Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ντουμάνια εννοούσα..... Μία φορά βγήκα από τούνελ με το αυτοκίνητο και ο επόμενος από εμένα είχε ανάψει φώτα ομίχλης χαχαχαχαχα
Link to comment
Share on other sites

E...έτσι νιώθω και εγώ. Σχεδόν ποτέ δεν το απολαμβάνω. Ενοχές!

 

 

Τι τραβάμε εμείς οι αισθηματιες ε; :lol:

I feel you bro

 

 

(Ευτυχώς έσωσα το "αισθηματικές" που έβγαλε το autocorrect στην αρχή :lol: )

 

 

Από ντουμάνια εννοούσα..... Μία φορά βγήκα από τούνελ με το αυτοκίνητο και ο επόμενος από εμένα είχε ανάψει φώτα ομίχλης χαχαχαχαχα

 

:lol::lol:

Τρίαινα, νεμεσις και αντε γειά έτσι; :D

Link to comment
Share on other sites

Τι τραβάμε εμείς οι αισθηματιες ε; :lol:

I feel you bro

aye bro!

right on!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

είναι σημαντικό και πιστευω επιδρά θετικά να αναφέρουμε απλά καθημερινά πράγματα που αλλάζουν με τη διακοπή του καπνίσματος, όπως σωστα αναφέρεις οσφρηση, γεύση, ουδός κρύου ζεστού, η μπύρα είναι πραγματικά παγωμένη και η γεύση της έντονη. η σοκολάτα επίσης. γι αυτό άλλωστε πάιρνεις και κιλά πέραν της αμηχανίας που σε ρίχνει στο φαγητό, είναι και οι έντονες γεύσεις. Μπορούμε να απαριθμήσουμε πολλά πράγματα, εδώ! :)

Δεν είναι απόλυτο ότι παίρνεις κιλά όταν κόβεις το τσιγάρο. Κατά τη γνώμη μου περισσότερο σου κλείνει την όρεξη ο καφές πάρα το τσιγάρο.

Όσον αφορά τις βελτιώσεις στην καθημερινοτητα: Νοιώθω τον οργανισμό μου πιο 'ελαφρύ'. Δεν λαχανιαζω τόσο εύκολα, η καρδιά μου λειτουργεί πιο 'χαλαρά'. Γενικότερα μεγαλύτερες αντοχές ;)

Δεν μυρίζουν τα ρούχα μου, οι τοίχοι δεν κιτρινιζουν :p

Όσο για το οικονομικό δεν χρειάζεται να πω κάτι...

Όσοι έχετε αμφιβολίες στο αν θα τα καταφέρετε, ζητήστε βοήθεια. Θα σας δώσει αυτοπεποιθηση. Πολλοί τα έχουν καταφέρει γιατί όχι κι εσείς :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις κιλά γιατί απλά αρχίζεις να τρεφεσαι όταν πρέπει αντι να πίνεις καφέδες και να κάνεις τσιγάρα.

Απλά πρέπει να υπάρχει και η άσκηση στην καθημερινότητα μας.

Τώρα αν κάποιος είναι 120 κιλά και πήγε 130 μετά το κόψιμο, προφανώς δεν τρέφεται σωστά αλλά καταλαβαίνει περισσότερη γεύση και έτσι χλαπακιάζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Κάπνιζα από τα 16 μέχρι τα 34 3 πακέτα τη μέρα. Το έκοψα μαχαίρι, έτσι για πλάκα ένα βράδυ. Είχα ψυχοσωματικά, ζαλάδες, ίλιγγο αϋπνίες, νεύρα. Είχα κάτσει μέσα στο δωμάτιο για 3 μέρες και δεν μιλούσα σε άνθρωπο, μέτραγα τα λεπτά και τις ώρες που ήμουν "καθαρός ", όταν πέρασε η πρώτη μέρα πήρα κουράγιο και δεν ήθελα να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου για να μη μηδενισω το κοντέρ. Κιλά παίρνεις άμα κόψεις το τσιγάρο γιατί πέφτει ο μεταβολισμός στο φυσιολογικό, το κάπνισμα στον ανεβάζει ελαφρώς γιατί ανεβάζει τους παλμούς της καρδιάς, οπότε στην αρχή κιλά θα πάρεις. Edited by la_tribut_de_dan
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο ότι παίρνεις κιλά όταν κόβεις το τσιγάρο. Κατά τη γνώμη μου περισσότερο σου κλείνει την όρεξη ο καφές πάρα το τσιγάρο.

Όσον αφορά τις βελτιώσεις στην καθημερινοτητα: Νοιώθω τον οργανισμό μου πιο 'ελαφρύ'. Δεν λαχανιαζω τόσο εύκολα, η καρδιά μου λειτουργεί πιο 'χαλαρά'. Γενικότερα μεγαλύτερες αντοχές ;)

Δεν μυρίζουν τα ρούχα μου, οι τοίχοι δεν κιτρινιζουν :p

Όσο για το οικονομικό δεν χρειάζεται να πω κάτι...

Όσοι έχετε αμφιβολίες στο αν θα τα καταφέρετε, ζητήστε βοήθεια. Θα σας δώσει αυτοπεποιθηση. Πολλοί τα έχουν καταφέρει γιατί όχι κι εσείς :rolleyes:

 

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λές και επαυξάνω, με μοναδική διαφωνία τα κιλά, που στην δικιά μου περίπτωση δεν ήταν μόνο 10 όπως λέει ένας φίλος παρακάτω, αλλά το κοντέρ στην δικιά μου περίπτωση έγραψε 45+, και για την ακρίβεια από 100 σε 148:O

Link to comment
Share on other sites

[..]να πίνεις καφέδες και να κάνεις τσιγάρα.

 

Εντάξει, μιλάμε σε αυτό το στάδιο είμαι. Το έχω τερματίσει βασικά...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λές και επαυξάνω, με μοναδική διαφωνία τα κιλά, που στην δικιά μου περίπτωση δεν ήταν μόνο 10 όπως λέει ένας φίλος παρακάτω, αλλά το κοντέρ στην δικιά μου περίπτωση έγραψε 45+, και για την ακρίβεια από 100 σε 148:O

 

ωωωω αυτό είναι θέμα πραγματικά, ίσως κάποιος διαιτολόγος να βοηθούσε στην περίπτωσή σου σε συνεργασία με κάποιον ενδοκρινολόγο καθώς πρόκειται για πλήρη απορύθμιση του μεταβολισμού!

Link to comment
Share on other sites

Κάπνιζα από τα 16 μέχρι τα 34 3 πακέτα τη μέρα. Το έκοψα μαχαίρι, έτσι για πλάκα ένα βράδυ. Είχα ψυχοσωματικά, ζαλάδες, ίλιγγο αϋπνίες, νεύρα. Είχα κάτσει μέσα στο δωμάτιο για 3 μέρες και δεν μιλούσα σε άνθρωπο, μέτραγα τα λεπτά και τις ώρες που ήμουν "καθαρός ", όταν πέρασε η πρώτη μέρα πήρα κουράγιο και δεν ήθελα να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου για να μη μηδενισω το κοντέρ. Κιλά παίρνεις άμα κόψεις το τσιγάρο γιατί πέφτει ο μεταβολισμός στο φυσιολογικό, το κάπνισμα στον ανεβάζει ελαφρώς γιατί ανεβάζει τους παλμούς της καρδιάς, οπότε στην αρχή κιλά θα πάρεις.

 

Νεύρα είχα και εγω πάρα πολλά, ψυχοσωματικά τίποτα, αλλά έτσι και έβγαινα έξω είτε για ποτό είτε για καφέ και ιδιαίτερα στο ποτό οι βοτκες έφευγαν με ρυθμό τρείς ανα ώρα περίπου:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ωωωω αυτό είναι θέμα πραγματικά, ίσως κάποιος διαιτολόγος να βοηθούσε στην περίπτωσή σου σε συνεργασία με κάποιον ενδοκρινολόγο!

Εντάξει, είμαι και 1,95 ύψος και δεν πολυφαίνεται:)

Link to comment
Share on other sites

Νεύρα είχα και εγω πάρα πολλά, ψυχοσωματικά τίποτα, αλλά έτσι και έβγαινα έξω είτε για ποτό είτε για καφέ και ιδιαίτερα στο ποτό οι βοτκες έφευγαν με ρυθμό τρείς ανα ώρα περίπου:lol:

 

έτσι έκανα εγώ τους καφέδες στις πρώτες ημέρες 5 την ημέρα.. με τα νεύρα τσατάλια και από τη στέρηση και από τους καφέδες. :lol:

 

Δεν έχω αναφέρει στα θέτικά τη δυνατότητα να κάνεις στο χαρτί με στυλο ευθεία γραμμή, χωρίς να τρέμουν τα χέρια μου στο ελάχιστο, ναι μπορώ και περνάω και κλωστή σε βελόνα... μέχρι εκεί να κεντάω δεν ξέρω! :)

Link to comment
Share on other sites

Το έκοψα το 2004. Μαχαίρι. Ήταν στόχος ζωής.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ημερομηνία;

 

Ειχε πει: αν η Ελλάδα σηκώσει το Ευρωπαϊκό εγώ θα κόψω το τσιγάρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ειχε πει: αν η Ελλάδα σηκώσει το Ευρωπαϊκό εγώ θα κόψω το τσιγάρο.

 

χαχαχαχα ενδιαφέρον στόχος.

 

Πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε εφαρμογές για να κρατάτε τις ημέρες αποχής από το κάπνσμα, κι αν ναι, ποια χρησιμοποιείτε; :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αυτήν...

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.EAGINsoftware.dejaloYa

 

Αν και δεν χρειάζεται διότι πάντα θα θυμάμαι την ημέρα αυτή;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα ειχα στα χερια μου ενα πακετο marlboro. Να πω την αληθεια με περασε απ το μυαλο να αναψω ενα για μια τζουρα και μονο... Για 1 2 λεπτα το σκεφτομουν...

Αλλη μια ηλιθια σκεψη διαγραφηκε :D φυσικα δεν εβγαλα τσιγαρο απ το πακετο!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειχα στα χερια μου ενα πακετο marlboro. Να πω την αληθεια με περασε απ το μυαλο να αναψω ενα για μια τζουρα και μονο... Για 1 2 λεπτα το σκεφτομουν...

Αλλη μια ηλιθια σκεψη διαγραφηκε :D φυσικα δεν εβγαλα τσιγαρο απ το πακετο!

 

Την επόμενη φορά βγάλτο από το πακέτο μύρισέ το, βαθιά ανάσα, και ξαναβάλτο στο πακέτο :)

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι μη μπω στον πειρασμο για μια τζουρα ομως. Καλυτερα να μην ξαναπιασω ποτε

 

καλό θα είναι να πάψεις να φοβάσαι, έχεις αποτοξινωθεί πλήρως πλέον, το τσιγάρο καλό είναι αλλά για τους άλλους, όχι για εμάς. Εμείς αποφασίσαμε συνειδητα, να απέχουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα, εγώ τουλάχιστον είπα έως τα εβδομήντα μου αν ζήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Κάααποτε στην τάξη μου συζητούσαμε για το πως να κόψει κανείς το κάπνισμα (κάποια κοπέλα είχε πρόβλημα)

 

Και ο καθηγητής πρότεινε να καπνίσει ΤΟΣΟ πολύ ώστε να αηδιάσει, και μετά κομμένο

 

Δεν ξέρω αν πιάνει αλλά ακούγεται -κάπως- καλή συμβουλή

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται, συνήθως δεν είναι.

Εγώ όσο το έκανα παλαιότερα το μόνο που κατάφερνα κάθε φορά ήταν να έχω αηδιάσει, να πετάω τα τσιγάρα μισά και να καπνίζω με τον ίδιο ρυθμό.

 

Αηδιασα μόνο που θυμήθηκα την μυρωδιά και τη γεύση :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...