Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει καποια συμβουλη ωστε την ωρα που θα ρθει η εντονη επιθυμια για τσιγαρο να καταφερω να μην καπνισω;

 

Nicorette Spray , κοστίζει 19 ευρώ , να το έχεις πάντα μαζί σου , όταν βλέπεις ότι είσαι έτοιμος να ζητήσεις τσιγάρο ,

χρησιμοποίησε το και σε 3 λεπτά , δεν πα να σε παρακαλάνε , νιώθεις "γεμάτος"

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εκλεισα μια βδομάδα χωρίς καθόλου τσιγάρο. Ελπίζω να αντεξω. Το καλό είναι οτι μονο 2-3 φορες την ημέρα το θέλω σαν τρελός. Πινω αρκετό νερό κ μου φεύγει η επιθυμία.

Μακάρι να το κόψω γμτ...

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εκλεισα μια βδομάδα χωρίς καθόλου τσιγάρο. Ελπίζω να αντεξω. Το καλό είναι οτι μονο 2-3 φορες την ημέρα το θέλω σαν τρελός. Πινω αρκετό νερό κ μου φεύγει η επιθυμία.

Μακάρι να το κόψω γμτ...

 

Καλό κουράγιο η αρχή είναι δύσκολη και επικίνδυνη, καθώς ψυχοσωματικά συμπτώματα σε αναγκάζουν να καπνίσεις και πάλι. Θέλει εσωτερική δύναμη. Έχεις προσπαθήσει άλλη φορά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου, εδώ και δυο χρόνια. Με έσωσε το ηλεκτρονικό. Βελτίωση και στην υγεία και στην τσέπη.
Link to comment
Share on other sites

Έχω να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου, εδώ και δυο χρόνια. Με έσωσε το ηλεκτρονικό. Βελτίωση και στην υγεία και στην τσέπη.

Στην υγεία είναι το αντίθετο δυστυχώς

 

http://www.protothema.gr/ugeia/article/444712/eos-kai-15-fores-pio-karkinogono-to-ilektroniko-tsigaro-apo-to-kanoniko/

 

Μείνετε μακριά για το καλό σας.

Link to comment
Share on other sites

Στην υγεία είναι το αντίθετο δυστυχώς

 

http://www.protothema.gr/ugeia/article/444712/eos-kai-15-fores-pio-karkinogono-to-ilektroniko-tsigaro-apo-to-kanoniko/

 

Μείνετε μακριά για το καλό σας.

 

Η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο...

 

Το έχεις ψάξει και μας δείχνεις αυτό ή έκανες μία αναζήτηση στο Google και ότι βρήκες μπροστά σου ενάντια στο ηλεκτρονικό τσιγάρο το πόσταρες?

 

Λοιπόν κοίτα αυτό και θα αλλάξεις γνώμη.;)

 

http://www.zougla.gr/ygeia/article/ena-aplo-pirama-gia-to-simvatiko-ke-to-ilektroniko-tsigaro

Link to comment
Share on other sites

Η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο...

 

Το έχεις ψάξει και μας δείχνεις αυτό ή έκανες μία αναζήτηση στο Google και ότι βρήκες μπροστά σου ενάντια στο ηλεκτρονικό τσιγάρο το πόσταρες?

 

Λοιπόν κοίτα αυτό και θα αλλάξεις γνώμη.;)

 

http://www.zougla.gr/ygeia/article/ena-aplo-pirama-gia-to-simvatiko-ke-to-ilektroniko-tsigaro

 

Η παραπληροφόρηση όντως πάει σύννεφο και είναι λογικό, παίζονται τεράστια ποσά - και δεν το λέω φυσικά για τον κινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερό είναι,αν μπορεί κάποιος να μην καπνίζει καθόλου.οτιδήποτε άλλο σίγουρα είναι βλαβερό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εχω να καπνισω 4 χρονια και νομιζω οτι το 'κλειδι' για να το κοψεις, ειναι να το θελεις πολυ. Οι 10 πρωτες ημερες ειναι το δυσκολο και κοντα στο 6 μηνο αλλη μια.
Link to comment
Share on other sites

Εχω να καπνισω 4 χρονια και νομιζω οτι το 'κλειδι' για να το κοψεις, ειναι να το θελεις πολυ. Οι 10 πρωτες ημερες ειναι το δυσκολο και κοντα στο 6 μηνο αλλη μια.

 

Οι μελέτες οι οποίες δίνουν σε ένα φάρμακο ένδειξη για τη διακοπή του καπνίσματος θα πρέπει να δείχνουν στατιστικά σημαντικό αποτέλεσμα για την αποχή από τη συνήθεια του καπνίσματος για έναν χρόνο. Αυτό σημαίνει πως εάν σταματήσεις το κάπνισμα για ένα χρόνο, οργανικά είναι και οριστικό. Βέβαια περίπτερα υπάρχουν παντού. :)

Link to comment
Share on other sites

@MobileX Όποιος λέει ηλεκτρονικό τσιγάρο πρέπει να μας λέει και mod, άτμο, στήσιμο, υγρό :p

 

Σωστό κι αυτό. :)

 

Ξεκίνησα με συσκευή τύπου τσιγάρου, συνέχισα με μπαταρίες τύπου Spinner, πέρασα σε Vamo και αυτή τη στιγμή ατμίζω με iStick 40. Από ατμοποιητές έχω μια προτίμηση στην Aspire. CE5, Vivi Nova και τώρα Nautilus. Όπως γίνεται αντιληπτό ατμίζω με εργοστασιακές κεφαλές. Από υγρά, έχω δοκιμάσει δεκάδες και είμαι κατασταλαγμένος σε μέντα και RY4. Που και που, κάνω και φραουλίτσα ή λεμόνι, έτσι για να αλλάξω γεύση.

 

Στην υγεία είναι το αντίθετο δυστυχώς

 

http://www.protothema.gr/ugeia/article/444712/eos-kai-15-fores-pio-karkinogono-to-ilektroniko-tsigaro-apo-to-kanoniko/

 

Μείνετε μακριά για το καλό σας.

 

Δυστυχώς πάει η αρβύλα γόνατο, ή το τόσο γίνεται τόοοοσο. Κι όλως τυχαίως, τις περισσότερες φορές, οι πολέμιοι του Η.Τ. τυγχάνει να έχουν σχέση με κέντρα διακοπής καπνίσματος. Ειδικά η τηλεόραση έχει μεγάλη δύναμη ακόμα και δεν είναι δύσκολο να παραπληροφορήσει ή να χειραγωγήσει κάποιον που βασίζει την ενημέρωσή του, μόνο ή κυρίως σε αυτήν.

 

Η επιστημονική απάντηση στο δημοσίευμα που παραθέτεις, είναι εδώ: http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/2013-04-07-09-50-07/2014/188-frm-jp

 

Παρεμπιπτόντως, ψάξε στο Google και για «Φαρσαλινός, ηλεκτρονικό τσιγάρο».

 

Το Η.Τ. είναι ένα σχετικά πρόσφατο προϊόν και οι όποιες επιπτώσεις του στην υγεία, θα προκύψουν σε βάθος χρόνου. Προς το παρόν πάντως και σύμφωνα με τις ενδείξεις και τις μελέτες που έχουν γίνει, είναι 100 φορές πιο ασφαλές από το κανονικό τσιγάρο. Και μιλάμε πάντα για ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ χρήση του Η.Τ. και όχι για τις υπερβολές που μπορεί να γίνουν στα εργαστήρια, ή που προβαίνουν κάποιοι ελάχιστοι «θεριακλήδες» χρήστες Η.Τ.

 

Εγώ ξέρω ότι με το Η.Τ. έκοψα το τσιγάρο ΜΑΧΑΙΡΙ και νιώθω άλλος άνθρωπος. Ούτε μία τζούρα δεν έχω κάνει εδώ και δυο χρόνια και πλέον δεν μου προκαλεί καμμία ανάγκη. Απεναντίας, λόγω του ότι έχει επανέλθει η όσφρησή μου, ο καπνός είναι ενοχλητικός και για μένα. Τη νικοτίνη, όσο πάει την ελαττώνω κι αυτήν (ναι, γιατί έχω τέτοια επιλογή).

 

Ο καπνιστής δεν πρέπει να αποθαρρύνεται να δοκιμάσει το Η.Τ. Το αντίθετο μάλιστα. Και στην υγεία του θα κάνει καλό και στην τσέπη του. Προσωπικά, ξόδευα πάνω από 3 χιλιάδες ευρώ ετησίως και τώρα τη βγάζω με 200-300€ το πολύ. Πλέον δεν χρειάζεται να πάω λαχανιασμένος μέχρι το περίπτερο για να αγοράσω αυτό που μου προκαλεί το λαχάνιασμα (κι όχι μόνο).

Link to comment
Share on other sites

Δε το λες και τελειως, απλα μια ημερα ειπα στοπ και τελος! Πανε 4 μηνες απο τοτε. Βεβαια σε ενα ταξιδι που ειχα παει εκανα 10 τσιγαρα. Και ενα τσιγαρο πριν μια εβδομαδα σε ενα τραπεζι που βγηκα..

 

Απλα ποτε δεν εθιστηκα στην νικοτινη, οσο οι υπολοιποι.

 

Απλα επειδη μου αρεσει κατι να ρουφαω ( ΛΟΛ!! ) το σκεφτομαι για ηλεκτρονικο τσιγαρο.. Αλλα δε ξερω αν αξιζει να μπαινω στη διαδικασια.. Καλυτερα ειναι ακαπνος.

Link to comment
Share on other sites

Δε το λες και τελειως, απλα μια ημερα ειπα στοπ και τελος! Πανε 4 μηνες απο τοτε. Βεβαια σε ενα ταξιδι που ειχα παει εκανα 10 τσιγαρα. Και ενα τσιγαρο πριν μια εβδομαδα σε ενα τραπεζι που βγηκα..

 

Απλα ποτε δεν εθιστηκα στην νικοτινη, οσο οι υπολοιποι.

 

Απλα επειδη μου αρεσει κατι να ρουφαω ( ΛΟΛ!! ) το σκεφτομαι για ηλεκτρονικο τσιγαρο.. Αλλα δε ξερω αν αξιζει να μπαινω στη διαδικασια.. Καλυτερα ειναι ακαπνος.

 

Αν μπορείς και παραμένεις κοινωνικός καπνιστής (μια στο τόσο) να πάσι ευχαριστημένος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είμαι 21 ετών.Μέχρι πέρυσι τον Ιανουάριο ήταν θέμα να είχα καπνίσει συνολικά 10 τσιγάρα στη ζωή μου(τα 2-3 θυμάμαι τα έκανα στα 18 μου στην επταήμερη και σίγουρα ένα την ώρα της δουλειάς-αν και δούλευα σε μπαρ,δεν το έβαζα στο στόμα μου-).Είχα να κάνω αρκετό καιρό,σίγουρα πάνω από χρόνο,μέχρι που βρέθηκα σε μια συνηθισμένη μάζωξη φοιτητών στο σπίτι ενός φίλου μου και αφού φάγαμε και αρχίσαμε τα κρασιά συνειδητοποίησα ότι ήμουν ο μόνος από παρέα 10 ατόμων που δεν κάπνιζα.Ομολογώ ότι ένιωσα λίγο ο μ....ας της παρέας.Άναψα τότε ένα και μου άφησε μια πολύ κακή αίσθηση στο στόμα.Παρ'όλα αυτά όταν βγήκα την επόμενη φορά ξαναζήτησα τσιγάρο από έναν φίλο μου.Μέχρι τον Ιούνιο το πήγαινα έτσι,κάπνιζα δηλαδή 1-2 τη βδομάδα και μόνο αν έβγαινα.Μετά σιγά σιγά σιγά άρχισα να το αυξάνω,μέχρι που πήγα διακοπές περίπου τέλη Ιουλίου.Λίγο το ξενύχτι,λίγο η παραλία έκανα σε 4 μέρες γύρω στα 40 τσιγάρα.Με το που γύρισα σπίτι το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάω να αγοράσω πακέτο.Από τότε,μιλάμε για 4,5 μήνες οι μέρες που δεν κάπνισα καθόλου ήταν 2.Τη μία γιατί ήμουν άρρωστος και έμεινα σπίτι και την άλλη γιατί λόγω διαβάσματος έμεινα σπίτι όλη τη μέρα και είπα να μην βγω καθόλου για να μην μπω στον πειρασμό(η μητέρα μου και ο αδερφός μου δεν το ξέρουν ότι καπνίζω).Γενικά δεν καπνίζω πολύ-μέσος όρος 4 με 5 τη μέρα(σήμερα ας πούμε που βγήκα κάπνισα 7,χθες μόλις 2)-όμως δεν θέλω να κοροϊδεύω τον εαυτό μου.Είμαι καπνιστής.Και το θέμα είναι ότι κάθε βράδυ που ξαπλώνω αναλογίζομαι το λάθος που κάνω και όλο λέω ότι θα το σταματήσω εντελώς.Και αυτό όχι γιατί μου έχει προκαλέσει μέχρι στιγμής κάτι,αλλά γιατί φοβάμαι ότι στο μέλλον θα μου γίνει μεγάλη εξάρτηση.Πραγματικά δεν μπορώ να με φανταστώ να καπνίζω 2 και 3 πακέτα τη μέρα.Γι'αυτό θέλω να το κόψω όσο είναι νωρίς.Βέβαια δεν είναι και εύκολο.Και πακέτο να μην αγοράζω,πάλι θα βγω για καφέ ή ποτό και θα κάνω μια τράκα.Άσε που όταν βλέπεις έναν στους 2 να καπνίζουν,σε παρασύρει.Έπειτα διακρίνω ότι το τσιγάρο στους νέους,-ιδιαίτερα στους άντρες-είναι σημαντικό κομμάτι στο image τους(ναι το ξέρω ότι είναι μια βλακεία και μισή,όμως συμβαίνει).Οπότε τι μπορώ να κάνω?Ποιο μπορεί να είναι το όπλο μου απέναντι σε μια κοινωνία, τσιγαροκρατούμενη?
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 21 ετών.Μέχρι πέρυσι τον Ιανουάριο ήταν θέμα να είχα καπνίσει συνολικά 10 τσιγάρα στη ζωή μου(τα 2-3 θυμάμαι τα έκανα στα 18 μου στην επταήμερη και σίγουρα ένα την ώρα της δουλειάς-αν και δούλευα σε μπαρ,δεν το έβαζα στο στόμα μου-).Είχα να κάνω αρκετό καιρό,σίγουρα πάνω από χρόνο,μέχρι που βρέθηκα σε μια συνηθισμένη μάζωξη φοιτητών στο σπίτι ενός φίλου μου και αφού φάγαμε και αρχίσαμε τα κρασιά συνειδητοποίησα ότι ήμουν ο μόνος από παρέα 10 ατόμων που δεν κάπνιζα.Ομολογώ ότι ένιωσα λίγο ο μ....ας της παρέας.Άναψα τότε ένα και μου άφησε μια πολύ κακή αίσθηση στο στόμα.Παρ'όλα αυτά όταν βγήκα την επόμενη φορά ξαναζήτησα τσιγάρο από έναν φίλο μου.Μέχρι τον Ιούνιο το πήγαινα έτσι,κάπνιζα δηλαδή 1-2 τη βδομάδα και μόνο αν έβγαινα.Μετά σιγά σιγά σιγά άρχισα να το αυξάνω,μέχρι που πήγα διακοπές περίπου τέλη Ιουλίου.Λίγο το ξενύχτι,λίγο η παραλία έκανα σε 4 μέρες γύρω στα 40 τσιγάρα.Με το που γύρισα σπίτι το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάω να αγοράσω πακέτο.Από τότε,μιλάμε για 4,5 μήνες οι μέρες που δεν κάπνισα καθόλου ήταν 2.Τη μία γιατί ήμουν άρρωστος και έμεινα σπίτι και την άλλη γιατί λόγω διαβάσματος έμεινα σπίτι όλη τη μέρα και είπα να μην βγω καθόλου για να μην μπω στον πειρασμό(η μητέρα μου και ο αδερφός μου δεν το ξέρουν ότι καπνίζω).Γενικά δεν καπνίζω πολύ-μέσος όρος 4 με 5 τη μέρα(σήμερα ας πούμε που βγήκα κάπνισα 7,χθες μόλις 2)-όμως δεν θέλω να κοροϊδεύω τον εαυτό μου.Είμαι καπνιστής.Και το θέμα είναι ότι κάθε βράδυ που ξαπλώνω αναλογίζομαι το λάθος που κάνω και όλο λέω ότι θα το σταματήσω εντελώς.Και αυτό όχι γιατί μου έχει προκαλέσει μέχρι στιγμής κάτι,αλλά γιατί φοβάμαι ότι στο μέλλον θα μου γίνει μεγάλη εξάρτηση.Πραγματικά δεν μπορώ να με φανταστώ να καπνίζω 2 και 3 πακέτα τη μέρα.Γι'αυτό θέλω να το κόψω όσο είναι νωρίς.Βέβαια δεν είναι και εύκολο.Και πακέτο να μην αγοράζω,πάλι θα βγω για καφέ ή ποτό και θα κάνω μια τράκα.Άσε που όταν βλέπεις έναν στους 2 να καπνίζουν,σε παρασύρει.Έπειτα διακρίνω ότι το τσιγάρο στους νέους,-ιδιαίτερα στους άντρες-είναι σημαντικό κομμάτι στο image τους(ναι το ξέρω ότι είναι μια βλακεία και μισή,όμως συμβαίνει).Οπότε τι μπορώ να κάνω?Ποιο μπορεί να είναι το όπλο μου απέναντι σε μια κοινωνία, τσιγαροκρατούμενη?

 

Καλημέρα φίλε μου, το μόνο όπλο που έχει αποτέλεσμα είναι η θέληση, Από τη στιγμή που έχεις εθιστεί στο κ΄'απνισμα θέλει προσπάθεια να το σταματήσεις κι αναφέρομαι στην εγκεφαλική εξάρτηση κι όχι στη σωματική. :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν καπνίζω πολύ-μέσος όρος 4 με 5 τη μέρα(σήμερα ας πούμε που βγήκα κάπνισα 7,χθες μόλις 2)-όμως δεν θέλω να κοροϊδεύω τον εαυτό μου.Είμαι καπνιστής.Και το θέμα είναι ότι κάθε βράδυ που ξαπλώνω αναλογίζομαι το λάθος που κάνω και όλο λέω ότι θα το σταματήσω εντελώς.Και αυτό όχι γιατί μου έχει προκαλέσει μέχρι στιγμής κάτι,αλλά γιατί φοβάμαι ότι στο μέλλον θα μου γίνει μεγάλη εξάρτηση.Πραγματικά δεν μπορώ να με φανταστώ να καπνίζω 2 και 3 πακέτα τη μέρα.Γι'αυτό θέλω να το κόψω όσο είναι νωρίς.Βέβαια δεν είναι και εύκολο.Και πακέτο να μην αγοράζω,πάλι θα βγω για καφέ ή ποτό και θα κάνω μια τράκα.Άσε που όταν βλέπεις έναν στους 2 να καπνίζουν,σε παρασύρει.Έπειτα διακρίνω ότι το τσιγάρο στους νέους,-ιδιαίτερα στους άντρες-είναι σημαντικό κομμάτι στο image τους(ναι το ξέρω ότι είναι μια βλακεία και μισή,όμως συμβαίνει).Οπότε τι μπορώ να κάνω?Ποιο μπορεί να είναι το όπλο μου απέναντι σε μια κοινωνία, τσιγαροκρατούμενη?

 

Καταρχήν το έθεσες σωστά, είσαι καπνιστής. Και μόνο στην ιδέα χαίρομαι που σε ξενερώνει.

Σε πρώτη φάση προσπάθησε να αλλάξεις την εικόνα που έχεις στο μυαλό σου γι'αυτό, δεν βοηθάει στο image, αντιθέτως το χαλάει. Πρόκειται για μια αδυναμία/εξάρτηση και σίγουρα δεν προσθέτει κύρος στην γενικότερη εικόνα ενός άντρα. Το μάρκετινγκ μου μέσα.

 

Πάρε το απόφαση, οι συνέπειες είναι γνωστές, τα λίγα δευτερόλεπτα που θα το αναζητήσεις στον καφέ ή το ποτό (ναι οκ, αρκετές φορές επί κάποια δευτερόλεπτα) δεν αξίζουν όχι μόνο για τις πιθανές συνέπειες αύριο μεθαύριο στην υγεία σου, αλλά και για την μυρωδιά που έχουν ήδη τα ρούχα σου, η ανάσα σου, τα δάχτυλα σου, το βάρος σιγά σιγά τα βράδια στο στήθος σου και δεν συμμαζεύεται.

"Απλά" κόψε το, εξαφάνισε τασάκια, αναπτήρες, ούτε λόγος για πακέτο, βάλε και μια εφαρμογή τύπου Quit Now έτσι για την ενθάρρυνση και σε ανάγκη, μην βγαίνεις με τα συγκεκριμένα άτομα που σε τραβάει να καπνίσεις. Κάνε το για 2 εβδομάδες, θα σε ζορίσει λίγο στα νεύρα, στην πείνα κλπ. εξάρτηση είναι αλλά θα το προσπεράσεις, αρκεί όπως πολύ σωστά σου είπε ο Κωνσταντίνος να έχεις θέληση.

 

Άλλωστε στην εποχή μας πλέον μαγκιά είναι να μην καπνίζεις και όχι να καπνίζεις.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

να μπω κ εγω στο παρεακι?? αμα λαχει ριξτε μου κ κανα μπινελικι μπας κ παρω μπρος...

 

εγω το αρχισα στα 19 γιατι και καλα το εβρισκα μαγκια (δε θα το σχολιασω!!!) εχουν περασει κοντα 7 χρονια απο τοτε και πλεον ειμαι να εκραγω γιατι εχω προσπαθησει δε ξερω κι εγω ποσες φορες να το κοψω με εχουν βαλει στο ματι οι γιατροι η οικογενεια και οι φιλοι μου καθως υπαρχει θεμα με αναπνευστικο και εγω επειδη εμεινα απο δουλεια και δεν αντεχω καθολου την πιεση αυτη πλεον ξεσπαω εκει. καθε φορα που παω να το κοψω με πιανει κριση πανικου.

 

εχω δοκιμασει τσιχλες και μου κανανε ενα στομαχι χαλια (λογω θεματος και εκει)

εχω δοκιμασει σπρευ και παρολιγο να μεινω στον τοπο καθως μου δημιουργησαν αρρυθμια κ για να συνελθω μου χτυπησαν ενεσεις

εχω δοκιμασει αγχολυτικα τα οποια ειτε τα επαιρνα ειτε οχι ηταν ακριβως το ιδιο

εχω διαβασει το βιβλιο που αναφερετε στην αρχη και δεν βοηθησε με αγγχωσε περισσοτερο

τωρα θα ξεκινησω του αλεν καρ το βιβλιο στην αγγλικη του βερζιον.

 

το γεναρη θα παω στον πνευμονολογο να μου δωσει καποιο φαρμακο συμβατο με το συστημα μου ωστε να ελαχιστοιποιηθουν οι παρενεργειες αφου πρωτα κανω εξετασεις και με μουτζωσει κ αυτος...

 

ειμαι να σκασω και γι αυτο εχω ορισει μοναδικο μερος για τσιγαρο μονο το σαλονι του σπιτιου κ αυτο με ανοιχτα παραθυρα. στο αμαξι εχει κοπει μαχαιρι μετα απο κραξιμο του μηχανικου. προσπαθω. πλεον δεν περπαταω κ καπνιζω πλεον δεν παιζει να πεσω για υπνο κ το σπιτι να βρωμοκοπαει πλεον δε βγαινω βολτα αν δεν εχω φροντισει επιμελως να μυριζω ανθρωπινα οσο γινεται.

 

πιστευω κ εγω θεμα καθαρα εγκεφαλου ειναι αλλιως πως στο καλο το κοβουμε για χ μερες τελειως.. ασχετα μετα αν αυτη η καταραμενη φωνουλα μεσα μας μας παροτρυνει πως δεν εγινε και κατι μωρε αδερφε με ενα τσιγαρακι... ασχετα μετα αν γυρνας στα ιδια και νιωθεις ερμαιο της νικοτινης... εγκληματικο..

Link to comment
Share on other sites

να μπω κ εγω στο παρεακι?? αμα λαχει ριξτε μου κ κανα μπινελικι μπας κ παρω μπρος...

 

εγω το αρχισα στα 19 γιατι και καλα το εβρισκα μαγκια (δε θα το σχολιασω!!!) εχουν περασει κοντα 7 χρονια απο τοτε και πλεον ειμαι να εκραγω γιατι εχω προσπαθησει δε ξερω κι εγω ποσες φορες να το κοψω με εχουν βαλει στο ματι οι γιατροι η οικογενεια και οι φιλοι μου καθως υπαρχει θεμα με αναπνευστικο και εγω επειδη εμεινα απο δουλεια και δεν αντεχω καθολου την πιεση αυτη πλεον ξεσπαω εκει. καθε φορα που παω να το κοψω με πιανει κριση πανικου.

 

εχω δοκιμασει τσιχλες και μου κανανε ενα στομαχι χαλια (λογω θεματος και εκει)

εχω δοκιμασει σπρευ και παρολιγο να μεινω στον τοπο καθως μου δημιουργησαν αρρυθμια κ για να συνελθω μου χτυπησαν ενεσεις

εχω δοκιμασει αγχολυτικα τα οποια ειτε τα επαιρνα ειτε οχι ηταν ακριβως το ιδιο

εχω διαβασει το βιβλιο που αναφερετε στην αρχη και δεν βοηθησε με αγγχωσε περισσοτερο

τωρα θα ξεκινησω του αλεν καρ το βιβλιο στην αγγλικη του βερζιον.

 

το γεναρη θα παω στον πνευμονολογο να μου δωσει καποιο φαρμακο συμβατο με το συστημα μου ωστε να ελαχιστοιποιηθουν οι παρενεργειες αφου πρωτα κανω εξετασεις και με μουτζωσει κ αυτος...

 

ειμαι να σκασω και γι αυτο εχω ορισει μοναδικο μερος για τσιγαρο μονο το σαλονι του σπιτιου κ αυτο με ανοιχτα παραθυρα. στο αμαξι εχει κοπει μαχαιρι μετα απο κραξιμο του μηχανικου. προσπαθω. πλεον δεν περπαταω κ καπνιζω πλεον δεν παιζει να πεσω για υπνο κ το σπιτι να βρωμοκοπαει πλεον δε βγαινω βολτα αν δεν εχω φροντισει επιμελως να μυριζω ανθρωπινα οσο γινεται.

 

πιστευω κ εγω θεμα καθαρα εγκεφαλου ειναι αλλιως πως στο καλο το κοβουμε για χ μερες τελειως.. ασχετα μετα αν αυτη η καταραμενη φωνουλα μεσα μας μας παροτρυνει πως δεν εγινε και κατι μωρε αδερφε με ενα τσιγαρακι... ασχετα μετα αν γυρνας στα ιδια και νιωθεις ερμαιο της νικοτινης... εγκληματικο..

 

Αυτό που κάνεις είναι θετικό, αναζητάς τρόπους για να αποφεύγεις το κάπνισμα. Είχα προσπαθήσει πολλές φορές να το κόψω. Δεν θυμάμαι πόσες (είμαι 45, κάπνιζα από τα 15 έως τα 41). Την τελευταία φορά φαίνεται να τα κατάφερα. Λέω φαίνεται καθώς ανά πάσα στιγμή μπορώ να αρχίσω να καπνίζω πάλι. Το περίπτερο δεν είναι μακριά και δεν με εμποδίζει κάνεις. Έτσι το βλέπω και συνεχίζω :)

Link to comment
Share on other sites

να μπω κ εγω στο παρεακι?? αμα λαχει ριξτε μου κ κανα μπινελικι μπας κ παρω μπρος...

 

εγω το αρχισα στα 19 γιατι και καλα το εβρισκα μαγκια (δε θα το σχολιασω!!!) εχουν περασει κοντα 7 χρονια απο τοτε και πλεον ειμαι να εκραγω γιατι εχω προσπαθησει δε ξερω κι εγω ποσες φορες να το κοψω με εχουν βαλει στο ματι οι γιατροι η οικογενεια και οι φιλοι μου καθως υπαρχει θεμα με αναπνευστικο και εγω επειδη εμεινα απο δουλεια και δεν αντεχω καθολου την πιεση αυτη πλεον ξεσπαω εκει. καθε φορα που παω να το κοψω με πιανει κριση πανικου.

 

εχω δοκιμασει τσιχλες και μου κανανε ενα στομαχι χαλια (λογω θεματος και εκει)

εχω δοκιμασει σπρευ και παρολιγο να μεινω στον τοπο καθως μου δημιουργησαν αρρυθμια κ για να συνελθω μου χτυπησαν ενεσεις

εχω δοκιμασει αγχολυτικα τα οποια ειτε τα επαιρνα ειτε οχι ηταν ακριβως το ιδιο

εχω διαβασει το βιβλιο που αναφερετε στην αρχη και δεν βοηθησε με αγγχωσε περισσοτερο

τωρα θα ξεκινησω του αλεν καρ το βιβλιο στην αγγλικη του βερζιον.

 

το γεναρη θα παω στον πνευμονολογο να μου δωσει καποιο φαρμακο συμβατο με το συστημα μου ωστε να ελαχιστοιποιηθουν οι παρενεργειες αφου πρωτα κανω εξετασεις και με μουτζωσει κ αυτος...

 

ειμαι να σκασω και γι αυτο εχω ορισει μοναδικο μερος για τσιγαρο μονο το σαλονι του σπιτιου κ αυτο με ανοιχτα παραθυρα. στο αμαξι εχει κοπει μαχαιρι μετα απο κραξιμο του μηχανικου. προσπαθω. πλεον δεν περπαταω κ καπνιζω πλεον δεν παιζει να πεσω για υπνο κ το σπιτι να βρωμοκοπαει πλεον δε βγαινω βολτα αν δεν εχω φροντισει επιμελως να μυριζω ανθρωπινα οσο γινεται.

 

πιστευω κ εγω θεμα καθαρα εγκεφαλου ειναι αλλιως πως στο καλο το κοβουμε για χ μερες τελειως.. ασχετα μετα αν αυτη η καταραμενη φωνουλα μεσα μας μας παροτρυνει πως δεν εγινε και κατι μωρε αδερφε με ενα τσιγαρακι... ασχετα μετα αν γυρνας στα ιδια και νιωθεις ερμαιο της νικοτινης... εγκληματικο..

 

 

 

Οντως,ειναι θεμα εγεφαλου.Αμα εχεις θεμα παρε ηλεκτρονικο ή κοψτο.Ο πατερας μου εδω και ενα μηνα πηρε.Δεν μυριζει και καπνιζει παντου(ακομα και μεσα στο σπιτι).Επισης δεν βηχει οταν καπνιζει.Ειναι καλυτερα και τον βλεπω πιο ανετο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει απο πολλους και διαβασει οτι το ηλεκτρονικο ειναι χειροτερο του κανονικου στον οργανισμο (ειδικα αυτα με τις εσανς). ισχυει κατι τετοιο?? η οντως συνεβησαν περιστατικα αλλα ηταν μεμωνομενες καταστασεις? υπαρχει καποια καλη (με την ενοια οτι δεν επιβαρυνει εξτρα τον ογανισμο με τις εσανς) μαρκα? μετα απο ποσο καιρο πανω κατω δε θες ουτε να ακους για τα κανονικα τσιγαρα??

 

σορυ για το βομβαρδισμο ερωτησεων απλως κουραστηκα απιστευτα να προσπαθω και να μην τα καταφερνω. ειμαι σε μια συναισθηματικη κατασταση που βλεπω μη καπνιστες και τους ζηλευω απιστευτα. και μετα να αυτοφασκελωνομαι.

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει απο πολλους και διαβασει οτι το ηλεκτρονικο ειναι χειροτερο του κανονικου στον οργανισμο (ειδικα αυτα με τις εσανς). ισχυει κατι τετοιο?? η οντως συνεβησαν περιστατικα αλλα ηταν μεμωνομενες καταστασεις? υπαρχει καποια καλη (με την ενοια οτι δεν επιβαρυνει εξτρα τον ογανισμο με τις εσανς) μαρκα? μετα απο ποσο καιρο πανω κατω δε θες ουτε να ακους για τα κανονικα τσιγαρα??

 

 

 

 

 

σορυ για το βομβαρδισμο ερωτησεων απλως κουραστηκα απιστευτα να προσπαθω και να μην τα καταφερνω. ειμαι σε μια συναισθηματικη κατασταση που βλεπω μη καπνιστες και τους ζηλευω απιστευτα. και μετα να αυτοφασκελωνομαι.

 

 

 

Δεν το γνωριζω απολυτα αμα εινναι υγιες.Ο πατερας μου το χειμωνα εβηχε ολο το βραδυ και ξυπνουσε.Αιτια ηταν το τσιγαρο.Η μανα μου τον εβαζε στο κοινοχρηστο και στο μπαλκονι για τσιγαρο γιατι στο σπιτι δεν ηθελε παρα μονο αμα ειχαμε κοσμο.Πλεον με το ηλεκτρονικο καπνιζει παντου,ακομα και οπου απαγορευεται.Εχει κατι σαν υγρο(σαν λαδι) με αρωμα και νικοτινη.Οταν ρουφας απο το υγρο βγαινει ατμος,δεν μυριζει.Αυτα γνωριζω, και το φορτιζει με micro usb καλωδιο.Τωρα μην αρχισω εγω φοβαμαι...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και να πω την εμπειρία μου για το θέμα της υγείας, εγώ έκανα έναν καπνό την μέρα και με συνεχή βήχα πάντα και φλέματα το πρωί πολλά. Δεν συζητώ για φυσική κατάσταση, ανέβαινα τις σκάλες για τον πρώτο και βαριανασαινα... Εδώ και 3 χρόνια χρησιμοποιώ το ηλεκτρονικό, δεν έχω κανένα πρόβλημα υγείας που να σχετίζεται με την χρήση του, δεν βήχω, δεν έχω καθόλου φλέματα, και τρέχω 6 χιλιόμετρα κάθε προυνο... Και έχασα και καμιά 15αρια κιλά. Όλα αυτά ήταν αποτέλεσμα του ότι το ριξα και στη γυμναστική, αλλά με το τσιγάρο δεν νομίζω να κατάφερνα να το κάνω... Προχώρα άφοβα στο ηλεκτρονικό, πριν από 3 χρόνια είχες να φοβάσαι πράγματα αναλογικά με τα υλικά που χρησιμοποιούν, αλλά πλέον έχω διαπιστώσει ότι ο ποιοτικός έλεγχος είναι πολύ καλός και υπάρχουν πολλές επιλογές για έναν αρχαριο...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλιοτερα εκανα που και που καμια τρακα οταν εβγαινα,λογο παρεας κτλ.Πακετο δικο μου δεν αγορασα ποτε.Τωρα εδω και 2-3 μηνες ανακαλυψα οτι τα πουρακια μου αρεσουν περισσοτερο απο το τσιγαρο.Που και που παιρνω πακετο με πουρακια αλλα κανω μονο οταν βγαινω και ποτε πανω απο 2 πουρακια την ημερα(αντε 3 το πολυ αν καμια μερα πιω λιγο παραπανω).Δεν νιωθω καμμια απολυτως εξαρτηση,δηλ. και για 1 εβδομαδα και παραπανω να μην κανω δεν με ενοχλει καθολου,ουτε νιωθω καποιο συμπτωμα στερησης σωματικο ή ψυχολογικο,τα κανω καθαρα για απολαυση επειδι μου αρεσει η γευση του πουρου.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλιοτερα εκανα που και που καμια τρακα οταν εβγαινα,λογο παρεας κτλ.Πακετο δικο μου δεν αγορασα ποτε.Τωρα εδω και 2-3 μηνες ανακαλυψα οτι τα πουρακια μου αρεσουν περισσοτερο απο το τσιγαρο.Που και που παιρνω πακετο με πουρακια αλλα κανω μονο οταν βγαινω και ποτε πανω απο 2 πουρακια την ημερα(αντε 3 το πολυ αν καμια μερα πιω λιγο παραπανω).Δεν νιωθω καμμια απολυτως εξαρτηση,δηλ. και για 1 εβδομαδα και παραπανω να μην κανω δεν με ενοχλει καθολου,ουτε νιωθω καποιο συμπτωμα στερησης σωματικο ή ψυχολογικο,τα κανω καθαρα για απολαυση επειδι μου αρεσει η γευση του πουρου.

 

Εάν παραμείνει απόλαυση, είναι ευεργετικό (ψυχολογικά). Θα μπορούσες για παράδειγμα μην καπνίσεις για έναν μήνα, γιατί η εξάρτηση χτίζεται στο ψυχολογικό κομμάτι μέρα με τη μέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...