Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ Πολύ! Εγώ συνήθως κοιτάω τ feedback...κανω λάθος?

 

Αξιολογήσεις=feedback :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη για το πρήξιμο απλά έχω μπερδευτεί λίγο..έκανα τη παραγγελία στο Αλι Και μου έβγαλε order processing time in 7 days αυτό σημαίνει οτ θα φύγει από εκεί σε 7 μέρες συν τις μέρες (πχ έλεγε ότι θα φτάσει από 24 έως 35 μερες) που γράφει ότι θα ρθει? Και δεύτερον σε κάθε προϊόν που έκανα παραγγελία μου χρέωσε ένα λεπτό(δε με νοιάζει το ένα λεπτό εντάξει 20 πράγματα πήρα οπότε χρεωθηκα 20 λεπτα)απλά θέλω να καταλάβω τι γίνεται μήπως θα με επηρεάσει κάπου αυτή η χρέωση!και κάτι τελευταίο Εγώ απλά τώρα θα περιμένω την παραγγελία να φανταστώ και αν δεν έρθει στις μέρες που λέει θα κινηθώ αναλόγως έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη για το πρήξιμο απλά έχω μπερδευτεί λίγο..έκανα τη παραγγελία στο Αλι Και μου έβγαλε order processing time in 7 days αυτό σημαίνει οτ θα φύγει από εκεί σε 7 μέρες συν τις μέρες (πχ έλεγε ότι θα φτάσει από 24 έως 35 μερες) που γράφει ότι θα ρθει? Και δεύτερον σε κάθε προϊόν που έκανα παραγγελία μου χρέωσε ένα λεπτό(δε με νοιάζει το ένα λεπτό εντάξει 20 πράγματα πήρα οπότε χρεωθηκα 20 λεπτα)απλά θέλω να καταλάβω τι γίνεται μήπως θα με επηρεάσει κάπου αυτή η χρέωση!και κάτι τελευταίο Εγώ απλά τώρα θα περιμένω την παραγγελία να φανταστώ και αν δεν έρθει στις μέρες που λέει θα κινηθώ αναλόγως έτσι?

Το processing time είναι ο χρόνος που δίνετε στο μαγαζί να στείλει το προϊόν (αν μέσα στο χρόνο που λει δεν το στείλει παίρνεις τα λεφτά σου πίσω)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη για το πρήξιμο απλά έχω μπερδευτεί λίγο..έκανα τη παραγγελία στο Αλι Και μου έβγαλε order processing time in 7 days αυτό σημαίνει οτ θα φύγει από εκεί σε 7 μέρες συν τις μέρες (πχ έλεγε ότι θα φτάσει από 24 έως 35 μερες) που γράφει ότι θα ρθει? Και δεύτερον σε κάθε προϊόν που έκανα παραγγελία μου χρέωσε ένα λεπτό(δε με νοιάζει το ένα λεπτό εντάξει 20 πράγματα πήρα οπότε χρεωθηκα 20 λεπτα)απλά θέλω να καταλάβω τι γίνεται μήπως θα με επηρεάσει κάπου αυτή η χρέωση!και κάτι τελευταίο Εγώ απλά τώρα θα περιμένω την παραγγελία να φανταστώ και αν δεν έρθει στις μέρες που λέει θα κινηθώ αναλόγως έτσι?

 

Αγχωμενος εισαι, καπου σε καταλαβαινω μιας και μαλλον δεν εχεις εμπειρια απο αγορες στο Αλι, αλλα υπερβαλλεις.:)

Κατσε και απολαυσε την αγορα σου, τα ψωνια σου, και ολα θα πανε καλα. Εκατομμύρια πακετα φευγουν καθε μερα απο Αλι.

Εσυ μονο, παρακολουθα το κοντερ που μετρα αντιστροφα τις ημερες που εχει προθεσμια ο πωλητης για να παραλαβεις το δεμα, και αν δεις οτι τελειωνουν τοτε στειλε του ενα μνμ και ξαναρωτα εδω.

Μεχρι τοτε, ... ρηλαξ ! :D

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαγράφηκαν ποστ. Υπενθυμίζω ότι συζητήσεις και αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου απαγορεύονται.

 

Σύμφωνα με τον τελωνειακό κώδικα οποιαδήποτε προσπάθεια αποφυγής καταβολής δασμών και έμμεσων φόρων προς το κράτος ή ακόμα και παρότρυνση προς κάτι τέτοιο συνιστά λαθρεμπορία και διώκεται από το νόμο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκέφτομαι αγορά κινητού από αλι αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την εγγύηση ενός χρόνου που δίνουν.

 

Έχεις κανείς εμπειρία να μου δώσει καμιά πληροφορία;

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προσωπική εμπειρία από αγορά ασύρματου συναγερμού τον Ιούνιο, με τον πωλητή να δίνει 1 χρόνο εγγύηση.

Τον παραλαμβάνω αρχές Ιουλίου, δουλεύει κανονικά στην αρχή (για περίπου 1 μήνα), οπότε και κάνω confirm για να πληρωθεί ο πωλητής. Τέλος Ιουλίου διαπιστώνω ότι η λειτουργία παραμετροποίησης μέσω SMS έχει παραδώσει πνεύμα. Σε επικοινωνία με τον πωλητή (και αργόντας να απαντήσει μια εβδομάδα) μου λέει να τον στείλω πίσω και να μου στείλει άλλο. Λέω οκ, και του ζητώ την διεύθυνση για να το στείλω. Αυτά αρχές Σεπτέμβρη. Έκτοτε δεν μου έχει ξανααπαντήσει.

Πάμε τώρα στην εξυπηρέτηση του aliexpress. Επικοινωνώ μαζί τους την 1η φορά, τους λέω τι συμβαίνει, και με τα πολλά μου λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα αφού έχω κλείσει την παραγγελία. Σε επίμονες ερωτήσεις μου για την εγγύηση 1 ετους, μου λένε θα πουν στον πωλητή να απαντήσει και να περιμένω 2-3 μέρες.

Να μην τα πολυλογώ, έχω κάνει αυτή τη συνομιλία με την εξυπηρέτηση του aliexpress 4 !!! φορές, συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, ενώ θα έπρεπε να έχουν κανει ban τον πωλητή ήδη. Και στο δια ταύτα, είμαι με ένα προιόν που ενώ έχει 1 χρόνο εγγύηση το aliexpress κάνει τα στραβά μάτια.

Αυτή λοιπόν είναι η περίφημη προστασία του aliexpress. Καλό πριν κλείσεις την παραγγελία, άφαντο μετά. Από μένα έχει φάει άκυρο για ακριβές αγορές, μόνο για τίποτα χαζά των 5-10 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προσωπική εμπειρία από αγορά ασύρματου συναγερμού τον Ιούνιο, με τον πωλητή να δίνει 1 χρόνο εγγύηση.

Τον παραλαμβάνω αρχές Ιουλίου, δουλεύει κανονικά στην αρχή (για περίπου 1 μήνα), οπότε και κάνω confirm για να πληρωθεί ο πωλητής. Τέλος Ιουλίου διαπιστώνω ότι η λειτουργία παραμετροποίησης μέσω SMS έχει παραδώσει πνεύμα. Σε επικοινωνία με τον πωλητή (και αργόντας να απαντήσει μια εβδομάδα) μου λέει να τον στείλω πίσω και να μου στείλει άλλο. Λέω οκ, και του ζητώ την διεύθυνση για να το στείλω. Αυτά αρχές Σεπτέμβρη. Έκτοτε δεν μου έχει ξανααπαντήσει.

Πάμε τώρα στην εξυπηρέτηση του aliexpress. Επικοινωνώ μαζί τους την 1η φορά, τους λέω τι συμβαίνει, και με τα πολλά μου λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα αφού έχω κλείσει την παραγγελία. Σε επίμονες ερωτήσεις μου για την εγγύηση 1 ετους, μου λένε θα πουν στον πωλητή να απαντήσει και να περιμένω 2-3 μέρες.

Να μην τα πολυλογώ, έχω κάνει αυτή τη συνομιλία με την εξυπηρέτηση του aliexpress 4 !!! φορές, συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, ενώ θα έπρεπε να έχουν κανει ban τον πωλητή ήδη. Και στο δια ταύτα, είμαι με ένα προιόν που ενώ έχει 1 χρόνο εγγύηση το aliexpress κάνει τα στραβά μάτια.

Αυτή λοιπόν είναι η περίφημη προστασία του aliexpress. Καλό πριν κλείσεις την παραγγελία, άφαντο μετά. Από μένα έχει φάει άκυρο για ακριβές αγορές, μόνο για τίποτα χαζά των 5-10 ευρώ.

Διάβασε τους όρους χρήσης του aliexpress, αλλά και του ebay και του paypal. ΚΑΜΙΑ πλατφόρμα δεν ασχολείται με τις εγγυήσεις που δίνει ο πωλητής, κι ούτε έχει αρμοδιότητα πάνω σ αυτό. Αν θες εγγύηση, αγοράζεις απ τη χώρα σου ώστε να καλύπτεσαι νομικά ή απ τον συνήγορο του καταναλωτή.

Btw ποιο συναγερμό αγόρασες, για να χουμε μια ιδέα για την αξιοπιστία της μάρκας;

Link to comment
Share on other sites

Ή προστασία αγοραστή έχει κανόνες και χρόνους, και μάλιστα αυστηρούς, μέσα σε αυτούς αποζημιωνεσαι, η εγγύηση τώρα από πωλητές στην κινα είναι ανούσια, και δεν την καλύπτει καμία πλατφόρμα πωλήσεων.
Link to comment
Share on other sites

Είναι αστείο να μιλάμε για αγορες απο κινέζους και να εμπλεκουμε τη λεξη εγγύηση.

 

Προσοχή μην κάνετε μεγαλα ανοίγματα στις αγορες σας και φυσικά μην εμπιστεευστε τους πωλητές στα λεγόμενα τους .

 

 

Να ξέρετε αν σας τύχη ποτε κάτι αμέσως dispute η επικοινωνία μέσω μυνημάτων είναι χάσιμο χρονου.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια φυσικά ισχύουν και για πωλητές από Ευρώπη ή αλλού. Γενικά όταν ο έμπορος ειν σε άλλη χώρα, είσαι στο έλεός του, ακόμη και εντός ΕΕ
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια φυσικά ισχύουν και για πωλητές από Ευρώπη ή αλλού. Γενικά όταν ο έμπορος ειν σε άλλη χώρα, είσαι στο έλεός του, ακόμη και εντός ΕΕ

Μην λέμε ότι να'ναι.

Ούτε να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καλάθι.

 

Υπάρχουν πολλοί αξιόλογες εταιρίες που σε καλύπτουν ακόμα και από άλλη χώρα, αρκεί να βρίσκεσαι μέσα στην Ευρώπη.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μην λέμε ότι να'ναι.

Ούτε να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καλάθι.

 

Υπάρχουν πολλοί αξιόλογες εταιρίες που σε καλύπτουν ακόμα και από άλλη χώρα, αρκεί να βρίσκεσαι μέσα στην Ευρώπη.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Προφανώς. Είπα βρίσκεσαι στο έλεός τους. Αν θέλουν, σε καλύπτουν, αν δε θέλουν, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκέφτομαι να αγοράσω το letv leeco cool 1 που γύρω στα 150€ το βρίσκεις στο αλι και δεν υπάρχει σε κάποιο άλλο κινέζικο κατάστημα απο τα γνωστά.

 

Τώρα οι πωλητές πόσο μπορούν να διαφέρουν απο ένα κινέζικο σάιτ στη Συνπεριφορα;

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Λιγο τα φωτα σας σε μια ερωτηση. Εκανα εχθες μια παραγγελία απο το aliexpress δυο ηλεκτρονικα τσιγάρα να μην τα πολυ κουραζω έκανα την πληρωμή και μετά από δύο ωρες την ακυρωσα γιατι ενας φιλος τελικά δεν ηθελε το ηλεκτρονικό τσιγαρο. Μου σταλθηκε μυνημα απο το aliexpress οτι ο πωλητής συμφωνεί με την ακύρωση και θα επιστραφούν τα λεφτα πίσω.

 

Σε ποσες ημερες γίνετε αυτο; η παραγγελία εγινε κυριακη πρωί τραβηξανε τα λεφτά, σημερα δεν βλεπω ακομα να εχουν επιστραφεί. Χρειάζεται να κανω κατι αλλο; να ανοιξω κανενα Dispute;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Λιγο τα φωτα σας σε μια ερωτηση. Εκανα εχθες μια παραγγελία απο το aliexpress δυο ηλεκτρονικα τσιγάρα να μην τα πολυ κουραζω έκανα την πληρωμή και μετά από δύο ωρες την ακυρωσα γιατι ενας φιλος τελικά δεν ηθελε το ηλεκτρονικό τσιγαρο. Μου σταλθηκε μυνημα απο το aliexpress οτι ο πωλητής συμφωνεί με την ακύρωση και θα επιστραφούν τα λεφτα πίσω.

 

Σε ποσες ημερες γίνετε αυτο; η παραγγελία εγινε κυριακη πρωί τραβηξανε τα λεφτά, σημερα δεν βλεπω ακομα να εχουν επιστραφεί. Χρειάζεται να κανω κατι αλλο; να ανοιξω κανενα Dispute;

 

Αφου εγινε ακύρωση δεν μπορείς να ανοίξεις dispute. Δες το refund status αν έφυγαν τα χρήματα απο το aliexpress προς την καρτα σου. Ελληνική κάρτα ειναι;Θα πάρει περίπου 3-5 εργάσιμες μερες για να τα δεις πισω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ελληνικη καρτα ειναι προπληρωμενη της Πειραιώς

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Refund stats δεν υπάρχει η εγω δεν το βλέπω υπάρχει refund & disputes κατηγορια, βεβαια ειμαι τωρα και απο κινητο και μπορεί να μην το βλεπω, πάντος σε αυτη την κατηγορία δεν δειχνει τίποτα καμια κίνηση απο το aliexpress αμα φυγανε λεφτα προς την καρτα μου

Link to comment
Share on other sites

Ναι ελληνικη καρτα ειναι προπληρωμενη της Πειραιώς

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Refund stats δεν υπάρχει η εγω δεν το βλέπω υπάρχει refund & disputes κατηγορια, βεβαια ειμαι τωρα και απο κινητο και μπορεί να μην το βλεπω, πάντος σε αυτη την κατηγορία δεν δειχνει τίποτα καμια κίνηση απο το aliexpress αμα φυγανε λεφτα προς την καρτα μου

 

Θα πας απο υπολογιστή στης λεπτομέρειες αγοράς(Order Detail) πατας Financial και εκει βλεπεις το refund status

Link to comment
Share on other sites

Θα πας απο υπολογιστή στης λεπτομέρειες αγοράς(Order Detail) πατας Financial και εκει βλεπεις το refund status

 

ωραιος σε ευχαριστω πολυ,στην επεξεργασια ειναι οποτε κομπλε πιστευω.

να εισαι καλα φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια, αρκετοι πωλητες αφου πληρωσουμε βγαζουν ενα μηνυμα dispatch σε 30 μερες πχ ... απο που μπορω να δω σε ποσο καιρο θα το κανουν dispatch ? φαινεται αυτο πουθενα πριν πληρωσουμε ;

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια, αρκετοι πωλητες αφου πληρωσουμε βγαζουν ενα μηνυμα dispatch σε 30 μερες πχ ... απο που μπορω να δω σε ποσο καιρο θα το κανουν dispatch ? φαινεται αυτο πουθενα πριν πληρωσουμε ;

Εγώ από κινητό το βλέπω εκεί που λέει : shiping. Πατάς επάνω και σου λέει στο επάνω μέρος δεξια σε πόσες μέρες θα γίνει dispatch. Τώρα σε pc δεν θυμάμαι, πάντα από κινητό κάνω παραγγελίες...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...