Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αρα και θα μπορω να το εντοπισω οταν μπει ελλαδα(μεσω ελτα tracking) σωστα?

ε φυσικά .

Link to comment
Share on other sites

στο aliexpress υπωχρεωτικά δινουν tracking

 

Θεωρητικά ΝΑΙ αλλά κάποιες φορές σε πράγματα πολύ μικρής αξίας όπου δεν συμφέρει να πληρώνουν για tracking number μπορεί να σου το στείλουν χωρίς tracking και να δηλώσουν στο σύστημα του Aliexpress ένα ψεύτικο tracking. Συνήθως όταν το κάνουν αυτό σε ενημερώνουν ότι είναι ψεύτικο και ζητάνε την κατανόηση σου. Αυτό για πράγματα πολύ μικρής αξίας 2-5 usd. Για πράγματα μεγαλύτερης αξίας ισχύει ο κανόνας και δίνουν tracking.

Edited by vasilk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω κάνει τις εξής παραγγελίες και βρίσκονται στο στάδιο όπου φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες. Μπορείτε να μου πείτε αν οι παραγγελίες έχουν ξεκινήσει από Κίνα διότι πρώτη φόρα χρησιμοποιώ track number, ευχαριστώ.

http://www.webpagescreenshot.info/i3/536b9507ce8157-64506908

Taken with Webpage Screenshot

http://www.webpagescreenshot.info/i3/536b96269cbd44-10146957

Taken with Webpage Screenshot

Edited by Kostas7275
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ΝΑΙ αλλά κάποιες φορές σε πράγματα πολύ μικρής αξίας όπου δεν συμφέρει να πληρώνουν για tracking number μπορεί να σου το στείλουν χωρίς tracking και να δηλώσουν στο σύστημα του Aliexpress ένα ψεύτικο tracking. Συνήθως όταν το κάνουν αυτό σε ενημερώνουν ότι είναι ψεύτικο και ζητάνε την κατανόηση σου. Αυτό για πράγματα πολύ μικρής αξίας 2-5 usd. Για πράγματα μεγαλύτερης αξίας ισχύει ο κανόνας και δίνουν tracking.

Ναι μου χει γινει αυτο σ αντικείμενο αξίας 1$ :p Αλλά ακομη και θήκες των 2-3$ είχαν τρακινγκ

Καλησπέρα παιδιά έχω κάνει τις εξής παραγγελίες και βρίσκονται στο στάδιο όπου φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες. Μπορείτε να μου πείτε αν οι παραγγελίες έχουν ξεκινήσει από Κίνα διότι πρώτη φόρα χρησιμοποιώ track number, ευχαριστώ.Taken with Webpage Screenshot

http://www.webpagescreenshot.info/i3/536b96269cbd44-10146957

Taken with Webpage Screenshot

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4945645

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το Link αλλά στο ''china post'' δεν λέει τι γίνεται όταν έχει την ένδειξη ''Dispaching'' που έχω στην πρώτη φωτογραφία, και το δέμα μου είναι σε αυτή την φάση από της 21/04/14 και έχουμε τώρα 08/05/14. Είναι φυσιολογικό αυτό; Οι αγορές έγιναν μέσο Aliexpress. Edited by Kostas7275
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το Link αλλά στο ''china post'' δεν λέει τι γίνεται όταν έχει την ένδειξη ''Dispaching'' που έχω στην πρώτη φωτογραφία, και το δέμα μου είναι σε αυτή την φάση από της 21/04/14 και έχουμε τώρα 08/05/14. Είναι φυσιολογικό αυτό; Οι αγορές έγιναν μέσο Aliexpress.

https://translate.google.com/#auto/el/dispatch :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το aliexpress έχει και αυτό κάποιο σύστημα που να βαθμολογεί ο πωλητής τον αγοραστή όπως το ebay; Αν ναι που το βρίσκω γιατί δεν μπορώ να το εντοπίσω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το aliexpress έχει και αυτό κάποιο σύστημα που να βαθμολογεί ο πωλητής τον αγοραστή όπως το ebay; Αν ναι που το βρίσκω γιατί δεν μπορώ να το εντοπίσω;

Αφού δηλώσεις ότι παρέλαβες μια παραγγελία, σου εμφανίζει την αξιολόγηση προϊόντος και πωλητή

http://s8.postimg.org/b23mj5vn9/scr1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι που να αξιολογώ εγώ αυτόν αλλά αυτός εμένα ως καλό αγοραστή.

Ναι

http://feedback.aliexpress.com/management/feedbackBuyerList.htm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ποιο απο τα 3 ειναι προτιμοτερο για παραδοση στη χωρα μας?

China post, singapore post ή Sweden post? Εχουν διαφορα στο χρονο παραδοσης, ποια ειναι η εμπειρικη σας γνωμη?

Σκεφτομαι να παραγγειλω ενα παλιο ericsson. H αξια ειναι κατω απο 40€.

Ευχαριστω!

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ποιο απο τα 3 ειναι προτιμοτερο για παραδοση στη χωρα μας?

China post, singapore post ή Sweden post? Εχουν διαφορα στο χρονο παραδοσης, ποια ειναι η εμπειρικη σας γνωμη?

Σκεφτομαι να παραγγειλω ενα παλιο ericsson. H αξια ειναι κατω απο 40€.

Ευχαριστω!

Από Κίνα φαντάζομαι ε; Σχεδόν το ίδιο είναι και οι τρεις, με ΕΛΤΑ θα έρθει. Νομίζω η πιο αργή θα είναι η Singapore post, αλλά δεν παίρνω και όρκο. Διάλεξε την πιο φτηνή.

Link to comment
Share on other sites

Από Κίνα φαντάζομαι ε; Σχεδόν το ίδιο είναι και οι τρεις, με ΕΛΤΑ θα έρθει. Νομίζω η πιο αργή θα είναι η Singapore post, αλλά δεν παίρνω και όρκο. Διάλεξε την πιο φτηνή.

 

Ναι απο Κινα. Ο πωλητης ειναι αυτος. Οπως θα δεις δωρεαν ειναι μονο το Κινεζικο και το Σουηδικο. Της Σιγκαπουρης κοστιζει 1 ευρω και κατι αλλα λεει οτι και καλα ερχεται λιγο νωριτερα. Δεν το εμπιστευομαι και πολυ ομως γι αυτο ζητησα γνωμες.

Σ' ευχαριστω πολυ!

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο Κινα. Ο πωλητης ειναι αυτος. Οπως θα δεις δωρεαν ειναι μονο το Κινεζικο και το Σουηδικο. Της Σιγκαπουρης κοστιζει 1 ευρω και κατι αλλα λεει οτι και καλα ερχεται λιγο νωριτερα. Δεν το εμπιστευομαι και πολυ ομως γι αυτο ζητησα γνωμες.

Σ' ευχαριστω πολυ!

Μπα, το ίδιο κάνει. Βάλε China post.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράγγελα από ali χωρίς να μου το κάνει declare "as gift" και το ταχυδρομείο εδώ στην Δανία μου ζητάει χαρτιά για τον εκτελωνισμό του πακέτου. Μίλησα με τον πωλητή και μου έστειλε την φόρμα που λαμβάνει αυτός όταν εγώ παραγγέλνω αλλά δεν ξέρω άμα είναι αποδεκτά, έχει κανείς καμιά εμπειρία από αυτά;

 

Να συμπληρώσω ότι απο το ταχυδρομείο μου ζήτησαν ένα εγγραφό που να λέει τόπο πώλησης, περιγραφή και τιμή.

:D

Oneplus one, really my first smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράγγελα από ali χωρίς να μου το κάνει declare "as gift" και το ταχυδρομείο εδώ στην Δανία μου ζητάει χαρτιά για τον εκτελωνισμό του πακέτου. Μίλησα με τον πωλητή και μου έστειλε την φόρμα που λαμβάνει αυτός όταν εγώ παραγγέλνω αλλά δεν ξέρω άμα είναι αποδεκτά, έχει κανείς καμιά εμπειρία από αυτά;

 

Να συμπληρώσω ότι απο το ταχυδρομείο μου ζήτησαν ένα εγγραφό που να λέει τόπο πώλησης, περιγραφή και τιμή.

Χρειάζεσαι τιμολογιο πληρωμης (δειξε την πληρωμη απ το aliexpress). Σου ζητησαν και certificates CE;

Από Κίνα φαντάζομαι ε; Σχεδόν το ίδιο είναι και οι τρεις, με ΕΛΤΑ θα έρθει. Νομίζω η πιο αργή θα είναι η Singapore post, αλλά δεν παίρνω και όρκο. Διάλεξε την πιο φτηνή.
το sweden ειν το πιο αργό

 

Ναι απο Κινα. Ο πωλητης ειναι αυτος. Οπως θα δεις δωρεαν ειναι μονο το Κινεζικο και το Σουηδικο. Της Σιγκαπουρης κοστιζει 1 ευρω και κατι αλλα λεει οτι και καλα ερχεται λιγο νωριτερα. Δεν το εμπιστευομαι και πολυ ομως γι αυτο ζητησα γνωμες.

Σ' ευχαριστω πολυ!

Το κινεζικο εχει ρίσκο να καθυστερήσει κ μήνες από λαθη, κόβωντας βολτες μεσα στην κίνα, ενω της σιγκαπουρης ειν εγγύηση
Link to comment
Share on other sites

Εγω παραγγειλα απο aliexpress ενα πεδιομετρο και δεν δουλευει... η τυπισα μου λεει οτι δεν ξερω... και τραβαω τα μαλια μου.. εχω vu , dreambox, 7 κατοπτρα και μοτερ σε ενα μεγαλο και μου λεει δεν ξερω... θα τρελαθω... ανοιξα dispute αλλα μαλλον τα κλαιω τα λεφτα μου....
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ταλαιπωρια μερικών ημερών και αρκετή ώρα επικοινωνία με τον πωλητή κατάφερά να βγάλω άκρη με το ταχυδρομίο και το τελωνείο της Δανίας.

Ο βλάκας ο πωλητής έκανε 2 χοντραδες και γω θα πληρώσω τελωνείο που φτάνει 70% της αξίας του προιόντος που αγόρασα.

1) δεν το έστειλε σαν gift.

2) παρότι το στέλνει σαν εμπόρευμα δεν βάζει πάνω στο κουτί μια απόδειξη χαμηλής αξίας με περιγραφή και κατάστημα πώλησης οπότε εφαγέ μπλόκ στο τελωνείο για ελλειπή χαρτιά οπότε έπρεπε να στείλω την φόρμα παραγγελίας του προιόντος με την πραγματική του τιμή που είναι πάνω από το όριο που έχουν εδώ για να αποφευγετε ο εκτελωνισμος.

 

Η ιστορία αναφέρεται εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5384863#post5384863

 

Μετά από αυτό 2 πράγματα...μην επιλέγετε πωλητή που δέν στέλνει σαν "gift" ή δεν ξέρει πως να κάνει declare low value σε εμπορεύματα..

 

Παρεπιπτώντος αυτό που παράγγειλα ήταν ένα ζευγάρι παπούτσια.

:D

Oneplus one, really my first smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έκανε το ένα ή το άλλο δεν θα είχα όλη αυτή την ταλαιπωρία...Ο τραγικός τύπος δεν έκανε τίποτα από τα δύο. :mad:

:D

Oneplus one, really my first smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το alipay λειτουργεί όπως το paypal ;

Ρωτάω γιατί δεν βρήκα επιλογή να συνδέσω πιστωτική ...

Link to comment
Share on other sites

Kαθε φορά που κάνω αγορά χρειάζεται να βάλω τον αριθμό της χρεωστικής. Δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα να ειναι μόνιμα συνδεδεμένη
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...