, πες τα. :)

Το χειρότερο είναι πως για εκατοντάδες εκατομμύρια ανθρώπων χρηστών του web, τέτοιες "Κατίνες" της αναμασημένης "δημοσιογραφίας" αποτελούν πηγή πληροφόρησης και ...τεκμηρίωσης απόψεων. Καφενές κατάντησε το net, καφενές συνοικιακός! :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστεύω οι επόμενες παρτίδες δεν θα το εχουν το πρόβλημα

Εγώ πάλι γιατί θα στοιχημάτιζα πως δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα απολύτως; :rolleyes:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Πες τα Περικλή, πες τα. :)

Το χειρότερο είναι πως για εκατοντάδες εκατομμύρια ανθρώπων χρηστών του web, τέτοιες "Κατίνες" της αναμασημένης "δημοσιογραφίας" αποτελούν πηγή πληροφόρησης και ...τεκμηρίωσης απόψεων. Καφενές κατάντησε το net, καφενές συνοικιακός! :)

 

και να σκεφτεί κανείς ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων τα κίνητρα εκτιμώ ότι είναι αγνά, κάπως σαν τον πρόσκοπο που πήγε να περάσει τη γιαγιά στο απέναντι πεζοδρόμιο παρά το ότι η ίδια πήγαινε αλλού :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

και να σκεφτεί κανείς ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων τα κίνητρα εκτιμώ ότι είναι αγνά, κάπως σαν τον πρόσκοπο που πήγε να περάσει τη γιαγιά στο απέναντι πεζοδρόμιο παρά το ότι η ίδια πήγαινε αλλού :)

 

Χα χα χααα! :lol: Μα την πίστη μου δεν θα μπορούσα να σκεφτώ καλύτερη παρομοίωση από αυτή! :lol:

Καλημέρα Κώστα, καλημέρα στην παρέα!

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστεύω οι επόμενες παρτίδες δεν θα το εχουν το πρόβλημα

μπορει φιλε μου και μακαρι να γινει ετσι...το θεμα ομως ειναι τι θα γινει με τα 1.7 εκατομμυρια κομματια που ηδη εχουν πωληθει ;)

 

καλημερα σε ολους παιδια :)

 

αδειουχος απο χθες ....ηδη εχω βαρεθει να καθομαι και να ξεκουραζομαι :lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη, Θάνο και σε όλους!

 

Δημήτρη καλή ξεκούραση και μακρυά από την τεχνολογία αυτές τις μέρες!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λέμε και λέμε για εξυπηρέτηση πελατών, θα ήθελα να ενημερώσω (γιατί και τα καλά πρέπει να λέγονται όχι μόνο τα αρνητικά) ότι για δεύτερη φορά σε ένα χρόνο η Apple έτσι όπως εκπροσωπείται πια στην Ελλάδα έδειξε το καλό της πρόσωπο.

 

Σήμερα παρέλαβα από την Document (authorized apple service center στην Ελλάδα) καινούργιο Time Capsule 1TB σαν αποτέλεσμα της ανάκλησης συσκευών που είχαν κυκλοφορήσει μεταξύ Φεβρουαρίου - Μαίου 2008. Την Τρίτη παρέδωσα το παλιό για έλεγχο το οποίο είχε σταματήσει να δουλεύει (εκτός εγγύησης, αφού είχε αγοραστεί τον Απρίλιο του 2008) και χθες με κάλεσαν να παραλάβω. Επισημαίνω ότι δεν χρειάστηκε ούτε να επικαλεστώ την ανακοίνωση της Apple (για την οποία ήθελα να ευχαριστήσω τον Αρτέμη DjArte και τον Κωστή koukoulaki που με ενημέρωσαν), ούτε βέβαια να κάνω τη γνωστή "φασαρία" που συνήθως απαιτείται ειδικά στην Ελλάδα για να διεκδικήσει κανείς τα δικαιώματά του.

 

Ξέρω ότι είναι off topic αλλά υπό μία έννοια είναι και on, γιατί πολλά λέγονται αυτές τις μέρες :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη, Θάνο και σε όλους!

 

Δημήτρη καλή ξεκούραση και μακρυά από την τεχνολογία αυτές τις μέρες!

 

Κωστη φιλε μου οσο και να προσπαθω να μενω εξω απο τα τεκτενομενα της τεχνολογιας,δυστυχως με εχουν καταραστει...:O

 

με την κορυφαια τεχνολογικα συσκευη στα χερια μου :p ειμαι καθημερινα στην κορυφη της τεχνολογιας και το κακο ειναι οτι δεν μπορω να κανω κατι για αυτο:lol:

 

ακομη και ολες αυτες οι νεες πολυαναμενομενες (σουπερ-ντουπερ )συσκευες που κυκλοφορουν να ειναι

"βαδιζω και παραμιλω,γιατι δεν εχω σημα ουτε εδω" :lol::lol: δεν εχω εναλλακτικη ακομη...:D

 

τα σεβη μου σε ολους :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Κωστη φιλε μου οσο και να προσπαθω να μενω εξω απο τα τεκτενομενα της τεχνολογιας,δυστυχως με εχουν καταραστει...:O

 

με την κορυφαια τεχνολογικα συσκευη στα χερια μου :p ειμαι καθημερινα στην κορυφη της τεχνολογιας και το κακο ειναι οτι δεν μπορω να κανω κατι για αυτο:lol:

 

ακομη και ολες αυτες οι νεες πολυαναμενομενες (σουπερ-ντουπερ )συσκευες που κυκλοφορουν να ειναι

"βαδιζω και παραμιλω,γιατι δεν εχω σημα ουτε εδω" :lol::lol: δεν εχω εναλλακτικη ακομη...:D

 

τα σεβη μου σε ολους :)

 

Καλά εσύ έχεις και ένα επιπλέον ζήτημα που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψη γιατί λόγω της μεγάλης εμπειρίας και ακριβοδίκαιας προσέγγισης που έχεις για τα θέματα αυτά, μόλις τις πλησιάσεις χάνουν 20 decibel για πλάκα πριν καν τις αγγίξεις :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι τα παιδια που το χουν επικεντρωθηκανε στο προβλημα δικαιολογημενα ισως και δεν κανανε review στα υπολοιπα καλουδια του κινητου!
Link to comment
Share on other sites

Υποψήφιος αγοραστης τη ςσυσκευής κι εγω παιδιά και παρακολουθώ καθημερινά τις συζητήσεις σας καθώς είναι άκρως διαφωτιστικές και σας ευχαριστώ όλους...

Μία ερώτηση μόνο έχω,που δε υπάρχει σίγουρη απάντηση,απλά υπόθεση...

Αν όντως ισχύει ένα silent recall και η εταιρια έντυσε με μην αγωγιμο υλικό το ατσάλι κτλ,οι συσκευες που θα ερθουν στην Ελλάδα,θα είναι άραγε οι διορθωμένες,ή ότι ξέμεινε?

Μακάρι να μην πιάστηκα κοροιδο καθώς παρηγγειλα σε γνωστο μου και μου πηρε απο αγγλια το αυθεντικο bumper.Αν τα δωσει τζαμπα,θα πάνε χαμένες 25 λίρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως ισχύει ένα silent recall και η εταιρια έντυσε με μην αγωγιμο υλικό το ατσάλι κτλ,οι συσκευες που θα ερθουν στην Ελλάδα,θα είναι άραγε οι διορθωμένες,ή ότι ξέμεινε?

 

Τι λέγαμε πριν για την παραπληροφόρηση του web αδελφέ; Προσπάθησε να μείνεις μακρυά από όλες αυτές τις ανοησίες που κατακλύζουν το internet και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. :lol:

 

Αμφιβάλλω πολύ αν θα γίνει κάποιο recall, ειδικά μάλιστα "σιωπηλό", αλλά έτσι και αλλιώς σήμερα είναι η συνέντευξη τύπου του Jobs οπότε θα το μάθεις από την μοναδική έγκυρη πηγή. Και αν θες την προσωπική μου τεχνική εκτίμηση, θα θεωρούσα μεγάλη ανοησία εκ μέρους της Apple μια αντικατάσταση του antenna frame με άλλο ...βερνικωμένο. Όπως έχω βαρεθεί να λέω, ακόμα και αδιάβαστος πρωτοετής φοιτητής RF engineering γνωρίζει πως δεν είναι η επαφή που προκαλεί το "load detuning" όπως είναι η σωστή τεχνικά ονομασία του "death grip". Θα πρέπει να προστεθεί βερνίκι πάχους καναδύο χιλιοστών για να δεις κάποια μικρή διαφορά, και σε αυτή την περίπτωση δεν θα μιλούσαμε για βερνίκι αλλά για ...θήκη. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έσπασε και περάστηκε!!;)

 

Έχω σήμα καμπαναριό!!!:D

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Έχω σήμα καμπαναριό!!!:D

 

Δικές σου ήταν βρε Σπύρο οι καμπάνες που άκουγα και έκανα τον σταυρό μου; :p

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έσπασε και περάστηκε!!;)

 

Έχω σήμα καμπαναριό!!!:D

 

Σπυρο εκανε δουλεια????:confused:

 

μακαρι ρε φιλε,μακαρι για να ηρεμησετε επιτελους απο αυτο το προβλημα :)

 

Κωστη (Kkalog) ξερεις φυσικα οτι κανω πλακα ετσι?:)

 

σεβομαι και εκτιμω πολυ το μηλο,καποια πραγματα σε αυτο μπορω να πω,για μια ακομη φορα,οτι μου λειπουν,απλα δεν ειναι για μενα αυτη η συσκευη...τουλαχιστον οχι για κυρια συσκευη:)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...