Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έκοψα στις 27-06-13 ύστερα από 16 χρόνια. Το δούλευα καιρό στο μυαλό μου και ύστερα από κουβέντα που είχα με έναν φίλο κατάφερα να μείνω άκαπνος 2-3 μέρες. Μετά λειτούργησε ο εγωισμός... Το έκανα για μένα και φρόντισα να μην το συζητάω πολύ. Και ευτυχώς κρατήθηκα... γιατί το μυαλό σκέφτεται χίλιες δύο χαζομάρες για να καπνίσεις ξανά. Με το πέρασμα του καιρού όμως το ζητούσα πιο αραιά και τώρα πλέον σπάνια. Δεν έκοψα καμμία άλλη συνήθεια που είχα όσο κάπνιζα. Αυτό που έκανα ήταν να μην το σκέφτομαι και να μην το κουβεντιάζω, σαν να μην υπάρχει. Όλα είναι στο μυαλό από εκεί και έπειτα γιατί αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι το τσιγάρο δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα είναι στο μυαλό. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει εξάρτηση από τη νικοτίνη αλλά από το κάπνισμα.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η εξάρτηση από την νικοτίνη αλλά κραταει πολύ λίγο (1 2 ωρες, 1 2 μέρες, δεν θυμάμαι).

Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά η συνήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ένας εξίσου σημαντικός παράγων όταν κάποιος αποφασίσει να σταματήσει το κάπνισμα είναι το περιβάλλον που ζει. Ποιο επιρρεπής είναι κάποιος να το αρχίσει ξανά αν πχ καπνίζουν μέσα στο οικογενειακό περιβάλλον, παιδιά, σύζυγος κλπ. Τον πρώτο καιρό καλό θα είναι να κάνετε παρέα με μη καπνιστές κι ακόμη καλύτερα με τέως καπνιστές.. θα δείτε πως θα αντλείτε περισσότερη αυτοπεπίθεση για να μην καπνίζετε! :)
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που εδώ και λίγες μέρες σκέφτομαι να κάνω καμιά τζούρα.

Ίσως επειδή στρίβω τσιγάρα για άλλους?

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που εδώ και λίγες μέρες σκέφτομαι να κάνω καμιά τζούρα.

Ίσως επειδή στρίβω τσιγάρα για άλλους?

Τι να πω...

 

Θα σου πρότεινα αν είναι να κάνεις μία τζούρα, να πας στο περίπτερο και να πάρεις ένα πακέτο, θα σου χρειαστεί στη συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που εδώ και λίγες μέρες σκέφτομαι να κάνω καμιά τζούρα.

Ίσως επειδή στρίβω τσιγάρα για άλλους?

Τι να πω...

Χαχαχα στη παρέα καμιά φορά το έκανα και εγώ, αυτό είναι, μπορεί να νομίζεις πως δεν σου κάνει κακό αλλά αυτό φταίει.. άλλωστε η επόμενη κίνηση είναι να το καπνίσεις ο ίδιος.

Επίσης εννοείται πως τζούρα ίσον τσιγάρο και τσιγάρο ίσον καπνός στη τσέπη χωρίς να το καταλάβεις.

Μια ιδέα δευτερολέπτων είναι, διώξε την.

 

Αν και φεύγει η νικοτίνη όπως σωστά προείπαν οι υπόλοιποι μένει η ιδέα και η κίνηση, η ψευδαίσθηση της ανακούφισης και μετά από καιρό αφού το κόψει κάποιος εύκολα ξεχνάει και τους λόγους που τον έφτασαν εκεί. Δεν μιλάω για ένα απλό "κάνει κακό στην υγεία και στη τσέπη" που άλλωστε το ξέραμε και όταν καπνιζαμε.

 

Μιλάω για συγκεκριμένους καθημερινούς λόγους όπως η βρωμιά, το βάρος στο στήθος μετά από ένα ξενύχτι, η μυρωδιά, η ανάγκη, το άγχος, οι δύσκολες ανάσες, τα λάθος πρότυπα που δίνουν οι οικογενειάρχες εδώ μέσα.. πολλαπλασιάστε τα και πόσα άλλα και δείτε τον εαυτό σας σε δέκα χρόνια με αυτά.

Καρκίνους κλπ τα αφήνω έξω.

 

Μακριά απ'το ρημάδι, βλέπω φίλους που το παρουσιάζουν ως απόλαυση και οι ίδιοι την επομένη λένε για όλα τα παραπάνω.

Να θεωρείτε τους εαυτούς σας προνομιούχους που πήρατε και τηρείτε αυτή σας την απόφαση.

Όλοι θέλουν να το κόψουν, εσείς το καταφέρατε.

 

Υγ. Motivational speaker ftw τώρα που με ξαναδιάβασα χαχαχα!

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Θα σταματήσω να στριβω να δω πως θα πάει.

Από πείσμα δεν άναψα. Γιατί αυτό και όχι ΕΓΩ???

Καλώς ή κακώς σκέφτομαι πριν πράξω :D

 

Όταν κάπνιζα το θεωρούσα απόλαυση. Δεν ήθελα να το σταματήσω ποτέ.

Και όμως τώρα έκανα στροφή (στην ποιότητα :p) 180 μοιρών! Απολαμβάνω την κάθε ώρα και στιγμή χωρίς τσιγαρο

Link to comment
Share on other sites

Τα περί αθωότητας των ηλεκτρονικών τσιγάρων - ατμιστών

 

Σύμφωνα με την έκθεση του ΠΟΥ, ο "καπνός" που βγαίνει από τα ηλεκτρονικά τσιγάρα δεν είναι μόνο "υδρατμοί", όπως υποστηρίζουν πολλοί και σε κλειστούς χώρους αυξάνει το επίπεδο τοξικών ουσιών, της νικοτίνης και σωματιδίων στον αέρα σε σύγκριση με τον καπνό που βγαίνει από ορισμένα "κανονικά" τσιγάρα.

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 15 χρόνια φανατικού καπνίσματος (2 πακέτα + την ημέρα και σε περίπτωση βραδινής εξόδου 4+) κατάφερα να το κόψω για τεσσεράμισι χρόνια περίπου.Το ξανάρχισα πριν ενάμιση χρόνο και τώρα είμαι πάλι ¨άκαπνος¨ για 1 μήνα 25 ημέρες 21 ώρες 14 λεπτά και πενήντα δευτερόλεπτα (Quit Counter) .Θέλει καθημερινή πάλη με τον εαυτό σου .Σαν ναρκωτικό που είναι πιστεύω πως ο εγκέφαλος δεν το ξεχνά ποτέ .Απλά δυναμώνεις μέρα με την μέρα και η πάλη γίνεται όλο και ευκολότερη.Δεν πρέπει να λιποψυχήσεις και κάποια στιγμή ξεφεύγεις από την παγίδα .Αυτό θυμάμαι από την πρώτη μου εμπειρία και αυτό προσπαθώ να επαναλαμβάνω στον εαυτό μου για να αντέξω.Κάποια στιγμή μετά από πολύ αγώνα γίνεται πολύ πιο εύκολο.Και αυτή είναι η αλήθεια.Πολλά μπράβο σε όποιον τα κατάφερε και καλή δύναμη σε αυτούς που τώρα προσπαθούν.
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 15 χρόνια φανατικού καπνίσματος (2 πακέτα + την ημέρα και σε περίπτωση βραδινής εξόδου 4+) κατάφερα να το κόψω για τεσσεράμισι χρόνια περίπου.Το ξανάρχισα πριν ενάμιση χρόνο και τώρα είμαι πάλι ¨άκαπνος¨ για 1 μήνα 25 ημέρες 21 ώρες 14 λεπτά και πενήντα δευτερόλεπτα (Quit Counter) .Θέλει καθημερινή πάλη με τον εαυτό σου .Σαν ναρκωτικό που είναι πιστεύω πως ο εγκέφαλος δεν το ξεχνά ποτέ .Απλά δυναμώνεις μέρα με την μέρα και η πάλη γίνεται όλο και ευκολότερη.Δεν πρέπει να λιποψυχήσεις και κάποια στιγμή ξεφεύγεις από την παγίδα .Αυτό θυμάμαι από την πρώτη μου εμπειρία και αυτό προσπαθώ να επαναλαμβάνω στον εαυτό μου για να αντέξω.Κάποια στιγμή μετά από πολύ αγώνα γίνεται πολύ πιο εύκολο.Και αυτή είναι η αλήθεια.Πολλά μπράβο σε όποιον τα κατάφερε και καλή δύναμη σε αυτούς που τώρα προσπαθούν.

 

χμμμμ 4,5 χρόνια μεγάλο χρονικό διάστημα.. και το ξανάρχισες σκεπτόμενος πως ένα τσιγάρο θα κάνω.. μόνο.. κάπως έτσι ε; ρωτάω μην παρασυρθώ κι εγώ με 3+ χρόνια. Εννοείται πως ακόμη ένα τσιγάρο θα το έκανα ευχαρίστως - αλλά δεν ξαναμπαίνω στη διαδικασία - με έχω πείσει πως αρκεί μισό για να επανέλθει ο εγκεφαλικός εθισμός :(

Link to comment
Share on other sites

Ένας καπνιστής από έναν μη καπνιστή είναι μία τζούρα μακριά .Δυστυχώς αυτή είναι μεγάλη αλήθεια. Από την στιγμή που θα επιτρέψεις στον εαυτό σου να το ξαναβάλει στο στόμα σου είναι σχεδόν σίγουρο πως θα επιστρέψεις στα τσιγάρα που έκανες πριν το κόψεις .Εγώ αυτό κατάλαβα.Όσο και αν νομίζεις πως θα το ελέγξεις.Όταν το είχα κόψει σχεδόν κάθε μέρα το σκεφτόμουνα.Όχι τον βήχα , τα φλέματα , το άγχος για να το κόψω,τις μεταμεσονύχτιες βόλτες να βρώ περίπτερο ανοιχτό ,αλλά μόνο την ¨απόλαυση¨που νόμιζα ότι μου προσφέρει.Κατέληξα ότι άν το κόψεις μάλλον κάθε μέρα θα το σκέφτεσαι .Η τελική λύση δεν είναι να φτάσεις σε κάποια χρονική στιγμή που να μην το σκέφτεσαι, αλλά να συνηθήσεις να ζείς συνέχεια με την σκέψη του, μέχρι να γίνει συνήθεια μόνον αυτή η σκέψη και όχι η πραγματική έλλειψη.Νομίζω ότι γενικά αυτό συμβαίνει και όταν χάνεις οτιδήποτε που αγαπάς ή έχεις εξάρτηση.Τα προβλήματα δεν λύνονται πάντα .Μαθαίνουμε να ζούμε φυσιολογικά με αυτά. Edited by VEL15
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεται ότι προκαλεί όντως καρκίνο στους πνεύμονες?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα απόσπασμα από τον πρώην υπουργός Υγείας Κώστα Στεφανή. Διάβασέτο .Αξίζει το χρόνο σου.

ΕΓΩ, ο πρώην υπουργός Υγείας:

«Είμαι εδώ ως το ζωντανό -ακόμη- παράδειγμα των αρνητικών συνεπειών από το συστηματικό κάπνισμα.Οταν έπαθα το πρώτο "εμφραγματάκι", είχε ήδη αρχίσει ύπουλα η δυσχέρεια της αναπνοής και ο βήχας, ο λεγόμενος τσιγαρόβηχας, και η αρχή της χρόνιας αποφρακτικής πνευμονοπάθειας.Δύο χρόνια αργότερα, κάτω από συνθήκες που εγώ δεν έχω φυσικά προσωπικό βίωμα -αλλά γνώση έχει ο πρόεδρος της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας και γιατρός μου- είχα την πρώτη ανακοπή και την "αναίμακτη" επέμβαση παράκαμψης "μπάι-πας". Και για να μην πολυλογώ, αναφέροντας τα ενδιάμεσα επεισόδια, καταλήγω στην τελευταία -προ διετίας- συνέπεια, δηλαδή τον καρκίνο του πνεύμονα».Τα προσωπικά του «παθήματα» εξαιτίας του καπνίσματος, ανέφερε σε χθεσινή συνέντευξη Τύπου της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας για τη σημερινή Παγκόσμια Ημέρας κατά του Καπνίσματος ο ακαδημαϊκός-καθηγητής και πρώην υπουργός Υγείας Κώστας Στεφανής, παρουσιάζοντας τον εαυτό του ως «ένα από τα πιο πειστικά παραδείγματα των συνεπειών του καπνίσματος...». Δεν δίστασε μάλιστα να χαρακτηρίσει το τσιγάρο ως τον υπ' αριθμό ένα δολοφόνο της ανθρωπότητας!30% των θανάτωνΟπως αναφέρθηκε χαρακτηριστικά στη συνέντευξη Τύπου, σύμφωνα με διεθνή επιδημιολογικά δεδομένα το 30% των θανάτων σε άτομα ηλικίας 35-69 ετών οφείλονται στο κάπνισμα ενώ αντίστοιχο ποσοστό θανάτων που προκαλούνται από καρκίνους (30%), οφείλονται στην ίδια αιτία. Οι καπνιστές ζουν 13-14 χρόνια λιγότερα από τους μη καπνιστές, τονίζουν οι ειδικοί.Για το θέμα μίλησαν επίσης χθες ο πρόεδρος της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας, καθηγητής Καρδιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών Δ. Κρεμαστινός, ο τέως πρόεδρος της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας, καθηγητής Χ. Μπουντούλας και ο αντιπρόεδρος της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας, διευθυντής της Καρδιολογικής Κλινικής του Νοσοκομείου Κορίνθου και πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Κορινθίας Β. Πυργάκης, ενώ παρουσίασαν τον δεκάλογο που προτείνει η Εταιρεία για την καταπολέμηση του καπνίσματος.Στη χώρα μας, ανέφερε ο κ. Κρεμαστινός, υπολογίζεται ότι περίπου 20.000 καπνιστές πεθαίνουν κάθε χρόνο από νοσήματα που έχουν σχέση με το κάπνισμα. Επιπλέον, άλλοι 1.000 πεθαίνουν από το παθητικό κάπνισμα, ενώ τουλάχιστον 1.000 συμπατριώτες μας σε ετήσια βάση παθαίνουν έμφραγμα του μυοκαρδίου εξαιτίας του καπνίσματος!Και στη συμπεριφορά

Μεταξύ άλλων, παρουσίασε έρευνα, που έδειξε ότι νήπια τα οποία εξετέθησαν στον καπνό τσιγάρου κατά τη διάρκεια της εμβρυϊκής ζωής τους, εμφανίζουν μεγαλύτερα προβλήματα συμπεριφοράς σε σχέση με τους συνομήλικούς τους που δεν είχαν την ίδια «τύχη». Επίσης, τα εκτεθειμένα στον καπνό παιδιά είχαν πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες για επιθετική συμπεριφορά, ενώ αντίθετα είχαν πολύ λιγότερες πιθανότητες να αναζητήσουν ευχάριστα παιχνίδια και κοινωνικές συναναστροφές

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα,ωραίο άρθρο όμως έχω ακούσει ότι αποδεδειγμένα δεν είναι ο κυρίως αίτιος για τον καρκίνο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα,ωραίο άρθρο όμως έχω ακούσει ότι αποδεδειγμένα δεν είναι ο κυρίως αίτιος για τον καρκίνο.

 

Μπορει να μην ειναι αλλα ειναι η κυρία αιτία για Χ.Α.Π. και στεφανιαία νόσο, το 90% των αςθενων μιας μονάδας εμφραγμάτων, ήταν καπνιστές δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλά πας μην ανησυχείς...

 

Να ξέρεις ότι ''μία φορά καπνιστής για πάντα καπνιστής''

Link to comment
Share on other sites

Είναι 3η 4η φορά που με πιάνει απ τον Σεπτέμβριο που το έκοψα... Ευτυχως ήταν κάτι που κράτησε λίγα λεπτά...
Link to comment
Share on other sites

Είναι 3η 4η φορά που με πιάνει απ τον Σεπτέμβριο που το έκοψα... Ευτυχως ήταν κάτι που κράτησε λίγα λεπτά...

 

Λογικά θα σε πιάνει, αλλά ως επιθυμία όχι ως στέρηση. Η επιθυμία ελέγχεται πιο εύκολα. Σκέψου πως για ένα τσιγάρο θα θυσιάσεις ολόκληρο τον χρόνο, σκέψου αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

προχτες που με πιασε ηταν επιθυμια απλα. οχι στερηση.

δεν αξιζει εννοειται!

 

btw στις 22/9 κλεινω 1 χρονος ακαπνος :D

Link to comment
Share on other sites

προχτες που με πιασε ηταν επιθυμια απλα. οχι στερηση.

δεν αξιζει εννοειται!

 

btw στις 22/9 κλεινω 1 χρονος ακαπνος :D

 

Φαντάζομαι γνωρίζεις πως φάρμακα βοηθητικά για τη διακοπή του καπνίσματος στις μελέτες τους ώστε να πάρουν έγκριση, πρωτεύον τελικό σημείο έχουν την αποχή για τουλάχιστον έναν χρόνο. βλ. Champix (βαρενικλίνη). Αυτό σημαίνει πως είσαι σε καλό δρόμο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλησπέρα! Προσπαθώ να κόψω το κάπνισμα εδώ και 1 μιση βδομάδα (καπνιστής 15 χρόνια και μάλιστα φανατικός) αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει –εκτός από υπομονή!- ώστε να γίνει η κατάσταση λίγο πιο εύκολη;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Προσπαθώ να κόψω το κάπνισμα εδώ και 1 μιση βδομάδα (καπνιστής 15 χρόνια και μάλιστα φανατικός) αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει –εκτός από υπομονή!- ώστε να γίνει η κατάσταση λίγο πιο εύκολη;

 

 

 

Το "εκτός από υπομονή" που αναφέρεις, ξέχνα το. Αν δεν έχεις υπομονή δε θα κάνεις τίποτα και τζάμπα θα παλεύεις χωρίς αποτέλεσμα. Καλύτερα συνέχισε το κάπνισμα και κάποια στιγμή θα στο κόψουν οι γιατροί. Δεν θα σου αρέσει βέβαια...

Οπλίσου λοιπόν με πολύ υπομονή και ξεκίνα με ηλεκτρικό μικροβραστήρα (το λένε και ηλεκτρονικό τσιγάρο !!!). Αν καταφέρεις να πας σε εκείνο και ΜΟΝΟ, χωρίς ενδιάμεσα τσιγαράκια, μετά θα το κόψεις πολύ πιο εύκολα. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...