Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλήμερα. Έκανα dispute κ τελείωσε κ ο χρόνος που έδινε στον πωλητή να απαντήσει. Τώρα με γράφει αυτό: Status: Seller response time has ended

Reminder: Since the seller did not respond to your dispute within the deadline, the system has settled the according to your proposal.You do not need to return the goods.

Πρέπει να κάνω εγώ τώρα κάτι άλλο ή θα μπουνε τα χρήματα στον λογαριασμό απευθείας όπως το ebay?? Πρώτη φορά αγοράζω κάτι κ δεν έχω ιδέα τι γίνεται με αυτό το site. Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγνώμη για την ζαλούρα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα σε ολους.Λοιπον εκανα παραγγελια στις 16 ιανουαριου το τρακινγκ εμφανιστηκε στις 6 μαρτιου παρελαβα γυρω στις 26 27.Εντωμεταξυ ειχα κανει dispute πηρα κ refund γυρω στις 25/2.Εστειλα μνμ στον πωλητη οτι εφτασε κ οτι θελω να τον πληρωσω κ του ζηταω ενα link να του βαλω τα χρηματα.Μεχρι εδω ολα καλα συνενοουμαστε να κανω παραγγελια κ αυτος να μην την στειλει κ ετσι να πατσισουμε.Κανω την παραγγελια κ την ετοιμαζει κ την στελνει σε μια μερα...:blink: του στελνω mail να σταματησει γιατι η παραγγελια ειναι εικονικη κ η απαντηση του ειναι

I feel the same thing as you i contact with the local post office and they assured me that your order is on its way to your country i hope you will receive it asap:blink::blink::blink::blink::blink:

τωρα πως να συννενοηθω με αυτον τον ανθρωπο εκτος κ αν εστειλε κανα αδειο κουτι αλλα κ παλι δεν θα επρεπε να μου το πει ?Αν φτασει κ δεν παω να το παραλαβω θα γυρισει σε αυτον ?ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Λοιπον εκανα παραγγελια στις 16 ιανουαριου το τρακινγκ εμφανιστηκε στις 6 μαρτιου παρελαβα γυρω στις 26 27.Εντωμεταξυ ειχα κανει dispute πηρα κ refund γυρω στις 25/2.Εστειλα μνμ στον πωλητη οτι εφτασε κ οτι θελω να τον πληρωσω κ του ζηταω ενα link να του βαλω τα χρηματα.Μεχρι εδω ολα καλα συνενοουμαστε να κανω παραγγελια κ αυτος να μην την στειλει κ ετσι να πατσισουμε.Κανω την παραγγελια κ την ετοιμαζει κ την στελνει σε μια μερα...:blink: του στελνω mail να σταματησει γιατι η παραγγελια ειναι εικονικη κ η απαντηση του ειναι

I feel the same thing as you i contact with the local post office and they assured me that your order is on its way to your country i hope you will receive it asap:blink::blink::blink::blink::blink:

τωρα πως να συννενοηθω με αυτον τον ανθρωπο εκτος κ αν εστειλε κανα αδειο κουτι αλλα κ παλι δεν θα επρεπε να μου το πει ?Αν φτασει κ δεν παω να το παραλαβω θα γυρισει σε αυτον ?ποτε?

Έβαλες δύσκολα στον κινέζο, και τα μπλεξατε. Άστον να κάνει ό,τι θέλει, εσύ δε χάνεις τίποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες δύσκολα στον κινέζο, και τα μπλεξατε. Άστον να κάνει ό,τι θέλει, εσύ δε χάνεις τίποτα :p

 

Ε ντωμεταξυ αυτη ειναι η λυση που ακολουθηθηκε κατοπιν δικης του υποδειξης

Κ τον ρωταω στο μειλ το λινκ που μου εστειλες παραπεμπει στο προιον το κανεις γιατι θες να το παραγγειλω κ να μην το στειλεις(κεφαλαια γραμματα στα αγγλικα βεβαια) κ ετσι να πατσισουμε κ μου απανταει ορθα κοφτα yes

Τωρα τι να πω?εντωμεταξυ με το refund αγορασα το προιον ηρθε κανονικα ολα ωραια κ μετα ηρθε κ αυτουνου κ μιλαμε για παπουτσια τριτο ζευγαρι ιδιο τι να το κανω το γραφω κ γελαω

25 ευρω ηξερα να τα ξοδεψω αλλου

Link to comment
Share on other sites

Δυο τινα υπαρχουν.

1)Αυτο που ειπε ο σταυρος

2)Δεν διαβασε καν τι του ειπες ,θεωρησε οτι τον πριζεις για το "ποτε θα παραλαβω" ,"που ειναι το δεμα μου" οποτε σου εκανε copy paste την απαντηση που δινουν σε ολους.

 

Μην κανεις τιποτε αλλο ,εσυ το ψυχικο το εκανες αν αυτος ειναι μπαγλαμας ειναι δικο του προβλημα και αν ερθει 2ο τεμαχιο το βγαζεις για πωληση ή το κανεις δωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα ! θελω μια σημαντικη βοηθεια! εχω κανει μεσω aliexpress.com μια μεγαλη παραγγελια υψους 750 ευρο(3 κινητα) εχω επιλεξει UPS μεταφορικη(ντεμεκ να ερθουν πιο γρηγορα!) και υπαρχουν 2 θεματα! 1ον

εχει καθυστερησει πανω απο 5-8 μερες και 2ον και κυριοτερων δεν ξερω αν υπαρχει και επιβάρυνση τελωνειου! Γιατι αν γινει αυτο αλλαζουν τα πραγματα!

και κατι τελευταιο! αν τελικα υπαρχει τελωνειο.....πως μπορω να το αποφυγω ή πως μπορω να ακυρωσω την παραγγελια για να μην την ''φαω'' κανονικα!!!

ευχαριστω πολυ και περιμενω με αγωνια τη βοηθεια σας! :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ! θελω μια σημαντικη βοηθεια! εχω κανει μεσω aliexpress.com μια μεγαλη παραγγελια υψους 750 ευρο(3 κινητα) εχω επιλεξει UPS μεταφορικη(ντεμεκ να ερθουν πιο γρηγορα!) και υπαρχουν 2 θεματα! 1ον

εχει καθυστερησει πανω απο 5-8 μερες και 2ον και κυριοτερων δεν ξερω αν υπαρχει και επιβάρυνση τελωνειου! Γιατι αν γινει αυτο αλλαζουν τα πραγματα!

και κατι τελευταιο! αν τελικα υπαρχει τελωνειο.....πως μπορω να το αποφυγω ή πως μπορω να ακυρωσω την παραγγελια για να μην την ''φαω'' κανονικα!!!

ευχαριστω πολυ και περιμενω με αγωνια τη βοηθεια σας! :cry::cry::cry:

1) κάνεις παραγγελία τέτοιου ποσού χωρίς να ψαχτείς, και τραβάς τα μαλλιά σου εκ των υστέρων;

2) Στα έχει στείλει ο πωλητής; Αν όχι, ζήτα άμεσα ακύρωση, να μην στα στείλει. Η καθυστέρηση είναι φυσιολογική, ο πωλητής χρειάζεται κάποιο χρόνο να σου προετοιμάσει τη παραγγελία και να τη στείλει. Ίσως προλαβαίνεις να κάνεις το ακυρώσεις.

3) Με UPS εκτελωνίζεται κανονικά το πακέτο, πληρώνεις ΦΠΑ 23% και εκτελωνισμό ~120€

Link to comment
Share on other sites

Με όλες τις εταιρειες courier πληρώνεις κανονικά τελωνείο και κόστος εκτελωνισμού,είναι ο κανόνας με μηδενικές εξαιρεσεις κιόλας.Έπρεπε να το είχες ψάξει λίγο καλύτερα εξ αρχής.

 

Αν δεν τα έχει στειλει ακόμα,που μάλλον απίθανο το βρίσκω,πες του να τα στείλει με απλό ταχυδρομίο για να την γλυτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Παιδες εχω βρει αυτο στο aliexpress --> http://www.aliexpress.com/item/original-Golden-5-0-inch-ZOPO-ZP1000-MTK6592-Octa-core-1GB-RAM-16GB-ROM-14-0MP/1794515586.html εχει πολυ καλη τιμη. Μου τα λενε καλα στο chat οι Κινεζοι και εχουν και κατι διαμαντακια που απο οτι καταλαβα σημαινει οτι ειναι αξιοπιστοι. Πρωτη φορα αγορα απο aliexpress , διαβασα ολες τις σελιδες. Εσεις θα κανατε την αγορα απο κει? Εχετε παραπανω εμπειρια. Ξερω με dhl πληρωνω τελωνειο οπως και με UPS απο οτι εχετε γράψει, με EMS ξερει κανεις με σιγουριά? Ως τωρα αγοραζα μονο απο to2c.com, merimobiles και ημουν ευχαριστημενος εκτος απο μια φορα. Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Παιδες εχω βρει αυτο στο aliexpress --> http://www.aliexpress.com/item/original-Golden-5-0-inch-ZOPO-ZP1000-MTK6592-Octa-core-1GB-RAM-16GB-ROM-14-0MP/1794515586.html εχει πολυ καλη τιμη. Μου τα λενε καλα στο chat οι Κινεζοι και εχουν και κατι διαμαντακια που απο οτι καταλαβα σημαινει οτι ειναι αξιοπιστοι. Πρωτη φορα αγορα απο aliexpress , διαβασα ολες τις σελιδες. Εσεις θα κανατε την αγορα απο κει? Εχετε παραπανω εμπειρια. Ξερω με dhl πληρωνω τελωνειο οπως και με UPS απο οτι εχετε γράψει, με EMS ξερει κανεις με σιγουριά? Ως τωρα αγοραζα μονο απο to2c.com, merimobiles και ημουν ευχαριστημενος εκτος απο μια φορα. Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Πολύ μεγάλος πωλητής και καλός, αν κι επειδή έχει τεράστιο όγκο δουλειάς (πουλάει και χονδρική στο alibaba), δεν τα πάει τόσο καλά στην επικοινωνία

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλος πωλητής και καλός, αν κι επειδή έχει τεράστιο όγκο δουλειάς (πουλάει και χονδρική στο alibaba), δεν τα πάει τόσο καλά στην επικοινωνία

 

Άπλα η τιμή του κινητου είναι περίπου 90-95 ευρω κάτω απο τις τιμες που παιζουν για αυτό προβληματίστηκα, αλλα σε εμπιστεύομαι. Κατι ακόμα, με την EMS ξερεις τι παιζει απο τελωνείο? Ή να στραφώ στην κλασσικη λύση της singapore post? Κάτι τελευταίο ξερω οτι ειναι διαφορετικής φιλοσοφίας απο το paypal και με φοβιζει λιγάκι αυτό, δηλαδή αν πχ γινει καμία στραβη πως θα πάρω τα λεφτά μου πίσω, αυτος είναι και ο μοναδικός ενδοιασμός μου να σου πω την αλήθεια. Eυχαριστω για τον χρονο σου. Να σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να δημιουργήσεις ένα post με την απορία σου και να σου πουν άτομα τα οποία έχουν πράξει με αυτόν τον τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πριν 13 μέρες παρήγγειλα κάτι ψιλοπράγματα ελάχιστης αξίας από aliexpress.

Μετά από 2 μέρες μου έστειλε ο πωλητής tracking number το οποίο όμως δεν εμφανίζεται σε κανένα site ψαχτήρι.

Του έστειλα mail και μου είπε να περιμένω άλλες δέκα μέρες και εφόσον συνεχίζει να μην δουλεύει το tracking, τότε "dear friend ,hope you can wait another 10 days ,if it still can not be tracked then ,we will resend to you ,ok ?"

Τί προτείνετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πριν 13 μέρες παρήγγειλα κάτι ψιλοπράγματα ελάχιστης αξίας από aliexpress.

Μετά από 2 μέρες μου έστειλε ο πωλητής tracking number το οποίο όμως δεν εμφανίζεται σε κανένα site ψαχτήρι.

Του έστειλα mail και μου είπε να περιμένω άλλες δέκα μέρες και εφόσον συνεχίζει να μην δουλεύει το tracking, τότε "dear friend ,hope you can wait another 10 days ,if it still can not be tracked then ,we will resend to you ,ok ?"

Τί προτείνετε να κάνω?

 

Προσωπικη εμπειρια θα σου πω αλλα η αποφαση ειναι δικη σου καθαρα

Ειχα κανει παραγγελια 16 γεναρη κ το τρακινγκ που μου εστειλε εμφανιστηκε 6 μαρτη

Αν στο στελνει κ με china post ειδικα μπορει να καθυστερησει να εμφανιστει αρκετα

Εγω απο δικια μου εμπειρια αν ημουν στην θεση σου θα περιμενα αφου οπως λες ειναι κ μικρης αξιας αλλα εσυ αποφασιζεις

Link to comment
Share on other sites

Άπλα η τιμή του κινητου είναι περίπου 90-95 ευρω κάτω απο τις τιμες που παιζουν για αυτό προβληματίστηκα, αλλα σε εμπιστεύομαι. Κατι ακόμα, με την EMS ξερεις τι παιζει απο τελωνείο? Ή να στραφώ στην κλασσικη λύση της singapore post? Κάτι τελευταίο ξερω οτι ειναι διαφορετικής φιλοσοφίας απο το paypal και με φοβιζει λιγάκι αυτό, δηλαδή αν πχ γινει καμία στραβη πως θα πάρω τα λεφτά μου πίσω, αυτος είναι και ο μοναδικός ενδοιασμός μου να σου πω την αλήθεια. Eυχαριστω για τον χρονο σου. Να σαι καλά.

Βλέπω ο σύνδεσμος δεν υπάρχει πλέον. Μάλλον θα χαν κάνει λάθος από βιασύνη.

Η φιλοσοφία ειναι ίδια με το paypal, αν γινει στραβή, ανοιγεις dispute και αν δεν οδηγησει καπου, κανεις claim κι αναλαμβάνει το apibaba. Σαν λειτουργεία ειναι πολυ καλυτερη απ του paypal, και πιο εύχρηστη και εξυπηρετική, μεγαλύτερο περιθώριο, και σε ενημερώνει κι ολας με email πριν λήξει η προθεσμία, αρκετές φορές.

Καλημέρα.

Πριν 13 μέρες παρήγγειλα κάτι ψιλοπράγματα ελάχιστης αξίας από aliexpress.

Μετά από 2 μέρες μου έστειλε ο πωλητής tracking number το οποίο όμως δεν εμφανίζεται σε κανένα site ψαχτήρι.

Του έστειλα mail και μου είπε να περιμένω άλλες δέκα μέρες και εφόσον συνεχίζει να μην δουλεύει το tracking, τότε "dear friend ,hope you can wait another 10 days ,if it still can not be tracked then ,we will resend to you ,ok ?"

Τί προτείνετε να κάνω?

Συνηθισμένο, μπορεί να στο στείλει και μετά από 2 βδομάδες, μέχρι να μαζέψει αρκετά πακέτα για να δώσει στον agent. Το να ακυρώσεις την παραγγελία και να παρεις απ αλλού θα ναι χάσιμο χρόνου, περιμενε 2 βδομάδες, και μετά κάνε dispute

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

έχω κάποιες απορίες σχετικά με το πώς παραγγέλνω μέσω του Aliexpress γι'αυτό έγραψα και στο "Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες" και με παρέπεμψαν εδώ. Θα ήθελα να παραγγείλω από το Aliexpress και συγκεκριμένα από το ΕΤ STAR το TCL idol x ( http://www.aliexpress.com/store/product/TCL-idol-X-S950-smart-phone-5-0-inch-IPS-FHD-1920x1080-MTK6589T-1-5GHz-2GB/103919_1104749051.html ή http://www.aliexpress.com/item/TCL-idol-X-S950-smart-phone-5-0-inch-FHD-1920x1080-MTK6589T-1-5GHz-2GB-RAM/1118449610.html ) αλλά δεν ξέρω καθόλου την διαδικασία. Από άλλα σαιτ που έχω παραγγείλει μπορούσα να αγοράσω με paypal αλλά από αυτό δεν το είχε σαν επιλογή. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος σαν το paypal?

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια !μετα απο περιπετειες ηρθαν τα 3 κινητα μου! Αλλα εγινε (γιατι σε μενα :cry:) λαθος στη παραγγελια ! ενα απο τα 3 κινητα δεν ηταν αυτο που περιμενα ! Τι μπορω να κανω ωστε να λυθει το θεμα!!?!?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

έχω κάποιες απορίες σχετικά με το πώς παραγγέλνω μέσω του Aliexpress γι'αυτό έγραψα και στο "Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες" και με παρέπεμψαν εδώ. Θα ήθελα να παραγγείλω από το Aliexpress και συγκεκριμένα από το ΕΤ STAR το TCL idol x ( http://www.aliexpress.com/store/product/TCL-idol-X-S950-smart-phone-5-0-inch-IPS-FHD-1920x1080-MTK6589T-1-5GHz-2GB/103919_1104749051.html ή http://www.aliexpress.com/item/TCL-idol-X-S950-smart-phone-5-0-inch-FHD-1920x1080-MTK6589T-1-5GHz-2GB-RAM/1118449610.html ) αλλά δεν ξέρω καθόλου την διαδικασία. Από άλλα σαιτ που έχω παραγγείλει μπορούσα να αγοράσω με paypal αλλά από αυτό δεν το είχε σαν επιλογή. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος σαν το paypal?

ευχαριστώ πολύ!

 

Το πρώτο link άστο δεν έχει καθόλου κριτικές και πωλήσεις

Το δεύτερο είναι καλύτερο έχει πωλήσεις και στο τέλος της σελίδας του μπορείς να διαβάσεις και κάποιες κριτικές πελατών...

Να κοιτάς πόσες πωλήσεις έχει ένα κατάστημα,πόσες κριτικές και αξιολογήσεις για το προιόν που θέλεις και το ποσοστό όσο προς το 100% τόσο καλύτερα...

Το σύστημα του aliexpress απ'ότι γράφουν και τα παιδιά σε σχόλια τους είναι και καλύτερο από το ebay και σε καλύπτει για 60 μέρες αντί 45 που είναι στο ebay.

Δεν ξέρω αν είναι εντύπωση μου αλλά νομίζω πριν κανένα μήνα ήταν σε προσφορά 50 δολάρια φθηνότερο το συγκεκριμένο κινητό ή κάνω λάθος ; Τελικά θυμήθηκα ήταν εδώ αλλά τώρα δεν έχει στοκ λέει http://www.minideal.net/tcl-idol-x-s950-smart-phone-mtk6589t-1-5ghz-2gb-ram-16gb-dual-sim-13-1mp-camera-with-5-0-inch-ips-fhd-1920x1080-wcdma.html

Πολύ καλό κινητό,απλά νομίζω ότι η μπαταριά 2000 έπρεπε να ήταν μεγαλύτερη..

Καλή συνέχεια και καλή επιλογή !! :)

Edited by Party68
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο link άστο δεν έχει καθόλου κριτικές και πωλήσεις

Το δεύτερο είναι καλύτερο έχει πωλήσεις και στο τέλος της σελίδας του μπορείς να διαβάσεις και κάποιες κριτικές πελατών...

Να κοιτάς πόσες πωλήσεις έχει ένα κατάστημα,πόσες κριτικές και αξιολογήσεις για το προιόν που θέλεις και το ποσοστό όσο προς το 100% τόσο καλύτερα...

Το σύστημα του aliexpress απ'ότι γράφουν και τα παιδιά σε σχόλια τους είναι και καλύτερο από το ebay και σε καλύπτει για 60 μέρες αντί 45 που είναι στο ebay.

Δεν ξέρω αν είναι εντύπωση μου αλλά νομίζω πριν κανένα μήνα ήταν σε προσφορά 50 δολάρια φθηνότερο το συγκεκριμένο κινητό ή κάνω λάθος ; Τελικά θυμήθηκα ήταν εδώ αλλά τώρα δεν έχει στοκ λέει http://www.minideal.net/tcl-idol-x-s950-smart-phone-mtk6589t-1-5ghz-2gb-ram-16gb-dual-sim-13-1mp-camera-with-5-0-inch-ips-fhd-1920x1080-wcdma.html

Πολύ καλό κινητό,απλά νομίζω ότι η μπαταριά 2000 έπρεπε να ήταν μεγαλύτερη..

Καλή συνέχεια και καλή επιλογή !! :)

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ναι έχεις δίκιο για το κινητό και στα λινκ που έβαλα είχαν το 16GΒ στα 189$ και τώρα δεν ξέρω ποιο να πάρω... Μήπως έχεις κάποιο να μου προτείνεις μέχρι 140€ ??

Link to comment
Share on other sites

Εκανα παραγγελια απο αλιεξπρες,

πληρωσα αλλα ο πωλητης δεν το εστειλε ποτε. Ζητησα cancel και μου εστειλαν αυτο

 

Hello, *********

Nice day!

This is Cola, Elsa had asked for a leave, and will come back about 9th, May;

The phone you ordered are sold out, and factory stopped producing, we will agree with you cancel require, but please kindly change the reason to "buyer order wrong product", thanks a lot.

Best regards,

 

Να κανω αυτο που μου λενε ή θα πρεπει να πληρωσω καποιο πεναλτυ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εκανα παραγγελια απο αλιεξπρες,

πληρωσα αλλα ο πωλητης δεν το εστειλε ποτε. Ζητησα cancel και μου εστειλαν αυτο

 

Hello, *********

Nice day!

This is Cola, Elsa had asked for a leave, and will come back about 9th, May;

The phone you ordered are sold out, and factory stopped producing, we will agree with you cancel require, but please kindly change the reason to "buyer order wrong product", thanks a lot.

Best regards,

 

Να κανω αυτο που μου λενε ή θα πρεπει να πληρωσω καποιο πεναλτυ?

Ευχαριστω

Δεν πληρωνεις τίποτα ,απλά επειδή είχαν αργία + παρείγγειλες κάτι που δεν υπάρχει πια και δε μπορουν να το βρουν, σου ζητησαν αυτό, για να μην έχουν κακή αξιολογηση απ το συστημα

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια να ρωτησω, θελω να παρω κατι ψιλοπραγματακια(10-20$) απο aliexpress , με το China Post Air Mail(τσαμπε!) στελνουν tracking number? Edited by sonatas
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια να ρωτησω, θελω να παρω κατι ψιλοπραγματακια(10-20$) απο aliexpress , με το China Post Air Mail(τσαμπε!) στελνουν tracking number?

στο aliexpress υπωχρεωτικά δινουν tracking

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...