Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από 27 έτη καπνίσματος, με βοήθησε το ηλεκτρονικό τσιγάρο...

 

Ουδεμία παρενέργεια και μάλιστα ένοιωθα άνετα από την πρώτη ημέρα...το αποτέλεσμα;

 

1. Μετά από μία εβδομάδα άναψα ένα κανονικό τσιγάρο και με την πρώτη ρουφηξιά κόντεψα να λιποθυμίσω..

 

2. Μέσα σε 2-3 ημέρες, τα τσιγάρα των άλλων μου βρωμούσαν και με ερέθιζαν στην μύτη απίστευτα..σε βαθμό να αναρωτιέμαι εάν ήμουν ο ίδιος άνθρωπος εκείνος που τα κάπνιζε αυτά τόσα χρόνια..

 

3. Πέραν της γενικότερης ωφέλειας στην υγεία μου (σταμάτησαν οι υπνικές άπνοιες, λαχάνιαζα πολυ λιγότερο, το αναπνευστικό μου βελτιώθηκε και όλα αυτά μέσα στο τρίμηνο), ένα από τα σημαντικότερα ήταν ότι ΔΕΝ μου έλειπε ούτε το κανονικό αλλά ούτε και το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ούτε μετά το γεύμα, ούτε με τον καφέ, ούτε και εάν το ξεχνούσα σπίτι...

 

Για να κόψεις το τσιγάρο χρειάζεται ένα και μόνον πράγμα : ΚΙΝΗΤΡΟ..ξεκινήστε με το να σκεφθείτε ποιοι θα σας λείψουν αφόρητα εάν πάθετε κάτι..ποιους θα θέλατε να βλέπετε στο πλάϊ σας με το πέρασμα των ετών...

 

Καλημέρα σας, αυτή τη στιγμή έχετε απεξαρτηθεί και από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ή συνεχίζετε;.. κι αν επιτρέπεται για πόσο διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ την εμπειρία μου . Κάπνιζα για οχτώ χρόνια (απο 21ετων εως 29 ) απο τα οποία τα τέσσερα πολύ έντονα ,γύρω στα τρία πακέτα ,και αυτο λόγο της τότε δουλειάς μου (νυχτερινή σε bar).

Στα 29 μου λοιπόν έπαθα κάποιο πρόβλημα υγείας ,οχι σοβαρό αλλά σε συνδυασμό με τις συζητήσεις που είχα με ενα φίλο γιατρό και την κληρονομικότητα που υπήρχε ήταν αρκετό να το κόψω για έξι χρόνια .

 

Δυστυχώς τα τελευταία τρία χρόνια άρχισα ξανά ,δεν ξέρω βέβαια αν μπορεί να θεωρηθεί κάπνισμα το ένα τσιγάρο που κάνω την ήμερα ,αλλά το σίγουρο είναι ότι και αυτο το ένα έγινε πάλι συνήθεια .

Όπως ανάφεραν ποιο πάνω ,όταν υπάρχει κίνητρο /θέληση ,κάποιες φόρες και φόβος είναι αρκετά εύκολο να το κόψεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

DINFUN : Συνεχίζω το ηλεκτρονικό τσιγάρο , αλλά πλέον τούτο λειτουργεί περισσότερο ως ένα κατάλοιπο ιδεοληψίας και διόλου ως άφευκτος εθισμός...πλέον εδώ και 5 έτη δεν έχω καν δοκιμάσει τσιγάρο και ούτε έστω και μία στιγμή το νοστάλγησα...για μένα αποτελεί προσωπικό στοίχημα...και να ξέρετε, ότι εάν το εξοστρακίσετε οριστικώς από την ζωή σας, έχετε κερδίσει ένα 50% της βιωτής σας..
Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ την δική μου περίπτωση

Καπνιστής για 25 χρόνια και πλέον άκαπνος από τον Μάιο 2007 ( με εξαίρεση.....ένα πούρο κάθε πρωτοχρονιά αυστηρά:)

Το είχα κόψει 2-3 φορές και παλιότερα, αλλά έλεγα άντε 1 τσιγάρο τη μέρα, άντε 2..και το ξανάρχιζα. Απλά τον Μάιο του 2007

όντας άρρωστος με σχεδόν 40 πυρετό, αναγκαστικά δεν κάπνισα για 2-3 μέρες και το συνέχισα μέχρι σήμερα.

Βασική παράμετρος: Οι περισσότεροι φίλοι είναι άκαπνοι και αυτό βοήθησε, αφού καθόμαστε για καφέ και κανείς δεν κάπνιζε!!

Για μένα ένα πράμα σίγουρα βοηθάει. Η ΘΕΛΗΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ. Όλα τα άλλα..........

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ την δική μου περίπτωση

Καπνιστής για 25 χρόνια και πλέον άκαπνος από τον Μάιο 2007 ( με εξαίρεση.....ένα πούρο κάθε πρωτοχρονιά αυστηρά:)

Το είχα κόψει 2-3 φορές και παλιότερα, αλλά έλεγα άντε 1 τσιγάρο τη μέρα, άντε 2..και το ξανάρχιζα. Απλά τον Μάιο του 2007

όντας άρρωστος με σχεδόν 40 πυρετό, αναγκαστικά δεν κάπνισα για 2-3 μέρες και το συνέχισα μέχρι σήμερα.

Βασική παράμετρος: Οι περισσότεροι φίλοι είναι άκαπνοι και αυτό βοήθησε, αφού καθόμαστε για καφέ και κανείς δεν κάπνιζε!!

Για μένα ένα πράμα σίγουρα βοηθάει. Η ΘΕΛΗΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ. Όλα τα άλλα..........

 

Μπράβο! Θα κράτήσω την παράμετρο φίλους που πραγματικά παίζει σημαντικό ρόλο όταν δεν καπνίζουν οι περισσότεροι, στη δική μου περίπτωση τα άκουγα επί χρόνια για το το κάπνισμα καθώς δεν κάπνιζε κανείς, ούτε η γυναίκα μου.. και είχα και τη γκρίνια από όλους ταυτόχρονα. :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Καπνιστής εδώ και οχτώ χρόνια. Πάει καιρός που σκέφτομαι να το κόψω. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να το κόψω γιατί πάντα ήθελα ότι όταν θα το προσπαθήσω να είναι η πρώτη και η τελευταία προσπάθεια.

Μόλις διάβασα και το βιβλίο που ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω. Πριν αρχίσω να γράφω αυτό το μήνυμα έσβησα το τσιγάρο μου και ελπίζω να είναι το τελευταίο.

Θα ενημερώνω για την πορεία μου όχι για κάποιον άλλον λόγο αλλά μόνο και μόνο για να είναι το συγκεκριμένο θέμα κάτι σαν μικρό "προσωπικό" ημερολόγιο.

Άντε λοιπόν και καλή μου αρχή.

(Ναι έχω άγχος καθώς σαν κλασικός εγωιστής δεν θέλω να αποτύχω. :p:):( )

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Καπνιστής εδώ και οχτώ χρόνια. Πάει καιρός που σκέφτομαι να το κόψω. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να το κόψω γιατί πάντα ήθελα ότι όταν θα το προσπαθήσω να είναι η πρώτη και η τελευταία προσπάθεια.

Μόλις διάβασα και το βιβλίο που ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω. Πριν αρχίσω να γράφω αυτό το μήνυμα έσβησα το τσιγάρο μου και ελπίζω να είναι το τελευταίο.

Θα ενημερώνω για την πορεία μου όχι για κάποιον άλλον λόγο αλλά μόνο και μόνο για να είναι το συγκεκριμένο θέμα κάτι σαν μικρό "προσωπικό" ημερολόγιο.

Άντε λοιπόν και καλή μου αρχή.

(Ναι έχω άγχος καθώς σαν κλασικός εγωιστής δεν θέλω να αποτύχω. :p:):( )

 

Καλή αρχή κι από εμένα! Μην απογοητεύεσαι, το ό,τι μπαίνεις στη διαδικασία σκέψης να σταμάτησεις το κάπνισμα είναι σημαντικό, σημαίνει πως θα προσπαθήσεις και θα τα καταφέρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου έκανε 20 τσιγάρα την ημέρα κι είχε αρχίσει να βήχει έντονα. Δεν ήταν από το τσιγάρο τελικά (ήταν γρίπη), αλλά είχε τρομάξει τόσο που αποφάσισε να το κόψει. Από τα 20 τσιγάρα που κάπνιζε κάθε μέρα, αφαιρούσε 1 τσιγάρο κάθε βδομάδα και σε 5 μήνες το έκοψε εντελώς χωρίς στερητικά σύνδρομα. Του έκανε μάλιστα εντύπωση πόσο εύκολο είναι να ξεγελάσεις τον εγκέφαλο αφαιρώντας του με ύπουλο τρόπο την νικοτίνη και σιγά-σιγά. Πλέον τρία χρόνια μετά, δεν καπνίζει, αλλά νιώθει ακόμα μια "ορμή" προς το τσιγάρο. Όσο για τον καφέ τον συνέχισε για λίγο καιρό, αλλά στην πορεία τον έκοψε κι αυτόν, όχι γιατί έτσι έπρεπε, αλλά γιατί μόλις καθάρισε το στόμα του από το τσιγάρο, ο καφές έβγαλε την πραγματική του γεύση.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ανοίξαμε αυτό το topic για να συγκεντρώσουμε πρακτικές και εμπειρίες, εάν μπορείς να το καταφέρεις όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις είναι πολύ καλό.. τον δικό μου εγκέφαλο δεν μπορούσα να τον ξεγελάσω με τίποτα, τι τσίχλες του έταξα, τι γλυφιτζούρια, τι το ιPhone 5 με τα χρήματα που γλύτωνα από τα τσιγάρα, από τον Μάιο του 2011 έως τον Σεπτέπμβριο του 2012, κι αυτός εκεί. Μόνο ο καθορισμός ημερομηνίας 29 Μαΐου 2011 με το περπάτημα πίστηκε, εννοείται μαχαίρι. Κάθε μείωση που προσπαθούσα να κάνω γινόταν μέσα σε λίγο διάστημα αντανακλαστική αύξηση!

 

Μπράβο πάντως στον φίλο σου!

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ανοίξαμε αυτό το topic για να συγκεντρώσουμε πρακτικές και εμπειρίες, εάν μπορείς να το καταφέρεις όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις είναι πολύ καλό.. τον δικό μου εγκέφαλο δεν μπορούσα να τον ξεγελάσω με τίποτα, τι τσίχλες του έταξα, τι γλυφιτζούρια, τι το ιPhone 5 με τα χρήματα που γλύτωνα από τα τσιγάρα, από τον Μάιο του 2011 έως τον Σεπτέπμβριο του 2012, κι αυτός εκεί. Μόνο ο καθορισμός ημερομηνίας 29 Μαΐου 2011 με το περπάτημα πίστηκε, εννοείται μαχαίρι. Κάθε μείωση που προσπαθούσα να κάνω γινόταν μέσα σε λίγο διάστημα αντανακλαστική αύξηση!

 

Μπράβο πάντως στον φίλο σου!

 

Ίσως οι μειώσεις που έκανες ήταν μεγάλες. Τελοσπάντων, αφού κατάφερες και το έκοψες, λίγο μετράει ο τρόπος. Και μπράβο btw

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάπνιζα πολύ καιρό βασικά από τα 18 μου μέχρι 23 μετά απλός αποφάσισα και λόγω χρημάτων και λόγο σκουπιδιών και βρομας που δημιούργησα σπίτι να το κόψω.

Πρώτες μέρες ζαλιζομουνα μετά σταμάτησε η ζάλη αλλά με τραβούσε στο τσιγάρο πολυ και για να μην το σκέφτομαι τόσο μασουσα μαστίχα... Οπός και να έχει από τότε τσιγάρο δεν άγγιξα πότε (4 χρόνια) και μαλιστα συχαίνομαι την μυρωδιά του καπνού όταν καπνίζουν γύρω μου

 

http://img547.imageshack.us/img547/34/bef5.png

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάπνιζα πολύ καιρό βασικά από τα 18 μου μέχρι 23 μετά απλός αποφάσισα και λόγω χρημάτων και λόγο σκουπιδιών και βρομας που δημιούργησα σπίτι να το κόψω.

Πρώτες μέρες ζαλιζομουνα μετά σταμάτησε η ζάλη αλλά με τραβούσε στο τσιγάρο πολυ και για να μην το σκέφτομαι τόσο μασουσα μαστίχα... Οπός και να έχει από τότε τσιγάρο δεν άγγιξα πότε (4 χρόνια) και μαλιστα συχαίνομαι την μυρωδιά του καπνού όταν καπνίζουν γύρω μου

 

http://img547.imageshack.us/img547/34/bef5.png

 

Μπράβο παλικάρι, το έκοψες με τη μία, ή είχες επιχειρήσει και παλιότερα να το κόψεις;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παλικάρι, το έκοψες με τη μία, ή είχες επιχειρήσει και παλιότερα να το κόψεις;

 

με την μια αλλά πέρασα έναν μίνα κόλαση, ειδικά αυτό με την ζάλη και μόνιμη σκέψη για το τσιγάρο........ αλλά άξιζε με τα χίλια

Link to comment
Share on other sites

μετά από 5 χρόνια καπνίσματος μια μέρα ένιωσα πως μπούχτισα,πως αηδίασα ένα πράγμα.

δεν ξαναπήρα πακέτο.

τον πρώτο καιρό είχα ανάγκη απίστευτη από γλυκό και τάραξα σταφίδες και αποξηραμένα φρούτα.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

μετά από 5 χρόνια καπνίσματος μια μέρα ένιωσα πως μπούχτισα,πως αηδίασα ένα πράγμα.

δεν ξαναπήρα πακέτο.

τον πρώτο καιρό είχα ανάγκη απίστευτη από γλυκό και τάραξα σταφίδες και αποξηραμένα φρούτα.

 

Πόσο καιρό έχετε σταματήσει το κάπνισμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκοψα με τη βοήθεια ηλεκτρονικού τσιγάρου. Από μέσα Σεπτέμβρη δε το χω βάλει στο στόμα. Και πλέον δεν έχω και την ανάγκη του ηλεκτρονικού! Θέλω όμως να το χω μαζί μου, για ασφάλεια μη μείνω ακαπνος!

Έχω δει διαφορά σε οσμή, γεύση, αντοχές!

Επίσης με ενοχλεί απίστευτα η τσιγαριλα, ο καπνός....

Link to comment
Share on other sites

από 17 οκτωβρίου 2012.

 

Μπράβο! μου αρέσει πως κανείς από εμάς που έχουμε σταματήσει το κάπνισμα δεν ξεχνάμε ημερομηνίες :)

 

Εγώ το έκοψα με τη βοήθεια ηλεκτρονικού τσιγάρου. Από μέσα Σεπτέμβρη δε το χω βάλει στο στόμα. Και πλέον δεν έχω και την ανάγκη του ηλεκτρονικού! Θέλω όμως να το χω μαζί μου, για ασφάλεια μη μείνω ακαπνος!

Έχω δει διαφορά σε οσμή, γεύση, αντοχές!

Επίσης με ενοχλεί απίστευτα η τσιγαριλα, ο καπνός....

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Αν το περιβάλλον σου δεν είναι μέσα στον καπνό θα τα καταφέρεις πιο εύκολα :)

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

το γιόρτασα κιόλας όταν έκλεισα ένα χρόνο..

 

Καλά κάνατε, κάποιος που δεν έχει καπνίσει ποτέ δεν μπορεί να καταλάβει πόσο εθιστική συνήθεια είναι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις ημερομηνίες μην το λες.... Μετα από 25 χρόνια καπνίσματος τέλη Φεβρουαρίου του 2012 και αφού ειχα ξετιναξει το αντίστοιχο φορουμ για το ηλεκτρονικό τσιγάρο το γύρισα στο ηλεκτρονικό και μετά από 4 μήνες έκοψα και το ηλεκτρονικό. Τώρα που και που κάνω κανένα τσιγάρο το 2μηνο και πρέπει να πω ότι η παλιά φλόγα δεν έσβησε....
Link to comment
Share on other sites

γειά σας. Κάπνιζα από τα 15 έως τα 42. Τα τελευταία 10 χρόνια βαρύς καπνιστής με 3+ πακέτα την ημέρα. Κάποτε άρχισε να μην μου προκαλεί την ίδια ικανοποίηση το κάπνισμα. Άρχισα να αλλάζω μάρκες κλπ. να το ελλατώνω να αγοράζω light, Τίποτε. Κάποτε βράχνιασα είχα και λίγο αίμα στα πτύελα... τα' παιξα. Φοβήθηκα για καρκίνο. Ευτυχώς μετά από τις σχετικές εξετάσεις φάνηκε ότι δεν είχα, αλλά προκειμένου να μην ξανανοιώσω την ίδια αγωνία πέταξα τσιγάρα και αναπτήρα και αυτό ήταν. Είμαι 22 χρόνια άκαπνος. Ούτε έξω από καφενείο δεν περνάω:lol: Ειναι φανερό ότι κίνητρο για κόψιμο ήταν η... τρομάρα που πήρα. Αυτό μου δυνάμωσε και την απόφαση για κόψιμο μαχαίρι.

Δεν λέω ότι ήταν εύκολο. Τον πρώτο καιρό πλάκωσα τα γλυκά και τις σοκολάτες. Πήρα καμμιά 20ριά κιλά παραπάνω. Σε δυο χρόνια τα έχασα ξαναήρθα στα ίδια. Όμως για το ίδιο διάστημα η αίσθηση της στέρησης ήταν όχι τόσο έντονη κατά την διάρκεια της μέρας, γιατί ευχαριστιόμουνα ξανά τοις γεύσεις και τις οσμές. όσο κατά την διάρκεια του ύπνου όπου ονειρευόμουνα ότι τράβαγα κάτι φούμε... μα κάτι φούμες... μέχρι μυελού οστών:lol: Τόσο ζωντανά όσο ήταν και οι ονειρώξεις που είχαμε σαν πολύ νέοι:rolleyes: Ήταν τόσο ζωνατνή "εμπειρία" που έλεγα "κρίμα, τόση προσπάθεια να το κόψω και το ξανάρχισα..."... Ξυπνούσα με κρύο ιδρώτα και ανακάλυπτα ότι ήταν όνειρο!!!

Τέλος πάντων, τα άντεξα όλα, και δεν κρύβω ότι το περηφανεύομαι ότι κατάφερα να το κόψω, και μετά από 2 χρονάκια δεν μου έκανε αίσθηση. ΚΟΨ' ΤΕ ΤΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ. ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΝΙΖΕΤΕ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗΣ.

Καλό κόψιμο (του τσιγάρου)...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

γειά σας. Κάπνιζα από τα 15 έως τα 42. Τα τελευταία 10 χρόνια βαρύς καπνιστής με 3+ πακέτα την ημέρα. Κάποτε άρχισε να μην μου προκαλεί την ίδια ικανοποίηση το κάπνισμα. Άρχισα να αλλάζω μάρκες κλπ. να το ελλατώνω να αγοράζω light, Τίποτε. Κάποτε βράχνιασα είχα και λίγο αίμα στα πτύελα... τα' παιξα. Φοβήθηκα για καρκίνο. Ευτυχώς μετά από τις σχετικές εξετάσεις φάνηκε ότι δεν είχα, αλλά προκειμένου να μην ξανανοιώσω την ίδια αγωνία πέταξα τσιγάρα και αναπτήρα και αυτό ήταν. Είμαι 22 χρόνια άκαπνος. Ούτε έξω από καφενείο δεν περνάω:lol: Ειναι φανερό ότι κίνητρο για κόψιμο ήταν η... τρομάρα που πήρα. Αυτό μου δυνάμωσε και την απόφαση για κόψιμο μαχαίρι.

Δεν λέω ότι ήταν εύκολο. Τον πρώτο καιρό πλάκωσα τα γλυκά και τις σοκολάτες. Πήρα καμμιά 20ριά κιλά παραπάνω. Σε δυο χρόνια τα έχασα ξαναήρθα στα ίδια. Όμως για το ίδιο διάστημα η αίσθηση της στέρησης ήταν όχι τόσο έντονη κατά την διάρκεια της μέρας, γιατί ευχαριστιόμουνα ξανά τοις γεύσεις και τις οσμές. όσο κατά την διάρκεια του ύπνου όπου ονειρευόμουνα ότι τράβαγα κάτι φούμε... μα κάτι φούμες... μέχρι μυελού οστών:lol: Τόσο ζωντανά όσο ήταν και οι ονειρώξεις που είχαμε σαν πολύ νέοι:rolleyes: Ήταν τόσο ζωνατνή "εμπειρία" που έλεγα "κρίμα, τόση προσπάθεια να το κόψω και το ξανάρχισα..."... Ξυπνούσα με κρύο ιδρώτα και ανακάλυπτα ότι ήταν όνειρο!!!

Τέλος πάντων, τα άντεξα όλα, και δεν κρύβω ότι το περηφανεύομαι ότι κατάφερα να το κόψω, και μετά από 2 χρονάκια δεν μου έκανε αίσθηση. ΚΟΨ' ΤΕ ΤΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ. ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΝΙΖΕΤΕ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗΣ.

Καλό κόψιμο (του τσιγάρου)...:wacko:

 

Kαι νόμιζα πως μόνο έγω είχα τέτοιου είδους εφιάλτες και ξυπνούσα με συναισθήματα ενοχών, και ταχυπαλμία για το ό,τι πήγε όλη η προσπάθεια χάμενη. Δεν ειναι όμως έτσι, αν κάποιος κατάφερε και το σταμάτησε για 3 χρόνια, και το άρχισε ξανά κέρδισε την πλήρη αποτοξίνωση από τον οργανισμό του και φαντάζομαι πως έχει πιστεί πως μπορεί να το σταματήσει και πάλι, καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Kι ομως..

 

Καταφερατε να ξανα-ξεκινησετε το καπνισμα μετα απο αποχη ανω των 7 ημερων, ή δυο εβδομαδων, ή και μηνων;;...

Πειτε μας πως, και γιατι; Τι σκεφτοσασταν εκεινη την ωρα, και πως καταφερατε να ξανααρχισετε την αποχη;..

 

Το εχω κατεβασει και εγω το βιβλιο σκεφτομαι.γρ (γρρρρ) και ειναι πολυ καλο. Αλλα οι λογοι που το κοβει και το ξαναρχιζει καποιος διαφερουν απο ατομο σε ατομο. Μπορει να ειμαστε σαν ανθρωποι ισοι, αλλα δεν ειμαστε ιδιοι.

Link to comment
Share on other sites

8 χρονια καπνισμα 2-2μιση πακετα την ημερα. Σε καμια περιπτωση δεν μπορουσα να φανταστω την ζωη μου χωρις τσιγαρο. Προσπαθουσα να το κοψω αλλα δεν γινοταν γιατι απλα ΔΕΝ ηθελα (και το γνωριζα φυσικα).

6 μηνες χωρις τσιγαρο ,πλεον ειμαι ατμιστης (δεν θα χρησιμοποιησω την λεξη "ηλεκτρονικο τσιγαρο", γιατι δεν εχει καμια σχεση ο καπνος με τον ατμο. Και η λεξη τσιγαρο ειναι που κανει αρκετους να λενε διαφορες αηδιες οπως "ειναι χειροτερο" κλπ).

Η διαφορα κανει μπαμ, δε χρειαζεται καν να μεινω σε αυτο. Δεν μου λειπει κατι. Το τσιγαρο δεν μπορω ουτε να το μυριζω απο τα 5 μετρα. Νιωθω να με πνιγει οπως οταν δεν καπνιζα μικρος.

 

Οποιος λοιπον ΘΕΛΕΙ να το κοψει χωρις να νιωσει τιποτα, δινει ενα πενηνταρικο (δυο σετ για ατμοποιητες/μπαταριες & δυο υγρα της επιλογης του) και μπαινει στο e-kapnisma.gr

Τοσο απλα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...