Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://www.aliexpress.com/item/2016-New-Runs-Women-Shoes-Wedge-Bodybuilding-Shoes-Platform-Health-Lose-Weight-Women-F-Fitness-Zapatos/32725081402.html?spm=2114.10010108.1000013.1.FnLu4e&scm=1007.13339.33317.0&pvid=9d43c779-e3ef-44fa-b02a-37c5fe7f9024&tpp=1

 

παιδια λεω να παραγγειλω αυτα τα παπουτσια θα ειναι η πρωτη φορα που παιρνω απο αλι.. υπαρχει κινδυνος με την πιστωτικη? θα παραλαβω ποτε η θα με κοροιδεψουνε? :p

 

Ειδικά απο αυτόν τον πωλητή με 30 κρητικές και ονομα προϊόντος ''Rosh'' θα χάσεις τζάμπα τον χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειδικά απο αυτόν τον πωλητή με 30 κρητικές και ονομα προϊόντος ''Rosh'' θα χάσεις τζάμπα τον χρονο σου.

 

απο οσο ξερω οσοι πουλουν ρεπλικα απο ναικ ανοιγουν και κλεινουν συχνα με αλλα ονοματα για λογους copyrights.. δεν υπαρχει περιπτωση δηλαδη να μου ερθει τιποτα απο αυτον λες? και θα χασω και τα χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω οσοι πουλουν ρεπλικα απο ναικ ανοιγουν και κλεινουν συχνα με αλλα ονοματα για λογους copyrights.. δεν υπαρχει περιπτωση δηλαδη να μου ερθει τιποτα απο αυτον λες? και θα χασω και τα χρηματα?

Δε χάνεις λεφτά. Και το ονομα του προϊόντος είναι για ευνόητους λόγους. Αν το θες προχώρα κανονικά, αλλά κατά τη γνώμη μου αφού αγοράσεις παπούτσι απο Κίνα, πάρε ένα επώνυμης κινέζικης μάρκας κι όχι μαϊμού, όπως Li ning, Onemix, κ πολλές άλλες. Βγάζουν εξαιρετικής ποιότητας παπούτσια. Εκτός αν σώνει κ καλά θες να χει Nike απάνω. Αυτό στα 20$ μην περιμένεις να ναι παπούτσι της προκοπής φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά θέλω να παραγγείλω κάτι πράγματα από το Αλί Εξπρες αλλά έχω καποιες αποριες.Υπαρχει καποιο οριο παραγγελιας?εγω πχ εχω μια παραγγελια 60 ευρω (βερνικια,κολιε,εργαλεία για νύχια,διακοσμητικα για νύχια κλπ). Δηλαδή σν κανω μια παραγγελια πάνω από κάποιο ποσό μπορεί να χρεωθω τελωνειο?και γενικά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με το τελωνείο.Και δεύτερον όταν λέει free shipping σημαίνει ότι είναι free μόνο από την Κίνα?Μπορεί να ρωτάω χαζά πράγματα παιδιά αλλά πρώτη φορά θα κάνω παραγγελία.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά θέλω να παραγγείλω κάτι πράγματα από το Αλί Εξπρες αλλά έχω καποιες αποριες.Υπαρχει καποιο οριο παραγγελιας?εγω πχ εχω μια παραγγελια 60 ευρω (βερνικια,κολιε,εργαλεία για νύχια,διακοσμητικα για νύχια κλπ). Δηλαδή σν κανω μια παραγγελια πάνω από κάποιο ποσό μπορεί να χρεωθω τελωνειο?και γενικά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με το τελωνείο.Και δεύτερον όταν λέει free shipping σημαίνει ότι είναι free μόνο από την Κίνα?Μπορεί να ρωτάω χαζά πράγματα παιδιά αλλά πρώτη φορά θα κάνω παραγγελία.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Όταν λέει free είναι free.

Για το τελωνείο γενικά ποτέ δεν έχω πληρώσει από Κίνα για ποσά μέχρι 60-80$. Αλλα κάνεις δε μπορει να σου εγγυθει για αυτό

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..απλά όλα είναι από διαφορετικό πωλητή με φρι σιπινγκ και δεν ξέρω τον γίνεται σε αυτή τη κατάστασή γιατί θα πληρώσω ομαδικά!λες να πρέπει να τους στείλω κάνα μηνυμα στους πωλητές?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όταν λέει free είναι free.

Για το τελωνείο γενικά ποτέ δεν έχω πληρώσει από Κίνα για ποσά μέχρι 60-80$. Αλλα κάνεις δε μπορει να σου εγγυθει για αυτό

 

60 ευρω όχι δολλάρια

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..απλά όλα είναι από διαφορετικό πωλητή με φρι σιπινγκ και δεν ξέρω τον γίνεται σε αυτή τη κατάστασή γιατί θα πληρώσω ομαδικά!λες να πρέπει να τους στείλω κάνα μηνυμα στους πωλητές?

Αυτά που θες να πάρεις από ότι κατάλαβα είναι μικρό πράγματα που συνολικά θα σου βγουν 60€.

 

Συμβουλή μου :αν κάτι είναι ακριβό και ίσως το βιάζεσαι τότε διαλέγεις China registered air mail / Hong Kong post / nl post που θα σου δώσουν ένα tracking number της μορφής RAxxxxxxxxCN. Αυτό ουσιαστικά είναι το απλό ταχυδρομείο της Κίνας και κατά 98% δεν θα περάσει τελωνείο. Θα σου έρθει ειδοποιητηριο σπίτι να πας στο τοπικό ΕΛΤΑ να παραλάβει.

Σε μικρές παραγγελίες, πχ που λες αυτοκόλλητα για τα νύχια, τότε επιλέγεις ότι λέει free shipping (που δεν θα μπορείς να το παρακολουθεις και μπορεί να κάνει και 2μηνο στη χειρότερη) και αν χωράει ο φάκελος θα το βρεις κατευθείαν στο γραμματοκιβώτιο σου.

 

Επίσης, πως θα πληρώσεις;

αν έχεις EUROBANK να ξες ότι σε κάθε παραγγελία σου θα πληρώσεις την ισοτιμία της τράπεζας σου από δολάρια σε ευρώ +2,5€.

Για άλλες τράπεζες είναι πιο λογικά τα πράγματα και η καλύτερη λύση για το AliExpress είναι η κάρτα revolut

Edited by mary19
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που θες να πάρεις από ότι κατάλαβα είναι μικρό πράγματα που συνολικά θα σου βγουν 60€.

 

Συμβουλή μου :αν κάτι είναι ακριβό και ίσως το βιάζεσαι τότε διαλέγεις China registered air mail / Hong Kong post / nl post που θα σου δώσουν ένα tracking number της μορφής RAxxxxxxxxCN. Αυτό ουσιαστικά είναι το απλό ταχυδρομείο της Κίνας και κατά 98% δεν θα περάσει τελωνείο. Θα σου έρθει ειδοποιητηριο σπίτι να πας στο τοπικό ΕΛΤΑ να παραλάβει.

Σε μικρές παραγγελίες, πχ που λες αυτοκόλλητα για τα νύχια, τότε επιλέγεις ότι λέει free shipping (που δεν θα μπορείς να το παρακολουθεις και μπορεί να κάνει και 2μηνο στη χειρότερη) και αν χωράει ο φάκελος θα το βρεις κατευθείαν στο γραμματοκιβώτιο σου.

 

Επίσης, πως θα πληρώσεις;

αν έχεις EUROBANK να ξες ότι σε κάθε παραγγελία σου θα πληρώσεις την ισοτιμία της τράπεζας σου από δολάρια σε ευρώ +2,5€.

Για άλλες τράπεζες είναι πιο λογικά τα πράγματα και η καλύτερη λύση για το AliExpress είναι η κάρτα revolut

 

Δεν με πειράζει να κάνει κάνα δίμηνο αλλά πως θα ξέρω αν έρθει η Όχι?δλδ θα έχω στείλει τα λεφτά και Θ περιμένω 2 μήνες και αν δεν έρθουν τι κάνω , μπορώ να τα πάρω πίσω τα λεφτά?Επίσης άλλη ερωτηση: θα ρθει σπίτι το δέμα αν είναι φρι σιπινγκ?τουλάχιστον θα ξέρω ότι θα ρθουν να βρίσκομαι σπίτι?Γιατί μπορεί να μαι στη δουλειά πχ! Και τρίτον σκέφτομαι να κανω παραγγελία με την άλφα μπανκ..Δεν είναι καλή επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει να κάνει κάνα δίμηνο αλλά πως θα ξέρω αν έρθει η Όχι?δλδ θα έχω στείλει τα λεφτά και Θ περιμένω 2 μήνες και αν δεν έρθουν τι κάνω , μπορώ να τα πάρω πίσω τα λεφτά?Επίσης άλλη ερωτηση: θα ρθει σπίτι το δέμα αν είναι φρι σιπινγκ?τουλάχιστον θα ξέρω ότι θα ρθουν να βρίσκομαι σπίτι?Γιατί μπορεί να μαι στη δουλειά πχ! Και τρίτον σκέφτομαι να κανω παραγγελία με την άλφα μπανκ..Δεν είναι καλή επιλογη?

 

Αν δεν έρθουν σε 2 μήνες, ανοίγεις dispute και κατά 99% θα στα επιστρέψουν.

 

Η εμπειρία μου λέει πως περίπου το 3-5% των συνολικων αγορών σε ένα έτος από Κίνα χάνεται/δεν έρχεται ποτέ .

 

Αν διάβασες αυτό που έγραψα, δεν θα με ρωτουσες ξανά αλλά τεσπα. Επαναλαμβάνω, αν είναι μικρό δέμα (φάκελος πχ με αυτοκόλλητα για τα νύχια) και χωράει στο γραμματοκιβώτιο τότε θα στο αφήσει εκεί, αν είναι πιο μεγάλο θα σου αφήσει ειδοποίηση και θα πας από τα ΕΛΤΑ να το πάρεις. Αν είναι συστημένο, ασχέτως μεγέθους, θα σου αφήσει ειδοποίηση και πάλι θα πας ΕΛΤΑ την επόμενη μέρα να το πάρεις.

 

Μπορείς να τα βάλεις να σου έρθουν στη δουλειά.

 

Δεν έχω κάρτα άλφα αλλά νομίζω είναι οκ. Απλά συνδεσε την πρώτα στο alipay και εννοείται πριν οτιδήποτε άλλο να έχεις e-banking.

Edited by mary19
Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει να κάνει κάνα δίμηνο αλλά πως θα ξέρω αν έρθει η Όχι?δλδ θα έχω στείλει τα λεφτά και Θ περιμένω 2 μήνες και αν δεν έρθουν τι κάνω , μπορώ να τα πάρω πίσω τα λεφτά?Επίσης άλλη ερωτηση: θα ρθει σπίτι το δέμα αν είναι φρι σιπινγκ?τουλάχιστον θα ξέρω ότι θα ρθουν να βρίσκομαι σπίτι?Γιατί μπορεί να μαι στη δουλειά πχ! Και τρίτον σκέφτομαι να κανω παραγγελία με την άλφα μπανκ..Δεν είναι καλή επιλογη?

 

Εχω κάνει αγορές στο aliexppress δεκάδες από 0,21€ εως κάτω από 15€. Με κάρτα της Αλφα, παλιά visa και με τα cc american exppres, δεν πλήρωσα ποτέ ταχυδρομικά, ουτε μετατροπή που χρεώνει η eyrobank, όταν κάτι είχε ταχυδρομικάέξοδα, εψαχνα σε άλλο πωλητή που ήταν free.

Όλα τα έφερνε σπίτι (Αθήνα) ο ταχυδρόμος, αν είμαι σπίτι, μου χτυπάει το κουδούνι και μου λέει ότι μου άφησε πακέτο στην είσοδο, αν δεν είμαι σπίτι μου αφήνει σημείωμα να παω να το πάρω στο ταχυδρομείο (ευτυχώς είναι δίπλα).

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει αγορές στο aliexppress δεκάδες από 0,21€ εως κάτω από 15€. Με κάρτα της Αλφα, παλιά visa και με τα cc american exppres, δεν πλήρωσα ποτέ ταχυδρομικά, ουτε μετατροπή που χρεώνει η eyrobank, όταν κάτι είχε ταχυδρομικάέξοδα, εψαχνα σε άλλο πωλητή που ήταν free.

Όλα τα έφερνε σπίτι (Αθήνα) ο ταχυδρόμος, αν είμαι σπίτι, μου χτυπάει το κουδούνι και μου λέει ότι μου άφησε πακέτο στην είσοδο, αν δεν είμαι σπίτι μου αφήνει σημείωμα να παω να το πάρω στο ταχυδρομείο (ευτυχώς είναι δίπλα).

Πώς έκανες παραγγελία με Alpha?

Όλους τους προηγούμενους μήνες είχα δοκιμάσει προσωπικά και έχω διαβάσει ότι ούτε σε άλλους περνούσε η κάρτα.

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

H AMEX περνούσε αλλα όχι πάντα. Κάποιες περιόδους δεν τη δεχόταν και ακόμα δεν υπάρχει επιλογή για απευθείας προσθήκη στο AliPay.
Link to comment
Share on other sites

Πώς έκανες παραγγελία με Alpha?

Όλους τους προηγούμενους μήνες είχα δοκιμάσει προσωπικά και έχω διαβάσει ότι ούτε σε άλλους περνούσε η κάρτα.

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Περνούσε στα capital controls η amex και στα προηγούμενα χρόνια η visa.

Για μερικές παραγγελίες είχα την revolut.

Για τώρα που μιλάμε εχω μόνο την amex για αγορές απο παντού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εγώ μιλάω για Αλφα μόνο . Δεν περνούσε.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εγώ μιλάω για Αλφα μόνο . Δεν περνούσε.

H Alpha δεν είναι κάρτα για να περνάει, τράπεζα είναι :p

Τράπεζα που δίνει και American Express.

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο : https://aliholic.com

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

H Alpha δεν είναι κάρτα για να περνάει, τράπεζα είναι :p

Τράπεζα που δίνει και American Express.

Άλφα Mastercard.

Σε κάλυψα;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έρθουν σε 2 μήνες, ανοίγεις dispute και κατά 99% θα στα επιστρέψουν.

 

Η εμπειρία μου λέει πως περίπου το 3-5% των συνολικων αγορών σε ένα έτος από Κίνα χάνεται/δεν έρχεται ποτέ .

 

Αν διάβασες αυτό που έγραψα, δεν θα με ρωτουσες ξανά αλλά τεσπα. Επαναλαμβάνω, αν είναι μικρό δέμα (φάκελος πχ με αυτοκόλλητα για τα νύχια) και χωράει στο γραμματοκιβώτιο τότε θα στο αφήσει εκεί, αν είναι πιο μεγάλο θα σου αφήσει ειδοποίηση και θα πας από τα ΕΛΤΑ να το πάρεις. Αν είναι συστημένο, ασχέτως μεγέθους, θα σου αφήσει ειδοποίηση και πάλι θα πας ΕΛΤΑ την επόμενη μέρα να το πάρεις.

 

Μπορείς να τα βάλεις να σου έρθουν στη δουλειά.

 

Δεν έχω κάρτα άλφα αλλά νομίζω είναι οκ. Απλά συνδεσε την πρώτα στο alipay και εννοείται πριν οτιδήποτε άλλο να έχεις e-banking.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ήσουν κατατοπιστικός/η!

Επίσης μοιρω να παραγγείλω με δικά μου στοιχεία αλλά με την κάρτα του άντρα μ που είναι στο όνομα τ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω κάνει αγορές στο aliexppress δεκάδες από 0,21€ εως κάτω από 15€. Με κάρτα της Αλφα, παλιά visa και με τα cc american exppres, δεν πλήρωσα ποτέ ταχυδρομικά, ουτε μετατροπή που χρεώνει η eyrobank, όταν κάτι είχε ταχυδρομικάέξοδα, εψαχνα σε άλλο πωλητή που ήταν free.

Όλα τα έφερνε σπίτι (Αθήνα) ο ταχυδρόμος, αν είμαι σπίτι, μου χτυπάει το κουδούνι και μου λέει ότι μου άφησε πακέτο στην είσοδο, αν δεν είμαι σπίτι μου αφήνει σημείωμα να παω να το πάρω στο ταχυδρομείο (ευτυχώς είναι δίπλα).

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου με βοήθησες πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ήσουν κατατοπιστικός/η!

Επίσης μοιρω να παραγγείλω με δικά μου στοιχεία αλλά με την κάρτα του άντρα μ που είναι στο όνομα τ?

 

Δεν είμαι 100% σίγουρη αλλά νομίζω ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι 100% σίγουρη αλλά νομίζω ότι γίνεται.

Ναι μπορεις. Εγω ψωνιζω με την δικη μου,της γυναικας μου,του αδελφου μου, με τον δικο μου λογαριασμο.

Link to comment
Share on other sites

Η AMEX περνούσε. Έχει αναφερθεί πολλές φορές. Τώρα περνάνε όλες .

 

Βλεπω να καταργω τελειως την amex με αυτο που εγραψες!!

 

http://www.doctorandroid.gr/2016/09/capital-controls.html Μετά από ένα και πλέον χρόνο από το τραγικό γεγονός των capital control στην Ελλάδα, που τόσο πολύ μας έχει παιδέψει στην καθημερινότητά μας και ύστερα από τα "μαγικά" που κάναμε με το PayPal και το Revolut, είδαμε επιτέλους τα μέτρα να χαλαρώνουν στα ATM της χώρας. Πλέον και οι αγορές προϊόντων από το εξωτερικό μέσω χρεωστικής κάρτας είναι ελεύθερες, σύμφωνα με την ενημέρωση που είχαμε από την Τράπεζα Πειραιώς.

Στην επίσημη σελίδα της η τράπεζα αναφέρει ότι επιτρέπονται πλέον ελεύθερα οι αγορές μέσω ίντερνετ, για ρούχα, ηλεκτρονικά, καλλυντικά και άλλα προϊόντα, με χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες. Εξαιρούνται:

οι μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό,

η αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες,

οι συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού και τυχερά παιχνίδια,

οι αγορές σε κοσμηματοπωλεία,

οι υπηρεσίες telemarketing,

οι πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις,

οι υπηρεσίες γνωριμιών και

οι αγορές υπηρεσιών εστίασης.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...